winterspelen PÖO lake placid Heiden en de business r k ^1 ■il w „JfL 24 V Aan deze bijlage werkten mee: Harry Hesseling, Jos Heijmans, Fred Klaver, Jan van der Nat, Klaas Pieter Rieksen, Huub Snoep, Mart Smeets, Lex Stemfeld, Bonne Stienstra, Piet Teeling. Eindredactie: Jan van der Nat Vormgeving: Leen van Bergeijk en Hugo Kunz (Van onze sportredactie) LAKE PLACID. Nooit heeft Eric Heiden zijn rivalen zo te grazen genomen als op die februarizondag in 1977. Niet dat hij de complete schaatswereld toen een straatlengte achter zich hield. Integendeel zelfs. Het volgepakte Heerenveense Thialf-stadion zag hem voor de eerste maal wereldkampioen worden in een fascinerend en zenuwslopend toernooi. LAKE PLACID. Wanneer op woensdag 13 februari om half negen ’s avonds (onze tijd) de 13e Olympische Winterspelen worden geopend, hebben de ijshockeyers er al een ronde opzitten. Zij beginnen op dinsdag 12 februari. Noorwegen en Tsjecho-Slowakije hebben de eer het spits af te bijten. Dat gebeurt om 19.00 uur. Een half uur later komen de Nederlandse ijshockeyers voor het eerst in actie. Het gedetailleerde programma voor Lake Placid ziet er als volgt uit: De Spelen van Heiden 23.00 uur ijshockey ijshockey 20.30 uur ijshockey •I sluitingsceremonie 15.00 uur 15.30 uur 16.30 uur 20.00 uur 20.00 uur kunstrijden biathlon bobben schaatseh ijshockey ijshockey rodelen ijshockey ijshockey ijshockey ijshockey ijshockey ijshockey rodelen langlauf schaatsen skiën ijshockey ijshockey rodelen ijshockey ijshockey ijshockey ijshockey langlauf bobben schaatsen ijsdansen rodelen paren, kort programma 20 kilometer individueel tweemans derde en vierde omloop 5000 toeter heren Ver. Staten-Noorwegen (gr. 2) Tsj.-Slowakije-Roemenië (gr. 2) dames en heren vierde omloop (finale) Nederland-Japan (gr. 1) Polen-Sovjet-Unie (gr. 1) Polen-Finland (gr. 1) Sovjet-Unie-Japan (gr. 1) Officiële opening Noorwegen-Tsj.-Slowakije (gr. 2) Canada-Nederland (gr. 1) W.-Duitsland-Roemenië (gr. 2) Ver. Staten-Zweden (gr. 2) dames en heren eerste omloop 30 kilometer heren 1500 meter dames afdaling heren Zweden-Roemenië (gr. 2) W.-Duitsl.-Noorwegen (gr. 2) dames en heren tweede omloop Sovjet-Unie-Nederland (gr. 1) Canada-Polen (gr. 1) Finland-Japan (gr. 1) Tsj.-Slowakije-Ver. Staten (gr. 2) 5 kilometer dames tweemans eerste en tweede omloop 500 meter dames en heren twee verplichte dansen dames en heren derde omloop Aan faciliteiten heeft het Eric en zijn één jaar jongere zus Beth nimmer ont broken. Een privé-trainingszaal in de riante ouderlijke woning is natuurlijk een luxe, zoals het verder handig is dat pa, chirurg van beroep, over een goed Sommige schaatsers, zoals de Noor se sprinter Fröde Rönning, de Neder lander Sies Uilkema en de Zweed To mas Gustafson konden hun nieuwsgie righeid niet bedwingen en gingen op onderzoek uit in Madison, de woon plaats van de familie Heiden. gevulde portefeuille beschikt. Finan ciële beletsels zijn er nooit geweest, al liggen voor een trainingsstage de Euro pese banen bepaald niet naast de deur. De laatste jaren heeft Eric Heiden ech ter principieel geen beroep meer willen doen op zijn vader, want hij wilde niet in een uitzonderingspositie terechtko men. Toen de Amerikaanse bond geen geld had om de volledige selectie naar Europa te sturen, weigerde Heiden op eigen houtje te gaan. Het was natuurlijk geen punt om in het najaar en ’s winters dagelijks 130 kilometer tussen Madison en West Allis af te leggen voor de training op de kunstijsbaan. Het was een vast levens ritme, ’s morgens studeren en ’s mid dags in de auto naar West Allis. De studieboeken liggen nu al een tijd in de 22.30 uur 23.00 uur 19.30 uur 20.00 uur kunstrijden kunstrijden langlauf skiën ijshockey ijshockey noordse combinatie ijshockey ijshockey ijshockey ijshockey biathlon schaatsen skiën noordse combinatie rodelen kunstrijden ijshockey ijshockey langlauf schaatsen skiën springen ijsdansen paren kür heren verplichte figuren 10 kilometer dames reuzenslalom heren eerste omloop Canada-Japan (gr. 1) Zweden-Noorwegen (gr. 2) springen 70-meterschans Nederland-Polen (gr. 1) Sovjet-Unie-Finland (gr. 1) Tsj.-Slow.-W.-Duitsl. (gr. 2) Ver. Staten-Roemenië (gr. 2) 10 kilometer individueel 1000 meter heren reuzenslalom heren tweede omloop 15 kilometer langlauf tweemans heren kort programma Zweden-W.-Duitsland (gr. 2) Canada-Finland (gr. 1) 15 kilometer heren 1000 meter dames afdaling dames 70-meterschans één verplichte dans en vrije dans Met enorme zelfdiscipline heeft hij zich onderworpen aan een strak en consequent schema. Hij vindt dat zelf trouwens de normaalste zaak van de wereld: „Ik zou niet weten wat ik met mijn tijd moest doen als ik niet met schaatsen of trainen bezig was”. kast. He| leven van Eric Heiden bestaat sinds anderhalf jaar helemaal uit trai nen en schaatsen. De natuurlijke aanleg van Eric Hei den voor het schaatsen werd ontdekt door Diane Holum. Hij was dertien jaar toen de olympische kampioene van Sapporo in West Allis clubtrain- ster werd. De succesformule van Dia ne Holum is dikwijls uitgeplozen, maar niemand heeft in haar aanpak revolutionaire elementen aangetrof- Daar, in de Noorse hoofdstad pre senteerde Eric Heiden zich als een zelf verzekerd fenomeen op de schaats. De jongensjaren had hij ineens duidelijk achter zich gelaten. Steeds meer is Hei den de laatste jaren trouwens zijn ei gen gang gegaan. Hij kon zelf goed beoordelen hoe de trainingsopzet van Diane Holum voor hem geïnterpre teerd moest worden. „Maar Eric is heus geen superstar, die het met alles erg gemakkelijk heeft”, aldus zijn trainster, „aan het begin van dit sei zoen, toen ik de zorg had over een groep van twintig schaatsers, bemoei de ik me haast niet met Eric. Tot ik in de gaten kreeg dat hij in de put zat over zijn 500 meter. Hij reed maar steeds boven de 40 seconden en het heeft me veel moeite gekost om de onzekerheid uit zijn hoofd te praten. Onze planning is volledig gericht geweest op Lake Placid, daar moet het gebeuren en niet eerder”. 14.30 uur 15.30 uur 15.30 uur 16.00 uur 19.00 uur ijsdansen kunstrijden langlauf schaatsen skiën ijshockey ijshockey ijshockey ijshockey ijshockey ijshockey langlauf schaatsen skiën kunstrijden kunstrijden biathlon skiën ijshockey langlauf schaatsen bobben skiën springen 01.30 uur 15.30 uur 17.00 uur De Amerikaan sloeg op 18-jarige leeftijd toe in Heerenveen als een dief in de nacht. Zo althans ondergingen de Noren het en nog altijd wordt rondge- bazuind dat Eric Heiden zo maar uit de lucht kwam vallen. En niet te vergeten: met een rugzak. Het laatste is waar. In de Olympische schaatswinter van 1976 maakte hij onopvallend deel uit van een luidruchtig en vrolijk Amerikaans schaatsgezelschap in Davos. Het uitge laten groepje amuseerde zich vooral met sneeuwballen gooien, maar Diane Holum (in Sapporo winnares van het Olympisch goud op de 1500 meter) stond als een strenge kleuterjuf langs de baan op het moment dat er serieus gewerkt moest worden. De schok die zijn machtsgreep ver oorzaakte, doet een paar Noorse schaatsers en hun coach nog huiveren als ze aan die dag worden herinnerd. In de Noorse kleedruimte, waar het ge zang van de massa buiten niet was te horen, ging de champagnefles van hand tot hand om Jan Egil Storholts wereldtitel te vieren. De uitbundige stemming werd onderbroken toen de masseur van de Noren binnenstormde met de onheilstijding: „Die Amerikaan is verschrikkelijk hard bezig tegen Kleine. Hij wordt kampioen”. De No ren verstarden en leken te veranderen in ijspegels. Johs Tenmann, de oude trainersbaas, vloekte hartgrondig, en ging op de gang zitten met het hoofd tussen de handen. Gevoeliger had Eric Heiden de eerste van de vele klappen die nog zouden volgen niet kunnen uitdelen. De schaatssport had kennis gemaakt met een uitzonderlijk talent, dat een rigou reuze omwenteling teweegbracht in de tot dan uitsluitend door Europeanen bepaalde krachtsverhoudingen. Een tiener, die de spot dreef met de vastge roeste logica en getraind werd door een vrouw. Tenmann heeft het nooit kunnen verkroppen dat hij geen doel treffende tegenzet wist te bedenken. Eric Heiden is tenslotte zijn ondergang geworden. kür dames verplichte figuren 4x10 kilometer estafette heren 3000 meter dames reuzenslalom dames eerste omloop Roemenië-Noorwegen (gr. 2) Tsj.-Slowakije-Zweden (gr. 2) Polen-Japan (gr. 1) Sovjet-Unie-Canada (gr. 1) Finland-Nederland (gr. 1) Ver. Staten-W.-Duitsland (gr. 2) 4x5 km estafette dames 1500 meter heren reuzenslalom dames tweede omloop dames kort programma dames kür viermans derde en vierde omloop finaleronde nr. 2 groep 1-nr. 2 groep 2 finaleronde nr. 1 groep 1-nr. 1 groep 2 A bEBKLAKl kunstrijden bobben ijshockey DINSDAG 12 FEBRUARI 19.00 uur 19.30 uur 22.30 uur 23.00 uur DONDERDAG 14 FEBRUARI 01.00 uur 15.00 uur 16.30 uur 17.30 uur 19.00 uur 19.30 uur 20.00 uur 22.30 uur 23.00 uur VRIJDAG 15 FEBRUARI 02.00 uur 02.30 uur MAANDAG 18 FEBRUARI 01.30 uur 14.00 uur 15.00 uur 17.00 uur 19.00 uur 19.30 uur 18.30 uur DINSDAG 19 FEBRUARI 02.00 uur 02.30 uur 15.00 uur 16.30 uur 17.00 uur 18.00 uur ZONDAG 17 FEBRUARI 02.00 uur 02.30 uur 15.00 uur 16.30 uur 17.30 uur 19.00 uur 20.00 uur WOENSDAG 20 FEBRUARI 02.00 uur 14.00 uur 15.00 uur 16.30 uur 17.00 uur 19.00 uur 19.30 uur 22.30 uur 23.00 uur VRIJDAG 22 FEBRUARI 01.30 uur 15.00 uur 16.00 uur 19.30 uur ZATERDAG 23 FEBRUARI 02.30 uur ZATERDAG 16 FEBRUARI 03.00 uur 15.00 uur 15.30 uur 16.30 uur 19.00 uur 19.00 uur 20.00 uur 22.30 uur 22.30 uur WOENSDAG 13 FEBRUARI 02.00 uur ijshockey 02.30 uur ijshockey 20.30 uur DONDERDAG 21 FEBRUARI 02.00 uur 02.30 uur 15.00 uur 16.30 uur 17.00 uur 20.00 uur De aandacht voor de Amerikanen legde het toen af tegen de recordraces van Hans van Helden, die met Piet Kleine het moreel opvijzelde voor de Winterspelen in Innsbruck. Toch wees Leen Pfrommer, de later door dezelfde rijders aan de kant gezette bonds coach, met nadruk op Eric Heiden. In die tijd nog een tengere knaap. De dijbenen hadden nog niet de kolossale omvang van tegenwoordig. „Als die lichamelijk volwassen is, kan het een hele grote worden. Kijk eens wat hij nu als 17-jarige al presteert. Onder de twee minuten rijden op de 1500 meter dat getuigt van enorm veel aanleg”, merkte Pfrommer in Davos op. Nee, helemaal onaangekondigd kwam die eerste wereldtitel van Eric Heiden niet. Op hetzelfde Friese kunst ijs was hij in 1976 reeds vijfde geweest, vooral dank zij een winnende 500 me ter. De junioren hadden hem in hun WK-toernooi ook al een jaar eerder (Heiden werd toen tiende) ontmoet. fen. Diane Holum: „De zwemsport verschaft mij de meeste informatie over trainingsopbouw. Dat is een erg ontwikkelde tak van sport waar de wetenschap zich over heeft ontfermd. Als je dat met het schaatsen verge lijkt, merk je pas goed hoe weinig dit allemaal te betekenen heeft”. De geringe internationale omvang van het schaatsen heeft Diane Holum een relativerende kijk op deze sport bezorgd. „Zeker, Eric Heiden heeft erg veel mee. Van nature heeft hij aanleg en zijn werklust is buitengewoon. Maar zijn prestaties bewijzen vooral hoe on ontwikkeld de schaatssport nog is. Als de wetenschap zich er intensief mee zou bemoeien zul je een grote sprong voorwaarts zien. Het is in vrijwel elke anders sport toch zeker ondenkbaar dat iemand er plotseling zo ver boven uit steekt als Eric en dat op alle onder delen”. Rönning: „Zijn oefenstof is niet we zenlijk anders, maar hij doet alles veel intensiever dan wij gewend zijn. In juli traint hij al drie keer per dag en in totaal zo’n vijf uur”. Uilkema ontdekte dat zijn eigen dagelijkse training onge veer overeenkomt met de warming up van Heiden. „Als wij klaar zijn, begint zijn training pas. Dat is voor hem heel gewoon. Sinds zijn veertiende is hij er aan gewend omdat hij is opgegroeid in een milieu waarin iedereen sportgek is”. De gestroomlijnde schaatser be heerst inderdaad alle afstanden per fect. Er is wel enige tijd getwijfeld aan zijn capaciteiten op de 10.000 meter, hoewel deze afstand beslissend was bij het winnen van zijn eerste wereldtitel. Nadien was het niet zo noodzakelijk dat Heiden op de slotafstand van de grote vierkamp tot het uiterste ging, omdat de strijd al in een vroegtijdig stadium beslist was. In Oslo maakte hij het vorig jaar een eind aan die laatste onzekerheid door fors onder de vijftien minuten te duiken in het beste toernooi dat ooit plaatsvond. (Van onze sportredactie) LAKE PLACID. Door niemand opgemerkt reed hij in Innsbruck zijn eerste olympische toernooi. Dat was in 1976. Het jaar dus van Piet Kleine en Hans van Helden. Nederland waan de zich toen even terug in het tijdperk van Schenk en Verkerk. Onopvallend werd Eric Heiden als 17-jarige zeven de op de olympische 1500 en 19e op de 5000 meter. Nu, vier jaar later, beloven de Winterspelen in Lake Placid de climax te worden van zijn onstuimige carrière. Acht wereldtitels zijn hem al ten deel gevallen. In Heidens uitgebreide prij- zencollectie ontbreekt alleen nog olym pisch goud, maar de hele schaatswe reld heeft zich er reeds lang mee ver zoend dat het kostbaarste eremetaal in Lake Placid voor hem is gereserveerd. De verwachte goldrush van Eric Hei den kan misschien worden onderbro ken als de 500 meter aan bod komt, de afstand met de grootste risicofactor. Maar verder? De overige vier onderde len zijn nog altijd voldoende om de drie gouden medailles van Ard Schenk in Sapporo te overtreffen. Er is weinig verbeeldingskracht voor nodig om te beseffen wat een voorspoedige, en wie weet feilloze, goudjacht voor Eric Heiden betekent. Schaatsen mag in de Verenigde Sta ten dan een volstrekt anonieme sport zijn, zodra een fenomeen wordt volge hangen met olympisch goud, zal hij in het middelpunt van de belangstelling komen. Zelfs Ard Schenk overkwam dit acht jaar geleden. Hoewel onbekend met het hard- schaatsen op een 400 meter-baan, voel den de Amerikanen haarfijn aan met een superstar van doen te hebben. Als Amerikaan had Ard Schenk die plotselinge bewondering kunnen om zetten in dollars, want de reclame branche ziet het in sporthelden wel zitten. Eric Heiden wacht daarom een zonnige toekomst. Als de commercie zich meester maakt van de goed ogen de schaatsvorst, stromen onherroepe lijk de dollars binnen. Dan blijkt weer eens hoe lucratief amateursport kan zijn. Eric Heiden houdt daarmee trou wens zelf al een beetje rekening: „Als ik in Lake Placid succes heb, zouden er aantrekkelijke reclameaanbiedingen kunnèn komen van bedrijven die iets in me zien. In dat geval zal ik niet meer als amateur worden beschouwd en is het schaatsen helemaal afgelopen”. (De aangegeven aanvangsuren zijn in Nederlandse tijd. Het tijdsverschil met Lake Placid is zes uur). heren kür 4x7,5 kilometer estafette slalom heren om de vijfde plaats nr. 3 groep 1-nr. 3 groep 2 finaleronde nr. 1 groep 1-nr. 2 groep 2 finalegroep nr. 2 groep 1-nr. 1 groep 2. 50 kilometer heren 10.000 meter heren viermans eerte en tweede omloop slalom dames 90-meterschans MAANDAG 25 FEBRUARI 03.30 uur

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 25