De droom van Ronald MacKenzie Erich Scharer favoriet voor bobsleetitel winterspelen 19ÖO lake placid Sb. w ’a Kleinschalig Toekomst Mart Smeets, presentator van Studio Sport, ging vorige maand polshoogte nemen in Lake Placid. Speciaal voor de ze krant schreef hij een verhaal over zijn ervaringen in het nie tige wintersportoord, dat door de Olympische Winterspelen werd „opgeblazen”. Ook ont moette hij daar Peter Brouwer, de enige Nederlandse rodelaar, die even de hoop koesterde te worden uitgezonden. (Van een medewerker) LAKE PLACID. De echte Lake Placid-bewoners lopen in spijkerbroek, leren laarzen en met een stetson op. Ze zijn vriendelijk, knikken je toe en roepen iets als „howdy”. In het hoofdstraatje doen ze snel boodschappen, schuifelen langs elkaar en pakken de mee genomen waren in hun Jeeps. Met een beetje verbeeldings kracht denk je in een speelfilm te staan. Een soort noordelijk cowboyoord, waar de wereld een tijdje achter loopt en nie mand daar aanstoot aanneemt. Het dorp heeft één stoplicht en twee supermarkten. Het post kantoor wordt bevolkt door vijf man, die allen part-time zijn. De „post-master” is een dik jaar geleden overleden, iets dat onbelangrijk lijkt, maar voor Lake Placid een klap was. Ronald MacKenzie was tot de cember 1978 de stuwende man van de Olympische Winterspe len 1980, totdat een hartaanval de postmeester dodelijk trof. MacKenzie was de man, die Lake Placid voor de tweede keer in de geschiedenis van de Olympische Spelen op de kaart bracht. Nadat in 1932 leuke, aardige en vooral sfeerrijke Spelen in het mini-dorpje wa ren neergezet, vond MacKenzie het tijd dat er weer eens flink in de bus geblazen werd. ‘2 I De springschans van 70 en 90 meter. Peter Brouwer wii serieus worden genomen Rodeltraining in Lake Placid. MH oens- idag- Ook illen- Het Olympisch Dorp vanuit de lucht. Het geheel bestaat uit vijf slaapgebouwen, ontspanningsruimten, een sportzaal en gehoorzaal. In de afgelopen zomer en herfst heb ben Erich Scharer en zijn mannen hard gewerkt aan de verbetering van hun bobs, want de snelheid kon vol gens Scharer nog worden opgevoerd. De Zwitser regelt zijn zaken helemaal zelf. De Zwitserse Bobslee Bond heeft geen enkele stem in het kapittel. „Ten slotte betaal ik mijn bobs helemaal zelf, dus bepaal ik ook wat er ge beurt”, aldus Scharer. „Daarom wil ik ook zelf bepalen wie er bij mij in de bak komt”. De droom van MacKenzie, de finan ciële steun van de staat New York en de in Amerika altijd aanwezige onder nemersgeest hebben van Lake Placid nu een kind met een waterhoofd ge maakt. De 2731 inwoners van het vlek je vallen totaal in het niet bij de hordes van duizenden, die in de komende we ken als sprinkhanen bezit zullen ne men van de kleine restaurants, de twee stabars en de weinige winkels. Maar eigenlijk vindt niemand dat erg in „La ke Plastic”. Zelfs de norse, half dove Peter Brouwer was onze enige Olympische kandidaat, die niet via Davos of debiel-aandoende vechtpartijen Lake Placid wilde halen. Terwijl de schaatsers hun Olympische paspoorten door een dichte regen van ongeloofwaardigheid trachtten te verkrijgen en de ploeg van coach Westberg nu een comedy- Caperachtige manier van spelen heeft ontwikkeld, beulde de Amsterdamse Mack stuurt de bus langs de diverse Olympische accommodaties, groet on dertussen links en rechts passanten en maakt duidelijk dat alles in „Lake Plastic” kleinschalig was. Hijzelf bij- De „after-use”, dat begrip wordt steeds weer door de werkers gebruikt. Het feit dat het nietige dorpje zich via de Olympische faciliteiten tot een zeiden „zo jij bent dus gaan rodelen om de Olympische Spelen te halen? Makkelijk zeg, want niemand in Nederland doet zoiets”. Zo ligt het niet. Ik doe deze sport al twee jaar en heb niet op die Spelen als zaligmakend gedoeld. Ik wilde wel graag naar Lake Placid als zou blijken dat ik inderdaad op enige afstand de wereldtop kon volgen. Daar trainde ik voor en daarom vond ik dat ik best serieus genomen mocht worden”. Zijn Olympische selectie hing aan een zeer dun draadje, dat echter brak. „Ik moest afwachten, meer kon ik niet doen. De bobslee- en rodelbond in Nederland is niet Olympisch, de sport is onbekend, ik ben onbekend en dat is het dan”, lacht hij, „toch wilde ik het proberen. De trainingstijden werden per dag beter. Ik zeg niet dat ik kans op een medaille had. Ik wil alleen graag serieus genomen worden. Ik ben toch ook serieus bezig”. In een onbewaakt ogenblik vragen we hoe je zo'n sleetje eigenlijk de oceaan overvliegt. Hij zegt: „De Oostenrijkers sturen die dingen in grote houten kratten. Ik had mijn slee onder mijn arm en heb één der stewardessen gevraagd er goed op te letten”. „Goh, wat heb ik veel bijgeleerd in die maanden. Je luistert naar mensen die het wel kunnen en weten en dan probeer je het maar. Door vallen leer je, hoewel het vel wel eens van mijn gezicht hing”. Waarmede Brouwer het recht aan zijn kant heeft, maar veel schiet hij daar niet mee op. Hij is een vreemde eend in de rodelbijt, maar iedereen en alles kent hem. Hij is de Vliegende Hollander die in zijn eerste afdalingen alle kanten van de baan zag, hoogterecords in scherpe bochten vestigde en soms gehavend over het bonkend ijs stuiterde, terwijl zijn fragiele sleetje enkele meters voor hem uit danste. Brouwer wordt „soft” gesponsord door een fototoestand en zorgt voor het grootste deel voor zichzelf. Zelf koopt hij een vliegtuigkaartje om naar Montreal te vliegen, dan huurt hij een ietwat bejaarde auto en koerst naar Lake Placid. Laat 's avonds meldt hij zich in het Hilton Hotel als hem verteld is dat er Hollanders „in town” zijn. Hij is aardig en open en weet dat dit zijn kans is om bij het thuisfront bekendheid te krijgen. Hij zanikt geen moment als we opnamen van hem maken. Hij koketteert niet opvallend met de sponsornaam die op helm en slee staat en is daarmede al een uitzondering in deze verkankerde sportwereld. Hij redeneert zinvol en blijft rustig. Ook als hij in zijn eerste afdaling bijna de baan uitschiet. waar vakantieoord kan verheffen, dat spreekt velen aan. Niet de directe fi nanciële winst uit drie weken Olympi sche Spelen glinstert de plaatselijke middenstand toe maar veel meer het geld dat de nabije toekomst brengt. Bob Mack stuurt zijn bus verder. We zijn de 537ste televisiecrew die hij rondleidt. Steeds weer die spring schans op, naar dat Olympisch dorp, waar iedereen schande van roept en naar Whiteface Mountain waar geen sneeuw te zien is. Mack is niet van zijn stuk te brengen. „Wacht maar tot het eenmaal begonnen is, dan loopt alles lekker door”, mijmert hij. We vragen beleefd wat er gebeurt als er geen sneeuw valt. Hij haalt zijn schouders op. Natuurlijk, alles is kunstmatig. Kunstijs, kunstsneeuw en kunstmen sen. Zelfs kunstapplaus, kunstliefde, kunstwarmte. Eén ding wordt niet ge accepteerd: kunstdollars. (Van onze sportredactie) LAKE PLACID. De bobsleesport is binnen het grote geheel van de Olympische Spelen een tamelijk on dergeschikt gebeuren. In Nederland is de sport vrijwel onbekend. Er schijnt een Nederlandse Bobslee Bond te be staan, maar ons land heeft zich nog nimmer kunnen manifesteren op de belangrijke toernooien. De bobbers van wereldklasse moeten worden ge zocht in de beide Duitslanden, Oosten rijk en Zwitserland. Merkwaardig ge noeg wordt de bobsleesport in de Sov- jet-Unie nauwelijks beoefend en kwa men de Verenigde Staten slechts in het begin van de Olympische Winter spelen (1928, 1932 en 1934) tot goede resultaten. ft de avers sseur >orta- Bak- rakel Het Olympisch goud zal worden be streden door de eerder genoemde lan den. Zowel in de tweemans- als in de viermansbob. Eén van de grootste fa vorieten is de Zwitser Erich Scharer, die al tal van belangrijke evenementen op zijn naam heeft staan, maar Olym pisch goud tot nu toe moest ontberen. De oud-atleet (tienkamp), die inmid dels 33 jaar is, kwam tot zijn eerste successen op bobsleegebied in de jaren 1971 en 1973, toen hij als lid van de Zwitserse viermansbob met stuurman Sandler twee keer wereldkampioen werd. Erich Scharer stapte na die succes sen over in de tweemans en werd, na een nieuwe wereldtitel in de viermans in 1975, Europees kampioen (1976) in de Zwitserse tweezitter. In Innsbruck bij de Olympische Winterspelen van 1976 veroverde hij brons. Dat was de start van een prima carrière, want in 1978 en 1979 werd hij wereldkampioen. Mede daardoor moet hij als de grote favoriet worden gezien voor het goud van Lake Placid. voorbeeld is daar nog een wandelend voorbeeld van. Hij weegt dan welis waar dik boven de 110 kilo maar zijn banen als journalist, speaker bij kunstrijwedstrijden, discjockey bij het „klassieke radioprogramma” op de zondagmorgen en chauffeur bewij zen dat. „Iedereen doet hier van alles en zo kan je rondkomen”, bromt hij als de bus zich door de werkelijk woest mooie omgeving ploegt. Toch leveren die Spelen sommige middenstanders nu al verschrikkelijk veel geld op. De grote winkels in Main- street ztfn allemaal ontruimd. Wereld firma’s op sportkledinggebied hebben voor ettelijke duizenden dollars de plaatselijke middenstand uitgekocht, hetgeen nogmaals aantoont dat alleen geld in deze maatschappij belangrijk is. Zegt Jim Price van de Sundog Sportshop: „Op een middag kwamen hier drie Japanners binnen, die vroe gen hoeveel geld ik wilde hebben voor drie weken oplazeren. Ik had die ver halen al gehoord, dus ik zei drie keer zoveel als ik al voor mezelf uitgerekend had. Goed, zeiden ze, knikten, teken den de cheque, knikten, bogen en ver trokken. Ik verhuis eind januari met al mijn spullen naar een blokhut hier 20 kilometer vandaan en keer eind febru- Verdienen; dollars. Daar gaat het dus om. Uit ieder hotel kan je het ruiken en voelen. Overal lopen avontu riers. Obers, ontbijtserveersters, ka mermeisjes, koks, chauffeurs, hoeren, gokkers alles is er al. Veel studen ten hebben ingetekend op de lijsten van de grote hotels en werken tegen kleine vergoeding vele uren. Fooien moeten hun bestaan vrolijker maken. Hun onderkomens moeten ze echter met 16 anderen delen, want dik beta lende Duitse toeristen krijgen grote kamers toegewezen en arme Ameri kaanse werkers worden als Turken bij elkaar in kamers gestopt. „Lake Plastic”, zo heet het eigenlijk, zal drie weken lang 24 uur per etmaal open zijn, licht uitstralen, dollars innen en op alle nieuwsnetten van de wereld staan. Nu al weer is bekend dat het streefbedrag van 150 miljoen dollar als kostengrens gepasseerd zal worden, zodat de van zelfgenoegzaamheid uit elkaar ploffende Peter Spumey, de man die de absolute leiding van de organisatie heeft, ook eens verkeerd uitkomt. Spumey, glad, gestreken en in het bezit van twee beeldschone se cretaresses, durfde in december nog te stellen dat de budgetten niet gepas seerd zouden worden. Medio januari kruipt hjj terug en als de kaartverkoop inderdaad zo matig blijft, ja dan zal ook deze Carel Briels-in-het-groot moe ten toegeven dat het naam maken voor deze kleine stad niet goed gedaan is. Dat zelfs de Amerikanen er niet in geloofden en de sprookjesachtige ver halen van mooie blokhutten en zacht roosterend vlees niet sterk genoeg wa ren om 40 tot 50 duizend toeschouwers per dag te trekken. Lake Placid weet zich afgelegen. De grootste plaatsen in de buurt zjjn Plattsburg (een soort Assen) op 1 uur rijden en Burlington in de staat Ver mont dat twee uur per auto weg ligt. Verder is er in de buurt een handvol agglomeraties uitgestrooid dat veel doet denken aan de Zwitserse Alpen. Zevenendertig huizen, een kerk, een pompstation en McDonalds, meer niet. ari weer terug. Mijn verkoop gaat daar door en ik heb meer geld in mijn zak dan ik ooit in zo’n korte tijd verdiend heb”. Het landschapschoon rond de Olym pische stad is ongekend fraai. Kraak heldere beekjes en smalle rivieren za gen zich door groen en bruin. Heuvels gaan over in bergen, dalen staan uitno digend open voor wandelingen en kampeertochten. Op parkeerplaatsen wordt men gewaarschuwd niet te veel overgebleven eten in de emmers te gooien. Dan komen er ’s avonds te veel beren op af. „Beren?”, vragen wij aan Mack. „Jazeker, beren, allerlei soorten herten, veel middelklein wild met zo soms gevaarlijke jongens ertussen het is hier nog zo ongerept Vandaar ook dat twee jaar geleden groepen natuurbeschermers opston den, toen het LPOOC voorstelde de 70- en 90-meterspringschans even buiten het dorp op een grote open plek neer te zetten. De natuuijongens gingen in protest, zochten medestanders en pro beerden op harde manier zieltjes te winnen. De knoeperige schansen zou den detoneren Mack, brommend: „Eerst werden er onafhankelijke rechters bijgehaald. Dat duurde maanden. De natuurmen sen gingen toen een protestmars orga niseren. Dat hadden ze nooit moeten doen. Ze zouden hun grieven op de stoepen van het Witte Huis in Washing ton duidelijk maken aan CarterDe verwachtingen waren hoog gespannen, maar uiteindelijk kwamen er veertien mensen op af. Veertien mensen die echt betoogden. Daarvoor stond de bouw dus maanden stil”. Mack hoort met zijn puur dollarge- zinde kijk op de wereld bij de typische Lake Placid-groep, die uit deze Olym pische Spelen het beste wil maken en ook het beste wil overhouden. Hij zegt: „We houden twee prachtige ijshockey- hallen over, een kunstijsbaan, een ski gebied dat je nergens vindt en de snel ste bob- en rodelbaan ter wereld. Daar naast hebben alle grote hotelketens ter wereld hier geweldige gebouwen neer gezet. Goed voor het zomertoerisme en natuurlijk voor ’s winters. Daar moe ten we mee gaan werken”. eigenaar van het kleine sigarenwinkel tje niet. Hij staat bekend als een tegen stander van al dat gedoe, maar komt op de vraag, hoe hij er nu over denkt niet veel verder dan een indringende blik en een grom met iets van „sode mieter op en reken eerst af’. De ver koop van sigaren is niet meer zijn grootste bron van inkomsten. Ansicht kaarten, Playboy en Penthouse en klei ne souvenirs vliegen nu zijn zaak uit en de groene flappen stapelen zich op in een oud en slecht marcherend kas- saatje. Deze norse verschijning was niet de enige die zich echt tegen de „verkoop” van Lake Placid keerde. Bob Mack, in dienst van het LPOOC (Lake Placid Olympic Organisation Committee) rijdt ons drie dagen achtereen rond in een busje. Hij vertelt dat er in het begin een stuk of wat families waren die al die drukte niet zagen zitten. Die protes teerden even, verhuisden als ze het echt meenden en veranderden later van mening als de kleur van de dollar toch te fel werd. Mack: „Dit dorp, deze gemeenschap heeft nog nooit iets mee gemaakt. Vele mensen hebben kans in twee maanden tijd een jaarsalaris of meer te verdienen. Dat telt voor zeer velen van ons’. rechtenstudent Brouwer het lijf om zich als Nederlands Olympisch rodelaar te mogen manifesteren. Op zijn rug liggend dus. In november behaalde hij tijdens de serie wedstrijden voor de Amerikaanse selectie voor Lake Placid een zevende plaats. Kenners knikten toen en zeiden „zo, zo”. En in december, na een week van veel trainen en veel fouten maken op de steensnelle en loeigevaarlijke baan in Amerika, zeilde onze landgenoot als vijfde naar beneden. Op de tweede dag van zijn verblijf maakten we hem mee naast en op de glooiende wegen van de fraaie Mount Hoevenberg. Brouwer deed zijn uiterste best ons alles over het rodelen te vertellen en zorgde daarbij voor een dosis enthousiasme, die nooit in de rooie wijzertjes ging lopen. Hij benaderde zijn doen en laten op een eerlijke manier. Hij zei toen: „Er waren natuurlijk mensen die De meesten van ons Hollanders gaan buikelings op een slee een heuvel af. Gierend van de lol natuurlijk en ietwat onbeholpen, want zo vaak ligt er niet de vereiste paar centimeter sneeuw. Peter Brouwer kan zo soms nog eens lachen als hij op zijn sleetje naar beneden gaat. Dat lachen doet hij dan aan de finish. Trillend op de benen stapt hij van zijn rodelapparaat af en zucht. Hij is in de baan gebleven en heeft een redelijke tijd neergezet. Hij schiet Amerikaanse, Canadese en Oostduitse kennissen aan en vraagt waar wat fout ging en hoe het dan wel moet. Lake Placid meldde zich op 15 fe bruari in Wenen aan als kandidaat voor het organiseren van de Winter spelen. Zonder erg veel gekonkel en zonder echt lobby-werk kreeg dit nie tige Amerikaanse wintersportoordje het wereldevenement opgeplakt, voornamelijk omdat tegenwoordig geen enkele grote stad staat te trappe len om het dure organisatiewerk bin nen te halen. MacKenzie echter geloof de in kleinschalige Spelen, die vooral tot doel hadden om Lake Placid en omgeving na 24 februari 1980 op be hoorlijke manier in het leven te hou den. De kwellende 22 percent werk loosheid drukte zwaar op het gebied, waar niets anders gebeurde dan de opkomst en ondergang van de zon. Lake Plastic”

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 27