Wetsontwerp grondwetsherziening: Geen bemiddeling Naar vliegveld Kaboel Sovjet-Unie stuurt weer versterkingen commissarissen IV VUT-regeling SI Thatcher: Britse deelname aan Meer rechtsbescherming bij onvrijwillige opname Kimman B.V. OR-OGEM: geen vertrouwen in Morris 1.3 Coupé OS catastrofe Damiate Pers Groote Keijser blijkt verkocht Kamer wil snel "Ik was twee jaar de gouvernante van een Arabisch prinsje." Van 1976 tot 1978 was Rosemarie Buschow de verzorgster van Susu, zoon van ■Lr prinses Moudi en kleinkind van prins Mohamed, de oudste broer van de huidige koning van Saoedi-Arabië. In Margriet leest u alles over deze Arabische Kamermeerderheid Ve voor uitbreiding enquêterecht IJmuider Courant l WOENSDAG 6 FEBRUARI W 0 1980 l BINNEN* EN BUITENLAND Zijlweg 35/Schipholweg 5 Haarlem. (023) - 339069. Tim IJÏ Wijst redei lands 1978 op et dam Vere verb< Kompleet met afleveringskosten, ML-behandeling, radio en diverse accessoires: f13.990,- inkl. BTW. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De regering wil in de grondwet vastleggen, dat bij de troonopvolging prin sen niet langer voor prinses sen gaan. De oudste troonop volger moet ook de eerste troonopvolger worden, onge acht het geslacht, aldus de re gering die hierover gisteren in het kader van de grondwets herziening drie wetsontwer pen heeft ingediend bij de Tweede Kamer. droom, die eindigde in een nachtmerrie. feW Voorrang prins bij opvolging verdwijnt ook kamervragen over deze zaak gesteld. bestempeld. Witte Mas DIRECTIE: Mr. H. C. van der Mije Positie psychiatrische patient verbeterd (ADVERTENTIE) f 155,00 Ge 1 Stappen Parijs eri Bonn bij Kremlin (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM. De centrale onderne mingsraad van OGEM heeft zijn vertrou wen in de raad van commissarissen opge zegd. In een brief aan de raad van bestuur wordt het misnoegen geuit over de gang van zaken rond de procedure die is ge volgd bij het vertrek van OGEM-topman Udink. De centrale ondernemingsraad kondigt aan onmiddellijk in zijn geheel te zullen aftreden en/of zich te bezinnen op alle mogelijk te nemen wettelijke stappen als meerdere leden van de raad van bestuur dezelfde gang zullen moeten maken als Udink. De ondernemingsraad doelt op geruchten dat onder andere ook oud-mi- nister Boersma bij OGEM zal (moeten) opstappen. In de brief aan de raad van bestuur wordt verder gezegd dat er scherp op zal worden toegezien dat door de wijzigingen in de raad van bestuur geen gedwongen ontslagen zullen plaatsvinden. De regering stelt daarin ook voor, dat een prins of prinses pas koning(in) kan worden wanneer hij of zij 21 jaar is. Nu kan dat al op 18-jarige leeftijd. In de wetsontwerpen wordt verder voorgesteld, in de grondwet de mogelijkheid op te nemen dat in uitzonderlijke omstandighe den bij wet een of meer personen kunnen Russische transportvliegtuigen brach ten volgens de journalisten 500 tot 600 Russische militairen en pantservoertui gen naar het vliegveld. Het Russische persbureau Tass maakte gisteren melding van gevechten tussen islamitische opstandelingen en regerings- eenheden in het oosten en noorden van Dit wordt voorgesteld in de memorie van antwoord van staatssecretaris Veder- Smit van Volksgezondheid en minister De Ruiter van Justitie op het wetsontwerp bijzondere opneming in psychiatrische ziekenhuizen (BOPZ). Het gewijzigde ont werp is gisteren ingediend bij de Tweede Kamer. Margriet is overal te koop, voor f 1,80. Abonneren kan ook, dan betaalt u slechts f 1,50. Bel 023-319420. Het bevat een groot aantal wijzigingen, dat tot doel heeft het ontwerp meer in overeenstemming te brengen met moder ne inzichten omtrent de rechtspositie van de onvrijwillig opgenomen patiënten. Vol gend jaar zal een ontwerpwet worden ingediend voor de rechtspositie van vrij willig opgenomen psychiatrische patiën- Volgens een woordvoerder van het mi nisterie van Justitie in Den Haag zal overi gens bij de troonswisseling op 30 april waarschijnlijk niet op grote schaal gratie worden verleend aan gedetineerden. Van ningei Wijsm heeft staat Hoogt haar a boore: bruari Engel zijn g door trokkt De mière zienb; On vorrr besti verzc hersi aan kerel voen en u werk zettii voor die 1 zettii meei diep deer de c diep laag de s BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van zaterdags van HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning (ADVERTENTIE) (Van onze redactie buitenland) LONDEN. De Britse premier Marga ret Thatcher heeft gisteren de morele druk op de Britse olympische kandidaten niet naar de Olympische Spelen te gaan, vergroot. In het parlement verklaarde de premier dat Britse deelname aan de Spe len een „totale catastrofe” zou betekenen. De aanwezigheid van een Britse ploeg in de Sovjet-Uriie zou volgens haar worden uitgelegd als een steun aan de buitenland se politiek van Moskou. Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 Carter op de hoogte gesteld van de res taten van de bijeenkomst. In Washington bestaat tevredenhei over de veroordeling van de Russisch inval in Afghanistan: de interventie wort wettelijke regels gebonden. Verder zullen de beroepsmogelijkheden van de patiën ten worden uitgebreid. Nieuw in het wetsontwerp is, dat patiën ten die gevaarlijk voor zichzelf en voor anderen kunnen zijn, nu zelf een verzoek om rechterlijke machtiging kunnen indie nen. Hij moet daarbij een in overleg met een psychiater opgesteld behandelings plan overleggen. De machtiging zou ten hoogste een jaar geldig zijn. De bewinds lieden noemen deze nieuwe mogelijkheid van groot belang voor verslaafden aan hard-drugs die opvang en behandeling wensen. De officier van justitie moet een verzoek om ontslag van een onvrijwillig opgeno men patiënt altijd voorleggen aan de rech ter, tenzij dat in de voorgaande zes maan den reeds een keer is gebeurd en geen nieuwe feiten kunnen worden aange voerd. Het gewijzigde wetsontwerp legt tenslotte meer de nadruk op het toezicht van de staat en de uitoefening van dat toezicht. Het is de bedoeling dat de wet BOPZ de krankzinnigenwet van 1884 gaat vervan gen. Het Europese Hof voor de mensen rechten stelde vorig jaar dat de oude wet ernstige tekortkomingen vertoont. (Van onze redactie buitenland) KABOEL. De Sovjet-Unie heeft eergisteren en gisteren via een luchtbrug meer troepen en materieel overgebracht naar het vliegveld van de Afghaanse hoofdstad Kaboel. Dit hebben buitenlandse journalisten gemeld. 18.30-19.00 uur 11.30-12.30 uur De leider van de Afghaanse sociaal democratische partij heeft gisteren in de Indiase hoofdstad New Delhi gezegd, dat op 8 maart de „heilige oorlog” tegen de Sovjet-Unie wordt verklaard als de Rus sen zich niet voor die datum uit Afghanis tan hebben teruggetrokken. Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 VE schoi jaret bouv voor gen i opkn der werk voor geen level te gt De 1958 voor onde brac) door kon gend bank de g heeft getrc scho gebo onde en hi ken van post» gebo eind: AMSTERDAM (ANP). De Amster damse onroerend-goedmaatschappij Beerents Beheer BV zegt in een brief aan het stadsbestuur van de hoofdstad, de gekraakte panden de Groote Keijser aan de Keizersgracht op 21 december te heb ben gekocht van OGEM Holding BV. De maatschappij zegt bovendien het stadsbestuur een half jaar de tijd te gun nen om de panden leeg te krijgen en kondigt aan met voorstellen te komen „een aantal projekten bestemd voor jon gerenhuisvesting te realiseren als aanzet om de nood in deze sector te lenigen”. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Minister Albeda van Sociale Zaken moet van de gehele Tweede Kamer zo snel mogelijk komen met een basisregeling voor de VUT, de vervroegde uittreding. Deze regeling moet volgens de Kamer zijn gebaseerd op het aantal dienstjaren van de betrokkenen. Een motie van de PvdA’er Van der Doef waarin hierom werd gevraagd werd met algemene stemmen aangenomen. De VS hebben intussen bekendge maakt, dat voor de export van Ameri kaans fosfaaterts en fosfaat voor kunst mest naar de Sovjet-Unie voortaan ver gunningen nodig zijn. Voorlopig zullen deze vergunningen niet worden afgege ven, aldus het Amerikaanse ministerie van Handel in Washington. Kremlin te ondernemen. Het initiatief hiertoe werd gisteren be kendgemaakt na afloop van het driedaag se overleg tussen Franse en Westduitse delegaties over internationale problemen. Tijdens een persconferentie in Parijs wees de Westduitse bondskanselier Schmidt opnieuw een bemiddelaarsrol van Bonn en Parijs inzake de Afghaanse kwestie af. voor de aanwijzing van een opvolger van de koning als er geen directe troonopvol ger is, moet volgens de regernig ver dwijnen. Voorgesteld wordt verder, Amsterdam in de grondwet nadrukkelijk te vermelden als hoofdstad van het land, waar de beëdi ging en inhuldiging van de koning plaats vindt. De regeringsvoorstellen zijn de uitwer king van al enkele jaren geleden door staatscommissies geadviseerde grond wetswijzigingen en staan dus niet in ver band met de aanstaande troonsafstand van koningin Juliana. Het zal overigens nog zeker een jaar duren voor deze grond wetswijzigingen door de Eerste en Twee de Kamer met tweederde meerderheid zijn aanvaard. Daarvoor zijn bovendien eerst verkiezingen nodig en die vinden waarschijnlijk pas volgend jaar plaats. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. Mensen voor wie onvrijwillige opneming in een psychi atrisch ziekenhuis dreigt, moeten door de rechter die hierover beslist, altijd een raadsman toegewezen krijgen. genoten wordt gewacht. Giscard e Schmidt hebben nog geen concrete maal regelen aangekondigd. De Franse presi ten, waarbij deze kwestie mogelijk ter sprake zal komen. Bij het begin van de procedure voor onvrijwillige opneming moet de betrokke ne niet alleen een raadsman krijgen, maar hij moet ook in elk geval door de rechter worden gehoord. Dwangopneming mag verder, aldus het antwoord van de beide bewindslieden, alleen mogelijk zijn indien buiten het ziekenhuis geen mogelijkheden tot hulpverlening aanwezig zijn. De ge neeskundige verklaring moet in beginsel steeds zijn opgesteld door een psychiater. Als de rechter een onvrijwillige opname in een psychiatrisch ziekenhuis wil verlen gen, is hij daarbij aan tentlijnen gebon den. Bij overschrijding daarvan moet de patiënt ontslag worden verleend. Indien de burgemeester toestemming voor een spoedopneming heeft verleend en de rech ter wil de opname verlengen, dan is een nieuwe geneeskundige verklaring vereist. Het behandelingsplan voor de patiënt in het psychiatrische ziekenhuis moet in overleg met de betrokkene worden opge steld en dwangbehandeling zou alleen nog op zeer beperkte en volgens in de wet voorgeschreven gronden mogen plaats vinden. Ook de manier waarop de dwang behandeling wordt toegepast wordt aan De voorzitter van de Afghaanse islamiti sche Nationale Revolutionaire Raad, Zia Khan Nassry, die door West-Europa reist om steun te zoeken voor de Afghaanse zaak, heeft gisteren in Genève verklaard, dat hij de arabische olieproducerende lan den heeft voorgesteld, de prijs van een vat olie met twee gulden te verhogen. Op die manier hoopt hij vier miljard gulden bij een te brengen voor militaire hulp aan de islamitische verzetsbeweging in Afghanis tan. Volgens Zia Khan Nassry hebben Egypte, Saoedi-Arabië „en andere lan den” steun beloofd. Hij zei te hopen, dat de verzetsbewegingen binnen enkele maanden kunnen beschikken over moder ne wapens. worden uitgesloten van erfopvolging. Voorts wil de regering het aahtal gevallen waarin de Raad van State het koninklijk gezag uitoefent, beperken. Het voorstel van de regering, de voor rang van prinsen boven prinsessen bij de erfopvolging te laten vervallen, vloeit voort uit de opvatting dat voor de vervul ling van ambten in beginsel geen verschil meer moet worden gemaakt tussen man nen en vrouwen. De verhoging van de leeftijd waarop een prins of prinses de troon bestijgt is volgens de regering nodig omdat het „ambt” van staatshoofd zo zwaar is dat iemand van 18 jaar daarmee volgens haar niet mag worden belast. De regering wil dat het recht om troonsaf stand te doen niet wettelijk wordt vastge legd, omdat dit een recht van de vorst is. De regering stelt verder voor dat de Eerste en Tweede Kamer in een verenigde vergadering moeten besluiten over de goedkeuring van een huwelijk van de ko ning of een troonopvolger. Tot nu toe doen de beide Kamers dit afzonderlijk. De bepaling in de huidige grondwet dat beide Kamers moeten worden „verdubbeld” juli in Bonn een volgende Frans-Westduit» se topconferentie zal worden gehouden. De bijeenkomst wordt gecombineerd met een staatsbezoek van Giscard d’Estaing aan West-Duitsland. De negen EG-ministers van Buitenland se Zaken hebben gisteren in Brussel geen overeenstemming over een eventuele boy cot bereikt. Op 19 februari wordt in Roihe verder gepraat. In het Europese parlement heeft de voorzitter van de christen-democratische fractie, de Westduitser Klepsch, zich uit gesproken voor een boycot van de Spelen in Moskou. De socialistische Internationale heeft in Wenen geen overeenstemming kunnen be reiken over een standpunt inzake een boy cot van de Zomerspelen. Afgevaardigden van 141 nationale Olympische Comités hebben in Mexico een resolutie aangenomen waarin wordt gezegd dat de Spelen in Moskou moeten worden bijgewoond. Zie ook de eerste sportpagina (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Een meerderheid in de Tweede Kamer wil dat een besluit om een parlementaire enquête te houden voort aan door dertig Kamerleden kan worden genomen. De meerderheid van de Kamer zou de inhoud van de enquête moeten blijven bepalen en bovendien de commissie er voor moeten samenstellen. Het enquête recht is het zwaarste onderzoeksmiddel dat het parlement ter beschikking staat en is sinds de Tweede Wereldoorlog slechts eenmaal gebruikt. Minister Wiegel blijkt weinig te voelen voor het plan, dat de steun heeft van PvdA, CDA, D’66 en PPR. Zwitsers protest tegen aankoop dienstpistool (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De regering van Zwit serland heeft bij minister Wiegel van Bin nenlandse Zaken geprotesteerd tegen wat wordt genoemd de merkwaardige gang van zaken rond het besluit van de Neder landse regering, het Westduitse Walther P-5-pistool aan te schaffen als dienstwa- pen voor de Nederlandse politie. De groot ste concurrent van dit wapen was de Zwit ser SIG Sauer P-225. Volgens de vertegen woordiger van de SIG-fabrieken heeft het ministerie van Justitie in Den Haag zich op een merkwaardige manier in de con currentiestrijd gemengd. Inmiddels zijn Frankrijk en West-Duitsland vind» verder dat de „werkelijk niet-gebondei landen buiten de confrontatie tussen Oo en West moeten worden gehouden. Zo» bekend eisen de twee landen dat de Rus sche troepen onmiddellijk uit Afghan) tan worden teruggetrokken. Het ontspa ningsproces tussen Oost en West mo naar hun mening wel met kracht wordi voortgezet. Na afloop van het topoverleg in Par) werf\ heeft Schmidt de Amerikaanse preside stertil risch 1970 een z mee voerd door de twee landen als onaanvaardbai Ier b< Huis-woordvoerde Groni Hodding Carter zei echter dat nu wel o nieuw gemeenschappelijke acties van de boni gerusl .van d De i betrof dent zei gisteren tijdens de persconfere» Wiron tie dat hij geen voorstander is van sanctia Lauwi tegen de Sovjet-Unie. Giscard vindt dat de ta voorn is °P et de opstelling tegen Moskou. Een dialoq kont” - aankij Piraet De vaardi bruiki bij J schad gemeenschappelijke Frans-Westduits verklaring geen verharding inhoudt vaj -niri- met de Sovjet-Unie geeft volgens hem eet beter inzicht in het Russische beleid inza ke Afghanistan. Frankrijk en West-Duitsland hebben is Parijs een akkoord bereikt over dé ge meenschappelijke bouw van een nieuwe gevechtstank als opvolger van de West duitse Leopard en de Franse AMX-30. Nog dit jaar zal met de ontwikkeling van de nieuwe tank worden begonnen. Schmidt maakte gisteren bekend dat in ninge De Westduitse minister van Defensie Apel (zittend, rechts) wisselt met zijn Franse collega Bourges documenten uit na de ondertekening van een verdrag voor de bouw van een tank. Beide landen zullen aan dit project deelnemen. Bondskanselier Schmidt van West-Duitsland (links) en president Giscard d’Estaing van Frankrijk slaan het tafereel met instemming gade. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 .tel. adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023-31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal het land. Het persbureau beschuldigde de opstandelingen van het mishandelen van de plaatselijke bevolking, het platbranden van scholen en van het opblazen van bruggen. Volgens Tass zijn eenheden van het Afghaanse leger in drie provincies bezig met „het liquideren van bandieten bendes”. 15,90 45,85 60,00 180,70 233,00 0,80 (Van onze redactie buitenland) PARIJS-BONN. De Russische inval in Afghanistan is voor Frankrijk et West-Duitsland aanleiding waarschijnlijk diplomatieke stappen bij hél

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4