Gebrekkige voorbereiding stagneert welzijnsplanning DE BOND IS BW BUURMAN industriebond OVER IJMUIDEN GESPROKEN Met de sloep naar IJmuiden wat vertel je me nou? Opnieuw Motie Instelling comité milieuproblematiek Tegenstelling I ScvÏÏSnNoort. 6 r Tijdelijk ’n auto nodig? Het Motorhuis IJmond De Noordpool - 1 «il J. i* 7 WOENSDAG 6 FEBRUARI 19 80 IJMOND f WERKGROEP MOET HUISWERK OVERMAKEN (kom donderdagavond ’ns langs) daar moet je lid van zijn. BEVERWIJK. Er komt voor lopig geen Planvoorbereidingsor- gaan (PVO) in Beverwijk, dat tot taak heeft een sociaal cultureel vierjarenplan te ontwerpen. Dit in het kader van de op hande zijnde rijksbijdrageregeling. Hiertoe zou gisteravond moeten zijn besloten, tijdens een openba re vergadering in De Nieuwe Slof waar diverse verenigingen, orga nisaties en buurthuizen waren uitgenodigd. De leden van de Industriebond FNV zijn uw buurman. Bestuurders en kaderlederizitten deze maand vier avonden op u te wachten in het districts kantoor. Om met u, als ongeorganiseerde, te praten over de noodzaak om lid te worden van de Industriebond FNV. Want als u lid bent krijgt u heel wat voordelen. Zoals gratis belastinghulp (daar spaart u nu veel geld mee uit!). Zoals rechtsbijstand en hulp m ontslagsituaties. En u hebt als lid direct invloed op het optreden van de bond binnen en buiten het bedrijf. Kom in de bond. Uw buurman is u al voorgegaan. Meer dan 300.000 collega’s om u heen. Op het districtskantoor van de Industriebond FNV willen die buren met u praten. Om samen met u te vechten voor uw belangen. B/) deze foto, ons ter beschikking gesteld door de fam. Van Breugel-Ras te IJmuiden, doen we een beroep op oudere lezers, welke klas „Qua- idweer dweer (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) F I 30 uui, De via het aantrekken van een extra kracht, die wordt toegevoegd aan het PVO ten behoe ve van de sociaal-culturele plannen. Het ministerie heeft deze subsidie verleend omdat de totstandkoming van een vieija- renplan in Beverwijk een experiment is. Dit naar aanleiding van de discussie die Onlangs in de gemeenteraad werd gevoerd over een leefmilieuverordening. Het CPN- bestuur stelt zich voor dat uit de gesprek ken met politieke partijen en actiegroepen een comité voortkomt waarin een eisen- en actieprogramma kan worden samen gesteld. Het ligt in de bedoeling de plaat selijke bevolking bij de discussie rond zo’n programma te betrekken. Als urgente punten draagt het bestuur het instellen van een leefmilieuverorde ning in Beverwijk aan. Daarnaast worden de milieu- en veiligheidsproblemen rond de Ceta-Bevervestiging, de milieuaspec ten van de renovatie van de Kooksfabriek 1 bij Hoogovens genoemd. Tevens zal ge pleit worden voor een bevolkingsonder zoek en zal het comité een discussie ope nen over de uitbreiding van de Hoogovens en de voorhaven. Tenslotte wil het be stuur een dergelijk comité contacten laten leggen met de naburige gemeente om de discussie en uitwerking van een leefmi- lieuverordening zo breedschalig mogelijk te laten zijn. avond zijn gekomen om zich te laten infor meren. Het is een taak van de voorberei dingscommissie ook diegenen te informe ren, die niet beschikken over capaciteiten om dergelijke voorstellen kritisch te be schouwen”;, aldus Budding. In schrille tegenstelling tot het verloop van de vergadering was de mededeling van wethouder ir. J. Camfferman, dat Beverwijk een subsidie van 55.000 gulden krijgt van het ministerie van CRM voor Volgens de voorstellen van de kleine werkgroep zou het PVO moeten bestaan uit drie tot vijf vertegenwoordigers van de gemeente, eveneens drie tot vijf afgevaar digden uit de bevolking en twintig perso nen afkomstig uit de gesubsidieerde orga nisaties. Behoudens de gemeentelijke ver tegenwoordigers hebben alle PVO-leden zitting op persoonlijke titel. iemand gekozen of benoemd wordt, hoe zwaar de inspraak weegt, wanneer er in- spraakmomenten zijn. Wij vinden het niet juist dat, zoals het in uw plan naar voren komt, het PVO haar eigen verordening moet gaan schrijven”. Drs. C. J. van der Aart, voorzitter van de kleine werkgroep stelde daarentegen dat de praktijk zou moeten uitmaken hoe het PVO zou moe ten gaan functioneren. volk tegenover de bewoners van de Schotse plaatsen Fraserburgh en Rose- hearty. De toespraak was zo ontroerend dat vele mensen zaten te huilen. En vele autoriteiten kwamen deze dominee de hand drukken. Wij hebben daar kennis gemaakt met schipper Smith van de reddingboot. Ook werden we uitgeno digd door de burgemeester van Rose- hearty. ,,’s Morgens vroeg gingen we naar het kerkhof om de kisten met de stoffelijke overschotten op he halen en aan boord te brengen. Vele mensen waren aanwe zig en velen volgden de stoet. De kisten waren geladen op twee auto’s en met de Nederlandse vlag bedekt. Het visruim van de Victoria was in een grote rouwka mer veranderd; alles was prima ver zorgd. Zo konden we ’s middags vertrek ken. Toen het schip de haven ging verla ten stond het zwart van de mensen, alle hoofden waren ontbloot en de vlag hing halfstok. Zodra we gepasseerd waren ging de vlag in top. Wij gaven een dank bare groet op de stoomfluit. En zo ging het richting IJmuiden. De heer J. Budding liet zich ontvallen dat deze avond geen voorbeeld mag zijn voor de verdere ontwikkeling van het sociaal- cultureel plan en in de toekomst met recht aanspraak gemaakt mag worden op deze subsidie. oens- ge- Plein preek te elke roens- -12.00 •voens- ag ge- don- Koningstraat 40/42, Beverwijk Telefoon 02510-29162 Kerk- 09.00- 14.00- (Reacties op deze rubriek: schriftelijk aan dit blad met vermelding „IJmuiden wat vertel je me nou?”, telefonisch 023- 378601). ©lijks 5-207, g ge- d op 9.00- r. v. d. verk- Huur dan een praktisch nieuwe Opel bij het betrouwbare bedrijf voor auto verhuur voor één of meer dagen of weken/week ends. BEVERWIJK. Het bestuur van de Communistische Partij Nederland (CPN) wil de milieuproblematiek in Beverwijk onder ogen brengen van politieke partij en en onder meer actiegroepen in de gemeente. Om een zo breed mogelijke aanpak mogelijk te maken roept het be stuur op tot een discussie waaruit een eensluidend standpunt naai- voren moet komen. Het PVO heeft niet tot doel een breed welzijnsplan te ontwerpen. In haar sa menstelling loopt zij echter wel vooruit op de op komst zijde kaderwet specifiek wel zijn. Voorlopig zou het orgaan zich bezig moeten houden met de sociaal-culturele aktiviteiten. Tijdens de vergadering wa ren alleen verenigingen uitgenodigd die in aanmerking komen voor een rijksbijdra- ge regeling. Subsidies voor bijvoorbeeld sportverenigingen zullen in de toekomst lopen via de kaderwet specifiek welzijn. De NKV Centrale IJmond Noord diende een motie in, waarin de deelname van de gemeente in het PVO wordt afgekeurd. Wjj vinden het ondemocratisch en een geval van inbreuk op de vrijheid en erva ring van de instellingen en groepen, dat gemeente en gemeenteraad mede plannen ontwerpen en adviseren, waarover zij zelf moeten beslissen”, zo luidde de motie. Aangezien het voorstel een PVO in het leven te roepen niet in stemming werd gebracht, werd ook deze motie niet voor gelegd aan de vergadering. aan 28 if, 20.# indents aat 22 or vroj n, 20.# 1-00-ll.j 30-15.31 :raat lur jas terspee; achtend ■ur gyr. verkvor ■00-19# muidei, ipstraat oen, tot 1-20 uw ur gem emmei rium. ur moe ïmmen Stem 20.» Volgens de heer J. Budding, medewer ker welzijnsplanning in Alkmaar, ontbrak met name het één en ander aan de infor matievoorziening. „Er ontstaat een onge lijkwaardige discussie tussen enerzijds de vertegenwoordigers van buurthuizen, die met betaalde krachten de voorstellen om trent een PVO hebben bestudeerd en an derzijds de afgevaardigden van vereni gingen en organisaties die naar deze Ti/dens de bijeenkomst in De Nieuwe Slof gaven verschillende organisaties en verenigingen waaronder de IJmond Radio Club gehoor aan de oproep van „de kleine werkgroep te exposeren De discussie spitste zich toe op de taak omschrijving en de verantwoording van het PVO. Een woordvoerster van de groep jeugdwelzijn zei: „Wij vinden dat een soci aal cultureel vierjarenplan niet goed tot stand kan komen als er niet eerst een goede ontwerp-procedureverordening is. Hierin moet onder meer verwerkt zijn of „WE WAREN als jongens blij dat we nog niet naar zee vertrokken. Ik ging met mijn broer Bas en nog een paar anderen (ik meen dat ook C. v.d. Sluis erbij was die in IJmuiden woont) naar de wal. We voeren over met de vlet van Jaapje. Onze eerste halte was ons stam café Kamperduin dat beheerd werd door Keimpema. Het was daar altijd gezellig; we werden er als we na een reis binnenstapten steeds hartelijk ontvan gen. Na een poosje in Kamperduin geze ten te hebben besloten we nog even IJmuiden in te gaan, waar door de oud ste jongens een borreltje werd gepakt in het proeflokaaltje bij Nico List. We wa ren in een jolige stemming en bespraken of we niet een geintje konden uithalen. „NU WOONDE er in IJmuiden een schildersbaasje, Stipriaan. Als er aan boord iets gedaan moest worden was hij daarvoor de man. We gingen naar hem toe en twee van ons vertelden hem dat hij nog deze avond naar onze sloep moest komen om nieuwe glazen te zetten in de seinvuren. Er was haast bij omdat we de volgende morgen naar zee zouden vertrekken. Daarna keerden we naar boord terug, in afwachting van het resul taat van onze kwajongensstreek. Het was zowat een uur later toen we gestom mel op de houten steiger hoorden. „Ben je aan boord, schipper?” riep Stipriaan. Leen Koster stak zijn hoofd boven de kajuitskap. „Wat is er gaande?” was zijn vraag. „Schipper, ik ben blij dat ik er ben,” was het antwoord; ,,het is een heel eind met zulk weer.” Leen Koster be greep nog steeds niet wat Stipriaan kwam doen. „Ik moet toch glazen zetten in de seinvuren - dat is me door twee jongens gezegd - en het moest vanavond nog gebeuren,” vertelde deze. „Maar man,” zei Leen Koster, „ik weet nergens van, dan ben je voor de gek gehouden.” Het regende en stormde nog steeds hard toen de schilder de lange weg naar huis terugging. schijnhjk is hij nooit te weten gekomen hoe de jongens hun taak hebben vol bracht. De nu tachtigjarige heer Groen vertelt daarover: „Orders zijn orders. We gingen met loden benen op stap, want we verwachtten ook van de schil- dér nog een donderbui. Nu was naast diens woonhuis zijn werkplaats. We ke ken eerst of daar niemand was. Toen deden we de deur open en legden we de schelvissen vlug op de werkbank. De schilder behoefde zich bij zijn terug komst niet af te vragen van wie de vis afkomstig was. Een van ons had onder weg een briefje geschreven dat we naast de schelvissen hadden gedeponeerd. Er stond op te lezen: „een vergoeding voor je vergeefse moeite. Groeten van schip per Koster.,, - We hebben nooit meer iets over dit voorval gehoord.” (Voor degenen die zich K. Groen Az, die hierboven aan het woord was, herin neren en nog eens contact willen open nemen, zijn adres is Hoflaan 35A, Mid- delharnis, telefoon 01870-3527)’ De voorbereidingscommissie, oftewel de zogenoemde kleine werkgroep gaat het huiswerk overnieuw maken. Volgens voorzitter drs. C. J. van der Aart zal de werkgroep er de brui aan geven of komt het met een nieuwe procedure. star - To light the gloom as the elements war. - Aloft to the Heavens, the waves were tosted - As they rushed with a hungry roar to the coast, - Like madde ned beasts with the lust to slay, - Abroad and eager for their prey. - Driven by the gale as relentless as doom - Thro’ the driving drift and flying spume - Nearer the fatal rocks she drew - That ill-starred trawler and her crew. - Cold and hard rose the wintry sun - On the awfull work the storm had done. - For there on the rocks where the wild waves brake - Lies there vessel a battered and pityful wreck. - And the ravenous waves that seized their ship - Had seized her crew in their merciless grip - In the cleft of a rock the sea had made, - Their bodies were found, but the spirit had fled. - No eye to see what then --fell, - No tongue of their last grim struggle can tell. - Alone they died on a foreign shore. And their homes in Holland will know them no more.” was de waa - De heer M. Akkerman, IJmuiden: „In - de rubriek „IJmuiden wat vertel je me nou?” van 2 januari las ik het verhaal over de stoomtrawler Noordpool IJM 132, welke op 1 maart 1931 gebleven is in de Moray Firth (Schotland). De bijzon derheden over deze ramp roepen bij mij herinneringerr op daar ik mede-opvaren- de was van het schip dat de stoffelijke resten van de opvarenden van de Noord pool uit Schotland haalde. Dat gebeurde niet met de drifter Gloria, maar het was de Victoria van de VEM. „Dit schip werd bemand met acht per sonen, vijf schippers en drie machinis ten. De leiding aan boord was in handen van schipper G. Smits. En de algehele leiding was in handen van de heer Cool, walschipper van de VEM. Ook was er een dominee uit Vlaardingen aan boord. „Toen wij aankwamen in Fraserburgh was de ontvangst zeer vriendelijk en medelevend, ’s Middags hebben wij een kerkdienst bijgewoond, waarin de Vlaardingse dominee voorging. Deze hield een toespraak van anderhaf uur waarin hij de dank overbracht van ko ningin Wilhelmina en het Nederlandse •- „Wij hadden niet alle stoffelijke overschotten aan boord. Want de stuur man W. Gravemaker, zoon van de schip per van de Noordpool, was nog niet gevonden. Ze moesten wachten op een springtij. Toen hebben zij een gat in de bodem van het wrak gemaakt en het stoffelijk overschot van W. Gravemaker geborgen. Dit werd enige tijd later met een vrachtboot naar Nederland ge bracht. pe N00rcjp00| 2 Lezer NN te IJmuiden heeft een En gels gedicht bewaard waarin wordt weergegeven hoe de trolder Noordpool en de gehele bemanning een prooi wer den van de woedende elementen. Nie mand is ooggetuige van de ramp ge weest. De opvarenden lieten in alle een zaamheid het leven op een vreemde kust. We laten de tekst hier volgen. De titel van het gedicht is „Wreek of the trawler Noordpool”. „The moon was hid by a flying cloud - And faint was her light thro’ the tretic shroud. - No kindly ray of a twinkling van welke school in IJmuiden is hier op de kiek gezet, wie waren de leerkrachten, wie waren de leerlingen'!' Bijzonderheden graag schriftelijk aan dit blad met de aanduiding „IJmuiden wat vertel je me nou?"; belt u liever, dan tel. 023-378601. „WIJ HADDEN ALLES gehoord en waren nu bang voor de gevolgen. De schipper zou gaan uitzoeken wie de da ders waren en Leen Koster was niet zo’n gemakkelijk heer. We waren er ook wel. van overtuigd dat we niet zo netjes had den gehandeld. De volgende morgen werden we ter verantwoording geroe pen. We moesten bekennen wie de kwa jongensstreek had uitgehaald. Nou, we werden voor alles uitgemaakt. De straf zou nog wel volgen. Het was ’s morgens minder van wind, dus we vértrokken naar zee. Twaalf dagen later waren we weer binnen met een mooi schip vis. Nadat alles was gelost en er schoon schip was gemaakt riép Leen Koster de jongens bij zich die nog hun straf in het vooruitzicht hadden. „Jullie gaan met vijf levende schelvissen naar Stipriaan," zei hij. „Die geven jullie hem als troost voor zijn vergeefse reis naar de sloep, mét jullie verontschuldigingen voor je boevenstreek.” VOOR SCHIPPER Koster zaak daa mee afgedaan. Zee )0 uur „BAKKER P. BAIS, die ons brood leverde en voor ons de brieven ontving uit Middelhamis... Geiteman, waar we ansichtkaarten kochten.... Het winkeltje van Kees Boon, waar we onze bood schappen haalden; hij was een Middel- harnisser en had óók op de sloepen gevaren voor hij met zijn kruideniers- winkeltje begon.... De bioscoop van List, wat was het er gezellig; ik herinner me nog de opvoering van het stuk Op Hoop van Zegen van Heijermans, met Kniertje...’ DEZE WEEK EEN rubriek „IJmuiden wat vertel je me nou?” die geheel uit reacties van lezers bestaat. Het woord is allereerst aan de heer K. Groen Az in Middelhamis die bij de hierboven ver melde herinneringen de volgende toe lichting gaf: „Van mijn schoonzoon in IJmuiden ontvang ik steeds knipsels, uit uw krant over de oude tijd. Als oud- visser lees ik deze stukjes met plezier. Vele dingen uit het verleden komen ih de gedachten terug. Ik ben nu tachtig jaar. In mijn jeugd heb ik gevaren op de sloepen ter beugvisserij, die nu reeds bijna vijftig iaar verdwenen is. „HET WAS IN de winter van 1913,” zo vervolgt lezer Groen zijn herinneringen; „we waren de vorige dag binnengeko men met een mooie besomming en la gen, na de vis aan de markt gelost te hebben, aan de overkant, aan de houten steiger die nu verdwenen is. De volgende dag zouden we weer naar zee vertrekken maar het werd stormweer, uit het noord westen, dus we zouden wachten op beter weer. Het was toen nog alles op de zeilen en om dan met tegenwind te vertrekken was te riskant. Ik voer als jongste lid der bemanning op de MD 7. Schipper was Leen Koster. Stuurman, of zoals hij werd genoemd de ouwe man, was B. Faasse. Het waren bekwame zeelui die van kinds af de zee hadden bevaren. Verder bestond de bemanning uit zes matrozen en vijf jongens. ijmuiclcn-^ Ferk, D| van 9-l| 56, en zaag 5, woei& dag 9,i r textiêb uur nat s siE*

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 7