NPO in Slavische stemming gebracht CRM boos na Plezierige bescheidenheid kleurreliëfs Francisco Kunstenaars verbijsterd over regeringsopdracht Wilhelmina-monument Aanklacht Havel tegen Tsjechisch systeem Haags verwijt inzake NDT ifl Bezoek Bolsjoi- koor uitgesteld MCTOLAN snelwerkende makkelijk in te nemen HOESTTABLETTEN er Klein-formaat kunst in Stedelijk I w 8 WOENSDAG 6 FEBRUARI 1980 Levendig spel van Van Vlaanderen in Audiëntie 1 Fatsoen 9 KUNST Haal ze nuuitsluitend bij drogist of apotheker door Peter Huysman Hoog artistiek gehalte in Tamas Vasary JOHAN VAN KEMPEN Flutter, reliëf van Richard Francisco 1979. 1 JAN ZUMBRINK 4 Richard Francisco, kleurreliëfs. Stede lijk Museum. Amsterdam, begane grond rechts. Tot 3 maart. paalde voorzichtigheid in de uitbeelding werd veroorzaakt. Dit soort dingen zal op rekening van de nog prille samenwerking tussen Vasary en het NPO geschoven Noordhollands Philharmonisch Or kest; vijfde concert serie A. Dirigent en solist: Tamas Vasary. Programma: Beethoven, Kodaly, Bartók. Concert gebouw Haarlem, 5 februari 1980. Ook in Bartoks orkestrale meesterwerk viel weer de neiging tot het aanscherpen van de stemmingscontrasten op, zonder dat er overigens bij de uitwerking ervan ook maar ergens een element van bomba rie om de hoek kwam kijken. Evenals ten aanzien van de oorspronkelijke uitvoe- ringsbedoelingen van Kodaly (Vasary was immers diens assistent) zal deze dirigent ook wel van huis uit weten hoe Bartók in de praktijk benaderd moet worden. In elk geval; Bartoks Concert voor orkest kreeg leven van binnenuit in deze uitvoering. Een atmosfeer van diepe affectie door straalde het geheel, waarin grote bezon kenheid en enerverende geladenheid el kaar in het kleurrijke spel afwisselden. Voor degenen die deze avond niet kon den bijwonen, is er tot en met zaterdag alsnog gelegenheid om dit programma in het Haarlemse Concertgebouw te gaan beluisteren. Figuratieve kunst is het tegenoverge stelde van abstracte kunst: de zichtbare werkelijkheid wordt duidelijk waarheem- baar weergegeven. Koningin Wilhelmina dus binnenkort in brons of ander materi aal ergens in Den Haag, precies zoals zij was: een ware rots in de branding. „Maar zo hébben wij haar al een aantal malen, en goed ook, bijvoorbeeld op het Rokin in Amsterdam”, zegt beeldhouwer Wesseli- us, „waarom nu nóg eens? Maar ja, wat kun je anders van een man als Van Agt verwachten. Figuratieve kunst. Dat is het tegenhouden van de vooruitgang: dat zit in zijn bloed. Terwijl een goede regering toch juist nieuwe kunstontwikkelingen zou moeten stimuleren. Ik vind echt dat de kunstenaarswereld tegen deze handelwij- Het is in die kabinetten uitkijken gebla zen, want als in een keuken staan de houten vormpjes soms op dito balkonne tjes hoog boven de doorgangen tussen de zaaltjes. Zelfs hangt er een aan het pla- Voorstelling: Audiëntie van Vaclav Havel door het Brabants collectief voor Theaterprojekten. Regie: Ronnie Commissaris. Met: Dirk Guyse en Ru di van Vlaenderen. Première op 5 fe bruari in Centrum Bellevue, Amster dam. Daar nog te zien tot en met 9 februari 1980. Het is een klein-formaat kunst die veel eigenschappen tegelijk heeft: platheid, diepte door de illusie van verftonen, geo metrische vorm en structuur. Bovendien heeft het een onmiskenbaar probleemloos karakter, maar juist vanwege dit aspect raakt het soms aan een gemakkelijk deco ratief effect, precies gelijk de „art-déco”. Er zijn doosjes-achtige reliëfs te zien met minuskule voorstellingen in kleur (zaal 2), dan in zaal 3 zogenaamde „caroussels” een grappige benaming van houten latjes met abstracte aquarellen, die precies de zelfde breedte hebben als de houten ten gels waarop ze geplakt zijn. Zaal 4, ook al verrassend, toont zogeheten „drieluiken”. Volkomen tegen de verwachting in han gen de luikjes niet naast, maar óp elkaar zodat een gelaagd reliëf te zien is (zie de foto). Daarin zijn wel opvallend de Frank Stella-achtige vormen zoals parallellen, krommen, V-vormen en hoeken. Het klei ne formaat echter staat natuurlijk in geen verhouding tot de grote, komplekse reliëfs van Stella (zie deel 1, Dokumenta 5, Kas sei, 1977). fond. Het lijkt zo wel op een supremati- sche konstruktie van de Rus Malévich of El Lissitzky. Het kleurding zweeft in de witte ruimte. Evenals in zaal 2 keren in zaal 7 de platte reliëfs terug met hun talloze koncentraties van kleur op voor-, en zijkanten. De kruising van de gezaagde en getimmerde latjes toont ook op gezette tijden een ronde kleurvorm. Deze vier heten „sterre-constellaties”. Het zijn uit dijende stelsels die onderling toch verbon den zijn als de eiwit-kettingen uit de bio chemie. Dartel en speels ook zijn de vrij aangehechte haakse blokjes met een kon trasterend kleuraccent. Na de expositie van Richard Tuttle van precies een jaar geleden, die weliswaar minder ingewik kelde kleur-accenten in aquarel direct op de wand aanbracht, is dit werk van Fran cisco opnieuw een aardige keuze; het brengt de balans terug van het monumen tale in de Noord-Amerikaanse kunst naar het bescheiden, plezierige en abstracte schilderwerk. Een katalogus volgt later. Die van Tuttle is nog verkrijgbaar a 12.50. (Van onze kunstredactie) DEN HAAG. De gemeente Den Haag mag blij zijn dat minister Gardeniers (CRM) viermaal zoveel subsidie voor de nieuwe huisvesting van het Nederlands Dans Theater (NDT) verstrekt dan zij in feite verplicht is. Er is geen sprake van dat zoals de Haagse gemeenteraad meermalen heeft gezegd de bewinds vrouw zich aan haar verplichtingen ten aanzien van het NDT onttrekt. IJ’S Audiëntie is een eenakter. Het toont een onderhoud tussen de directeur van de bierfabriek en de daar tewerkgestelde to neelschrijver Vanek. De directeur biedt Vanek prettiger werk aan in ruil voor introductie in toneelkringen, met name bij een bepaalde gevierde actrice. Vanek zou dan ook zelf het wekelijkse rapport voor de Staatspolitie kunnen invullen, en zijn werkzaamheden naar eigen goeddunken beschrijven. Vanek weigert om principië le redenen. Zijn handen vuil maken zou zijn positie als opponent van het systeem verzwakken. De rol van Vanek bestaan vooral uit antwoorden. Hij is de intellectueel die noodgedwongen zijn tijd in de fabriek uitzit. Al zijn handelen wordt bepaald door zijn strijd tegen het staatsbestel. Hij is niet onvriendelijk, maar laat niets van zichzelf los. De directeur praat op hem in met het mengsel van afkeer en ontzag van ee praktijkman voor intellekt. Naarmate hij meer drinkt komt zijn levensleed naar buiten. Hij voelt zich een nul, heeft niets meegemaakt, niet geleefd. In Vaneks le ven vermoed hij avontuur: de regering is bang voor Vanek en zijn vrienden. De gebeurtenissen impliceren uiteraard het steeds strakker wordende regime in Tsjechoslowakije na 1968. Van deze ach tergrond wordt echter nauwelijks mel- kanten van het werk; een reeks keien, beginnend op het Binnenhof en, via een stuk binnenstad, eindigend bij de Grote Kerk, daarmee Wilhelmina’s verbonden heid met regering, volk en religie aange vend. Maar onder de geweldige druk van residentiële pressiegroepen gingen de ge meentelijke autoriteiten vorig jaar toch door de knieën. Vele jaren praten en bak keleien waren voor niets geweest. Het keien-ontwerp was voor Den Haag van de baan. En daarmee ook de inzet van Van Dillen en Petrie, die er verder de brui aan gaven. Ook de zwaar teleurgestelde Commissie Nationaal Monument had er niet veel plezier meer in: op 31 juli 1979 lieten de heren zich van hun functie ont heffen, nadat zij op de kop af tien jaar lang duchtig samengeschoold hadden. Daar zat bewindsvrouw Til Gardeniers van CRM. Er moesten nu toch knopen worden doorgehakt, als koningin Juliana het monument voor haar moeder tenmin ste nog ooit zou willen zien, zei ze bij het in ontvangst nemen van een dikke bos hand tekeningen. Er zou snel een nieuwe com missie worden ingesteld. Er viel een dof zwijgen over CRM, bevolking, Den Haag en monumenten-plannen. Tot vorige week donderdag. Koningin Juliana wenste weer prinses te worden en de troon te laten aan dochter Beatrix. De aankondiging, de volgende dag, dat er 1,3 miljoen beschikbaar was voor een monu ment ter nagedachtenis aan Wilhelmina, was niet toevallig. „Een duidelijk ver band”, verzekerde een woordvoerder van het ministerie van CRM, die kon meevoe len met de plotselinge haast van het kabi net. Nu haar kleinkind aan de béurt was, werd het inderdaad wel tijd om in gestrek te draf iets definitiefs aan een Wilhelmina- monument te doen. Voor 1980 staan beeldende kunst en bouwkunst samen voor nog geen 12 mil joen op de CRM-begroting. Daar staat nu ruim één miljoen tegenover voor één figu ratieve kunstopdracht, die als het even kan binnen enkele maanden vervuld moet zijn. Is dit nieuwe toverkunstje van de premier in het licht van het algemene kunstbudget niet een tikje aan de oyerda- dige kant? De algemeen coördinator van het hoofdbestuur van de Kunstenaarsor- ganisatie-NW, Hans Verploeg: „Leuk, dat bedrag. Maar het is toch van de gekke dat dit geld aan één kunstwerk moet wor den besteed en bestemd is voor dit speci fieke monument. Daar wordt toch niet meer dan een soort nostalgische konings gezindheid mee gedemonstreerd. Van Agt heeft zo maar een la opengetrokken. Er is blijkbaar toch een potje, terwijl wij voor iedere cent moeten vechten”. AMSTERDAM. Geen kriticus kan al „deskundigheid” voorwenden bij de exposi tie van R. Francisco in het Stedelijk Museum. Het is voor het eerst dat deze Noord- Amerikaan daar exposeert. Wat is hij? Een schilder, reliëf-maker, beeldend kunste naar die abstract werk maakt? Hij is dit alle drie tegelijk. Zijn eigenhandig ingerichte zaaltjes in de rechter beneden-vleugel tonen een expositie van kleurrijke reliëfs in abstracte vormen. Ze werden gemaakt van balsa-hout, aquarel-papier en verschillende soorten verf, die zowel handgeschilderd als gespoten werd. AMSTERDAM. De maatschappijkritische, Belgische groep BKT (Brabants Kol- lektief voor Theaterprojekten) is voor het eerst in Nederland te zien met Audiëntie, een stuk van de dissidente Tsjechische schrijver Vaclav Havel. Havel schreef het stuk in 1976. Hij gebruikte er zijn eigen ervaringen bij, opgedaan tijdens verplichte arbeid in een bierfabriek. In oktober van het vorig jaar werd Havel veroordeeld tot vierenhalf jaar gevangenisstraf wegens het mede-ondertekenen van Charta 77. ze, waaraan geen enkel overleg te pas gekomen is, krachtig moet protesteren”. PARIJS (AP). Een serie voorgeno men uitvoeringen van het koor van het Russische Bolsjoi Theater in Parijs is dinsdag zonder officiële opgaaf van rede nen uitgesteld. Slechts een week geleden werd een voorgenomen Franse toernee van het zang- en dansensemble van het Rode Leger uit Kiev in verband met de „internationale situatie” afgelast. Onofficieel wordt echter aangenomen dat de organisatoren het literaire en artistieke bureau van Parijs,tijdens het bezoek van het Bolsjoi-koor mogelijke vijandige demonstraties vreesden in ver band met de recente Russische inval in Afghanistan. Twee leden van het Russische Bolsjoi- ballet, een moeder en zoon, hebben de Verenigde Staten om politiek asiel gevraagd en zullen vanavond vanuit Japan naar de Verenigde Staten gaan. 'ƒ4*-' (ADVERTENTIE) bij hoest en verkoudheid lees eerst de gebruiksvoorschriften DEN HAAG. Met opperste verba zing wordt, vooral in kunstenaarskrin gen, gereageerd op het kabinetsbesluit om 1,3 miljoen gulden uit te trekken voor ■een Wilhelmina-monument. Het zou mooi zijn als het op 31 augustus van dit jaar (Wilhelmina werd 100 jaar geleden gebo ren) onthuld zou kunnen worden, heeft minister-president Dries van Agt vorige week gezegd. En, zo voegde hij er fijntjes I aan toe: „De gedachten zijn niet zozeer op I keien gericht. Wij denken meer figura tief’. I De beeldhouwwereld staat paf, is zelfs I {hooglijk verontwaardigd. Of meneer Van Agt soms nog meer noten op zijn zang I heeft? „Dit zijn ongeoorloofde streken!”, I vindt Henk Wesselius, voorzitter van de 200 leden tellende Kring van Beeldhou- I wers. Zijn verwondering maakt al snel I plaats voor diepe woede over deze minis teriële goocheltruc. „Wel verdomme. gromt hij door de telefoon, „of we maar I .Willen inkrimpen op alle mogelijke terrei nen. We moeten vooral binnen de marges .blijven, ieder dubbeltje omkeren. Maar ■jneneer Van Agt tovert 1,3 miljoen uit zijn portefeuille voor een figuratief Wilhel- Jnina-monument” Dat laat de minister weten in een reactie op het voornemen van B. en W. van Den Haag om de subsidies aan het Letterkun dig Museum en de Nederlandse Opera stichting in te trekken en aan het NDT ten goede te laten komen omdat de bewinds vrouw van CRM zou weigeren haar aan deel in de huisvestingskosten van het NDT te verhogen van 4 tot 6 ton. Mevrouw Gardeniers wijst erop dat de huisvesting van het Danstheater volgens de subsidierichtlijnen de verantwoorde lijkheid is van de gemeente. In het huidige exploitatietekort van het NDT is niette min een redelijk bedrag voor huisvesting opgenomen, waarin CRM voor 60 percent (50.000 gulden) subsidieert. Het NDT heeft de afgelopen jaren aan zienlijke overschotten gekweekt, namelijk 1 miljoen gulden. Onder uitdrukkelijke voorwaarde dat de gemeente verantwoor delijk is voor de huisvesting, is CRM er mee akkoord gegaan dat deze overschot ten worden afgezonderd om daaruit de noodzakelijke inrichting van de nieuwe huisvesting gedeeltelijk te bekostigen. De gemeente Den Haag stemde hiermee in. ding gemaakt, althans niet in een verhel derende, min of meer documentaire vorm. Zoiets had naar mijn idee de reacties van de mensen in het systeem meer perspec tief gegeven. De regie benadrukt nog eens het mense lijke, door vooral de jalouzie van de direc teur te belichten. Rudi van Vlaenderen speelt hem als een teleurgesteld mens, neergepoot op een plek die hij ook niet zelf heeft uitgekozen. Zo gespeeld wordt hij in zijn gekortwiekte levenslust een wandelende aanklacht tegen het systeem. Meer dan de eigenlijke bestrijder van het systeem, Vanek, die in deze regieopvat- ting droger overkomt dan zijn weinige tekst aangeeft. Dirk Buyse had dan ook niet veel kans om nog iets van hem te maken. De directeur kreeg van Rudi van Vlaenderen een levendige vertolking. ALMA POST Het besluit in de ministerraad is voor velen een volmaakte verrassing. Al bijna twintig jaar lang wordt er geredetwist over een KW-gedenkteken. Zonder enig resultaat. Na langdurige voorbereidingen werd in 1969 een commissie Nationaal Monument Koningin Wilhelmina opge richt, die tenslotte de minister van CRM adviseerde aan architect Van Dillen en beeldhouwer Petrie de opdracht voor het monument te geven. Het in 1975 gepresen teerde ontwerp, al snel oneerbiedig tot „keientroep” gedoopt, werd door de Haagse bevolking met verdriet en versla genheid ontvangen. Dit kon niet, vond het gros der Hage naars. Hier doet men'de vroegere vorstin, noch haar dochter, kinderen en kleinkin deren, een plezier mee, integendeel. Het „keienlint” zal als een klap in het gezicht worden ervaren van het koningshuis en al degenen die het liefhebben. Burgemeester en wethouders van Den Haag voelden Aanvankelijk best voor de symbolische (ADVERTENTIE) Dit volledig ontbreken van beraad met de kunstenaars is de beroepsorganisaties danig in het verkeerde keelgat geschoten. Er was eindelijk iets bereikt op dit gebied. Maar Van Agt draait de klok twintig jaar terug en overschridft alle regels van fat soen. „Er was toch een advies van de Raad voor de Kunst, dat inhield dat er een aantal monumenten over het land ver spreid moest worden?”, zegt de voorzitter van de Federatie van Kunstenaarsvereni gingen, Jurriaan Schrofer. „Wat heeft de regering met dat advies gedaan? Ik heb van dit besluit weinig begrepen. Nee, dit is een niet al te leuke ontwikkeling. De beste, hedendaagse kunstenaar had aan dit kar wei moeten worden gezet”. Waar niettemin iedereen nieuwsgierig naar is, is het antwoord op de vraag: wie krijgt de opdracht? Wie kan zo’n veelom vattende taak op zo’n belachelijk korte termijn aan? En waaraan moet die 1,3 miljoen besteed worden? Beeldhouwer Marius van Beek, bekend van het Chili- monument: „Het is een absoluut raadsel wat Van Agt op het oog heeft. In meer dan 15 jaar is er geen oplossing gevonden, nu moet het klaar binnen zeven maanden. Als je alle bijkomende werkzaamheden in aanmerking neemt (lokatie zoeken, funde ring, transport, stedebouwkundige aspec ten), dan ben je zeker twee jaar bezig”. De Haagse beeldhouwster Sybilla Krosch, die al jaren een half figuratief, half abstract ontwerp voor een KW-monu- ment klaar heeft staan, zegt ook: „Een dergelijke opdracht, zelfs als het ontwerp er is, krijg je nooit op 31 augustus klaar. Daar moet nog zoveel over gepraat worden”. Mevrouw S. lansen, secretaris van de afdeling beeldende kunsten en bouw kunst van de Raad voor de Kunst in een onofficiële, persoonlijke reactie: „De Haagse lobby heeft gewonnen. Het beeld moet vooral lijken op iemand, van wie over twee generaties niemand meer weet hoe ze er uitzag. Willem I op een paard: dat zegt de mensen toch ook niets meer? Nee, de Oranje-verenigingen hebben dui delijk gewonnen”. HAARLEM. Het blijkt voor het pu bliek eigenlijk nooit een bezwaar te zijn om een dirigent op de rug te kijken - ook al zijn er inderdaad bezoekers van het Concertgebouw in Amsterdam, die speci aal een podiumplaats kopen om de diri gent van voren te kunnen zien - maar bij een pianist is zoiets toch wel even wennen. Tams Vasary, die het Noordhollands Philharmonisch Orkest in Beethovens Eerste pianoconcert vanaf de vleugel leidde terwijl hij zelf de soli speelde, overwon het aanvankelijk door die afge keerde positie ontstane, gemis aan direct contact met de zaal al snel door de inten siteit en het artistieke gehalte van het musiceren. musiceren onder Vasary moeten worden en misschien ook wel op het feit dat Vasary als dirigent nog groei ende is en tenslotte nog niet kan bogen op de routine van een oude rot op dit vakge bied. Dat het in principe toch allemaal wel goed zat, werd juist in de loop van de technisch respectabele afwikkeling van de onder handen zijnde werken zelfs nog al indrukwekkend aangetoond. Terwijl er steeds opvallend sterk een sfeer van ty pisch Slavische melancholie werd opge roepen, kreeg het musiceren - als het ware ter compensatie van die eerdere momen ten van aarzeling in expressiviteit - uitein delijk een artistieke overtuiging die in een werkelijk overrompelende instrumentale vitaliteit zijn vorm wist te vinden. Het laatste gedeelte van Kodaly’s Dansen uit Galanta, waar een spontaniteit als van een zigeunerorkest bereikt werd, was daarvan wel het meest treffende voorbeeld. Men hoorde de van Vasary bekende, kemachtige en accentrijke, parelend hel dere pianistiek, die Beethovens muziek groot allure verleende. Levendig en met de nodige dramatische uitdrukking in het openeningsdeel, poëtisch in het Largo als betrof het een romance, en uitgelaten van stemming in het stevig aangepakte Rondo. Het klassiek-beheerste en tegelijk emo tierijke geheel, maakte dermate veel in druk, dat het publiek aansluitend als één man overeind kwam om Tamas Vasary buitengewoon hartelijke ovaties te bren gen. Een hulde waarin deze de orkestle den nadrukkelijk liet delen. Duidelijk was dan intussen geworden, dat deze dirigent-pianist in het NPO een uiterst gewillig medium heeft gevonden, waarmee in goede samenspel-eenheid mooi gedetaüleerde resultaten kunnen worden bereikt. De meest essentiële din gen werden in het soloconcert door Vasa- ry aan het orkest aangegeven, de rest is Ivoor een in de praktijk doorkneed beroepsensemble een peuleschil en komt in zo’n bekend werk dan vanzelf wel terecht. Geheel anders ligt dat natuurlijk bij gecompliceerde orkestcomposities als Ko- daly’s Dansen uit Galanta en het Concert voor orkest van Bartók, waarmee Vasary op deze avond zijn Haarlemse debuut als dirigent(-sec) maakte. Een streven naar contrastwerking viel in deze verrichtingen al meteen op. In sommige passages leek er desondanks nog wel eens even iets van onzekerheid in bet contact tussen Vasary en het orkest te nestaan, waarmee dan weleens een be-

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 9