A circulair play Dabaret Salu Wederzijds agenda Margriet Eshuys Walter Bishop NPO-concert Vier vuisten op safari Bananas Ettore Scola muziek J p theater I ==p films J ==p ijmond c UIT Formatie I or I tentoonstellingen s I 7 DON DERDAG 7 FEBRUARI 19 80 UITFORMATIE 6 In en om Haarlem F Redactie Joke Dieben-Frerichs Veisen-Umuiden Beverwijk Heemskerk Amy Gale en Gerrit Timmers in „A circulair play Gemeenschap, tel. 02550-15789/15743. Jazz-trompettist BUI Hardmann. 19.00 en 21.30 Broederlijk bijeen: Terence Hill (rechts) en Bud Spencer in hun jongste Vier Vuisten-film. hter -vaar Ved- lege, toe- ?ele- e te Margriet Eshuys. Zangeres Margriet Eshuys maakte vorig jaar haar rentree met de solo-elpee „On the move again”, waaraan werd meegewerkt door Amerikaanse studio-musici en waarvoor de arrangementen werden verzorgd door de tevens als producer optredende Tom Salisbury. Ter promotie van de nieuwe langspeler begon Margriet in december aan een landelijke toernee, die haar vrijdagavond naar jongerencentrum Donkey Shot aan de A. Verherentstraat in Heemskerk voert. Ze wordt bij haar optreden begeleid door Tom Salisbury (keyboards), Lex Bolderdijk (gitaar). Jan Hollestelle (bas) en Roland Zeldenrust (drums). „The Boogie Down Soul Sisters” of te wel Corrie Hekker, Patricia Maerssen en Lisa Nordholt staan Margriet als achtergrondkoortje terzijde. City Theater, IJmuiden. Terence Hill en Bud Spencer hebben hun Vier Vuisten-serie weer van een nieuwe aflevering voorzien. Ditmaal gaat het onafscheidelijke koppel op safari. In de Afrikaanse wildernis storten ze zich op de toeristen-industrie. De heren denken goud te kunnen verdienen maar krijgen al spoedig te maken met de dierenhandelaar Ormond, die geen pottenkijkers duldt bij zijn illegale praktijken. Ormond stuurt zijn knokploeg op de nieuwbakken zakenlieden af, die echter op gevoelige wijze kennismaken met de flitsende vuisten van het roemruchte duo. Als ook omkooppogingen niet helpen, schakelt Ormond de corrupte politiemacht in. Weldra verdwijnt Bud Spencer achter de tralies, maar Terence Hill komt hem met een vorkheftruck bevrijden. Na korte metten te hebben gemaakt met de dierenhandelaar staan de twee vrienden weer klaar voor nieuwe avonturen. In de zondagmatinee „Arabian Adventure”, met Christopher Lee als de duivelse tovenaar Alquazar en de Amerikaanse komiek Mickey Rooney in een speciale gastrol. Zoals het bij zo’n Oosterse sprookjesvertoning betaamt, zit de film vol vliegende tapijten, magische edelstenen en wonderbare geestverschijningen. „I never promised you a rosegarden”. Aanvang 21.30 uur. Zaterdagavond draait Donkey Shots’ huis-disc-jockey stampend hitwerk, afgewisseld met een filmvertoning om 24 uur. Zondagavond geeft de nieuwe Noordhollandse formatie „Future Shock” acte de présence in het jongerencentrum. Rogier van Kreuningen (bas en zang), Michiel van Kreuningen (drums en zang) en Ruud Olthof (sologitaar en zang) spelen „tempo-rock”, ofte wel korte Nederlangstalige songs veelal eigen composities en Engelse nummers van Herman Brood tot David Bowie, die in hoog tempo worden afgewerkt. Aanvang 21.30 uur en de toegang i^gratis. Moeras. Uit Den Hag komt de negen leden tellende muziektheatergroep „Moeras”, die zaterdagavond in de Beverwijkse Alpha Sociëteit aan de C. H. Moensstraat hun gelijknamige programma presenteren. Dat betekent persiflerende muziek en theateracts, waarin de actualiteit niet wordt geschuwd. „Moeras” bestaat uit Luc Houtkamp (tenor- en baritonsax en zang), Richard Anijs (hoorn en zang), Willem Hendriks (bas), Ton van der Meer (fagot, piano en zang), Maartje ten Hoorn (viool), Herman van Rijn (fluit en zang), Frans Nieuwenhuizen (slagwerk) en Karel Witt (gitaar en zang). Het optreden van deze Nederlandstalige groep begint om 21.30 uur. Walter Bishop. De fameuze jazz pianist Walter Bishop speelt als gast mee met het concert, dat het Bill Hardmann/ Junior Cook Quintet zaterdagavond voor de werkgroep Jazz Heemskerk geeft in De Jansheeren aan de Kerkweg. Het concert begint om 21 uur en informatie over de kaartverkoop is verkrijgbaar bij het werkgroepsecretariaat, tel. 02510- 33950. Trompettist Bill Hardmann bracht een groot deel van zijn muzikale carrière door in de Jazz Messengers van Art Blakey. Gedurende de bijna twintig jaar dat hij aan deze band verbonden was, trad hij korte of langere tussenperiodes op met onder meer Charles Mingus, Horace Silver (in mei in Heemskerk aan het werk te zien), Hank Mobley en Lloyd Price. Tenorist Herman (Junior) Cook werkte eveneens een tijdlang met Horace Het stuk heet niet voor niets „A circular play”: het is geschveven in een taal die kubistisch oftewel verknipt mag heten en het gaat over cirkels, brilleglazen, hoepels, spiegels, een cirkelzaag, ronde stoelen, ronde tafels en wielen. Ondanks de sympathieke presentatie van „A circular play” door de spelers Gerrit Timmers en Amy Gale levert het stuk geen boeiend toneel op. Wel vormt het een interessante Engels gesproken kennismaking op met het werk van Gertrude Stein. „A circular play” is zaterdagavond te zien in het Witte Tejater Velsen, aanvang 20.30 uur. Inlichtingen over de kaartverkoop zijn verkrijgbaar bij het bureau van de Velser hoofdfilm in City 2, is gebaseerd op de bestseller van Hannah Green. Zij beschrijft het moeizame genezingsproces van de schizofrene Deborah Blake, die de realiteit ontvlucht in een angstaanjagende fantasiewereld. Eenmaal opgenomen in een inrichting voor psychiatrische patiënten ontwikkelt zich langzamerhand een vertrouwensband tussen Deborah en de vrouwelijke arts dokter Fried. Deborah begint contact te zoeken met andere mensen, maar zij moet elke stap vooruit, elke stap uit haar fantasiewereld vandaan, betalen met een angstaanval voor de schimmen uit haar droomwereld. Wanneer Deborah gaat inzien, dat de Theater Workshop Velsen. „Wanneer heb je mijn moeder voor het laatst gezien”, een aangrijpend toneelspel van de Engelse auteur Christopher Hampton waarin hij laat zien hoe mensen elkaar ondanks dat zij zielsveel van elkaar houden tot de grond toe af kunnen breken, vormde vorig jaar het verrassende debuut van de Amateur- Tqhater Workshop Velsen. Voor komend seizoen heeft deze nieuwe, eigentijdse amateurtoneelgroep „Equus” op het programma staan. Woensdag 10 februari speelt de Workshop „Wanneer heb je mijn moeder voor het laatst gezien” nog éénmaal in buurthuis Wijk aan Duin aan de Wulgenhoflaan in Beverwijk. Spelers zijn Hein Janssen (die van de gevoelige cynicus lan een prachtige creatie maakte), Ton Mooij (als zijn grote liefde Jimmy), Mary van de Brink, Ben Jan Hunsche en Odillia Wessel. Stien Broekman Hunsche zorgde voor de gewetensvolle regie. Aanvang van de voorstelling 20.15 uur en kaarten kunnen telefonisch worden gereserveerd bij het buurthuis, tel. 02510-20944. Silver. Ook trad hij op met Blue Mitchell, Elvin Jones, George Coleman en Don Patterson. Gast-pianist Walter Bishop is lid geweest van diverse „pionierende” bop-groepen geleid door Charlie Parker, Miles Davis en Art Blakey. Composities als „Coral Keys”, „Waltz for Sweetie” en „Sweet Rosa” ontsproten aan zijn muzikale brein. Bassist Chin Suzuki is de vaste bassist van de Jazz Messengers. Met slagwerker Leroy Williams tenslotte is het quintet compleet. Hij werkte onder meer met Archie Shepp. Leerlingenuitvoering. De jaarlijkse leerlingenuitvoering van de Muziekschool Velsen wordt ditmaal op dinsdagavond 12 februari gehouden in de Velser Schouwburg. Het programma vermeldt naast bijdragen van blaas-, strijk- en slagwerkenensembles, een eerste optreden van de big band, van de werkgroep lichte muziek en van een kabaretgroep. De uitvoering begint om fantasiewereld die haar kwelt haar eigen schepping is en dat zij zich van deze wereld moet bevrijden om weer in de gewone wereld te kunnen leven, vordert haar herstel snel en weldra kan zij de inrichting verlaten in een toestand, die vol beloften voor een goede toekomst is. In de Arthouse Cyclus draait City 2 woensdagavond Woody Allens’ „Bananas”. Het verhaal gaat over Fielding Mellish (een rol van Woody Allen), een onaangepaste jongeman met twee linkerhanden die als een clown door het leven struikelt. Hij wordt verliefd op de jonge studente Nancy. Hun verhouding houdt niet lang stand en alleen vertrekt Fielding naar het Zuid- Spelgroep Arnhem. Het enthousiasme, waarmee zowel theatergezelschappen als toeschouwers reageerden op de mogelijkheid, try- outvoorstellingen of presentaties van nieuwe groepen te verzorgen c.q. te zien in het Witte Tejater Velsen, heeft de leiding van dit theater doen besluiten, voortaan éénmaal in de maand iets dergelijks als vast onderdeel op het programma op te nemen. Woensdag 13 februari is de beurt aan de Spelgroep Arnhem, een beginnende groep van tien acteurs en actrices, die een eigen bewerking van Roger Vitracs’ „Victor of de kinderen aan de macht” ten beste zal geven. Victor is een negenjarig jongetje, dat zijn veijaardag viert in het gezelschap van zijn ouders en het dienstmeisje Lili. Vrienden van zijn ouders wier huwelijk voornamelijk berust op schone schijn komen met hun dochtertje op bezoek, en ook oom generaal maakt zijn opwachting. Victor intussen bezit de zuiverheid van een kind en de wijsheid van een oude man. Het leven heeft voor hem nauwelijks geheimen. Hij kiest zijn verjaardag uit om te laten zien wie hij in werkelijkheid is. Zijn gedrag brengt de 19.30 uur en inlichtingen over de kaartverkoop zijn verkrijgbaar bij de muziekschool, tel. 02550-10684. NPO-concert. Het op een na laatste concert in de serie van vijf, die het Noordhollands Philharmonisch Orkest ook dit seizoen weer geeft in de Beverwijkse Vredevorstkerk, kent als solist de piano-virtuoos Michel Block. Hij voert het piano-concert no. 2 in f kl. t. op. 21 van Frédéric Chopin uit. Op het programma staan verder het symfonisch gedicht op. 20 „Don Juan” van Richard Strauss, de Serenade voor blazers in d kl.t. op. 44 van Antonin Dvorak en de Roemeense Rapsodie no. 1 van Georges Enescu. Het NPO staat ditmaal onder leiding van de Israëlische dirigent Elyakum Shapirra. Het concert begint om 20.15 uur. Inlichtingen over de kaartverkoop zijn verkrijgbaar bij de Mij. tot bevordering der toonkunst afd. Beverwijk en omstreken, mevr. G. van der Pol-van der Linde, tel. 02510-24609. Waaierweelde. Tot en met zondag 16 maart bestaat nog de mogelijkheid de Museum. Het ging toen om werk van Jan Altink zelf. Bij Felison zijn in het noordelijk koetshuis van Beeckestijn nu de expressionistische schilderijen van de Stichting te zien van de hand van Jorg Immendorf, Marinus Fuit, Lucebert, Hannes Postma, T. Theys en Rogér Raveel. De expositie wordt zondagmiddag 10 februari om 16 uur geopend en is te bezichtigen tot en met 9 maart van dinsdag tot en met zondag van 14 tot 17 uur. Amerikaanse republiekje San Marcos, waar hij bij het rebellenleger wordt ingelijfd, de revolutie meemaakt en tenslotte met algemene stemmen tot de nieuwe machthebber wordt gekozen. Als president van San Marcos keert hij terug naar de Verenigde Staten. Daar trouwt hij na een kortstondig verblijf in de gevangenis alsnog met Nancy. Fielding is op dat moment in Amerika al zo’n populaire figuur geworden, dat de televisie een directe reportage uitzendt van zijn huwelijksnacht. Stadsschouwburg Velsen. Starliner Tower us een luxueus flatgebouw op een eiland bij Montreal. Een brug vormt de enige verbindingsweg met het vasteland. De flat is een dorpje op zichzelf met winkels, recreatiemogelijkheden en zelfs een eigen medische kliniek. Het rustige leventje van de bewoners wordt verstoord wanneer er een vreemde ziekte uitbreekt, die de slachtoffers doet verandern in geweldige sexmaniakken. „Levend verslonden”, een film van David Cronenberg, kreeg de eerste prijs op het internationale griezelfilm-festival. In de zondagmatinee draait „Peter en Eliott de draak”, de nieuwe voor Nederland nagesynchroniseerde Walt Disney-film. Eliott helpt Peter zijn slechte pleegouders te ontvluchten en een nieuw thuis te vinden bij een aardige vuurtorenwachter. Voor het zover is, beleven ze samen spannende avonturen. Filmhuis Velsen, Witte Tejater. Twee Duitse films zijn vanavond te zien in het Filmhuis Velsen: „Brokdorfeen kort wereld van de volwassenen aan het wankelen, hetgeen door het onverwachte bezoek van een mysterieuze vrouw wordt versterkt. Aanvang van dit surrealistisch getinte spel 20.30 uur. Plaatskaarten a raison van 2,50 zijn in voorverkoop verkrijgbaar bij het bureau van de Velser Gemeenschap, tel. 02550-15789/15743. Toneelwerkgroep Wederzijds. Met ,,’t Is niet van jou” heeft de vooral in het basisonderwijs actieve toneelwerkgroep Wederzijds één van de betere kindervoorstellingen van het afgelopen seizoen ontwikkeld. Woensdagmiddag 13 februari is het stuk op initiatief van de Stichting Theater Beverwijk nog eens te zien in ontmoetingscentrum De Nieuwe Slof, ,,’t Is niet van jou” handelt over twee kinderen die een geheime hut hebben in een droge sloot. Helaas weten zij niet dat het land, en dus ook de sloot, is gekocht door een operazangeres. Deze zangeres heeft een dochtertje die weer een konijn heeft, dat ze niet mag houden van haar moeder. Zo wil iedereen houden wat hij heeft en dat geeft dan de nodige spanningen. Wederzijds heeft zich bij het ensceneren van deze voorstelling sterk ingeleefd in de kinderwereld, en dat maakte de produktie voor jong en oud tot een heel aantrekkelijke theaterbelevenis. Aanvang van de voorstelling 14.30 uur. Plaatskaarten zijn onder meer verkrijgbaar bij reisbureau Lissone Lindemann in Beverwijk. verslag van de demonstratie op het door de politie zwaar bewaakte bouwterrein van de kerncentrale in Brokdorf en „Liever vandaag aktief dan morgen radio-aktiefwaarin de bevolking van Whyl gevolgd wordt in hun succes-volle strijd tegen de bouw van een kerncentrale. Aanvang 20.30 uur. Volgende week donderdag en vrijdag draait in het Filmhuis „Die starke Ferdinand” van Alexander Kluge. Filmhuis Heemskerk, De Jansheeren. „C’Erevamo tanto amati” van de in ons land met „Una giornate particolare” en „Brutti, sporchi e cattivi” bekend geworden Italiaanse filmer Ettore Scola is zondagavond te zien in het Filmhuis Heemskerk. „Wij hielden zoveel van elkaar” is een beschouwende film met een vrolijk en levendig karakter. Het verhaal draait om drie mannen, die in het verzet zij aan zij de Nazi’s hebben bestreden. Na de oorlog worden ze beurtelings verliefd op hetzelfde meisje, maar ze blijven dikke vrienden. Toch groeien langzaam maar zeker ook hun wegen uit elkaar. Dertig jaar later ontmoeten de drie mannen elkaar weer. Ze proberen hun hechte vriendschap opnieuw te beleven. Dat lukt voor zover die vriendschap is gebaseerd op nostalgie, maar in de realiteit van het heden kunnen ze heel moeilijk met elkaar overweg. Hun leven en gedrag heeft hen elk in een bepaalde maatschappelijke klasse geplaatst, en Scola toont aan dat zoiets een wezenlijk onderling contact onmogelijk maakt. expositie „Waaierweelde in Beeckestijn” te bezichtigen. Deze tentoonstelling is samengesteld uit de collectie van de bekende Amsterdamse verzamelaar Felix Tal. De verzameling omvat omstreeks tweehonderd exemplaren, die tesamen een beeld geven van een belangrijk stuk kunst- en cultuurgeschiedenis. De collectie laat de bezoeker kennis maken met de waaier als instrument voor het verschaffen van koelte, het aanwakkeren van vuur of als statussymbool. De expositie is dagelijk (behalve maandag) geopend van 14 tot 17 uur. t on* ndse tornt mil- kan ing- ogse Wel zijn ijde- een niet reid sing j de cht- zelf oen. itio- de vin- erd, j we tere rkt- rich lijk- s im- ƒ0,7 /oer- valt LLM- het zijn te ster oar ing van ■zoi ilve :ht- mi- oor ich ijze rts. die ent aart- men pet. osen tend >me- ;t in n de n de onet City van i de die de- tel- en IS- de ;el- let iks ee iar dn >ot jn. ek In iet lie op- Bij op r is >rui- sont de wei- sfde an- die p te na- met ms- en ar is- el 13 BIOSCOOP EN THEATER City I, Kennemerlaan, donderdag 20.00 uur: „De vier vuisten op safari". City II, Kennemerlaan, donderdag 20.15 uur: „I never promised you a rose garden”. Witte Tejater, Kanaalstraat, donderdag 20.30 uur in filmhuis Brokdorf „Liever vandaag ak tief, dan morgen radio-aktief'. TENTOONSTELLINGEN EN MUSEA Pieter Vermeulenmuseum, Ma. t/m vrij. 9.30- 17.00 uur. Museum Beeckestijn, Rijksweg Velsen-Zuid. 18e-eeuwse stijlkamers Di. t.m zo. 14.00-17.00 en 10.00-12.00 uur. Gemeentehuis, tel. 19000. Bezichtiging op werkdagen van io.00-12.00 uur. Ruïne van Brederode, Velserenderlaan. Sant- poort-Zuid. Dinsdag t/m zondag 09.30-12.00 en 13.00-16.00 uur te bezichtigen. Gesloten tot 1 maart. DIVERSEN Storingsnummer openbare verlichting en gas en water 10777. Alarmnummers: Politie 19033, Ongevallen dienst 23355. Hoogovens 02510-96000. Brand weer Santpoort 37Ö750, voor Velsen-Noord en IJmuiden 20750. Telefonische Hulpdienst, bereikbaar dage lijks van 19.00-04.00 uur ’s nachts, zaterdag en zondags van 11.00-04.00 uur 's nachts onder nummer 023-326655. Algemene Hulpdienst Velsen, iedere werk dag van 9.00-11.30 uur, tel 02550-18888. Centraal Orgaan Bejaardenbeleid, Centraal Bureau, Abelenstraat 1, IJmuiden op werkda gen van 9.00-10.00 uur. Tel. 12464. Gezinsverzorging, hulp aan bejaarden en langdurige zieken, Velserduinweg 52, IJmui den. Maandag t/m vrijdag 9.00-10.00 uur. Tel. 02550-11830 of 22169. Sociale Dienst, Spaamestraat 2, IJmuiden, maandag t/m vrijdag 9-10.30 uur nieuwe cliën ten. voor andere cliënten ook op afspraak, tel. 02550-19124. Handenarbeidcentrum Velsen, Andreaweg. Velsen-Noord. Open: dinsdag t.m. vrijdag 9.30- 21.30 uur maandag 13.30-21.30 uur, zaterdag 9.00-12.00 uur. Centrale Bibliotheek, Plein 1945. Donderdag 19.00-21.30 uur. Vrijdag 14.30-17.30 en 19.00-21.30 uur. Centrale Jeugd- en Tienerbibliotheek, Wil- lemsbeekweg 96. Vrijdag 15.30-17.30 uur. Filiaal Santpoort, Crocussenstraat 1, vrijdag 10 00-12.30 en 19.00-21.30 uur. Filiaal IJmuiden-West, Zeewjjkplein. Don derdag 19.00-21.30 uur volw. en tieners, vrijdag 14.30- 17.30 u. alle leeftijden. Filiaal Velsen-Noord, Wijkerstraatweg 177, donderdag 19.00-21.30 uur volw., vrijdag 14.3Q- 17.30 uur alle leeft. Dienstencentrum Zee- en Duinwijk, Zeewijk plein 260, tel. 20650 donderdag 19.30 uur klaver jas- en biljartclub, 14.30-16.00 uur zangkoor, 18.00 uur eten voor alleenstaanden. Stichting alg. maatschappelijk werk, De Noostraat 4, IJmuiden. Spreekuur dag. van 9-10 uur. Tel. 10661. Stichting school- en beroepskeuze NH, Plein 1945 nr. 90 gebouw De Beurs 4e etage. Spreekj uur dokumentatiecentrum na tel. afspraak, elke vrijdag 14.00-16.00 u„ tel. 02550-19142. Creativiteitscentrum IJmond, Clara Stem school, Moerbergplantsoen, donderdag 20.00- 22.30 uur tekenen en schilderen, textiele werk vormen, vrijdag 10.00-12.00 uur instuif voor ou deren, De Abeel, Abelenstraat 1, IJmuiden. Buurtcentrum Zeewijk, Dennekoplaan 289, tel. 21494, donderdag 20.00-22 00 uur tekenen en schilderen, VOS-cursus en batikken, vrijdag 13.30- 16.30 uur WAO-handvaardigheid en spel. Buurthuis De Brulboei. Kanaalstraat 228, tel. 10652, donderdag 19.30-22.30 uur vormen met brooddeeg, 20.00-22.00 uur schildercursus, 20.00- 23 00 uur kienen (lx per twee maanden), vrijdag 9.00-11.30 uur peuterspeelzaal. 11.30-13.30 uur uur broodje Brulboei, 16.00-17.30 uur werken met klei en gips. ’t Velserduin, Velserduinplein, donderdag van 20.00-21.00 uur Vredesbureau ’t Kan anders, informatie over dienstweigeren. Buurthuis De Planeet. Mercuriusstraat 56, tel. 14441, donderdag 19.00-20.30 uur tafeltennis- club jeugd vanaf 8 jaar en hobby- en zaagclub 6- 14 jaar. Buurthuis De Spil, Rembrandtlaan 45, tel. 10186, donderdag 19.30-21.30 uur bloemschik ken, vrijdag 9.30-11.30 en 13.30-15.30 uur peuter speelzaal, 9.30-11.30 uur Hindeloopen schilde ren. 9.30-11.30 en 13.30-16.30 uur biljarten voor ouderen, 16.00-17.30 uur hobbygroep jeugd 9-12 en 12-15 jaar. Buurtcentrum De Mei, Geelvinckstraat 26. Velsen-Noord. Donderdag 19 00-20 00 uur judo 14-16 jaar, 20.30-22.30 uur trimmen gemengd:. 19.00-20 00 uur schaken 10-16 jaar, 19.30-22.0Ö uur tekenen en schilderen voor beginners, vrij dag 9.15-11.15 uur peuterspeelzaal, 13.30-17.30 uur jongerencafé. Badhuis Snelliusstraat, vrijdag ll.00-19.0p uur. Recreatiebad „De Hoogeberg”, Trompstraat, donderdag 21.00-22.30 uur gemengd zwemmen, vriidag 9.30-10.20 uur gemengd zwemmen, 6.45- 8.00, 12.00, 1600-17.30, 19.30-20 45 gemengd zwemmen, 9.00-18.00 uur peuterbad 6.45-22.00 uur solarium. Fries toneel. In de toneelzaal van De Vrijburcht aan de Vrijburglaan in Heemskerk ontvangt de Friese vereniging Oan 'e Dünkant vrijdagavond de toneelgroep van de IJmuider zustervereniging Fryske Trou. Opgevoerd wordt het spel „As it jeld rinkelt”. Aanvang van de voorstelling 20 uur. A circulair play. Gertrude Stein werd door vier dingen bekend: ze was als Amerikaanse in Parijs in 1905 één der eersten die belangstelling toonde voor de schilderijen van Picasso en Matisse (Picasso schilderde haar ook); ze had openlijk een lesbische verhouding met Alice B. Toklas; ze ontving iedere zaterdagavond avant-gardekunstenaars in haar huis, zoals Serge Diaghilev, leden van Les Ballets Russes en schilders èn ze schreef een aantal tamelijk ontoegankelijke teksten, waarvan „A circular play” uit 1920 tot de moeilijkst leesbare behoort. Uitgerekend deze tekst die vol zit met notities over situaties in haar huis, uitzichten en informatie over haar liefhebberijen is door het Onafhankelijk Toneel bewerkt tot een lichtelijk onderkoelde, zeer poëtische voorstelling waaruit vrijwel alle dynamiek is geweerd. De enige dynamiek die wordt toegelaten is de opeenstapeling van (verhelderende) beelden, zowel in woorden als in dingen. Zelfs voor de meest onlogische zinsconstructies worden situaties gevonden die aan de woorden in die zin enige betekenis toevoegen. Dat is wel nodig ook, want aan Gertrude Steins tekst zit kop noch staart. Dabaret Salu. Twee jonge Vlaamse humoristen, Sam Bogaerts en Lukas Vandervost, wonnen als Dabaret Salu in november ’79 het jaarlijkse Camaretten Festival, dat voor de veertiende maal in Delft werd gehouden. Vrijdagavond voeren ze hun schone spektakel „Ik ben soms van gisteren” voor het Assumburgtheater op in de Heemskerkse Jansheeren. Dabaret Salu werkt aan de rand van het traditionele kabaret. Met hun programma, dat zich afspeelt in een mooi kitscherig huiskamersfeertje, pogen ze een frisse wind door kleinkunstland te laten waaien. „Ik ben soms van gisteren” begint om 20.30 uur. Inlichtingen over de kaartverkoop zijn onder meer verkrijgbaar via de Nutsspaarbank Heemskerk, tel. 02510-33338. Het vege lijf. Veertien dagen voor de officiële première zijn twee try-out voorstellingen van „Het vege lijf’ in de IJmond te zien. „Bodies”, zoals de oorspronkelijke titel van dit door de Brit James Saunders geschreven toneelspel luidt, wordt vrijdagavond door Ellen Vogel, Ton van Duinhoven, Bram van der Vlugt en Rita Maréchal (die de zieke Maija Habraken vervangt) opgevoerd in de Stadsschouwburg Velsen en zaterdagavond in ontmoetingscentrum De Nieuwe Slof in Beverwijk. „Het vege lijf’ behelst de confrontatie van twee echtparen eens kruislings „lovers” die ieder voor zich een ander antwoord hebben op de vraag, of en hoe dit leven met de minste pijn geeefd kan worden. De regie is van Karl Guttmann. De voorstelling in Velsen begint vrijdagavond om 20.15 uur en inlichtingen over de kaartverkoop worden verstrekt door de Stichting Theater en Muziek Velsen, tel.102550- 15743/15789. Voor de opvoering in De Nieuwe Slof onder auspiciën van de Stichting Theater Beverwijk is nog een beperkt aantal plaatskaarten verkrijgbaar bij onder meer reisbureau Lissone Lindemann te Beverwijk. Aanvang zaterdagavond eveneens om 20.15 uur. TONEEL Stadsschouwburg (Wilsonsplein, tel. 319188) 20.15 u.: Technische Theatergroep Perspekt met. „Perspettacolo pericolose”. Vrijdag 20.15 u.: Henk Batenburgh met „Jij ook of ik alleen”. Toneelschuur I (Smedestr 23, tel. 312439) Vandaag en morgen 20.30 u.: Toneelgroep Cen trum met „Het verjaardagsfeest”. Toneelschuur III (Smedestraat 23, tel. 312439) Vandaag en morgen 20.30 u.: Hooker met „De twee vriendinnen en hun gifmoord”. 5 Verzameling. „Uit een verzameling” is de titel van de expositie, die de Stichting ter bevordering van de beeldende kunst in de gemeente Velsen „Felison” samenstelde uit de verzameling kunstwerken van de Jan Altink Stichting. Twee jaar geleden werd een deel van het bezit van de Jan Altink Stichting tentoongesteld in het Frans Hals BIOSCOPEN EN THEATER Kennemer I, Zeestraat, donderdag 20.00 uur geen opgave. Kennemer II, Zeestraat, donderdag 19.30 uur, „Schiet niet op de tandarts”. Luxor I, Breestraat, donderdag uur „De vier vuisten op safari”. Luxor II, Breestraat, donderdag 19.00 en 21.30 uur „Quadrophenia”. DIVERSEN Alarmnummers: Politie 25555, brandweer 22922, milieuklachten 96000. Centrale bibliotheek. Kerkstraat 44. vrijdag 14.00-17.00 en 18.30-21.00 uur, volw. en 15.00- 17.00 uur jeugd. Jeugdbibliotheek Meerestein, K. Smithstraat 110a, vrijdag 15.30-17.00 uur. Dienstencentrum voor bejaarden. Kerk straat. Maandag t/m vrijdag geopend van 09.00- 17.00 uur. Spreekuur leiding vrijdag 10.00-11.00 uur. Stichting school- en beroepskeuze NH, Plein 1945 nr. 90 gebouw De Beurs 4e etage. Spreek uur dokumentatiecentrum. na tel. afspraak elke vrijdag 14.00-16.00 u„ tel. 02550-19142. BIOSCOPEN EN THEATER Cinema Marquette, Ruysdaelstraat. Donder dag 20.00 uur geen opgave. DIVERSEN Alarmnummers: Politie 41444, brandweer 32121, milieuklachten 96000. Openbare bibliotheek, Kerkweg 45, vrijdag 14 00-17.00 en 18.30-21.00 uur volw., 15.00-17.00 jeugd. Filiaal Beneluxlaan, Beneluxlaan 205-207, vrijdag 14 00-17.00 en 18.30-21.30 volw. 15.00- 17.00 en 18.30-21.00 jeugd. Kinderboerderij, Vrijburglaan. Maandag t/m vrijdag 10 00-12.00 en 13.15-16 45 uur. Buurtcentrum De Schuilhoek, Van Bronck- horststraat. Do. soosavond voor 14-17 jaar, 19.30-24.00 uur buurtavond, 20.00 uur klaver jassen. De Evelaer, Luttic Cieweg, donderdag 20 00 uur praatavond voor werkende jongeren 17 t/np 21 jaar. Stichting schooi- en beroepskeuze NH, Plein 1945 nr. 90 gebouw De Beurs 4e etage. Spreek uur dokumentatiecentrum, na tel. afspraak elke vrijdag 14.00-16.00 u„ tel. 02550-19142.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 7