J Stek» i aar; If M Ik in Politie treedt harder op tegen foutparkeerders Een vreemde gang van zaken Voormalige exploitanten Smits: P J DONDERDAG 7 FEBRUARI 1980 harde stadswereld Geen cent r Particuliere bedrijven assisteren bij wegslepen Noord-Zuidhollands Koffiehuis: dorps decor voor de Ziekenhuis Precies 20 I a I 9 AMSTERDAM M I Vernieuwd Op 10 oktober van dit jaar moet het Noord-Zuidhollands Koffie huis overeind staan, nog net voor de metro gaat rijden van Bijlmer meer naar Centraal Station. Of er dan al koffie te krijgen is, blijft nog de vraag. Zeker is dat vele nostalgische harten dan rustiger zullen kloppen. De Bond van Nederlandse Architecten noemt het een rampgebouw. Monumentenzorg was in 1972 helemaal niet blij met de stapels planken en gevelstukken van het afgebroken Noord-Zuidhollands Koffiehuis. De gemeente Amsterdam had herbouw beloofd, maar het gebouw lag haar als een steen op de maag. De bevolking echter voelde zich bestolen. De Amsterdammers eisten hun Trammetje terug. Hun Vlotje, Tramhuis of gewoon Koffiehuis moest gewoon weer neergezet worden op de plek waar het wreed gesloopt was: aan het Open Havenfront, pal voor het Centraal Station. onder redactie van Theo van der Kaaij I Straks weer koffie in Planken, planken en nog eens planken in de loods aan de Westerdokskade Zo gaat het weer worden. In een sombere, langgerekte loods van In een overmoedige bui had wethouder Han Lammers in 1971 de deal gesloten: „Ik mijn metro en jullie straks je Koffiehuis terug”. Hij besefte nauwelijks wat hij zei. Om plaats te maken voor de bouw van de metro werd het Open Havenfront gedempt en het Noord-Hollands Koffiehuis afgebroken. Als gold het een bouwdoos zo werd het houten geval plank voor plank uit elkaar genomen en getransporteerd naar een opslagplaats in Noord. Met viltstift waren ruwe merktekens aangebracht om later bij eventuele herbouw niet helemaal met de handen in het haar te staan. B. en W. van Amsterdam hebben ruim een half miljoen gulden naar de politie toegeschoven om mogelijk te maken dat particuliere sleepbedrijven assisteren bij het kraanwagenwerk. De politie heeft inmiddels met drie particuliere be drijven contracten afgesloten voor bij elkaar 10.000 verslepingen per jaar. De totale capaciteit van de politie voor het wegslepen van auto’s is hiermee verdub beld. De particuliere bedrijven zullen uitsluitend assisteren bij aanrijdingen, het overbrengen van gestolen auto’s en het vervoeren van in beslag genomen voertuigen. Uitsluitend politiekraanwa- Een bedrag ergens tussen de honderd- vijftig en de tweehonderd gulden is de automobilist in Amsterdam kwijt van wie de auto door de politie wordt weggesleept vanwege foutief parkeren. Vanaf begin februari zullen veel meer slonzig parkerende bestuurders plotse ling hun vervoermiddel kwijt zijn, om dat de politie de financiële middelen heeft gekregen om nog krachtdadiger op te treden. Ver van de binnenstad is er een plek in Amsterdam waar de parkeernood bij zonder hoog gerezen is. Op de De Boele- laan in Buitenveldert voor de gebouwen van de Vrije Universiteit en Academisch Ziekenhuis is de chaos dag in dag uit compleet, terwijl ook de parkeerpolitie zich niet onbetuigd laat. De verscherpte oplettendheid van de politie die ook van deze plaats behoorlijk wat auto’s weg sleept, valt op een ongelukkig tijdstip. Op de De Boelelaan kan een flink parkeer- „Vanaf dat ogenblik hebben wij niets meer gehoord,” zegt A. Smits jr. „Onze advocaat heeft een brief ge schreven, maar daar is nooit antwoord op gekomen. Wel kregen wij een uitnodiging om aanwezig te zijn bij het slaan van de eerste paal. Verwacht men nu van ons dat wij de zaak straks gaan exploiteren? Wij weten het niet. Een vreemde gang van zaken.” bij elkaar gezet. Het uitzoeken was heel erg moeilijk, maar nu zijn we er gelukkig uit. Het gebouw is erg gecompliceerd en zit vol met bouwkundige streken. Het was ook niet helemaal van hout. Er zat een staalconstructie in die niet meer gebruikt kon worden. Die is nu compleet nage- De gemeente Amsterdam heeft weinig meer te ma ken met de verdere gang van zaken rond het koffiehuis. Met het slaan van de eerste paal heeft de gemeente de gedemonteerde resten van het koffiehuis voor het symbolische bedrag van een gulden verkocht aan de Stichting tot Herbouw. Deze stichting voert verder alle onderhandelingen over de exploitatie van het horeca gedeelte in de nabije toekomst. keerterrein aan de Bosbaan of op de terreinen aan de noordzijde van de De Boelelaan, een stukje in de richting van het Europaplein. Zolang als het vervan gende parkeerterrein in de buurt van ziekenhuis en universiteit nog niet ge reed is, wordt het parkeerterrein aan de Bosbaan op last van de ziekenhuisdirec tie bewaakt. maakt. Ik had zelf eigenlijk niet gedacht dat het Koffiehuis in dezelfde vorm terug kon komen. We zijn de tekeningen gaan bekijken en hebben nieuwe tekeningen gemaakt. De logica die er in de tekeningen zat heeft ons ervan overtuigd dat herbouw heel goed mogelijk was. We hebben ge merkt dat dat gedoe om alles uit te zoeken, dat gemier, een heleboel mensen kop schuw maakt voor herbouw. Je kunt ook nooit precies tevoren vaststellen wat het allemaal gaat kosten, omdat je niet weet wat er bruikbaar is en wat vernieuwd moet worden. Bij nieuwbouw vallen de kosten tevoren exact te berekenen.” De restaurateurs van het Koffiehuis krijgen steeds meer zin in hun klus. Aan de Westerdoksdijk herleeft het oude tim- merambacht in volle glorie. Er wordt niet gesmokkeld. Een pilaar die verrot blijkt, komt in precies dezelfde vorm terug: zes op maat gezaagde houten rondsels die exact in elkaar schuiven. Architect Prins: „Het hopeloze van restauratie is steeds weer, dat het gebruiken van volledig nieuw materiaal goedkoper is dan zorg vuldig repareren. De meeste onkosten zit ten in het arbeidsloon.” Het Koffiehuis komt er straks vrijwel precies zo uit te zien als voorheen. Nieuw is dat de WV een balie in de hal krijgt. In verband met de aanwezigheid van de me- trobuis komt het gebouw op een iets ande re plaats te liggen, wel als vanouds aan het water, want tegen de zomer zal de bouw put weer een echt Open Havenfront zijn. Omdat het Koffiehuis maar voor een ge- deelt op de metrobuis rust, moeten er een rits heipalen van negentien meter lengte de grond in. In maart komen de eerste stukken van de Westerdoksdijk naar het Stationsplein. Dan moet blijken of de be rekeningen van de bouwkundigen juist geweest zijn. De architect gaat spannende uren tegemoet wanneer bekeken wordt of de houten kap inderdaad op de staalcon structie past en wanneer het trapgat pre cies of net niet in de metrobuis past. <a>M4CO» .W» het Vlotje De mannen van Smits (vader A. A. Smits, zoon A. A. Smits en zoon F. W. Smits, allen eigenaar van de restaurant- en motelketen Smits Restaurants) gingen met de gemeente Amsterdam in onderhandeling over de mogelijkheden tot exploitatie van een nieuw te bouwen koffiehuis voor CS. De gemeente toonde zich bereid aan Smits zowel de financiering, als bouw en exploitatie te gunnen. Tot het moment dat de Stichting tot Herbouw van het Noordzuidhollandse Koffiehuis opstond. De stichting bracht plannen in en....een geld schieter. Op slag vergat de gemeente Amsterdam de onderhandelingen over nieuwbouw en draaide om als een blad aan de boom: herbouw van het oude koffie huis was wel degelijk mogelijk. ingepakt voor de uiteindelijke opbouw aan het Stationsplein. Het restauratie- team staat onder leiding van architect G. Prins. „We zijn er echt een beetje gek van geworden,” zegt Prins, „Het materiaal was allemaal een beetje gemerkt en toen gens (grijs van kleur, voorzien van blau we en oranje zwaailichten) zullen wor den ingezet voor het wegslepen van fou tief geparkeerde voertuigen naar de op- slagterreinen van de politie. Het wegslepen van de auto’s was tot nu toe natte-vingerwerk. De politie kon het werk niet aan, want voor elke weg gesleepte auto parkeerden er weer drie nieuwe fout. De politie gaat planmatiger optreden. Straten en buurten met aan zienlijke parkeerproblematiek krijgen regelmatig bezoek van de kraanwagens. De politie hanteert bij het wegslepen twee criteria: de verkeersvrij heid of de verkeersveiligheid moet in het gedrang zijn. In de praktijk betekent het dat een auto kan worden weggesleept die gepar keerd staat op plekken waar een stop- verbod geldt, waar een laad- en loshaven is, op straathoeken, een zebrapad, een taxistandplaats, een invalidenparkeer plaats of een voetpad. De politie zegt uitdrukkelijk geen on derscheid te kunnen maken tussen be woners, forensen en bezoekers van de stad bij het beoordelen van parkeerover- tredingen. Wie zijn weggesleepte auto gaat ophalen moet diep in de buidel tasten. Het nieuwste tarief bedraagt 82,50, aangevuld met 17,50 per kwar tier werk, 3 per versleepte kilometer en 6,40 voor het bewaren van het voertuig gedurende een half etmaal of een gedeel te daarvan. Bij dit bedrag komt nog een boete van 25. De wegsleepregeling brengt geen extra geld in de kas van de gemeente, het zijn zuiver gemaakte kosten. planken en nog eens planken staan opge steld in een ogenschijnlijk wanordelijk gelid. Hier zijn de afzonderlijke delen van het gebouw stukje bij stukje in elkaar gepast, aangevuld en vernieuwd waar no dig was. Een gedeelte dat klaar is wordt weer uit elkaar gehaald en zorgvuldig de Spoorwegen aan de Westerdoksdijk worstelt al enkele maanden het tien man sterke restauratieteam van aannemings bedrijf Kneppers met de reuzenlegpuzzel die Koffiehuis heet. Gevelpartijen, ge brandschilderde ramen, vensters, deuren, pilaren, trappen, dakkapellen en planken, Voorzitter G. Hamm van de Stichting tot Herbouw: „De gemeente Amsterdam heeft inderdaad niets meer met Smits te maken. De stichting is nu eigenaar van het Noordzuidhollands koffiehuis. Die afspraak over het zijn van eerste gegadigde zal geëerbiedigd worden, van alle andere afspraken bij onderhandelingen weten wij niets af. Wij zullen met Smits gaan praten. Hij hoeft niet zelf te reageren, hij zal door ons worden benaderd. We konden natuurlijk niet alles tegelijk doen. De eerste fase is eigenlijk pas achter de rug nu we zeker weten dat het koffiehuis in oude staat hersteld kan worden op dezelfde plaats. Pas daarna ga je denken over de exploitatie en die fase gaat nu in.” Het Koffiehuis bleek niet meer in zo’n bijster goede staat te zijn. Veel planken waren verrot en geruchten deden de ronde als zou tweederde van al het bouwmateriaal gewoon zijn weggegooid. Er was nauwelijks iemand in de stad die geloofde in wederopbouw. De tijden van het Koffie huis waren voorgoed voorbij. Zestig jaar hadden boeren, burgers en buitenlui aan het water hun natje en droogje kunnen halen. In het begin van deze eeuw uitge groeid van „paalhuisje”, een ontmoetings plaats voor schippers, tot bizar houten bouwsel, oprijzend uit het water als een dorps decor voor de harde stadswereld. Het Koffiehuis werd een verzamel-, begin- en eindpunt, geliefd bij jong en oud. Architect G. Prins: „We zijn er nu gelukkig uit". Tot 1972, het jaar van de metro, het jaar van de afbraak. De gemeente Amsterdam opende onderhandelingen met voormalig Koffiehuis-exploitant Smits over de bouw van een gloednieuwe horeca-gelegenheid aan hetzelfde Open Havenfront. Aan de brokstukken van het oude werd liever niemand herinnerd. De gemeente zei ook openlijk geen cent te hebben voor de wederopbouw. De ommekeer kwam in 1977. Er stond een Stichting tot Herbouw van het Noord-Zuidhollands Koffiehuis op de stoep van het stadhuis. In de stich ting hadden gewone Amsterdammers zich verenigd met bestuurders en notabelen met één doel voor ogen: dat Koffiehuis terug en wel op precies dezelfde plaats. De stichting kwam bepaald niet met lege handen. Er was een geldschieter ge vonden om de 2,3 miljoen gulden op tafel te leggen, nodig voor de herbouw van het Koffiehuis. De man met de centen blijft liever achter de schermen. Architect G. Prins, onder wiens leiding het Koffiehuis in elkaar wordt gezet: „De ene geldschie ter investeert in hele enge dingen en de ander investeert in een Koffiehuis. Dat doet hij uit pure liefde voor de stad. De kosten zijn niet mis, want we hebben geen enkele vorm van subsidie.” De voormalige exploitant van het Kof fiehuis, het familiebedrijf Smits, voelt zich gepasseerd bij de gesprekken over de toekomstige exploitatie (zie elders op deze pagina). Smits is gaan wroeten in de „af faire Koffiehuis” en vindt er een luchtje aan zitten. Volgens Smits moet de geld schieter gezocht worden in de kringen van de gefortuneerde Nederlandse familie Fentener van Vlissingen. Wie uiteindelijk gaat exploiteren is nog niet bekend, maar dat het Koffiehuis terugkomt is zeker. Over de plaats van herbouw is nog stevig gebakkeleid. Het nieuwe Floriadeterrein aan de Gaasperplas, aan de Amstel, de Oude Schans, het Noordhollands Kanaal, de Oude Turfmarkt, achter het Centraal Station, de vreemdste plekken passeerden de revu. De stichting heeft haar zin gekregen na een woordenstrijd waarin steeds weer de begrippen „emotie”, „vertrouwd stads beeld” en „nostalgie” opdoken. Voorzitter G. Hamm van de Stichting tot Herbouw: „Het Koffiehuis is helemaal niet zo’n kunstwerk, maar wel een stuk van het stadsbeeld dat bewaard moet blijven. Waarom wij het terug willen hebben, kun je niet alleen maar logische beredeneren. Voor de gemeente was dit een tour de force, want er waren hele andere plannen. Nu hebben we een allengs groeiende me dewerking van de gemeente gekregen.” Vader en zoons Smits, voormalig exploitanten van het Koffiehuis: „Wij worden totaal vergeten". Wie zijn auto in Amsterdam kwijt is. hoeft niet direkt aan diefstal te denken. Slonzig geparkeerde voertuigen worden onverbiddellijk door de politie weggesleept. terrein niet meer gebruikt worden om dat op die plaats met de bouw gestart is van een nieuwe polikliniek. Deze nieuw bouw komt pal tegenover het bestaande ziekenhuis. Bezoekers en medewerkers van universiteit en ziekenhuis wordt aangeraden hun auto wat verder weg van de De Boelelaan te parkeren bij voorbeeld op het grote openbare par- „Het Noordzuidhollandse koffiehuis kan bogen op een reputatie van zestig jaar, zei wethouder Schaefer deze week zo mooi in zijn toespraak bij het slaan van de eerste paal. Maar hij vergat te zeggen wie deze reputatie eigenlijk hebben opgebouwd.” Dit zeggen vader en zoon Smits, de voormalige exploitanten van het karakteristieke koffiehuis voor het centraal stati on dat in 1972 moest wijken voor de bouw van de metro. Grootvader Smits was in 1919 met de exploita tie begonnen. Het familiebedrijf Smits hief maandag ook het glas bij de viering van de eerste paal, maar de gezichten stonden op onweer. Exploitant Smits voelt zich gepas seerd en vindt dat in het verleden gedane toezeggingen voor de toekomst niet worden nagekomen. De heer A. Smits jr.: „Wij worden totaal vergeten. Burgemeester Samkalden heeft ons destijds in een brief geschreven dat wij de eerste gegadigde zijn voor de exploitatie van een nieuw koffiehuis voor het Centraal Station. Het oude werd afgebroken en opgeslagen, terwijl bijna niemand geloofde dat het weer zou worden opge bouwd. De gemeente heeft ook alsmaar gezegd dat het oude koffiehuis niet meer terug zou komen.”

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 9