Poolse cineasten breken met traditie Meteor van Neame een teleurstellende ramp W' haarlem Kimman B.V. zomer vakantie Boek nüuw Inspirerende Manhattan als blijvende vreugde cimsterdcim Morris 1.3 Coupé 1 Ambitie man breekt huwelijk op: terugkerend thema op Film International n F föBOSfWKI© /IRKE Menselijke en ontroerende Eboli van Rosi till VRIJDAG 8 FEBRUARI 15 1980 FILM 3 Ztjlweg 35/Schipholweg 5 Haarlem. (023) - 339069. NOORDHOLLANDS PHILHARMONISCH ORKEST ■^■1 Girlfriends: subtiel debuut van Claudia Weill in Filmschuur WW FBfi «Hl Kompleet met afleveringskosten, ML-behandeling, radio en diverse accessoires: f 13.990,- mkl. BTW. want een goed advies isde halve reis Haarlem Barteljorisstraat 6, tel. 023 - 317955. Een zeven man sterke Poolse afvaardiging (waaronder twee vrouwen) hield begin deze week een geanimeerde persconferentie in een der zalen van het Rotter damse Film International. De grootte van de ploeg, bestaande uit filmers, een filmjournalist en een vertegenwoordiger van de overheid, gaf al enigzins de be langrijkheid aan van de Poolse inzending op dit Rotterdamse filmfestijn, een inzending die gro tendeels bepaald werd door een jonge generatie filmers die naar andere wegen zoekt dan hun ge- renomeerde voorgangers. Charles Boost Scène uit Rosi’s Eboli. Scene uit Wajda's Zonder Verdoving. (ADVERTENTIES) 20.15 uur (ADVERTENTIE) solist: Concertgebouw Haarlem - vrijdag 15 februari 1980 VIJFDE CONCERT SERIE B Woody Allen’s Manhattan, de grote aanwinst deze week van de Haarlemse bioscoopagenda, door de regisseur omschreven als een „romantische kome die” begint met een overrompelende montage van New Yorkse stadsgezich ten, betrekking hebbend op dat deel van de wereldstad dat op de kaart aangegeven staat als Manhattan. Zelfs Andrzej Wajda, de onbetwiste cen trale figuur in de Poolse filmproductie die zich meestal bezighield met oorlog en ver zet en met de aanpassing van de jeugd in het veranderde Polen, is nu op Film Inter national behalve met het nostalgieke Les Demoiselles de Wilko vertegenwoordigd met een modern huwelijksdrama dat Zon der Verdoving heet en waarin de genade loze ondergang van een al te vrijmoedige tv-commentator behandeld wordt. Paral lel daarmee verloopt de afbraak van zijn huwelijk, vooral als blijkt dat zijn vrouw een verhouding heeft met een van zijn grote tegenstanders in het televisiebedrijf. Het drama eindigt met de dood van de idealist die èf zelfmoord pleegt óf slacht offer is van een ongeluk. Dat brengt ons op een ander thema dat meer dan eens voorkomt in de huisige Poolse film: de ambitie van de man waar aan diens huwelijk kapot gaat. Filip Mosz houdt van zijn gezin, hij kan er echter niet een bezigheid voor opgeven die zijn leven vult en compleet maakt. Zijn vrouw verlaat hem, er ontstaan moeilijk heden op de fabriek, maar Filip kan niet terug. Amator is een perfect opgebouwde en beheerst verfilmde tragedie die in de week van 14-20 februari op het avondpro gramma van Kriterion prijkt. Hij faalt echter op alle punten. Zijn vrouw verlaat hem (later komt er wel een soort verzoening tot stand), de gast-regis- seur uit Warschau incasseert alle hulde voor de voorstelling die hij met acteurs uit seur, ter vermijding van politieke compli caties, insinueert de acteur. van van Het verhaal dat de oude man doet en dat zich in een circussfeer afspeelt, is zijn levensgeschiedenis die begint als hij als leraar aan een middelbare school vraagt opgenomen te worden in een voorbij trek kend circus. Lust naar avontuur en ver trouwen in zijn fysieke kracht hebben hem deze grote stap doen nemen. Als sterke man moet hij het in de arena opne men tegen befaamde concurrenten waar tegen hij volgens afspraak moet verliezen om de lust tot gokken bij het publiek levendig te houden. Als hij zich niet aan die afspraken houdt en een erkende groot heid in die wereld gemakkelijk verslaat, krijgt hij het aan de stok met twee vak broeders, de gebroeders Abs, die hem als straf verraderlijk overvallen en hem half dood achterlaten terwijl het circus verder trekt. Dit bizarre gegeven is door Filip Bajon stijlvol en feestelijk en met een onuitput telijke fantasie in een waanzinnig mooie aankleding met alle glitter van het kermis- leven in beeld gebracht. Een film vol on berekenbare momenten, steeds weer op vallend door hun orginaliteit en bizarre pracht die de film een uniek karakter geven. het mini-verhaal foutloos en boeiend laat verlopen. Het jongerencentrum DAC komt op 8 februari met Blazing Saddles, een uit ’74 daterende persiflage op het western-genre door en mèt de bekende komiek Mei Brooks. Hij had daarvóór The Producers en Twelve Chairs gemaakt, maar zijn spe ciale opvatting van humor werd in die tijd weinig gewaardeerd. Eerst met Blazing Saddles en daarna met Young Franken stein kwam de doorbraak die ertoe leidde dat het voorafgaande werk tot de klassie ken van het witte doek werd uitgeroepen. De aanhouder wint! ii I huwelijk dat kapot gaat door de ambities van een man, maar ditmaal in het verle den gesitueerd en in de vorm van een terugblik verteld door een oude man die geïnterviewd wordt nadat hij een collectie van vergulde Atlasbeelden met aardbol geschonken heeft aan een operagebouw. In die geladen sfeer wordt aan de repeti ties begonnen, waarbij vooral de proble men van de hoofdrolspeler centraal ko men te staan. Daar is allereerst de ver slechterde verhouding met zijn vrouw (op nieuw omdat zij meent verwaarloosd te worden door zijn toneel-bezetenheid), dan zijn er de moeilijkheden met de regisseur die doorgaat met in moeilijke (lees kriti sche) passages te schrappen en tenslotte leeft toch ook nog bij de acteur de hoop dat hij via zijn prestaties in Bevrijding op zal vallen bij de gasten uit Warschau die de première bij zullen wonen waardoor zijn kansen op een aanbieding uit de hoofdstad om daar te komen spelen aan zienlijk zouden stijgen. Woody Allen en Michael Murphy. Eerst wil Arvid niet trouwen, maar een verhouding beginnen teneinde zijn vrij heid veilig te stellen. Lydia durft een der gelijk risico niet aan en trouwt kort daar op met een veel oudere, maar rijke geleer de. Jaren later Arvis is inmiddels ook getrouwd ontmoeten ze elkaar, nemen hun vroegere relatie weer op en dan durft Lydia een scheiding aan en de rol van maitresse. Als Lydia hem enkele malen ontrouw is, voelt Arvid zich gedwongen de verhouding te verbreken en het land te verlaten. Een tragische en sober verfilm de liefdestragedie die bepaald wordt door de wetten en de moraal van de tijd waarin ze geplaatst is. De derde vrouwelijke regisseur komen we tegen in de Filmschuur waar, nadat tot en met 9 februari Het Atoom Syndroom gelopen heeft, van 13 tot en met 16 februa ri Girlfriends wordt vertoond, een onaf hankelijke productie van Claudia Weill, uitgebracht door Warner Bros. De film gaat over vriendschap tussen twee meisjes, geen lesbische verhouding, maar een onderlinge genegenheid tussen Susan en Anne die samenwonen op een Newyorkse flat en elkaar helpen bij het moeilijke begin van een zelfstandig be staan. Anne trouwt al gauw en Susan blijft een beetje onthand achter, ze komt moeilijk aan de slag in haar beroep van fotografie en de verhouding met haar vriendje Eric kent ook zijn problemen. De vriendinnen groeien uit elkaar en als Susan de moeite neemt Anne in haar zomerhuisje op te zoeken omdat deze niet aanwezig is geweest bij de opening van haar eerste fototentoonstelling, is er nog even iets te bespeuren van de vroegere sfeer van meiden-onder-mekaar, waaraan de komst van Annes echtgenoot echter snel een einde maakt. Ook voor Clauma Weill is dit de eerste film, maar ze durft subtieler te werk te gaan en ze blijkt met een minder sensatio neel gebeuren genoegen te kunnen ne men. Melanie Mayron als Susan is van een opvallende natuurlijkheid waardoor haar geestig en intelligent spel helemaal past in de authentieke omgevingen waarin Weill Vandaar dat de Amsterdamse bioscoop agenda zich wat rustig heeft moeten hou den in de wetenschap dat alle ogen, al thans van de pers, gericht waren op Rot- - terdam. Waaghalzen als Roxy en Cineac Damrak durven dan nog wel aan een première te denken, maar verder dan een rampenfilm als Meteor van regisseur Ro nald Neame komen ze dan niet, hopend dat de angstige gezichten van voormalige filmgroten als Henry Fonda, Trevor Ho ward, Sean Connery en Karl Malden vol doende attracties bieden om het publiek tot opwinding te brengen en naar binnen te lokken. In een vorig overzicht van het overdadi ge filmprogramma van Film Internatio nal, heb ik even aandacht besteed aan de film Amator van Krzysztof Kieslowski. Amator staat natuurlijk voor amateur want het gaat in dit tragi-komische werkje om een amateurfilmer die zich een hand camera aanschaft om het kind dat hij en zijn vrouw verwachten, hun eerste kind, van de geboorte af in al zijn doen en laten op het celluloid vast te leggen. Zijn vrouw maakt al bezwaar tegen de voor hen veel te hoge uitgave aan apparatuur maar als later de praktijk leert dat van alle kanten beslag gelegd wordt op de man met de camera, bijvoorbeeld om buren te vereeu wigen of een jubileum op de fabriek waar hij werkt, vast te leggen voor het nage slacht wil ze niets meer te maken hebben met de ambities van haar man in wie de kunstenaar ontwaakt is. Ze probeert hem te stoppen op het pad van de door ieder een gefêteerde filmer die zelfs prijzen wint op een plaatselijk filmfestival, maar tevergeefs. Meteor gaat natuurlijk over een komeet die zich zonder aanwijsbare reden naar de aarde beweegt en bij een botsing een veel grotere ramp zou veroorzaken dan een neerstortende Panam, een brandende wolkenkrabber of een gekanteld passa giersschip. Met de meteor is in feite de ramp bedacht die een einde aan alle ram pen zou maken. Alle hens aan dek dus. Wie, ook al is het maar enkele dagen, gedwaald heeft door de jungle van films die Film Internationaal heet en geconfronteerd is met allerhande films, goede of slechte, maar bijna steeds verrassend en brekend met de bioscoopsleur van voorspelbare en in het gareel lopende producties, die vergeet wel eens dat die sleur juist de attractie uitmaakt van het doornsnee-bioscooppubliek dat zich pas thuis voelt bij het herken bare amusement en nooit de bovenmenselijke krachten zou kunnen opbrengen zich los te maken van de tv-set als het wist dat het zich in ruil daarvoor in het avontuur van een ongrijpbaar filmexperiment zou moeten storten. dirigent: ELYAKUM SHAPIRRA MICHEL BLOCK - piano programma: Richard Strauss - Don Juan Chopin - Pianoconcert no 2 Dvorak - Serenade in d kl.t. Enescu - Roemeense rhapsodie no 1 Karl Malden opeens met het verant woordelijke gezicht van chef van NASA roept Sean Connery die de bekendste astrofysicus blijkt te zijn te hulp en samen bedenken ze dat alleen met het afvuren van raketten de loop van de komeet in andere banen geleid kan worden. Wel moet de Sovjet Unie te hulp worden ge roepen en een delegatie met onder meer. Natalie Wood als Tatina Donskaya mag in het heiligdom der heiligdommen, het hoofdkwartier van NASA vertoeven om mee te denken over de redding van onze planeet. Het schieten op de meteoor ver oorzaakt talrijke meteorieten die afzon derlijk grote verwoestingen in de Oosten rijkse alpen, in Italië en in de stad New York aanrichten. Maar de aarde wordt niet verwoest wat teleurstellend is in een film die meer belooft dan wat plaatselijke vernielingen en wat overstromingen door springvloeden. Gelukkig dat Kriterion en The Movies enkele belangrijke films van Film Inter national ovememen, zodat Kriterion iede re avond om 17.30 en 20.15 Wajda’s Les Demoiselles de Wilo kan laten zien en The Movies Francesco Rosi’s Eboli, een aan grijpende verfilming van de in ’47 ver schenen roman Cristo si fermato a Eboli (Christus ging niet verder dan Eboli), waarin Carlo Levi als politiek tegenstan der (we zouden nu zeggen dissident) ver slag uitbrengt van zijn ballingschap in Gagliano tijdens de voorbereidingen tot en de uiteindelijke uitvoering van de veld tocht tegen Abessinië. Levi die dokter, schrijver en schilder is weet zich in het onbergzame oord waarin Mussolini hem monddood trachtte te ma ken, staande te houden door zich als dok ter met de achterlijke en bijgelovige be volking bezig te houden, door wat te teke nen en te schilderen en door aantekenin gen van zijn belevenissen te maken die later in zijn wereldvermaarde boek ver werkt zouden worden. Hij beklaagt daar in niet zichzelf, maar de verpauperde be volking van Gagliano die Rome haat om dat daar altijd iemand zit die zich van hun lot niets aantrekt. Rosi heeft van dat onderwerp een erg menselijke en ontroerende film gemaakt, waarin zowel de banneling (gespeeld door Gian Maria Volonté) als de nieuwe omge ving waarin hij noodgedwongen komt te verkeren prachtig uit de verf komen. Het verschil is dat in het verleden de „boodschap” of de kritiek die de filmer kwijt wilde veiligheidshalve verpakt werd in een historisch drama of in een kos- tuumstuk van enkele decennia terug zo dat de actualiteit van de op- en aanmer kingen min of meer gecamoufleerd werd en bestemd was voor de verstaander die maar een half woord nodig had. De nieu we generatie Poolse cineasten breekt - zeer in het algemeen gezegd - met deze traditie en kiest voor een actuele werke lijkheid en voor alledaagse dramatische stof waarin de toeschouwers onmiddellijk zichzelf en hun problemen kunnen her kennen. vrijdag- en zaterdagnacht de Nederlandse productie Het Debuut, Studio in diezelfde tij, maar ook op maandagavond de Zweedse film Spel van Liefde en Overspel. Beide films zijn door vrouwen gemaakt, Het Debuut door Nouchka van Brakel, naar een roman van Hester Al- bach, Games of Love and Loneliness, de titel waaronder de Zweedse film interna tionaal wordt uitgebracht, door Anja Breien die al in ’75 opzien baarde met Wives (Hustrer). Nouchka van Brakel vertelt in haar film die tegelijk ook haar debuut is, van een korte verhouding tussen de veertienjarige Caroline (Marina de Graaf) en de veel oudere Hugo (Gerard Cox), een vriend van haar ouders die met zijn vrouw voor korte tijd op verlof is uit Zambia. De iydle kan maar kort duren, want Hugo wil voor een avontuurtje van enkele weken zijn vrouw niet opgeven. Om bij haar alle argwaan weg te nemen zorgt hij zelfs dat ze in die tijd zwanger wordt, Caroline wil zich bevrijden uit haar eerste grote liefde en probeert aansluiting met wat oudere vriendjes op school, maar dat pakt falie kant verkeerd uit. Een begrijpende leraar vangt haar op dit kritieke moment geluk kig goed op, zodat ze later in staat is op een vrij normale manier afscheid Hugo te nemen in de vertrekhal Schiphol. Uit een niet erg aannemelijk verhaal met talloze psychologische lacunes is door een vlotte regie en via verrassend-uitda- gend spel van de zestienjarige Marina de Graaf een pittige film over puberliefde en over puberverdriet ontstaan. Een veel gecompliceerder liefdesspel is door Anja Breien gedistelleerd uit een roman van Hjalmar Söderberg. Het ver haal speelt zich af tussen 1897 en 1912 en behandelt een langdurige, maar voortdu rend onderbroken en afgebroken liefdes verhouding tussen de journalist Arvid Stjarnblom en Lydia Stille, de dochter van een schilder. de provincie tot stand heeft gebracht en hoewel hijzelf geprezen wordt om zijn spel vindt „men” uit Warschau dat de hoofdrolspeler nog niet rijp is voor pro motie. Dit gecompliceerde gegeven met veel boeiende kijkjes achter de schermen van een toneel-enscènering, waarbij de drank geen geringe rol speelt is met veel vaart en vaardigheid en kennis van zaken door Agnieszka Holland op film vastgelegd zo dat men nauwelijks kan geloven dat hier van een debuut sprake is. Afwijkend van de voorafgaande films is Aria voor een Atleet, eveneens een debuut (van Filip Bajon) en ook weer over een Een ander voorbeeld van huwelijksfru- staties als de man zich mee laat slepen door zijn werk, is Akteurs uit de Provincie van Agnieszka Holland. Een toneelgezel schap in de provincie wil meer bekend heid krijgen en nodigt voor een ambitieu ze poging om het kostuumstuk Bevrijding op de planken te brengen een regisseur uit Warschau, die met de nodige achterdocht, geboren uit de tegenstelling provincie stad, ontvangen wordt en al dadelijk ruzie krijgt met de hoofdrolspeler als hij direkt >n het stuk begint te schrappen. Om het stuk speelbaarder te maken, zegt de regis- Onder begeleiding van Gershwins Rhapsodie in 'Blue en een opgewonden commentaar van Woody Allen trekken beelden van Central Park, Park Avenue, de Queensboro Bridge en Washington Square voorbij en brengen de toeschou wer in de sfeer van de omgeving waarin de filmer zijn kleine romantische komedie gelocaliseerd heeft, een liefdeskomedie natuurlijk want opnieuw zit Allen, dit maal onder de naam Isaac Davis tot over zijn oren in de problemen met vrouwen. Zijn eerste huwelijk is ontbonden, maar is als een donkere dreigende wolk boven zijn bestaan blijven hangen. Zijn eerste vrouw heeft namelijk aangekondigd bezig te zijn met een boek waarin ze gedetail leerd in zal gaan op hun mislukt liefdesle ven. Onder de druk van deze naderende publicatie ontgaat het Isaac dat hij zijn tweede liefde (Diane Keaton) langzaam kwijtraakt aan zijn beste vriend Yale (Mi chael Murphy), een van die stoffige intel lectuelen die Isaac haat, maar die hij niet graag in zijn gezelschap zou willen missen omdat ze zijn aanzien verhogen. In die moeilijkheden zoekt hij troost in een platonische verhouding met de zeven tienjarige Tracy (Mariel Hemingway) die zich aan hem opdringt zonder dat Isaac misbruik maakt van deze bakvisachtige dweperij. Dit zijn zo de motieven die Woody Allen verder uit werkt in zijn Manhattan waar bij hij als critische toeschouwer uitspra ken doet over het geestelijk en moreel verval om hem heen en ook over milieu- verval dat hem om zijn onstuitbaar karak ter beangstigt. Wie het vroegere werk van Allen kent (Play it again Sam, Annie Hall) weet op welke ironische wijze en met een vloed van snelle aforismen hij de moralist weet te spelen. Hij sluit zichzelf nooit uit als hij de samenleving of mensen uit zijn omgeving bekritiseert en hij is ook geen pathologische zwartkijker. Hij ontdekt al tijd wel weer humor in zijn omgeving en dan is er als blijvende vreugde het inspire rende New York waarvoor hij, als een liefdesverklaring Manhattan maakte, de meest besproken film van de laatste maanden. Roxy vertoont de film en is daarmee de enige bioscoop die zijn avond programma veranderd heeft. In de nachtvoorstellingen zijn twee nieuwe films te signaleren. Roxy brengt Maar Wladyslaw Góralewicz hersteld snel, wordt een bekende figuur door zijn kracht en stijlvolle manier van vechten en heeft nog maar één verlangen naast zijn voorliefde voor mooie vrouwen en verdo vende middelen, wraak te nemen op de gebroeders Abs. De jongste ontmoet hij het eerst op zijn vele reizen door Europa en deze wordt kansloos verslagen. Het wachten wordt nu op het ogenblik dat zijn pad zich kruist met de oudere Abs die succesvolle tournees in de Nieuwe Wereld maakt. Als dat ogenblik komt gaat Góra lewicz zeer gesoigneerd en in avondkle ding de ring in, schijnt in eerste instantie te zullen verliezen doordat de oude Abs een nieuwe en wrede manier van worste len introduceert maar Góralewicz neemt al doende de nieuwe methode over en verslaat zijn tegenstander vernietigend. Om terugkomend in zijn hotel te verne men dat zijn vrouw ér vandoor is gegaan met zijn vriend, de knappe tenor die altijd een operafragment zingt als hij in de arena vecht. De schok van deze ontdek king maakt een einde aan de karrière van de sterkste man van Polen. entrée f 12,— (a.i.) c.j.p. geldig kaartverkoop en plaatsbespreken aan de kassa van het Concertgebouw, Lange Begijnestraat 13, Haarlem van 10-15 uur; telefonisch 32 09 94 van 12-15 uur.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 15