Ambassadeur Indonesië Stijging met drie centimeter per uur Inbraak met forse buit in supermarkt I CNV hoopt alsnog op centraal loonakkoord Kok: Albeda moet desnoods opstappen MORRIS before you buy donderdag avond koopavond 2Ö „DE I DAMIAATJES” BONT& LAMS VACHT Tegelvloer? INSAID GS akkoord met verbreden taken NPÓ teruggeroepen Jamani waarschuwt j voor wereldoorlog het woord is aan... vandaag: Geen politieke acties in Groningen het weer ©«•Wees PRESBURG 10% korting Verplicht stoppen voor brigadiers agenda pagina 7 Kunst „Blijfbeleid” Aanhoudend zacht I.- bij Roozendaal bent u goed onder dak Schröder Ballerina En verder VRIJDAG 8 FEBRUARI 1980 (ADVERTENTIE) 4 J. Einander: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 70ste jaargang no. 81 JIVE èJ WHO DO YOU LOVE POINTER SISTERS 5,6 en 7 13 11 13 23 en 25 2 13 (Van onze redactie binnenland) ARNHEM. De stijging van het water in de grote rivie ren zal morgen haar hoogste punt bereiken. Tot die tijd stijgt het water met drie centi meter per uur. Beurs18 Bibliotheek17 Binnen- en buitenland2,3 en 4 Economie19 Eigenhandig21 Filmpagina15 Gastenhoek7 Kunst9 Medische diensten6 Plaatselijk nieuws Puzzel Radio en televisie/Strips Schrijvende lezers. Sport Weerrapporten Zee-viswijzer makelaardij o.g. lid n.b.m./m.c.c. Haarlem, te1 (023)-25 95 51* see pagina'^ Veilinghuis morgen (zaterdag 9 februari) op al onze modeschoenen suède en nappa (ook grote maten) alle bekende merken o.a. IJmuider Courant m >nie Zie pagina 2 is I Zwaar bewolkt en vooral later op de dag regen. Minimumtemperatu ren omstreeks 5 graden, middagtem- peraturen rond 9 graden. Matige, aan de kust af en toe krachtige wind uit zuid tot zuidwest. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: ding, ens. r i il Hef sterk wassende water van de Rijn en Moezel zette gisteren een deel van Koblenz onder water. De Westduitse regering schakel de onmiddellijk militairen in om hulp te verle nen aan de inwoners van de stad. President Karmal van Afghanistan ver klaarde gisteren in een interview met een Indiaas tijdschrift, dat de komst van de Russische troepen naar Afghanistan al begon op 17 december, tien dagen vóór de coup waarbij Karmals voorganger Amin werd afgezet. Tot nu toe had zowel de Sovjet-Unie als Afghanistan zelf steeds gezegd, dat de Russen pas op de dag van de coup of daarna waren aangekomen. De Amerikaanse vertegenwoordiger op de ontwapeningsconferentie in Genève, Adrian Fisher, verklaarde gisteren dat de Russische interventie in Afghanistan een schaduw werpt op de besprekingen, maar dat de onderhandelingen wel moeten doorgaan. (ADVERTENTIES) DANSCENTRUM Dit blijkt uit hetgeen CNV-voorzitter Van der Meulen gisteren op een perscon ferentie in Utrecht zei. Hij verwacht dat regering, werkgevers en werknemers vol gende week opnieuw bijeen zullen komen om over de arbeidsvoorwaarden voor dit jaar te spreken. De regering moet dan niet met een dictaat komen, zo waarschuwde hij. Een verlenging van de huidige loon- pauze zal volgens Van der Meulen de verhoudingen tussen de sociale partners in ons land „nog meer doen verslech teren”. Gistermorgen heeft de christelijke vak centrale in een gesprek met premier Van (Van onze redactie binnenland) UTRECHT/STADSKANAAL. Het CNV zal de eis van één percent loonsverhoging ter discussie stellen bij de leden. Als alle sociale partners „water bij de wijn doen”, kan volgens de vakbond alsnog een centraal akkoord worden bereikt. Agt geëist, dat de regering binnen drie dagen een plan voor de werkgelegenheid in Groningen presenteert. „Zo niet, dan zullen we het parlement er met de haren bijslepen”, aldus Van der Meulen. Het CNV zal acties ondernemen in Gro ningen, maar deze zullen in tegenstelling tot hetgeen de FNV heeft aangekondigd, niet politiek zijn. Gedacht wordt door het CNV aan demonstratieve bijeenkomsten met de kaderleden en gesprekken met het parlement. Humor is de vluchtige vrijage tussen tegenstrijdigheden. DANSTIP Bloemendaaiseweg 260 Overveen Telefoon (023) 326710/324517 in ig- (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. FNV-voorzitter Kok vindt, dat minister Albeda van Sociale Zaken zich in het kabinet tot het uiter ste moet verzetten tegen een loonmaat- Na dertig jaar in Venezuela maakt de (jong)bejaarde IJmuidense Alice Verhoeve een min of meer ouderwet se Hollandse winter aan den lijve mee tijdens een verlofperiode in haar geboorteplaats. Een schraal winter zonnetje betekent voor haar een ver ademing na het lange verblijf in het zonovergoten Zuid-Amerika waar zij als „Profesora Verhoeve" nog steeds met opmerkelijk elan een dansschool leidt. Zie verder de plaatselijke pagina's EDen meerderheid van de Tweede Kamer vindt dat minister De Ruiter van Justitie moet beginnen met de bestrijding van discriminatie van et nische minderheden in ons land. In een PvdA-motie wordt gewezen op de „verontrustende vormen” die de ze discriminatie in Nederland heeft aangenomen. ;h Dit zei de Saoedische minister van Olie zaken Jamani gisteren op het symposium in Davos van Europese topmanagers. Volgens Jamani is een belangrijke re den voor de Russische invasie van Afgha nistan het Russische streven dichter bij de olievelden van het Midden-Oosten te ko men. „De sfeer in ons gebied kookt op het moment en ik vrees een ramp als er niets wordt gedaan. Wij willen de supermo gendheden niet in ons gebied zien”, aldus Jamani. Hij waarschuwde de Russen, hun Rijnwater morgen op kritiek peil „De regering schuift de'vakbeweging een paniek- en crisisstemming in de schoenen”, zo zei voorzitter Commence van de Bouw- en houtbonden CNV giste ren in Eist. Hij verwijt de regering de vakbonden „monddood” te maken door middel van de loonpauze en stelt dat de sombere voorspellingen van het Centraal Planbureau nog altijd onbewezen zijn. De jonge toneelgroep Hooker gaf in de Toneelschuur de première van De Twee vriendinnen en hun gif- moord. Een stuk over twee vrouwen die tot een moord komen om hun liefdesverhouding veilig te stellen. Goede spelprestaties van een jong spelersgezelschap. De drie groepen van de Stichting Popmuziek Kenne- merland, voornamelijk Haarlemse formaties, gaven donderdagavond een concert in het Amsterdamse Pa radiso. Amateurgroepen met vol doende niveau om hun ontwikkeling te volgen. De diverse beeldende kunst-presentaties in Galerie VAN in Haarlem, waar deze maand in snelle opeenvolging verscheidene kunste naars zelf aan het werk zijn. Het Handke/Weiss gezelschap (studen tentoneel) speelt twee korte stukken van Tankred Dorst. Zie de kunstpagina In ons veilinghuis bestaat nu gelegen heid tot inbreng van goud, zilver, juwe len, schilderijen, klekken, antieke meu belen en andere interessante verzame laarsobjecten. Geen inbrengkosten! SPAARNE 86, HAARLEM Tel. 023-321730-322008 (na 19.00 uur 023-325273) De kritieke waterstand van 16 meter - boven Normaal Amsterdams Peil (NAP) zal echter niet worden bereikt, tenzij het in Luxemburg en West-Duitsland heel hard en aanhoudend gaat regenen of in het Zwitserse Alpengebied sneeuw en gletschers zeer snel smelten. Rijkswater staat verwacht, dat de hoogste stand bij Lobith 15,80 zal worden, waarna weer een daling zal intreden. Intussen heeft het wassende water in ons land en in West-Duitsland voor de nodige problemen gezorgd. Zo is de Bra bantse buurtschap Keent, tussen Raven- stein en Grave, geïsoleerd. De genie zal vandaag een pontveer aanleggen om de verbinding tussen de vaste oever en de buurtschap te herstellen. Verscheidene [polderdistricten en waterschappen in Oost-Gelderland hebben beperkte dijkbe waking ingesteld. In de buurt van Lobith sijpelde het water gisteren plotseling door een dijk. Met zandzakken werd de dijk [verstevigd. Waterschappen en polderdis tricten hebben overal zandzakken klaar leggen. Veel kleine dieren, zoals hazen en [konijnen hebben het sterk wassende Rijn water de afgelopen dagen niet zien aanko men en zijn verdronken. De boeren in de [uiterwaarden hebben hun vee bijtijds naar hoger gelegen delen overgebracht. In het Westduitse district Waldeck- Frankenberg, in de deelstaat Hessen, is gisteren alarmfase 1 ingetreden, omdat het stuwmeer daar het water niet meer kan verwerken. invasiemacht uit Afghanistan terug te trekken. Intussen heeft Japan gisteren besloten geen nieuwe handelskredieten meer aan de Sovjet-Unie te geven als reactie op de inval in Afghanistan. Volgens een officier van het Afghaanse leger vervangt de Sovjet-Unie momenteel de ongeveer 5.000 Russische soldaten uit het Aziatisch deel van Rusland die naar Afghanistan zijn gestuurd door militairen uit het Europese deel van de Sovjet-Unie. Reden hiervoor is dat de Aziatische Rus sen islamieten zijn. Gevreesd wordt dat moeilijkheden ontstaan bij de strijd die zij moeten voeren tegen de eveneens islamiti sche opstandelingen in Afghanistan. Hoogovens voert met nieuwe wer- vingsplannen voor buitenlanders een ad hoc-beleid dat in de personele sfeer geen blijvende oplossing biedt. FNV-bestuorder Henk Krul verwacht in deze sector pas echt structurele verbeteringen van een consequent „blijfbeleid". Onregelmatigheids toeslagen en ook vergoedingen voor vuil en zwaar werken moeten om hoog om ook Nederlanders weer warm te maken voor een baan bij het staalbedrijf. Grote Houtstraat 29 - Haarlem weer geopend alléén Het Internationale Rode Kruis in Genè ve heeft bekend gemaakt, dat de Afghaan se regering toestemming heeft verleend voor het bezoek van een Rode Kruis delegatie aan politieke gevangenen in Af ghanistan. (Van onze Llmond-redactie) HEEMSKERK. Bij een inbraak in de Albert Heynsupermarkt aan de Heems kerkse Kerkweg is woensdagnacht voor *n waarde van circa 25.000 gulden aan winkelgoederen ontvreemd. De buit be stond onder meer uit horloges, wekkerra dio’s, filmcamera’s met toebehoren, gram mofoonplaten en een tweetal fietsen die dit winkelbedrijf sinds kort onder „eigen merk" in de verkoop heeft. Aan de achterkant van het winkelpand werd het pand betreden door vemieling van een nooddeur. Bij de inbraak, volgens de politie door meer personen gepleegd, is yermoedelijk gebruik gemaakt van een bestelauto. Badhoevedorp,Vlierstraat 25 Oisterwijk, Heusdensebaan 50 (Van onze kunstredactie) HAARLEM. In een voorlopige stand puntbepaling over de beleidsnota van het Noordhollands Philharmonisch Orkest stemmen Gedeputeerde Staten van Noord-Holland in met een taakuitbreiding van het ensemble. Naast de thans te verwezenlijken func ties als het aanbieden van symfonische muziek en koorbegeleidingen acht het or kest educatieve taken en kamerorkestcon- certen tot zijn takenpakket te behoren. GS Willen dienovereenkomstig zo snel moge lijk de aanstelling van een educatief me- dewerker/ster, die daartoe een program ma kan opstellen, mogelijk maken en de salariskosten voor rekening van de pro vincie laten komen. zie verder pagina 4 (Van onze redactie buitenland) JAKARTA. De Indonesische am bassadeur in Den Haag, generaal- majoor Soempono Bajoeaji, is giste ren geheel onverwacht door de Indo nesische regering teruggeroepen naar Jakarta. Hij zal niet meer op zijn post terugkeren. Het is niet bekend wie zijn opvolger zal worden. In sommige politieke kringen wordt de naam genoemd van admiraal Soedomo, de chef van de Indonesische veiligheidsdienst en waarnemend bevel hebber van de Indonesische strijdkrach ten als eventuele opvolger van Soempono. Soedomo gaat binnenkort met pensioen en zou, naar verluidt, ambassadeur in een West-Europees land willen worden. Het vertrek van Soempono zou samen hangen met gezondheids- en privéproble- men, met interne spanningen op de am bassade en met het beleid dat hij voert bij het verstrekken van visa aan Zuidmoluk- kers die oriëntatiereizen willen maken naar Indonesië. Het besluit om hem terug te roepen is genomen in overleg met de Indonesische ambassadestaf, die in een brief aan de Indonesische minister van Binnenlandse Zaken Mochtar Koesoe- maatmadja daarvoor had gepleit. Volgens goedingelichte kringen wil de Indonesische regering de benoeming van een nieuwe ambassadeur in Den Haag rond hebben vóór 10 maart, in verband met het officiële bezoek van premier Van Agt en minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken aan Indonesië. groep van Veilig Verkeer Nederland, de Centrale Politiecommissie, de ANWB en de Vereniging Bescherming Voetgangers. Deze werkgroep kreeg dinsdag de naam: stichting Verkeers- brigadiers, die zich tot doel stelt de positie en veiligheid van de ruim 35.000 verkeersbrigadiers in Nederland te verbeteren. Het ministerie werkt ook aan een ministeriële beschikking, waarin zaken als leeftijd, verzekering, opleiding en kleding van brigadiers worden geregeld. ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiSii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiim^^ UTRECHT (ANP). Nog dit jaar zal een wetswijziging van kracht wor den, die weggebruikers verplicht te stoppen op aanwijzing van verkeers brigadiers. Het ministerie van Verkeer en Water staat werkt op dit moment aan de wijziging na een advies van een werk- regel. Zonodig moet de bewindsman zelfs opstappen, waarmee het dood- vonnis van het kabinet zou worden getekend, aldus Kok. „De FNV zal daar niet om treuren omdat elke dag dat het kabinet er nog zit een ramp is voor het land”. Kok zegt dit in de FNV- krant, waarin felle kritiek wordt gele- verd op het loonbeleid van het kabinet. Als het parlement een loonmaatregel slikt, zullen wij acties niet tegenhou- den, aldus Kok. Zie ook pagina 4 lillilllllilllllllllilllllllllllllllllllllllillllllllllllillllllilllllllllllllilllllllllillllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^. (Van onze redactie buitenland) DAVOS. Als de Sovjet-Unie zou besluiten tot een invasie in de olievelden van Saoedi-Arabië, zal dat leiden tot een nieuwe wereldoorlog omdat het gebied dan wordt verdedigd door de legers van de VS, West-Europa en Japan.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 1