Creatief bezig zijn met koud-emaille B I I I Zonwering van houten lamellen s Vaste vloerbedekking kiezen f abn- 5 kwestie van goed nadenken rhoud J I Allerhande- krabbers Goede gier Glas, weeskind in de wet I 3 „Moervast” en vloeibaar staal jg>- IS? nd ■c t KIT IN KLEUREN z je i i w - 21 20 VRIJDAG 8 FEBRUARI 1980 r o f o Ij Kneedbaar staal Tegen het voorjaar wordt door velen over een nieuwe vloerbedekking gedacht. Het is natuurlijk eenvoudig, naar een goed gesorteerde woningin- richtingszaak te gaan en daar uit de vele kamerbrede rollen en de dozen met tapijttegels iets te kiezen dat zo op het oog wel mooi lijkt.en dat in het budget past. Vooraf eerst eens een paar nuchtere dingen op een rijtje zetten, kan echter voorkomen dat de keuze later toch niet zo gelukkig blijkt te zijn ’"geweest. O 4, .Wir ■i spade HAK Emaille is een glasachtige pasta van met 023- F 244. 71550 ngen beter worden verwijderd dan uit bijvoor- 2550- o Informatie k. voor! ïarens iedere Mor- -Tien Om eventueel misverstand te voorko men: emaille en koud-emaille zijn twee totaal verschillende dingen, alleen de eindresultaten hebben erg veel gelijkenis. stuiver maakte u een prachtige ring of hanger. Emailleren is nog steeds ”in”, Daaraan zouden we kunnen toevoegen dat in vele gevallen ook „kunstglas”, zoals perspex, polystyreen e.d. voor de nodige veiligheid kan zorgen. Dit jaar bracht Salda op de beurs Krea- tief weer iets nieuws en natuurlijk heeft dat te maken met het koud-emailleren: Saldecor. Het zijn complete sets met ont werpen van sterrenbeelden en andere fi guren (zoals een madonna- of pierrotfi- guur, afbeeldingen van dieren, schepen, bloemen enz.). Het is de bedoeling van de serie Saldecor tot 48 verschillende afbeel dingen uit te breiden. Prijs vanaf 9,95 die worden toch niet meer in het tapijt opgenomen, zoals men soms beweert. - Er is een scheurkrasser van staal ge maakt om een scheur in de muur beter te kunnen repareren. Een wat luxueuzer gebruik van het apparaat is de krabber om schoenzolen of laarzen schoon te maken (leg ’m in de auto, roept de fabri kant). Voorts is er een krabbertje om onkruid tussen tegels en stenen weg te halen (zelfde model als de scheuren- krabber). De krabbers worden geprodu ceerd door Van Vliet BV in Nijmegen (postbus 213). H.R. ’’Eigen Handig”, door Roger Griffith, uitg. Bosch en Keuning 18,50). nmer- 32550" an er ms in it op iaak< rvice- 1. inner revei jon 'n, b.t erhuur rne 82 - zoek! ikend! t go» goers m sfi i gaan onfle' pot, fles, dienblad, raam enz. Als de onder grond gebogen is, verwarmt u de losse onderdelen van het figuur boven een radi ator o.i.d. Het materiaal wordt daardoor enigszins flexibel en kan in de juiste vorm worden gebogen. In totaal zitten er in het Saldecor-assor- timent 24 verschillende kleuren, die even tueel ook onderling nog mengbaar zijn. In elk pakket zit voldoende materiaal om de afbeelding tweemaal te maken. Het wordt verkocht in warenhuizen en handenar- beidwinkels. een flinke schok. In de duurdere soorten is het antistatisch gemaakt. Wanneer de kamer op een goede vochtigheidsgraad wordt gehouden, valt het overigens met het „schokken-effect” van dit materiaal wel mee. - Woltapijk moet eerst worden ingelopen. De pluizen die eraf komen kunt u het best regelmatig verwijderen, want per doosje, compleet met beschrijving en werktekening. Het gaat als volgt: u legt een vel door zichtig plastic over de wektekening en trekt deze over. Knip het vel plastic langs alle lijnen uit, zodat er losse onderdelen ontstaan. Deze worden bedekt met een laagje Saldecor. Bij het grondmateriaal wordt de verharder in de juiste hoeveel heid bijgeleverd. Na het uitharden verwij dert u het plastic malletje (kan later nog maals worden gebruikt) en lijmt de losse delen Saldecor op een vaas, wandbord. Eigen Handig is de naam van een wat merkwaardig boekje. Merkwaardig om dat je naast uitstekend bruikbare ideeën ook volslagen nutteloze onderwerpen aantreft. Om daar een voorbeeld van te geven: een prima idee is dat van de ’’tuinthee” (alleen de naam is wel zeer oubollig). Men neme een oud vat en hange daarin een jute zak vol mest en of compost. Dan vult men het vat met wa ter en roert af en toe. Na enkele dagen heeft men een goede gier gefabriceerd, die niet vol zit met stro of mestdelen. Vruchtbare vloeistof voor bij de planten. Af en toe moet men natuurlijk de mest verversen. In dat zelfde boek echter tref je een tekening met korte beschrijving aan van een melkplaats voor geiten. Wie een geit heeft mag het zeggen, wie dan ook nog die geit via een hele constructie met trappetje en hekje enz. gaat melken zouden we graag eens spreken. 1,74, n nr. 6 Natuurlijk waren er al wat kleuren in het assortiment voegkit, d.w.z. wit, grijs of transparant. Het gaat hier om kit om randen op te vullen tussen bijv, bad en tegelwand of tussen aanrecht en wand. Bij Thomsit heeft men nu kit in meerde re ’’echte” kleuren vervaardigd, zoals blauw, kerry, beige, donkergrijs, mos groen en licht-rood. De sanitairkit heeft alle gebruikelijke eigenschappen van deze siliconenvoeging (zoals duurzame elasticiteit, watervastheid en bestendig heid tegen zuren, zepen en logen). Im porteur is Henkel, postbus 625, Amstel veen. De in het begin al genoemde folder van het Veiligheidsinstituut (afdeling „Veiligheid in de privésfeer), Hobbe- mastraat 22, Amsterdam, tel. 020- 736414) geeft wat meer gedetailleerde voorlichting over dit onderwerp. Waar bij we willen aantekenen dat een nog wat meer op de particuliere gebruiker van glas afgestemde informatie zinvol zou zijn. Het gevaar dat glas in onze samenleving vormt, zou zo’n „tweede uitgave”, speciaal gericht tot de consu ment, best rechtvaardigen. Gelukkig staan er in dit van oorsprong Amerikaans boekje meer aardige en nuttige ideeën (steeds een werktekening M van kunnen uit sommige tapijtsoorten veel agne- beter worden verwijderd dan uit bijvoor is ge- beeld hoogpolige of lussentapijten. Denk «drijf met tekst) dan onzin-spullen. Om een paar onderwerpen te noemen: een werk bank, zaagbok, tomatenrek, compost- bakken, nestkastjes, kippehokken, hek ken, koude teeltbakken. ui?.uri!hoewel er de laatste jaren wel het een en ander is veranderd. Natuurlijk wordt het emailleren met de bekende emailleer- oven, waarin de poeder bij hoge tempera- ren tol s 508 ;ht vat deriks- elkaar vermengde metaalverbindingen. byisten nog wel gedaan. Maar ook voor de mensen zonder oven zijn er tegenwoor- dig met het z.g. koud-emaille (de naam zegt het al) mogelijkheden genoeg. Misschien kent u het nog wel van de handenarbeidles op school: sieraden ma ken volgens de techniek van het emaille ren. Van een doodgewone koperen cent of Soms lijkt nieuw tapijt na enige tijd kleur verschillen te gaan vertonen. Dat is het beruchte „shading”-effect. Het wordt ver oorzaakt doordat de pool naar verschil lende richtingen gaat wijzen. De kleur is niet écht anders, maar onder invloed van de lichtval lijkt het zo. - Tapijt kan weer „als nieuw” worden door een diepreini- gingsbehandeling; de apperatuur daar voor is te huur. Het is ook mogelijk een nieuw tapijt van een beschermlaag te la ten voorzien; het zgn. Scotch-guard procédé. Koud-emaille is echter een kunststof, die uit twee componenten bestaat: grondma teriaal en verharder. Deze twee stoffen worden door goed roeren met elkaar vermengd. Tijdens dit mengen of vlak daarna wordt kleurpig- ment toegevoegd. Na het uitharden (een proces, dat afhankelijk van de tempera tuur zo’n 24 uur duurt) ontstaat een email- le-achtig effect van grillig gevormde kleurnuances op egale transparante of dekkende kleurvlakken. Het uitharden gebeurt gewoon ”aan de lucht”. Het mate riaal laat zich makkelijk verwerken, is niet giftig en ontvlamt niet tijdens de verwerking. Ideaal dus voor hobby-ge- bruik, zowel voor kinderen als voor vol wassenen. De krasvastheid van koud- emaille is niet zo groot als van gewoon emaille. Het is wel bestand tegen weersin vloeden, zuren, benzine, enz. Een bekend soort koud-emaille is Salda- maille. Het wordt sinds een aantal jaren geleverd in hobbydozen, compleet met maat- en mengbekertjes, verschillende kleurpigmenten, grondmateriaal en ver harder. Regelmatige bezoekers van de hobby- en vrijetijdsbeurs ’’Kreatief” te Utrecht zullen het zeker kennen: iedereen die dat wenste, kon een luciferdoosje met koud-emaille van Salda versieren. Vooral de stransparante raamdecoraties waren - en zijn - een enorm succes. 5, i.b.i"' inte: tot I en SE :e bos et tel n. werkt met teakolie, of donker bruin gebeitst en afgewerkt met lak. De houten zonwering heeft enkele aantrekkelijke pluspunteri: het is een natuur lijk „vriendelijk” materiaal, dat in elk interieur past zonder een verkillend effect te be werkstelligen, de dunne lamel len „spelen” met het zonlicht, ze trekken geen stof aan (hout is immers niet statisch) en ten slotte is een van puur hout ge maakte zonwering heel goed in wooninterieurs van elke stijl, van strak-modem tot klassiek en zelfs antiek, toepasbaar. Vanzelfsprekend kan een dergelijk zonweringssysteem niet goedkoop zijn: u moet re kenen op een vierkante-meter- prijs van ca. ƒ285 tot ƒ342, afhankelijk van de uitvoering. En de levertijd bedraagt vier tot zes weken.het gaat im mers om „maatwerk”. Een nog niet genoemd, maar wel interessant aspect is, dat houten zonweringslamellen een effectieve isolerende func tie hebben. Dat is van belang in winter en zomer. Dit Finse pro- dukt wordt in Nederland geïm porteerd door Suomi Impor, Statenlaan 104, 2582 GV Den Haag, tel. 070-542835, waar na dere informatie beschikbaar is. De lamellen zijn van grene- hout gemaakt. De zonwering kan worden geleverd in naturel (onbehandeld), naturel afge- Vorig jaar hebben wij in deze rubriek aandacht gevraagd voor de behangaf- steker van Van Vliet. Het aardige van die afsteker is, dat hij zich in de loop van de tijd na het uitkomen heeft ontwikkeld tot een stuk gereedschap, dat voor veel andere doeleinden geschikt is. De fabri kant heeft daartoe (na zelf zoeken en tips van gebruikers) de basisvorm van de afsteker bewaard, maar allerlei aanpas singen gemaakt. Wat kun je er nu zo al mee doen? Behang afsteken natuurlijk; verder geverfde rauhfaser van de muur afkrabben (daartoe zijn speciale punten aangebracht, waarmee inkervingen worden gemaakt, die water of stoom toelaten). Verf afschrapen kan dank zij messen van staal, die vervangbaar zijn. 5 K,. ontact anken- EMAN 1 hou kends regel en ser rorde» nich- liet te r nr.C ling I o bij vanaf! 20564, "ook aan huisdieren; de vloerbedekking ■moet ook op hén afgestemd zijn. Een paar tips die de gedachten helpen bepalen: - Een tegeltapijt is erg praktisch. Er zijn tegenwoordig heel fraaie kwalitei ten in verkrijgbaar. Gemakkelijk zelf te leggen, en voor het oog naadloos. Een niet •—meer weg te werken vlek of een beschadi ging: geen nood, een tegel eruit en een andere erin (eventueel verwisselen). Neem altijd enkele tegels extra in huis. - Lussen- tapijt is heel mooi, maar poesje en hondje kunnen de lussen soms los krabben. Ka- toen-lussentapijt wordt gauw plat. - Synthetisch tapijt (in de wandeling nylontapijt genoemd) wordt gauw vuil, zegt men vaak. Dat heeft echter alleen betrekking op de goedkope kwaliteiten. Synthetisch tapijt is statisch; in een droge kameratmosfeer kan het zich opladen met statische elektriciteit, en mensen die er gevoelig voor zijn, voelen dan af en toe De lijmproducenten spelen de laatste jaren steeds beter in op typische noodge vallen, of bedenken oplossingen voor allerlei lastige klusjes. Zo is er sinds kort een produkt verkrijgbaar dat onder de naam Moervast voor iedereen in een handige kleine tube te koop is voor nog geen zes gulden. Het is in feite een soort lijm die lostrillen van moeren, bouten, schroeven e.d. voorkomt. Er zijn nu eenmaal van die schroeven en boutjes die bij wijze van spreken wekelijks moeten worden aange draaid. De mechanische oplossing daarvoor is een borgringetje of -pennetje, een splitpen e.d., maar die moeten dan weer precies passen (voor elke schroef enz. verschillend), en bovendien is zo’n oplossing niet altijd en overal te verwezenlijken. Door zo’n schroef of boutje met Moervast in te strijken en daarna in te draaien, is een oervaste verbinding geschapen. Ook water, oplosmiddelen e.d. tasten de bevesti ging niet aan. De schroef kan echter zo nodig wel weer met normaal gereedschap worden losgedraaid. Moervast voorkomt tevens roestvorming. Een heel huishoude lijke toepassing: met schroeven bevestigde handvaten van pannen blijven met een druppeltje Moervast eindelijk voorgoed stevig zitten. Lekken in de cv-leiding (of de radiatoren), de waterleiding, afvoerpijpen enz. zijn in dubbel opzicht lastig. Voor een reparatie zou de cv moeten worden afgetapt, de waterleiding afgesloten enz. Met kneedbaar staal is dat niet meer nodig. Het is uiteraard geen echt staal, maar een kneedbare massa op basis van epoxy. Een setje bevat de twee componenten, die samen tot een strip zijn gevormd: ze zijn resp. wit en donkerblauw, dus goed uit elkaar te houden. Een stukje van de strip moet goed door elkaar gekneed worden tot een homogene kleur is ontstaan. De massa kan dan op elke harde ondergrond, die wel schoon maar niet droog hoeft te zijn, worden aangebracht. Het kan helemaal in de vorm van het te repareren of te dichten object worden gekneed. Zelfs onder water kan het worden aangebracht. Vanzelfsprekend zijn er voor deze typische noodoplosser nog vele andere huiselijke toepassingen te bedenken. Het is, evenals Moervast, een Bison-produkt. Een setje komt op eveneens nog geen 6. Haar" Saun1 nieu» - gara- h. jaa' ij: mit 900) tuur wordt gesmolten, door de echte hob- 10/8 - - i 31/9 In tegenstelling tot bijvoorbeeld de Verenigde Staten is in de Nederlandse wetgeving het glas stiefmoederlijk be deeld. Dat staat letterlijk inleen infor matiefolder van het Veiligheidsinsti tuut in Amsterdam. Glas is een populair materiaal, met zeer positieve eigenschappen. Maar het kan ook grote gevaren opleveren. Er wordt weinig publiciteit aan gegeven, maar een feit is dat vele ernstige ver wondingen, die zelfs tot blijvend letsel of erger kunnen leiden, door glas wor den veroorzaakt. Veel van die ongeluk ken gebeuren binnenshuis, en heel vaak zijn juist kinderen de slachtof fers. Funest zijn bijvoorbeeld keuken deuren met een grote ruit van „gewoon glas”, dat bij (niet eens zo érg wilde) spelletjes en draafpartijen in stukken springt en erg nare verwondingen ver oorzaakt. Blijvend oogletsel is wel een van de ernstigste, en helaas veel voor komende gevolgen. Glas kiezen is dus behalve een zaak van interieurschoonheid vooral een kwestie van veiligheid. In genoemde folder wordt dan ook zeker niet ten onrechte gepleit voor een betere wetge ving, die bijvoorbeeld het gebruik van veiligheidsglas, waar dat nodig is, ver plicht stelt. Onder veilig glas kunnen draadglas, thermisch of chemisch ge hard glas, gelaagd glas en glazen bouwstenen gerangschikt worden. Er zijn talrijke manieren om de door de ruiten schijnende zon te „weren”, althans op die momenten dat aan zonwering behoefte is. Een voor Neder land totaal nieuw produkt is een horizontale zonwering die uit dunne houten strookjes (la mellen) is opgebouwd. Op zich niet nieuw, want in de Scandi navische landen, en met name in Finland waar dit produkt gemaakt wordt, bestaat het al vele jaren. Het was er al voor dat de bekende aluminium zon wering werd gemaakt. Die is er misschien zelfs wel van afge keken. De dunne houten lamellen (2 mm dik en 46 mm breed) wor den tot een „gordijn” van elke gewenste breedte en hoogte sa mengesteld. Ze kunnen op hun lengteas worden gekanteld en vanzelfsprekend kunnen ze ge heel of gedeeltelijk worden op getrokken. In geheel geopende toestand vormt het pakket lam- mellen ca. 10 procent van de lengte van het neergelaten „gordijn”. In een druk gezin moet het tapijt in de 1 woonkamer veel meer op slijtagebesten- digheid zijn berekend dan in wat rustiger huishoudens. Kleine kinderen zorgen on vermijdelijk voor de nodige mors-onge- - valletjes. Kleverige limonade, soep e.d. f-’ W.- X -j- w - "W;

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 21