Taiwan in Tafeltennisteams ZWARE OPGAVE TENNISTEAM toto-lotto Nieuw record Ruud Wielart Spanje tegenstander in derde ronde Davis-Cup uitgeschakeld het gelijk gesteld „Gemiddelde” Bongers ver onder de maat Van Dongen(AZ’67) zwaar gestraft Zege voor Leiden L' PROGRAMMA VOETBAL „SPRINTEN IS VOOR HET GROOTSTE GEDEELTE ZELFVERTROUWEN EN GELUK” r '^1 A 22 23 VRIJDAG 8 FEBRUARI 1980 SPORT Late doorbraak Ml 1 f Lieuwe de Boer voelt zich sterker dan ooit in im. I José Higueras: „Echt accepteren zullen de Spanjaarden me waarschijnlijk wel nooit". A wa- alle Dit i de jns tie- Die niet altijd even sympathiek overge- tomen uitgangspositie heeft Lieuwe de Boer de afgelopen jaren wel gevrijwaard fan al te emotionele gebeurtenissen. Mede daardoor is hij een van de meest constan- e sprinters ter wereld. Hij was allerminst jelukkig met de gang van zaken rond iprinttrainer Henk Gemser, die na afloop ran het vorig seizoen aan de kant werd jezet ten gunste van de huidige trainer lorrit Jorritsma. De Boer: „Die hele toe tend had voorkomen kunnen worden als Dat geluk miste hij tijdens de Neder landse kampioenschappen, toen Jan van der Roemer hem met een honderdste punt verschil van de hoogste trede op het erepodium afhielp. De Boer heeft er niet lang om getreurd. In Milwaukee deelt hij de kamer met Van der Roemer, Neder lands kampioen, maar niettemin zowel bij de WK als de Winterspelen slechts reserve. De nu 28-jarige Lieuwe de Boer weet ach in een blakende vorm, vooral sinds zijn Nederlands record van 37,80 secon den over de 500 meter in Davos is hij overtuigd geraakt van zijn eigen kunnen. De Boer: „Sprinten is voor het grootste gedeelte zelfvertrouwen en geluk”. naar is inmiddels echter duidelijk op zijn retour en heeft in het enkelspel vorig jaar alleen op Wimbledon nog wat vuurwerk afgestoken. Toch is Okker, die al regelma tig in de veteranenklasse uitkomt, in Ne derland nog altijd onbedreigd lijstaan voerder. Louk Sanders vertolkt in het buitenland slechts bijrollen en Huub van Boeckel is pas aan het internationale ten- nisverkeer toegevoegd. Spanje, dat tweemaal tot de finale van het Davis-Cuptoemooi is doorgedrongen en daarin in 1965 en 1967 evenzovele ma len met 4-1 van Australië verloor, beschikt daarentegen over klasse die twee jaar geleden nog garant stond voor het winnen van het eerste toernooi om de wereldbe ker voor landenteams in Dusseldorf, een evenement dat in tegenstelling tot het Da- vis-Cuptoernooi in één week wordt afge werkt. Vooral Higueras heeft de stijgende lijn sinds dat moment krachtig doorgetrok ken en bereikte zijn voorlopige top door dit jaar een plaats op te eisen in het Masters Toernooi in New York. Overwin ningen in Hamburg (open Westduitse kampioenschappen), Houston en Boston lagen daaraan ten grondslag. Higueras dwong daarmee ook eindelijk respect af bij zijn landgenoten die in hem nog altijd de ballenjongen zagen. „Echt accepteren zullen de Spanjaarden me waarschijnlijk wel nooit”, aldus de 26-jarige prof, die als negenjarige van school werd gehaald om een bijdrage te leveren aan het inkomen voor de familie Higueras. ondergaan, maar heeft niet kunnen voor komen dat Orantes in zijn jacht op succes sen steeds gehinderd is door langdurige blessures. Orantes heeft de nodige titels veroverd (waaronder die van Forest Hills in 1975), maar de vraag is of hij niet tot een tweede Santana zou zijn uitgegroeid als hij niet steeds had hoeven af te rekenen met pijn in zijn ruggewervels en zijn elleboog waaraan hij in 1977 is geopereerd. Deson danks bleef ook hem kritiek niet be spaard. In oktober was hij die oppositie beu en bedankte hij na twaalf jaar voor het Davis-Cupteam. „Vanaf nu deel ik mijn tennisseizoen zelf in”, liet hij toen slaagde Wielart er bijna in de hoogte - wat de beste wereldseizoenprestatie zou hebben betekend - te nemen. De Italiaan Di Giorgio werd tweede met 2.21 m en de Hongaar Jambor, die de 2.18 m eveneens had overgeslagen, derde met 2.15 meter. Koen Gijsbers, die zaterdag in Genua 48.1 seconden had gelopen op de 400 meter, werd in Milaan tweede op de 800 meter in een tijd van 1 minuut en 52.3 seconden. De wedstrijd leverde in De uitspraak van rechter Norman Har vey werd gisteren laat in de namiddag (plaatselijke tijd) in Plattsburgh, dat op ongeveer honderd kilometer van Lake Placid is gelegen, gedaan. Liang Ren-Gu- ey, een skiloper die voor Taiwan uitkomt, had een klacht bij het gerechtshof inge diend tegen het organisatiecomité van de Spelen. De uitspraak houdt tevens in dat de sportlieden van Taiwan niet langer de toegang tot het Olympisch dorp mag wor den ontzegd. Het organisatiecomité kan tegen de uit spraak in beroep gaan. Eind november, toen de Volksrepubliek China als lid van het IOC werd aanvaard, had het IOC bepaald dat de naam van het Olympisch Comité van Taiwan moest worden veran derd in die van Chinees Olympisch Comi té Taipeh. Voorts was toen bepaald dat de deelnemers van Taiwan niet onder de vlag van hun land aan Olympische Spelen mo gen deelnemen en dat in geval een atleet van dat land Olympisch kampioen wordt het volkslied van Taiwan niet mag wor den gespeeld. nst an- VINCENNES (ANP). Op de eerste dag van het 41e toernooi om het Europese kampioenschap anker kade 47/2 in Vin cennes bij Parijs heeft Jos Bongers ge daan wat van hem verwacht mocht wor den. Hij won tweemaal. Het debuut van de 23-jarige klasserijke Nijmegenaar ver liep echter allerminst voorspoedig. Ie klam vordt gedof De jen. CARDIFF. Ondanks een goed begin zijn de Nederlandse tafeltennisploegen, die deelnemen aan de internationale kampioenschappen van Wales in Cardiff snel uitgeschakeld De Nederlandse heren versloegen in de eerste ronde Wales met 3-1 maar gingen in de tweede ronde met dezelfde cijfers ten onder tegen Polen. Bij de dames won Nederland met 3-0 van Turkije maar was daarna te zwak voor Zweden: 1-3. De dames b-ploeg won in de eerste ronde met 3-1 van Frankrijk, in de tweede ronde met 3-2 van Noorwegen, maar struikelde in de kwartfinales met 3-0 over China. De Chinese heren en A-dames wonnen de finales. LAKE PLACID. De sportlieden van Taiwan mogen volgens een uitspraak van het hoogste gerechtshof in de staat New York aan de Olympische Winterspelen van Lake Placid deelnemen als vertegen woordiger van de republiek China. Ze mogen onder de eigen vlag uitkomen en indien een deelnemer van Taiwan een olympische titel zou opeisen mag het volkslied van dat land worden gespeeld. ien n. WEST ALLIS. Dit weekeinde worden in het aan Milwaukee grenzende West Allis de wereldkampioenschappen sprint gehouden. Een belangrijk schaats toernooi, omdat het vlak voor de Olympische Winterspelen in Lake Placid valt. Een testcase derhalve, waaraan door alle sprinters van enige importantie wordt deelgenomen. Ook de Russische afvaardiging is aanwezig en dat is voor de organisatoren van de Winterspelen een hele geruststelling. Gezien de telefonische bedreigingen die de Russen in Milwaukee moesten ondergaan, denkt een deel van de Amerikaanse bevolking er overigens anders over. Dit weekeinde moet Eric Heiden bewijzen inderdaad nog op eenzame hoogte te staan, hoewel niemand echt aan zijn status twijfelt. Heiden en ook zijn zuster Beth kunnen rekenen op de steun van een groot aantal inwoners van hun woonplaats Madison. Per dag wordt er gerekend op een kleine 5000 toeschouwers en dat is gezien het gebrek aan belangstelling voor het schaatsen bij de Amerikanen veel. De Nederlandse inbreng tijdens dit toernooi zal vooralsnog niet erg groot zijn. Bij de dames heeft Haitske Valentijn redelijke kansen op een goede eindklassering, maar van Annie Borckink en Sijtje van der Lende mag niets verwacht worden. Bij de heren kan Lieuwe de Boer zich met name op de 500 meter in de kijker rijden. En datzelfde geldt voor Bert de Jong op de 1000 meter. Ron Ket neemt niet deel aan de Winterspelen en kan dus alleen in West Allis bewijzen inderdaad beter te zijn dan de gepasseerde Nederlandse sprintkampioen Jan van der Roemer. CAEN. Parker Leiden staat na de 92- 81-zege op BC Caen in feite al met één been in de finales van de Europese basket- balbeker voor bekerwinnaars. De Sleutel- stad-bewoners hebben door deze zege de sleutel in eigen bezit die hun de toegang kan verschaffen tot de eindstrijd. De pu pillen van Hennie Blom moeten nu alleen volgende week van Panathinaikos win- nen. Dat mag geen probleem zijn, wan neer zelfs een ploeg als Caen erin slaagt thuis van de Grieken te winnen. weten, daarmee Nederland nog enig uit zicht op succes in Sevilla biedend. Inmiddels is Orantes echter op zijn beslissing teruggekomen, zodat hij met Higueras, Fernando Luna en Angel Gi- menez verder kan werken aan een nieuwe reeks successen. Daarbij zijn de Span jaarden nog eens extra in het voordeel omdat zij op de buitenbaan in Sevilla, waar het ongeveer 20 graden is, op gravel spelen, waarop zij specialisten zijn. Daar om doet het wat vreemd aan dat Okker in Nederland de afgelopen week heeft geoe fend op een vrij snelle indoor-baan en zich pas maandag bij zijn teamgenoten Sanders, Van Boeckel en Marc Albert heeft gevoegd. JAN PREENEN Ruud Wielart maakte in Milaan in to taal zeven sprongen. Hij begon de wed strijd op 2.10 m, ging vervolgens naar 2.15 m en sloeg 2.18 m over. De 2.21 m en 2.25 meter haalde hij evenals de voor gaande hoogten in zijn eerste poging. Na 2.25 meter liet de Nederlander de lat op 2.30 meter leggen. In zijn tweede poging „Als ballenjongen verdiende ik in het begin een handjevol peseta’s per uur, maar ik leerde op de Realclub de Tenis in Barcelona wel tennissen”. Manuel Orantes begon eveneens in Bar celona aan zijn carrière. Nadat ook hij ballen had mogen rapen, werd hij door de vice-president van de club, José Roja, in de gelegenheid gesteld zich bij de tennis school aan te sluiten. Een medisch onder zoek, dat nogal wat lichamelijke gebreken aan het licht bracht (zoals een afwijking aan de rechtervoet en Engelse ziekte) vormde daarbij geen beletsel. De club hielp hem liet hem de nodige operaties DEN HAAG. De lotto van het afgelo pen weekeinde kende twee winnaars van de eerste prijs, die elk een bedrag van 315.961,80 bruto ontvangen. Voor de eer ste prijs van de toto meldde zich geen enkele gegadigde. Toto gelijk nummer vijf kent geen winnaars van de eerste en ook niet van de tweede prijs. De resultaten zijn: Lotto vijf: Inleg: ƒ3.563.812,-. Prijzen- bedrag: 1.732.250,73. Eerste prijs: 2 win naars, die elk bruto 315.961,80 ontvan gen. Tweede prijs: 21 winnaars, die elk bruto 8.061,- ontvangen. Derde prijs: 485 winnaars, die elk 523,50 ontvangen. Vierde prijs: 15.898 winnaars, die elk 21,20 ontvangen. Vijfde prijs: 24.447 win naars, die elk 13,80 ontvangen. Toto vijf: Inleg: ƒ550.519,-. Prijzenbe- drag: 261.496,53. Eerste prijs: geen win naar. Tweede prijs: 3 winnaars, die elk bruto ƒ33.413,40 ontvangen. Derde prijs: 77 winnaars, die elk bruto 1.641,40 ont vangen. Toto gelijk vijf: Inleg: ƒ61.467,-. Prij- zenbedrag: ƒ31.803,22. Eerste prijs: geen winnaars. Tweede prijs: geen winnaars. Derde prijs: 6 winnaars, die elk bruto 1.416,30 ontvangen. Vierde prijs: 276 winnaars, die elk 38,70 ontvangen. Vijf de prijs: 330 winnaars, die elk 27,90 ontvangen. tien keer een 500 meter rijdt is hooguit de helft vlekkeloos te noemen. De 500 meter wordt vooral bepaald door geluk en door omstandigheden. In Davos had ik alles Voorts strafte men hem met een wed strijd voorwaardelijk en een boete van 100 gulden. De zwaarste straffen waren voor Van Dongen van AZ’67 en Nelemans van Willem II, die ieder drie wedstrijden onvoorwaardelijk kregen. waaien. Ik kon in Noorwegen niet tegen die trieste omgeving. Met zes man trainen op een ijsbaan omringd door hoge sneeuwwallen, geen mogelijkheden tot vertier, het werkte allemaal vreselijk de primerend op mij. Hetzelfde gevoel had ik tijdens de Dynamo-Cupwedstrijden in Oost-Berlijn. Als je vorm hebt is het mis schien geen probleem, maar ik moest die in Noorwegen eigenlijk nog krijgen en dan kun je het op zo’n manier wel ver geten”. Samen met Sies Uilkema vertrok De Boer uit Noorwegen naar Inzell, voor schaatsers kennelijk het meest gezellige oord in Europa. Het gaf in ieder geval De Boer zijn zelfvertrouwen terug voor de Nederlandse kampioenschappen, die ooit als beslissende selectiewedstrijd waren bestempeld. De Boer: „Er was duidelijk afgesproken dat die kampioenschappen bepalend waren voor de rest van het sei zoen. Als dan blijkt dat aan die afspraken wordt getornd, vraag je je wel af wat voor beleid er eigenlijk gevoerd wordt. Daar om wilde ik in Davos eigenlijk niet star ten. Ik had me al voldoende bewezen, vond ik, en zo dachten Van der Roemer en De Jong er ook over. We hebben ons om laten praten en daar is Jan van der Roe mer nu het slachtoffer van geworden”. Davos leverde De Boer dan uiteindelijk toch nog die 37,80 op en daarmee kwam hij meteen aan de top van de Nederlandse ranglijst aller tijden. De Boer: „Als je mee, mede daardoor sta ik nu bij de wereldtop van dit seizoen, maar dat zegt nog niets over de kansen van dit weekend”. MILAAN. Ruud Wielart heeft in Milaan een nieuw nationaal indoorre- cord hoogspringen gevestigd. De Haar lemmer won dit onderdeel met een sprong van 2 meter 25. Het oude record stond sedert 28 januari 1978 (Madrid) op zijn naam met 2 meter 23. Eerder dit seizoen wipte Wielart al twee maal over 2.20. Afgelopen weekeinde werd hij in Zwolle Nederlands indoorkampioen met deze hoogte. In de Overijsselse hoofdstad mislukten tot driemaal toe pogingen over 2.25 te springen. Lieuwe de Boer kondigde zich overi gens pas later aan als een topsprinter. Op kortebaanwedstrijden in Friesland be wees hij keer op keer over natuurlijke snelheid te beschikken, maar in het begin was zelfs een 500 meter nog te lang voor hem. Vijfentwintig jaar oud al kwam dan eindelijk de doorbraak. De Boer kreeg het bochtenwerk goed onder de knie en wist zich door veel trainingen meer kracht te verschaffen. Niet van zijn stuk te krijgen door con flicten in en rond de sprintkernploeg trok hij zijn eigen plan en doet dat als het moet nu nog. Het meest aardige voorbeeld wat dat betreft was zijn „vlucht” uit een Noors trainingskamp. De Boer: „Niet vanwege de kou of het harde ijs, zoals iedereen geschreven heeft. Kou kan mij niks sche len en bovendien kan het geen kwaad daaraan te wennen, in Lake Placid zal het ons straks ook wel koud om de snor (Van onze sportredactie) SEVILLA. Het Nederlands tennisteam moet vandaag, morgen en zondag in Sevilla zien te voorkomen dat het als speelobject zal worden gebruikt door de Spanjaarden in de derde ronde van het Davis-Cuptoernooi Europese zone. José Higueras en Manuel Orantes lijken zich als de nummers 9 en 19 op de wereldranglijst namelijk bij voorbaat al verzekerd te hebben van een overwinning met maximale cijfers. Op min of meer dezelfde manier werd geprofeteerd in 1968 toen Spanje en Nederland elkaar in de openingsronde van het Davis-Cuptoernooi in Valencia tegenkwamen. Op de voor hem vreemde Franse tafels in het Centre Culturel Georges Pompidou neergezet door de voormalige grootmees ter Jean Marty, gebruikte Bongers niet minder dan twintig beurten om de Belgi sche topper Wesenbeek te verslaan. Tegen de Fransman Couespel ging het beter. Winst in vijf beurten, maar nog altijd bleven grote series zoals in de nationale kampioenschappen uit. Een en ander had tot gevolg dat Bon gers’ gemiddelde ernstige averij opliep. Een maand geleden werd hij in Zwolle nationaal titelhouder met een eindgemid delde van bijna 70. Na 800 caramboles in Vincennes stond hij pas op 32. Het ge bruik van veel beurten was geen algeme ne kwaal. De hoogstgeplaatsten, titelhou der Connesson en de Westduitse routinier Hose, openden in vijf beurten. Op grond van zijn goede gemiddelde in Zwolle werd Bongers als derde geplaatst. Terecht, want vijf van de acht spelers behoren tot Europa’s tweede garnituur DEN HAAG (ANP). Door een aantal afgelastingen in het afgelopen weekeinde zijn er aantal wijzigingen in het inhaalpro gramma van het betaalde voetbal geko men. Het programma ziet er nu als volgt uit: Zondag 10 februari: FC VW-Heeren- veen. Woensdag 13 februari: PEC Zwolle- Willem II, Go Ahead Eagles-FC Den Haag, NAC-Sparta, MW-Feyenoord. Beker: AZ’67-FC Utrecht, PSV-FC Amsterdam, Roda JC-NEC, Ajax-Vitesse. Zaterdag 16 februari: FC Volendam-FC Den Bosch, Willem II-NAC, AZ’67-NEC. Zondag 17 februari: Vitesse-Excelsior, SC Veendam- SW, SC Cambuur-SC Heerenveen, FC Amsterdam-De Graafschap. Beker: SC Amersfoort-FC Den Haag, DS’79-PEC Zwolle, Go Ahead Eagles-Sparta, Feyen- oord-FC Twente. Woensdag 20 februari: FC Twente-PEC Zwolle. Dinsdag 15 april: SC Cambuur-FC Volendam. Woensdag 16 april: SC Amersfoort-SW, FC Wagenin- gen-SC Veendam, SC Heerenveen-Eind- hoven, FC Groningen-Helmond Sport. Dinsdag 22 april: SC Heerenveen-Fortuna S, Telstar-SC Cambuur. Woensdag 30 april: Fortuna S-FC Volendam, SC Cam buur-FC Wageningen, SC Veendam-Tel- star. (Van onze sportredactie) WEST ALLIS. Glunderend werpt Lieuwe de Boer af en toe een blik op de Friese vlag, die boven de kunstijsbaan in het State Fair Park in West Allis naast de Amerikaanse vlag wappert. „Drie weken is lang, je moet af en toe eens een geintje maken, anders houd je het niet vol”, verklaart de uit het Friese Ure terp af komstige De Boer. Hij heeft het in het grootschalige Noord-Amerika prima naar de zin, hetgeen overigens meer met eigen zelfvertrouwen dan met de entou rage heeft te maken. ZEIST. Niels Overweg van FC Twente heeft van de tuchtcommissie van te KNVB een wedstrijd onvoorwaarde- •ijke schorsing opgelegd gekregen. Lieuwe de Boer: „Een krankzinnige si- tuatie, zoiets kan toch niet”. Toch is hij - niet overtuigend op de bres gesprongen voor zijn kamergenoot. „Dat heeft geen zin. Dit is een individuele sport, je moet in de eerste plaats voor jezelf opkomen. Als mij zoiets overkomt zal ook niemand mij gaan verdedigen”. Bij die gelegenheid zorgde Nederland ech- ter voor een stunt door pas in de laatste partij voorrang te verlenen aan Manuel -Santana en consorten: 2-3. Dat was name lijk de verdienste van Tom Okker, die zowel Juan Gisbert als de op dat moment nog hooggenoteerde Santana (twee jaar tevoren nog Wimbledon-kampioen) ver sloeg. Daartegenover stonden echter twee nederlagen van Jan Hajer tegen Santana en verlies in het dubbelspel. Hajer verloor aiteindelijk de beslissende wedstrijd te gen Gisbert. Een vergelijking met die thriller-achtige Vorstelling van twaalf jaar geleden gaat in zoverre op dat Okker nog altijd van de Partij is. De bijna 36-jarige Hazerswoude- beide partijen op tijd rond de tafel waren gaan zitten en de problemen hadden uit gepraat. Het is toch doodzonde dat zo’n kundige trainer als Gemser uitgerangeerd is”. De bewondering van De Boer voor zijn voormalige trainer heeft veel, zo niet alles, te maken met de dank die De Boer meent verschuldigd te zijn aan Gemser. De Boer: „Dankzij Gemser heb ik het zover ge schopt”. De tuchtcommissie heeft Leo de Leeuw van Vitesse voor twee wedstrijden ge schorst. Voorts kreeg de voorstopper van te Arnhemse ploeg een boete van 200 pilden. Op verzoek van Vitesse werd de saak-De Leeuw gisteravond in het KNVB- Jtortcentrum in Zeist mondeling behan- teld. De vereniging moet de kosten dra- ger. die voortvloeien uit deze mondelinge behandeling. De Leeuw kreeg zondag in de wedstrijd 'epen Ajax een gele kaart van arbiter Egbert Mulder. Toen hij later een overtreding tegen Ling beging trok Mui ter de rode kaart. Lieuwe de Boer brak pas op 25-jarige leeftijd door als sprinter. Met zijn 37.80 behoort hij nu tot de wereldtop. 1.50.9 een zege op voor de Joegoslaaf Savic. Sara Simeoni, de wereldrecordhoud- ster hoogspringen in de buitenlucht met 2.01, zag een poging het indoorrecond op 2.00 te stellen op het nippertje misluk ken. Nadat de Italiaanse atlete de 1.95 in een sprong bedwongen had, ging zij even vlot over 2.00. Na haar landing viel de lat echter alsnog af, waardoor de poging ongeldig verklaard moest worden. De Amerikaan Lee Evans, die in 1968 in Mexico Stad olympisch kampioen op de 400 meter werd in de nu nog steeds als wereldrecord geldende tijd van 43.86 seconden, maakt vandaag zijn co me-back. De 33-jarige Evans, die in 1972 zijn laatste wedstrijd liep, was de afge lopen vier jaar als trainer werkzaam in Nigeria. SEVILLA. De kans voor Nederland om het Davis-Cupduel tegen Spanje in Sevilla met succes af te sluiten, is plotseling aanzienlijk groter geworden. Tijdens de loting gistermiddag bleek namelijk dat Manuel Orantes dopr de Spanjaarden niet kan worden ingezet in de enkelspelen. De nummer 19 van de wereld tobt met een armblessure en de vraag is zelfs of hij wel beschikbaar zal zijn voor het dubbelspel op zaterdag. Voor dat duel behoeven de namen van de deelnemers pas een uur voor het begin van de wedstrijd te worden opgegeven. Omdat Orantes niet de singles speelt, zal Tom Okker, die zelf overigens last heeft van een liesblessure, vandaag aantreden tegen Fernan do Luna. Deze nummer drie van Spanje staat 94e op de wereldranglijst. Okker is 54e. In de tweede partij speelt Louk Sanders tegen José Higueras. Voor zondag staan de partijen Okker-Higueras en Sanders-Luna op het programma.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 23