VS SCHORTEN SANCTIES OP Bisschoppen Nederland buitengewone mensen Britse parlementsleden worden afgeluisterd contra stakers Incidenten uitgebleven Confrontatie Nederlandse militairen en Israëliërs Nederlandse boeren dreigen met acties Verzet tegen EG-Iandbouwbeleid Na BOSS en DONS nu NIS Voedselcentrum Thailand dicht vanwege strijd Bobby’s Cijfers over troepen Cuba in buitenland 1 ■Mn Belgische aartsbisschop Danneels: Martelkamer Dubbel Uitspraak Klein landje Weekblad New Statesman: 2 VRIJDAG 8 FEBRUARI 1980 3 BINNEN- EN BUITENLAND door Nico Scheepmaker 99 99 is J a i ■oven innen «g atsen China izorg (Van onze redactie buitenland) TEHERAN-WASHING TON. De positie van de nerv® Iraanse president Bani-Sadr, die zich fel keert tegen het optreden van de bezetters van htinga de Amerikaanse ambassade in Teheran, is gisteren versterkt door zijn benoeming tot hoofd van de Revolutionaire Raad. Iwater elijk iohol JJ^anden, terwijl EG-landbouwcommissaris Gun- -an de dins- tnjfël nu in Nederland voorspellen acties in de komende niet halen. >orl za; delach het gehele voorstellenpakket zal terugne men, indien de voorgenomen bezuinigingen het ren op schip, net me die als aan ds ioor df nobilh nu eet gaande nehulp- ok do In eet 'an de g voa an zij vaarbi; onder. ring et klein de ste iten ti houde adsvet meege derge imoge erdich Het afluisteren zou zowel met afluis terapparatuur gebeuren als door middel van het aftappen van telefoongesprekken. Volgens het weekblad worden ook vak- last van premier Margaret Thatcher zouden de leiders van het Rhodesisch Patriottisch Front, Moegabe en Nkomo, zijn afgeluis terd tijdens de topconferentie in Londen over de toekomst van Rhodesië. Zowel het ministerie van Binnenlandse De benoeming is goedgekeurd door de ayatollah Khomeini, de geestelijk leider van Iran. De Revolutionaire Raad treedt op als uitvoerende macht en zal zijn werk blijven doen tot Bani-Sadr en voorlopige langrijkste verdeelcentrum voor voedsel in het gebied voorlopig te sluiten. Het gaat om de streek rond de grens plaats Aranyaprathet, waar enkele hon derdduizenden vluchtelingen verblijven. Intussen heeft de Revolutionafie Raad van Iran besloten, dat de studenten die de ambassade bezet houden geen radio- en televisie zendtijd meer krijgen zonder toe stemming vooraf van de autoriteiten. Ba ni-Sadr had eerder scherpe kritiek geuit op het eigenmachtig optreden van de be zetters. Hij noemde hen „kinderen die geen fatsoen kennen” en „dictators die een regering binnen een regering willen vormen”. commissie bekend. Danneels was tijdens de bijzondere synode van Nederlandse bisschoppen in Rome onder meer leider van het debat en vice-voorzitter. Hij zei giste ren van mening te zijn, dat de bis schoppen de situatie in de Nederlandse kerkprovincie oprecht en helder heb ben uitgelegd en dat bij het bereiken van de conclusies geen druk is uitgeoe fend. Volgens de aartsbisschop gelden de problemen in de Nederlandse kerkpro vincie voor alle roomskatholieke gelo vigen in de wereld en scheppen de gevoltrekkingen van de bijzondere sy- Bij de grote staalfabriek in het Britse Sheerness houden bobby 's met ver eende krachten postende staalarbeiders in bedwang, die op hun beurt proberen vrachtwagens met staal te gen te houden. Uit ver scheidene delen van Enge land kwamen gisteren sta- kingspiketten aan, om er voor te zorgen dat ook het werk in Sheerness ,,plat gaat. Nu zult u misschien zeggen: zo’n pam flet van de Werkgroep Uruguay Amster dam, postbus 4651, 1009 AR Amsterdam, tel. 020-128020 zal de situatie wel een beet je gekleurd weergeven, al was het maar voor het goeie doel. Laten we nu eens aannemen dat ze het dubbel zo erg hebben gemaakt als het in werkelijkheid is, hoe wel de ervaring leert dat juist al die groe peringen die actie voeren tegen misstan den, politieke gevangenen, martelingen etcetera de neiging hebben heel scrupu leus met hun cijfers om te springen en liever te onderbieden dan te overbieden om zo geloofwaardig mogelijk te blijven. Maar goed: dubbel zo erg! Dan blijft er toch nog genoeg ellende in Uruguay over, leest u de cijfers er nog maar eens over na. U hoeft daarbij niets door twee te delen, dat had ik al voor u gedaan, u moet alle cijfers integendeel met twee vermenigvul digen als u de cijfers van de werkgroep vertrouwt. Dus niet 30.000 mensen gemar teld maar 60.000. Maar u mag van mij ook best 30.000 denken, als u die dan maar wel even afzet tegen de bevolking van Zuid- Holland. Er zitten dus meer dan 2000 (of toch 4000?) Hagenaars, Dordtenaars, Rot terdammers, Delftenaren, Vlaardingers en Leienaars continu gevangen. In die zes jaar van militaire dictatuur hebben 40.000 Zuidhollanders (de hele bevolking van Katwijk, maar volgens de werkgroep de hele bevolking van Delft) gevangen geze ten, terwijl 125 (of toch 250?) ingezetenen van Bodegraven en Schiedam en Gouda en Schoonhoven en Ridderkerk vermoord werden of spoorloos zijn verdwenen. Het is natuurlijk een beetje ’n flauwe wisseltruc Uruguay te vergelijken met Zuid-Holland, maar het is wel een verge lijking die enig inzicht verschaft in de omvang van het kwaad in zo’n ver verwij derd landje. Doelend op de politieke ge vangenen, heeft de voorzitter van het Mili tair Hooggerechtshof, kolonel F. S. Ledes ma, onlangs verklaard dat Uruguay zich 1600 problemen op de hals had gehaald om 1600 doden te vermijden. Blijkbaar vond hij het prijzenswaardig dat deze 1600 politieke gevangenen (zijn voorzichti ge schatting) niet geëxecuteerd waren, maar ten laste van de samenleving in leven werden gehouden. Zo’n uitspraak tekent de situatie nog beter dan getallen, al was het maar omdat hij niet gedeeld of vermenigvuldigd kan worden. En ’t is eigenlijk maar zo’n klein landje. Alleen als voetbalnatie heeft het een grote naam. U denkt nu natuurlijk dat ik Neder land bedoel, maar dat is helemaal geen klein landje. Ik heb het over Uruguay, dat we ten onrechte geneigd zijn in één adem te noemen met andere Zuidamerikaanse landen als Argentinië en Brazilië en Peru. Peru heeft zes keer zoveel inwoners en is zeven keer zo groot. Argentinië heeft tien maal zoveel inwoners en is 13 keer zo groot, en Brazilië heeft veertigmaal zoveel inwoners en is bijna vijftigmaal zo groot. i zaken dgerjja uebari Ecci» ke vu- :er va >gs ge- e Alge- Neder- gascon- iome» len u ver- 10.000 >lijven uizen- Leid (I aantal waar- n fors btena- i brie! op een omvangrijk conflict. De boeren en tuinders iat nie legatie China J. G Vanui s noga (Van onze redactie buitenland) BANGKOK. De Vietnamese militai re activiteiten nabij de grens van Cam bodja met Thailand hebben de internatio- Volks- m keling kam- sestes- et zij» ;eeste- tarden De Europese ministers van Landbouw die zich binnen kort over Gundelachs voorstellen moeten uitspreken, staan niet alleen onder druk van de boeren, maar ook van het Europees parlement. Dit eist dat de EG-landbouwuit- gaven omlaag gaan. Gundelach waarschuwde gisteren dat zelfs bij de huidige situatie, zonder rekening te houden met de voorgestelde prijsverhogingen, de bijdra ge van de EG-lidstaten vergroot moet worden om de Europese begroting staande te houden. De door de minis ters van Financiën tot nu toe gehandhaafde bijdrage van één procent van alle BTW-opbrengsten per lidstaat, zal volgens Gundelach volgend jaar moeten worden uitge breid. KAAPSTAD (Reuter). De Zuidafri- kaanse inlichtingendienst ondergaat bin nenkort zijn tweede naamsverandering binnen achttien maanden. Tot de helft van 1978 voerde de dienst onder leiding van Hendrik van der Bergh. Van der Bergh trad in 1978 af nadat zijn naam was genoemd in het schandaal rond het minis terie van Voorlichting. Na zijn vertrek kreeg de dienst de naam DONS (Departe ment voor Nationale Veiligheid). Met ingang van 1 april gaat de dienst NIS heten (Nationale Inlichtingendienst). Ook dit keer volgt de naamsverandering op kritiek op de activiteit van de inlichtin gendienst. Ditmaal wordt de inlichtingen dienst er door een oud-agent van beschul digd vooraanstaande politieke figuren in Zuid-Afrika te hebben bespioneerd. Een van de voornaamste resultaten die op de synode zijn bereikt, is volgens Danneels het voornemen om de rol te definiëren van bisschop, priester en leek. Hij meent dat de leken een grote rol is toebedacht, maar dat een priester aan het hoofd van een parochie moet blijven. Dat de synode ten gunste van het celibaat heeft gekozen, wil niet zeggen dat dit onderwerp niet meer te sprake gebracht kan worden, zo meent de aartsbisschop. Dit zou vanaf nu echter in universeel verband moeten gebeuren. Bij een omvangrijke zuiveringsoperatie in Iran zijn gisteren 145 hoge luchtmacht officieren ontslagen. Tegen hen wordt een onderzoek ingesteld wegens samenzwe ring tegen de Islamitische republiek. In afwachting van dat onderzoek mogen ze het land niet verlaten. Onder de beschul digden bevinden zich 92 generaals van de luchtstrijdkrachten. De ontslagen werden bekend gemaakt door de islamitische op perrechter Sadegh Khalkali. Sterkere positie voor Bani-Sadr maa« nale hulporganisaties genoodzaakt het be- dszorj kkeljji luitinj n kat chad! willet jlksge- ;er op Ie slui srisico op de irzittei ferenli (Van onze redactie buitenland) LONDEN. Volgens het gezag- -plandi hebbende Britse weekblad New Sta- Chin» tes-man worden zowel parlementsle den als ambassades van bevriende landen, zoals die van Verenigde Sta ten, afgeluisterd door de contraspio nagedienst MI 5 en Scotland Yard. Landbouw Comité (KNLC) en vice-voorzitter van de belangrijke EG-boerenorganisatie COPA zei gisteravond voor de radio, dat acties in Nederland of op Europees niveau mogelijk zijn „als men de zeer gerechtvaardigde verlangens van de boer blijft negeren”. Hij denkt onder meer aan massale optochten naar Brussel of Straats burg, maar kondigde hierbij aan dat de burger van de acties niet de dupe zou worden. sche grenspatrouille ontdekt, vlakbij de kibboets Elon in het noorden van Israel. Een Israëlische soldaat raakte licht ge wond na een daarop volgend vuurgevecht tussen Palestijnen en de militairen. De Palestijnen waren onopgemerkt door het gebied getrokken dat het Nederlandse UNIFIL-detachement controleert. Bij de achtervolging van de Palestijnen kwamen de Israëlische militairen op UNI- FIL-terrein waarna de soldaten door de Nederlanders werden onderschept. In een ander gebied dat onder Nederlands be heer staat werden zeven Israëlische mili tairen aangehouden die ook op zoek wa ren naar Palestijnse guerrillastrijders. De rebellerende Libanese majoor Had- ’oor het ouders edkopt tvervui ii vering overbn lefenss Nadat Nederlanders en Israëliërs ruim een uur met elkaar hadden onderhandeld keerden de Israëlische militairen rechts omkeert. Er deden zich geen incidenten voor. Vier Palestijnen waren gisternacht op Israëlisch grondgebied door een Israeli- node een precedent voor de gehele kerk. „De Nederlandse synode moet een voorbeeld zijn voor de hele kerk. Maar er zullen zich nog problemen voordoen in Nederland. De bisschop pen waren teleurgesteld, ongelukkig. Maar ik hoop dat de Nederlandse kerk ervan overtuigd zal geraken dat het Tweede Vaticaans Concilie niet voor bij is, in tegendeel, nog voortduurt,” aldus de nieuwe aartsbisschop. tschat> regering heeft gevormd. In Washington concentreert de hoop van de Amerikaanse regering op een spoe dige oplossing van de gijzelingskwestie zich steeds meer op Bani-Sadr. De VS besloten gisteren hun plannen voor econo- klaai-- (Van onze redactie economie) BRUSSEL. De gisteren bekendgemaakte nieuwe EG-landbouwprijzen dreigen uit te lopen dringen, maar tegens een belangrijk onderdeel uitmaakt van de bezuiniging op de EG-landbouwuitgaven. Wordt de heffing niet geaccepteerd, dan zal hij al zijn voorstel len terugnemen. Bovendien zei Gundelach dat zijn oor spronkelijke plan was geweest, de landbouwprijzen dit jaar geheel niet te verhogen, in verband met de huidige economische situatie en de marktpositie van de Gemeen schap. Heus, Uruguay is echt een klein landje, het heeft minder inwoners dan Zuid-Hol land. Maar zo klein als het is heeft het toch een typerende bijnaam: „Martelkamer van Latijns-Amerika”. Terwijl het in het verleden juist een van de betere landen in Zuid-Amerika was, zowel wat de politieke vrijheden als de arbeidsvoorwaarden be treft. Wat Nederland in Europa was, dat was Uruguay in Zuid-Amerika, zo onge veer. In 1945 bijvoorbeeld, wilde Uruguay dat de Verenigde Naties ingrepen in lan den waar de mensenrechten werden ge schonden. Die behoefte is er nu niet meer. Gisteren kreeg ik op het Spui in Amster dam een pamflet in handen gedrukt door een Uruguees, waarin wat gegevens staan over de situatie in zijn land sinds de militaire staatsgreep van 27 juni 1973. Sindsdien is het Nationale Parlement ont bonden, werden de CNT (Arbeiders Vak centrale), de FEUU (Studentenfederatie) en alle linkse politieke partijen verboden, werden alle politieke activiteiten verbo den en werden 7500 politici hun burger rechten ontnomen. Uiteraard werden ook alle vakbondsactiviteiten verboden, meer dan 40.000 mensen hebben gevangen geze ten, meer dan 30.000 mensen werden ge marteld, meer dan 2000 mensen zitten continu in de gevangenis, waarbij een op de vijf gevangenen een vrouw is. Er wer den 200 vakbondsfunctionarissen gear resteerd, waaronder 10 van de 17 vak bondsleiders. In de martelkamers zijn meer dan 125 mensen vermoord, of zij verdwenen spoorloos (onder hen waren ook kinderen) en meer dan 5000 kinderen groeien op zonder vader, zonder moeder, of zonder ouders. Niet minder dan 27 procent van de nationale begroting wordt besteed aan de repressie, waardoor het loon van de arbeiders tot een kwart is gedaald. Volgens de officiële cijfers is de werkloosheid momenteel 7 procent. Geen wonder dus dat meer dan 350.000 inwo ners Uruguay ontvlucht zijn en ballingschap leven. BRUSSEL (AP). De nieuwe aartsbisschop van België, mgr. Godfried Danneels, heeft gisteren op zijn eerste persconferentie in Brussel gezegd, dat de Nederland se bisschoppen „buitengewone mensen” zijn met „een opmerke lijk begrip en gevoel voor de gelo vigen hunner kerk”. In Nederlandse EG-kringen vindt men met name de „superheffing” die Gundelach wil instellen om de overproduktie van melk tegen te gaan, een verkeerde aanpak. Bovendien is men van mening dat de verhoging van de landbouwprijzen te gering is voor de Nederlandse agrariër om met zijn inkomen te blijven op een niveau dat vergelijkbaar is met andere ondernemers. In de Nederlandse situatie zou een verhoging van ongeveer 7,5 procent nodig zijn, zo heeft men berekend. Dit was bijna gelijk aan de eis van de EG-boerenorganisatie COPA. Landbouwcommissaris Gundelach zei gisteren tijdens een toelichting op zijn plannen, dat de superheffing niet alleen tot doel heeft de overproduktie van melk terug te ambassades, journalisten, scheepvaart maatschappijen en enkele parlementsle den worden afgeluisterd. Vanuit een post kantoor in de Londense wijk Chelsea ope reert volgens het weekblad de dienst die hiermee is belast. Minister Whitelaw van Binnenlandse Zaken zei vorige week in het Britse parle ment dat het afluisteren van telefoonge sprekken een belangrijk wapen is bij de misdaadbestrijding. Hij gaf toe dat er jaarlijks duizenden telefoonlijnen worden afgetapt, hoofdzakelijk in opdracht van MI 5 en Scotland Yard. Premier Thatcher heeft, evenals haar voorgangers, verklaard dat het afluiste ren van telefoongesprekken aHeen kan gebeuren met speciale toestemming van de minister van Binnenlandse Zaken. Vol gens de New Statesman is voor het aan brengen van verborgen microfoons echter geen ministeriële toestemming nodig. Het weekblad zegt dat het budget van ongeveer 160 miljoen gulden van de Britse geheime dienst bij lange na niet voldoen de is om de geschatte werkelijke kosten 1,2 miljard gulden te dekken. Binnen landse Zaken, Defensie en Buitenlandse Zaken zouden het tekort aanvullen. mische sancties tegen Iran voorlopig- in de ijskast te zetten, teneinde op die manier een bijdrage te leveren aan een diploma tieke oplossing van de gijzeling. De plaatsvervangend minister van Bui tenlandse Zaken van de VS, Warren Christopher, noemde de situatie rond de gijzeling gisteren „tamelijk veelbelo vend”, al voegde hij daar onmiddellijk aan toe dat hij „geen valse hoop” wilde wekken. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Vance sprak gisteren van „een veranderde situatie”, zonder in te gaan op details. Secretaris-generaal Waldheim van de VN verklaarde gisteren, dat president Bani-Sadr bezig is voorbe reidingen te treffen voor de invrijheidstel ling van de gegijzelden, die mogelijk voor de Iraanse parlementsverkiezingen van 7 maart zal plaatsvinden. Volgens het Koeweitse weekblad Al Khadaf staat Waldheim in contact met Bani-Sadr over de oprichting van de inter nationale commissie die de misdaden van de sjah moet onderzoeken. Wanneer die Naar verluidt willen de hulporganisaties voorkomen dat de vluchtelingen zichzelf in gevaar brengen door naar de verdeel- post te komen. Van twee zijden is gisteren gewaar schuwd voor een nieuwe hongersnood in Cambodja. UNICEF-directeur James Grant zei gisteren tijdens een persconfe rentie die zijn bezoek aan Cambodja af sloot, dat er dit jaar in Cambodja tenmin ste tweehonderdduizend ton voedsel en veertigduizend ton hulpmiddelen voor de landbouw nodig zijn. Het hoofd van het bureau van de Wereldraad van Kerken in Pnomh Penh, Jean -Louis Claveaud, zei gisteren dat er nog altijd geen rijst is geoogst in Cambodja en dat daarom op nieuw ernstige voedseltekorten dreigen. hoeveel soldaten in de loop van de tijd in het buitenland zijn gesneuveld. Castro sprak in zijn rede ook over de in december begonnen zuiveringsactie gericht tegen „anti-communistische groeperingen”. Hoeveel mensen intussen zijn opgepakt, is niet bekend. Volgens sommige Cubaanse burgers zou het gaan om duizenden per sonen. (Van onze redactie buitenland) HAVANNA. President Castro heeft voor het eerst cijfers verstrekt over het aantal Cubaanse soldaten in het buiten land. „Op een gegeven moment” vochten er volgens het Cubaanse staatshoofd 36.000 Cubanen in Angola, en 12.000 in Ethiopië. Castro maakte de cijfers bekend in een toespraak op een besloten zitting van de Nationale Vergadering van Cuba op 27 december. Het Britse persbureau Reuter kreeg de gegevens gisteren in handen. Gastro zei niet hoeveel Cubanen zich op dit moment bevinden in Angola, Ethiopië of andere landen. Hij deelde ook niet mee CDA °l bondsleiders afgeluisterd. Op 2.KL 331 >assadi en. Mi ens di itemai ige wij Zaken als politiefunctionarissen weiger- /er di lens0 jjew statesman ■n van jrland volte waai ft een an Fi- leege- :te de iecon-' r met werd: ntiteit nd. (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM. Nederlandse mi litairen die deel uitmaken van de VN- vredesmacht UNIFIL in Zuid-Liba- non, hebben gisteren twee keer Israë lische soldaten tegengehouden die vanuit Israel op zoek waren naar Palestijnse guerrillastrijders. ^en gisteren commentaar op de publikatie te geven. Voor volgende week heeft de j.L.. i een artikel aangekondigd zettui! ffaarjn de corruptie binnen de Britse ge- heime dienst wordt behandeld. In het nummer van deze week vertelt een anonieme voormalig geheim agent dat Nadat het Landbouwschap in een scherpe reactie het oieuwe prijsbeleid voor de landbouw van de EG had Veroordeeld, keerde zich gisteren ook de Christelijke Boeren- en Tuindersbond (CBTB) tegen het EG-plan de landbouwprijzen in het lopende jaar met slechts 2,4 Procent te laten stijgen. De afdeling Groningen heeft Minister Van der Stee van Landbouw en Visserij in een telegram verzocht onmiddellijk nationale maatregelen te ontwerpen, die het voortbestaan van de bedrijven moe ten waarborgen. Voorzitter Luteijn van het Koninklijk Nederlands aan de slag gaat, is niet dad, die de christelijke militie in dat ge bied aanvoert en UNIFIL hebben onenig heid over de vraag wie zeggenschap heeft over dit gedeelte van Zuid-Libanon. Had dad werkt samen met het Israëlische leger. In het noorden van Libanon vonden gisteren gevechten plaats tussen aanhan gers van christelijke groeperingen. Daar bij zouden vijf doden zijn gevallen. Israëlische kanonneerboten, helikop ters en verkenningsvliegtuigen hebben de afgelopen dagen hun activiteiten in de omgeving van, wat Israel noemt, Pales tijnse bases opgevoerd. Dit wordt in ver band gebracht met de aangekondigde te rugtrekking van Syrische troepen uit de Libanese hoofdstad Beiroet. De hoofdstad is tijdens de burgeroorlog van 1975-1976 het toneel geweest van hevi ge gevechten tussen linkse moslims en rechtse christenen. De Libanese regering vreest dat het eigen ernstig verdeelde leger nog niet in staat zal zijn de rust te bewaren als de Syriërs Beiroet verlaten.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3