Gunstiger economische cijfers F? Rabbani: Udink Taakverbreding Vier Vietnamese ministers van functie ontheven v achtergrond Arrestatie na Eroscentrum op losse schroeven moord Adamson kraakpanden in Amsterdam DamiatePers Washington coördineer F beleid tegen Moskou geen zakenman Meer actie tegen homofielenwet VS Stappen geëist tegen Argentinië Commissaris ziet af van sollicitatie Kennedy blijft voor Carter belangrijk Politie ontruimt re er IJmuider Courant Plan Huttenwerke Vance 20 februari in Bonn definitief rond i-; Ve VI 19 80 VRIJDAG FEBRUARI 8 BINNEN- EN BUITENLAND OVi J 1 (Van onze redactie binnenland) fc- DEN HAAG. De Organi satie voor Economische Sa menwerking en Ontwikkeling (OESO) vindt dat Nederland er financieel-economisch be ter voorstaat dan het kabinet- Van v Agt tot nog toe heeft gezegd. (Va IJÏ direc ten i belei mens den. tot h jaren nen weer ven. eiger terer regel te hr ginm i. t (Door Henk Kolb) Maine: een staat met minder dan een miljoen inwoners, fraaie stuk ken nog vrijwel ongerepte wildernis en een economie die vooral steunt op leer, hout en landbouw, gaat zon dag uitmaken of senator Edwart Kennedy nog als een serieuze kandi daat voor het presidentschap moet worden beschouwd. OESO optimistischer d dan kabinet-Van Agt tegen de Sovjet-Unie. Aanleiding is de Russische inval in Afghanistan (Vervolg van pagina 1) 155.00 (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. De Amerikaanse minister Vance van Buitenlands Zaken overlegt op 20 februari in Bonn met de regeringsleiders van West Duitsland, Groot-Brittannië, Frankrijk en Italië over gecoördineerde stappe HONG KONG. Vietnam heeft van daag ingrijpende wijzigingen in de rege ring bekend gemaakt. Volgens het Vietna mese persbureau zijn vier ministers van hun functie ontheven, onder wie de minis ter van Defensie Vo Nguyen Giap en de minster van Buitenlandse Zaken Nguyen Duy Trinh. Het persbureau gaf geen rede nen voor de kabinetswijziging. Generaal Giap leidde indertijd de oor log tegen Frankrijk en later die tegen de VS. Hij wordt vervangen door generaal Van Tien Dung, de architect van de com munistische overwinning in Zuid-Viet- nam in 1975. Nguyen Duy Trinh, die in 1973 in Parijs de vredesakkoorden met de VS tekende, wordt opgevolgd door zijn vroegere medewerker Nguyen Co Thach. Ook de ministers van Binnenlandse Za ken en van Economie zijn vervangen. Overigens is de leider van de Vietname se delegatie bij de Vietnamees-Chinese onderhandelingen, Dinh Nho Liem, giste ren uit Peking vertrokken naar Hanoi. De andere delegatieleden zijn in de Chinese hoofdstad achtergebleven. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van zaterdags van HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning DIRECTIE: Mr. H. C. van der Mije V bes sch der stri nor (Vj vai tie per mo BEI ri org delinj Bever met a Als Albrei ESTE indusl louw, tie. W leider. De gestel honde geeft werk, golf o baas c de waj Het acht u Ir vin| tior mei in t Akt tiek wor doo den den leer NAIROBI (AP). Ee'n hoge functiona ris van het Keniase ministerie van Bin nenlandse Zaken heeft gisteren bevestigd, dat de politie een 23-jarige man heeft gearresteerd, die ervan wordt verdacht op 3 januari jongstleden de wereldberoemde natuurbeschermster en schrijfster Joy Adamson om het leven te hebben ge bracht. De man is in staat van beschuldi ging gesteld. Een motief is niet bekend. schede hebben burgemeester Polak van Amsterdam geadviseerd een grote politie macht op de been te brenger! die voldoen de is om de ontruiming van de zes ge- 1 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 I - In he ters aai de wer gereed 370 pk en de J J. de 1 W. Viss verd di 1500 pk en de C 1270 pk de Scht 146, 40 Urk. D Hoogez 274 ton. en Prin aan A. Scheep Wilheln aan de Door d de Grie Firma 1 Scheep Annie Boer ti Maaska HD 25, Zn. te 1 UK 165 te Urk raad te Limand is gebo De k aangek verleng zijn voi na UK I960 ge meter Caterpi UK 234 van IJn Ir- Gedeputeerde Staten zijn van menii dat de uitbreiding van orkesttaken ni snel te verwezenlijken zullen zijn. Hl college acht het opstellen van een meerj renplan een noodzakelijke voorwaarde. Scholten van Defensie anderzijds, hebben een „invulling” van het bezuinigingsbe- drag nog tegengehouden. Albeda wil niet dat nog meer wordt gekort op de sociale uitkeringen en vindt dat de bestrijding van de werkloosheid en het handhaven van de koopkracht voorop moeten staan. Scholten vindt het onaan vaardbaar dat zijn ministerie moet inleve ren omdat dan volgens hem niet aan NAVO-verplichtingen kan worden vol daan. Waarschijnlijk met uitzondering van minister De Koning van Ontwikke lingsamenwerking zullen overigens alle bewindslieden moeten bezuinigen. Minis ter Andriessen zou de totale uitgaven met vier miljard gulden willen beperken, Al beda zou twee miljard genoeg vinden. Het Nederlands Christelijke Werkge versverbond (NCW) vindt een bezuiniging van 4,2 miljard gulden het minimum. Vol gens het NCW is het sociaal-economische beeld in Nederland negatiever dan het Centraal Plan Bureau schetst. Jerry Brown nog net genoeg alternatie ve geluiden kan maken om voortdurend een belaagd president in de aanval aan het volk te kunnen tonen. In Maine heb ben Carters medewerkers dan ook de naamlijsten van democraten die nog aarzelingen koesteren over de president overhandigd aan Jerry Browns mede werkers. Zulke lijsten zijn gegeven de moeite die het kost om ze samen te stellen, de grote militaire geheimen van de politieke bewapeningswedloop die thans aan de gang is. Als Kennedy ook nog stemmen moet delen met Brown, dan verpakken die adreslijsten de bijl waarmee Carters organisatie de juist weer met een liberaal hoofddeksel ge dekte schedel van Kennedy wil splijten. In Maine en anders in New Hampshire op 26 februari bij de eerste echte voor- verkiezingen waarbij rechtstreeks gede legeerden voor de nationale partijcon- ventie worden aangewezen. Kennedy is intussen ten prooi aan gro te frustraties: hij, de gedoodverfde win naar van de democratische kandida tuur, speelt een bijrol en hij wijt dit voornamelijk aan het feit dat Carter in zijn Witte Huis blijft, geen campagne voert in de staten en weigert te debatte ren omdat dit een nationale leider niet zou passen in tijden van crisis. „Als de president”, zei Kennedy woensdagmid dag tot de Amerikaanse consumentenfe deratie in Washington, „zijn herverkie zing kan bewerkstelligen zonder debat over de feiten, dan zijn de werkelijke verliezers niet zijn tegenstanders maar de mensen die kiezen”. Kennedy conclu deerde dan ook dat als Carter zijn kandi datuur niet in een rechtstreekse con frontatie wil waar maken, hij zich als kandidaat zou moeten terugtrekken. In het Witte Huis werd hoorbaar geglim lacht. Op 20 februari loopt het ultimatum af dat de Amerikaanse president Carter heeft gesteld aan de Sovjet-Unie. Op die datum moeten de Russen uit Afghanistan zijn vertrokken, anders zullen de Ver enigde Staten de Olympische Spelen van Moskou boycotten, aldus Carter. Vermoedelijk zal minister Vance West- europese steun proberen te krijgen voor het Amerikaanse streven de betrekkingen met de Sovjet-Unie op een laag pitje te zetten. In Bonn zal waarschijnlijk ook de mili taire en economische steun aan Pakistan ter sprake komen. Washington heeft Pa kistan onlangs militaire steun teogezegd voor een bedrag van tenminste achthon- derdmiljoen gulden. Dit bedrag zou zijn verhoogd nadat de Pakistaanse president Zia Oei Haq de achthonderd miljoen gul den een ’schijntje’ had genoemd. Hoeveel de verhoging bedraagt is niet bekend gemaakt. Op 19 februari proberen de EG-minis- ters van Buitenlandse Zaken in Rome een gezamenlijk standpunt in te nemen om trent deelname aan de Spelen in Moskou. die echter van een groei van slechts één- tiende percent uitgaan. Minister Van Aardenne van Economi sche Zaken blijkt weinig te voelen voor de suggestie de CPB ramingen bij te stellen. „Het blijven ramingen”, aldus de be windsman die het beter acht het nieuwe centraal economisch plan af te wachten. Op het ogenblik zijn geen nieuwe cijfers volgens Van Aardenne beschikbaar. De oppositie betoogde gisteren in de Tweede Kamer dat de ramingen van Eu ropese Commissie en OESO mede uitgaan van de cijfers van het Planbureau. Van Aardenne gaf toe dat er tussen de organi satie gegevens worden uitgewisseld. Er moeten volgens de minister echter niet te snel conclusies uit de meer optimistische cijfers van commissie en OESO worden getrokken. Het kabinet-Van Agt wil ongeveer vier miljard gulden bezuinigen. Verschillen van mening tussen vooral minister An driessen van Financiën enerzijds en diens crn„r,„>c. Albeda van Sociale Zaken en 18.30-19.00 uur 11.30-12.30 uur AMSTERDAM Honderdvijftig man politie, gewapend met schilden en helmen, hebben vanmorgen in de Amsterdamse Saffierstraat elf kraakpanden ontruimd. De huizen werden op 2 februari door 35 mensen gekraakt uit protest tegen het beleid van de Algemene Woningbouw Vereniging, die de huizen gebruikt als wisselwoningen voor renovatieprojekten. Volgens de krakers stonden de panden een half tot twee jaar leeg. De hoogleraren Donner, Wiarda en En- Huis doch vooral om zijn carrière in de Senaat geloofwaardig op de oude voet te kunnen voortzetten, tot anno 1984 zich nieuwe mogelijkheden aandienen, met het definitieve vertrek van Carter. De opinie-onderzoeken, die met het vorderen van het verkiezingsjaar in aan tal toenemen, vertonen voor Carter een voorsprong op zijn naaste republikeinse belager, George Bush, van 32 procent. In stemmen omgerekend zou dit bij verkie zingen betekenen dat Carter wint met 26 miljoen stemmen voorsprong. En dat, schreef een politiek commentator dezer dagen, is geen politieke aardverschui ving meer, dat is een aardbeving. Zijn miserabele positie ten spijt, ver vult Kennedy voor Carter een belang rijke functie als bliksemafleider het tweegevecht trekt meer aandacht en is spectaculairder dan een discussie over de wezenlijke problemen waarmee het land onder Carters bewind te maken heeft gekreven. Als Kennedy uitvalt, staat vast dat Carter de democratische kandidaat wordt en dan is het onont koombaar dat Carter, internationale cri ses ten spijt, met de neus op de nare feiten zal worden gedrukt, die de twee grote onderwerpen beheersen waarom het bij de presidentverkiezingen zal gaan: defensie en energie. Analisten wijzen erop dat Kennedy weliswaar geen duidelijke aanval heeft kunnen ontplooien op Carters zwenking in zijn beleid tegenover de Sovjet-Unie, doch dat ieder van de republikeinse te genstanders uit de kleine horde die stad en land afreist, kan bogen op scepsis van veel oudere datum tegenover de bedoe lingen van het Sovjetimperium. Carter krijgt dan ook te maken met de vakbonden en de liberale groeperingen, Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Volgens de oppositie blijkt uit de OESO- cijfers een meevaller van drie miljard gulden. Als dit inderdaad juist is, wil de oppositie dat drie miljard gulden minder wordt bezuinigd op de collectieve sector en de particuliere inkomens. De jongste internationale ramingen van de Europese Commissie, het dagelijks be stuur van de EG, en de OESO gaan er van uit dat het bruto nationaal inkomen in Nederland dit jaar met één percent zal groeien. Het kabinet hanteert echter gege vens van het Centraal Plan Bureau (CPB) die zich thans nog min of meer afzijdig houden, doch na een eventueel terugtre den van Kennedy des te langer de han den vrij zouden krijgen om hun verlan gens tot de inzet te maken van steun bij de verkiezingen. Carter heeft tijdens zijn jaren in het Witte Huis een band van betekenis kunnen opbouwen met het volk dat hem moet kiezen. Vele onderde len van zijn beleid zijn uiterst aanvecht baar gebleken, andere hebben geleid tot crises als die waarmee hij nu te maken heeft. Dat hij naar de smaak van het volk in die crisis vertrouwenwekkend opereert, betekent niet dat hij door in Washington te blijven de discussie over de oorzaken ervan kan blijven ver mijden. De opiniepeilingen wijzen uit dat de kiezers meer vertrouwen hebben in re publikeinen als bewakers van de belas tingtarieven, regeringsuitgaven, inflatie en mogelijk straks ook defensie. Daar om is het de vraag of Carter er wel belang bij heeft als Kennedy nu uitstapt. Maar het is ook niet uitgesloten dat indien Kennedy mee blijft doen, zich internationale ontwikkelingen zullen voordoen die binnenlands minder goed vallen. Waarop Kennedy aan de beurt zou kunnen komen om zijn phoenixkos- tuum aan te trekken. Carters campagneleiders lijken te hebben besloten dat het verstandiger is om, alle nadelen ten spijt, Kennedy zo snel mogelijk uit te schakelen, zodat alleen de republikeinen overblijven en HILVERSUM (ANP). Consul Rabba ni van Koeweit is van mening dat de onlangs ontslagen OGEM-topman Udink bij het concern een onjuiste functie ver vulde. Volgens Rabbani is Udink geen zaken man, gaf hij te vroeg ruchtbaarheid aan projekten waarvoor nog geen offertes wa ren gemaakt en wist hij niet „de juiste houding aan te nemen tegen zijn superieu ren”. Met deze laatsten bedoelde Rabbani de regering. Hij deed zijn uitlatingen gis teravond in het televisieprogramma TROS-Aktua. Enkele duizenden zullen verschijnen voor de partijvergaderingen, maar vol gens de opiniepeilers is het vrijwel on vermijdelijk dat Kennedy wederom een pijnlijke nederlaag zal moeten slikken. Pijnlijk met name omdat Maine, met New Hampshire en Massachusetts, werd gerekend tot de staten waar president Carter onomstotelijk zou gaan verliezen. Kennedy’s verkiezingscampagne loopt op zijn laatste benen, hoewel de senator blijft beweren dat hij tot het einde toe wil vol houden. De fondsen zijn opge droogd potentiële geldschieters wen den zich af en de kandidaat heeft een kostbare gecharterde Boeing 727 van de hand gedaan. Van zijn omvangrijke en tourage is niet veel meer over en zijn medewerkers werken zonder salaris. Sedert Carters verbijsterende zege praal in Iowa, heeft Kennedy alle pogin gen laten varen om zich ook voor het grote brok kiezers in het centrum van het politieke spectrum aanvaardbaar te maken. Hij slaat weer onvervalste libe rale taal uit en dat wil in de VS zeggen dat je al een beetje als „links” kunt worden gekwalificeerd. „Kandidaat” Kennedy, zo lijkt het, voert zijn campag ne thans niet meer omwille van een vestigingsvergunning voor het Witte WASHINGTON. Het Nederlandse tweede-kamerlid Van den Bergh (PvdA) wil de Amerikaanse wet die aan buiten landse homoseksuelen de toegang tot de VS verbiedt, in de juridische commissie van de Raad van Europa aan de orde stellen. Hij is pessimistisch over de kansen dat de VS op korte termijn hun wetgeving ten aanzien van het toelaten van homofielen zullen veranderen. Meer hoop daarop heeft de WD-tweede-kamerlid Portheine, met wie Van den Bergh op dit moment in Washington verblijft om in naam van 133 van de 150 Nederlandse parlementariërs te protesteren tegen de wet. Volgens Por theine heeft het hoofd van de afdeling van mensenrechten van het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken, me vrouw Pat Derian, beloofd een positieve aanbeveling van de Nederlandse wensen naar het ministerie van Justitie te zenden. DEN HAAG (ANP). De Nederlandse afdeling van Amnesty International eist van de regering, dat stappen worden on dernomen tegen Argentinië, naar aanlei ding van een rapport van de organisatie dat eerder deze week uitkwam. In dit rapport wordt gewag gemaakt van ontvoeringen, martelingen en gevan genhouding in geheime concentratiekam pen als middelen van de Argentijnse overheid om politiek anders denkenden tot zwijgen te brengen. Volgens Amnesty zit in Argentinië nog een aantal door ons land uitgenodigde gevangenen vast, door gebrek aan initiatief van de Nederlandse ambassade aldaar. Voorzitter lord Killanin van het Inten tionaal Olympisch Comité (IOC) hes verklaard dat in 1981 tijdens een olyi pisch congres zal worden gesproken os de permanente organisatie van de Olyi pische Zomerspelen in Griekenland. De Griekse premier Karamanlis het onlangs de suggestie gedaan de Zomt spelen voortaan elke vier jaar in het oud Olympia, de plaats van herkomst, te org niseren. Volgens de premier kunnen politiek raciale en ideologische problemen dien aan de Spelen zijn verbonden, hierdu verdwijnen. Tijdens een ontmoeting m Karamanlis in Athene zei Killanin gis ren de vrees van de premier voor voortbestaan van de Spelen, te delen. De Amerikaanse minister Vance vi Buitenlandse Zaken zal in Lake Placi waar volgende week de winterspelen b ginnen, het Amerikaanse standpunt b pleiten dat de Spelen in Moskou moeti worden geboycot als de Russische militi ren niet op 20 februari Afghanistan ha ben verlaten. Zie ook de eerste sportpagina. 15,90 45,85 60,00 180,70 233,00 0,80 AMSTERDAM. Rijksrecherche- commissaris G. Peters heeft zijn sollicita tie naar de functie van korpschef van de gemeentepolitie te Amstelveen inge trokken. Reden hiervan is dat hij op 20 januari door de politie te Amstelveen werd aange houden in verband met een verkeersover treding, waarbij het gebruik van alcohol werd geconstateerd. De aanhouding heeft niet geleid tot een proces-verbaal. Zijn vrouw mocht het stuur ovememen. De met deze zaak belaste procureur-generaal Boeckraad is inmiddels overgeplaatst naar Arnhem. ■ix Een rookbom veroorzaakte vanmorgen een witte wolk in de Amsterdamse Saffierstraat, waar de mobiele brigade van de Amsterdamse politie met groot machtsvertoon elf gekraakte woningen uitruimde. Bij de actie vielen geen klappen en er werden geen arrestaties verricht. kraakte OGEM-panden aan de Keizers gracht te doen slagen. De hoogleraren, aan wie Polak advies had gevraagd, zijn van mening dat de burgemeester juri disch niet onder de verplichting tot ontrui men uit kan. De mening van de hooglera ren staat lijnrecht tegenover die van de juristen van de Amsterdamse Rechtswin kel, die vinden dat Polak maar enkele politiemannen ter beschikking hoeft te stellen, omdat verwacht mag worden dat de ontruiming op een veldslag zal uit lopen. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 .tel. adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023-31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post perjaar per post losse nummers buitenland per kwartaal DORTMUND (Reuter). Hoesch Werke AG heeft gisteren een reorganisa tieplan bekrachtigd voor Hoesch Hutten werke AG, dat een week geleden is goed gekeurd door de raad van commissaris sen van Estel (Hoogovens-Hoesch). Het plan houdh een vermindering van het personeelsbestand in bij Huttenwerke van 44.500 nu tot 40.300 in 1984. Dit zal onder meer worden bereikt door verla ging van de pensioengerechtigde leeftijd tot 59 jaar. Drie oude staalfabrieken zul len worden vervangen door moderne in stallaties. Hoesch hoopt op deze wijze een einde te maken aan de exploitatieverlie zen van Huttenwerke, die de concem- winst sinds 1977 onder druk hebben gezet. ROTTERDAM (ANP). De plan nen voor een eroscentrum in Rotter dam staan op losse schroeven. In een brief aan de gemeenteraad spreekt het college van B. en W. er zijn twij fels over uit of in de Maasstad wel voldoende maatschappelijke steun voor de bouw van het centrum be staat. Het college zelf heeft steeds verklaard voor de vestiging van een prostitutiecentrum te zijn. Het centrum is gepland in de wijk Feyenoord-Noordereiland. In maart vorig jaar gaf de Rotterdamse gemeenteraad groen licht voor de bouw van het centrum. Als voorwaar de werd wel gesteld dat het leeuwe- deel van de vierduizend in deze wijk te bouwen woningen er ook komen. Door de bouw van het centrum zouden zeker 250 woningen minder kunnen worden gerealiseerd. Andere ramingen gaan zelfs uit van een „ver lies” van duizend woningen. Grote delen van de Rotterdamse bevolking achten dit onaanvaardbaar. De bewoners van de wijk Katen- drecht, waar de prostitutie vrij sterk is gecentraliseerd, willen daarente gen wel dat de prostitutie naar het eroscentrum in Feyenoord-Noorder eiland verhuist. De PvdA-fractie in de Rotterdamse gemeenteraad zegt in een verklaring dat het „maatschappelijk draagvlak” onder het eroscentrum-plan smaller en smaller zal worden. Over twee weken wil de fractie een definitief standpunt bepalen. Het college schrijft aan de leden van: provinciale commissie kunstzaken, d zich op 20 februari in vergadering ov het voornemen van GS zal kunnen ui spreken, dat men overtuigd is dat taakvt breding een uitbreiding met acht musi noodzakelijk maakt. Aan de hand va ervaringen van bijvoorbeeld het Braban Symfonie Orkest wil het NPO de educ tieve taken met twee kleine ensembles va 20 musici elk uitvoeren. Tegelijkertijd dan een orkest van 40 musici in staat oi kamerorkestconcerten te verwezenlijke Thans omvat het NPO 72 orkestleden, Tenaan zien van het beleidsvoornemi van het orkest om zijn programma richten naar vier hoofdkernen (Haarlet Alkmaar, Beverwijk en Zaanstad) pla« sen GS de aantekening dat Hoorn en De Helder dezelfde status verdienen; de al komodaties in deze gemeenten dient daartoe akoestisch te worden aangepast Na overleg met de gemeentelijke subs diënten en CRM, met wie de provincie: overleg zal treden over de financier® zullen GS een definitief standpu: bepalen. De heer Rob Mulder, directeur van b NPO, beoordeelt de voorlopige read van de provincie als „heel positief, zeki nu de toekomst voor symfonie-orkesten op landelijk niveau vrij narrig uitziet.” I een reactie geeft hij te kennen dat erkenning dat uitbreiding van het take: pakket orkestuitbreiding inhoudt nee komt op het feit dat GS niet voor c consequenties van een beleidsplan uitc weg gaan. Mulder zegt vertrouwen te hel ben in het verdere besluitvormingsproci op provinciaal niveau.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4