mondig rt Wie waar Ambtenaren besparen verslechtert woonklimaat LPG-aanvoer via Noordzeekanaal is Ambacht en techniek politienieuws Volgend jaar beter SMV op toernee FNV-symposium over de chip Jong en volwassen naar toe? ,,Wat is er „Groter aantal buitenlanders verantwoorde zaak" gebeurd?” SCHOOL? 99 in? en wervei ■s van schep rederijen kort ijmondnieuws nt 5 VRIJDAG 8 FEBRUARI Veiligstellen werkgelegenheid voor Nederlanders a V.A.K. NEEMT STELLING TEGEN WERVING 99 J| 1980 IJMOND (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. „Wat we van de directie van Hoogovens verwach ten is een „blijfbeleid”. Dus een beleid dat er op afgestemd is om mensen blijvend in dienst te hou den. Dat laatste in tegenstelling tot het ad-hoebeleid dat de laatste jaren is gevoerd. Daartoe reke nen wij ook de behoefte om nu weer 500 buitenlanders te wer ven. Als je de struktuur van je eigen werkgelegenheid wil verbe teren, en Hoogovens laat niet na regelmatig te stellen die intentie te hebben, dan moet je eens be ginnen met het nemen van maat- regelen die daar op gericht zijn. Het werven van buitenlanders be hoort daar niet toe. Zeker niet onder de huidige omstandighe den op de Nederlandse arbeids markt.” onder redactie van Hans Bongers Henk Krul (Van een onzer verslaggevers) nd 55.00 Gaat de Hoogovens op den duur vrij gekomen woningen in Velsen-Noord toe- nlands n Wes stappe n jolitiefe n diei hierda ting m in gis zoor li elen. nee vi e Plati leien b junt b moeti 3 militi tan hel menii ren ni ijn. H meerj larde. irnemi tnma laarlei l) plaa en De de al dient gepast e subs 'inciei icierini indpu 15,90 45,85 50,00 30,70 33,00 0,80 lur ur Commissievoorzitter Lansink (CDA) wil Amsterdam als aanvoerhaven voor LPG nog niet afschrijven. Net als collega Epe- ma-Brugman van de PvdA heeft hij nog geen definitief standpunt. Beiden neigen echter naar een accepteren van de aan voerlijn in Noord-Holland. De socialisten: „Meer duidelijkheid moet er in ieder geval komen rond de positie van het bedrijf Oiltanking in het westelijk havengebied. „Het lijkt me dat je het dat bedrijf niet kunt aandoen LPG-aanvoer te verbieden. Wat is die onderneming bijvoorbeeld in het verleden allemaal al niet beloofd?”. Mogelijk eind maart heeft de commissie een eerste gedachtenwisseling met de be trokken bewindslieden. „Hoogovens verwacht in 1980 te komen tot een produktie van 5,8 miljoen ton staal. Dat is een produktie die nog beter is dan het topjaar 1974. Wij zijn daar best tevreden mee maar tekenen daar wel bij aan dat dat resultaat niet geboekt mag worden ten koste van alles. Op het ogen blik is de verhouding van Nederlanders ten opzichte van buitenlanders bij Hoog ovens al zodanig dat er enorme proble men door ontstaan. Hoogovens ontkent dat niet. Communicatie en veiligheid, verstoring van de toch al ontwrichte ar beidsmarkt en het zogenoemde probleem van de tweede generatie. Door Hoog ovens is het sluiten van de woonoorden destijds noodzakelijk geacht om de men sen de buitenlanders dus de gelegen heid te geven te integreren in de Neder landse samenleving. Voor de 500 Joego- slaven die men nu weer wil werven moe ten de woonoorden weer open. Begrijp je wat ik bedoel met ad-hoebeleid?” Indonesische dag. Een aantal leden van de Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen afdeling Santpoort bezoekt op 14 februari de „Indonesische dag” in Leiden. Dit evenement wordt gehouden in het Museum voor Volkenkunde in die plaats. i vant en, d ng ovi aen ui taakve musi nd vi iraban f educ ales vi artijd taat oi ■nlijke ‘den van h react f, zek esten i riet.” I dat i taka t nee zoor d i uit c te hel :spro« Intern C) het ;n olyi ken oïi le Olji nd. lis ha Zome het oui te org Jongeren rond de twintig jaar, of jong volwassenen zoals een stafkracht van De Lichtboei in Beverwijk het aan geeft, zijn welkom in een soos onder de nieuwe naam Tharbad. Deze naam is zojuist ontsproten in de nieuwe accom modatie van buurthuis De Lichtboei aan de Luxemburglaan waar de soos voortaan op de donderdag- en zater dagavonden is te bezoeken. Zaterdag 17 februari heeft Tharbad voor de jon gelieden een rasechte carnavalsavond in de koker. „Als Hoogovens structureel buitenlan ders nodig denkt te hebben, dan zit er structureel wat fout bij dit staalbedrijf’, Jeugddienst. Over het thema „angst” wordt zondagavond om zeven uur een oecumenische kerkdienst gehouden in de gereformeerde kerk te Santpoort-Noord (Burg. Enschedelaan). Voorganger is ds. J. Tiersma. ook op de plaats waar zij komen te wonen. In de IJmond bestaat zo’n vijf percent van de bevolking uit buitenlan ders, in Velsen-Noord circa tien per cent”. Aldus de V.A.K. in haar schrijven. Voorts wordt vermeld dat de V.A.K. wel besef heeft van de grote problemen waarvoor Hoogovens komt te staan als het personeelstekort niet spoedig wordt opgelost. Het gaat de V.A.K. echter te ver om die problemen op te lossen door vijfhonderd werknemers uit het buiten land te halen. In een schrifteljke reactie op de wer- vingsplannen meent de V.A.K., dat func tioneert als wij koverlegorgaan en sa menwerkingsverband, een fel standpunt in tegen het beleid van Hoogovens. De Aktiviteiten Kommissie spitst haar kri tiek vooral toe op de verslechterde woonomstandigheden in Velsen-Noord door een te grote toevloed van buitenlan ders. „Een nog groter aantal buitenlan ders bij Hoogovens verslechtert niet al leen het klimaat op de werkvloer, maar (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. Nieuwe gegevens van het instituut voor Toegepast Natuur wetenschappelijk Onderzoek te Delft hebben uitgewezen dat het aanvoeren van LPG via IJmuiden en het Noordzeekanaal naar Amsterdam een verant woorde zaak is. Dat betoogde donderdag ir. Van Drunen op een hoorzitting van de bijzondere commissie uit de Tweede Kamer. Ruilbeurs. 8 Afdeling Kennemerland van „De Verzamelaar” organiseert zon dag 10 februari weer een ruilbeurs voor munten, postzegels, eerste dag-envelop- pen en ansichten. In het alleenstaanden centrum aan de Wijkerstraatweg te Vel sen-Noord kan men van twaalf tot vijf uur 's middags op deze ruilbeurs terecht. Aanrijding. Op de kruising Spaarne- straat-Van Ostadestraat kwam donder dagmiddag een 74-jarige wielrijder uit IJ muiden in aanrijding met een 22-jarige motorrijder uit Santpoort. De fietser, die de kruising vanaf de Van Ostadestraat naderde, verleende geen voorrang. Met een bekkenfractuur is hij opgenomen in het Zeeweg Ziekenhuis in zijn woon plaats. Aanranding. Bij een bushalte aan de Graaf Florislaan in Beverwijk is woens dagochtend rond zeven uur een 18-jarige Beverwijkse aangerand. Het meisje deed pas donderdag bij de politie aangifte na dat zij de dader wederom in de omgeving van de bushalte zag rondlopen. Een snelle opsporingsaktie van de politie leverde geen resultaat op. Als Krul er aan herinnert dat de directie van Hoogovens in 1976 Spanjaarden wilde werven en een half jaar later in het kader van een herstructureringsprogramma de werkgelegenheid van een groot aantal mensen op de tocht zette, dan is dat geen nieuw geluid. Krul erkent dat, „maar”, zo voegt hij er aan toe waar we mee te maken hebben is dat een dergelijke situatie zich met het huidige beleid veel te makkelijk kan herhalen. Op een paniekerige manier is de werving in 1977 stopgezet. Een tijdje later werd de wervingsmachine weer in werking gezet. „Maar de mensen hebben geen vertrouwen meer in het bedrijf. Dus zeg ik je moet er iets aan doen om dat te herstellen”. Jaarvergadering. In Restaurant „Pepi- no” aan het Plein 1945 in IJmuiden verga dert op 13 februari de winkeliersvereni ging Stadscentrum IJmuiden. Aanvang kwart over acht. Hoofdinspecteur L. Wit vliet van de Velsense gemeentepolitie is uitgenodigd voor een lezing. Actueel is verder een bestuursverkiezing. Vacant is onder meer de voorzittersplaats. Onder ons. In buurthuis De Zand- kraai aan de Handellaan te Heemskerk wordt elke dinsdagmiddag het trefpunt voor mindervalide mensen. Naast gezellig babbelen kan men er kaarten, sjoelen en biljarten. Voor verdere informatie kan men met het buurthuis bellen, telefoon 02510-32549. Sinds kort is de gemeente Velsen een werkgroep rijker die opereert onder de naam Kind en Ziekenhuis. Met als doel het verblijf van kinderen in het zieken huis zo aangenaam mogelijk te maken stelde de werkgroep een leerzame film samen. Hiermee worden problemen op het scherm gebracht die uit de dage lijkse praktijk gegrepen zijn. Onder de ambivalente titel „Er gebeurt niets” toont de werkgroep de film tijdens een voorlichtings- en discussieavond over dit onderwerp in het buurtcentrum De Brulboei in IJmuiden. De film geeft de ziekenhuiservaring weer van twee kin deren. „Wat is er gebeurd met Stefan en Brigitte?”. De film doet daarvan 13 februari om 20.00 uur verslag. BEVERWIJK. Donderdag 21 februa ri organiseert de Industriebond FNV af deling Heemskerk in De Nieuwe Slof in Beverwijk een symposium over de chip met als thema „Mens en een automaat”. Als inleiders zullen aanwezig zijn M. Albrecht, lid van de raad van bestuur van ESTEL, A. Groenevelt, voorzitter van de industriebond FNV en tenslotte J. Ter- louw, voorzitter van de D’66-kamerfrac- tie. W. L. Brugsma fungeert als gespreks leider. De volgende zaken worden aan de orde gesteld: Bedreigt de opmars van de chip honderdduizenden arbeidsplaatsen of geeft de microprocessor juist veel extra werk, tast de komende automatiserings- golf onze democratie aan, wie wordt de baas over de informatiekanalen en wordt de wapenwedloop door de chip versneld? Het symposium begint ’s avonds om acht uur. Ieder voor zich. In het artikel „Leerlin genwerving Voortgezet onderwijs IJ mond” in onze editie van donderdag is ten onrechte samenspel gesuggereerd tussen openbaar en confessioneel onderwijs. Voor „Gezamenlijk” in de aanhef dient „ieder voor zich” te worden gelezen”. De Stichting Muziekschool Velsen brengt dinsdag 12 februari een muzi kale manifestatie in de Stadsschouw burg van Velsen ten toon. De uitvoe ring zal bestaan uit een gelardeerd programma waarin blokfluit, viool en accordeon een belangrijke plaats inne men. Ook is er een slagwerkje te be wonderen. Als een van de hoogtepun ten zullen docenten van de muziek school zich waarmaken in de Ouvertu re Jan van Wijk. Tenslotte zullen de Big Band en de Cabaretgroep Theo Cops tot luister en vermaak dienen. Na zich over de toegangskaarten te heb ben ontfermd kunnen de bezoekers om 19.30 uur getuigen zijn van de eerste klanken. Kaarten zijn te bestellen bij de administratie van de muziekschool, Troelstraweg 20, IJmuiden. Hiervoor is het kantoor dagelijks geopend van 9.00 tot 12.00 en 13.00 tot 17.00 uur. Leerlin gen van de SMV hebben gratis toegang tot de uitvoering. wijzen aan buitenlanders die een woon oord beu zijn? In hoeverre heeft Hoog ovens overleg met de IJmondgemeen- ten, sociaal-maatschappelijke instellin gen, wijkoverlegorganen enzovoorts over de mogelijke komst van een nieuwe groep buitenlanders? En hoe staat Hoog ovens tegenover de opmerking dat op den duur de verhouding tussen het aan tal Nederlanders en het aantal buiten landers op de werkvloer en in de woon omgeving scheef groeit”, somt de V.A.K. bezorgd in de brief op om tenslotte te eindigen met de vraag jn hoeverre de directie de toezegging „te blijven zoeken naar andere oplossingen”, zal waar maken. is de ernstige kritiek van de V.A.K. op het Hoogovensbeleid. Daarbij geeft deze Velsennoordse organisatie aan dat het bedrijf slechts uit de personeelsmoeilijk- heden kan komen door gunstiger voor waarden te scheppen waardoor de ar beidsomstandigheden aantrekkelijker worden voor de Nederlandse arbeids markt. De wensen die ook de vakbonden op dit gebied hebben zouden volgens de V.A.K. makkelijk uitvoerbaar zijn ge zien de gunstige resultaten van Hoog ovens. VELSEN-NOORD. Voert districts- bestuurder Henk Krul van de FNV de scheefgegroeide verhouding tussen Ne derlanders en buitenlanders in de indu strie aan als kritiek punt, de Velsen noordse Aktiviteiten Kommissie (V.A.K.) betrekt het wervingsbeleid van Hoogovens geheel op de woonsitua tie in Velsen-Noord waar nu al het percentage buitenlanders boven het IJ- mondiaal gemiddelde is uitgegroeid. achter het standpunt van de nationale commissie zeehavenoverleg die heeft be pleit dat de aanlanding van LPG moet kunnen geschieden in Rijnmond, Amster dam, Terneuzen en Vlissingen. Dat stand punt is strijdig met de visie van het kabi net dat voorlopig alleen in het gebied rond Rotterdam LPG-aanvoer op forse schaal wil zien. In een nota heeft het kabinet eind vorig jaar laten weten dat het Noordzee kanaal niet voor dergelijke transporten gebruikt zou kunnen worden omdat met name het passeren van de sluizen in IJ muiden een extra veiligheidsrisico met zich zou meebrengen. De jongste TNO- cjjfers zouden dat standpunt onder graven. Dat zegt districtsbestuurder Henk Krul van de FNV die als het aan hem ligt morgen met de directie van Hoogovens aan tafel wil om te bespreken op welke manier naar zijn idee dat „blijfbeleid” gestalte moet krijgen. Met Hoogovens wil de FNV gezamenlijk onderzoeken op wel ke manier tegemoet kan worden gekomen aan wat „remmende factoren” worden genoemd op de wervingsactiviteiten van het staalbedrijf. Het begrip „remmend” heeft bij Hoog ovens duidelijk een andere betekenis dan bij de vakbond. Krul maakt er geen ge heim van dat Hoogovens in de eerste plaats werk moet maken van het terug dringen van de inconveniënten. „En als dat niet mogelijk is dan zal de beloning daarvoor dienen te worden verhoogd. Hetzelfde geldt voor vuil en zwaar werk. Op die manier zou onderzocht moeten worden of Nederlandse werknemers op nieuw vertrouwen krijgen in een baan bij Hoogovens. Dat vertrouwen is de laatste jaren geschokt door het onduidelijke be leid”, aldus Krul die veronderstelt dat het bijvoorbeeld ook best de moeite waard kan zijn om in Zweden eens te onderzoe ken hoe daar de personeelsproblemen in de staalindustrie worden opgelost. Naast deze primaire noodzakelijk ge achte onderzoeken bepleit Krul dat ook op het gebied van nachtarbeid, verlof op feestdagen en ploegendiensttoeslag ga ranties moeten worden gegeven die overeenstemmen met de intenties die de directie van Hoogovens bij herhaling zegt voor te staan. „Laten ze er nu eens mee voor de dag komen. Als dat gebeurt zijn wij misschien bereid te gaan praten over maatregelen met een tijdelijk karakter. Maar nogmaals: eerst de zaken voor de eigen mensen struktureel behoorlijk rege len”, aldus districtsbestuurder Krul. De behoefte om 500 buitenlanders aan te trekken is ontstaan door gebrek aan licht-geschoold personeel. Op de Neder landse markt, naar de mening van de directie van Hoogovens, niet te krijgen. „Daar is onvoldoende aan gewerkt”, zegt Krul die daarmee direkt weer appelleert aan de noodzaak van het voorzien in de verbetering van arbeidsomstandigheden. Leerlingen staan hoog genoteerd nu het voortgezet onderwijs weer met smart op de steeds schaarser worden de eerste klassers wacht. De scholen- strijd ontbrandt hierdoor hevig. Welke leerling gaat naar welke school? Infor matiebijeenkomsten moeten daarbij de helpende hand bieden aan de lagere schoolverlaters en ouders. Het confes sioneel en openbaar voortgezet onder wijs hebben hun krachten gebundeld in een tweetal regionaal opererende organisaties die ondermeer de infor matiebijeenkomsten advertentie campagnes voor rekening nemen. De informatieavonden voor het voortgezet confessioneel onderwijs in de plaatsen Heemskerk, Beverwijk en Castricum kunnen op 26 en 28 februari in veertien scholen bezocht worden van 19.00 tot 21.00 uur. Het openbaar voortgezet heeft gekozen voor een andere opzet en centraliseert de activiteiten in één ge bouw en op één avond. De scholen die hierbij zijn aangesloten omvatten naast de hierboven genoemde drie plaatsen ook de gemeente Uitgeest. De informatieavond zal op 13 februari van 19.30 uur af gehouden worden in De Blinkerd aan de Jan van Kuikweg 23 in Heemskerk. In het jaar 1979 werden 13 nieuwe kot ters aan onze visserijvloot toegevoegd. Bij de werf Veldthuis te Zuidbroek kwamen gereed de Cornells Gerrit BRU 19, 152 ton, 370 pk voor N. L. de Keijzer te Bruinisse en de Jan Maria GO 29, 62 ton, 300 pk voor J. de Visser te Moerdijk. Door de Werf W. Visser te Den Helder werden opgele verd de Zes Gebroeders HD 7, 255 ton, 1500 pk, aan P. Kraak Zn. te Den Helder en de Op Hoop van Zegen GO 28, 228 ton, 1270 pk, aan C. Tanis te Goedereede. Door de Scheepswerf Metz te Urk de Albert UK 146, 40 ton, 182 pk aan de Firma Keuter te Urk. Door de Scheepswerf Hoogezand te Hoogezand de Jurie van de Berg UK.61, 274 ton, 1500 pk aan J.A van de Berg Jz en en Prins Maurits UK.225, 269 ton, 1540 pk aan A. van Slooten te Urk. Door de Scheepswerf H. de Haas te Maassluis de Wilhelmina Janine YE 100, 177 ton, 180 pk aan de J. van der Plasse jr. te Yerseke. Door de Scheepswerf Bijlsma te Wartena de Grietje UK 64, 220 ton, 1000 pk aan de Firma H. de Vries Zn. te Urk. Door de Scheepswerf Harlingen te Harlingen de Annie UK 207, 53 ton, 300 pk aan P. de Boer te Urk. Door de Machinefabriek Maaskant te Bruinisse de Ennie en Appie HD 25, 337 ton, 1500 pk aan J. Bakker Zn. te Den Helder en de Willem en Klaas UK 165, 289 ton, 2000 pk aan J. A. Foppen te Urk en bij de Scheepswerf De Dage raad te Woubrugge is gereedgekomen de Limanda UK 168, 233 ton, 1500 pk, welke is gebouwd voor J. Korf te Urk, De kotter Hedi ZK 8 die onlangs werd aangekocht door W. Bos te Urk is, na een verlenging en van een nieuwe motor te zijn voorzien, onder de naam Ida Christi na UK 233 in de vaart gebracht. Het in 1960 gebouwde vaartuig meet nu ruim 20 meter en is uitgerust met een 300 pk Caterpillar motor. Met de Nooit Gedacht UK 234 oefent de kotter de spanvisserij uit van IJmuiden. Van Drunen werkt bij het gemeentelijk havenbedrijf te Amsterdam. Samen met andere sprekers uit de hoofdstad betoog de hij dat transport op forse schaal van liquefied petroleum gas naar de Amerika- haven in het westelijk havengebied een betrekkelijk veilige zaak is. De Amsterdamse delegatie onder lei ding van wethouder Heerma stelde zich Henk Krul onderschrijft het belang van een goed functionerende bedrijfstak waartoe de Nederlandse staalindustrie op het ogenblik zeker mag worden gerekend. „Het is, zoals je zelf al zegt, een Neder landse industrie. Als je Hoogovens zijn gang laat gaan dan heb je over een paar jaar nog wel een staalindustrie maar zon der Nederlanders. Op het ogenblik is de verhouding Nederlanders ten opzichte van buitenlanders op verschillende plaat sen al fifty-fifty. Dat is een verhouding die als absoluut ongewenst moet worden be schouwd”. Zijn voor de komende CAO-onderhan- delingen met Hoogovens, waarvan wordt verwacht dat ze 12 maart van start zullen gaan, de centrale vakbondseisen belang rijke discussiepunten, Krul merkt op dat er wel degelijk typische IJmondiale as pecten ter discussie zullen staan. Zoals het verhogen van de grondslag voor het bere kenen van de ploegentoeslag. Wat betreft de Inkomstenontwikkeling constateert de vakbond nog weinig reac ties bij de mensen over de in het vooruit zicht gestelde loonpauze. „Wij zullen het publiek daar binnenkort door middel van campagnes uitvoerig over inlichten. Die voorlichting is nodig want de mensen den ken dat er niks aan de hand is. Wij zullen middels onze eigen kanalen veel publici teit aan die zaak geven en dat zeker onder steunen met duidelijke acties”, aldus dis trictsbestuurder Henk Krul van de FNV die niet van plan is in te stemmen met beleidsplannen van Hoogovens die niet duidelijk gericht zijn op het door de FNV noodzakelijk geachte „blijfbeleid”. FNV eist van Hoogovens duidelijk „blijfbeleid De Velsennoordse Aktiviteiten Kom missie (VAK) heeft het college van Vel sen een rapportje ter hand gesteld waarin onverbloemd de gemeente van laksheid wordt beticht. Reden voor de ze weinig aan duidelijkheid overlaten de kritiek is de gang van zaken rond de Velsennoordse kerstboomverbranding die ruim een maand geleden geheel in de soep liep. Nadat de gemeente pas op 14 december liet weten dat Velsen- Noord het zonder kerstboomverbran ding moest stellen richtte de VAK zich vijf dagen later tot de gemeente met een verzoek alsnog een verbranding toe/te staan. Hierin verwierp de VAK het gemeentelijke argument dat in Vel sen-Noord geen geschikt terrein voor de verbranding aanwezig was. De VAK wees het voormalige Rode Dorp als een geschikte plaats aan. Vast staat dat het verzoek op de gebruikelijke wijze het stadskantoor aan de overkant van het kanaal bereikte. Onduidelijk is nog wat er daarna met het schrijven ge beurde. Hoogstwaarschijnlijk kreeg het een plaatsje in de slechts langzaam bewegende ambtelijke molen. Onder tussen liet het kerstgroen met een steeds sneller ritme de naalden op moeders vloerkleed vallen. Wat schetst de verbazing toen de VAK twee weken na het verzoek, op 2 januari tegen het middaguur, toestem ming kreeg voor een verbranding op 3 januari. Binnen één dag moest de gehe le bevolking alsmede de jeugd, die al her en der aanstichter was van ongere gelde kerstboombrandjes, op de hoog te gebracht worden van de plotseling langzaam uit de lucht gedwarrelde toe stemming. Een reeks van tegenslagen volgden: de kranten konden het be richt niet meer opnemen, de politie was niet ingelicht en had geen geluidswa- gen voor langere tijd ter beschikking terwijl een in aller haast geproduceerd affiche de verkeerde datum vermeld de... Gevolg, wel een kerstboom-ver- branding, maar ogenschijnlijk de kleinste ooit in de IJmond vertoond. Gelukkig heeft de VAK een pleister op de wonde. De gemeente heeft reeds toegezegd dat volgend jaar plaats en tijd van een kerstboomverbranding in Velsen-Noord in een vroeger stadium bekend zullen worden gemaakt. Pottenbakken, thans verwerkt in een cursus van het buurthuis Wijk aan Duin in Beverwijk, is een eeuwenoude techniek die heden ten dage nog steeds vruchten afwerpt. Gevorderden kun nen deze ambachtelijke vaardigheid in het vervolg op de dinsdagavonden be oefenen terwijl op de donderdag avonden en vrijdagmorgen de begin ners de gelegenheid krijgen de tech niek meester te worden. Vruchten in de vorm van potten, vazen, theelichten of plastieken in angobe- en majolicatech- niek zijn dan mogelijk. „Hoe kan mijn foto nu mislukt zijn?”, is een vraag die ieder jaar weer vele ontluikende fotografen na het be dienen van de sluiter stellen. Buurthuis Wijk aan Duin geeft de oplossing in de vorm van een cursus fotografie op de vrijdagavonden. Na eerst een ant woord op de bovenstaande vraag te hebben gevonden kunnen de cursisten een volgende stap ondernemen: Het ontwikkelen van zelf gemaakte foto’s, hiertoe is een vergrotingsapparaat en een deskundige docent aanwezig om de foto’s te kunnen afdrukken en de vaardigheid te vergroten. Gebruikers van gemeentelijke ge bouwen worden via een geïllustreerde folder van het gemeentebestuur van Beverwijk gewezen op energiebespa rende mogelijkheden. Hiermee wordt een poging ondernomen het sterk ge stegen energiegebruik in gemeentelij ke gebouwen - dat in drie jaar tijd verdubbelde - te beperken. Onder het motto „Energie besteden aan bespa ren” maant de folder de ambtenaar tot enkele praktische, eenvoudige en doel matige energiebesparende hande lingen. Gewezen wordt op de thermostaat en de radiatorkraan die respectievelijk la ger en dicht gedraaid kunnen worden in ruimten waar niemand fysiek aan wezig is. „Laat de vriendelijke winter zon zoveel mogelijk binnen, doch met sluiten van ramen en deuren is energie te winnen”. Tot de wenken behoren ook: „Licht aan, indien nodig anders uit, neem de fiets dat kost niets, auto een must dan wel energiebewust”. En tenslotte: „Ambtenaren! Na gedane plicht ramen dicht, verwarming laag en uit dat licht”, besluit de folder op luchtige en dichterlijke wijze.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5