c Zestien maanden geëist voor fraude politienieuws Si bij bejaardenhuis Cl uitgevaren visserijschepen Geen spreekuur ■g medische verzorging in het weekeinde langs sluizen en havens haven- berichten 1 1 i I c 1 Sprokkelrit Rijmonders VRIJDAG 8 FEBRUARI V] 19 8 0 SJMOND 6 Vakschool Polyesterafdeling Dieseltreinen e li J 1 I i ARIE VAN DER VEER. BE de gc nen i de G Kenr sche reau reorg van t verse in Bi Velse K>; HAARLEM. De vierduizend treinen waarmee de Nederlandse Spoorwegen dagelijks een half miljoen reizigers vervoert, komen drie tot vijf keer in de dertig jaar dat ze meegaan naar de Hoofd werkplaats in Haarlem voor een revisie. Een grondige onder houdsbeurt, waar jaarlijks tach tig miljoen gulden voor moet wor den uitgetrokken. Sommige trein stellen komen ook tussentijds nog naar Haarlem voor herstelwerk zaamheden, bijvoorbeeld na een botsing of brand. Per jaar verla ten driehonderd „bakken” (rijtui- J gen) weer als nieuw de hallen van dit dynamische bedrijf, dat vol gens de leiding hoognodig volle dig gemoderniseerd moet wor- den. Daarmee is een bedrag ge moeid van meer dan honderd mil joen gulden. ^Werksituaties Hoofdwerkplaats eisen ingrijpende modernisering I Een rondgang door de werkplaatsen (I VELSEN. Woensdag 13 februari zijn de wethouders Scheeper en Van Heel- Montijn verhinderd spreekuur te houden. Ook zijn raadsman, mr. H. Bettink, uitte kritiek op het controlebeleid. Hij vond dat de penningmeester van het bestuur „niet voor zijn taak berekend was” omdat hij niet op de hoogte was van de inhoud van de machtiging om geld bij de bank op te nemen. Donderdag vertrokken: Breant, Igge- sund; Illersberg, Bremen; Rhin, Tees; Wilks, Boston; Essi Camila, Hampton- road, IJmuiden; Belle Heloise, Skikda, Beverwijk; Mona Mathiesen, Flensburg. Cont. Plat, Velsen; Sarine, Setubal, IJmui- den; Ignition, Mistley, Koog a. d. Zaan; Henry Stahl, Bremerhaven; Venus, Lon den; Ciudad de Pareira, Hamburg; Stir ling Rock, Cont. Plat, IJmuiden; Fridel, Rochester, IJmuiden; Ingrid Gorthon, Gefle. Donderdag aangekomen: Dolfijn, Ud- deavalla; Uraiar Segundo, Kenitra; Hann- overland, Bremerhaven; Holland, Noord zee, IJmuiden; Springbuck, Cont. Plat, IJmuiden; Sunshine, Hampton Roads, IJ muiden. schepen konden in 1945 naar IJmuiden terugkeren. De Rijnstroom was intussen van Delfzijl in de thuishaven teruggeko men en is nog enkele jaren in de vaart gebleven. In juli 1949 werd deze trawler voor de sloop verkocht en heeft daarna nog tot september 1949 in het Binnenspui- kanaal gelegen. De Amstelstroom werd in 1946 verkocht aan de Redelij Parlevliet maar strandde als Dirk KW.157. Enige maanden later toen het schip vlotgebracht was kreeg het schip de naam Friesland HA 5 met als eigenaren Amels Van de Berg. In juni 1948 kwam het schip in het bezit van de Zeevisscherij Mij. Limburgia en toen heb ben we het tot 1951 gekend als Hollandia IJm. 78 om in april voor de sloop te worden verkocht. Van het drietal is de Neptunus IJm. 87 de laatste geweest die Dinsdag 29 januari: Hektrawler Johan na KW 39. 45, Clasina Jacoba KW 77, Pelikaan KW 88, Wilma KW 113, Marry Jacob KW 117, Tiny KW 145, Wilhelmina KW 173, Pieter Gijsbertha KW 175, Valk KW 185, Hans KW 189, Anna Lydia KW 194, Agatha KW 214, Arie Jacob KW 221, Jacob Senior KW 226, Marco WR 32, Johanna Cornelia KW 226, Marco WR 32, Johanna Cornelia WR 57, Leendert Jan SCH 256. BEVERWIJK. Wethouder C. J. M. Hienkes houdt maandag 11 februari geen spreekuur. van de vloot werd afgevoerd en dat was in juni van het jaar 1951. Dinsdag 5 februari: Hektrawler Hendri- ka Adriana KW 81, Arie Ouwehand KW 122, Frank Vrolijk Czn, SCH 81, Onderne ming I SCH 90, mk. Eben Haezer IJM 18, Doggersbank KW 63, Valk KW 185, Leen dert Jan SCH 256. Woensdag 6 februari: mt Marry Martin KW 149, mk. Pieter IJM 19, Rose Marie KW 34, Maartje Jacoba KW 137, Wilhelmi na KW 173, Valk KW 185, Agatha KW 214. Donderdag 31 januari: Hektrawler Zee haan IJM 57. Vrijdag 1 februari: Hektrawler Annie Hillina KW 170. VELSEN. Het Paviljoen Schoonen- berg in Velsen-Zuid (Minister Van Hou tenlaan) is op 13 februari startplaats voor een sprokkelrit uitgeschreven door de automobielvereniging De Rijmonders. Deelnemers worden hier vanaf acht uur ’s avonds verwacht voor een rit over veertig kilometer, te rijden aan de hand van een routebeschrijving. Voor équipes eindigend in de kopgroep zijn prijsbekers beschikbaar gesteld door de organiserende vereniging. Inschrijving staat open voor leden van „De Rijmon ders” (met een korting per deelnemer) èn buitenstaanders. Het genom lijke sten v gevolg waaroi ding v een ei Kenne BEV Moria; zien v meenti ƒ45.00 tegem< stellen bedrag H het val: een van Sla rijl Lan De dan beg op 1 ta on ’S! de Daar begroti geen b tenram verwijl men. I reserve verhog het we voor h< Het 1 aan is ten ad kening de sala oenreg dienst te han gemeei lege v subsidi de jaa bedraa Woensdag vertrokken: Irena Dan, Tam pa; Chanyin, Antwerpen, IJmuiden; Par- nasses, Noordzee f/o IJmuiden; Maas- borg, Delfzijl; Jemrix, Poole, IJmuiden; Tor Britannia, Gothenburg; Hartebeest, Bij haar eis hield officier van justitie mr. L. van Zanten-I enders rekening met het feit dat de verdachte, administrateur bij het bejaardenhuis, het hele verduister de bedrag in een casino verspeelde. „U bent er zelf dan wel niets wijzer van geworden, maar anderen zijn er wel de dupe van geworden, aldus de officier. De fraude kwam in oktober van het vorig jaar aan het licht bij een jaarlijks accountantsonderzoek. Toen bleek dat de A. G. Bodaanstichting vanaf begin ’74 voor 612.000 gulden was opgelicht. Bij eerdere onderzoeken van een accoun tantsbureau was nooit gemerkt dat de administrateur fraude had gepleegd. Dat vond de officier van justitie een vreemde zaak. „Andere mensen hebben hun con trolerende functie niet of nauwelijks uit gevoerd”. Zij doelde daarbij ondere ande re op het bestuur van de Bodaanstichting. Zo zou volgens haar de penningmeester (Van onze rechtbankverslaggever) HAARLEM. Voor de Haarlemse rechtbank is gisteren een onvoor waardelijke gevangenisstraf van zes tien maanden geëist tegen een 51- jarige Haarlemmer, die de afgelopen zes jaar een bedrag van ruim zes ton heeft verduisterd bij het bejaarden huis van de Bodaanstichting in Bent- •veld. Vakmensen werven is door de aanwe zigheid van Hoogovens en Schiphol in deze regio geen eenvoudige taak verdui delijkt personeelschef Sapeyne. Om aan de tachtig werknemers te komen zal hij duizend gesprekken moeten voeren is zijn ervaring. De Hoofdwerkplaats heeft een eigen erkende vakschool voor vijf be roepsrichtingen, waaraan vijf leerkrach ten verbonden zij. Onder de zeventig leer lingen is één meisje als metaalbewerkster. De eerste en de enige bij de NS in ons land. Om in de toekomst over voldoende personeel te kunnen beschikken is de ca- naeiteit van de bedrijfsschool verdubbeld. De bedrijfsleiding wil best meer vrouwen in het produktieproces inschakelen, maar er heeft zich nog nooit een vrouw aange meld, aldus Spaeny. In de stoffeerderij zitten zelfs mannen achter de naaima chines. Tien procent van het personeel wordt gevormd door buitenlanders, waarvan volgens Van Omme slechts een enkeling kans ziet hogerop te komen. Het gebeurt ook steeds minder dat werknemers tot hun 65-ste blijven. Mensen die worden afgekeurd tracht de NS wel te herplaat sen, maar dit blijkt in de praktijk erg moeilijk. Een nieuw verschijnsel is dat veel mensen overwerkuren tegenwoordig liever in vrije tijd gecompenseerd willen hebben dan uitbetaald. En dit vereist nog al wat organisatietalent, omdat het gewo ne geplande werk niet gestagneerd mag worden als na calamiteiten is overge werkt. Er is geen ploegendienst in de Hoofdwerkplaats. Maandag 4 februari: Hektrawler Eg- mond IJm 36, Schout Velthuys KW 49, Tetman Hette KW 74, Willy KW 141, mt. Protinus IJM 154, Meyert Menno IJM 209, Ora et Labora KW 51, Marry Martin KW 149, Soli Deo Gloria KW 152, ml. Michiel KW 167 (5 feb. binnen), mk. Poolster IJM 11, Gertjan Pieter IJM 14 (5 feb. binnen), Pieter IJM 19, Michael Bianca IJM 24, Davina IJM 27 (5 feb. binnen), Maarten Cornelia IJM 44, Swift IJM 115, Wiron VII IJM 207, Janny Jacoba KW 4, Deo Volente II KW 11, Willem Adriana KW 25, Ada KW 29, Rose Marie KW 34, Anna Hendrika KW SANTPOORT Artsen: J. S. G. Koning, W. de Zwijger- laan 72, Santpoort-Zuid, tel. 023-378410. Apotheek: Apotheek Meerwijk, Strese- mannlaan 2, Haarlem, tel. 337604. Kruis straat apotheek, Kruisstraat 6, Haar lem, tel. 320727. Apotheek de Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort-N. tel. 378284. Telefonische Hulpdienst De Wegwijzer. Van vrijdagmiddag 14 uur tot zondag avond 18 uur te bereiken onder nummer 02207-11700. Stichting Samenwerkende Kruisver enigingen in de Umond. Inlichtingen over weekenddiensten wijkverpleging 02550-19043, voor spreekuren zie onder Velsen-IJmuiden. BEVERWIJK Artsen: Voor de groep artsen Bonarius, Fierstra, Hobster, Pernot, Plantinga, Reddingius, Rolink, Takken, Roelse en Visser wordt de dienst waargenomen van zaterdagmorgen 10 tot zondagmor- Woensdag aangekomen: Eco Sado, Rot terdam, Beverwijk; Rhin, Antwerpen; Fri del, Rochester, IJmuiden; Wilks, Antwer pen; Biscaya Golf, Port Gentil; Reguliers- gracht, Mantyluoto; Kent Shore, Cont. Plat, IJmuiden; Stintfang, San Pedro; Scheldeborg, Walkom, Zaandam; Mona Mathiessen, Bremen; Norfolk Shore, Cont. Plat, IJmuiden; Edward Brough, Hull; Dependent, Goole; Corona, Gdansk; Helena Jayne, Hull; Bore Moon, Hamina, Velsen. van het bestuur niets hebben geweten van de juiste inhoud van een machtiging, die de administrateur had gekregen om maandelijks maximaal vijfduizend gul den van de bank te halen. In 1978 nam hij 120.000 gulden meer op dan was toege staan. De verdachte haalde ook een keer 55.000 gulden van de bank voor storting in de kas. Een onderzoek toonde aan dat het bedrag niet in het kasboek is genoteerd. „Daar zijn nooit vragen over gesteld, an ders had ik hier niet gestaan”, zei de verdachte. De administrateur knoeide ook met de post crediteuren. Deze voerde hij in de boeken vaak lager op. Daarentegen ver hoogde hij de post onderhoud. „Na zes nare jaren heb ik tenslotte die post zo hoog opgevoerd dat het wel moest uitlek ken. Het kon zo niet langer”, verklaarde de verdachte. Al het geld verspeelde hij op de speelta fels van casino’s. Hij was volgens het uitgebrachte psychiatrisch rapport volle dig verslaafd aan het gokspel. „De. werkplaatsen dateren nog uit het stoomtijdperk”, aldus ir. N. van Omme, chef van de Hoofdwerkplaats,” en dat maakt efficiënt werken onmogelijk.” Ook al omdat de twintig gebouwen verspreid zijn over het elf hectare grote terrein, ingeklemd tussen de Amsterdamsevaart, de Voormalige Oude Weg en de spoorlijn Haarlem-Amsterdam. Er bestonden al maquettes voor een modernisering, maar vorig jaar augustus is volgens Van Omme een nieuw streefplan gereedgekomen voor de komende tien jaar. De directieraad van de NS zal op 25 februari een beslissing nemen, maar daar na moet ook de overheid nog een uit spraak doen. Van Omme rekent er echter op dat in oktober de formele toestemming komt. De drie pijlers waarop de modemi- gekocht. Zij heetten Elm H.23, Elite H.714 en Essex H.762 en behoorden toe aan de Great Northern Steam fishing Company te Hull. Zij waren gebouwd te Glasgow door de werf van Mackie Thomson en de Elm was in maart 1899, de Elite in december 1902 en de Essex in augustus 1903 opgeleverd. Het waren zustersche pen en alle drie hebben zij tijdens de eerste wereldoorlog dienst gedaan bij de Britse admiraliteit. De Elm als Adty no. 398, de Elite als Adty no. 150 en de Essex, waarvan de naam werd gewijzigd in Es sex III had als Adty no. 3329. Na de oorlog konden zij een kleine tien jaar vanuit Huil aan de visserij deelnemen om in 1928 naar IJmuiden te komen. De Scheepsexploitatie Mij. Stroomlijn onder directie van de heren J. van der Made en J. Koning bracht de Elm in de vaart onder de naam Rijnstroom IJM.86, schipper C. Zwart; de Elite als Spaarnestroom IJM. 87, schipper C. Gravemaker en de Essex onder de naam Amstelstroom IJM.91, schipper D. van der Lugt. De Mij. Stroomlijn is slechts drie jaar in het bezit van de schepen geweest. De Rijnstroom ging in 1932 naar de Mij.Dirk je en de Amstelstroom naar de Mij. Corne lia, welke maatschappij onder directie stonden van de heren H. J. van der Laan en J. H. Kerkhoven en van 1935 af werd de directie gevoerd door de heren L. Parle vliet Dzn en L. Parlevliet Nzn. De namen zijn onveranderd gebleven. De Spaarne stroom werd wel herdoopt in 1932 want dit schip was het eigendom geworden van schipper L. Blok en machinist A. van der Sluis, die het schip onder de naam N.V. Visscherjj Mij. Sylt als Neptunus IJM. 87 in de vaart brachten. De Neptunus had een bruto inhoud van 170 ton was 33,25 m. lang, 6,58 m breed en 3,23 m. diep. De triple expansie van 300 pk was van het fabrikaat Muir Houston te Glasgow. In de tweede helft van de jaren dertig voer als schipper op de Rijnstroom G. Zwart en op de Amstelstroom Alb. Krab. Laatstgenoemde trawler is op 14 mei 1940 met vluchtelingen van IJmuiden naar En geland vertrokken onder schipper L. Stam en de Neptunus verliet dezelfde dag de thuishaven met bestemming Engeland onder schipper A. Blok. De Rijnstroom is in ons land gebleven onder schipper A. Blok. De Rijnstroom is in ons land geble ven en kon van 1941 af van IJmuiden uit blijven vissen. Het schip onderging in die tijd een verbouwing aan schoorsteen en stuurhut en beoefende de visserij van 1944-1945 vanuit Delfzijl. Zowel de Neptunus als de Amstel stroom heeft gedurende de oorlogsjaren gevist vanuit Fleewood en zijn dus versto ken gebleven van marinedienst. Beide maakt duidelijk hoeveel werk van de on derhoudsbeurten gemaakt wordt. De treinstellen rijden de enorme hallen bin- ne, waar ze worden opgehesen en op bok ken geplaatst. De draaistellen en wielen gaan er onderuit en worden elders onder handen genomen. Het interieur gaat volle dig uit de wagens zodat een kaal casco overblijft, waarvan ook de verf wordt verwijderd. Nadat nodige reparaties zijn verricht, bouwen de technici het rijtuig opnieuw op en wordt de buitenzijde ge schilderd. De wielen zijn dan inmiddels van nieuwe stalen banden en lagers voor zien en kunnen weer ongeveer één miljoen kilometer mee. Momenteel zijn zesentwin tig dieseltreinen aan de beurt die van nieuwe motoren worden voorzien en na deze ingreep weer vijftien jaar meegaan. Nadat de gereviseerde treinstellen getest zijn wordt er een proefrit mee gemaakt voor ze „fabrieksnieuw” de Hoofdwerk plaats verlaten. Een grote herstelbeurt vergt vierduizend manuren, de onder houdsbeurten gaan vier keer zo snel. VELSEN-IJMUIDEN Artsen: Van zaterdag 10 tot zondag 24 uur kan men via de dokterstelefoon 1 91 00 vernemen tot welke dienstdoen de arts men zich dient te wenden. Vóór 10 uur raadplege men nog zijn eigen huisarts. Tandarts: Voor IJmuiden, Velsen en Driehuis alleen voor spoedgevallen op zaterdag en zondag van 17 tot 17.30 uur H. M. Geurs, Marquettelaan 8, Heems kerk. Apotheek: Voor IJmuiden, Velsen en Driehuis: Apotheek Pleijler, Planeten weg 52, IJmuiden, tel. 15348. Dierenarts: Via informatiedienst, tel. 023-313233.Bij spoedgevallen de eigen dierenarts raadplegen. Interkerkelijke Gezinsverzorging en bejaardenhulp. Velserduinweg 52, da gelijks van 9 tot 10 uur, tel. 02550-11830 en 22169. Hoofdkantoor: Zie Beverwijk. Sociaal Advies Bureau: Zie dagelijks agenda. Moeders voor Moeders. Contactadres: Mw. B. Tunteler-Siderius, Schumann- straat 7, Heemskerk, tel. 02510-33534. Stichting Samenwerkende Kruisver enigingen in Umond. Inlichtingen over de weekenddienst wijkverpleging tel. 02550-19043. Spreekuren leidsters ge zinsverzorging: Maandag t/m vrijdag 9 tot 10 uur wijkgebouw Andromeda- straat 3, IJmuiden. Spreekuren leid sters bejaardenhulp en hulp aan chroni sche zieken: maandag t.m. vrijdag 9-10 uur in het Wijkgebouw aan de Andro- medastraat 1 te IJmuiden en Wijkge bouw Zeeweg 20 te IJmuiden. Deze adressen zijn bereikbaar onder het cen trale telefoonnummer 02550-19043. Algemene Hulpdienst Velsen. Maandag t/m vrijdag van 9 tot 11.30 uur. Tel. 02550-18888. Weekendhulp Umond. Van vrijdagmid dag 5 uur tot maandagochtend 8 uur: tel. 023-256198. - ’- Aanrijding. Op de kruising Spaarne- straat-Van Ostadestraat kwam donder dagmiddag een 74-jarige wielrijder uit IJ muiden in aanrijding met een 22-jarige motorrijder uit Santpoort. De fietser, die de kruising vanaf de Van Ostadestraat naderde, verleende geen voorrang. Met een bekkenfractuur is hij opgenomen in het Zeeweg Ziekenhuis in zijn woon plaats. Inbraak. Een aantal zilveren siervoor werpen is woensdagnacht ontvreemd bij een inbraak in een woning aan de De Genestetlaan in Driehuis. Het pand werd betreden na vernieling van een deurslot aan de achterzijde. Aanranding. Bij een bushalte aan de Graaf Florislaan in Beverwijk is woens dagochtend rond zeven uur een 18-jarige Beverwijkse aangerand. Het meisje deed pas donderdag bij de politie aangifte na dat zij de dader wederom in de omgeving van de bushalte zag rondlopen. Een snelle opsporingsaktie van de politie leverde geen resultaat op. Wurgstokjes. Tegen een 20-jarige in woner van Wijk aan Zee is donderdag proces-verbaal opgemaakt wegens het in bezit hebben van verboden wapentuig. In zijn (zorner)woning aan de Bosweg wer den wurgstokjes en een aantal boksbeu gels aangetroffen. Winkeldiefstal. Een 44-jarige Amster damse werd donderdag in het Famila- winkelcentrum in Beverwijk op heter daad betrapt bij het stelen van twee video cassettes. Winkelpersoneel seinde de poli- tie in. De cassettes vertegenwoordigen te- samen een waarde van circa honderd gulden. In Haarlem is ook de polyesteraf deling waar veel on derdelen, zoals de ze tandwielkast, van kunststof worden vervaardigd. gen 9 uur door J. H. M. Rolink, Duin- vlietstraat 2, Velsen-Noord, tel. 23745. Voor dezelfde groep artsen wordt de dienst gedaan van zondagmorgen 9 uur tot maandagmorgen 8 uur door L. Roel- se, Vondellaan 54, Beverwijk, tel. 02510- 23969. Tijdens het weekeinde houden deze art sen spreekuren voor dringende geval len op zaterdag en zondag van 16.00 tot 16.30 uur. Voor de groep artsen Guldemond- Swaab, Ten Harmsen van de Beek, Hommes, Kester, Vos en Zeijlmans wordt waargenomen door J. G. Zeijl mans, Hoogdorperweg 48a, Heemskerk, tel. 30666. Tot zaterdagmorgen in spoedgevallen de eigen huisarts waarschuwen. Apotheek: Voor de avond-, nacht-, en zondagdienst in de periode van vrijdag tot vrijdag 17.30 uur Apotheek Fortuna, Maerelaan 93, Heemskerk, tel. 39484. Dierenarts: Zaterdag, zondag J. Borsje Graaf Willem H-laan Heemskerk, tel. 02510-30046. Tandarts: Zie IJmuiden. Medische Wetenschappelijk Consulta tiebureau voor Alcoholisme. Spreek uur elke vierde vrijdag van de maand van 19 tot 20 uur in gebouw voor Geeste lijke Volksgezondheid. Moensplein 10, van 9 tot 10 uur in het wijkgebouw aan de Büllerlaan 10, tel. 35215, Beverwijk. Wijkverpleging: Voor weekenddienst bellen 02510-42884; van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 7 uur. Verloskundige: Mw. Visser, Zeestraat 147, Beverwijk, tel. 24161. Stichting Samenwerkende Kruisver enigingen in de Umond. Spreekuur leidsters gezinsverzorging, bejaarden hulp en hulp chronische zieken: maan dag t.m. vrijdag 9-10, Büllerlaan 10, Be verwijk, tel. 02510-35215. Stichting Blijf van m’n lijf: IJmond, tel. 02510-42627. Interkerkelijke Stichting voor Gezins verzorging in de Umond. Van maandag tot en met vrijdag van 9 tot 10 uur voor gezinsverzorging alsmede hulp aan be jaarden en langdurige zieken in ont moetingscentrum „De Nieuwe Slof’, Kerkstraat 46, tel. 29195, Beverwijk. Telefonische Hulpdienst De Wegwij zer: Van vrijdagavond 18 uur tot zon dagavond 18 uur te bereiken onder nummer 02207-11700. Bureau voor Levens- en Gezinsmoei lijkheden Kennemerland: Stumphius- straat 45, tel. 24000, Beverwijk. Telefo nische afspraken van maandag tot en met vrijdag. HEEMSKERK Artsen: Voor de groep artsen Bakker, Hazenberg, Kloek, Van Monsjou, Na ber, Schumacher. Van der Torre en Toutenhoofd wordt waargenomen als volgt: van vrijdagavond 20 uur tot zater dagavond 24 uur door J. C. A. Bakker, Bachstraat 7, Heemskerk, tel. 32484. Zondag van 00.00 tot 24.00 uur door de artsen Toutenhoofd, J. v. Kuikweg 78, Heemskerk, tel. 34113. Voor dringende gevallen houden deze artsen spreekuren op zaterdag en zon dag van 10 tot 10.30 uur en van 17 tot 17.30 uur. Apotheek: Zie onder Beverwijk. Dierenambulance: Voor noodgevallen, van vrijdagavond 20 uur tot zondag avond 20 uur; algemeen alarmnummer 38295. Tandarts: Zie onder IJmuiden. Verloskundige: Zie onder Beverwijk. Wijkverpleging: Tel. 32644 of 32654. Kruisvereniging: za„ zo. C. Lieshout, tel. 32654. Stichting Samenwerkende Kruisver enigingen in de Umond. Spreekuur leidsters bejaardenhulp en hulp chro nisch zieken maandag t.m. vrijdag 9-10 uur, Ruysdaelstraat 7 te Heemskerk, tel. 02510-39988. Zie voor spreekuur ge zinsverzorging onder Beverwijk. sering is gebaseerd zijn: afbraak en ver nieuwing van de verouderde gebouwen, verbetering arbeidsomstandigheden en efficiënter werken. Verwacht wordt dat in de jaren 1982-1983 de verbouwing volop in gang is. Het personeelsbestand bij de Dienst van Materieel en Werkplaatsen, zoals dit NS- bedrijf officieel heet, schommelt tussen de negenhonderd en duizend mensen. Dit jaar moeten tachtig nieuwe mensen wor den aangetrokken. Als gevolg van de groeiende belangstelling voor het open baar rail vervoer komt er namelijk meer werk aan de winkel. Niet alleen zijn door de spoorwegen nieuwe treinen besteld, er werden ook oudjes uit 1946 van stal ge haald om het reizigersaanbod in de nabije toekomst te kunnen opvangen. Deze moe ten in Haarlem rijklaar worden gemaakt. Volgens Van Omme was er niet op gere kend dat dit oude materieel weer op de rails zou komen. De mensen zijn er niet meer op ingesteld en de onderdelen moei lijk te krijgen. Ónmogelijk is het echter niet, want veel kan in de eigen Haarlemse machinefabriek, de Centrale Aanmaak, vervaardigd worden. Per jaar worden in het Centrale Wielen- bedrijf van de Hoofdwerkplaats 3200 wie len met een moderne installatie van nieu we banden voorzien. Uniek is ook de poly- ester-afdeling waar vele onderdelen, zoals tandwielkasten, deuren, doorloopkoppen, ramen en afdekplaten, van het lichte maar sterke kunststof worden gemaakt. Electrische apparaten worden ook in Haarlem gereviseerd, zoals het automati sche treinbeïnvloeding ATB-systeem en Telerail dat telefoneren vanuit de trein mogelijk maakt. De stoffeerderij zorgt voor de nieuwe bekleding en repareert banken als vernielingen zijn aangericht. Ook de zogenaamde harmonica’s tussen de treinstellen worden hier gemaakt. De timmerploeg neemt vloeren, wanden en plafonds onder handen. In het magazijn is voor 28 miljoen aan onderdelen voorradig op een oppervlak van achtduizend vierkante meter. Dage lijks rijdt een konvooi wagons met onder delen van Haarlem naar de Hoofdwerk plaatsen in Tilburg, waar locomotieven hersteld worden, Amersfoort, waar goe derentreinen in onderhoud zijn, en de lij nwerkplaatsen. Hoewel deze werkzaamheden op de be zoeker veel indruk maken is volgens Van Omme toch sprake van een „hopeloze situatie” en moet het productieproces ver beterd worden. „Er moet teveel gesjouwd worden en lang gelopen. Het werk gebeurt in verschillende fases, maar niet in lijn. Bij het werk komen dampen vrij en die kun je plaatselijk wel afzuigen, maar dan zit je nog met het gritstralen en de hoog spanning. In de Waarderpolder steken we met onze gebouwen ook ongunstig af bij de andere bedrijven. Het werd dus hoog tijd om onze knopen eens te tellen”. Aan het einde van de twintiger jaren werden in Engeland verscheidene stoom trawlers te koop aangeboden en dat wa ren meestal schepen die rond de eeuwwis seling waren gebouwd. De Britse rederij en gingen over naar een groter type om de verder gelegen visgronden te kunnen la ten bezoeken. In IJmuiden bestond belangstelling voor de schepen die werden afgevoerd en door een in 1928 nieuw opgerichte visserij maatschappij werden er drie tegelijk aan-

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 6