Aantrekkelijke opvoering door Hooker Kennemer bands presenteren zich met flair in Paradiso Geluidspectrum onderscheidt Anniversaire Flamengo in zoötropie van Willem Koos Broer BBK neemt Fodor als artotheek in gebruik LOS GAUCHOS n I Eerste van reeks presentaties bij VAN 8 9 VRIJDAG 8 FEBRUARI 1980 KUNST Net even iets anders. Dat proeft u. In alles! Werk Dorst goede keus van Handke/Weiss gezelschap Technische gebreken bij studententoneel Nu ook in Haarlem JAN ZUMBRINK (ADVERTENTIES) l KO VAN LEEUWEN Léne Korenhoff: vermakelijke improvisatie in act. (Foto Lex van Rossen) i Nog is het geheel te statisch, maar deze band zou bij een nog meer prononceren van de elementen (Pierre’s stem) zich vol komen kunnen onderscheiden. Vandattum is een vijfmansgroep, die weliswaar niet strak genoeg, maar toch met veel onverzettelijkheid door het leven gaat. Het niveau van deze toch erg sterk op de Engelse new wave georiënteerde formatie wordt volkomen door de stage- act van „het beest” Lane Korenhoff be paald. Goedmoedigheid, humor en alertie gaan bij zijn wat al te magere stem. Ik heb me in tijden niet zo vermaakt om een AMSTERDAM. De serie D-day-concerten die zich sinds enkele jaren onder auspiciën van de Stichting Popmuziek Nederland elke donderdagavond in de kleine zaal van het Amsterdamse Paradiso afspeelt, heeft een belangrijke functie in de promotie van nieuw, veelal op new wave georiënteerde groepen gehad. Daar werden en worden bands gepresenteerd die anders gezien het vernieuwende van hun muziek of bühne-act moeilijk aan de slag komen. D-day nr. 19 werd gewijd aan drie voornamelijk Haarlemse formaties, die afgelopen week in het nieuws zijn gekomen, doordat een E.P.’tje van de Stichting Popmuziek Kennemerland hun werk uit de anonimiteit haalde. Ondanks deze aantekening is het doors nee peil van deze Kennemer groepen in derdaad om over naar huis te schrijven. JOHN OOMKES Wethouder Polak van kunstzaken heeft zich inmiddels uitgesproken tegen het op zetten van een tweede artotheek in Mu seum Fodor door de BBK. Hij vindt dat de kunstwerken uit de contraprestatie niet zomaar aan het publiek uitgeleend mogen worden. Het transport van donderdagmorgen is geruisloos verlopen zonder dat kunstwer ken werden beschadigd, zo heeft de BBK laten weten. AMSTERDAM (ANP). Leden van de beroepsvereniging van beeldende kun stenaars (BBK) hebben donderdagmor gen ongeveer vijftig kunstwerken van het BKB (de dienst die werken uit de BKB ofwel de contraprestatieregeling beheert) voor uitleendoeleinden overge bracht naar het gemeentelijk Museum Fodor, dat zij tijdelijk als tweede arto theek in gebruik hebben genomen. Concert: D-Day in Paradiso met Pierre Anniversaire, Plastics en Van dattum. Amsterdam, 7 februari 1980. Die suggestie van verlopende beweging van het vlaggetje is niet filmisch, maar statisch, terwijl daarbij volgens de bedoe ling de kijker de neiging heeft zijn kijk richting mee te laten draaien. De kinetiek komt dus uit het lichaam van de toeschou wer en niet vanuit de verspringende be lichting van het vlaggetje. LOS GAUCHOS ARGENTINIAN GRILLS Zaterdag 21.00 u. Peter Baren’s per soonlijke schilderwerk. Zaterdag 21.00 u. Yolanda Prinsen pre senteert „Ballroom en expositie. RESTAURANT de bokkedoorns in het Wethouder van Gelukpark ZEEWEG 53 OVERVEEN Reserveren 023-263600 s Maandags gesloten ^Alliance GastronomiqueWeerlandaise Aan het oogpunt van vernieuwing be antwoorden Pierre Anniversaire the Fact, Plastics en Vandattum overigens bepaald niet in gelijke mate, maar dat is ook een criterium waaraan maar weini gen kunnen voldoen. Naar mijn smaak komt alleen de muziek van Pierre Anni versaire en dan nog gedeeltelijk daarvoor in aanmerking. Zijn band, die gisteren voor het eerst live speelde en aanvanke lijk straf stond van de zenuwen, komt met een zodanig geluidspectrum en een zo’n interessant aanbod van eigen songs over de brug dat ik een ieder kan aanraden Anniversaire’s eigenaardige collage van stijlen in de gaten te houden. Wat de groep onderscheidt van andere is de wijze waarop er naar eikaars spel wordt geluisterd. Een luchtig weefsel van synthesizer, gitaar en huppelend basspel wordt gestut door een gevarieerd patroon van percussie van de zeer strak slaande Ron de Gruyl, een auto-didact die bepaald niet foutloos werkt, maar het lef heeft eigenzinnig en intelligent te drummen. De manier waarop hij zich van fills in de maatwisselingen bijvoorbeeld in Anti chambre onthoudt, getuigt van inzicht. Broer heeft het beeldprocédé van film opnieuw teruggebracht tot een vertraging van moment op moment. Dat is mogelijk dankzij een schakelwals, die de tussentij den regelt van de lampen. De opstelling in zijn geheel bezien was verre van perfect, er hingen draden voor je neus, de beelden zaten a-symmetrisch in hun kader, maar de vertraging werkte wel voldoende om de bedoeling te begrijpen: het „interval- De actie heeft in totaal twee uur ge duurd, deelde een BBK-woordvoerder mee. Om het transport van de kunstwer ken zo goed en voorzichtig mogelijk te laten verlopen was het volgens de BBK nodig het BKB-gebouw gedurende enige tijd te bezetten en het personeel alle werk zaamheden te verbieden. Voorstelling: De twee vriendinnen en hun gifmoord, geschreven door Louis Robben en Peter Hille naar het gelijknamige boek van Alfred Döblin. Regie Louise Robben. Groep: Hooker. Spelers Maroesja Lacunes, Gertian Maassen, Peter Broekaert, André van den Berg, Robert Grijsen en Barbara Barendrecht. Muziek Henk de Jonge en Hank Batenburg. Accordeonspel Ernst Pels. Première 7 februari 1980, Toneelschuur Haarlem. lum” of de tussentijd van filmische pro jectie was zichtbaar gemaakt. Toch bracht het geheel geen ombuiging te weeg van het kijkproces. Ook voegt het niet veel toe aan de beleving van het wapperende vlaggetje door Ger van Elk uit 1969. De schijn van beweging van dit vaantje, dat op zich zelf geprojecteerd werd, altijd in een binnenruimte waar geen wind heerst, was natuurlijk geheel afwezig bij de op stelling door Broer. Hij moest het hebben van het vertragingsverschijnsel, dat bo vendien ondersteund werd door licht „sle pende” muziek van een electronisch orgel; Ik weet niet aan welke ervaring ik per soonlijk de voorkeur zal geven, maar een en ander dient wel zorgvuldig opgesteld te worden. Maroesja Lacunes en Gertian Maassen in Twee vriendinnen en hun gifmoord. (foto Ruud Ijzerdraad HAARLEM. Vorige week was in deze krant al een voorbeschouwing te lezen van wat er zich deze maand in galerie VAN in de Hagestraat zal afspelen op het gebied van fotografie, nieuwe vormen van schilderkunst, presentaties van acties en andere „shows”. Het is echt zaak om er snel bij te zijn, omdat alle activiteiten hooguit vier dagen getoond worden; van daar ook deze nabeschouwing van de zogeheten flamen go in zoötropie” door Willem BROER uit Den Haag. Deze installatie was slechts op zondag en dinsdag goed te zien. Flamengo is een mooie naam die Broer gaf aan een licht wapperend geel vlaggetje en de zoötroop was eind 19e eeuw het apparaat dat de optische tussenstap betekende tussen de fotografie en de film; een ronddraaiend apparaat dat van stilstaande foto’s een ,film” van bewegende beelden kon maken, maar dat nog lang niet perfect als een filmprojectie-apparaat. Broer heeft nu iets dergelijks geconstru eerd, maar in dit geval in een opstelling rondom in de Studio-ruimte van galerie VAN met behulp van losse kleur-prints van dat vlaggetje. Deze positieven in kleur hangen op borsthoogte langs de vier wan den. Lamplicht gaat om de drie sekonden aan een halve seconde licht een gewone lamp op achter elke doorschijnende print afzonderlijk, want dat gaat niet allemaal tegelijk, maar kloksgewijs beeld voor beeld om de drie sekonden. De belichting is in exacte overeenstemming met de op nametijd van de kleurenpositief, omdat een motordrivecamera het vlaggetje om de 0,5 sekonde fotografeerde. Het zoeken naar de drijfveren, is in de opvoering merkbaar en het positieve vind ik dat naast de tragiek van de twee vrou wen ook de mannelijke onmacht wordt belicht. Louise Robber laat haar spelers in een zorgvuldig afgewogen regie tot aan trekkelijke spelprestaties komen. Soms wordt op de rand van de drakerigheid gebalanceerd, maar nergens wordt echt uitgegleden. De belangrijkste rollen zijn die van Gre- te en Elli. Ze krijgen een bevlogen inhoud bij Gertian Maasen en Maroesja Lacunes, soms in een wat al te hevig realisme, maar hoofdzakelijk toch in beheerste vorm. De dramatische vorm van het stuk is in flash back weergegeven. Dat houdt in dat er sprake is van een soort analyse. Een bevredigend antwoord volgt er niet en dat voert terug tot Elli’s uitspraak dat zij in wezen niet wil wat er met haar gebeurt. Die machteloosheid tegenover datgene wat zich rond haar voltrekt is naar mijn mening een van de boeiendste aspecten aan het stuk. De opvoering kreeg een sober maar doeltreffend toneelbeeld, opgebouwd uit de noodzakelijke attributen als een bed, divan, cafétafel. De sfeer van de jaren twintig, waarin deze droeve geschiedenis zich afspeelde, wordt daarmee voldoende Twee vriendinnen, hun liefde en hun gifmoord 1 HAARLEM. De actrice Louise Rob ben begon in 1978 op eigen risico met het spelen van twee korte stukken en daar mee ontstond een toneelgroep die zij 'Hooker noemde. Hooker bestaat nog en donderdagavond ging van deze groep in de Toneelschuur het stuk Twee vriendin nen en hun gifmoord in première. Louise Robben regisseerde het en schreef het stuk samen met Peter Hille. Als uitgangs punt diende het gelijknamige boek van de Duitser Alfred Döblin, een zenuwarts die tijdens een proces in Berlijn aanteke ningen maakte en deze tot boek ver werkte. frontman als bij Kuiumxuxi. grote kracht ligt werkelijk in zijn vermogen te kunnen improviseren en zo de aandacht gevangen te houden. Zijn teksten zijn daarbij een extra reden om Vandattum te blijven volgen; wat te denken van werk als Ein Herz für Kinder (prima), I’m a Deïst, Girls have tot have men (met de onvergetelijke regel „They don’t want to use a Banana”). Bruisend simplisme. Met Plastics zit ik het meest in de maag. Twee factoren spelen daarbij een rol. De hechtheid van de ritmesectie is opvallend onvoldoende in covers als Pouring it all out (Graham Parker) of You’regonna get what’s coming (Robert Palmer), voorna melijk doordat bassist Sargentini zich te ritmisch beperkt tot lijnenspel en te wei nig harmonieën speelt. En het genre an sich is bovendien onvoldoende gepronon ceerd. De koelheid van hun funkiness komt de rock van Plastics niet ten goede. Zo mis ik de „zwarte” lyriek in Paul Verkijks overi gens technisch voortreffelijke gitaarspel. Het repertoire moet zeer zeker eens scherp onder de loep genomen worden, bedenk ik me als ik me realiseer dat de mid-tempo ballad Lost Loving tot het sterkste nummer van de band behoort. (ADVERTENTIE) as: s benaderd. De inzet van alle medewerkers zorgt voor een aantrekkelijke voorstelling waarin positieve spelprestaties de overhand hebben. Vanavond en zaterdag wordt deze voorstelling in de Toneel schuur herhaald. De actie was onder meer bedoeld om de vergadering van de raadscommissie voor de kunst donderdagmiddag er van te doordringen dat uitbreiding van het aan tal artotheken fundamenteel is voor een samenhangend kunstbeleid, aldus de BBK. Op de agenda van de raadscommis sie staan namelijk de problemen rond het beheer van contraprestatiewerken. Eind vorig jaar heeft de BBK het BKB- gebouw geruime tijd bezet gehouden als protest tegen de slechte opslag-accommo- datie, waardoor zeer veel kunstwerken werden beschadigd of vernield. De kun- stenaarsbond verlangt betere opslagmo gelijkheden en het opzetten van meer ar totheken, zodat een groter aantal kunst werken aan het publiek kan worden uitge leend en niet opgeslagen hoeft te worden. Twee vriendinnen en hun gifmoord gaat over twee vrouwen tussen wie een liefdes band ontstaat. Ze zijn allebei al verstrikt in een vreugdeloos huwelijk. Elli Link heeft zelfs een man getroffen die haar ontwijkingen met lijfelijke agressie af straft. Grete Bende is getrouwd met een man die zij steeds meer verafschuwt naar mate haar liefde voor Elli groeit. Elli ver giftig haar man, daartoe aangespoord door Grete. Hoe deze koelbloedige moord kon gebeuren vormt het kernthema waar om Döblins boek en ook het naar aanlei ding daarvan geschreven toneelstuk draait. Het gaat dus om de psychologische ach tergronden. De mannelijke overheersing en de daarmee gepaard gaande dwinge landij is een van de aspecten die meetel len; de liefde tussen de twee vrouwen lijkt een andere belangrijke drijfveer. De psy chiater Döblin schijnt er in zijn boek niet helemaal in geslaagd te zijn de oorzaak te achterhalen van de gifmoord. Louise Rob ben en Peter Hille zijn opnieuw gaan ontleden, maar kwamen niet veel verder en pretenderen dat ook niet. Er wordt slechts aangegeven waar de verschillende facetten liggen die tot een dergelijke daad kunnen leiden. Het desondanks speelt daarbij een belangrijke rol, immers Elli, een vrouw die zich een vrijmoedige opstel ling ten aanzien van het leven gekozen heeft, zegt verscheidene malen: Ik wil dit niet. Eerst als zij met Grete vrijt, later als haar man vergiftigd is. Zij wil het niet, toch laat zij het gebeuren. Dat heeft veel weg van een noodlotskwestie. Dat wil zeg gen: de vraag wordt gesteld of een mens bij machte is zijn daden te overzien en er zich van de distantiëren. Voor de voorstelling De twee vriendin nen en hun gifmoord heeft Louise Robben een groepje jonge, nog niet zo lang afge studeerde spelers bijeen weten te bren gen. Spelers die met grote inzet deze po ging tot reconstructie tot leven brengen. AMSTERDAM. In De Bocht (Die Kurve, 1960) laat Tankred Dorst de ware aard zien van zogenoemde beschaving en intellect. In de bergen wonen twee broers, Rudolf en Anton. Ze leven van de verkoop van in het ravijn gestorte auto’s, die Rudolf opknapt. Anton is fijner besnaard dan zijn broer. 'Hij schrijft de grafrede’s voor de dode automobilisten. Ook doet hij zijn burgermansplicht door na ieder ongeluk het ministerie van verkeer een brief te schrijven over het gevaar van de betreffende bocht. Als de directeur-generaal van het minis terie op een dag de weg komt inspecteren stort hij zelf in de afgrond. Hij overleeft echter de val en is vol plannen voor verbe tering van de route. De broers zien hun broodwinning in gevaar gebracht. Het is Anton die de man zonder scrupules om zeep helpt. De Bocht heeft een blote plot, waarmee het stuk neigt naar absurdisme. Anton en Rudolf zijn symbolen van twee mensenty pen. Handke/Weissgezelschap 2 maakt Rudolfs afdeling op het toneel rood: de kleur van de lichamelijkheid. Anton’s spullen zijn geel, de kleur die schijnheilig heid kan beduiden. De acteurs zijn ge schminkt en gekapt als dertigerjaren va- riétéartiesten, hun spel is enigszins clow nesk. Qua regie-opvatting is dat goed ge nen, maar de bedoeling komt niet vlekke loos op het toneel. Over het algemeen zijn de acteurs zo druk bezig met spelen, dat de tekst die met absurde snelheid recht op de dood van de directeur-generaal af stevent zijn specifieke flitsende karak ter verliest. Het zit hem soms alleen in een gebrek aan technische scholing. Iedere macht over dictie en articulatie schijnt de ac teurs te ontbreken, men speelt maar ins blaue hinein. Het Handke/Weiss gezel schap is een afdeling van Crea, de kultu- rele organisatie van de Universiteit van Amsterdam. De groep bestaat zes jaar, heeft vier actieve onderafdelingen en een vrij konstante spelersgroep. Het aantrek ken van een beroepskracht voor teksttrai- nmg zou de moeite waard zijn. Binnen Crea schijnt al vaag in die richting ge dacht te worden. Het tweede stuk was helemaal slecht verstaanbaar, maar overigens goed geko zen en mooi in decor gezet. Op de Chimbo razo is de epiloog van een reeks stukken rond Dorothea Merz. Dorst schreef de epiloog het eerst in 1974). Later volgden nog drie stukken die qua tijd eerder spe len. In Op de Chimborazo is Dorothea een ouder wordende vrouw met twee volwas sen zoons. Ze is na de oorlog van de DDR naar West-Duitsland gekomen, maar heeft niet gekregen wat ze er van ver wachtte. Dorst beschrijft dat heel iro nisch. Tegenover de veeleisende Dorothea zet hij haar tevreden vriendin Klara, een interessante alleenstaande vrouw, aan wie ook een van Dorsts andere stukken zijn gewijd. Liesbeth Mijnlieff speelde de ze rol heel redelijk, zij wist als enige haar personage de op toneel nodige vanzelf sprekendheid mee te geven. ALMA POST Argentijnse grill Kruisstraat 9 - Haarlem. Dagelijks open van 17.00 tot 00 30 uur Reserveren gewenst: 023-320358 Voorstelling: De Bocht en Op de Chimborazo van Tankred Dorst, door HandkefWeiss-gezelschap 2. Regie De Bocht: Peter Deben. Regie op de Chim borazo: Ger Poppelaar. Vertaling: Paul Kaptein en Frits van der Meij. Dekor en kostuums: Hans de Waardt. Met: Paul Kaptein, Frits van der Meij, Hans de Waardt, Baba de Beer, Nico lette Emmens, Liesbeth Mijnlieff, Aart Oxenaar, Ed Smigels. Première 7 februari in het Universiteitstheater in Amsterdam, daar nog te zien tot en met zaterdag.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 9