Voortontwerp van wet aanleiding 3 Hs na Tekort betalingsbalans België verdubbeld in Een echte kamerolifant Flinke toch consolidatie STAND HYPOTHEEKRENTE Centraal overleg binnenscheepvaart FNV-rapport als tegenwicht VNO-dossier beurs deze week sprongen, Investerings- premies omhoog i i - Nationale Bank verontrust Wens christelijke binnenschippers:. I ir ES 0 0V I ZATERDAG 9 FEBRUARI 15 1980 ECONOMIE uys van gen (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De Com missie voor Consumentenaan gelegenheden (CCA) van de Sociaal-Economische Raad (SER) is sterk verdeeld over de bescherming van de consu ment, zoals die wordt voorge steld in het voorontwerp van wet over de consumentenkoop van minister De Ruiter van Justitie en staatssecretaris Ha- zekam, van Economische Zaken. Bescherming consument verdeelt SER-leden (Van onze redactie economie) Naam Bank: A.B.N. Amrobank Bouwf. Ned. Gem. 11,32 11,32 10,5 10,5 1 i Ned. Middenstandsbank Nutsspaarbank W.-Nederland Rabobank (adviesrente) Rijks Post Spaarbank Westland Utrecht/standaard De gegevens voor dit overzicht zijn verschaft door de vereniging Eigen Huis in Amersfoort. Rentepercentages per 5 februari 1980. 10,1 10,0 9,8 10,49 10,38 10,17 10,49 10,38 10,17 Rente vast Afsluitprov. gedurende: in proc.: 10,1 10,0 9,8 ij/ad, rant, mies worden verstrekt in het kader van Investerings Premie Regeling. 1 jaar 5 jaar variabel 5 jaar 2 jaar 5 jaar 30 jaar 10 jaar 5 jaar 10 jaar 5/10 jaar 5/10 jaar 2 jaar 5 jaar 3 jaar variabel 3/5 jaar variabel 5 jaar 5/10 jaar 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 9,8 9,8 10,0 10,0 10,25 10,0 10,0 10,0 9,8 10,2 10,17 10,17 10,65 10,65 10,95 10,44 10,44 10,64 10,38 11,17 9,8 9,8 10,25 10,25 10,25 10,0 10,0 10,0 9,8 10,4 11,12 11,12 10,97 10,97 10,17 10,17 10,93 10.93 11,04 10,44 10,44 10,64 10,38 11,40 rend goed een betere bescherming geeft. Ook vinden zij, samen met drie onafhan kelijke leden een civielrechtelijke regeling wenselijk van de service na verkoop. Volgens de SER-commissie moet de consument op eenvoudige wijze zijn recht kunnen halen, want anders heeft hij nog niet veel aan een betere positie bij koop. De commissie heeft in 1975 al aangedron gen op een eenvoudiger procedure bij de kantonrechter. De werknemersvertegenwoordigers in de commissie vinden het terecht dat wordt voorgesteld dat een koper die een ondeugdelijke zaak heeft ontvangen, zijn betaling in alle gevallen kan opschorten. De ondernemers vinden voor deze geval len de mogelijkheden die de standaard- voorwaarden bieden, voldoende. Is een artikel verkeerd geprijsd, maar niet als zodanig herkenbaar, dan moet de koper het ook voor die prijs kunnen krij gen, menen de werknemers- en consu mentenvertegenwoordigers. De onderne mers vinden dat er voor dit soort situaties al voldoende juridische mogelijkheden bestaan. Ook menen zij dat de verkoper alleen verplicht is lokaanbiedingen te le veren zolang de voorraad strekt. De con sumenten en werknemers willen daaren tegen dat de verkoper schriftelijk moet toezeggen dat hij het gevraagde goed als nog levert. (Van onze redactie economie) BRUSSEL. De lopende rekening van de Belgische betalingsbalans vertoonde vorig jaar op grond van voorlopige gegevens een tekort van 95 miljard Belgische frank (6,8 miljard gulden) tegen een tekort van 43 miljard frank in 1978. strie in Rijnmond en ongeveer tien procent van het totaal aantal bezette arbeidsplaatsen in dit gebied. Als voornaamste oorzaak voor het moeilijk werven van personeel bij de onderzochte bedrijven zien de bondsle den arbeidsomstandigheden. Kou, hit te, vuil, stank, herrie, stof en monotoon werk worden als voorbeeld hiervan genoemd. Ook de betaling is een be langrijke oorzaak. Werknemers, met name in de metaal, zien hun collega's naar koppelbaas of naar de overheid gaan, waar beter wordt betaald. De beloning wordt dan vaak gerelateerd aan vuil en onaangenaam werk, aldus de Industriebond FNV. noemd. De tekorten hebben geleid tot een toenemingen van de Belgische leningen in het buitenland en tot chronische druk op de wisselkoers van de Belgische frank. Het tekort op de lopende rekening van de betalingsbalans kwam overeen met 2,9 procent van het bruto nationaal produkt tegen gemiddeld één procent per jaar in de periode 1976-78. In geen enkel ander Westers industrieland is de lopende reke ning van de betalingsbalans zo verslech terd als in België. Scherpe dalingen lieten daarentegen Ogem zien van 17 op 13 en Schokbe- ton van 500 op 440. Smit Internatio nale moest 3 terug op het jaarverslag en aandelen Nederlandse Bont werden onverkoopbaar door de financiële moei lijkheden waarin dit bedrijf is terechtge komen. Centraal Beheer Centrum-bank Ennia Levensverz. aangesl. bij N.V.L. Nationale Nederlanden Ned. Credietbank maal eden Stad Zijn rden /orm het 1.5 1,5 1 1,25 1,25 1,25 1 2 M10W Rentepercentages met Gem. gar. zonder Gem. gar. Opgave werke- Opgave werke- bank lijk bank lijk 10,50 10,25 10,25 10,25 Opgave bank 10,50 10,50 10,50 10,50 werke lijk 11,12 10,85 10,71 10,71 ties ging gepaard met nieuwe wilde koershausses voor vele olieaandelen en mijnbouwwaarden. Ook het goud en zil ver hervatten deze week de stijging, na dat er een zekere rust op meer evenwich tig niveau was opgetreden. Volgens de werkgevers in de SER com missie kan het zeer wel zijn dat voor de doorsnee-overeenkomst geen behoefte be staat om van de voorgestelde bepalingen af te wijken. Men gaat daarbij echter voorbij aan de vele bijzondere vormen van koop, zo menen zij. Hierbij wordt gedacht aan koop van zaken op maat (kleding, woninginrichting), speciaal be stelde goederen, de „niet goed, geld te rug”- verkoop en de „voetstoots”- koop (zeer lage prijs zonder enige garantie). Maar in een markt, met zo’n snelle koersval als deze week is opgetreden, leidt elke wijziging in de afgiftepolitiek tot een fiasco. Pas als de markt enigszins tot rust komt, kunnen de hypotheekban ken hun afgifte weer hervatten. Zoals het er nu naar uitziet, zullen dat zeker 11- procents pandbrieven moeten worden, tegen nog niet eens 100 procent. De achtergrond is enigszins raadsel achtig. Althans voor Amsterdam, waar het hoofdzakelijk een volgen van Wall Street lijkt. Daar is, zoals reeds opge merkt, in de tweede helft van januari, de markt voor obligaties plotseling naar de baissekant uitgeslagen, terwijl er aan de andere kant stijgende koersen voor vele aandelen optraden. Ook deze week was dat weer het geval. Want de voortgezette koersval in obliga- Het is in het nadeel van het bedrijfsle- ven en niet in het belang van de consu ment dat men in dergelijke gevallen niet van de voorgestelde regeling mag afwij ken, aldus de werkgevers. Zij pleiten voor wettelijke standaard- e voorwaarden met daarnaast een aanvul ling van grotendeels regelend recht via het burgerlijk wetboek. Dat biedt een vol doende verbetering van de rechtsbescher ming van de consument, zo menen de ondernemers. De consumenten- en werknemersverte genwoordigers dringen verder aan op een afzonderlijke regeling op korte termijn die de consument bij aankoop van onn» overheid verstrekt voor de investering in zogenaamde „vaste activiteiten” gaat voor bedrijven in de Oostelijke Mijnstreek om hoog. Evenals voor Oost-Groningen het geval is, zal de premie worden opgetrok ken van 25 naar 30 procent. Dat zei minister-president Van Agt gis teren op zijn wekelijkse persconferentie. Dg maatregel is genomen om de in moei lijkheden verkerende bedrijven in deze gebieden te helpen. De werkloosheid is in de Oostelijke Mijnstreek nog groter dan in Oost-Groningen, aldus Van Agt. De pre- kele organisaties voor de kosten van on derzoek op. „Zo kan het niet langer”, aldus Van Leyenhorst. (Van onze redactie economie) ROTTERDAM. De voorzitter van de Christelijke Bond van Onderne mers in de Binnenvaart, G. van Leyenhorst, heeft tijdens de jaarvergadering van de bond in Rotterdam het voor een gezonde ontwikkeling van de binnenscheepvaart van belang genoemd dat er een sterk centraal overleg in de binnenvaart komt. Wanneer de samenwerking tussen de particuliere schippers er niet komt, zal dit afbreuk doen aan deze bedrijfssector, zo zei Van Leyenhorst gisteren. Een in te stellen centraal overlegorgaan, waarin de gehele Nederlandse binnen vaart is vertegenwoordigd, kan op repre sentatieve wijze naar buiten optreden, niet alleen in contacten met de rijksover heid, provincie en gemeente, maar ook met internationale organen en instellin gen. Andere taken van een dergelijk or- In afwachting van een centraal overleg orgaan zal een gezamenlijke actie moeten worden ontketend om de particulieren te bewegen op de een of andere wijze bij te dragen aan een in te stellen onderzoek fonds ten behoeve van de gehele particu liere binnenvaart. Nu draaien slechts en door nieuwe berichten over de nog altijd slecht lopende handelsbalans van de Verenigde Staten. In het vierde kwartaal van 1979 steeg het tekort hier tot bijna 8 miljard dollar tegen ruim 7 miljard dol lar een jaar eerder. Na een vaste start op maandag zakte het Damrak later in de week enigszins beduusd in, door de zware koersval op de obligatiemarkt. De animo om zaken te doen op de aandelenmarkt bekoelde snel en vele eerder behaalde winsten brokkelden af. Maar ook hier kreeg het hardere beleggingsmateriaal grote aan dacht. Zo begon Koninklijke Petroleum mee op te lopen met de nieuwe rage voor oliefondsen in Wall Street en steeg vijf gulden. Ook de vastgoedspeculatie stak weer de kop op. ADM-Beheer hervatte de stijgingen van vorig jaar en liep op van 220 tot 240. Palembang beëindig de de koersdalingen en herstelde zich van 140 op 165. Verder kon Océ-Van der Grinten zich een vijftal guldens her stellen. Opvallend was nog de koersstij ging van 10 voor Ceteco en zelfs raad selachtig was die van Gelatine Delft, waar de koers opliep van 330 tot 450. Voor de deze week gehouden emissie van het Amfas-concem, die een rente van 9,75 procent aanbood tegen 99 pro cent, was deze ontwikkeling funest. De lening is volslagen de mist ingegaan en op 97 procent kon men daags na de intekening krijgen wat men wilde hebben. Op diezelfde dag kondigde de RABO- bank een emissie van 10,25 procent aan, waarop komende week kan worden in geschreven tegen een koers die bij het schrijven van dit overzicht nog niet be kend was. Maar een wijziging in het rentetype is niet uitgesloten. Rond de kassa van de hypotheekbanken werd het angstig stil. De afgifte van 10-procents pandbrieven tegen 99 procent hing vol komen in de lucht. Het betalingsverkeer van België en Luxemburg met het buitenland tezamen vertoont een iets beter beeld. Het tekort op de lopende rekening van de Belgisch- Luxemburgse Economische Unie (BLEU) is toegenomen van 30,6 miljard frank in 1978 tot 70,8 miljard frank vorig jaar. Het bedrag aan leningen dat het buiten land in België heeft uitstaan nam vorig jaar toe van 15 tot 57 miljard frank. De schuld van de Belgische overheid aan het binnenland nam toe van 1,412 tot 1,582 miljard frank. De overheid zal dit jaar weer geld moeten lenen in het buitenland om haar financieringstekorten te dekken. Op lange termijn zal de regering de oplos sing moeten zoeken in een vermindering van haar uitgaven, zo meent de Nationale Bank. De Belgen moeten aanvaarden dat zij niet langer meer kunnen verdienen en verteren dan zij produceren. De centrale bank was vorig jaar niet in staat een monetair beleid te voeren dat voldoende restrictief was, wegens de toestemming van het beroep van de overheid op krediet van de centrale bank vnan 68 miljard frank in 1978 tot 147 miljard frank vorig jaar. De toeneming van het tekort op de lo pende rekening van de betalingsbalans wordt onder meer geweten aan het verlies van het concurrentievermogen van de Belgische industrie in het buitenland waar circa de helft van de Belgische pro- duktie wordt afgezet. Ook de stijging van de prijzen van energiedragers speelde hierbij een rol. De waarde van de import van energiedragers zal de waarde van de export in dit jaar waarschijnlijk met 200 miljard frank overtreffen tegen met 150 miljard frank vorig jaar. zwaar tegen het dwingend rechtelijke ka rakter van het voorontwerp, omdat vol gens hen daardoor de bestaatfde contract vrijheid nagenoeg verdwijnt. In de toelichting op het voorontwerp wordt de noodzakelijkheid onderstreept van een betere rechtsbescherming van de consument naast hndere wet telijke regels, als bijvoorbeeld voor produktenaanspra- kelijkheid, misleidende reclame en stan- daardvoorwaarden. De voorgenomen wetgeving over standaardvoorwaarden zal de consument onvoldoende soelaas bieden, omdat lang niet altijd sprake is van algemene leveringsvoorwaarden. De voorstanders in de SER-commissie van een dwingende regeling zeggen dat in de praktijk nauwelijks sprake is van con tractvrijheid van de consument. Meestal krijgt de consument eenzijdig opgestelde contractvoorwaarden opgelegd die zijn of haar positie ernstig verzwakken. Dat blijkt uit de vele klachten. Alleen dwin gend recht dat afwijkingen ten nadele van de consument verbiedt, kan hem afdoen-, de beschermen. Met wettelijke standaard- (Van onze beursmedewerker) AMSTERDAM. Met flinke spron gen op en neer handhaafden zowel Wall Street als het Damrak het koerspeil van eind vorige week, zodat deze week, wat de index betreft, in het teken stond van een zekere consolidatie. Maar buiten de index - en daaronder valt het gros van de aandelen - traden er wel degelijk flinke koersverschillen op. Toch waren het op de New Yorkse effec tenbeurs weer de aandelen in de defen sie, mijnbouw en energie die ervoor zorgden dat de koersdalingen ongedaan werden gemaakt. Het meest opvallende van deze week was de zware dreun die de obligatie- markten in zowel Amsterdam als New York moesten verwerken. Wat Wall Street betreft was die ontwikkeling al enige tijd aan de gang, want in de laatste tien dagen van januari zakte de index voor obligaties van 74 op 71. Deze week echter lieten vele belangrijke obligatiele ningen opnieuw het hoofd hangen en daalden 1 tot 2 procent per dag. De index zakte daarbij tot rond de 70. In Amsterdam was het op de obligatie markt in januari betrekkelijk rustig ge bleven. Maar deze week trad ook daar de klad erin en wel op zeer harde wijze. Enkele dagen achtereen lieten sommige staatsleningen een vol procent vallen. Zo daalde de laatste staatslening van 9,5 procent, die deze maandag op 99,3 pro cent stond, in twee dagen tijds tot 97 procent, terwijl de lening kortgeleden op 99,8 procent is geëmitteerd en het inge schreven bedrag nog moet worden betaald. DEN HAAG (ANP). „Er is eerder sprake van luie werkgevers dan van luie werknemers, zoals het VNO zegt. De werkgever besteedt vaak weinig aandacht aan werving van personeel en het verbeteren van de arbeidsom standigheden.” Dit zijn enkele comclusies uit een rapport dat de Industriebond FNV in het district Rijnmond heeft samenges teld als tegenwicht voor het eind vorig jaar door het VNO gepubliceerde dos sier over knelpunten op de arbeids markt. Het rapport van de Industriebond is donderdag in Den Haag toegelicht door de districtsbestuurders Stekelen- burg en Scheele. Van kaderleden van 56 bedrijven in Rotterdam en omgeving met een geza menlijk personeelsbestand van 36.500 kreeg de Industriebond reactie op het verzoek om arbeidsmarktgegevens door te geven. Deze 56 bedrijven repre senteren veertig procent van de .in voerwaarden lukt dat niet, omdat er dan een massale verschuiving zal ontstaan van standaardvoorwaarden naar indivi duele bedingen, aldus dit deel van de commissie. In het verslag over het afgelopen jaar van de Nationale Bank van België wordt deze ontwikkeling verontrustend ge- Een andere voorname taak van het i overlegorgaan vindt Van Leyenhorst het i bedrijfskundig onderzoek, waarmee het volgens hem de laatste jaren „droevig” is gesteld. Ten behoeve van de binnen scheepvaart, die 30 tot 40 procent van het totale goederenvervoer voor zijn rekening neemt, wordt veel minder onderzoek ver richt dan voor de spoorwegen die voor slechts twee procent aan het goederen transport deelnemen. De voorzitter vindt DEN HAAG. De premie, die de dat er sprake is van een scheve verhou ding dat de regering miljoenen besteedt aan een concurrerende activiteit, die al leen maar verlies oplevert, terwijl de bin nenvaart het zelf moet betalen. De consumenten- en werknemersverte genwoordigers en drie onafhankelijke le den vinden met de bewindslieden dat de zwakke positie van de consument be scherming via een afzonderlijke dwingen de regeling noodzakelijk maakt. De werk geversvertegenwoordigers hebben be- Voor goud was dat rond 650 dollar en voor zilver rond 36 dollar per 31 gram, tegen respectievelijk 850 en 45 dollar in januari als top. Maar deze week begon nen beide metalen, vooral in New York, weer op te lopen, evenals koper. Deze ontwikkeling lijkt erop te wijzen dat de Amerikaanse beleggingswereld op nieuw uit het geld vlucht en zijn hoop en vertrouwen stelt in harde fondsen. Dit zijn dan vooral die aandelen die belang geven in ondernemingen, welke profiteren van de forse prijsstijgingen voor hun produkten en dat zijn momen teel de oliemaatschappijen en mijnbouwondernemingen. Vooral de laatste kunnen voor hun produkten twee tot driemaal zoveel krijgen als een jaar geleden, bij vrijwel dezelfde kosten. De vlucht uit obligaties werd deze week in Wall Street bovendien versneld De 12-/ange olifant Dali heeft blijkbaar een hekel aan de open lucht. Het beest weigert al drieëneenhalf /aar zich te vertonen aan het publiek. Alleen om wat te eten komt Dali uit zijn hok in de dierentuin van het Schotse Edinburgh om vervolgens weer vliegensvlug naar binnen te gaan. De directie van de dierentuin heeft gezegd dat eenieder die zinnige suggesties denkt te hebben om Dali naar buiten te krijgen zich kan melden. gaan liggen volgens van Leyenhorst op het terrein van de acquisitie, public relati ons en marktontwikkeling. De binnen schippers zouden op deze wijze ook actief kunnen optreden bij het verkrijgen van grotere partijen te transporteren lading van bijvoorbeeld kolen,' fosfaat, ertsen enz. „Nu moet er verbrokkeld opgebokst worden tegen rederijen, waartegen we bijzonder zwak staan”, aldus Van Leyen horst. Opmerkingen: De vrees die wij vorige week uitspraken over verhoging van de hypotheekrente is helaas waar gebleken. De handelsbanken hebben de rente met ’A% verhoogd. Wat betreft de overige banken moet er rekening worden gehouden dat ook zij de percenta ges zullen aanpassen. E' z-W

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 15