Stille wake voor ambassade SLAG OM MILJARDEN LOSGEBROKEN achtergrond Uitzending VN-soldaten niet op juiste gronden en dan dit noq het weer Van Agt: Steun voor Groningen NEDERLAND BESPAARDE 3 PROCENT OP OLIE E Ve leg Oo vrt die B. en W. A’dam: gas ESMIL start studie naar gei marktsituatie Groote Keyser moet ontruimd Okto blijft nog 2 weken draaien rr- „2 Rh FNV-demonstratie trekt 3000 man Gei ZATERDAG 9 FEBRUARI Z A 1980 BINNEN- EN BUITENLAND 2 HOGE RAAD OVER DWANG REGERING: Veel gerookt PTT in de fout (Van PA Frans lands ten d neme febru IB Patronen weg Protest juristen Meer eerstejaars Gezin besmet Premie part-timers DEN HAAG. Op basis van de huidige prijsformules zal de export van aardgas ons land in 1980 ongeveer twee miljard gulden meer opleveren dan in 1979 10 miljard). Hierbij is nog geen rekening gehouden met extra verho gingen van de exportprijzen. 5 ■u- dj; Eo Ets F 7 (Van onze redactie binnenland) (Van onze redactie binnenland) 1 3 Over de aard en de omvang van het pakket wilde Van Agt gisteravond niets zeggen. Wel noemde hij als concrete pun ten een versnelde uitvoering van het ko- lenvergassingsproject en hij zei dat de premies op investeringen in Groningen worden verhoogd van 25 tot 30 procent. Hoeveel arbeidsplaatsen de maatrege len samen zullen opleveren en hoeveel (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Minister-president Van Agt wil zo vlug mogelijk een gesprek met het college van GS van Groningen. Het kabinet is het giste ren in hoofdlijnen namelijk eens ge worden over een pakket steunmaat regelen voor de werkgelegenheid in deze provincie, zo deelde de minister president gisteravond mee na het ka binetsberaad. o o.i o o o o o o o o de dag, maar ook het bouwen van huizen of de aanleg van wegen wordt duurder. Andriessen wil de algemene prijscom- pensatiepot, die voor 1980 1,3 miljard gulden groot is, beperken tot 300 mil joen. Dat levert een miljard op. Tel uit je winst, denkt Andriessen. Meer succes had vooralsnog minister Beelaerts van Blokland (Volkshuisves ting). Overleg met Andriessen leidde er toe dat in elk geval de woningbouw uitgezonderd blijft van de bestedingsbe perking die de minister zijn collega’s oplegt. Het snoeimes zal alleen het de partement zelf, maar niet de bouwpro gramma’s treffen. Het kabinet zit in een moeilijk parket, al was het alleen omdat via de ministe ries nog maar de helft van de drie tot vier miljard wordt ingeleverd. De rest <r Gisteren is voor de Argentijnse ambassade in Den Haag een stille wacht gehouden door leden van Amnesty International, uit protest tetfen het systematisch martelen van gevangenen, dat getuige een Amnesty-rapport, in Argentinië dagelijkse praktijk is. Tijdens deze wake werd aan de ambassadeur een exemplaar aangeboden van het rapport, waarin het martelen in Argentinië aan de kaak wordt gesteld. AMSTERDAM (ANP). „De Groote Keyser”, de door jongeren gekraakte pan den aan de Keizersgracht in Amsterdam, zal uiteindelijk moeten worden ontruimd. Dat zal niet gebeuren op grond van een gemeentelijk beleid of vanuit een oogpunt van volkshuisvesting, maar omdat er een rechterlijke uitspraak tot ontruiming is. Het niet uitvoeren van die uitspraak betekent een inbreuk op de rechtsorde. In geen land ter wereld wordt door jonge mensen zoveel gerookt als in Neder land. De meisjes overtreffen daarbij de jongens. Uit een onderzoek in Zoetermeer naar risico-indicatoren voor hart- en vaat ziekten is gebleken, dat van de jongens in de leeftijd van vijftien tot twintig jaar bijna de helft rookt. Van meisjes in dezelf de leeftijdsgroep rookt zelfs meer dan de helft (54 procent). De resultaten van het onderzoek staan in het Nederlands Tijd schrift voor Geneeskunde. De direktie van de PTT heeft het ver bruid bij de WD-fraktie in de Tweede Kamer. Aanleiding tot de ontstemming is de plaatsing op een volgende maand uit te geven postzegel van de vroegere politicus prof mr. P. J. Oud. Op de door de Amsterdamse kunste naar Jan van Toom ontworpen zegel van 60 cent is Oud de vroegere burgemees ter van Rotterdam geplaatst rechts van het voorzittersgéstoelte in de grote verga derzaal van de Kamer. En die plaats heeft Oud nooit ingenomen: als Kamerlid heeft hij steeds ter linkerzijde van de voorzit- tersstoel gezeten. nno nw nw wnw nw ono windst. windst. ozo nw zzw zzw z z z zzw z z z z z ono windst. z ozo z z nno nnw w o o z zw zw z windst. windst. windst. o o ono zo 17 -11 10 9 23 14 25 19 17 16 WAS Carter als de schatti registr den oj is giste vernor een fo: De i overig) vervul Vooral en hel daarm benod heeft De plichti Russis heeft actuee SAL waarni sië me op grc voorn; worde en de Ander pagne ten. Ir gens vijf di van he zw. bew. h. bew. geh. bew. motregen zw. bew. regen zw. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. regen zw. bew. zw. bew. regen zw. bew. zw. bew. zw. bew. 1. bew. onbew. h. bew. mist zw. bew. zw. bew. h. bew. motregen zw. bew. geh. bew. L bew. onbew. onbew. 1. bew. onbew. h. bew. BEIR sad va PLO h macht gesteld gen vei werd 1 gisterei krachte op de paraat! eventui bieden, fensie, schuwi Israelis In h« Libano ken dit menser christei de twe dorpen Beiroet ring wi verwor MAI tijen ii ren ov ming een g tiek ir aan he tieve Natior comm partije den b deze g Het front i kische zetten, het toi en de slecht; Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas Beiroet Tel Aviv Tunis ÏÜ3 tü rr V) C4 h C co 1 0.5 0.2 6 0 9 0 0.5 0 0 11 0 0 0.1 0 0 0 0 0.2 0 0.1 0 0 0 0.4 0 0 0 0 0 0 0 0 In S gooid van M kind v spraak dat de defensielasten jaarlijks met 3 procent stijgen. Na de problemen die Nederland rond de nieuwe kernwa pens gemaakt heeft wil Scholten niet opnieuw in Brussel gaan vertellen dat Nederland niet meedoet. Maar Scholten wordt vanuit zijn eigen CDA niet ge steund. Daar zegt men dat Nederland, blijkens de NAVO-cijfers, zich van alle landen het best houdt aan die afspraak. „Zolang de anderen er met de pet naar gooien hoeft Nederland niet voorop te lopen”, zei een CDA-Kamerlid deze week. Met andere woorden: de 3 procent is bespreekbaar. d Export van aardgas 2 miljard meer baten Hij wordt zo nu en dan aardig bijge vallen door de CDA-fractie. De sociaal- economische specialist van het CDA, Steef Weijers, klaagde deze week nog dat Andriessen te veel wil. Volgens hem mag de koppeling tussen lonen en uitke ringen niet aangetast worden, mogen ook de ambtenaren niet de dupe worden en moet uiterst voorzichtig worden om gesprongen met de prijscompensatie van 1 juli. Albeda zal dat met genoegen aangehoord hebben. Schooljeugd in Rotterdam heeft op een emplacement van de spoorwegen in Rot terdam-zuid een partij van 23.000 patro nen gestolen, waarvan er nog steeds zo’n 5000 zoek zijn. De politie heeft dit gister® bekendgemaakt. Volgens een woordvoer der is er reden voor bezorgdheid, omdat de jeugd met de munitie experimenteert Hij zegt, dat de zaak aan het rollen is geraakt, toen onderwijzers en leraren merkten, dat er leerlingen rondliepen met patronen op zak. In straten rond de scho len heeft de politie patronen teruggevon den, die soms platgeslagen waren. Bij kinderen zelf zijn zo’n duizend patronen teruggevonden. Het exportgas uit Groningen kost nu 16 cent per kubieke meter, midden 1980 zal het 20 cent kosten en aan het einde van het jaar 21,5 cent. Voor gas dat we invoeren moeten we nu echter 18,5 cent per kubieke meter betalen, maar zal gemiddeld over dit inar 22 cent worden. Daar staat tegenover dat de invoerwaarde van ruwe olie tussen 1979 en eind 1980 met meer dan 50 procent zal stijgen. Het olieverbruik in ons land is in het gehele vorige jaar 3 procent achtergebleven bij de aan het begin van het jaar opger stelde raming. Hierbij tekent Van Aardenne aan dat de bespa- ringsacties (het 5-procentsstreven) pas in april zijn begonnen. In totaal zal het olieverbruik in alle landen die zich met afspraken over besparingen hebben verbonden over 1979 ongeveer 1,5 procent lager zijn dan aanvankelijk geraamd. Energietoeslagen op bedrijfsinvesteringen zullen nauwelijks voor verstoringen van concurrentieverhoudingen tussen Neder landse bedrijven kunnen zorgen. Ondernemingen die meer in vesteren om te kunnen besparen zullen meer van de toeslag profiteren. Een fors deel van de investeringstoeslagen zal dan ook gaan naar bedrijven die een energie-intensieve produktie hebben, zo verwacht de bewindsman. Het energieverbruik in rijksgebouwen is, zo bleek uit steek proeven, sedert 1973 met 10 procent gestegen. Met de aange brachte beperkingen in de begrotingsposten voor energie kan nu een besparing worden bereikt van ten minste 10 procent ten opzichte van het oorspronkelijk voor 1980 gedachte verbruik- speil. Die uitspraak heeft de Hoge Raad, het hoogste rechtscollege in ons land, gisteren gedaan. Maar de Hoge Raad ontkent niet dat de regering andere wettige middelen heeft om soldaten naar Libanon te dwingen. De regering baseerde de uitzending vorig jaar eerst op het artikel in de dienstplichtwet dat onvrijwillige uit zending „in gewone tijden” (dus niet in oorlogstijd) mogelijk maakt. Enkele soldaten en de soldatenvakbond WDM spanden daartegen een rechts zaak aan. Het Haagse gerechtshof gaf de soldaten in augustus gelijk omdat in Libanon geen sprake zou zijn van ge wone tijden. Weer in binnen- en buitenland DEN HAAG. De regering heeft vorig jaar in eerste instantie de verkeerde wetsartikelen gehan teerd om de onvrijwillige uitzen ding van dienstplichtige soldaten naar Libanon te rechtvaardigen. moet uit de inkomenssfeer komen. Maar daar botst Andriessen op minister Albe da (Sociale Zaken), die nu al weken lang in hevige (zakelijke) onmin met hem leeft, omdat Albeda vindt dat de sociale uitkeringen niet nog eens gepakt kunnen worden. Albeda is nog steeds helemaal niet overtuigd van de noodzaak van An- driessens snoeidrift. De minister heeft zo zijn twijfels over de sombere cijfers die het Centraal Plan Bureau over onze economie rondstrooit. „De ambtenaren van financiën willen natuurlijk schoon schip maken en grijpen die CPB-cijfers graag aan”, zei een medewerker van Albeda deze week. Een honderdtal juristen heeft gisteren in een brief aan de minister van Justitie geprotesteerd tegen het lopende proces tegen de negen havenslepers van het Rot terdamse sleepbedrijf Smit. De juristen maken er bezwaar tegen dat de minister zich op deze wijze mengt in een arbeids conflict. Strafvervolging van de slepers, die vorig jaar lange tijd in staking waren, kan - volgens hen alleen maar nadelige gevolgen hebben voor de maatschappelij ke verhoudingen. In verhouding met voorgaand studie jaar is het aantal eerstejaars dat zich bij universiteiten en hogescholen heeft aan gemeld met ongeveer één procent geste gen tot 33.731 op 21 januari ’80. Het is een vrij geringe stijging, gezien de tendens, dat de afgelopen jaren de aantallen met plusminus vijf procent toenamen. Dit blijkt uit de gegevens van het Cen traal Bureau Aanmelding en Plaatsing Eerstejaars. Minister Ginjaar van Volksgezondheid en Milieuhygiëne heeft een familie uit Arnhem toegezegd dat hun zoon eventueel op kosten van het ministerie uitgebreid onderzocht zal worden op radioactievs besmetting. Het gezin heeft namelijk ja renlang gewoond op het terrein van de KEMA in Arnhem waar radioactief afval ligt opgeslagen. De mensen menen dat een andere zoon, die twee jaar geleden aan kanker overleed, door het afval op het KEMA terrein besmet is geraakt. De minister zegt dat er vooralsnog geen verantwoord we tenschappelijk verband is aan te brenget tussen het overlijden van de jongen en het afval op het KEMA-terrein. De Christelijke Federatie van Over heidspersoneel (NGBO en ARKA) is het niet eens met het voorstel van staatssecre taris Veder-Smit (Volksgezondheid) de ziekenfondspremie voor 300.000 part-time werknemers op maximaal 120 vast pet maand te bepalen. Zij vindt dit voorstel onaanvaardbaar. De GFO kan geen begrip opbrengen voor deze maatregel, die „een directe ramp” veroorzaakt in met name de gezins verzorging, waar ongeveer 70.000 partti mers werken. geld het gaat kosten, wordt pas gekend gemaakt in het gesprek met Groningen of met de hele Bestuurscommissie Noorden des Lands. De maatregelen die de rege ring voor ogen staan moeten wel passen in het Integraal Structuur Plan. Commissaris van de Koningin in Gro ningen, mr. E. H. Toxopeus, zei gister avond in een reactie, dat hij eerst overleg wil in het college van Gedeputeerde Sta ten, voordat er wordt beslist over de uitno diging van de regering. Zoals gemeld, hebben de Groninger Staten in een motie uitgesproken dat het college van GS voor lopig niet met de regering mag praten. „Dit is een sociaal schandaal van het ergste soort. Het vraagt om meer dan een protestvergadering als dit; het vraagt om verdere acties en massaal verzet van de hele FNV, schouder aan schouder”. Dit zei FNV-voorzitter Wim Kok over de Gro ningse werkgelegenheidssituatie, gister middag tijdens de FNV-manifestatie in het cultuurcentrum de Oosterpoort in Groningen. Kok veroordeelde de reorga nisatieplannen van Philips, waardoor weer eens zwakke regio’s worden getrof fen en verklaarde ook dat de vouwkarton- fabriek Okto in Winschoten open moet blijven. „Spreiding van de rijksdiensten kunnen wjj niet accepteren als vervanging voor het scheppen van nieuwe arbeidsplaatsen. Wanneer spreiding van de rijksdiensten alleen verplaatsing van mensen van Den Haag naar Groningen betekent, dan schep je geen nieuwe arbeidsplaatsen, maar krijg je juist extra druk op de arbeids markt door alle vrouwen en kinderen die meeverhuizen”, aldus Kok. De manifestatie in het overvolle cul tuurcentrum werd door zo’n 3000 bezoe kers bjjgewoond, waaronder CPN-er Fre Meis. Deze riep herhaaldelijk om „actie, actie” en „wat doen jullie er aan” tijdens de redevoeringen van Kok en noordelijke FNV-bestuurders. Ook probeerde Meis tijdens de manifestatie het woord te voe ren, maar dat werd hem geweigerd. WINSCHOTEN (ANP). Na overleg tussen de vakorganisaties, de bewind voerders en de directie van KNP-KAPPA is bekendgemaakt, dat de vouwkartonfa- briek Okto nog tenminste veertien dagen in produktie kan blijven. Dit is mogelijk, omdat er enige financieringsruimte is ge schapen, zo wordt in een persbericht mee gedeeld. Die ruimte is geboden door mi nister Van Aardenne (Economische Zaken). Nu de fabriek nog veertien dagen kan blijven draaien, zijn de mogelijkheden van de bewindvoerders om nog tot een oplossing voor het bedrijf te komen, iets verruimd. Onderzocht wordt met name of vanuit Okto tot samenwerking met een ander bedrijf kan worden gekomen, dan wel dat overname door derden mogelijk is. Andriessen wil drie tot vier miljard bezuinigen. Eerst door wat men in be- grotingstermen „onderuitputting” noemt. Ministeries houden soms aan het eind van het jaar geld over, dat wel op de begroting stond. Andriessen wil die, soms tientallen, miljoenen min of meer „verbeurd” verklaren. Zo’n bezuiniging treft vooral ministeries die op de lange termijn moeten plannen. Ook wil hij de ministeries dit jaar vrijwel geen prij scompensatie geven. En juist met die maatregel heeft Andriessen stormen over zich afgeroepen. Vooral ministeries met hoge materi- aal-uitgaven (Defensie, Verkeer en Wa terstaat, Volkshuisvesting) hebben veel last van de prijsstijgingen op de wereld markt. In de internationale wapenhan del zijn prijsstijgingen aan de orde van Vooruitzichten voor maandag, opgesteld door het KNMI: Eerst regen, later perioden met zon. Middag- temperatuur ongeveer 8 graden. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland: Aantal uren zon: 1 tot 6. Minimumtemperatuur: omstreeks 4 graden. Maximumtemperatuur: omstreeks 8 graden. Kans op een droge perio den van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. WEERRAPPORTEN cue niet blijvend kan worden getolereerd.” Dit zeggen burgemeester en wethouders van Amsterdam in een notitie over de problemen rond de gekraakte panden, die de basis vormt voor het debat in de ge meenteraad hierover aanstaande woensdag. In de notitie geven B. en W. een overzicht van de geschiedenis sinds de uitspraak van het gerechtshof in Amster dam op 26 oktober 1979, dat de panden moesten worden ontruimd. Het college brengt daarbij paar voren, dat alle moge lijkheden zijn onderzocht om tot een op lossing te komen. Hoewel de krakers tot dusver geen gehoor hebben gegeven aan de uitnodiging van de gemeente tot overleg zullen B. en W. ernaar blijven streven een gewelddadige ontruiming te voorkomen. Er worden nu voorbereidingen getroffen voor een daadwerke lijke energiebesparingswetgeving, maar de economische ver slechtering maakt het besparingsstreven moeilijker uit te voe ren. Nederland heeft in 1979 3 procent bespaard op het verbruik van olieprodukten. Een en ander blijkt uit de antwoorden van minister Van Aardenne (Economische Zaken) op vragen van Tweede-Kamer- leden naar aanleiding van de Energlenota deel I (besparingsbe leid). De minister verzekert dat het bedrijfsleven niet mag lijden onder het nationale „inkomensverlies” door de forse stijging der olieprijzen. Om dit te bereiken is onder andere loonmatiging noodzakelijk. De bewindsman erkent dat de recente enorme olieprijsstijgin- gen de schattingen van de mogelijke besparingen en vooral de prijsveronderstellingen die daaraan ten grondslag liggen, aan waarde hebben doen verhezen. Er zullen nieuwe ramingen worden gemaakt, maar die komen pas in de loop van het jaar I gereed. Bovendien zal een lagere economische groei ook de energiebesparende investeringen belemmeren. Maar enkele van zijn collega’s, zoals Schoften (Defensie) en Tuijnman (Ver keer) hebben daar geen zin in. Andries sen vindt dat de ministeries het dit jaar met het op hun begroting staande geld moeten doen. Lukt dat niet, dan koop je maar minder, heet het. Die eis joeg Schoften in de gordijnen. Volgens hem is de rek uit de Defensiebegroting. Voor veel dure materieelaankopen zijn de contracten al gesloten en het personeels bestand is al zo krap dat aan verdere beperkingen niet valt te denken. Voorts wijst Schoften op de NAVO-af- (Van onze IJmondredactie) IJMUIDEN. De directie van ESMIL, een ESTEL-onderneming voor milieu techniek, heeft opdracht gegeven tot een interne studie, gezien de tegenvallende resultaten van ESMIL en de krimpende markt. De studie behelst een onderzoek naar het kostenniveau, de produktie en het marktaandeel. Eveneens wordt de personeelsbezetting doorgelicht. ESMIL heeft haar hoofdkantoor in Am sterdam en levert kennis en apparatuur op het gebied van waterbehandeling, waaronder zuiveringsinstallaties voor drink-, riool- en bedrijfswater; ontziltings- installaties en gasreiniging. De onderne ming heeft verder vestigingen in onder meer Sneek en Vlaardingen. 10 11 10 8 12 9 10 9 10 12 5 16 14 5 15 12 10 9 -14 8 1 -3 15 12 11 10 12 16 16 9 15 -12 13 Minister Schoften (Defensie) heeft toen een ander artikel gehanteerd, dat uitzending onder buitengewone om standigheden wel mogelijk maakt. Daarvoor is echter wel een Koninklijk Besluit nodig en dat is er toen ook gekomen. De regering is daarna tegen de uitspraak van het Hof in cassatie gegaan bij de Hoge Raad. Die gaf de regering gisteren ongelijk. De Hoge Raad sprak zich echter niet uit over het Koninklijk Besluit, zodat het ministerie van Defensie nog steeds alle mogelijkheden heeft om soldaten tegen hun zin naar Libanon uit te zen den. Dat gebeurt overigens nog slechts incidenteel. Momenteel zouden slechts enkele Libanon-gangers tegen hun zin zijn uitgezonden. De uitspraak van de Hoge Raad is dus alleen van toepassing op de solda ten die vorig jaar bij de eerste lichtin gen behoorden. Zij zijn inmiddels alle maal weer in Nederland terug en heb ben de dienst verlaten. De latere lich tingen zijn op grond van het Konink lijk Besluit uitgezonden. (Van onze redactie binnenland) De slag om de miljarden is deze week in het Catshuis losgebroken. Minister Andriessen (Financiën) heeft al een handvol collega-minis- ters tegen zich in het harnas gejaagd. onbew. 1. bew. onbew. 1. bew. 1. bew. 1. bew. 1. bew. onbew. onbew. 1. bew. ZONDAG 10 FEBRUARI Zon- en maanstanden Zon op 08.05 uur, onder 17.40 uur Maan op 02.35 uur, onder 12.09 uur Waterstanden Umuiden Hoogwater 09.29 uur en 22.12 uur Laagwater 04.53 uur en 17.28 uur MAANDAG 11 FEBRUARI Zon- en maanstanden Zon op 08.03 uur, onder 17.42 uur Maan op 03.40 uur, onder 12.46 uur Waterstanden Umuiden Hoogwater 10.38 uur en 23.29 uur Laagwater 06.01 uur en 18.40 uur s'

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 2