Pools partijcongres Geen vuurwerk op Nog geen beslissing Britse abortuswet achtergrond s, Drie Nederlanders Verkeerd volkslied Ook registratie vrouwen voor dienstplicht VS Emotioneel debat in Lagerhuis Vertrek Syrisch leger uitgesteld Aartsbisschop Capucci bij gegijzelden Gematigde Basken gaan samenwerken Franse hulp bij ontruiming van moskee ontkend Impasse Britse staalstaking duurt voort omgekomen bij helikopterongeluk „Zwarte kiezers Rhodesië worden f geïntimideerd” „BIJEENKOMST VERMINDERT SPANNING NIET” I ■J '1 ZATERDAG 9 FEBRUARI 1980 BINNEN- EN BUITENLAND 2 fout minister Zaken ookt iars isten weg ip een i Rot patro- s zo'n stèren ivoer- omdat iteert. len is maren n met scho- [evon- i. Bj ronen I mers smet r 111 - -- i (Van onze redactie buitenland) PARIJS-BONN. Het Franse ministerie van Buiten landse Zaken heeft laten we ten dat Frankrijk niet zal deel nemen aan een gesprek op 20 februari in Bonn tussen de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Cyrus Vance en diens ambtgenoten uit de Bondsrepubliek, Groot- Brittannië en Italië. 1 ü:''A Parijs niet bij topgesprek over kwestie-Afghanistan 1 DEN HAAG (ANP). Bij een helikop terongeluk bij Bad Iburg, in West-Duits- land, zijn gisteren drie Nederlandse mili tairen omgekomen. Een vierde raakte gewond. De 26-jarige eerste luitenant J. F. Leen- stra uit Leeuwarden, de evenoude serge ant eerste klasse H. de Wolf uit Soester- berg en de 24-jarige vaandrig van de Ko ninklijke Landmacht R. R. van der Meer uit Rotterdam kwamen om het leven. Ern stig gewond raakte de 22-jarige tweede luitenant G. D. de Man uit Maarn. De beide luitenants deden dienst als vlieger, de sergeant als crew chief en de vaandrig als legerluchtwaamemer. Het is ruim tien jaar geleden dat voor het laatst ongelukken met dit type heli kopter plaats vonden. Toen verongeluk ten vrij kort na elkaar twee Alouette’s in Nederland, waarbij twee doden vielen. 298-squadron dat op de basis Soesterberg is gestationeerd, bij zeer slecht weer neer gestort. Cen sing nste- l van nees- van erga- heeft heeft arzit- ver- reede ngis uit te ficus door ieder- rij de •meer vaat ins in jaar ezelf- in de n het Tijd- Noord-Korea en Roemenië hebben ge weigerd een solidariteitsverklaring met het nieuwe bewind in Afghanistan te on dertekenen. Dit meldde het officiële Rus sische persbureau Tass gisteren. Beide landen hebben zich achter Joego-Slavië geschaard door zich te distantiëren van het Russische ingrijpen in Afghanistan. Poolse waarnemers merken op dat zelfs de selectie van de 1847 afgevaardig den naar het congres (ongeveer de helft is arbeider) uit de 3 miljoen partijleden, een aanwijzing geeft dat het congres er voornamelijk is om kritiekloos steun te geven aan het voorzichtige beleid van partijleider Edward Gierek, een beleid dat slechts ten doel heeft de Poolse boot niet te zeer naar de ene, dan wel naar de andere kant te doen overhellen. „De leiders zijn bevreesd drastische wijzigin gen aan te brengen”, zo zei een partij- functionaris onlangs. De reden hiervoor is, zo lichtte hij toe, dat de Poolse bur gers „onvoorspelbaar zijn in hun reac ties”, een duidelijke verwijzing naar de vele malen dat de Polen in het verleden in opstand kwamen tegen verhogingen van voedselprijzen. Een westers diplo maat meende schouderophalend: „Er zal geen vooruitgang worden geboekt zonder drastische hervormingen, maar Gierek streeft niet naar zulke hervor mingen en zijn geestverwanten zullen waarschijnlijk het congres domineren”. de Russische interventie in Afghanistan. Maar tegelijkertijd veroordeelt het, op de zelfde gronden, een eventuele poging van wie dan ook om in hetzelfde gebied zijn invloedssfeer uit te breiden. Dit standpunt 30 miljard gulden beloopt. Toch ver wacht men van het congres weinig con crete besluiten, al wordt het veronder steld de koers te bepalen die het land het komende decennium moet varen. gebouw binnen. Velen werden door de politie naar buiten gesleept of gedragen. Ook op de publieke tribune braken scher mutselingen uit. De nieuwe wet zou abortus beperken tot de eerste 20 weken van de zwangerschap in plaats van 28 weken. Ook zou abortus slechts worden toegestaan als er een ern stig gevaar voor het geestelijk en lichame lijk welzijn van de moeder zou bestaan. Tegenstanders van de nieuwe voorstel len zijn een felle procedurele strijd begon nen. Zij dienden niet minder dan 53 amen- Vanuit de regerings- en partijtop in Warschau zijn geen duidelijke oplossin gen aangedragen. Oproepen tot de be volking om harder te werken, in plaats van hervormingen, hebben hun overtui gingskracht verloren. De autoriteiten wijten veel van de problemen van Polen idie- h bij aan- este- een lens, met stèren istitie iroces t Rot risten nister aeids- epers, /aren, ielige >pelij- enger iirecte ;ezins- partti- MADRID (DPA). De gematigde par tijen in Spaans Baskenland hebben giste ren overeenstemming bereikt over de vor ming van een „Democratisch front voor een gemeenschappelijke nationale poli tiek in het Baskenland”. De partijen die aan het front deelnemen, zijn de conserva tieve christen-democratische „Baskische Nationalisten-Partij”, de socialisten, de communisten alsook twee kleinere linkse partijen. De overeenkomst moet nog wor den bekrachtigd door de besturen van deze groeperingen. Het doel van het gemeenschappelijke front is de grondwettelijk geregelde Bas kische autonomie snel in daden om te zetten, nu de situatie in Baskenland door het toenemende geweld, de werkloosheid en de economische crisis zienderogen ver slechtert. IIL, ieu- een nde nde oek en de Over is het tsecre- d) de t-time st per lorstel irn- aur ng, oor igs- ne- der idheid ie uit ntueel ebreid ictieve ijk ja- an de afval PARIJS (AFP). De Franse minister van Defensie, Yvon Bourges, heeft giste ren officieel ontkend dat Franse troepen november verleden jaar hand- en span diensten hebben verleend aan de Saoedi- sche autoriteiten bij de ontruiming van de Grote Moskee in Mekka die door fanatie ke moslimaanhangers was bezet. De vragen volgden na berichten in Franse kranten dat „een bijzondere afde ling van de Franse marechaussee” meege holpen heeft aan de voorbereiding voor de aanval van Saoedische troepen op de Gro te Moskee. zoon, tanker 1EMA- ïr zegt d we enga en het SALISBURY (Reuter). De Britse waarnemers bij de verkiezingen in Rhode- sië melden intimidatie van zwarte kiezers op grote schaal in het oosten van het land, voornamelijk in gebieden die beheerst worden door Moegabes partij ZANU-PF en de militaire vleugel daarvan, ZANLA. Andere partijen kunnen daar geen cam pagne voeren. Het betreft drie kiesdistric ten. In twee andere is de intimidatie vol gens de waarnemers minder ernstig. De vijf districten beslaan meer dan de helft van het land. In Salisbury zijn benzinebommen ge gooid in de woning van een aanhanger van Moegabe. De man, zijn vrouw en een kind werden gewond. markt is de slechtste in tien jaar dat daaruit wel apathie en inefficiënte ar beid moest resulteren. „Het is moeilijk de mensen meer te laten presteren en meer goederen te laten produceren, waardoor de situatie in een vicieuze cir kel is geraakt”, zei hij. de Polen zelf, zijn dat alcohol een van de meest beschikbare waren op de markt blijft. Lange rijen wachtenden voor de winkels is een dagelijks terugkerend fe nomeen geworden. Kardinaal Stefan Wyszynski veroordeelt dergelijke rijen als „een vernedering”. In westerse kringen gelooft men dat de huidige Poolse situatie „niet explosief’ is. Maar parlementslid Zenon Komender sprak onlangs in Warschau zijn collega’s toe: „Het moment kan komen dat de zorgen om en de moeilijkheden van de maatschappij, die zich het komend jaar nog kunnen verscherpen, de doelstellin gen van de nationale ontwikkeling gaan overschaduwen”. Politieke waarnemers verwachten dat Gierek in zijn toespraak tot het congres veel meer nadruk zal leggen op de bui tenlandse politiek en de internationale situatie dan hij oorspronkelijk van plan was. Het wordt niet uitgesloten geacht dat Gierek met aanwijzingen komt over nieuwe initiatieven op Europees vlak. Polen heeft er immers alle belang bij dat, althans in Europa, de ontspanning wordt voortgezet. In economisch opzicht kan het zich zelfs niet permitteren de banden met West-Europa te laten doors nijden, al stelt het lidmaatschap van het Oostblok aan de Polen een aantal gren zen die men in Warschau niet overschrij den kan en wil. Als partners in het westen richt Warschau zich vooral op de Westduitse Bondsrepubliek, op Frank rijk en op Scandinavië. Daarom is in de Poolse hoofdstad zoveel teleurstelling en onrust geventileerd over het besluit van de NAVO kernwapens in Europa te mo derniseren. Politieke kringen in War schau geloven oprecht dat er een ver band bestaat tussen het optreden van de Sovjet-Unie in Afghanistan en het be sluit dat in december in Brussel viel. Het toestel was op oefening in West- Duitsland toen het verongelukte. Het heeft zeer lang geduurd voordat reddings ploegen het wrak konden vinden. BEIROET (UPI). President Hafez As sad van Syrië heeft op verzoek van de PLO het vertrek van de Syrische vredes macht uit Beiroet voor enkele dagen uit gesteld, zo is gisteren uit Palestijnse krin gen vernomen. Een reden voor het uitstel werd niet genoemd. Israel heeft Syrië gisteren gewaarschuwd dat het zijn strijd krachten langs de grens met Libanon en op de hoogvlakte van Golan in staat van paraatheid heeft gebracht om aan een eventuele Syrische aanval het hoofd te bieden. De Israëlische minister van De fensie, Ezer Weizman, uitte deze waar schuwing in een vraaggesprek met het Israëlische blad Yedioth Aharonoth. In het noorden, midden en zuiden van Libanon zijn gisteren gevechten uitgebro ken die het leven hebben gekost aan acht mensen. Twee met elkaar wedijverende christelijke militiegroepen vochten voor de tweede opeenvolgende dag om twee dorpen op 80 kilometer ten noorden van Beiroet. Volgens zegslieden van de rege ring werden vijf mensen gedood en acht verwond. BANGKOK (AP). Toen de Thaise regering de weduwe van de vroegere Chinese premier Zhou Enlai gisteren een banket aanbood, zette een kapel ter harer ere het Chinese volkslied in, maar helaas het verkeerde dat van Taiwan. Premier Kriangsak heeft naar deze pijnlijke vergissing een onder zoek laten instellen. Hij gaf het minis terie van Buitenlandse Zaken op dracht mevrouw Deng Yingchao en haar delegatie officiële verontschuldi gingen aan te bieden. Verslaggevers die bij het banket aan wezig waren zeiden dat mevrouw Deng en haar Thaise gastheren juist een toast wilden uitbrengen toen de kapel van de voorlichtingsdienst het volks lied van Taiwan begon te spelen. Hal verwege de partituur kreeg een van de gastheren, generaal Coonhavan, de vergissing door en stuurde hij meteen een van zijn assistenten naar de diri gent toe om de muziek te laten stoppen. De autoriteiten deelden mee dat de dirigent de verkeerde partituur had meegenomen uit de muziekbibliotheek van de kapel. dementen in. Het is de bedoeling dat het debat op 15 februari wordt voortgezet, maar men verwacht niet dat het dan kan worden afgesloten. De Britse minister van Gezondheid, Ge rard Vaughan, zei gisteren voorstander te zijn van beperking van de termijn van 28 weken tot 24. Het debat trok grote belang stelling van politici en publiek. Er zijn massabijeenkomsten van voor- en tegen standers van abortus gehouden en de par lementsleden zijn „gebombardeerd” met brieven over het onderwerp. Er worden in Groot-Brittannië per jaar ongeveer 130.000 abortussen uitgevoerd, waarvan 30.000 bij vrouwen uit het bui tenland, voornamelijk Spanje. LONDEN (Reuter). Na een dag van emotionele en bittere debatten in het Britse Lagerhuis is er nog geen eindbeslissing bereikt over de nieuwe omstreden abortuswetgeving. De dis cussie zal volgende week worden voortgezet. Buiten het parlementsgebouw kwamen honderden demonstrerende vrouwen in botsing met de politie. Zij riepen „niet de kerk, niet de staat, wij moeten over ons lot beslissen”. Tal van vrouwen drongen het In maar ook buiten het Britse Lagerhuis speelden zich gisteren emotionele taferelen af in verband met de door de regering voor gestelde wijziging van de abortuswet. Britse mannen en vrouwen hielden gisteren een fakkeloptocht om te protesteren tegen de nieuwe voorstellen, die de termijn waarbin nen abortus is toegestaan, terugbrengt van 28 tot 20 weken. Minister Vance is op die dag in Bonn om te spreken met zijn Westduitse collega Genscher. Minister Genscher had de Ame rikaan „het Europees standpunt” inzake de Russische inval in Afghanistan samen met zijn buitenlandse collega’s uiteen wil len zetten. In Parijs is vernomen dat de Fransen een dergelijke ontmoeting „niet in overweging hebben genomen”. Van de zijde van het Elysée, de ambts woning van president Giscard, werd giste ren verklaard, dat van een gemeenschap pelijke bijeenkomst van de westelijke mo gendheden niet kan worden verwacht dat zij onder de huidige omstandigheden de internationale spanning zal verminderen. Hieraan werd toegevoegd dat Frankrijk wel bereid is zijn overleg met de afzonder lijke westelijke bondgenoten voort te zetten. - 7 Wat de afwijzende houding van Parijs betreft herinnerde men gisteren in Bonn aan uitlatingen die de Franse president Giscard d’Estaing na zijn topoverleg met bondskanselier Helmut Schmidt van West-Duitsland heeft gedaan. Na het ver trek van Schmidt gaf Giscard tegenover Franse journalisten te kennen, dat hij niet voelt voor een verdere verharding van de standpunten van Oost en West in de huidi ge situatie. De Westduitse regeringswoordvoerder Klaus Bölling wees er gisteren in Bonn op dat de Bondsrepubliek graag ziet dat het overleg tussen de westelijke mogendhe den in de komende weken intensief wordt voortgezet. De topconferentie van Gis card en Schmidt noemde hij een belang rijke mijlpaal daarbij, terwijl ook de ko mende besprekingen tussen Genscher en Vance volgens hem een belangrijk ele ment vormden. In dit verband herinnerde de woordvoerder van het Westduitse mi nisterie van Buitenlandse Zaken eraan dat de ministers van Buitenlandse Zaken van de negen landen van de Europese Gemeenschap volgens plan op 19 februari in Rome van gedachten zullen wisselen over de wereldsituatie. WASHINGTON (UPI). President Carter wil dat dit jaar zowel de mannen als de vrouwen van 19 en 20 jaar naar schatting 6 miljoen personen zich laten registreren om in geval van nood te wor den opgeroepen voor militaire dienst. Dit is gisteren van de zijde van het Witte Huis vernomen. Betrokkenen moeten daartoe een formulier op een postkantoor halen. De registratie van vrouwen (zij zullen overigens geen gevechtsfuncties hoeven vervullen) is nog niet eerder gebeurd. Vooral daar is veel protest tegen gerezen en het is nog de vraag, of het Congres daarmee zal instemmen en of het het benodigde geld zal voteren. De regering heeft 40 miljoen gulden gevraagd. De registratie van eventuele dienst plichtigen is sinds 1973 niet toegepast. De Russische interventie in Afghanistan heeft de kwestie voor de regering weer actueel gemaakt. De Afghaanse minister van Grensza- ken, luitenant-kolonel Faiz Mohammad, beschuldigt Pakistan ervan duizenden Af ghaanse nomaden te dwingen zich te ves tigen in speciale kampen waar zij door Amerikaanse, Egyptische en Chinese in structeurs worden opgeleid voor sabota gedaden. Dit meldde het dagblad van de Russische communistische partij, de Pravda, gisteren. Mohammad vindt dat Pakistan geen echte vluchtelingen her bergt en beschouwt het „vluchtelingen probleem” als „een uitvinding van Wester se propaganda”. Irak veroordeelt als niet-gebonden land LONDEN (DPA). De hoop op een spoedig einde van de Britse staalstaking is gisteren niet verwezenlijkt. Bij de hervat ting van het gesprek tussen vakbeweging en de leiding van het overheidsbedrijf British Steel Corporation (BSC) bood de werkgever niet meer dan 14 procent loonsverhoging, bij een eis van 20 procent. Na anderhalf uur braken de vertegen woordigers van de vakverenigingen het gesprek af. Hoe het conflict moet worden opgelost, weet niemand. Er komen steeds meer staalverwerkende bedrijven in moeilijkheden door de staking, die al zes weken duurt. De BSC produceert drie kwart van alle staal in Engeland. (Van onze redactie buitenland) Als je 1847 deskundigen bijeen brengt, en hun vertelt voor de ko mende tien jaar de koers uit te zet ten van hun in grote moeilijkheden verkerende land, dan zou je redelij kerwijs gesproken vuurwerk kun nen verwachten. Niet echter van het komende partijcongres in Polen, dat maandag begint. In Warschau wordt algemeen ver wacht dat het partijcongres bijna be drieglijk rustig zal verlopen en dat een waas van mist zal worden opgetrokken rond de voortwoekerende sociale, poli tieke en economische problemen, die in alle uithoeken van het land voelbaar zijn. Slechts de gespannen internationale toestand van dit moment verschaft het Poolse partijcongres enig gewicht. Het is het eerste partijcongres in een land van het Oostblok na het NAVO-besluit tot modernisering van de kernwapens en na de Russische interventie in Afghanistan. Ernstige economische tekortkomin gen, apathie onder arbeiders en onwil ligheid onder intellectuelen, de groeien de macht van de katholieke kerk als het machtigste blok van de onofficiële oppo sitie, een toenemend zelfbewustzijn on der de dissidentenbeweging, nieuwe spanningen in de internationale betrek kingen, het zijn allemaal problemen die waarschijnlijk wel hun weerslag zullen hebben op het congres - maar onder de oppervlakte. Van vele kanten is de laat ste jaren kritiek gekomen en is aange drongen op hervormingen, met name om de economische problemen aan te pakken. Polen kampt met een ernstig tekort aan consumptiegoederen en een schuld aan het buitenland die meer dan Met uitzondering wellicht van de machthebbers, zijn er weinigen in Polen die ontkennen dat de economie aan de rand van een crisis staat. Maar op natio naal niveau heerst de malaise, die geleid heeft tot een bijna complete impasse in het vinden van een oplossing. Een partij functionaris wilde nog wel verdedigen dat de Poolse leiders de economische stand van zaken niet zien als een „ramp”, maar hij erkende dat er zo’n geringe aanvoer van goederen naar de aan de „abnormale economische situa tie” in de wereld. Maar ze ontkennen zelfs het bestaan van een uiterst kriti sche analyse van de sociale, politieke en economische situatie, die vorige zomer vertrouwelijk was opgesteld door een vijftigtal vooraanstaande intellectuelen en die vervolgens door dissidenten in de publiciteit werd gebracht. Volgens de luchtmachtvoorlichtings- dienst is het toestel, een Alouette-3 van het Sociale tekortkomingen, beïnvloed door de economie en een schijnbaar Ipom leiderschap, komen steeds duide lijker in de schijnwerper. Arbeidsapa- thie is er slechts een van. Alcoholisme heeft zich wijd verbreid en het gebruik groeit nog - op dit moment beloopt het per persoon per jaar 8,2 liter zuivere alcohol. Een reden hiervoor kan, volgens TEHERAN (Reuter). De Grieks-ka- tholieke aartsbisschop van Jeruzalem, Hi- larion Capucci, heeft gisteren een bezoek gebracht aan de gegijzelden in de Ameri kaanse ambassade in Teheran. Capucci, die werd vergezeld door een zoon van ayatollah Khomeiny, zei na afloop dat de gijzelaars in goede conditie verkeren, zo meldt de Iraanse staatsradio. Capucci is in Teheran als gast van de Iraanse autoriteiten, voor de viering van de eerste veijaardag van de Iraanse revo lutie. Hij heeft ook een bezoek aan Khomeiny gebracht. Capucci woont tegenwoordig in Rome, omdat hij in Israel een tijd gevan gen heeft gezeten op beschuldiging van wapensmokkel voor Palestijnse com mando’s. De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Sadegh Ghotbzadeh heeft gisteren gezegd dat de Iraanse regering indien nodig, bereid is geweld te gebruiken om de bezetters uit de Amerikaanse ambassa de te verdrijven. Op het ogenblik zijn er geen plannen om op te treden tegen de bezetters, aldus Ghotbzadeh, in een inter view met de Londense televisie, „maar als de Revolutionaire Raad eenmaal een vast besluit heeft genomen, zal dat met overleg en overreding worden uitgevoerd, en in dien nodig met geweld”. Ghotbzadehs verklaring volgt op soort gelijke krachtige uitspraken tegen de be zetters van president Bani-Sadr, die de laatste dagen zijn positie aanzienlijk ver sterkt heeft. is gisteren in Brussel op een persconferen tie verkondigd door de minister van Bui tenlandse Zaken van Irak, dr. Sadoon Hammadi, na een tweedaags bezoek aan België. z’ -

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3