Aantrekkelijke opvoering toneelspel Ger Thijs door Globe Schuller’s Octet bevat veel positieve zaken Afscheid van een in Rotterdam Prosolofskaja blinkt uit in duet in Mazepa Godard gaat cursus leiden s geslaagd festival h L B. en W. Den Haag in beroep tegen beschikking CRM 1 I ■sa Radio Kamerorkest pleitbezorger Amerikanen Beeldjes Degas terecht Film International gaat eigen blad uitgeven Tsjaikovski’s opera aanhoren zeker waard 1 I Tarkovski Enquête -■ 9 19 80 MAANDAG FEBRUARI KUNST 1 1 0 iö - an 11 DEN BOSCH. Het toneelstuk De Kwekeling, geschreven door Ger Thijs, regisseur en artistiek leider van toneelgroep Theater, gaat over eenvoudige mensen en hun schuldgevoelens. Het speelt zich af in een klein grensdorpje in de Limburse mijnstreek. De titelfiguur, een pas afgestudeerde onderwijzer, keert terug naar zijn jeugd om af te rekenen met zijn schuldcomplex. De vader van de kwekeling Frits Angst was een NSB-er die het dorp na de oorlog ontvluchtte. Het stuk speelt in 1952,; de steenkolenmijnen draaiden nog volop en de Roomse Kerk en de mijningenieurs heersen over het arbeidersvolk. De Kwekeling of het opgelegde schuldcomplex (Foto Pan Sok) doven oltele- en. igosla- doven eman. 3, tV- 9 fe- naai .30 uur ending Salo- tijdge nie Sa- t haar. meer elin de iceerde Meisje de Ja- Lerkun- doeïs- leven roces- s 14. serie. nieu- luziek. Jour- rsstuk. lympi- e Spe- De schuld lijkt als een vloek op het gezin van de slachter te rusten. Mensen die zich best uit hun benauwde omgeving zouden Ger Thijs voert aan dat schuld het cen trale thema van zijn stuk is. Het is de schuld die van bovenaf komt. Bij de arbei dersbevolking wordt zij er door de Kerk ingehamerd; de jonge Frits Angst kreeg zijn schuldgevoel vanuit het gedrag van zijn vader. Al onmiddellijk bij zijn aan komst in het dorp krijgt zijn schuldcom plex voedsel als een oudere inwoner hem bij het horen van zijn naam toebijt: „De NSB-er Angst, de mijnopzichter". De kwekeling redt het niet als invaller op de dorpsschool. Zijn verblijf loopt uit op een mislikkung. En Angst trekt in bij de dorpsslachter, die met zijn vrouw, zijn broer en zijn dochter zelf tot de verstote nen van het dorp behoort. Frits neemt daar een merkwaardige plaats in. die het midden houdt tussen zoon en beminde van de vrouw des huizes. Op een weloverwogen wijze laat Thijs in zijn toneelstuk de sfeer van zo’n mijnwer- kersdorp voelen. Een gehucht dat tegen de Duitse grens aanleunt en dat bijna evenveel Duitse als Nederlandse invloe den kent. Een dorp met lome, lege zonda gen en vanzelfsprekend kerkbezoek. Als toekomst voor de opgroeiende jeugd zijn er de ondergrondse mijngangen. De men sen die we in dat dorp zien leven in de ban van hun ingeprent schuldgevoel. In hun gedragingen wordt dat duidelijk, ook door de manier waarop ze met elkaar praten. DEN HAAG (ANP). Burgemeester en Wethouders van Den Haag gaan bij de Raad van State in beroep tegen de beslis sing van minister Gardeniers (CRM) om de huisvestingskosten van de nieuw bouw voor het Nederlands Danstheater niet volledig te subsidiëren. Het college ziet in deze weigering van CRM een be dreiging voor de toekomst van het dans gezelschap. Het Nederlands Danstheater, dat nu is ondergebracht in een oude school in de Haagse Schilderswijk, zou over ongeveer Door het dreigende financieringstekort komt de nieuwe huisvesting van het Ne derlands Danstheater op losse schroeven te staan, hetgeen een directe bedreiging vormt voor de toekomst van dit gezel schap, meent het college. Daarbij brengt de beslissing van de minister de stadsver nieuwing van een deel van de Schilders wijk in gevaar, aldus B. en W. Marjja een in alle opzichten grandioze vertolking, waarbij je meer en meer de wensgedachte ingegeven kreeg om haar eens op het „echte” operapodium in deze rol niet alleen te horen, maar ook te zien. Naast haar landgenoten Kinjajef (Maze pa), Pankratof (Kotsjoebjej), Archipova (Ljoebof) en Pjafko (Andrej) - oude rotten in het vak op Pankratof na, die echter in 1975 het Vokalistenconcours te ’s Herto- genbosch won en wiens ster zo te horen ook nog wel op internationaal niveau zal rijzen - bleef Prosolofskaja het centrale punt in het geheel. Hans Vonk legde zoals je op deze con certuitvoering wel kon verwachten veel uitdrukkingskracht in de orkestpartij die door het RFO (op enkele grove effecten uit de kopersectie na) zeer genuanceerd werd gebracht. Het Groot Omroepkoor kweet zich uitstekend van zijn taak. GEMMA COEBERGH. ven komen. Rond de kwekeling Frits Angst ontstaat er zoiets als een onzichtba re stolp van waaruit geen ontsnappen meer mogleijk lijkt. KO VAN LEEUWEN De Kwekeling komt op 5 maart in de Stadsschouwburg van Amsterdam en op 7 maart in die van Haarlem. Goede spelprestaties van Joost Prinsen die de ruwe bolster en de blanke pit van de slachter goed aankan, Guusje van Til- borg als knap volgehouden Duitse „in dringster” Scène in De Kwekeling met (v.l.n.r.) Guus je van Tilborgh, Guus Hoes. Babette Mulder en Theu Boermans. De mijndorpsfeer komt uitstekend over in het knap gecomponeerde toneelbeeld van Paul Gallis. In plaats van een gevaar lijk realistische huizenrij een objectieve aanblik van plaatijzeren woningsugges- ties, die in een fraai belichtingsspel be trokken worden. Ook de andere locaties, binnen- en buitenshuis worden eenvoudig aangegeven. Sfeerbepalend zijn een grote steenberg, een reusachtig kruisbeeld op voetstuk, zoals die in het zuiden langs ’s Heeren wegen voorkomen, en een enor me bovengrondse lift die de ondergrondse bedrijvigheid lijkt te symboliseren. Het is de bedoeling dat bijvoorbeeld heel nauwkeurig de ontwikkeling van bepaalde filmtechnische middelen in de loop van de filmgeschiedenis wor- t. serie. »n„. Kleu- chool. igram- orgen. nents- f pro- Jefta, NEW YORK (UPI). Het Metropoli tan Museum van New York heeft zater dag de twee bronzen beeldjes van Ed gar Degas teruggevonden waarvan het aanvankelijk dacht dat ze gestolen waren. De beeldjes, die vrijdagavond waren vermist en die deel uitmaken van een serie van 72, die kort na de dood van de kunstenaar in 1917 werden gegoten, stonden in een andere opslagruimte, dan waar zij hadden behoren te staan, aldus een woordvoerder. KRO ur via komt o Stad tat zal rnroep, rokke- :n van scussie il van 18.30 netrie. 19.45 15 Ak- maga- 21.45 Infor- .30 De 'renzy, z-serie. Zim- 19.15 20.00 “porta sdaad- Zwei 24.00 De gemeente Den Haag verzocht CRM te blijven subsidiëren volgens de formule, waarbij zij zelf veertig en het rijk zestig percent van de tekorten dekt. Het ministe rie liet echter weten niet de gevraagde zes maar slechts twee ton per jaar te willen betalen. Toch had ik in het karakter van deze Angst graag wat minder vaagheid, wat meer duidelijke contouren gezien. Theo de Groot speelt deze mislukkende onder wijzer op een bangelijke maar sympathie ke manier, maar het komt me voor alsof hij in wezen maar weinig greep op de rol heeft kunnen krijgen. En veel houvast biedt deze ook niet. Overigens, ook de andere rollen zijn veelal schematisch aan gegeven; het stuk moet het hebben van de totaalcompositie. Aan de spelers stelt dat weer bijzondere eisen en onder Rijnders regie wordt dat totaalbeeld stukje voor stukje duidelijk in een aantrekkelijke voorstelling, die verder geen werkelijk indringende spanning bezit. Babette Mulder met mooie momenten als de in het gezicht geschonden Zusje en Huib Rooymans als de soms wat tegen sputterende, maar meestal loom berusten de broer Joseph. lorgen- zersum lorgen- if de in An al kun- d over and en kunst ven is. eter de aantal listerie wordt tallere nd om In deze vers en iteur A wordt larnaas chrijvet n Dool- (Van onze kunstredactie) ROTTERDAM. Afgelopen zondag kwam dan definitief een einde aan Film International 1980 met de laatst vertoonde film, dat was de Amerikaanse gevangenisfilm Penitentiary die om 00.15 als hekkesluiter in het Venster begon te lopen. Van een afscheidsfeest was ditmaal afgezien, dus met stille trom zijn de gasten en permanente deelnemers van buiten de stad afgereisd en werden de lichten gedoofd van het theatercomplex in de Gouvernestraat van het Kriteriontheater in het Groot Handelsgebouw waar het Festival zich geconcentreerd had. Dat niet ieder zich bij dit toch nog onverwachte einde kon verenigen, bleek uit een verhaal van Hans Keiler, de nieu we directeur van de Rotterdamse Kunst stichting die zondagmiddag door een overijverige passe-partouthouder aange houden werd met de vraag of hij al wist hoe het programma van a.s. maandag er uitzag. Dit ter inleiding van mededelingen aan de pers en andere nieuwsgierigen over hoe deze negende Film International in cijfers verlopen was. Grof geschat waren er Volgens Keiler, in de tien dagen die het festival duurde 34.000 bezoekers geweest, 2000 meer dan vorig jaar. Er waren ook meer films ver toond, 93 tegen 86 in 1979. De grenzen in horizontale zin waren bereikt, vond Keiler en het werd tijd nieuwe activiteiten te ontwikkelen. Een eigen filmblad dat in de periode tussen twee festivals de contacten met filmvrienden over het hele land maar ook internationaal levendig zou houden, een samenwerking met de progressieve groep Filmforum in Berlijn en een soort filmacademie nieuwe stijl stonden op het verlanglijstje. Voor dit laatste initiatief was Jean-Luc Godard uit Parijs overge komen want deze had zeer eigen ideeën over leer- en instructiemethodes bij het doceren van filmhistorie, waarbij het woord bijna geheel teruggedrongen werd door het beeld. Praten en schrijven over film vond hij (terecht) ontoerijkende mid delen om achter het mysterie van de film- expressie te komen, alleen het beeld kon hierbij uitkomst brengen. Godard was uiteraard niet de enige bui tenlandse gast in Rotterdam. In totaal zijn er een zestigtal mannelijke en vrouwelijke regisseurs op bezoek geweest die hun films kwamen inleiden of zo maar wat kwamen kijken. Want de faam van Film International is wijd verspreid, niet alleen in Europa maar ook in het Midden-Oosten en in Amerika. En geïnteresseerde ver huurders komen hier van vele kanten op zoek naar nieuwe indrukken, zoals ze dat ook doen op de Festivals in Cannes en Berlijn. Eregast was ditmaal Michelangelo An tonioni aan wie een uigebreid retrospec tief was gewijd. Maar over dat oude werk wilde hij tijdens een persconferentie niet praten, dat lag al weer ver achter hem en hij was nu alleen bereid om over zijn nieuwe plannen wat te vertellen, plannen (enoch- •sum 2. verleed ons op ileiding en her- let haar rt vorig AMSTERDAM. Naast Eugen Onjegin en Pikovaja Dama heeft Tsjaikovski nog acht opera’s op zijn naam staan, waarvan Mazepa er één is. Een opera, die zich niet in de bekendheid van bovengenoemde twee mag verheugen, maar gezien de uitvoering in concertvorm van zaterdagmiddag - het aanhoren zeker waard is. AMSTERDAM. „Ik huldig geen neoklassiek standpunt, wel geloof ik dat er behoefte bestaat om te komen tot hedendaagse analogieën voor de waarden en waarheden van het verleden”. Een essentiële zin uit de toelichting die de Amerikaanse componist en dirigent Gunther Schuller meegaf aan zijn eigen Octet, dat samen met Incenters van zijn tijd- en landgenoot Jacob Druckman en Odefonia van de tot een jongere generatie behorende Marc-Antonio Consoli zondagmiddag in het Concertgebouw op het programma stond. een hogere beschaving is ontstaan die garant staat voor meer geluk. De titelfiguur Stalker is een in het leven teleurgestelde man, die ondanks zijn bele zenheid niets bereikt heeft. Hij werkt zich op als clandestiene gids naar het nieuwe Utopia om toch nog iets waardevols te doen door de mensen te helpen daarginds het geluk te vinden. Zijn clandestiene be zoeken aan het verborgen gebied, tegen de wil van zijn vrouw, zijn volgens haar verantwoordelijk voor de aangeboren af wijking bij hun dochtertje. Toch gaat Stalker opnieuw op weg met een kernfysicus en een schrijver. Gaande weg blijkt echter dat deze niet echt in het geluk geloven, maar eerder uit zijn op aanzien en macht. De achtergebleven vrouw is intussen met beide benen op de grond gebleven en bij de terugkeer van het teleurgestelde drietal zegt zij: „Als er in ons leven geen verdriet was, zou het niet beter zijn, en er zou geen hoop bestaan”. Het is duidelijk dat Tarkovski zich met die laatste gedachten indentificeert. Hij is een realist die zich vooral bezighoudt met de realiteit dat mensen verlangens, fanta sieën en dromen hebben, die hun wezenlij ke belangen in de weg kunnen staan. De science-fictionfilm „Solaris” heeft in een bepaald opzicht (een soort Utopia) recht streekse overeenkomsten met „Stalker”. De verrassing van deze nieuwe film is echter, dat hij rechtlijniger is en daardoor sneller toegankelijker lijkt dan met name de vorige film De Spiegel. Maar de beel dentaal is nog even intrigerend en veelzij dig. En voor het overige geldt voor Stalker hetzelfde als voor Tarkovski’s vroegere film: ze zijn zo wonderlijk mooi (ook van fotografie, belichting en speciaal kleurge bruik) dat je dit nieuwe werk het best twee, drie keer kunt gaan zien, wanneer het straks in de Nederlandse filmhuizen vertoond zal worden. Johan van der Keuken die het zijn pu bliek wel erg moeilijk had gemaakt met Natuurlijk was in een van de laatste nummers van het dagelijkse bulletin dat de merkwaardige naam Koeview had ge kregen, plaats ingeruimd voor een enquê te onder de critici naar hun voorkeuren door hen een lijstje te laten maken van de vijf beste films die ze gezien hadden. Veel vuldig kwamen daar de titels op voor van de twee Russische films die vertoond wa ren: Stalker van Andrei Tarkovski (be kend door Anrei Rublev uit ’66) en De Kleur van Granaatappels van Sergej Pa- radjanov, beide al aangekocht door Film International en hopelijk spoedig in roula tie te zien. En ook Eboli van Rosi en Aria voor een Atleet behoorden meer dan eens tot de beste vijf. Stalker waarover we nog niet konden berichten gebaseerd op de Russische roman Picknick langs de weg, gaat over een geheimzinnig gebied, waar zich vreemde veranderingen hebben voltrok ken; de bloemen bijvoorbeeld bloeien wel, maar zij geuren niet. Het gebied is afgezet door de politie, nadat een expeditie niet was teruggekeerd. Men denkt dat er een meteoriet is gevallen en dat zich daarna bepaalde mutaties in de natuur hebben voorgedaan. Men fantaseert dat daardoor willen losmaken, maar er nauwelijks de kans toe vinden. Ook Frist Angst lijkt niet meer weg te kunnen; nadat hij als onder wijzer mislukt is, en blijft hij temidden van het gezin van de slachter hangen. In meer dan één opzicht doet De Kwekeling denken aan Bloed van de hongerleiders, van de Amerikaan Sam Sheperd, waarin ook de uitzichtloosheid van een noodlots- familie centraal staat. Het Zuidelijk Toneel Globe speelt Thijs’ stuk onder een mooi uitgebalanceerde re gie van Gerardjan Rijnders. De tekst wordt met zorg behandeld en er wordt gesproken in een goed verstaanbare Lim- burgs-achtige tongval, met af en toe wat Duits waar het scènes betreft met de vrouw van de slachter, die van Duitse afkomst is. Het voorstellingstempo is aan de lage kant doordat Rijnders blijkbaar gekozen heeft voor een werking die met nadruk vanuit de tekst moet ontstaan. De toneelhandeling past zich daarbij aan en niet omgekeerd en dat deed me tijdens de voorstelling in Den Bosch weer denken aan Ulrich Greiffs regie van Leonce en Lena, het eerste stuk dat Globe dit seizoen uitbracht. De manier waarop de verschillende per sonages in De Kwekeling tegen elkaar aanpraten, geeft aan dat ze heel goed begrijpen dat er iets mis is. Maar waar de zaak schort, dat staat ze nou weer niet zo helder voor de geest. De spelers van Globe laten in een speeltrant die veel weg heeft van het Duitse realisme die vage onvrede met het leven in de figuren van de dorps bewoners geloofwaardig en zuiver tot le- JEAN-LUC GODARD den bestudeerd, zoals de close-up sinds de functionele toepassing daarvan door de Amerikaan Griffith. Er zal veel met video gewerkt worden, zodat de cursisten in de praktijk kunnen erva ren hoe de verschillende technische kunstgrepen in dienst kunnen worden gesteld van het uiteindelijke doel. (Van onze kunstredactie) ROTTERDAM. Op initiatief van de Rotterdamse Kunststichting, onder wiens auspiciën Film International wordt gehouden, komt de Franse avantgarde-cineast Jean-Luc Godard in Rotterdam gedurende twee jaar do ceren. Onder de benaming New Film School gaat met ingang van septem ber een tweejarige cursus onder zijn leiding van start, tijdens welke Go dard twee dagen per maand les zal geven. Regisseurs, critici en andere betrokkenen, in totaal circa 20 mensen, zullen er aan deel kunnen nemen. I ■1 twee jaar moeten verhuizen naar de nieuwbouw naast het Circustheater in Scheveningen. De jaarlijkse huisvestings lasten zullen dan echter aanzienlijk stij gen tot een miljoen gulden per jaar. zijn eigenzinnige en daardoor toch fasci nerende De Meester en de Reus werd tweemaal genoemd, wat bij deze sterke concurrentie toch wel opmerkelijk was. Helemaal eerlijk is een dergelijke steek proef natuurlijk niet, al was het alleen maar omdat zelfs de ijverigste filmjourna list niet in staat geacht kan worden alles gezien te hebben. Bijna negentig films voor 10 dagen is ook voor de grootste filmfanaat van het goede te veel. En het is niet gezegd of bij de noodgedwongen on gezien gebleven films ook niet een van de vijf beste gezeten zou hebben. Bij de enquête die onder bet publiek werd gehouden, kwamen 498 ingevulde formulieren retour. De Duitse film Die Kinder aus nummer 67 van Usch Barthel- mesz en Werner Meyer stond bovenaan de ranglijst, tweede werd Amator van Krzysztof Kieslovski uit Polen en derde de Turkse film Suerue van Zeki Okten. De met Westberlijnse kinderen gemaak te speelfilm Die kinder aus nummer 67 kreeg ook de prijs voor de beste politieke film, de Gouden Horzel 1980 van de Stich ting Burgerschapskunde. „Die kinder aus nummer 67” speelt zich af in een arbei derswijk van Berlijn enkele jaren vlak voor en na de machtsgreep van Hitler in 1933. Het nogal zeldzame karakter van die film is, dat hij laat zien hoe een totalitair politiek systeem in dit geval het natio- naal-socialisme van Hitler binnen dringt in het gesloten wereldje van een groep buurtkinderen die dagelijks met elkaar optrekken. De opbouw is zo gekozen, dat de film aan de buitenkant als het ware dezelfde polsslag heeft als die van het ogenschijn lijk ongestoorde dagelijkse leventje van de schoolgaande, spelende en vechtende kinderen. Daardoor krijgt de infiltratie van de nazi’s iets heel sluipends. Pas wan- neer een anti-nazi in elkaar geslagen wordt, gaat bij de kinderen de alarmbel over. Hoewel aan zo’n uitvoering in concert vorm (zonder scenische handeling en der halve met het altijd voelbare gemis aan het visueel-dramatische aspekt) het be zwaar van onvolledigheid blijft kleven is het de gelegenheid bij uitstek om de mu ziek puur op zijn merites te beoordelen. Een opera als deze, waarin de orkestpartij een groot deel van de muzikale uitdruk king naar zich toe trekt, leent zich in ieder geval voor een dergelijke uitvoeringswij ze. Het verhaal, de geschiedenis van de 17e-eeuwse Kozakkenleider Ivan Stepa- novitsj Mazepa, is trouwens bij het lezen alleen al kleurrijk genoeg. Tsjaikovski werd tot deze opera geïnspi-. reerd door een gedicht van Poesjkin, Pol- tawa genaamd, waarin de strijd van Maze pa om de onafhankelijkheid van Oekraïne beschreven wordt naast het thema van zijn tragische liefde voor de veel jongere Marija, de dochter van een rijke groot grondbezitter. In de tweede scène van de tweede akte voert Tsjaikovski deze episo de tot een belangrijk dramatisch gegeven op. Het dilemma waarin Marija verkeert wanneer zij tot de keuze wordt gesteld: trouw aan haar vader of trouw aan Maze pa is een indrukwekkend duet geworden, waarover Tsjaikovski in een brief aan zijn morele en financiële steun en toeverlaat (mevrouw Nadejda von Meck) schrijft: „De scène tussen Mazepa en Marija zal dankzij de prachtige verzen van Poesjkin ook vanaf het toneel indruk maken”. Het was zaterdagmiddag ook zeker het geval, want de jonge Russische sopraan Inessa Prosolofskaja gaf van deze en ook van de andere scènes in haar rol van opgeklopt tot klankerupties. „Het koper (trompet, hoorn en trombone) brengt een keten van muzikale ontwikkelingen op gang door het verstoren van een even wicht” licht Druckman van wie in het Holland Festival van 1976 waarin Ameri kaanse muziek als thema was gekozen werken zijn uitgevoerd zijn uit 1972 stammende compositie toe. Interessanter, fantasierijker en met een ingenieus gebruik van elementen als klankkleur en ritme als Odefonia van Gonsoli, een leerling van Schuller, Krenek en Crumb. Vooral het middendeel van deze compositie (de titel betekent zoiets als: klinkend gedicht) waarin spitsvondi ge contrastwerking van basklarinet, pic colo en altfagot domineerden had werke lijke zeggingskracht. Het Radio Kamerorkest volgde de zeer exact dirigerende Schuller op de voet en toonde zich aldus een ideaal pleitbezorger voor dit programma hedendaagse muziek van Amerikaanse bodem. GEMMA COEBERGH Concert: Vara-matinee op de vrije zaterdag door de Radio Filharmo nisch Orkest. Dirigent: Hans Vonk. Solisten: Inessa Prosolofskaja, so praan, Irina Archipova, mezzoso praan, Wladislaf Pjafko, tenor, Wou ter Goedhart, tenor, Wladimir Kinja jef, bariton, Wladimir Pankratof, bas, Henk Smit, bas. Koor: Groot Omroep Koor. Programma: Mazepa, opera in drie akten van Peter Tsjaikovski. Op namen van dit concert door de Vara radio, uitzending op nader te bepalen datum. Concertgebouw Amsterdam, bruari 1980. Schuller geniet als componist en diri gent in Amerika en ook in Europa bekend heid: hij dirigeerde de nodige vooraan staande Europese orkesten en leidde in zijn eigen land belangrijke projecten op het gebied van hedendaagse muziek. Een ook nog te vermelden feit dat zijn muzika le ontwikkeling en zijn filosofie zeker zal hebben beïnvloed is dat hij heeft samen gewerkt met Duke Ellington, Ornette Co leman en het Modern Jazz Quartet. En evenals onze landgenoot Theo Loevendie die zich in beide idiomen (jazz en eigen tijdse concertmuziek) beweegt is Schuller een componist die extreme jacht maakt op radicale vernieuwing. Of Schuller zijn op papier zeer overtui gend klinkende filosofie van continuïteit en het zoeken naar eigentijdse analogiëen in zijn in 1979 gecomponeerde Octet heeft kunnen waarmaken is een andere kwes tie. Hij anticipeert zelf al op eventuele kritiek in die richting door te stellen: „In alle bescheidenheid meen ik dat ik, hoe wel ik in mijn Octet en in andere composi ties van de laatste jaren het antwoord bepaald nog niet heb gevonden, toch lang zamerhand wel de juiste vraag kan stellen”. Zeker is dat over de ontwikkeling en uitwerking van de muzikale gegevens in vier delen van Octet veel positiefs te zeg gen valt. De hoekdelen beide ingeleid door een Adagio bevatten traditionele elementen als expositie, herhaling, door werking en een coda die teruggrijpt op het langzame begin. Het tweede deel is een thema met variaties, waarin de acht in strumenten om beurten aan bod komen en contrasten in klank en begeleiding evenals in tempo het variatie-element uit maken. Het derde deel is een Scherzo met drie gevarieerde exposities, een trio en een herhaling van het eigenlijke gegeven, culminerend in een chaotisch aandoend slot. Veel herkenbaars dus, ook bij een eerste confrontatie (Europese première van dit werk), alleen hier en daar wat veel herkauwen en dus een zekere langdradig heid in coloriet en motivische opbouw. Incenters (driehoek binnen een cirkel, pyramide in een bol) speelt zich af in de sfeer van statische klankvelden, af en toe waarbij de kleur in de film een belang rijke rol gaat spelen. Al in 1963 bij Deserto Rosso had hij met de kleur als aanduiding van gemoedstoestanden geëxperimen teerd, nu gaat hij met video de kleur beheersen en dat zou dan kunnen gebeu ren bij zijn eerstvolgend project, een film voor de televisie die zijn inhoud ontleent aan Jean Cocteau’s L’Aigle a deux Têtes. Op die dagen van het festival werd VOOrr*et<oigk aandacht besteeds aan een retrospectief van de Amerikaanse regisseur Nicholas Ray (1911-1979) die jaren terug al een cult- figuur was bij de jongeren van de Nouvel le Vague en dat gebleven is ook al maakte Ray sinds 1963 geen film meer. Hij bleef vooral bekend door filsm als Bigger than Life met James Mason, Johnny Guitar met Joan Crawford, Bitter Victory met Curt Jurgens en Richard Burton die alle te zien waren in Rotterdam en door Rebel Without a Cause met James Dean die jammer genoeg niet vertoond kon worden. Voorstelling: De Kwekeling. To neelspel van Ger Thijs, gespeeld door Zuidelijk Toneel Globe. Regie Gerardjan Rijnders, decor en kos tuums Paul Gallis. Met Theo de Groot, Ton Selter, Joost Prinsen, Guusje van Tilborgh, Babette Mul der, Huib Rooymans, Guus Hoes, Mi chel van Rooy, Theu Boermans, Gijs de Lange, Frans Spek en Bets van der Wal. Première 8 februari 1980, Schouwburg Casino. Den Bosch. >n en Abonnementsconcert serie C nr. 6 in het Concertgebouw te Amsterdam. Uitvoerenden: het Radio Kameror kest. Dirigent: Gunther Schuller. Pro gramma: Druckman, Schuller, Consoli. 10 februari 1980.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 11