Record bij Haarlem a Ajax stevent onbedreigd op landstitel af Heini Otto vonnist PSV Geslaagde test op baan Lake Placid Bestuur Feyenoord achter Stephan .1 Hughes: „Op meer gerekend” L 3 D Goede kilometer Kleine 1 9 2 13 1 1 FEBRUARI 1980 a rict J o o o o o o o >01 o o o o o o o o o o o o o o 3b o o o o o o o o o 0 o o o a 3 a a a a a teert MAANDAG w 36) 2i 234 13S II 51 ffl 3C 522 It 103. 71. ||B< F (Van onze sportredactie) SPORTIEF Vergadering van HAARLEM SPEELT TE VOORZICHTIG Heim Otto matchwinnaar ivel lim, volgt het gebeuren met minder interesse. ken 102046 o o i i 431. 324 lit 2«i 181 lit 268 In aanwezigheid van twee zwijgende Russische afgevaardigden heeft Robert J. Kane, de voorzitter van het Amerikaanse Olympische Comité, vrijdagavond tijdens een bijeenkomst van het Internationaal Olympisch Comité (IOC) in Lake Placid officieel geëist dat de Zomerspelen niet in Moskou worden gehouden. „Er moet een andere stad worden aan- LAKE PLACID. Op de baan van Lake Placid waar over enkele dagen de strijd om goud, zilver en brons zal los barsten, zijn dit weekeinde onder stra lende omstandigheden - vier graden vorst, weinig wind en zon - trainings- wedstrijden gehouden. Egbert van ’t Oever, de Nederlandse coach, toonde zich na afloop redelijk tevreden. „Een goede 1000 meter van Piet Kleine in 1.19.94 mag toch enige verwachtingen voor de 1500 meter wekken. Ook over zijn 5000 meter (7.22.84) ben ik wel te spreken. Tenslotte moet je niet verge ten dat het een test voor ons is. Kijken hoe we zijn geacclimatiseerd; uit dat oogpunt bekeken meen ik met enig ver trouwen naar de Olympische resultaten van Kleine te kunnen uitzien”. 1588J 82a 101) 885 «V .41) 211) 28 82 |e- op n. :he nctie e- 91 12! 62 10? 54J 102) op sn is, o o o o o o o o o >01 0 o o )0l o o o '0 o o ■o HAARLEM. De ruime belangstelling voor de wedstrijd Haarlem-Ajax - er waren meer dan 16.000 toeschouwers - heeft Haarlem een record-recette opgeleverd. Volgens secretaris/penningmeester Frans Bastiaenen passeerden er nog nooit zoveel bezoekers de poorten van het stadion aan de Jan Gijzenkade sinds de ingebruikname van de nieuwe zit/staantribune. Dat grote aantal toeschouwers heeft tot gevolg dat de club op dit moment 30.000 gulden vóór ligt op de begroting, die voor dit seizoen is gemaakt. Naast deze financiële meevaller is Haarlem echter ook met extra kosten geconfronteerd vanwege vernielingen, die door Ajax-supporters zijn aange bracht. Zo werden diverse reclameborden vernield en moest ook de afrastering achter een van de doelen het ontgelden. De schade wordt geschat op totaal 2500 gulden. Aangezien Haarlem en Telstar het komende weekeinde noch voor de competitie noch in het kader van de bekerstrijd in actie behoeven te komen, werken beide eerste teams zondag in Velsen op het sportpark Schoonenberg een vriendschap pelijke ontmoeting af. De aanvang is 14.30 uur. IOC uitgesteld gewezen omdat het contract tussen het IOC en Moskou is verbroken”, aldus Ka ne. „Indien er dit jaar geen andere plaats kan worden gevonden dienen de Spelen helemaal te worden afgelast”. Een enquête onder de 21 internationale sportfederaties, wier discipline tijdens de zomerspelen in Moskou eventueel aan bod komen, heeft uitgewezen dat de meerder heid van de bonden tegen een boycot van de spelen is. Het Internationaal Olym pisch Comité (IOC) maakte aan de voor avond van de voltallige zitting in Lake Placid bekend, dat negen federaties tegen elke vorm van boycot zijn. Zes bonden zullen de beleidslijn van het IOC volgen, vier hebben geen mening en twee (boksen en schieten) zijn voor boycot. LAKE PLACID. Het dagelijks be stuur van het Internationaal Olympisch Comité heeft gisteren in Lake Placid besloten de discussie in de algemene ver gadering een dag uit te stellen. Dit om zoveel mogelijk leden de gelegenheid te bieden hun mening naar voren te brengen. 8i 126. U 124 58 14S 54 51 44 62 121 134 44 K 32 5S 14» 34 171 58 II 199. 34 85 184 afstoppen. Maar omdat we die instelling kennelijk niet altijd kunnen opbrengen, maken we het ons zelf onnodig moei lijk”. Dat was niet alleen vorige week woensdagavond tegen Go Ahead Eagles maar ook gisteren het geval tegen Haar lem, dat gezien het verdienstelijke spel en de goede resultaten van de laatste weken voor een verrassing had willen zorgen. Een dergelijke afloop zat er ach ter niet in omdat Ajax deze botsing volle dig controleerde zonder overigens tot buitensporige inspanningen en opmer kelijke daden te komen. Bevestigde Haarlem-trainer Barry Hughes later: [„Ajax heeft dit duel volledig beheerst. Zij hebben ons niet in ons spel laten komen”. Met iets meer durf zou dat naar alle waarschijnlijkheid niet het geval zijn geweest. Haarlem hield weliswaar te recht rekening met de reputatie van zijn [opponent maar verzuimde gebruik te maken van de ruimte en de vrijheid die het soms kreeg. „Een kwestie van angst”, zo lichtte Barry Hughes in zijn nabeschouwing toe. „Een dat is natuur lijk niet onbegrijpelijk tegen een tegen stander als Ajax”. Die voorzichtige strategie leverde des ondanks nog een paar aardige momen ten op, zoals onder meer een afstands schot van Chris Verkaik, dat echter knap door Piet Schrijvers werd gepa reerd, en een solo van de verder teleur stellende Frank Kramer die deze actie ndsei v. ed.) 0 162! (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Guus Couwenberg, voorzitter van Feyenoord, heeft gisteren na afloop van de wedstrijd Feyenoord-FC Den Haag met klem ontkend dat het bestuur van de Rotterdamse club zijn directeur Peter Stephan een afkoopsom heeft aangeboden. „Die berichten zijn pertinent onjuist. Er is alleen een onder zoek ingesteld naar aanleiding van publikaties die de laatste weken rondom Stephan zijn verschenen. Daarbij zijn geen laakbare feiten aan het licht geko men. Wij handhaven derhalve het vertrouwen in onze directeur”. De Feyenoord-praeses liet voorts weten dat er de afgelopen week opnieuw contacten zijn geweest over het vertrek van Wim Jansen naar de Washington Diplomats. „Ons is een bedrag aangeboden van 40.000 gulden als vergoeding voor de schade, die wij lijden door het feit, dat Jansen een aantal wedstrijden niet meer voor Feyenoord speelt. Dat bedrag hebben wij afgewezen omdat we van mening zijn dat het dan tenminste 50.000 dollar moet zijn. Dat bedrag bleek geen bezwaar”. (Van onze sportredactie) HAARLEM. Het ziet ernaar uit dat Ajax zijn aandacht voor de landelijke competitie binnen niet al te lange tijd kan verplaatsen naar het internationale jebeuren: het Europa-Cup-I-toernooi voor landskampioenen, waarin de club wals bekend de kwartfinales heeft be reikt. De rol van de Amsterdamse for matie in de eredivisie lijkt dit seizoen althans vrij snél „uitgespeeld”. Hoewel w nog een paar lastige hindernissen te nemen zijn, zoals AZ (24 februari) en Feyenoord (9 maart), twijfelt eigenlijk niemand nog aan het feit dat het lands kampioenschap dit jaar wordt gepro longeerd. (Van onze sportredactie) ENSCHEDE. Voor de tweede keer in zijn nog kortstondige carrière als hoofd trainer van PSV heeft Jan Reker een beroerd weekeinde achter de rug. Moest zijn ploeg vorige week beide punten aan Roda laten, gisteren was het de jeugd van FC Twente dat de eens zo gerenommeer de Eindhovense ploeg met lege handen naar huis stuurde. De wil om te winnen was er wel bij de door Rijvers zo vaak bekritiseerde manschappen, maar de spe lers die het enthousiasme hadden kunnen verzilveren, zaten in de ziekenboeg. Adri S Koster en René van de Kerkhof werden I node gemist bij de Brabanders, die niet geheel onverdiend door het jeugdige Twentse elan werden afgetroefd. Want niet alleen PSV was gehandicapt, ook FC Twente moest machteloos ervaren dat Aad Kila en Niels Overweg het slacht offer waren geworden van het in dit sei zoen zo impopulaire gele-kaartenfestival. Maar, en dat is het grootste pluspunt van de Twentse equipe, de jeugd staat te drin gen om de plaatsen in te nemen: Het zorgvuldige scoutingbeleid onder leiding van Arend van de Wel gaat zo langzamer- hand zijn vruchten afwerpen, en het team I dat nu in het Diekman aantrad, had meer weg van een veredeld jeugdelftal dan van een ervaren eredivisieploeg. Een van de voordelen was bijvoorbeeld de brutaliteit waarmee het Twentse talent aan dit voor beide partijen zo belangrijke duel begon. De 11.500 toeschouwers - onder wie Spitz Kohn, die na afloop door de spelers werd gehuldigd - beseften nau- I welijks dat het duel al was begonnen of Jan van Beveren kon de bal uit het net I vissen. Binnen de minuut zorgde een voor- I zet van Jaap Bos voor een paniekerige I situatie in het Eindhovense doelgebied. I Huub Stevens kon de bal nog wel wegkop- pen, maar doordat Soren Lindsted hem I danig hinderde gebeurde dat erg onnauw- I keurig. Het leer daalde voor de voeten van I Hallvar Thoresen, die het met zijn rech- tervoet onnoemelijk hard de linkerboven hoek injoeg. Een prettig begin voor de Twentenaren, die door gebrek aan ervaring het steeds I moeilijker kregen om de bal van de eigen I speelhelft af te krijgen. De combinaties bij PSV klopten op het middenveld aar- I dig, maar zodra het op doortastendheid I aankwam, lieten de Eindhovenaren het I afweten. Nadat Ernie Brandts een inzet I door Scheve uit het doel zag gekopt, I kwam er wat meer mankracht in de voor- ste linie, maar het duurde toch tot de 35e minuut alvorens Willy van der Kuylen met een handige voetbeweging Harry Lubse in een gunstige stelling manoeuvreerde, waarop de PSV-spits koel het knappe voorbereidende werk afrondde: 1-1. Met Roel Smand in plaats van de uitge bluste Evert Bleuming probeerde Twente ha rust opnieuw de winst te vergaren. Thoresen was er dichtbij, maar zijn harde kopstoot ging rakelings langs de paal. En even later tikte Van Beveren een kogel van laatste man Martin Jol bekwaam uit de bovenhoek. Toch was het Smand, na maanden ein delijk weer eens terug in de selectie, die met een schitterende pass het tweede Twentse doelpunt inleidde. De bal bereik- I te Heini Otto, die met een zuiver gerichte I schuiver de bal langs Van Beveren in de I hoek knalde. In het laatste kwartier moest Jan Reker machteloos toezien dat zijn kapitale ploeg opnieuw twee kostbare winstpunten wer den ontnomen. „Een dreun”, zo omschreef de jeugdige PSV-trainer zijn gevoelens na afloop. „Ik kan de jongens niet verwijten dat ze er niet voor hebben gewerkt. Wat wij mis sen op dit moment zijn twee goede vleu gelspitsen. Over een week of drie, vier, zijn Adri Koster en René van de Kerkhof er mogelijk weer bij en dan zal het onge twijfeld beter gaan. Het gemak waarmee de ploeg zich dit seizoen op het hoogste voetbalplatform beweegt én handhaaft, onderlijnt die stelling. Het grootste probleem waar voor Ajax-trainer Leo Beenhakker zich echter ziet geplaatst is de motivatie bij hjn spelersgroep. De positieve resulta tenreeks - de Amsterdammers zijn nu al legen wedstrijden op rij ongeslagen - slsmede de eenvoudige wijze waarop de meeste tegenstanders worden geëlimi neerd, zijn daar in feite de oorzaak van. Leo Beenhakker wees daar gisteren na afloop van de ontmoeting tegen Haar lem, die met 3-1 werd gewonnen, nog eens op. „Sommige spelers hebben de neiging bet af en toe te gemakkelijk op te nemen. Dat is ook tegen Haarlem gebleken. Het «waar schuilt juist in die verslapping. Toen we met 2-0 voorkwamen, was het m feite een gelopen koers, maar omdat bij een paar spelers de concentratie weg *as, kon Haarlem nog tot 1-2 terugko men waardoor we toch nog alle zeilen moesten bijzetten om een gelijkspel te voorkomen. Wanneer we elke wedstrijd tot het uiterste gaan, dan zijn er op dit Moment weinig ploegen die ons kunnen niet doeltreffend wist af te ronden. Waar de sportpresentator faalde, slaagde ech ter Dick Schoenaker door een hoek schop van de slechts incidenteel opval lende Simon Tahamata achter poort wachter Rob Boersma te werken (0-1). De Ajacied zorgde daarmee voor een kleine opleving in deze sfeerloze en ui terst vlakke ontmoeting die overigens door zo’n 16.000 toeschouwers werd be keken. Een opmerkelijk aantal in het betaalde voetbalbestaan van Haarlem dat doorgaans genoegen moet nemen met veel minder publiek. Door die ach terstand, opgelopen in- de 34e minuut, werd de discipelen van Hughes in feite het uitzicht ontnomen op een succesvolle afwikkeling. Dat perspectief verdween helemaal toen Karei Bonsink in de twee de helft met een zeer fraai schot het verschil met één treffer opvoerde. Een mogelijkheid die Tahamata en Schoena ker - alleen voor Boersma eerder hadden laten liggen. De uiterst ijverige Gerrie Kleton - met Martin Haar en Abe van den Ban de meest opvallende spelers bij Haarlem - zorgde er tenslotte voor dat deze wedstrijd tenminste nog een aardig slot kreeg. Meer dan een paar spectaculaire momenten in het Ajax-doelgebied le verde het Haarlem, dat in de laatste minuut het slotoffensief moest bekopen met een doelpunt van de bij Ajax inge vallen Martin van Geel (in de ploeg gekomen voor Karei Bonsink) echter niet op. Een resultaat, waarover Barry Hughes later oordeelde: „Ik ben toch een beetje teleurgesteld. Ik had eerlijk gezegd op meer gerekend”. AD HEESBEEN OPSTELLINGEN. HAARLEM: Boersma, Masefield, Huyg, Verkaik, Van Leen, Van den Ban, Haar, Gullit (Lensen), Kleton, Kramer en Balm. AJAX: Schrijvers. Meutstege, Krol, Zwam- born, Boeve, Schoenaker, Jensen (Pen), Ler- by, Tahamata. Ling, Bonsink (Van Geel). Mocht er toch een wolkendek boven Lake Placid verschijnen waaruit sneeuw naar benden dwarrelt, dan zul len helicopters in actie komen om de natuurlijke witte vlokken weg te blazen. De skiwedstrijden zullen dus in ieder geval op kunstsneeuw worden ge houden. Han le Nobel, de begeleidende arts van de Nederlandse schaatsers bij de Winterspelen, blijft in opspraak. Tijdens de Europese kampioenschappen in Trondheim spuide hij zware kritiek op bondscoach Egbert van ’t Oever, die volgens hem maar plaats moet maken voor Jorrit Jorritsma. KNSB-voorzitter Herman van Laer tikte hem hiervoor op de vingers en verbood Le Nobel zich in het openbaar uit te laten over zaken die niet op zijn terrein liggen. Van chef de mission Bram Leeuwen hoek kan Le Nobel maandagavond, als hij met de schaatsploegen uit West Allis arriveert, een reprimande verwachten. Leeuwenhoek is boos omdat de arts, die nu onder de verantwoordelijkheid van het NOC valt, een eigen rubriek in een ochtendblad heeft geaccepteerd, en wil hem dat verbieden. t Seren Lerby heeft Haarlem-middenvelder Abe van den Ban onderuit gehaald. Chris Verkaik (links) kijkt met belangstelling toe Tsheu la Ling Hilbert van der Duim, die een goede 500 meter (39.25) liet volgen door een vrij zwakke 5000 meter in 7.31.69, heeft be slist het achterste van zijn tong niet willen laten zien, hetgeen ook mag gel den voor Yep Kramer, die op drie af standen in de baan kwam: 500 meter on 40.46; 1000 meter in 1.20.33 en een 3000 meter in 4.18.22. Van ’t Oever: „Het hangt er maar van af hoeveel je zelf ziet zitten in dergelijke afstanden. De een reageert heel anders dan de ander. Ik achtte het beter om Kramer op die 3000 meter te laten starten. Jammer, dat hij alleen moest rijden, dat overkwam Klei ne op de 5000 meter”. Voor de Noren golden deze trainings- wedstrijden als een laatste test. Hierna zou de ploeg voor de spelen worden samengesteld, hetgeen door de Neder landse chef d’équipe Bram Leeuwen hoek ernstig in twijfel werd getrokken. „De datum voor opgave is al lang geslo ten. Het komt me onwaarschijnlijk voor dat dit nu nog kan”. Intussen reden de Noren - vijf in getal - voor wat ze waard waren. De enige die zeker zou zijn van plaatsing, was de nieuwe Noorse kampioen Oxholm. Dat was duidelijk te merken aan zijn rijden op de 5 kilometer die hij uiterst ongeïnspireerd en met zeer wisselvallige rondetijden eindigde in 7.23.30. Kaj-Ame Stensjhemmet was de snelste met 7.17.41, gevolgd door Oy- vind Tveter in 7.22.03. Prins Gohlam Reze Pahlevi, een broer van de ex-sjah van Iran, maakt niet langer deel uit van het Internatio naal Olympisch Comité. Hij was niet aanwezig op de laatste drie zittingen van het IOC. De reglementen van het IOC schrijven voor dat men op straffe van verlies van het lidmaatschap niet zonder reden meer dan twee zittingen van deze organisatie achtereen mag missen. Prins Gohlam Reze Pahlevi was in 1955 tot lid benoemd. Al dagenlang schijnt in Lake Placid de zon, hoewel de temperatuur overdag nauwelijks tot boven het vriespunt stijgt (’s nachts is het min 25 graden) en sneeuw is er dan ook niet meer gevallen. Daar is lange tijd vergeefs naar uitgeke ken, terwijl er kunstmatige sneeuw op de skipistes werd gespoten. Nu hoopt iedereen dat de natuur niet plotseling voor echte sneeuw zorgt, want dat zou de kwaliteit van de pistes erg verslechteren. 9 0 5 )a D j- 40 40 44 In de nacht van vrijdag op zater dag is de Olympische vlam in Lake Placid gearriveerd. Donna Searight was de laatste van de 1500 atleten, die het vuur naar de eindbestemming gebracht hebben.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 13