Davis Cup-duel tegen Spanje verloren Jan Lammers buitengezet Na nederlaag op eerste 500 meter Judostrijd eindigt verrassend 3 DDR slaat weer toe 3 Geen kwalificatie tennisjunioren Uitslagenblok :r maandag 15 1 1 FEBRUARI 19 8 0 Liesblessure Technisch matig 2 3 Foute beslissing a K' t Ik N OKKERS DEELNAME WEER MISLUKKING Eric Heiden spelenderwijs Tom Okker: tegen zijn conditionele mogelijkheden in een compleet programma afgewerkt. naar vierde sprinttitel 11 Eric Heiden: imponerend. 7 6 6 6 maar Heiden streek vervólgens op impo nerende wijze dit schoonheidsfoutje glad door de andere drie afstanden op bijna hautaine manier winnend af te sluiten. Niet de 21-jarige Tom Plant uit West Allis, maar de Canadees Gaetan Boucher werd uiteindelijk tweede, omdat Plant (Van onze sportredactie) WEST ALLIS. Hoewel zijn ploegge noot Tom Plant even roet in het eten dreigde te gooien, heeft Eric Heiden zich dit weekend spelenderwijs in West Allis Het meest positieve winstpunt van het optreden van de drie Nederlanders was de verworven zekerheid dat Nederland volgend jaar weer met vier rijders aan de WK-sprint mag deelnemen. Óver het al gemeen vielen de resultaten enigszins (Van onze sportredactie) ZANDVOORT. Jan Lammers heeft voorlopig een punt achter zijn Formule I-carrière moeten zetten. Günther Schmidt, de eigenaar van de Westduitse renstal ATS, deelde de enige Nederlandse Grand Prix-coureur afgelopen zater dag mee dat er geen prijs meer op hem wordt gesteld. Het uitblijven van prestaties Lammers wist zich noch voor de GP van Argentinië, noch voor de GP van Brazilië te kwalificeren en het uitblijven van sponsoring (1 miljoen gulden) liggen ten grondslag aan de beslissing van Schmidt. Jan Lammers (23) wist na een teleurstellend seizoen bij Shadow in november van het afgelopen jaar een contract los te peuteren bij ATS. „Aanvankelijk wilde Schmidt met één wagen naar Zuid-Amerika. Mijn teamgenoot Marc Surer was aangewezen als eerste man. Na langdurige onderhandelin- gen wist ik Schmidt zo ver te krijgen dat hij een tweede auto zou laten starten in Argentinië en Brazilië. Afgesproken was dat ik pas na deze twee races met een sponsor op de proppen moest komen”. In tegenstelling tot Surer, die afgelopen jaar Europees kampioen in de Formule II werd, was Lammers te langzaam in de training om zich voor de races in Buenos Aires en Sao Paulo te plaatsen. Lammers’ manager Gerard van der Storm: „Terug in Nederland hebben Jan en ik de zaken grondig doorgesproken. We waren het er zelf al over eens dat het beter was om niet te starten in de Grand Prix van Zuid- Afrika (1 maart). De kans dat Jan sneller zou zijn dan in Zuid-Amerika was gering, omdat bijna alle concurrenten in Johannesburg met nieuwe auto’s rijden. De kans was groot dat het alleen nog slechter zou gaan”. „Vorige week vroeg Schmidt ons hoe het zat met de sponsoring. Het zou hem namelijk twee ton kosten als Jan naar Zuid-Afrika zou gaan, en dat werd hem te gek. Toen wij WEST ALLIS. Eindelijk dan hebben de Oostduitsers weer een wereldkampi oen schaatsen. Sinds 1975, toen Karin Kessov in Assen de hegemonie van Atje Keulen-Deelstra overnam, was het steeds niet gelukt, hoewel de rijdsters uit de DDR opzienbarende prestaties wisten te verrichten. De Oostduitse schaatsleiding lag lang overhoop met de juiste planning, leerde echter van eigen fouten, keek naar het buitenland, en dat alles resulteerde dit weekend in West Allis in een wereld titel sprint voor Karin Enke. ae meeste mogelijkheden op succes bood. Het betekende voor de 18-jarige schaat- ster uit Dresden de tweede omschakeling binnen een paar jaar. Twee jaar geleden hield ze zich nog voornamelijk bezig met het kunstrijden en werd ooit negende tij dens de Europese kampioenschappen. Een operatie aan de arm noopte haar tot het omkijken naar een ander schaats- onderdeel. Trainer Ernst Ludig, die ook Christa Rothenburger onder zijn hoede heeft, toverde haar moeiteloos om in een sprintster van wereldniveau, zo bleek dit weekeinde. 171.120 174.585 175.130 180.250 200.310 154.905 157.920 158.960 160.730 161.715 163.130 38.69 2) 39.28 8) 38.66 1) 39.37 (11) 39.77 (17) 40.33 (24) 42.06 1) 42.47 2) 43.56 6) 45.39 (24) 45.75 (28) 45.37 (20) Met de tweede garnituur leek de bij voorbaat eigenlijk al gereserveerde plaats in de kwartfinale tegen West-Duitsland plotseling evenwel erg ver weg. Okker Okker, die binnenkort 36 jaar wordt, wenste echter door te gaan, ondanks het feit dat hij zaterdag maar liefst drie uur en 50 minuten op de baan had gestaan met de sterk debuterende Leidschendam- mer Huub van Boeckel. Tegen Orantes en Gimenez zorgden Okker en Van Boeckel voor een gevecht, dat in technisch op zicht weliswaar matig was verzorgd, maar verder alles bood om de 3000 toe schouwers constant te vermaken. 1.25.83 1) 1.27.32 4) 1.27.17 3) 1.28.99 (14) 1.28.07 7) 1.29.06 (15) 38.61 1) 39.16 3) 40.33 (17) 39.28 4) 40.48 (19) 40.52 (21) 1.27.19 1) 1.32.41 (12) 1.29.11 2) 1.30.15 4) 2.09.65 (29) 1.32.36 (11) 1.17.98 1) 1.19.70 2) 1.19.87 3) 1.22.20 9) 1.21.87 7) 1.22.40 (10) Het team verzamelde, evenals winnaar Oostenrijk en nummer twee Denemarken, vier wedstrijd punten, maar het aantal ge wonnen partijen (5) was te gering. Op de laatste dag van het kwalificatietoernooi won Nederland met 3-0 van Noorwegen dat met nul punten als laatste eindigde. De cijfers laten echter zien dat het aan trekken van Okker, die voor deze gelegen heid zo’n 10.000 gulden zou hebben getou cheerd, de laatste jaren nooit succes heeft opgeleverd. In 1976 onderbrak Okker het Davis-Cuptoemooi tegen België voor een Super Star-wedstrijd in Londen, waar hij tijdens het onderdeel voetballen een dij beenblessure opliep, zodat hij bij terug keer van Steveaux verloor. Nadat hij het jaar erop tegen Joegosla vië niet beschikbaar was geweest, bleek zijn deelneming tegen Tsjechoslowakije (verlies tegen Hrebec) en vorig jaar tegen Frankrijk (nederlagen tegen Noah) be paald niet zaligmakend. Okker zou zich zelf dan ook wel eens in Sevilla definitief uitgeschakeld kunnen hebben. JAN PREENEN tse lotto ;etal: 1* HEREN 1. Heiden (VS) 2. Boucher (Can) 3. Plant (VS) 0.0 De Boer (Ned) 11. De Jong (Ned) 16. Ket (Ned) DAMES 1. Karin Enke (OD1) 2. Leah Poulos (VS) 3. Beth Heiden (VS) 14. Annie Borckink (Ned) 27. Ria Visser (Ned) 29. Sijtje v.d. Lende (Ned) 42.55 2) 42.25 1) 43.43 5) 45.30 (21) 45.66 (22) gediskw. KOPENHAGEN (ANP). Het Neder landse junioren tennisteam heeft zich za terdag niet kunnen plaatsen voor het toernooi om het officieuze wereldkampi oenschap voor landenteams. De Neder landse ploeg, bestaande uit Eric Wil- borts, Bas Vletter en René Moos, eindig de tijdens het kwalificatietoernooi in Ko penhagen als derde. 1 1 r i i i i i i r r i i Een net dat het begaf, Orantes die in een poging een bal te retourneren een lijn rechter besprong, dubbelfouten op uiterst kritieke momenten, drie matchpunten van Spanje, die soepel werden weggesla gen, het door Nederland tot tweemaal toe wegwerken van een grote achterstand en tenslotte de drie „love-games”, waarmee het team van coach Fred Hemmes uitein delijk de winst naar zich toe trok: 8-6, 2-6, 6-3, 9-11, 8-6. De zege, die voor Spanje na de eerste dag met een voorsprong van 2-0 binnen handbereik was geweest, leek daarmee voorlopig weer op de lange baan gescho ven. Met een complete ploeg zou Spanje geen problemen hebben gehad en zou Higueras, zoals het sportblad Marca op ondubbelzinnige wijze vaststelde, „zelfs in zijn eentje wel van Nederland hebben gewonnen”. zeiden dat we nog steeds geen geld hadden, heeft Schmidt besloten om de verbintenis tussen hem en Lammers op te zeggen. Hij gaat nu alleen door met Surer”. Lammers hoopt de komende week in Engeland de onder- handelingen met twee teams te openen om zijn deelname aan de Europese Grand Prix-races, die op 4 mei beginnen met de Grote Prijs van België, veilig te stellen. „Ik probeer bij een gerenommeerd merk als derde rijder onderdak te krijgen. De kans dat ik een sponsor vind, is groter als ik een contract krijg bij een bekende stal, dan bij een team als ATS. Ik heb ongeveer 1 miljoen gulden nodig om aan de negen Europese wedstrijden te kunnen deelnemen”, aldus Jan Lammers. ise lotto en zijn* Hij vond het belangrijker dat hij zich zelf niet voor „aap had gezet” en tijdig een eind had gemaakt aan zijn partij tegen de niet meer dan 1.58 meter boven de grond uitstekende Angel Gimenez. Na twee sets, die beide van de smadelijke cijfers 1-6 werden voorzien, staakte Okker een duel, dat een solovoorstelling van de Spanjaard te zien had gegeven, omdat de Hazerswou- denaar te veel hinder had ondervonden van een liesblessure. De tussenstand werd daardoor in deze interland 3-1, zodat de partij Sanders- Luna nog slechts een formaliteit was. „Tijdens de warming-up had ik niet zo veel last. Ik dacht daarom dat het alle maal wel mee zou vallen”, aldus Okker, die zijn blessure een maand geleden tij dens het officieuze wereldkampioenschap dubbelspel in Londen opliep. Daarna heeft hij met zijn koppelgenoot Wojtek Fibak alleen nog deelgenomen aan het Masterstoemooi in New York. Verder nam hij rust en hervatte hij de afgelopen week pas de training. Aangezien de pijn niet buiten de deur kon worden gezet, was het dan ook des te opvallender dat Okker in het Davis Cup duel tegen Spanje in Sevilla een volledig programma heeft afgewerkt. Terwijl de Spanjaarden in eerste instantie al de niet geheel fitte en conditioneel zwakke Manu el Orantes hadden laten vallen voor het enkelspel, hielden zij zondag ook José Higueras aan de kant. Higueras had aan zijn wedstrijd vrijdag tegen Sanders een dikke enkel overgehouden en werd op de laatste dag door Gimenez vervangen. Pat Hughes, de Engelse scheidsrechter, accepteerde zonder meer een doktersver klaring van de Spanjaarden en was zeker ook akkoord gegaan als Okker had afge schreven: „Zaterdagavond sprak ik Tom nog, maar hij repte met geen woord over zijn lies. Hij zei zelfs dat het helemaal geen punt was dat hij speelde. Ik verbaasde me daar wel over. Ik heb voor Engeland Da vis Cup gespeeld met Fred Perry. Dat was in 1935, toen Perry toch pas 26 jaar was. Ik vond toen al dat twee enkelspelpartijen meer dan genoeg waren en dat een dub belspel daar nog eens bovenop, te veel van iemand zou vergen”. -o, PEC Jrta 3-1, JAC 241 •n Haij nte-PSï' star M l Sport DS 1 ■endair •n M VW (Van onze sportredactie) SEVILLA. Pas nadat hij de afgang voor het Nederlandse tennisteam tegen Spanje letterlijk en figuurlijk compleet had gemaakt, kwam Tom Okker tot de conclusie dat hij toch beter niet had kunnen spelen. Dat zijn verkeerde beslis sing uitschakeling voor Nederland in de derde ronde van het Davis Cup-toernooi tot gevolg had gehad (1-4), leek hem ech ter niet al te veel te interesseren: „Uit schakeling, afgang, ach Dat de Oostduitsers eindelijk weten hoe het moet, mag ook blijken uit de vierde en zesde plaats van respectievelijk Christa Rothenburger en Cornelia Jacob. Christa Rothenburger meldde zich overigens vo rig jaar in Inzell al aan als een sprinttalent waar rekening mee gehouden moest wor den. Zij gold toen als de topper van de Oostduitse sprintschool. Daarom alleen al was de winst van Karin Enke dit weekend opvallend. Maar dat niet alleen was aan leiding om de wereldtitel van Karin enkel verrassend te noemen. Ze speelde name lijk tijdens de WK-allround in Hamar een paar weken geleden een volslagen onbe langrijke rol, zelfs op de kortste afstan den, en kon zich niet eens bij de laatste zestien plaatsen. En toch gingen haar aspiraties vorig jaar nog uit naar de allrounders. Gezien haar 4.37.15 op de drie kilometer niet geheel ten onrechte, maar ze kreeg toch langzamerhand in de gaten dat de sprint Kerkrade. De uitslagen kwartfinales: Jan Bosman (Noord-Holland) wint van Jos van Vooren Zuid-Nederland), Hennie Pleizier (Zuid-Holland) wint van Gerrie Theunissen (Midden-Nederland), Bert Verhoeven (Z.-N.) wint van Sjef Weber (Z.-N.), Jan Jansen (M.- N.) wint van Iwan Kars (Z.-H.). Halve finales: Bosman wint van Verhoeven, Pleizier wint van Jansen. Finale: Bosman wint van Plei zier. Derde plaats: Theunissen wint van Jan sen, Verhoeven wint van Van Vooren. Eind stand: 1 en Nederlands kampioen Jan Bos man, 2 Pleizier, 3 Theunissen en Verhoeven. 58-2 43-2 38-1 35-2 f 34-2 40-2 28- 2 34! 25-J 29- 2 21-3 i 294b 244 244 314 194 114 ead-De EC, (zo 1.17.23 1) 1.19.26 2) 1.20.07 4) 1.21.96 (12) 1.21.06 (10) 1.22.16 (15) ruimde die hindernissen echter peroonlijk op, door zichzelf toch op te stellen. In naam stelt bondscoach Fred Hemmes de ploeg samen, maar zoals Okker al eerder had besloten dat hij in het dubbelspel zou samenwerken met Van Boeckel in plaats van met Sanders, zo concludeerde hij ook, dat het beter was dat hij en niet Mare Albert zou spelen tegen Gimenez. Hemmes: „Als Okker zich goed voelt en in de training alle andere jongens gemak kelijk wegslaat, dan stel je hem toch op”. Dat was echter theorie, die eerder was gebaseerd op de situatie enkele dagen ervoor dan op de actualiteit van zondag. In de praktijk moest Okker zich al snel zelf min of meer als tennisbal laten ge bruiken. Gimenez stond slechts één door braak toe en liet Okker maar eenmaal diens opslag houden. Na 46 minuten zag Okker dan ook al zijn fout in. Nadat hij met een fluitconcert was afgegaan, merkte hij op: „Ik had gedacht dat ik 85 procent zou kunnen geven van waartoe ik anders in staat ben. Maar zelfs dat kon ik lang niet opbrengen”. Okker had daarmee onder meer in de ogen van Orantes een totaal onbegrijpe- leijke zet gedaan. „Het lijkt me niet goed om je goede naam, die Okker toch heeft, op zo’n manier op het spel te zetten”. Tevens werd de vraag weer actueel of het nog langer zin heeft om met Okker in de nationale ploeg door te gaan. Hemmes hield zich voorzichtig op de vlakte en stelde vast dat „de jeugd de aandacht heeft”. (Van onze sportredactie) NIJMEGEN. De wonderen zijn de wereld nog niet uit. Jan Bosman, mei zijn 34 jaar de oudste deelnemer er met acht titels ook de succesvolstt judoka, deed zaterdag weer eens var zich spreken. Net als in 1977 in Maas' tricht eiste de Amsterdammer de alle- categorieën-judotitel van Nederland voor zich op door in de finale de toren hoge favoriet Hennie Pleizier uit Was senaar te verslaan. Na twee minuten besliste Bosman de strijd in zijn voor deel. Met een schitterend uitgevoerde negende heupworp scoorde de Am sterdamse outsider een vol punt. Een verrassender ontknoping van het nationaal kampioenschap was nau welijks denkbaar geweest. Bosman gal op die manier toch nog enige kleur en fleur aan de sfeerloze titelstrijd die eigenlijk bij voorbaat al gedoemd was te mislukken. In december van het vorig jaar accepteerden de verant woordelijke leiders op de WK in Parijs een uitnodiging van de Russische judo- bond om in februari met de Olympi sche judo-kandidaten naar een wereld- toernooi in Tiflis te komen. De hoofdbestuurders van de Judo- bond van Nederland, die daar aanwe zig waren, moeten kennelijk in zo’n hoera-stemming zijn geweest door de invitatie, dat ze geen moment hebben stilgestaan bij het feit dat tegelijkertijd in Nederland gestreden zou moeten worden om de judotitel in de „open klasse”. Al vele jaren achtereen stond deze titelstrijd in de schaduw van andere kampioenschappen in gewichtsklassen en eigenlijk was heel judo-minnend Nederland het erover eens dat de strijd om de alle-categorieëntitel het meest begeerde kampioenschap van Neder land zou moeten zijn. Dit kampioen- schap-nieuwe-stijl, dat zaterdag voor het eerst werd gehouden, moest het echter zonder de paradepaardjes Nu- man en Adelaar doen. Ook zou aanvankelijk Hennie Plei zier de trip naar de Sovjet-Unie hebben meegemaakt, maar in overleg met de bondscoach besloot de geblesseerde middengewicht in Nederland achter te blijven. Pleizier, al vele jaren afgeschil derd als een groot talent, kon zijn be lofte ook nu weer niet indienen. Voor namelijk door een gebrek aan wed strijdritme en conditie moest de man uit Wassenaar zijn meerdere erkennen in de twaalf jaar oudere Bosman (34), die in Nijmegen een van zijn beste kampioenschappen van de laatste ja ren draaide. 31-1 35- 43-1 39-2 22-1 43-1 36- 2 30-2 294 26-1 26-1 22-1 264 244 264 234 24- 134 164 idekat 5 g, voor het vierde achtereenvolgende jaar 7. de sterkste schaatssprinter ter wereld 5 getoond. Plant won de eerste 500 meter, l-Vole imbuu Je getal :omeirie miljoen ilden. n: 3 29. Hel -ts meel inclusief De Davis Cup-teams van Australië en Nieuw-Zeeland hebben zich gekwalifi ceerd voor de finale van de Oostelijke zone. Australië versloeg Japan met 5-0 en Nieuw-Zeeland elimineerde Zuid-Korea met dezelfde cijfers. we de Boer zondag op de 500 meter en de zevende plaats van Bert de Jong op de 1000 meter lichtpuntjes waren. Ze waren echter niet genoeg voor indrukwekkende klasseringen in het totaalklassement. Lieu we de Boer deed het met een negende Plaats nog het best, maar die stek is geflatteerd, omdat Rönning en Jan Ake Carlberg ongetwijfeld voor hem zouden zijn geëindigd. nleg v» 54.951,2 an bil- jackpot I; derd om d op de tweede dag de snel verworven roem mmai niet kon verwerken en op de 500 meter SV-Aa royaal tekort schoot. ise, (a □rt-Da Boucher kon tweede worden, omdat Aheai Fröde Rönning, de beste Noorse sprinter, op de tweede 500 meter onderuit ging. Daarmee werd een herhaling van de twee voorgaande jaren voorkomen. Toen ook maakten Heiden, Boucher en Rönning de dienst uit. Twee jaar geleden viel Boucher in Lake Placid, waardoor Johan Granath als outsider op het erepodium stond; in Inzell eindigde Boucher vóór Rönning en nu profiteerde Plant met een derde plaats van het geboden buitenkansje. Kortom, rond de plaatsen achter Eric Heiden bleef het ook dit keer een beetje rommelen in de marge. Opzienbarende talenten hebben zich de laatste tien jaar I niet aangediend. Ook Tom Plant, die voor al aspiraties heeft als allrounder, mag men daar niet bij rekenen. De winnaar ivan de eerste 500 meter toonde zich zelf nog het meest verbaasd over zijn verras sende overwinning, die nog eens onder streepte dat Heiden tijdens de komende Olympische Winterspelen op de kortste afstand nog de meeste concurrentie gedu rende zijn gold-rush zal ondervinden. Tom Plant: „Heiden en Peter Muller •reden onder druk, ik niet, en dat zal het verschil zijn geweest”. Eric Heiden zelf hield het maar op een wat stijve rug, nadat hij eerder op de morgen tijdens de ■training was gevallen. De wereldkampi oen toonde zich nauwelijks geschokt. Hei den: „Ik ben blij dat ik door een ploegge noot ben verslagen. Als het dan toch moet gebeuren, dan maar liever zo”. Ondanks het nederlaagje op de eerste 500 meter straalde Eric Heiden als altijd het meesterschap uit dat een vedette van allure nu eenmaal kenmerkt. Zaterdag, tijdens de 1000 meter, moest hij de vallen de Jan Ake Carlberg enigszins ontwijken en deed dat op zijn bekende manier, zon dag voltooide hij de tweede 1000 meter met één hand op de rug. En toch weer meer dan anderhalve seconde beter dan zijn beste tegenstrever Gaetan Boucher. De Canadees kon op die afstand moeite loos naar de tweede plaats rijden, omdat Fröde Rönning na zijn val op de 500 meter gedesillusioneerd en enigszins gebles seerd aan zijn enkel niet meer aan de start kwam. en do« -- beschit' tegen, hoewel de vierde plaats van Lieu- /olgt al 9.521,6» prijs 1.583,82

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 15