Moegabe overleeft opnieuw aanslag Spaanse groenten niet welkom economie Vertraging in herstel Tito Aeroflot-toestel VERONTWAARDIGING BIJ IOC OVER BOYCOTOPROEP Minister Vance vraagt afstel uitstel of verhuizing Spelen Nieuwe gevallen corruptie VS vergeefs naar Kennedy-Airport Ontwikkeling Belgische catastrofaal” Blunt blijft professor en Overval met pop ^■8 Half miljoen werklozen verwacht Antwerpen Plantjes Goeiemorgen Avonturen 3 2 MAANDAG BINNEN- EN BUITENLAND 1 1 FEBRUARI 19 80 (Van onze redactie buitenland) ïalei tpshj diging renigin. ienhon- i - heef! inhuldi pril nia en. Vrij e plech- uur 'i am aai dat de igingen ld voot ngini» is danij heken boom zijdij liniste: noga laatst Neder van dt en vai ■mt hi; isch te somrffi n waar veelte t name op het „volle is deed TROS door Nico Scheepmaker ntrole SALISBURY-DEN HAAG. Een nieuwe mislukte aan slag op ZANU-leider Robert Moegabe en de tijdelijke arrestatie van de blanke advi seur van Joshua Nkomo, oud- premier Garfield Todd van Rhodesië, tekenden het afgelo pen weekeinde een nieuwe verscherping van de situatie in Rhodesië waar onder Brits be heer eind deze maand verkie zingen moeten worden gehou den. Twee Nederlandse Ka merleden, Relus ter Beek (PvdA) en Joop de Boer (CDA) lieten zich na een reis van een week door Rhodesië zeer kri tisch uit over het Britse be wind in dat land. Forse kritiek Kamerleden op Brits beleid Rhodesië (Van onze redactie buitenland) Ik heb altijd „u” gezegd tegen mijn moeder en ik ben nooit door haar als plant begoten... Dat zijn vermoedelijk twee din gen die onherroepelijk samengaan. Zoiets absurdistisch, zoiets strijdigs met de nor male gang van zaken („Pas op!, maak je kleren niet nat!” en: „Kijk uit, je morst op het vloerkleed!”), moet een onvergetelijke indruk op kinderen maken en ik voorspel dan ook dat Janneke nog als oma haar kleinkinderen als plantjes water zal ge ven, voor zover die taak niet allang door haar dochter of zoon is overgenomen. md w drijvet le riole mpagui nenkoi lat vrij De noi netalei et zeil worde dreige itten a voerde and. eskrini NEW YORK (AP). Een Russisch vlieg tuig met 134 passagiers en elf beman ningsleden van de luchtvaartmaatschap pij Aeroflot heeft gisteren anderhalf uur op de luchthaven Kennedy Airport bij New York gestaan. Omdat het vliegveld- personeel weigerde het toestel af te han delen, vloog het door naar Dulles Airport bij Washington. Het personeel op Kennedy Airport heeft al eerder geweigerd Russische toestellen te helpen. Het gaat om een boycotactie van de werknemers naar aanleiding van de Russische inmenging in Afghanistan. Dulles Airport is een luchthaven van de Amerikaanse staat. Het personeel daar boycot Russische toestellen niet, omdat de regering van de VS hiertoe geen opdracht heeft gegeven. Dat staat in een gisteren vrijgegeven rapport van het Belgische planbureau. De minister van Economische Zaken, Willy Claes, zei eveneens gisteren in een televisie-uitzending, zich baserend op dit rapport, dat de vakbonden hun eisen zul len moeten matigen. Ze moeten veel meer de nadruk gaan leggen op structureel- economische zaken dan op sociale, aldus de socialistische bewindsman in het tele visieprogramma Confrontatie. Het Belgische planbureau verwacht dat de trage economische groei zich in de jaren tot 1985 nog zal voortzetten. Het houdt rekening met een jaarlijkse groei van het nationaal produkt (BNP) van rond de drie procent, maar tegelijkertijd voor spelt het een jaarlijkse inflatie van zes tot De redevoering van Vance heeft bij het merendeel van de IOC-leden zeventig van de negenentachtig zijn in Lake Placid aanwezig meer verontwaardiging dan begrip opgewekt. Het Russische persbu reau TASS heeft in een officieel commen taar de rede van de Amerikaanse minister bestempeld als „een grove politieke in menging in IOC-aangelegenheden”. Vance vond, dat het IOC zich diende af Minister Claes waarschuwde tegen „ge- luksprofeten” die van mening zijn dat de economische problemen in België opge lost zullen worden als de staatshervor ming maar eenmaal achter de rug is. Sociaal-economische problemen lost men niet op met nieuwe instellingen en diege nen in het noorden van het land (Vlaande ren) die pleiten voor een opsplitsing van het land om zodoende de economische problemen op te lossen, begaan een ernsti ge fout, aldus de minister. Volgens minister Claes „leeft België bo ven zijn stand”. Er is nu slechts één priori teit en dat is het behoud van de werkgele genheid, aldus Claes. De grondvesten van onze maatschappij dreigen in gevaar te komen als er over vijf of tien jaar geen vooruitzichten meer zijn op het gebied van werkgelegenheid, zei hij. het planbureau in 1985 op 20,4 miljard gulden. De totale uitgaven van de staat, die in 1978 nog 50 procent van het BNP bedroegen, zullen in 1985 oplopen tot 59 procent daarvan. Een paar uur voor de aanslag deed Moegabe in Fort Victoria een felle aanval op lord Soames en dreigde de guerrilla te hervatten als zijn partij, de ZANU, verder zou worden belemmerd in haar verkie- zingsactiviteiten. Moegabe gaf lord Soa mes de keus tussen „oorlog en vrede”. De troepen van Moegabe en Nkomo, de beide vleugels van het Patriottisch Front, worden door de gouverneur echter niet ingezet, maar iri de verzamelkampen bij een gehouden. „Natuurlijk vindt er ook intimidatie plaats door de anderen. Maar die moeten het stiekem doen”, aldus De Boer. „De mannen van Moezorewa tredne op uit naam van de gouverneur, dat is een groot verschil”. Daar komt bij dat de rapporten die in Salisbury verschijnen bijna alleen intimidaties door ZANLA (Moegabe’s leger) vermelden, en geen ac ties van de hulptroepen, maar, aldus De Boer, men kan ook moeilijk verwachten dat het overheidsapparaat zijn eigen wan daden gaat rapporteren. Een grote fout die, in de ogen van De Boer, de Britten in Rhodesië maken, is dat zij voor het burgerlijk bestuur tijdens de aanloopperiode tot de verkiezingen te weing mankracht hebben ingeschakeld en daarom geheel afhankelijk zijn van de blanke Rhodesische ambtenaren. „En die gebruiken elke truc die zij kunnen vinden om te voorkomen dat Moegabe en Nkomo De Amerikaanse minister hield vervol gens een pleidooi voor het houden van de zomer- en winterspelen op vaste plaatsen” om problemen als deze in de toekomst te voorkomen”. House, een soort officiële status gekregen, aldus de Kamerleden. BELGRADO (Reuter). In het her stel van president Tito van Joeoslavië is, na de recente amputatie van zijn linker been, vertraging opgetreden als gevolg van problemen met de nieren en met de spijsvertering. Dit hebben Tito’s specia listen in Belgrado bekendgemaakt. de verkiezingen winnen”, zo is de indruk van De Boer. Tot die trucs, zo hebben de Kamerleden vastgesteld, behoort ook het vasthouden op allerlei bureaucratische voorwendsels, van de zending hulpgoederen en verkie- zingsmateriaal uit Nederland, die nu al anderhalve week op het vliegveld van Salisbury ligt. Intussen is de zaterdag gearresteerde 72-jarige oud-premier Todd weer vrijgela ten. Todd was premier van 1954 tot 1958, is een van de rijkste boeren van Rhodesië, en wendde zich op latere leeftijd hoe lan ger hoe meer tot de zwarte bevrijdingsbe wegingen. Bij de mislukte conferentie van Genève in 1976, waarop werd getracht een vreedzaam einde te maken aan de oorlog, trad Todd op als lid van de delegatie van Joshua Nkomo. Ook eind vorig jaar, tij dens de conferentie van Lancaster House, adviseerde Todd Nkomo. De oud-premier werd later weer vrijge laten, op borgtocht, na tussenkomst van gouverveur lord Soames. De beschuldi ging, waarvoor hij zich moet verantwoor den, luidt: „hulp aan en niet aanmeldèn van terroristen”. De Italiaanse afgevaardigde, Giulio On- esti, zei zich duidelijk in verlegenheid te voelen gebracht door de oproep van de Amerikaanse minister van Buitenlandse van gisteren, uitgegeven door het zieken huis in de noordwestelijke Joegoslavi sche stad Ljubljana waar Tito verblijft, staat: „De laatste dagen is het herstel van de president van de republiek Josip Broz Tito vertraagd als gevolg van spijs- Voor meer nieuws uit Lake Placid, zie de sportpagina's. lukten tvezels liniste- even; aange- unnen ren. LAKE PLACID/NEW YORK. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Cyrus Vance, heeft za terdagavond een beroep gedaan op het Internationaal Olympisch Comité (IOC) de Olympische zomerspelen van dit jaar in Moskou te annuleren, uit te stellen of naar elders over te brengen uit protest tegen de Russi sche interventie in Afghanistan. In de auto op weg naar Antwerpen vertelde Sara met onverholen gniffeling wat Joke wel eens doet. Joke is de moeder van Bart en diens jongere zusjes Janneke, die weer een van Sara’s kleuterschool- vriendinnetjes is. Ik zeg nog steeds „u” tegen mijn moeder en heb haar nog nooit van m’n leven Henny of Hen genoemd, maar onze kinderen noemen ons afwisse lend mamma, pappa, Nico of Anne, al naar het hen invalt, terwijl Sara de moe ders en vaders van haar vriendinnetjes ook gewoon Joke, Koos, Elly, Coert, Olga of Hélène noemt. Een gezonde ontwikke ling, want zo heten ze tenslotte ook! leming erking ie met [et mi- laaron van de dat de risico’s aid dat ludelij- „Dan gaan Janneke en Bart wel eens heel stil staan als planten en dan komt Joke met de gieter en die giet ze helemaal nat!”. Hij noemde het een onwrikbaar stand punt van het Amerikaanse Congres en het Amerikaanse volk dat men tégen deelne ming is van een Amerikaanse ploeg aan Olympische Spelen „in de hoofdstad van een land dat een ander land is binnenge vallen”. Lord Killanin, voorzitter van het IOC, Toen de ZANU-leider van Fort Victoria terugkeerde naar het vliegveld werd de aanslag gepleegd. De auto van Moegabe werd getroffen door een op afstand bediende bom. Hij zelf bleef ongedeerd, maar een vijftal mensen in andere auto’s die van de weg raakten, raakte gewond. De Britten, onder leiding van gouver neur lord Soames, doen volgens Ter Beek en De Boer te weinig om ervoor te zorgen dat de verkiezingen een eerlijk verloop krijgen. Beide parlementariërs maakten, na hun terugkomst uit Rhodesië ernstig bezwaar tegen het feit dat lord Soames de intimidatie van de kiezers door de zoge naamde „hulptroepen”, die trouw zijn aan oud-premier bisschop Abel MoeZorewa, rustig laat doorgaan. Deze troepen heb ben, sinds het akkoord van Lancaster was Vance op het spreekgestoelte voorge gaan en had een beroep gedaan op de Verenigde Staten en andere landen sport niet te hanteren als middel om politieke problemen te regelen. Met de rede van Vance werd de 82-ste vergadering van het IOC, voorafgaande aan de Olympische winterspelen van Lake Placid geopend. Wouters le jaren d onge- vóórzie, teer da: Het is vinciale achtdi len vb rchappi ne va: mornet was, i sld. Di soneels nieuw bomei le oud luit vai 10 cent aft eer een ei timetei wortel Ginjaar ie) wil kornet artike besluit aan de lar wil e com- i heet Ignati Novikov, voorzitter van het orga niserend comité in Moskou, had de door Vance uit te spreken rede van te voren onder ogen gekregen. De Russische verte genwoordiger besloot de openingsverga- dering niet bij te wonen. De geprikkelde stemming van de IOC-vergadering werd overigens door lord Killanin vlak voor het einde van de openingsceremonie tot uit drukking gebracht. De IOC-voorzitter „vergat” Vance bij zijn vertrek de hand te schudden. WASHINGTON (UPI). In Amerika is het tweede omkopingsschandaal in een week aan het licht gekomen. Volgens het Amerikaanse persbureau UPI zouden le den van de Federale Recherche (FBI), zich uitgevend voor omkopende verzeke ringsagenten, steekpenningen hebben be taald aan politici en onderwereldfiguren in Louisiana, Texas, Oklahoma en Ar kansas. Tot degenen tegen wie een onderzoek is ingesteld, behoren drie democratische lei ders in Louisiana, te weten gouverneur Edwin Edwards, de gewezen kandidaat voor het gouverneurschap Louis Lambert en vice-gouverneur Jimmy Fitzmorris, verscheidene volksvertegenwoordigers en een leidende onderwereldfiguur in Louisi ana, Carlos Marcello. De FBI heeft de zaak opgezet ter bestrij ding van de corruptie bij de ziekteverze kering. Het meeste bewijsmateriaal is ver kregen door het afluisteren van telefoon gesprekken. De eerste teleurstelling kwam bij de grens: we mochten zonder vaart te hoeven minderen doorrijden. Geen pascontrole. „Nu zijn we in België, Saar!” Ze keek, maar zag nog steeds Nederland. Wat zou ze verwacht hebben? Een andere kleur gras, zoals België in de atlas ook een andere kleur heeft dan Nederland? We gingen, pour besoin de la cause, geld wis selen bij het Belgische wisselkantoor. Ik vond het héél erg Belgisch dat de scheur kalender, die daar speciaal is opgehangen om de mensen die een cheque uitschrijven te attenderen op de juiste datum, nog op 8 februari stond terwijl het al 9 februari was, maar aan Sara was dat minder be steed. De man achter het loket sprak trouwens bijna vlekkeloos Nederlands, maar het geld zag er gelukkig anders uit. Op naar Antwerpen! We parkeerden, we zen Sara op de nummerborden met hun rode cijfers en gingen een winkel met indiaanse spullen in. We kochten wat, ik betaalde, zei goedemorgen, maar werd weer teruggeroepen. Had ik iets laten lig gen? Ik keerde me weer om, de man aan de kassa bleek me alleen maar terugge groet te hebben. In Habitat gebeurde pre cies het zelfde: betalen, goedenmorgen!, afwenden, teruggeroepen, maar hij bleek alleen maar dank u en gedag gezegd te hebben. Ik vond dat weer buitengewoon Belgisch en ik reconstrueerde het als volgt. Wij Nederlanders zijn veel aardiger en beschaafder dan Belgen, die aan de kassa betalen en zonder boe of bah weglo pen en dus ook nooit boe of bah terugkrij gen. Als er dan een Nederlander betaalt en vervolgens groetend wegloopt, heeft de Belg aan de kassa één seconde verbouwe reerdheid nodig om tot zich te laten door dringen wat hem zojuist is overkomen, waarna hij, aardig als hij van inborst toch eigenlijk is, haastig nog een groet stamelt, die door de weglopende Nederlander maar half wordt verstaan, waardoor hij denkt dat hij teruggeroepen wordt. Maar ik geef mijn mening natuurlijk graag voor een nóg betere. Morgen wordt dit Ant werpse reisavontuur vervolgd! Ws» Wis We waren dus op weg naar België, het eerste dagje buitenland voor Sara. Ze heeft al wel een flauw besef van het ver schil tussen Nederland en andere landen: de mensen spreken er anders, de bussen heten er „dubbeldekkers” (die ze overi gens, nadat ze bij een vriendinnetje voor het eerst een stapelbed gezien had, „sta- pelbussen” noemt), in Schotland dragen de mannen rokken en ze hebben er ook ander geld, maar haar verwachtingen wa ren desondanks hooggespannen. Toen we haar halverwege voorstelden even een tukje te doen, wees ze dat dan ook veront waardigd van de hand: „Dan zie ik geen avonturen!” De kunst en ook de opzet, was natuur lijk haar al die dingen in Antwerpen te tonen die een onuitwisbare indruk op haar zouden maken, te vergelijken met het plantjebegieten van Janneke. Ik stelde me ook veel voor van het eten van Brus selse wafels en van het winkelen in L’In- novation, waarvoor ze in haar eigen porte- monneetje een briefte van 20 en een van 50 francs had gekregen. Ook zouden we ansichten sturen naar Janneke, Ellen, Pammetje, Olga en Mirjam. „En ook naar Vondel!”, bedacht ze toen zelf. Vondel is een buurhondje met drie pootjes, dat zijn naam te danken heeft aan het feit dat hij een vondeling was. Haar wens hem een kaart te sturen herinnerde me aan een cartoon van een kwart eeuw geleden, waarop je een mevrouw ziet vragen: „Hebt u ook een ansicht voor een ziek hondje?”, waarop de verkoopster vraagt: „Hoe ziek is het hondje?” aderinzeven procent. De ontwikkeling van de van d sn alge opsla in E» vindei LPG i ral on> 1 weel md. D jrte af istrieëi BRUSSEL (ANP) België zal er rekening mee moeten houden dat er in 1985 ongeveer 400.000 werklozen zijn, wellicht zelfs een half miljoen. De ontwikkeling van de Belgische overheidsfinanciën is ronduit „catastrofaal” en handhaving van de kwaliteit van de Belgische frank dreigt dan ook „onhoudbaar” te worden. TERAMO (Reuter). Een vrouw heeft zaterdag in de Italiaanse stad Teramo een juwelier voor 50.000 gul den opgelicht met behulp van een plastic pop. De vrouw was de winkel binnenge komen met een kinderwagen waarin een schreeuwende baby lag. Nadat zij de kostbaarste diamant had uitgeko zen vroeg zij de bediende even de baby in de gaten te houden terwijl zij de steen aan haar buiten wachtende man liet zien. Enkele minuten later hield de baby op met huilen en toen de winkelier het dekentje oplichtte zag hij een op batterij werkende pop. De „ouders” waren verdwenen. irkendt geloper heeft it ?rd vai rijfstak ing vai e werk- ■oor dil *1 voor Belgische betalingsbalans „baart ernstige zorgen”. Het Belgische planbureau houdt er rekening mee dat het negatieve saldo van de Belgische netto-uitvoer in 1985 meer dan twee procent van het BNP zal bedragen en dat komt neer op een tekort van 8,16 miljard gulden. België heeft, al dus het planbureau, een verouderde uit- voerstructuur. Het negatieve saldo van de lopende ver richtingen van de Belgische staat raamt te vragen of de Spelen wel kunnen wor den gehouden in een land dat een ernstige inbreuk pleegt op de internationale vrede. „Het is onze overtuiging dat dit te doen geheel onverenigbaar zou zijn met de geest van de Olympische Spelen”, aldus minister Vance. „Natuurlijk werpt het verplaatsen van de Spelen praktische moeilijkheden op, maar die zijn te overwinnen”. De 87-jarige Joegoslavische leider moest op 20 januari zijn linkerbeen laten amputeren, nadat een eerdere operatie was mislukt om een bloedprop weg te nemen en de verspreiding van koudvuur tegen te gaan. In het medisch bulletin De Belgische bewindsman voorspelde voorts dat de prijs van de ruwe olie om hoog zal blijven gaan. Hij hield een plei dooi voor olie-inkopen „van staat tot staat” en hij kondigde in dit verband, voor dit jaar, een belangrijk contract tussen België en Saoedi-Arabië aan. Claes ver klaarde zich tegenstander van het verwij deren van het element olie uit de Belgi sche index. De indexberekening moet in haar bestaande vorm behouden blijven, maar dat vereist wel sterke matiging, al dus de Belgische bewindsman. Zaken. Vance heeft hier een volledig op de politiek afgestemde speech gehouden. Daar zijn wij niet aan gewend; wij zijn gewend in het IOC te praten over sport. De voorzitter van het Franse comité, Maurice Herzog, die zich in eerdere ver klaringen al lijnrecht tegenover de Ameri kaanse visie had opgesteld, was veront waardigd. Hij meende dat Vance schro melijk had overdreven. „Vance heeft in Lake Placid een aardige bijdrage gele verd aan de herverkiezing van Carter”, schamperde hij. Ook uit eigen land ondervond Vance kritiek. Douglas Roby, lid van het Ameri kaanse Olympische Comité, verklaarde dat hij de voorstellen van Vance ongeluk kig vond. Julian Roosevelt, de afgevaar digde van de Verenigde Staten in het IOC, was venijniger in zijn commentaar: „Van ce moet eerst nadenken voordat hij wat zegt”. verteringsmoeilijkheden en bepaalde moeilijkheden in verband met de nier- functie. De voor een behandeling nood zakelijke maatregelen worden getrof fen”. Welke maatregelen dat zijn wordt door de specialisten niet nader om schreven. In bulletins van de laatste weken was steeds aangekondigd dat Tito voorspoe dig herstelde en dat hij een rehabilitatie- behandeling onderging. Naar verluidt behelsde dit fysiotherapie en oefeningen om te voorkomen dat de spieren in zijn rechterbeen verzwakken. Zeer boze Franse boeren hielden gisteren op de autosnelweg nabij Perpignan, in Zuid-Frankrijk, een Spaanse vrachtauto tegen die groenten en fruit vervoerde. De kisten werden van de wagen gegooid en de kabine werd in brand gestoken. De Franse boeren waren boos, omdat de import van groenten en fruit een ernstige concurrent vormt voor hun bedrijven. LONDEN. De collega’s van de voor malige spion voor de Sovjet-Unie Antho ny Blunt, hebben zaterdag geweigerd deze voormalige kunstadviseur van de Britse Kroon de laatste titel af te nemen die hem nog gelaten was, die van emeritus hoogle raar van de universiteit van Londen. Met 246 tegen 147 stemmen besloten de hoogleraren en docenten Blunt in zijn waarde te laten. De voormalige „sir” do ceerde tot 1974 kunstgeschiedenis in Londen. tnjfël fxi

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3