tijdelijk onder het stof vandaan n Nationaal Concours tennishal over aan particulieren voor Zondagdichters BEZIG MET Afvalstoffenplan ter inzage rs Gemeente laat bouw en beheer van plein 1945 deze week „Moedervormen” Velsens aardewerk STIJLTRADITIE HERLEEFT MET HERUITGAVE OUDE MODELLEN II kort ijmondni€uw5 si z TinnnnT - *5 ^.4 fc' MS maandag int EXPLOITATIE LEVENSVATBARE ZAAK Bandversiering /Tt ■Sm? „HONDERD JAAR BEZIG MET BOEKEN” Spoorlijn s 1 1 FEBRUARI 5 19 80 IJMOHD 4 r aiwWi - V- „Delfts” Beverwijk een expositie aan de voortbrengselen uit de Velsense periode van deze industrie (tus sen 1919 en 1942). Twee feiten aanleiding gevend tot een op merkelijk initiatief. Via een IJ- muidens adres (geschenkenhuis Geels aan het Plein 1945) komt (Van een onzer verslaggevers) SASSENHEIM/VELSEN. De Aardewerkfabriek Velsen, huidige vestigingsplaats Sassen- heim, bestond eind vorig jaar zestig jaar, De Kennemer Oud heidkamer wijdt tussen 6 juni en 10 augustus in Scheybeeck te binnenkort opnieuw keramiek in de handel vervaardigd naar „moedervormen” daterend uit de beginperiode van de aarde werkfabriek. VELSEN. De Koninklijke Nederlandse Uitgeversbond or ganiseert in het kader van haar 100-jarig bestaan tijdens de boe kenweek een Nationaal Concours voor Zondagdichters. Uiterlijk 2 maart dienen de gedichten ingele verd te zijn bij de deelnemende boekhandelaren in IJmuiden en Santpoort-Noord of bij de filialen van de openbare bibliotheek Vel sen. De winnende gedichten din gen mee naar de landelijke prijs „De Gouden Lier”. rw J a»:-"'*— '*‘4 4*. R s and 55,00 Directeur Eelke Snel had toen als de corateur in dienst de vakmensen J. G. van Vliet en L. H. de Vrind. Kort voor zijn overlijden in 1939 deed hij de com plete aardewerkfabriek aan dit twee manschap over. Hervestiging in Sassen- heim kreeg in 1942 zijn beslag nadat de De aardewerkfabriek Velsen is in Sas- senheim nog steeds in een voormalige uur jur Uit vijf gegadigden is de heer J. M. Koks uit Umuiden samen met een compagnon door het college aangewezen. Volgens Koks is, gezien de behoefte naar indoor tennis in Velsen, een exploitatie van een tenniscentrum een levensvatbare zaak. „Het ligt in onze bedoeling de banen te verhuren aan particulieren en niet aan verenigingn”, aldus Koks. Het uurtarrief ligt tussen de vijf en acht gulden per persoon. In eerste instantie zullen de ba nen gebruikt worden voor de recratieve sport, alhoewel in de verre toekomst ook toernooien mogelijk zijn. De architectuur van het gebouw zal aangepast worden aan de omgeving. De vloer wordt voorzien van een tennistapijt om de bal tijdens het spel minder snelheid te geven. De hal bevat behalve tennisba nen, kleedgelegenheid, sanitaire voorzie ningen, een kantine en een woonhuis voor de beheerder. Het terrein, dat grenst aan de Dokweg en de Raafstraat, wordt afge graven en op industriehoogte gebracht of een halve meter onder dat niveau. De grond wordt door de gemeente in erfpacht uitgegeven. Het terrein wordt in ruime mate voorzien van groen en beplanting. De bouw, en het beheer van de hal heeft de gemeente niet in eigen handen willen houden, omdat in het beleid een tennishal een lage prioriteite heeft. Om toch aan de behoefte te voldoen heeft de gemeente het projekt aan particulieren uitbesteed. (Van onze verslaggevers) VELSEN. Voor het begin van het nieuwe indoor-tennisseizoen zal de ge meente Velsen naar alle waarschijnlijk heid een tenniscentrum rijker zijn. De tennishal zal gebouwd worden aan de Dokweg in Umuiden. De hal bevat vijf tennisbanen met internationale afme tingen. Carnavalsbal. De Santpoortse carna valsvereniging De Elta Uilen houdt op Cursusavond. De samenwerkende ker ken van Santpoort organiseren donder dag 14 februari om acht uur ’s avonds een cursusbijeenkomst in de kerk De Hoek steen te Santpoort-Zuid met als onder werp „Komt nu met zang”. De cursus avond wordt geleid door pastor Chr. Wüst en de organist Han Siertsema. Het terrein aan de Dokweg, waar de tennishal gebouwd zal worden. Op de achtergrond de flats aan de Orionweg. Tussen deze flats en het tenniscentrum blijft een terrein met een breedte van 80 meter braak liggen voor een eventuele toekomstige spoorlijn. De commissie milieuhygiëne zal na 8 april over de ingediende bezwaren verga deren. Daarna zullen Provinciale Staten het plan vaststellen en tenslotte zal het ter goedkeuring aan de Kroon worden ge stuurd. De winnaars in de gemeente Velsen krijgen de gelegenheid hun gedichten voor te dragen op de openingsavond van de Boekenweek 1980 op 16 april, die het motto heeft „Honderd jaar bezig met boe ken”. Op de openingsavond zijn naar alle waarschijnlijkheid de zanger van luister liedjes Joost Nuissl en dichter Cees Bud- dingh aanwezig. Samen met twee docen ten Nederlands zullen zij zitting hebben in de plaatselijke juiy. De beste gedichten, die maximale lengte mogen hebben van dertig regels, van de plaatselijke rondes komen in aanmerking voor afvaardiging naar een regionale ron de. In totaal vinden tien regionale rondes plaats, waarvan er zes door de diverse streekomroepen worden uitgezonden. De TROS-radio besteedt aandacht aan de rondes in de overige vier regio’s. I in' 15,90 45,85 60,00 80.70 133,00 0,80 7WWX» In dit plan geeft de provincie aan hoe afvalstoffen in Noord-Holland regionaal verwerkt moeten worden. Vanaf 8 februa ri tot en met 8 april kunnen schriftelijke bezwaren tegen het plan worden inge diend bij Provinciale Staten van Noord- Holland. De replica komen in beperkt aantal genummerd in de handel en krijgen als opschrift „Uitgegeven bij gelegenheid van het jubileum 60 jaar Aardewerkfa briek Velsen”. Met die aanduiding wordt een aaneengesloten periode boordevol hobbels en kuilen min of meer gladge streken. De historische werkelijkheid was verre van rimpelloos voor dit van daag de dag nog steeds ambachtelijke bedrijf. De oorsprong ligt in Velsen- Noord waar grondlegger Eelke Snel eind 1919 onder de naam Kennemer Pot- terie Velsen een aardewerkfabriekje op zette. Gebruiksgoed en ook louter deco ratief aardewerk werd hier vervaardigd volgens zeker voor die tijd hoogstaande stijlprincipes. De opzet verantwoorde vormgeving van ook alledaagse dingen liep al snel vast op het kostenaspect. En ook qua uiterlijk gedegen produkt moest voor weinig geld geleverd worden als tegenhanger voor het smakeloze massaprodukt van die dagen. Eelke Snel moest op het punt van de bedrijfsvoe ring al gauw een forse scheut water bij de wijn doen. De Kennemer Potterie werd in 1932 een NV; drie jaar na de verhuizing naar een inmiddels verdwe nen bedrijfspand nabij het Pontplein aan de zuidkant van het Noordzeeka- naal. aanleg er een ste or- Maai de VS n vrij- m. De ogen- >or de poten in vrij- omdat 'enoeg ing en 'er op ;t een ichter- zaterdag 23 februari voor de tiende maal het jaarlijkse gecostumeerde carnavals bal. Dit zal onder leiding staan van Prins Hans de Eerste en zijn Raad van Elf. De feestelijkheden beginnen om elf minuten over acht in het Soli-Muziekcentrum te Santpoort-Noord. ’s Middags twee uur wordt in hetzelfde gebouw een gecostu- meerd jeugdcarnaval gehouden. bewaard bleven in het bedrijf aan de Sassenheimse Kerklaan waar de afgelo pen decennia met wisselend succes werd voortgeborduurd op de van oor sprong puur Velsense aardewerktra- ditie. Duitsers de Velsense bedrijfsgebouwen voor de plaatsing van luchtdoelgeschut hadden opgeëist. Op het punt van vorm geving en decoratie was toen al veel van het eigene prijsgegeven. Welbewust, uit zakelijke overwegingen. Na een oproep daartoe in onze bladen kwamen begin dit jaar uit particulier bezit talloze dik wijls nog puntgave produkten te voor schijn uit de Velsense periode van de aardewerkfabriek. Kenmerkend voor het vooroorlogse aardewerk is de band versiering op potten en vazen en een in meer kleuren uitgevoerd Mondri- aanmotief. Het duo Van Vliet-De Vrind gaf na hervestiging althans op het punt van vakmanschap en toegepaste pro- duktiemethoden geen streep toe op nieu we ontwikkelingen in de richting van massaproduktie’ Het gaat om een gering aantal model len waarvan de moedervorm na het in onbruik raken min of meer toevallig Herinneringstegel in 1978 uitgereikt bij het 50-jarig jubileum van de heer J. G. van Vliet als medewerker/eigenaar. De link met de Velsense voorgeschiedenis spreekt duidelijk uit de plaatsaanduiding met gemeentewapen. •M- - De commissie milieuhygiëne van de provincie houdt een hoorzitting over het ontwerp. Iedereen kan daar mondeling bezwaren naar voren brengen. Deze hoor zittingen vinden plaats op 12 maart in het Provinciehuis aan de Dreef in Haarlem. De middagzitting, die ’s middags om twee uur begint, is bedoeld voor gemeentebe sturen en andere instanties, terwijl tijdens de avondzitting, die om half acht aan vangt, particulieren aan bod kunnen komen. Naald en draad. Voor de afdeling houdt mevr. J. Booden uit Geldermalsen op dinsdag 19 februari een lezing over het onderwerp „Met naald en draad de wereld rond”. De bijeenkomst heeft ’s middags twee uur plaats in het Wijkcentrum aan de Burgemeester Enschedélaan in Sant poort-Noord. Voor de bouw van het tenniscentrum is een bestemmingswijziging nodig omdat een tenniscentrum valt onder bijzondere bebouwing en de bestemming van het terrein hierin niet voorziet. Tussen de flats aan de Orionweg en de toekomstige tennishal blijft een terrein van 80 meter braak liggen. Deze strook is in de toekomst bestemd voor een eventue le spoorlijn. Derhalve zijn ook de Neder landse Spoorwegen betrokken geweest bjj de besprekingen. De geprojekteerde spoorlijn is een van de modellen, die is uitgedacht in het kader van de verbete ring van de spoorvoorziening in de ge meente Velsen. De spoorlijn aan de Orion weg heeft tot doel het toekomstige plan Zeebad te ontsluiten. Bovendien zou vol gens dit model het station Oud-IJmuiden vervallen en vervangen worden door het Pleiade station in Zeewijk. „Gedenken en vieren.” Onder leiding van ds. G. J. Rijks worden op de dinsda gen 12, 19 en 26 februari „Leerhuis”-avon- den van de Santpoortse kerken gehouden in De Hoeksteen aan de Duinweg te Sant- poort-Zuid. Het onderwerp is „Gedenken en vieren”. Medewerking verlenen drs. P. J. Tomson uit Amsterdam en drs. D. C. Nicolai uit Oostzaan. Bingo-avond. Het Oranjecomité Sant- poort-Zuid organiseert vrijdag 15 februa ri een bingo-avond in het gebouw De Duinpan te Santpoort-Zuid. De bijeen komst, die om acht uur begint, is voor iedereen vrij toegankelijk. Open Venster. Op 17 februari wordt in Santpoort-Zuid een „Open Venster-zon- dag” gehouden met een kerkdienst in De Hoeksteen, een koffieuurtje in het ge bouw De Duinpan, een gezamenlijke maaltijd en een lezing van Tessa de Clercq over haar bezoek aan een der huizen van Theresa in India. NCVB. De afdeling Santpoort-Noord van de Nederlandse Christen Vrouwen bond houdt woensdag 20 februari een ochtendbijeenkomst in het gebouw De Haven aan de Schipbroekenweg, waarbij onder meer de aandacht voor een bazar wordt gevraagd, ’s Avonds acht uur be gint in hetzelfde gebouw een huishoudelij ke vergadering met na de pauze een lezing van mevr. G. Kroeger-Gerritsen over haar bezoek aan West- en Oost-Berlijn. De winnaars komen tenslotte uit in de landelijke finale van het Nationaal Con cours Zondagsdichters in het Cultureel Centrum De Flint in Amersfoort. De NOS zal van deze finale een televisieverslag maken, dat op zondag 1 juli wordt uitge zonden. sr wen 801.90 758.00 ben di apenet 00 mai jen zijl rateurs i eerst m di in. s lange roorbe ander •opa ei Dosten dagei hebbet i. Vol dienst dagei cunnei maan aar. Ni .000. heed al han n met leiding liswaai r jarei maai viel 4! este lij 38, die tot U secta VELSEN. Vanaf 8 februari ligt het provinciale ontwerp-afvalstoffenplan ter visie op het bureau voorlichting in het stadhuis te Umuiden. bollenschuur gevestigd. Geleverd wordt Delfts, aanduiding voor een kwaliteits klasse, in polychroom en naast wit in een aantal pasteltinten. De fabrieksaandui- ding onderop het bakprodukt luidt „Vel sen Delfts”. De Kennemer Oudheidkamer duikt tot voor 1919 in de bedrijfshistorie terug in een catalogus bedoeld voor de komen de aardewerkexpositie in Scheybeeck. Eelke Snel maakte vóór vestiging in Vel sen samen met twee collega’s in het aardewerk vak naam als „De Drie Pad destoelen”. Na verbreking van de zake lijke band zetten zijn vroegere maats aardewerkfabriekjes op in het Utrechtse. Voor de catalogus, die tijdens de ko mende expositie in de verkoop komt, is vanwege talloze raakpunten naar die kant veel informatie uitgewisseld met museale kringen in de stad Utrecht. Na sluiting in Scheybeeck gaat de comple te aardewerkexpositie naar die stad. Een van de oude moedervormen voor de fotograaf uit elkaar genomen bij de aardewerkfabriek in Sassenheim. Vazen vervaardigd naar dit reeds lang uit roulatie genomen model krijgen bij heruitgave op slag zeldzaamheidswaarde De produktie blijft namelijk tot enkele tientallen beperkt. GEMEENTERAAD. Donderdag avond gaan de gemeenteraadsleden zich gezamelijk buigen over onder meer de kwestie Reigersbossenlaan. Het plan be oogt de bouw van een gezinsvervangend tehuis alsmede van 134 woningen op een duinterrein. Gedeeltelijk is de bouw in strijd met het streekplan voor het Amster- dam-Noordzeekanaalgebied, waarin het zuidelijk deel van het plangebied valt on der het begrip duin en strand. Tijdens het ter visie leggen van het plan is één be zwaarschrift ingediend dat is onderte kend door 485 wijkbewoners. Na een on langs gehouden hoorzitting hebben slechts 31 ondertekenaars verklaard hun handtekening te handhaven. Verder komt tijdens de gemeentevergadering een aan tal onderwijszaken ter sprake zoals de vaststelling van de lesuren vakonderwijs en het beschikbaar stellen van het bedrag per leerling voor de openbare scholen voor gewoon onderwijs. Eveneens wordt de gemeenteraad het voorstel voorgelegd de heer B. Leyenaar te benoemen als hoofd van de openbare lagere Moerberg- school in Umuiden. PLENAIRE COMMISSIE. Woens dag vergadert de plenaire commissie soci- aal-culturele activiteiten, in het kader van de in 1982 in werking tredende rijksbij- drageregeling. Op de agenda staan onder meer diverse organisatiezaken en een con cept enquête. De vergadering begint ’s avonds om half acht in het gemeentehuis.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5