Bestekslijpers waren politie te vlug af Amerikanen imponeren door inzet en stijl maatgevende vertolking Vuurdoop continu-gietinstallatie Goede buit bij visclub Velsen gevonden voorwerpen Camaretten-winnaar mag ook niet rekenen op volle bak burgerlijke stond „House for sale” blijft *!s tb I veilingen beverwijk niet vergeten; bloemen sturen 7 maandag 1 1 FEBRUARI Drie uur ,,Bop” van Hardmann-Cook quintet Margriet Eshuys presenteert nieuw repertoire BEVERWIJK HEEMSKERK Opkomst Dabaret Salu illustratief voor Kabaret-Malaise i Informatie-avond woonwagenlokaties uitgesteld 1980 IJMOND 6 L.., nfleur- opkikker isaltijd welkom I J ■00 uur ■30 uur n 21.30 n 21.30 ndweer aandag JAN BAART 15.30 19 en .30 u.: i 21.15 .30 u.: dins- De gekraakte oude melkzaak van de familie Vessies. JAN BAART". en erstr., ’orno- >chte lijn g de stil- toren”, dat onder meer door het ophangen van spandoeken blijk gaf van solidariteit. Het buurtcomité eiste uitstel van sloop, omdat pas over twee jaren tot nieuwbouw zou worden overgegaan. De uitslagen van de wedstrijde waren als volgt: 1. Jos Smeets jr., 32 vissen, 811 centimeter; 2. Jan Beelien 18, 432 centime ter; 3. P. Spek 16, 395 centimeter; 4. T. Jonghbloed 15, 383 centimeter; 5. H. Pie- terse 10, 378 centimeter. Jos Smeets jr. werd winnaar met 32 stuks met een lengte van 811 centimeter. H. Pieterse ving de grootste vis tijdens de wintercompetitie. .15 u.: 19 en digheden wel bijzonder weinig sfeer ade mende) kale theaterzaal van De Janshee- ren met een handjevol toeschouwers ge confronteerd, wat de presentatie van „Ik ben soms van gisteren” uiteraard niet ten goede kwam. Het vernieuwende karakter van dit ka- baretprogramma, waarin respons vanuit het publiek onontbeerlijk is, kwam in deze omstandigheden nauwelijks uit de verf. Dabaret Salu begon veelbelovend en en thousiast, maar verloor zich langzamer hand in de matheid van een bijna lege zaal. „Alles mislukt hier vanavond”, rie pen de twee sympathieke humoristen her haaldelijk en de ontgoocheling droop na afloop van hun gezichten. Of Dabaret Salu tot de trendsetters van „het nieuwe kabaret” gaat behoren, zal de tijd moeten leren. Zeker is in elk geval wel, dat ze in hun huidige (nog weinig evenwichtige programma) niemand pogen te immite- ren, maar volledig zichzelf zijn. Dat feit op zich is in een tijdsbestek, waarin allerhan de nieuwe kabaretgroepjes niet beter we ten te doen dan leunen op het gladgelikte succes van hun voorgangers, al een zeer verfrissende ervaring. JOKE DIEBEN-FRERICHS 519188) ig met tterlie- go”. GEBOREN: Chantal N. d.v. R. Wolterman en W. Duis- dekker, Marius A. z.v. A. G. M. Kuilman en G. C. de Jong, Cynthia d.v. J. Frankfort en M. Lichtendahl, Femke d.v. J. F. Raap en M. M. G. Schoo,, Sandra d.v. B. H. van Gulik en G. Braaf, Christian z.v. E. Woy- dich en E. R. Lurz, Cynthia d.v. G. Heiloo en A. M. M. Zonneveld, Esther C. d.v. C. A. Beckeringh en M. C. Kuiter. ONDERTROUW: Klaus Wiese en Guurtje H. Kraaijeveld, Jan H. Tunteler en Anna M. van Wendel, Wilhelmus A. Beemsterboer en Margare- tha C. M. de Roode. GEHUWD: L. G. Teiwes en G. van Dam, F. H. Nijenhuis en M. C. de Velde Harsenhorst, H. A. Poelman en C. G. Essen, B. Seekles en J. M. C. Lejeune, R. S. van Os en E. Reyes, P. Siepman en B. A. Krook. OVERLEDEN: C. M. Kramer 81 jaar, geh. gew. met K. A. Wubbenhorst, A. Liefting, 55 jaar, L. C. de Winter, 65 jaar, C. P. Honing, 83 jaar, geh. gew. met L. de Vries, H. van der Pluym, 78 jaar, J. F. ter Smitten, 56 jaar, A. E. van Leeuwen, 89 jaar, geh. gew. met E. Evertsen, M. Roos 46 jaar. GEBOREN: Evelijne V. Alessie, Bart Jan Sterk, Christa A. van der Wijngaart, Suzanne Meijer, Christiaan J. Heeremans, Petrus A. van Duivenvoorde. GEHUWD: J. A. M. van Roon en A. M. van Kouwen, N. A. J. Spelbos en Y. H. A. N. Schuma cher, R. den Houdijker en E. I. van den Bos. OVERLEDEN: A. J. Nijman, 62 jaar, geh. gew. met Meijer. HEEMSKERK. Een vijftal musici uit de Verenigde Staten gaf zaterdagavond een; concert in De Jansheeren als onderdeel van hun toemee door Europa. Geassisteerd door Yoshio „Chin” Suzuki (bas) en Leroy Williams (drums), wat ook geen geringe krachten bleken, stond het trio Walter Bishop (piano), Bil Hardman (trompet), Junior. Cook (tenorsax) toch centraal. Zij verdienden in de vijftiger jaren al hun sporen bij zeer vermaarde combinaties, zoals de groepen van Charlie Parker en de Jazzmessengers van Art Blakey. linsdag houd <rijgt -Hol- zend jsten otale HEEMSKERK. Het kabaret maakt moeilijke tijden door. Het maatschappij kritische studentenkabaret gebracht door groepen als Lurelei, Ivo de Wijs, Neerlands Hoop en Don Quishocking heeft z’n hoogtepunt gehad. Het wachten is op een nieuwe impuls, op een nieuwe groep die de zieltogende kleinkunstvorm van vers bloed voorziet. In de marge van het traditionele kaba ret met z’n geijkte liedje/sketchje/liedje- opbouw en voorspelbare onderwerpen keuze opereren momenteel diverse expe rimentele gezelschappen en afgaande op de uitslag van de veertiende editie van het Delftse Camaretten Festival moet het werkelijk vernieuwende jonge kabaretta- lent dezer dagen in België worden ge zocht. Het Antwerpse duo Dabaret Salu ging vorig jaar met de eerste prijs strij ken, met zilver bekroond werd de even eens uit Vlaanderen afkomstige Bock Workshop terwijl Herman Finkers als eni ge Nederlandse deelnemer in de Festival- eindrangschikking voorkwam. Vrijdagavond kon de IJmond kennis maken met Camaretten-winnaar Dabaret Salu, die op uitnodiging van de werkgroep Assumburgtheater het programma „Ik ben soms van gisteren” opvoerde in de Heemskerkse Jansheeren. Was de komst van een Camaretten-winnaar tot voor en kele jaren goed voor een vrijwel zeker uitverkocht -huis: illustratief voor de heer sende kabaretmalaise is de povere publie ke belangstelling, die Sam Bogaerts en Lukas Vandervost bij hun Heemskerkse debuut ten deel viel. Hoewel het organiserende Assumburg theater met prijzenswaardige vasthou dendheid de ontwikkelingen op kabaret- gebied blijft volgen, laten de bezoekers het steeds vaker afweten. Voor een onbe kende groep, Camaretten-winnaar of niet, loopt men in Heemskerk al helemaal niet meer warm. En zo werden de Vlamingen bij hun optreden in de (in zulke omstan- In de stijl van Herman Brood, dat wil zeggen in wit overhemd en zwart (neple ren) broek en colbert, inclusief de smalle stropdas, stapte de zangeres het podium op, voor haar eerste nummer How wrong can you be, dat een kemachtige indruk maakte, maar de zaal niet verpletterde. Dat deden ook If that’s the way you want it, Giye me half a chance, Streetwalkin’ ipstraat, 7.30 en 30-10.20 peuter- -Z. Ge- middag .00 uur Heel karakteristiek bleek het pianospel van Walter Bishop. Met zijn rechterhand accentueerde hij in de melodische lijn de hoofdtellen, waarbij drummer Williams zich aansloot, met natuurlijk de bij de bop gebruikelijke inlassen die deze hoofdlijn doorbreken. Bassist Suzuki harmonieer de mét de linkerhand van de pianist, die afwijkende ritmische patronen door de hoofdlijn vlocht. Het resultaat was steeds ondanks alle maatverschuivingen, thema- doorbrekingen en ritmische tussenmotie- ven dat er een hecht muzikaal bouwwerk te onderscheiden viel, zelfs wanneer dé. blazers Cook en Hardman elkaar de loef probeerden af te steken in het persen van zoveel mogelijk nootjes in één maat. Qua volume en aandacht was er echter geen enkele rivaliteit. Het Quintet was er duide lijk alleen maar op uit om eikaars muziek het volle licht te gunnen. Het publiek was er dankbaar voor. VELSEN. Vijftien leden van de hen- gelsportvereniging Velsen visten in Noord-Holland voor de wintercompeti tie. De buit bedroeg 3025 centimeter door een vangst van 115 bovenmaatse vissen. De muzikale gedrevenheid, het tech nisch vernuft en de afschuw van behaag zieke sentimentaliteit, die bij het ontstaan van de „bop” als jazz-stijl samensmolten, waren zaterdagavond eveneens ruim schoots te herkennen. Niet alleen ken merkte dat hun speeltrant, ook de opbouw vam het concert zelf ademde die geest. Zonder flauwekul, slechts onderbroken door een pauze van nauwelijks een half uur, speelden zij van negen uür tot half één, met een verbluffende inzet. Of er nu een eigen compositie van Wal ter Bishop als Valley Land, of één van de vele klassieken als But not for me, Speak Low, Lazy Bird gespeeld werd, het resul taat was hetzelfde: vanzelfsprekende vir tuositeit in dienst van het samenspel en het muzikale netwerk van thema’s uitbui ten. Elke frasering sloot aan bij de vooraf gaande, in wat voor vorm dan ook, want juist de inventiviteit bleek met de duur van het concert te groeien. In de nacht van donderdag op vrijdag is bij Hoogovens na een bouwperiode van ongeveer tweeëneenhalf jaar een eerste proefgieting gedaan met de onlangs ge reed gekomen continu-gietinstallatie. Het continu-g iet proces is voor het staal bedrijf in IJmuiden geheel nieuw. De huidige procesgang start bij de hoog ovens, passeert vervolgens de staalfa brieken en de blokwalserijen en eindigt tenslotte bij de walserijen. Bij dit proces wordt het in de converters van de staal fabriek bereide vloeibare staal in blok vormen gegoten. De gestolde blokkken worden daarna in de blokwalserijen uit gewalst tot plakken. Met èen continu- gietinstallatie is het mogelijk in de staal fabriek het vloeibare staal direct in plak ken te gieten. Vanuit een staalpan, die in ■een toren boven de gietinstallatie wordt gehouden, komt het vloeibare staal in een verdeelbak terecht vanwaaruit het door stroomt naar een gietvorm. Deze is opge bouwd uit dubbelwandige watergekoelde koperen platen, die samen de gegoten streng zijn gewenste doorsnede geven. Een groot aantal rollen zorgt voor de Pand aan Torenstraat gekraakt (Van een medewerker) BEVERWIJK. De bewoners van het pand Torenstraat 47 hadden zaterdagmorgen nog maar nauwelijks hun woning verlaten om een ander huis aan de Arendsweg te betrekken, of de jongerenactiegroep „De Bestekslijpers” kraakte het pand, de oude melkzaak van de familie Vessies. De jongerengroep nam daarmee als het ware revanche op de politie. Enige weken geleden wilde de groep enkele huizen aan de Zeestraat kraken, maar toen de actie voerders aankwamen stond de politie er al. De gemeente wil kennelijk spoed be trachten met het slopen van de oude melk zaak, want zaterdagmorgen stond er al een grote hijskraan voor de deur om het pand met de grond gelijk te maken. In overleg met de politie werd de sloop even wel uitgesteld en kregen de krakers de toezegging, dat zij tot maandagmorgen in het pand mochten blijven, om dan de situatie opnieuw te bezien. De krakers hebben medewerking gekre gen van het buurtcomité „Rond de Wijker- Fleurop Intertlora staat garant voor uw bloemengroet. Koninginnegracht 135. 2514 AM Den Haag. De kraakactie trok zaterdagmorgen veel kijkers, onder wie zich enkele raads leden bevonden van PvdA en CPN. Raadslid Jaap van Dongen (PvdA) heeft inmiddels schriftelijk vragen gesteld aan B. en W. Hij herinnert het college aan de toezegging, dat niet tot sloop van panden zal worden overgegaan als op de betref fende plaats niet binnen een jaar tot nieuwbouw kan worden overgegaan. Hij vraagt naar de argumenten voor het slopen van de panden aan de Torenstraat. HEEMSKERK. Margriet Eshuys heeft een nieuwe plaat gemaakt. Dat betekent in de wereld van de populaire muziek automatisch dat er een promotietournee volgt. Op die ronde door Nederland stond zij vrijdagavond op het podium in het jongerencentrum Donkey Shot. Niet alleen was daar de zaal vrij behoorlijk gevuld, ook het podium oogde redelijk bevolkt. Naast Margriet Eshuys stonden drie Boogie Down Soul Sisters en een uit vier man bestaande begeleidingsband. Het repertoire was natuurlijk, overwegend van haar laatste plaat genomen. (ADVERTENTIE) HEEMSKERK. In de maand januari worden de volgende voorwerpen als ge vonden aan het bureau van de gemeente politie Heemskerk aangegeven. woman en Window of love niet. Wél echter House for Sale, dat het eerste deel van haar optreden afsloot. Het blijkt nog steeds een van de weinige nummers te- zijn, waarin het zeer dynamische stemge luid van Margriet Eshuys ook enige emo tionele zeggingskracht krijgt. Bijna met dezelfde uitstraling kwam zij met I could never leave you terug om haar tweede ronde te beginnen. Direct daarop volgend stond zij zich echter nutteloos te overschreeuwen in Loving you is a way of live. Het was een jammerlijke poging om van niets iets te maken. Het geinige Sugar- bobbie kwam weer veel beter uit de verf. Behalve de zangeressen Corrie Hekker, Patricia Maerssen en Martha Pendleton^ zong in dit nummer ook Tom Salisbury luidkeels mee. Niet alleen producer van haar plaat, maar ook aanvoerder van de begeleidingsband, man achter de keyj* boards, en wat voor een, plus componist van de titelsong On the move again, die het concert afsloot. Hij had er wel voor' gezorgd dat die er inging als koek. Het klonk als een klok, met als resultaat twee toegiften, herhalingen van al gespeeld ma teriaal. Velsen. haken ag 9.15. ir ritmi. reekuur l. Velsen. dinsdag 00-12.00 k J BEVERWIJK. De prijsvorming van de bloemen op de Beverwijkse veiling blijft zich voor de kwekers gunstig ont wikkelen. Zowel de bolbloemen als ande re soorten brachten hoge prijzen op. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Tijdens de eerste in formatie-avond inzake de voorgestelde nieuwe woonwagenlokaties in Heemskerk zijn verscheidene punten aan de orde ge steld, die voor het college van B. en W. aanleiding zijn, zich nader over deze loka- ties te beraden. In verband daarmee gaat de aansluiten de informatie-avond op dinsdag 12 febru ari in het Berlingh College niet door. Deze bijeenkomst is voorlopig uitgesteld. Een hoed, honderiem, steeksleutel, me dailles, grammofoonplaat, microfoon, bromfïetsuitlaat, blokfluit, platenbon, helm, fietstasje, diverse sleutels, porte monnees, horloges, sieraden, wanten en handschoenen. Voor de tulpen betaalde men deze week voor de soorten Atilla en Alledin 53 cent per stuk. De overige soorten waaronder Apeldoorn, Prominence, Lustige Witwe kwamen in de buurt van de 35 cent per stuk. De aanvoer van narcissen was groot. De Carlton bracht 17 cent op, terwijl voor de Dutchmaster grif 24 cent per stuk werd betaald. Hyacinten en blauwe druifjes zijn schaars en duur. Bij de anjers zijn het vooral de buitenlandse soorten die de deur uitvliegen voor een prijs tot 65 cent per stuk. De Nederlandse anjers noteer den een prijs van 75 cent per stuk. De forsytia-takken, waarvoor een gulden per stuk werd betaald, blijven duur. De kleinere soorten zoals de anthurium, de orchidee en de nerinen liepen mee in de gunstige ontwikkeling van de bloemen. De aanvoer van potplanten blijft beperkt. Na de eerste week in februari wordt de aanvoer van winterprodukten kleiner. De uien maken hierop een uitzondering. De aanvoer bleef met 2000 kilo per dag stand vastig. Vooral de grotere maten trokken de prijzen weer wat aan en kwamen vrij dag tot 28 cent per kilo. De aanvoer van de prei liep deze week terug van tienduizend kilo per dag naar zesduizend kilo. De prijzen stegen als ge volg hiervan tot een minimum van 60 cent en een maximum van 145 cent per kilo. De boerenkool, die tot de hoofdproduk- ten gerekend mag worden gezien de aan voer van duizend kilo, blijft gewild. Dit specifieke winterprodukt noteerde een prijs van 69 tot 85 cent per kilo, ondanks het achterwege blijven van de vorst. Ook de pakjes gesneden boerenkool gaan erin als koek, met een prijs van 60 tot 80 cent per pakje. Het witlof trok vrijdag weer aan en kwam tot 148 cent per kilo. In het midden van de week ging er wat sla van de hand voor 122 cent. De prijzen waren vrijdag: boerenkool 69-83, selderij 36-65, breekpeen 35-39, prei 67-142, uien 28-53, waspeen 78-91, witlof 69-148, champignons 103-109, gesneden boerenkool 59-78. Aanvoer: boerenkool 1300 kilo, prei 5200 kilo, uien 18.000 kilo. ondersteuning en afbuiging van de afge koelde streng, zodat deze horizontaal de machine verlaat. Een snijmachine snijdt vervolgens de strengen met zuurstofbran ders in plakken van de gewenste lengte. Het overslaan van de blokwalsfase heeft als economisch voordeel dat met minder ruwijzer toch dezelfde hoeveelheid plak ken kan worden gemaakt. Immers bij hgt blokwalsen worden telkens zowel kop als staart van de plak afgeknipt. Ook het opwarmen van blokken in putovens ver valt, hetgeen een belangrijke energiebes paring is. In het nieuwe proces is via de continu-route 70 percent minder energie nodig. Het continu-gieten heeft boven dien als voordeel dat bij het gebruik van zogenoemd rustig staal, zowel de opper- vlaktekwaliteit als de homogeniteit van het produkt verbetert. De capaciteit van de installatie, die circa 250 miljoen gul den heeft gekost, zal ongeveer 1,5 miljoen ton ruwstaal per jaar in de vorm van plakken bedragen. De eerste proef heeft bewezen dat de machine bedrijfsklaar is, alhoewel het experiment niet geheel vol gens plan verliep. ■B

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 7