Ook koningin Elisabeth moet „inleveren” ■I h MAAR HET WORDT NOOIT MEER ALS VROEGER S 1 BW i s HHHM (Door Henk Leffelaar) •Ik I <1 De door de Britse regering aangekondigde bezuinigin gen op de rijksuitgaven, waarbij gehoopt wordt op een besparing van vier mil jard gulden per jaar, zal ook het huishouden van de koninklijke familie niet onge moeid laten. De experts van Buckingham Palace zijn al sinds augustus 1979 bezig uit te zoeken op welke posten be zuinigingen kunnen worden doorgevoerd, maar het blijkt niet eenvoudig te zijn op het huishoudboekje van konin gin Elizabeth te besnoeien. iï Wanneer koningin Elizabeth voor de De paleiselijke public-relationsbron- teerd ie n, Het koninklijke jacht Britannia'" i 1.96 4 L t ivel L mdsec v. ed.) 155,«I ili 425.W 318, 5,«i TH t Ook zag zij hoe haar grootmoeder, koningin Mary, zich zoveel mogelijk hield aan de voorgeschreven oorlogs- voedselrantsoenering en er zelfs op uit ging om op de koninklijke landerijen oud ijzer te verzamelen voor de oorlogs industrie. Aan de publiciteit van dit soort details zal het goed functionerende pu- blic-relationsapparaat van Buckingham Palace wel niet vreemd zijn, maar geen Engelsman zal zich niettemin ooit bekla gen over de schandelijke luxe die het Britse Koningshuis zich zou permitteren. weekeinden naar Windsor gaat, zit zij vaak zelf aan het stuur van haar twaalf jaar oude Rover met een van haar honden achter in. In de koninklijke familie is ook al besproken om de prinsen de tocht van Londen naar Windsor en terug niet per auto te doen maken, maar per trein, om benzine te sparen. De inval van de Russen in Afghanistan eind december kwam eigenlijk als geroe pen om vele Turken ervan te overtuigen dat Ecevits defensieconcept op SALT was gebouwd, dat het gevaar wel degelijk uit het noorden kwam, en dat Turkije niet voor niets al 13 oorlogen met deze erfvij and had uitgevochten. Erkmen hoefde zulke ’’hevige” dingen niet eens zelf te zeggen: de regeringgezinde pers deed het voor hem, samen met het vrij grote, Pe- king-gezinde dagblad Aydin Lik, dat er met trots aan herinnerde dat demonstran ten uit deze gelederen vorig jaar om deze Prins Philips heeft al moeilijkheden over zijn garderobe gehad met de ac countants van het ministerie van finan ciën die het toezicht houden op de konin klijke boekhouding voor zover het de rijksuitgaven betreft. Hoeveel van zijn maatkostuums konden op rekening van het rijk worden geschreven en hoeveel niet? Men kwam overeen dat ongeveer een derde van zijn kleermakerskosten op het Rijk kon worden verhaald. Van de koningin is bekend dat zij haar toiletten meer dan eens draagt, zij het met discrete tussenpozen. Toen zij zich verleden jaar voor haar staatsbezoeken aan islamitische landen in het Midden oosten een garderobe moest laten aan meten van lange jurken omdat de ara bieren, althans in het openbaar, niet her- blote vrouwenarmen of benen, liet zij diezelf de jurken na terugkeer inkorten tot wes terse lengte om ze opnieuw te kunnen dragen. Ook moet zij haar arabische gastheren en vrouwen teleurgesteld hebben met haar koninklijke giften die niet meer waren dan zilveren flacons ter waarde van maximaal duizend gulden, terwijl zij zelf overladen werd met gouden arm banden, kettingen en horloges gekarteld met diamenten. Voor haar aanstaande staatsbezoeken aan Zwitserland en Oos tenrijk heeft zij bij haar drie couturiers in Londen 24 toiletten besteld die, vol gens het paleis, tussen de 1600 en 4000 gulden per stuk kosten. Die toiletten betaalt zij uit haar eigen portemonnee en een zegsman van het paleis haast zich om er nog bij te vermelden dat ze natuur lijk wel wat prijzig zijn, maar dat ze gezien moeten worden als een compli ment aan het land dat de vorstin bezoekt. Misschien zoals iemand het als een ver plichting ziet om het dure warenhuis Harrod’s een eer te bewijzen door in een Rolls Royce voor te rijden. Wat kost het Britse vorstenhuis de belastingbetaler? De rijksbegroting trok er verleden jaar 11.5 miljoen gulden voor uit. Dat bedrag moet gezien worden als een subsidie en een tegemoetkoming in de kosten die het koninklijk huis moet De paleizen kostten het afgelopen fi nanciële jaar ongeveer 17 miljoen gulden aan onderhoud. De onroerend-goedbe- lasting op Buckingham Palace komt dit jaar alleen al op bijna een half miljoen te betalen aan de Londense wijkraad Westminster. nu bilateraal zou kunnen uitvallen. Het zou verzocht worden pacten te sluiten met Pakistan, Saoedi-Arabië, Jordanië, later misschien zelfs met Egypte en Israel. De NAVO zou daarmee via Turkije ’’uitmon dingen” krijgen in deze pro-Westerse bol werken. De kans echter dat het tot zulke Turkije- bindende pacten zal komen, is klein. Het land moge dan uit een soort instinct weer de pro-Westerse koers zijn ingeslagen, het zal nooit meer terugkeren naar de jaren ’50, waarin het Pact van Bagdad - voorlo per van de CENTO - werd gesloten en waarin het blindelings deed wat het Wes ten verlangde. De situatie kan niet meer worden teruggeschroefd, al was dat alleen al om economische redenen. Turkije ontvangt weliswaar de meeste olie uit het pro-westerse Saoedi-Arabië, maar het kan niet zonder de aanvullende zendingen uit Iran, Irak, Libië en ook de Het koninklijke jacht Britannia, met een bemanning van 277 koppen, werd in 1954 gebouwd voor (toen) bijna 20 mil joen gulden en kostte in de jaren 1974 tot '79 vijftig miljoen gulden om het reilend en zeilend te houden. De regering voert echter aan dat het schip in oorlogstijd ingezet kan worden als een hospitaal- schip voor 350 patiënten, en dat het in de afgelopen jaren ook heeft deelgenomen aan oceanografische waarnemingsexpe- dities. Koningin Elizabeth maakt er vaak gebruik van wanneer zij afgelegen oor den bezoekt, zoals de Fidji Eilanden, waar de accommodatie aan land proble men oplevert. Daar staat tegenover dat de Britse schatkist jaarlijks 25 miljoen gulden op strijkt aan inkomsten uit de kroondo meinen, dankzij een overeenkomst die al met koning George III werd afgesloten. Deze stond het vruchtgebruik van de domeinen af in ruil voor een vast inko men. Overigens bestaan deze domeinen niet alleen uit bossen, heide en jacht- gronden, maar ook uit niet onaanzienlij ke brokken van de duurste wijken in Londen. Natuurlijk is koningin Elizabeth niet armlastig. Ze betaalt geen inkomsten- of vermogensbelastingen en haar bezittin gen zijn vrij van successierechten. Uit het hertogdom van Lancaster heeft zij alleen al een jaarlijks netto-inkomen van 2,5 miljoen gulden en over het rende ment van de investeringen van het ko ninklijk vermogen wordt uiteraard het diepste stilzwijgen bewaard. Daarom kwam het bij de Britten nogal kras over dat prins Philip enkele jaren geleden tijdens een televisievraagge- sprek in de Verenigde Staten zei dat het Britse koninklijk huis bankroet dreigde te gaan. Temeer omdat iedere Brit op de hoogte is van de fabelachtige schilde rijencollecties, de postzegelverzameling die wellicht de kostbaarste ter wereld is, en de unieke juwelen die zich in het koninklijk bezit bevinden. Toen er geruchten opdoken dat het persoonlijk vermogen van de koningin geschat werd op tussen de 200 en 400 miljoen gulden, liet zij via een zegsman weten dat „deze voorstelling van zaken zeer overdreven” was. En dan te weten dat de Britse pers het vermogen van koningin Juliana schat op ergens tussen de vier en 40 miljard gulden. 161J» 155 255» waren en waarbij Washington van verre dienst deed als ’’toeziend voogd”, zonder deze staten op overtuigende wijze te steu nen. Als gevolg van de revolutie in Iran is dit verbond vorig jaar als vanzelf aan zijn eind gekomen, maar na de gebeurtenissen in Afghanistan wordt in het Westen eigen lijk pas beseft wat men heeft verloren. Het nieuwe neutralistische Iran zal zich voorlopig zeker niet voor enig pact lenen, maar het Pakistaanse regime zal best hap pig zijn op garanties uit het buitenland, al was het alleen al om in het binnenland sterker te schijnen. Dientengevolge ver wacht men in Ankara dat Turkije onder druk zal komen te staan om zich wederom te lenen voor enigerlei verplichting van CENTO-achtige aard, zij het dan dat die maken om zijn publieke functies uit te oefenen. Uit eigen middelen betaalde koningin Elizabeth het afgelopen jaar bovendien een half miljoen gulden voor de officiële uitgaven van de hertogen van Gloucester en Kent, prinses Alexan dra en de stokoude prinses Alice. Behalve voor de uitgaven voor open bare functies van de koninklijke familie en de loonlijst van de hovelingen, is de Britse schatkist echter ook nog verant woordelijk voor het in stand houden van vijf paleizen, het koninklijk jacht Britan nia, een handjevol koninklijke vliegtui gen, waaronder twee helikopters, en de koninklijke trein. 4621 36a 25» 228a 131» 79, 59» i32a 33» 51» 80» 103» 73» 82» 126» 97,1 120» 44» 56,8 144» 56» 57» 43» 4 113» 46» 133,01 - 44» 46.fi 66, 32» 56,11 134» 106,8 59.00 143» 34» 166,56 56» - 75» 197» 33» 83» 179,00 23» 38» 39» 47,10 l 43,60 115» 290» Sovjet-Unie. Het zal de onder Ecevit rede lijk goed geworden betrekkingen met al die oostelijke naburen alsmede met Bul garije - waarvan het ook elektriciteit be trekt - niet meer kunnen missen. Demirel zal moeten blijven zoeken naar de „gulden middenweg” tussen pro-westers en niet- anti-Russisch en -arabisch. In diezelfde Turkse opstelling past ook dat de Amerikaanse installaties op Turkse bodem mogen blijven functioneren - het geen deze maand in een nog te ratificeren verdrag is vastgelegd - maar dat ze nooit zullen kunnen worden gebruikt voor een eenzijdige Amerikaanse actie zoals bij voorbeeld die van 1958 tegen pro-arabi- sche agitatie in Libanon, waarvoor de NAVO-basis Incirlik als uitgangspunt werd gebruikt. Mochten de Amerikanen zoiets nog eens doen, dan krijgen ze heel Turkije tegen zich. Het land beleeft een soort come-back naar het Westen, maar ”het wordt nooit meer zoals vroeger”. Uit de 11,5 miljoen van het rijk worden voornamelijk de lonen en salarissen be taald van de 350 personeelsleden in dienst van het hof (dertig jaar geleden telde de hofhouding nog 500 leden) van wie velen (elektriciens, chauffeurs, tuin lieden en monteurs) lid zijn van de vak bond van overheidsdienaren en wier lo nen regelmatig met die van de overige ambtenaren worden opgetrokken. De hogere functies, waarvan er vele exoti sche benamingen hebben zoals Ladies van de Slaapkamer, de Staats-Assistent voor Uitnodigingen, de Verzorger van de Zwanen, worden waargenomen door personen die rijk genoeg zijn om geen onderscheid te hoeven maken tussen de eer van hun functie en hun inkomen, want zij worden hoogstens symbolisch gehonoreerd. thermostaat in Buckingham Palace on langs vijf graden lager is gesteld (voor koningin Elizabeth geen grote opoffe ring omdat zij, zoals de meeste Britten, eerder de voorkeur geeft aan koel dan aan zwoel), dat er geen onnodige lichten worden aangelaten, dat er niet in ver schillende vertrekken nog gestookt wordt door middel van antiek geworden elektrische straalkacheltjes en dat er voor grote diners nu vaker gebruik wordt gemaakt van de diensten van Lon dense restauranthouders dan van de ei gen keuken. Zegslieden van het paleis wijzen er echter op dat deze collecties niet het persoonlijk bezit zijn van de koningin, dat zij ze niet van de hand kan doen wanneer zij dat wil en dat ze meer gezien moeten worden als een super kostbaar en onvervreemdbaar legaat dat zij ver plicht is in stand te houden. Onder deze omstandigheden wordt de herinnering levendig aan de CENTO, het altijd wat schimmig gebleven militaire overbond, met zetel in Ankara, waarvan tijd hadden” geprobeerd "een Russisch Pakistan, Iran,Turkije en Engeland lid vlootbezoek aan Istanboel te verhinderen. Parallel hiermee kreeg men in Ankara steeds meer oog voor het gevaar dat de Sovjet-Unie de klachten van de zes 5 ze ven miljoen Koerden in Oost-Turkjje zal gebruiken om daar een afscheidingsbewe ging te steunen, zoals zij ook de Beloudji’s aan de Indische Oceaan tegen het Iraanse en vooral Pakistaanse bewind zou kunnen opzetten. Er zijn tekenen dat de meeste Koerdische seperatistische bewegingen in Turkije, die onder Demirel weer aan scherpe vervolging blootstaan, pro-Mos- kou zijn georiënteerd, al is Moskou zelf nog lang niet zover dat het bijvoorbeeld de Koerden in radio-uitzendingen in hun eigen taal rechtstreeks tot opstand tegen Ankara (of Bagdad) oproept. Om te beginnen is de koningin van nature toch al niet geneigd haar vermo gen over de balk te smijten. Ze groeide in de oorlog op en omdat haar vader, ko ning George VI zich in weinig van het Britse volk wilde onderscheiden (hij be sloot om die reden zijn dochters Eliza beth en Margaret niet naar het veiliger Canada te evacueren), maakte zij al jong kennis met de volkswijsheid dat overdaad schaadt, zij het dan in konink lijke termen. 148,00 79,70 101,00 87» 15,80 40» 205.00 24,(0 84» 42» 108.50 55» 73» i 74» 15,11 91» 129» 62,7» 103» 52» 101.00 Toen de laatste NAVO-conferentie in mei 1960 in de Turkse hoofdstad werd gehouden, was de ’’vanzelfsprekend wes terse” Menderes nog aan het bewind, maar diens periode liep wel op haar eind. De NAVO-ministers werden geconfron teerd met het penibele schouwspel van uitgestorven straten: er was een uitgaans verbod afgekondigd vanwege studenten onlusten (die overigens toen nog niets anti-Amerikaans hadden) en enkele we ken later zouden de militairen de studen ten te hulp komen, Menderes’ regering ten val brengen en hem en twee van zijn ministers na een langdurig proces laten ophangen. Het militaire regime van 1960 was niet anti-westers - sommigen geloven zelfs dat de CIA achter de staatsgreep zat omdat Menderes plannen had voor een reis naar Moskou - maar tijdens de daarop volgen de burgerregering-Inonu kwamen de eer ste deuken in de grote populariteit die de NAVO in Turkije ten deel was gevallen. President Johnson waarschuwde de Turkse regering in een berucht geworden brief op nogal bitse toon dat, als het land na een interventie op Cyprus moeilijkhe den zou krijgen met de Sovjet-Unie, de Verenigde Staten zich niet op bondge nootschappelijke gronden verplicht zou den voelen het te hulp te komen. De Turken waren door deze ’’trouwe loosheid” zeer gegriefd, en geleidelijk kwam het tot steeds intensievere contac ten met Moskou. Verscheidene malen liet Ankara veelbetekenend zijn beurt voorbij gaan om als zetel van een NAVO-confe rentie op te treden. Het wapenembargo dat Washington de Turken oplegde na hun inval op Cyprus in 1974, versnelde het proces. Parallel daar mee kwamen de Russen met steeds grote- re - steeds meer onmisbare - technische hulp: momenteel functioneren in Turkije een hoogoven, en olieraffinaderij en een aluminiumsmelterij met Russische tech- (Door Frans van Hasselt) De NAVO-voorjaarsvergadering zal dit jaar voor het eerst sinds 1960 weer in de Turkse hoofdstad Ankara plaatsvinden. Hoewel de beslissing daartoe een week vóór de Russische invasie in Afghanistan werd genomen, kan men haar toch symbolisch noemen voor de nieuwe grote belangstelling die het zo oostelijke Turkije voor het bondgenootschap heeft gekregen. Het is tevens tekenend voor de tamelijk pro-westerse koers die de nieuwe Turkse regering- Demirel, aangetreden een maand voor die invasie, volgt. nische en financiële steun; in het oosten wordt Russische elektriciteit afgenomen en er is perspectief op de aanleg door Russen van een kernreactor. De laatste regering-Ecevit, die in 1978 aan de macht kwam en in 1979 aftrad, trachtte een soort theoretische basis te geven aan de nieuwe toestand. Ze kwam met een nieuw ’’nationaal defensiecon cept” voor Turkije, waarin het land ten tonele werd gevoerd als weliswaar nog wel NAVO-lid, maar tegelijkertijd ook als Balkanland en als Land van het Midden oosten. Het diende nauwe contacten aan te gaan met de hele Derde Wereld, in het bijzonder de ’’nieuwe economische orde”. De oude ’’Groep van 77”. Het gevaar voor Turkije, zo zei Ecevit, kwam niet meer in de eerste plaats uit het noorden (met andere woorden het kwam vooral uit het westen, waar NAVO-bond- genoot Griekenland tegen Turkije ageer de). En de Russische en Turkse kinderen die bij de grens aan het strand van de Zwarte Zee met elkaar speelden, zouden een voorbode kunnen zijn van vrede en vriendschap tussen de twee volken (zulke spelende kinderen zijn daar helemaal niet, maar de premier was nu eenmaal ook dichter). Met de toenadering tot de Sovjet-Unie hield die met de arabische wereld gelijke tred. Turkije, dat onder Menderes nog automatisch de Fransen tegen Algerije had gesteund, verbeterde nu zijn betrek kingen met alle arabische landen, het laatst met Algerije, en het erkende vorig jaar de PLO, die een diplomatieke post in Ankara mocht openen. De rechtse regering-Demirel, die in no vember vorig jaar Ecevit na diens verkie zingsnederlaag opvolgde, liet meteen blij ken weer op de oude NAVO-koers te wil len varen. De nieuwe minister van Buiten landse Zaken Erkmen, die al had gediend in de regering-Menderes, stond bekend als uitgesproken pro-Amerikaans. Op de NAVO-vergadering in Brussel in decem ber zei hij het vertrouwen van de NAVO in Turkije te willen herstellen. En ook de EG, waarmee de associëring de jaren te voren helemaal in de ijskast was beland, kreeg tekenen dat Turkije er de banden niet alleen nauwer mee wilde aanhalen, maar dat het zelfs een volledig lidmaat schap ervan wilde aanvragen, iets waar van men in Brussel weer enigszins ge schrokken moet zijn. In kringen van de nu weer als oppositie fungerende Republikeinse volkspartij van Ecevit werden wel veel wenkbrauwen opgehaald, en ook de islamitische Partij van Nationaal Behoud, die Demirel in het parlement ondersteunt, liet luidkeels blij ken een pro-arabische koers te prefereren boven een pro-westerse. Erkmen, die bij voorbeeld alle familieleden van Turkse diplomaten uit Iran liet evacueren, zou Khomeini nodeloos ”de rug hebben toege keerd”. Hij trad op, zo zei PNB-voorzitter Erbakan, als ’’lakei van de NAVO”. Bezuinigingen vooj- sobere vorstin De Amerikaanse basis Pirinchk in 1975, toen de betrekkingen tussen de VS en Turkije zich op een dieptepunt bevonden De Amerikaanse bases werden onder Turkse controle geplaatst. Ook voor het hek van Pirinclik werden alle gaande en komende bezoekers door Turkse militairen gecontroleerd. van innerd willen worden aan

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 17