Vandaag ontknoping congres treffers en missers tototips in het kort Italiaanse grenzen open voor buitenlandse spelers Keegan naar Southampton Swart weg bij Zeventien man keurturnen basketbalteam Badkamer? INSAID ad STOffhff I Pater Bauer terug bij Canadese ploeg oren winterspelen 19ÖO lake placid eau HL 50 ge en 1»; 1980 DINSDAG 12 FEBRUARI 19 SPORT lebodei id.app, ten nping „HET WORDT MOEILIJK TEGEN NEDERLAND” k PJ o. naking rging IOC-trio wacht moeilijke taak KAREL 2000ste 2-1 1-1 TOL kan di- (ADVERTENTIE) 2 Badhoevedorp.Vlierstraat 25 Oisterwijk, Heusdensebaan 50 e ii zrijgez >or gi jish. B Kane had in de ochtendzitting van het IOC getracht olie op de golven te gooien door in mildere bewoordingen dan voor heen het Amerikaanse standpunt uiteen te De overal in en rond Lake Placid aan wezige politie, die ook vanuit de lucht waakt over de veiligheid van Olympische deelnemers en bezoekers, heeft dieven er niet van kunnen weerhouden twintig tv- toestellen te ontvreemden. De kleurenap- paraten zijn weggehaald uit diverse pers centra en uit commentaarcabines van ra dioverslaggevers. De maatschappij die de apparatuur beschikbaar stelde, heeft be loningen in het vooruitzicht gesteld als de gestolen toestellen die samen 20.000 gul den waard zijn, worden terugbezorgd. (Van onze speciale verslaggever) LAKE PLACID. De ontknoping van het 82p IOC-congres, dat in Lake Placid alles weg heeft van een politiek steek spel, is in handen gegeven van een West- duitser, een Canadees en een Keniaan. Willi Daume, James Worrall en Reginald Alexander moeten voor vanmiddag vier uur, wanneer de slotbijeenkomst begint, een slotformulering zien uit te broeden die de Russen tevreden stelt en de Ameri kanen geen gezichtsverlies bezorgt. Hoe ze hieruit moeten komen was gister avond een raadsel, maar in ieder geval is het duidelijk geworden dat het Ameri kaans verzoek om de zomerspelen van Moskou te verplaatsen, uit te stellen, of geheel te annuleren voor het congres niet te accepteren is. Ook deed Kane zijn uiterste best om het IOC-congres uit te leggen dat het Ameri kaans Olympisch Comité helemaal niet aan de hand loopt van de Amerikaanse Pater Bauer: „We zijn onervaren, de spelers beheersen het spel nog niet tot in de finesses en we hebben geen grote schutters. Dat zijn onze problemen. „Wij hebben een erg jong team, de gemiddelde leeftijd is 22 jaar”, vertelt pater Bauer. „Maar het is wel het sterk ste amateurteam dat we in Canada kunnen formeren. Het zijn allemaal jongens van de universiteit, op drie man na, die werken in het onderwijs. Ze hebben het hele schooljaar vrij ge kregen voor ijshockey”. Canada is volgens pater Bauer weer op de goede weg: „In 39 wedstrijden van de nationale ploeg is er maar een keer een vechtpartij geweest. We heb ben onze spelers ervan kunnen overtui gen dat we niets aan ze hebben als ze op de strafbank zitten. Het Canadese ijshockey is schoner geworden en in Lake Placid willen we ons rehabili teren”. Pas anderhalf jaar geleden besloot Canada terug te keren met een hockey team op de Winterspelen. In de jaren ervoor fungeerde pater Bauer als tech nisch adviseur van de Japanners, die hij twee keer per jaar een paar maan den bezocht. Hij zag de Canadese ploeg er onlangs moeizaam met 1-0 winnen. Omdat Nederland het vorig jaar in het B-kampioenschap Japan versloeg is hij, ondanks zijn onbekendheid met het ijshockey in het land dat zijn Olym pisch debuut maakt, terdege op zijn hoede. Wel zei hij: „De vragen waren van dus danige aard dat ik het gevoel kreeg dat er begrip bestaat voor onze positie. We heb ben niet aangedrongen op een snelle be- De enige Nederlandse aanwezige op het IOC-congres, Kees Kerdel, had de indruk dat Robert Kane volledig aanstuurde op een oplossing van het probleem. Kerdel: Tot 24 mei hebben we de tijd. Uiterlijk die dag moeten we antwoorden op de uitnodi ging van de Sovjet-Unie om op de Olympi sche Spelen in Mokou te verschijnen”. DEN HAAG. Ton Swart is teruggetre den als voorzitter van de afdeling keurtur nen dames van het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond (KNGV). Het ver trek van Swart heeft volgens hem niets te maken met de moeilijkheden, die enkele maanden geleden ontstonden in de afde ling. „Die problemen zijn met alle betrok kenen uitgesproken. Het werk als voorzit ter van de afdeling is zó intensief dat men niet meer van een vrije-tijdsbesteding kon spreken. Het ging gewoon ten koste van mijn gezondheid”, aldus Swart, die wel actief blijft in de commissie kaderbegelei- ding. Alsof het IOC in staat is Rusland er toe te bewegen zijn troepen uit Afghanistan te halen. Maar wat Kerdel meende te bespeuren was eerder de vader van de gedachte, want in wezen zijn de Ameri kaanse voornemens niet veranderd. Al leen de sfeer is iets verzacht, terwijl Willi Daume er van overtuigd is dat hij alsnog een voor iedereen bevredigend resultaat uit de Olympische hoed kan toveren. „Hij was veel genuanceerder dan in zijn eerdere toespraken. Het kwam er eigen lijk op neer dat hij het IOC vroeg om naar een oplossing te zoeken zodat Amerika normaal in Moskou kan meedoen”. SOUTHAMPTON. De Engelse voet- balvedettte Kevin Keegan zal het komen de seizoen voor Southampton uitkomen. Met de overgang van Keegan is een be drag van 400.000 pond sterling gemoeid. Keegan, aanvoerder van het Engelse elf tal en Europees voetballer van het jaar, staat nog tot en met 30 juni van dit jaar onder contract bij de Westduitse kampi- oensploeg Hamburger SV, waarvoor hij dan drie seizoenen heeft gespeeld. Keegan heeft een overeenkomst voor twee jaar met zijn nieuwe werkgever ge- slissing. We willen iedereen de tijd geven om de zaak nog eens goed te overdenken. De uitslag van voetbaltoto no. 7 van komend weekeinde zal pas dinsdag 19 sloten. Hij verklaarde bij Southampton minder te gaan verdienen dan bij HSV, waar hij voor 400.000 mark per jaar op de loonlijst staat. De Italiaanse voetbalbond zal de gren zen voor buitenlandse spelers in elk geval openen op 30 juni. Volgens Artemio Fran- chi, voorzitter van de Italiaanse en de Europese Voetbalunie (UEFA), zullen de Italiaanse clubvoorzitters het vóór die da tum eens moeten worden over het feit dat slechts één buitenlandse speler (uit de hele wereld) per club gecontracteerd mag worden. Komt men niet tot overeenstem ming, dan zal de bond als limiet twee buitenlanders stellen. Maar die moeten dan wel uit een EEG-land komen. ’77-’78 3-0 0-0 2-3 1- 2 2- 2 1-1 0-1 ’78-’79 8-1 5-3 3-0 0-0 0-2 BONSINK: Ajax' doelpunt van de lijst doelpuntenmakers; vier doelpunten vóór Kees Kist. Van de negentien treffers die hij scoorde kwa men er zes(!; uit strafschoppen. Kees Kist mocht tot op heden pas twee keer van de strafschopstip raak schieten. Hiermee is het verschil van vier ver klaard. Pierre Vermeulen is zeer schotvaar- dig. Met dertien goals neemt hij een hoge positie in. En dat voor een speler die in het verleden veelal voorberei dend werk deed. De voorgaande sei zoenen waren dan ook niet zo produk- tief met 1, 8, 7, 6 en 9 treffers. Wageningen is zijn ongeslagen serie kwijt. Veertien wedstrijden, goed voor eenentwintig punten, achtereen werd er niet verloren, waarvan de laatste acht wedstrijden met slechts zes tegen- goals. Tegen een ploeg waarvan men het niet verwachtte SW, bleek Wage ningen goed voor vier punten uit de laatste acht wedstrijden en was het slechts zeven keer produktief. Nu dus 5-3 voor de Schiedammers. Drie nieuwe namen op de lijst van de doelpuntenmakers. Jan van Staa (F.C. Utrecht) maakte zijn eerste doel punten van dit seizoen, evenals Bosco Bursae (Vitesse). Bud Broeken (Willem II) fabriceerde niet alleen zijn eerste doelpunt van dit seizoen maar ook zijn eerste in de ere-divisie. februari bekend zijn. Op het totoformu- lier komen onder meer Engelse wedstrij den voor, die door een programmawijzi- ging op 19 februari worden gespeeld. De spelers die zich zonder meer bereid hebben verklaard zijn: Bert Kragtwijk, Randy Wiel, Ronald Schilp, Jelle Esveld, Kees Limmen, Rob van Essen, Dan Cra mer, Renzo Zwiers, Toon van Helfteren, Mitch Plaat, Jim Woudstra en Paul van Solm. Onder bepaalde voorwaarden zijn ook Emill Hagens, Sid Bruinsma, Ron Kruidhof, Al Faber en Robert Zeilstra beschikbaar. Hagens behoeft een vervan ger voor zijn werkzaamheden. i 1 Bever- 10 uur 4, '76-'77 4-1 3-3 1-1 1-0 1-0 2- 0 3- 0 1-1 1-0 ok sa. 9 W.l lesstraa oop all DIESE '76. gt 0298 -NEC FC Den Haag -PEC (Z) -Sparta -SW -Heerenveen -Middlesbrough -West Bromwich A -Crystal Palace -Nottingham F. -Leeds U -Coventry C -Arsenal tip 1 2 1 1 1 3 1 3 1 1 3 1 3 jltureel ood. 1850. H’lem Met topsport heeft hij zich nooit echt bemoeid. Hem is wel eens in zijn junio rentijd een contract aangeboden, maar dat sloeg hij af, omdat hij zijn toe komst toen al had uitgestippeld. Bau er: „Nu ik directeur ben van Canada Hockey, heb ik alleen iets met de profs te maken als er om de beker wordt gespeeld. Maar bij de profs draait alles om vermaak en business. Daar hoor ik niet bij. Ik vind het veel belangrijker om te strijden voor een ander soort hockey. Ik weet niet of we slagen, want we roeien tegen een zware stroom in. Onze jongens zijn echt geen engelen. Het zijn harde individualisten, maar puur geweld moeten we vergeten”. n.o.t riem. -. 197 34. Tl regering. Niettemin is er een diplomaat uit Washington in Lake Placid paraat om Kane en zijn comité te souffleren. Deze heeft het kennelijk verstandiger gevon den de controverse met de Russen niet verder op de spits te drijven omdat de winterspelen, die woensdag door vice-pre sident Mondale worden geopend, onge stoord moeten verlopen. Ook hebben de Amerikanen hun buitenlandse aanhang, die zonder uitzondering geërgerd heeft gereageerd op de krachtige redevoerin- l gen van Kane en Vance, niet langer willen irriteren. zetten. Het was een poging om de irritaties over de politieke openingsrede van minis ter Vance weg te nemen, maar in feite bleef de Amerikaanse eis waar alles om draait kaarsrecht overeind: zolang de Russische militairen in Afghanistan zijn, zien de Verenigde Staten af van de zomer spelen in Moskou. Kane, die de vorige week fel van leer trok tegen het hoogste bestuurscollege van het IOC en daarmee veel goodwill verspeelde, had het maandag niet meer over een boycot van Moskou, want hij wil voorkomen dat Amerika later beschul digd zou kunnen worden van vernietiging van de Olympische Spelen. Alleen toen hij sprak over „een van de sterkste machten ter wereld die een klein buurland overwel digt, moordt en plundert”, viel Kane even uit zijn rol. Kane kleedde daarom maandag het Amerikaanse standpunt wat diplomatie ker in, dat was het enige verschil met zijn eerdere uitlatingen. Hij is op het congres anderhalf uur aan het woord geweest, daarna werden hem door diverse landen vragen gesteld. Over de inhoud hiervan wilde Kane in het openbaar niet ingaan (Het IOC-congres vindt achter gesloten deuren plaats). „Boycotten houdt vijandigheid in”, zo lichtte Kane later toe, „niet deelnemen is wezenlijk anders”. Alsof het uiteindelijk resultaat de Spelen in Moskou negeren niet precies gelijk is. Zoals het ook hypocriet is dat de Russen alles wordt vergeven zodra ze hun leger maar uit Afghanistan terug trekken. De moorden en plunderingen spelen in dat geval ken nelijk geen rol meer en niets staat dan een olympische verbroedering in Moskou blijkbaar meer in de weg. De 44-jarige psychiater Charles Mor gan Kerr zal woensdag om 15.25 uur (plaatselijke tijd) het Olympisch vuur ont steken. Kerr is de laatste van 52 estafette- lopers die de vlam na aankomst in de Verenigde Staten naar Lake Placid heb ben gebracht. idema □wage k ite aa" ties gebreken vertonen. David Evans, een 02201 De Engelse middenvelder Terry Lees zal tot aan het eind van dit seizoen voor Sparta uitkomen. De speler van Birming ham City komt op huurbasis naar de Rotterdamse eredivisieclub. „Lees heeft mij maandagmiddag telefo nisch verzekerd dat hij in principe met onze voorstellen akkoord gaat”, aldus Sparta-penningmeester Floor Bouwer. „Hoogstens zou er in het contract een punt of komma moeten worden veranderd”. Intussen heeft Lees het Spartabestuur wel meegedeeld dat privé-omstandighe- den hem belettten woensdagavond in het duel met NAC al van de partij te zijn. IOC, dat de zaak in onderzoek heeft genomen. De Amerikanen hebben in Lake Placid niet aangedrongen op een definitieve stel- lingname van het IOC, de Russen daaren tegen willen weten waar ze aan toe zijn. De Sovjet-afvaardiging is van zwaar kaliber en staat onder leiding van sport- minister Pavlov, terwijl ook de voorzitter van het Moskouse organisatie-comité, Ig- nati Novikov, deel uit maakt van het gezel schap. Navikov werd buiten de congres zaal aangeklampt door Robert Kane, de voorzitter van het Amerikaans Olympisch Comité, die in een gesprek onder vier ogen de hele situatie heeft uitgelegd. Hij vroeg Novikov de Amerikaanse afwijzing van Moskou gedetailleerder over te bren gen aan de Sovjet-regering, maar daar gaf de Rus geen antwoord op. De uit zeven topsporters bestaande ploeg van Mongolië zal niet mogen deelne men. De ploeg, die zondag na een reis van achttien uur in Lake Placid arriveerde, kreeg te horen dat het organisatiecomité de inschrijvingsformulieren niet op tijd had ontvangen. De verbijsterde Mongolen hebben nu al hun hoop gevestigd op het PATER BRAUN: nu directeur Canade se ijshokeybond Onze beste scorer is Paul McLean, die 19 doelpunten heeft gemaakt, Glenn Anderson maakte er een minder. Als Nederland werkelijk over erg goede doelverdedigers beschikt, zoals jullie zeggen, krijgen we het moeilijk. In wedstrijden waarin het er echt op aan komt en weinig krachtsverschil is, maakt de keeper zestig percent van de ploeg uit, dat is mijn stellige overtui ging". De voorzitter van het Amerikaans Olympisch Comité Robert Kane tijdens zijn toelichting op het besluit geen Amerikanen naar de Spelen te zullen afvaardigen. (Van onze sportredactie) LAKE PLACID. Met het Canade se ijshockeyteam is ook „father Bau er” terug op de Olympische Winter spelen. Hij was jarenlang een beroem de en succesvolle coach, maar raakte uit het internationale gezichtsveld toen de Canadezen in 1972 en 1976 van de Spelen afzagen, omdat ze geen ploeg met medaillekansen op de been konden brengen. Pater David Bauer, een man met veel gevoel voor humor, laat nu het coachen over aan anderen. Hij is echter meer dan ooit als direc teur van de nationale bond de stuwen de kracht achter het Canadese ama- teur-ijshockey. vriend rd. BB Na elf uur vergaderen over de Moskou- affaire, zonder tot een echte oplossing te zijn gekomen, stuurde IOC-president lord Killanin de congresgangers naar bed. „Als we vermoeid zijn nemen we nooit goede beslissingen”, sprak Killanin en zijn ge hoor, bestaande uit 72 voor het merendeel bejaarde IOC-leden, stemde daar gretig mee in. De Westduitser Willi Daume deed tame lijk luchthartig over de opdracht die hij en twee zijn collega’s hadden gekregen. Dau me: „Dat de Olympische Spelen in Mos kou normaal doorgaan staat voor mij vast. We moeten op tijdwinst spelen, dat is onze taktiek. Dan kunnen de Russen mis schien een gebaar maken, waardoor de Amerikanen hun houding veranderen”. Ten ce» 3r 2 per- water, I- f 725, eist, lm DEN HAAG. De enquête die de top- sportliga van de NBB heeft gehouden onder de kandidaten voor het nationale team heeft een positieve reactie opgele verd van zeventien spelers. Zij hebben zich bereid verklaard deel te nemen aan de Olympische voorbereiding. Tot de prominente afwezigen behoren Kees Akerboom, die niet met coach Quinn ver der wil werken, Harry Kip, Pieter van Tuyll en Everett Fopma. Karei Bonsink scoorde, met zijn vijfde competitiedoelpunt, tegen Haar lem het 2000ste eredivisiedoelpunt voor Ajax. Dit aantal bereikten de Am- terdammers in hun 787ste wedstrijd. Ze komen daardoor op een gemiddelde van ruim 2,5 doelpunt per wedstrijd. Ajax won er 513, speelde er 138 gelijk en 136 werden verloren; totaal dus goed voor 1164 punten. Het aantal te gendoelpunten bedraagt 841. Ajax blijft winnen. Tegen Haarlem was dat voor de negende keer achter een. Men moet teruggaan tot de laatste twee wedstrijden van het seizoen 1977- 1978 en de eerste zeven van 1978-1979 om ook op negen overwinningen ach ter elkaar te komen. PSV lukte dat in het seizoen ’77-’78 door van de vierde tot en met de twaalfde competitiedag alles te winnen. Excelsior kent ook zijn regelmaat in uitslagen. Van de laatste acht luidt dat: 2x winst, 2x verlies, 2x winst en 2x verlies. Go Ahead Eagles is ten prooi aan een zware inzinking. Nu al weer vijf wedstrijden achtereen louter nederla gen en de laatste 413 minuten zonder voordoelpunt. En dan te weten dat na zestien wedstrijden met een gemiddel de van bijna twee doelpunten werd gespeeld. NEC valt ook niet op door produkti- viteit, getuige de schamele produktie van één treffer in de laatste acht wed strijden buitenshuis. Als Ajax kampioen wordt komt dat door de tussensprint die het nu heeft ingezet. Zelf haalden de Ajacieden 18 uit 9 A.Z.’67 14 uit 9; Feyenoord 12 uit 9; Roda JC 13 uit 9 en PSV 9 uit 9. Daarin ligt het huidige verschil. Onderaan is het precies eender. Daar sloeg Haarlem een gat door in dezelfde serie van negen de meeste punten te halen: Haarlem 8 uit 9; MW 6 uit 0; NAC en Sparta uit 9 en NEC 4 uit 9. Martin van Geel scoorde in drie van de vijf wedstrijden waarin hij als inval ler binnen de lijnen kwam, tegen resp. FC Den Haag; NAC en nu dan Haarlem. Petur Petursson staat aan de kop ie Ure, fa. geesjer etc. Ii r, md nt - laring jarantlt 1, nab Ai» tel. 02) ottrailt attraile 38 Kt Argentinië heeft zich als eerste Zuid- amerikaans land geplaatst voor het olym pische voetbaltoernooi. Argentinië werd zondag onbereikbaar voor de andere aan het Zuidamerikaanse kwalificatietoer nooi in Columbia deelnemende landen door een overwinning van 4-0 op Bolivia. Peru, dat Venezuela met 2-0 versloeg, is met Brazilië kandidaat voor de tweede plaats die beschikbaar is voor Zuid-Ame- rika. rkrege 3AVAN divers r allen ti Nu 101 i >p onz rtenta Ier, Ge Vraa Tevet n can tegs iprijzei erhugs '88, Alp 0172! nksvet A.Z.’67 SC Amersfoort- DS’79 G.A. Eagles Veendam SC Cambuur Aston Villa Brighton Ipswich T Liverpool Manchester C Tottenham H. Wolverhampt. W Tips toto-gelijk: 3-5-18-23-24-26-32 Wedstrijd 1 Competitie eredivisie Wedstrijd 2 t/m 4 KNVB-beker Wedstrijd 5 en 6 Competitie eerste divisie Wedstrijd 7 t/m 13 Competitie le divisie Engeland. Eric Heiden zal tijdens de openings plechtigheid in Lake Placid de Olympi- I sche eed uitspreken. De 21-jarige Heiden, die zondag zijn wereldtitel schaatsen voor sprinters prolongeerde, geldt als Ameri ca’s grootste favoriet voor gouden me dailles. uw s Na de oefentrip van het Nederlands b're( Ijshockeyteam is de Tilburger Gerrie Gö- tvelge bel als doelverdediger afgevallen. Ted Lenssen (Heerenveen) is de eerste goalie, terwijl er verder alleen nog plaats is voor John de Bruyn (Amsterdam). Voor de drie trainingswedstrijden was afgesproken dat de derde keeper zou terugkeren naar Nederland, maar de spelersgroep heeft er op aangedrongen dat Göbel in Lake Pla cid blijft. Desnoods zijn ze bereid samen sIq0 J de kosten van Göbels verblijf te betalen. :o's m ir Kort voor het begin van de Winterspe- len is bij een inspectie aan het licht geko- men dat enkele Olympische accommoda- ftmetionaris die moet nagaan of de bouw- voorschriften in acht zijn genomen, meld- i 19711 de dat bij 80 percent van de controles d. AH ii. kanttekeningen geplaatst kunnen wor- e; i den. In ijltempo moeten er nog voor vier e u miljoen gulden voorzieningen worden ge- -- troffen. .E NS assag nbeha tier- i Th >ensdi iderdi

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 19