Oud-Kamerlid Hannie van Leeuwen: CBS: stijging vorig jaar 2,9 procent 99 talkpoeder Arrestaties na In El Salvador overval PTT drastische Twaalf uur VS op VARA-buis Cairo: Israel Vietnam zou deel Ambtenaren Woningbehoefte gestegen met 25 procent IJmuider Courant Nederland oneens Telebingo levert met OESO 27 mln. netto op Sterkere groei van produktie industrie schendt Camp David-akkoord herhuisvesting voeren actie Uitspraken in schandaal rond DamiatePers Huizenbouw bleef sterk achter Patria per 1 maart dicht hervormingen „Amsterdam kan wèl vorderen” troepen Cambodja terugtrekken Kt Medewerker van Moegabe vermoord DO Ki DI 1980 DINSDAG 12 FEBRUARI BINNEN- EN BUITENLAND 4 (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De produktie van woningwetwoningen en premiewo- ningen is in het afgelopen jaar sterk achtergebleven bij 1978. Dit blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De produktie van de Nederlandse industrie is in het afgelopen jaar gegroeid met 2,9 pro cent. Dit betekent een sterkere groei dan in 1978, toen de produktie toe nam met 1,8 procent. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. In de gezondheidszorg is kostenbeheersing nodig, geeft crisispolitiek die over de ruggen van de werknemers wordt gevoerd en de oorzaken ongemoeid laat. VEI bezwc •tegen poorte 41 (vc van gerinj meter bouw Geen crisispolitiek (Van onze redactie buitenland) in gezondheidszorg terrein dat van oudsher dat van de verpleegkunde is. (Van onze redactie binnenland) (Van onze redactie buitenland) AMSTERDAM (ANP). De ambtena- 155.00 N** Een van de drie zou zijn auto voor dit doel hebben uitgeleend. Van de buit, 403.000 gulden, is tot dusver niets ge vonden. vaardbaar dat het zolang moet duren tot de beide fundamentele wetsontwerpen (over de tarieven en over de voorzieningen) in het voorjaar in het parlement kunnen worden behandeld. Van Leeuwen had kritiek op het feit dat de opstelling van besturen en werkers in de gezondheidszorg zelf remmend werkt. Ze vindt ook dat de christelijke vakbeweging looningrepen voor de trendvolgers moet afwijzen. Het oud-Kamerlid kritiseerde ook het feit dat de noodzaak meer verpleegkundigen aan te stellen zo laat is erkend. Bovendien, zo vindt zij, wordt onvol doende op de behoeften ingespeeld. Voorzitster mevrouw Th. Meijer van het NCWV verklaarde dat de organisaties van verpleegkundigen de handen ineen moeten slaan bij het bestrijden van het grote ziekteverzuim als gevolg van de grote spanningen in het dagelijkse werk, „voordat de zaak gaat ontsporen”. Demonstratie en acties zijn volgens mevrouw Meijer aan de orde van de dag „en als medeverant woordelijken dienen we te waken voor ernstiger dingen”. De ambtenaren willen met hun actie bereiken dat er een openbaar raadsdebat komt waarin het huisvestingsbeleid aan de kaak gesteld moet worden. De verant woordelijke wethouder, Wolffensperger van herhuisvesting, zal gevraagd worden een petitie hierover in ontvangst te komen nemen, aldus de woordvoerder. Volgens DEN HAAG (ANP). Nederland kan niet tegemoet komen aan wensen, die bij de OESO (Organisatie voor. Economische AMSTERDAM (ANP). De gemeente Amsterdam kan de gekraakte panden van de Groote Keyser vorderen. Een vorde ring zal met name grote kans maken de rechter te passeren, als zij onderdeel de ambtenaren neem* het vertrouwen in het gemeentelijk distributiebeleid zien derogen af, wat onder meer blijkt uit het steeds vaker kraken van woningen. Dit is niet zo verwonderlijk, aldus de ambtena ren, gezien het jarenlang ontbreken aan ningtekort in het afgelopen jaar is toege nomen van 82.000 tot 110.000 (25 procent meer) In het afgelopen jaar zorgde de lange vorstperiode ervoor dat twaalfdui zend huizen minder konden worden ge bouwd. Bovendien blijkt de immigratie stroom uit Suriname veel groter dan ver wacht. Hierdoor liep het woningtekort met nog eens zesduizend op. Het Landelijk werkverband huisves tingsnood (LWH) stelt naar aanleiding van de CBS-cijfers, dat het kabinet-Van Agt geen ernst maakt met de aanpak van de woningnood. Het werkverband leidt dit af uit het feit dat de totale produktie van Hoewel Amsterdam de laatste vijftien jaar 160.000 inwoners minder kreeg, stijgt de woningnood. Er zijn in Amsterdam momenteel 50.000 woningzoekenden en de wachttijden voor de meeste categorieën woningen zijn sinds 1978 verdubbeld. Veel verbetering valt daarin niet te verwach ten, aldus de ambtenaren. Dit blijkt uit cijfers die zijn gepubli ceerd door het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het was met name de produktie van de aardolie-industrie, de chemische en grafische industrie en van de uitgeverijen die sterk groeide. In min dere mate, 2,3 procent, groeide de metaal industrie. De produktie van de textiel- en kledingbedrijven liep met respectievelijk 2,9 en 4,2 procent terug. Ondanks de koude winter is de produk tie van de openbare energiebedrijven in ons land vorig jaar met slechts 5,5 procent gestegen, in vergelijking met een toename van 6,3 procent in 1978. Het CBS acht het mogelijk dat dit wijst op een zuiniger energieverbruik. Het indexcijfer van consumptiegoede ren is in de maanden oktober en novem- Ninal •Slecht den aa ning ir eisen c sense dels in Ninabe geerd. nog ni echter De schrift, gemees nerweg zichzel plaatst dusver reiding daarbij het be corresp gemeei nooit s werd i vastste voor h geschei Met 1 malen heininj boerde teel ec bebouv meeste overeir hooibe ontruir ren. O] Abel Moezorewa, de voormalige mier van Zimbabwe Rhodesië. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van zaterdags van HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning DIRECTIE: Mr. H. C. van der Mije ARNHEM (ANP). De televisie-ac- tie Telebingo ten bate van de Olympi sche Spelen voor gehandicapten heeft ongeveer 27 miljoen gulden netto opge bracht. Zoals de zaken er nu voor staan, zal naar verwachting eenderde van dit bedrag nodig zijn voor de orga nisatie van de spelen, die van 21 juni tot en met 5 juli in Arnhem en Veenen- daal worden gehouden. Het overige geld gaat naar het Nationaal Fonds Sport Gehandicapten voor de uitvoe ring van diverse projecten in Neder land. Har wijkse met ee 54-jarij vond 2 lyerd qverlet Ki kun: V< moe tijde prat D< kinc Een Aan Di thee Veis VI opei 1979 van, Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 Samenwerking en Ontwikkeling) leven om een stimulerende rol te spelen in het huidige flauwe klimaat in de wereldeco nomie, aldus een woordvoerder van het ministerie van Economische Zaken. De OESO vindt, dat, in vergelijking met de meeste andere landen Nederland er eco nomisch nog niet zo slecht voorstaat en daarom zou ons land eerder zijn invoer moeten vergroten dan door bezuinigings maatregelen zijn bestedingen afremmen. Cairo reageerde op het Israëlische be sluit toestemming te geven voor de bouw van een grote nederzetting op de bezette Westelijke Jordaanoever. DEN HAAG. De Haagse politie heeft in samenwerking met de Amsterdamse politie vijf mannen gearresteerd, die er van worden verdacht de roofoverval op geldtransport van de PTT vorige week vrijdagmorgen in de residentie te hebben gepleegd. SALISBURY. Een naaste mede werker van de Rhodesische guerrilla leider Robert Moegabe is bij een aan slag om het leven gekomen. Ook de vrouw van de man werd bij de aanslag er werden vier granaten naar zijn huis gegooid gedood. Moegabe heeft gisteren op een pers conferentie in Rhodesische hoofdstad Salisbury het Rhodesische leger ervan beschuldigd verantwoordelijk te zijn voor de zondag op hem gepleegde bo maanslag. De guerrillaleider herhaal de zijn dreigement de guerrilla te her vatten als zijn ZANU-partij in bepaal de kiesdistricten zal worden verboden. Verl verwijl avond ter hoi tèn vs k miewoningen waarvan de bouw begon daalde echter met twaalf procent tot 35.092. In totaal werd vorig jaar begonnen met de bouw van 99.343 woningen, tegen 103.008 woningen in 1978. Het aantal in aanbouw zijnde woning wetwoningen was eind vorig jaar een der de groter dan twaalf maanden tevoren, namelijk 38.224. Het totale aantal wonin gen dat in aanbouw was, bedroeg eind vorig jaar 115.109, ofwel elf procent meer dan aan het slot van 1978. Naar verwacht zou staatssecretaris Brokx van Volkshuisvesting de Tweede Kamer vandaag meedelen, dat het wo- Palestijnse commando’s hebben de ver- j antwoordelijkheid opgeëist voor de bom- aanslag in het Israëlische stadje Petah j Tivka waarbij gisteren twaalf mensen ge- I stijging van 23 procent. Het aantal pre- Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 In aanwezigheid van enkele leden van het kabinet-Begin is gisteren een begin gemaakt met de door Egypte gewraakte bouw van de nederzetting Efrat op de bezette Westelijke Jordaanoever. Over tien jaar zullen ongeveer tienduizend mensen in deze nederzetting tussen Jeru zalem en Hebron kunnen wonen. De grond waar de bouw nu is begonnen, is geen eigendom van op de Westelijke Jor daanoever wonende Palestijnen. (Van onze redactie buitenland) SAN SALVADOR. De regering van het Middenamerikaanse El Salva dor heeft gisteren drastische hervor mingen aangekondigd om het hoofd te. bieden aan de grote sociale en econo mische problemen. Door nationalisatie van alle binnenlandse en buitenlandse banken en handel, toezicht op onderne mingen die van algemeen belang zijn en een nieuw programma voor de land bouwhervorming, hoopt de regering de linkse oppositie in het land de.wind uit de zeilen te nemen en de vrede te herstellen. In het gehele jaar werden 87.522 wonin gen voltooid tegen 105.825 in 1978. Dat betekent dat in totaal ruim achttiendui zend woningen minder zijn gereedgeko men. Er werden vorig jaar 25.828 woning wetwoningen voltooid, dat is ruim zeven tien procent minder dan het jaar tevoren. Daarnaast daalde het aantal gereedgeko men premiewoningen (waarvan iets meer dan zestig procent in de huursector) met 26 procent tot 32.788. Er werd vorig jaar begonnen met de bouw van 35.619 woningwetwoningen, een Ambtenaren van de Gemeentelijke Dienst Herhuisvesting (GDH) van Amsterdam zingen protestliederen tijdens de demonstratieve werkonderbreking vanmorgen. Volgens hen is er op het bureau een onmogelijke werksituatie, mede omdat men voortdurend woningzoekenden moet teleurstellen. visie bij burgemeester en wethouders. Ook leegstand en het moeizaam functio neren van de GDH zijn debet aan het gebrek aan vertrouwen, aldus de ambte naren. wordt van een algemeen vorderingsbe- leid. Met deze stelling reageert de Amster damse rechtswinkel op de notitie van het gemeentebestuur, waarin staat, dat vorde ring van de Groote Keyser juridisch niet haalbaar is. De rechtswinkel schrijft ook bij de stelling te blijven, dat niemand burgemeester Polak kan verplichten vol doende politie beschikbaar te stellen, om de ontruiming van de kraakpanden aan de Keizersgracht mogelijk te maken. woningen vorig jaar 6.500 achterbleef bij het bouwprogramma van de regering. Hoewel het aantal in aanbouw genomen woningwetwoningen met 23 is gestegen, zegt het LWH „geen reden tot juichen te hebben”. Men raamt op basis van de cijfers van het statistisch bureau, dat de bouwpro- duktie onder het kabinet-Van Agt nauwe lijks zal uitkomen boven 400.000 wonin gen. Dat is vijftigduizend woningen min der dan in de tijd van de regering-Den Uyl werden gebouwd. Men vreest dat het wo ningtekort in de komende zes jaar zal toenemen tot tweehonderdduizend. 18.30-19.00 uur 11.30-12.30 uur IJMl werd a ten tar 30 kisti kisten varia. Prijz 27,38-2. thiddel 18,81-1' 18,97-1 i Per kabeljs 63; kal E Inbi 6ouw fijn g« gulden bij de fieuren Rader verton' AMSTERDAM (ANP). De definitieve sluitingsdatum van de Amsterdamse bis cuitfabriek Patria is vastgesteld op één maart, zo heeft het moederbedrijf Meneba bekendgemaakt. Slechts een aantal van de 91 werknemers (bijna allen vrouwen) komt in aanmerking voor vervangend werk, het merendeel zal worden ontsla gen. In overleg met de vakbonden is een sociaal begeleidingsplan voor de afvloei ing opgesteld. CAIRO/BAGDAD/JERUZALEM. De Egyptische regering heeft Israel ervan beschuldigd de vredesakkoorden van Camp David te schenden en de onderhan- delingen over Palestijnse autonomie te dwarsbomen. wond raakten. Een Israëlische krijgsraad heeft gisteren drie Arabieren tot elk vijf tien jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het drietal wilde vier jaar geleden in de Keniase hoofdstad Nairobi een Israëlisch passagiersvliegtuig met raketten neer schieten. Twee Westduitsers werden in verband met deze zaak enkele weken gele den tot tien jaar gevangenisstraf veroor deeld. Naar verluidt zou het tweetal over twee jaar worden vrijgelaten en uirgewe- zen naar de Bondsrepubliek. Een jonge jood uit Nieuw-Zeeland is gisteren in Jeruzalem tot zes jaar cel ver oordeeld wegens spionage voor Egypte. De jongeman had eerst voor de Israëli sche inlichtingendienst gewerkt maar had zich later gemeld bij de Egyptische am bassade in Madrid. Het Israëlische kabinet vindt dat joden het recht hebben zich overal op de Jor daanoever te vestigen. De Palestijnse Be vrijdingsorganisatie (PLO) heeft aange kondigd zowel militaire als politieke maatregelen te zullen nemen tegen het Israëlische besluit joden toestemming te geven zich te vestigen in de Arabische stad Hebron op de bezette Westelijke Jor daanoever. Eind deze maand worden in Rhode sië algemene verkiezingen gehouden. Volgens Moegabe bestaat er een „dui velse samenzwering” tussen Britten en Zuidafrikanen die volgens hem moet voorkomen dat zijn partij een verkie zingsoverwinning behaalt. De Britse gouverneur lord Soames heeft volgens Moegabe partij gekozen voor bisschop pre- Dit zei voorzitster Hannie van Leeuwen van de Nationale Kruisvereniging gisteren bij een bijeenkomst in Den Haag. De bijeenkomst werd gehouden ter gelegenheid van de aan sluiting van de Nederlandse Christelijke Vereniging van Ver pleegkundigen (NCWV) en Verzorgenden bij de Christelijke Federatie van Overheidspersoneel (CFO). Het voormalig CDA- Kamerlid vindt dat het wetgevingsbeleid om de gezondheidszorg op een beter fundament te zetten, te langzaam van de grond komt. De christelijke vakbeweging moet volgens haar kiezen voor rechtvaardiger arbeidsverdeling, bijvoorbeeld door zelfgekozen beperking in de loonsfeer. „Het lijkt alsof in de gezondheidszorg de tijd heeft stilgestaan sedert de indiening van de Structuurnota in 1974, waarin de lijnen voor de „opzet nieuwe stijl” werden aangegeven”, aldus mevrouw Van Leeuwen. Zij vindt het onaan- commercials twee uur in beslag. De programma’s worden afgesloten met een grote show waarin onder leiding van W. L. Brugsma en Sonja Barend door allerlei mensen over het verschijnsel com merciële tv zullen praten. Het idee voor „The all American Show” is bij de VARA aangekaart door Joop Daalmeijer en Hans Emans, die van me- j ning zijn dat de Nederlandse kijker zelf i maar eens moet oordelen over en kennis maken met de Amerikaanse televisiesys teem, dat in ons land zo vaak wordt bekri tiseerd. Volgens de NCVW-voorzitster wordt op de verpleegkundigen en verzorgenden steeds meer een beroep gedaan voor werkzaam heden waardoor het eigene van de verpleging wordt versluierd. Daarnaast begeven andere disciplines zich volgens haar op het Snel control Wijk a rangen, was hi control werder \yaaror ijoogst De Spaanse premier Suarez en de Ma rokkaanse koning Hassan II zouden wil len bemiddelen in het Midden-Oosten- conflict, met name wat betreft het geschil tussen Israel en de Arabische landen. Zo wel Suarez als Hassan II hebben in de hoofdstad van Irak, Bagdad, besprekin gen gevoerd over economische en culture le kwesties. (Van onze RTV-redactie) HILVERSUM. Wat een Amerikaanse tv-programmering nou precies betekent, laat de VARA op 26 april op de Neder landse buis zien, middels een 12 uur du rend programma, waarin alle kenmerken van de Amerikaanse televisie te vinden zullen zijn. „The all American Show” be gint om drie uur ’s middags en is gevuld met shows, spelletjes en zogenoemde soap-opera’s. Evenals op het Amerikaanse scherm zullen er ook reclameboodschappen tus sen de programma’s door worden uitge- zonden. Van de in totaal 12 uur nemen die j ren van de gemeentelijke dienst herhuis- i vesting (GDH) in Amsterdam hebben van- I morgen het werk een paar uur neergelegd uit protest tegen het woningdistributiebe- leid van de gemeente. ber gestegen met eentiende procent tot 165,5. Het prijsindexcijfer van 1975 was precies 100. De stijging in de bedoelde twee maanden is vooral veroorzaakt door het duurder worden van varkensvlees, kaas en bier. Alleen rundvlees werd goed koper. In dezelfde twee maanden steeg het prijsindexcijfer van grondstoffen, halffa brikaten en hulpstoffen met 1,6 procent tot 176,1. Het duurder worden van grond stoffen voor voedingsmiddelen en de bin nenlandse aardolie was de belangrijkste oorzaak van de stijging van dit index cijfer. (Van onze redactie buitenland) PARIJS. Vijf functionarissen van ondernemingen die betrokken zijn ge weest bij de produktie en distributie van een merk talkpoeder dat een te hoge con centratie giftige stof bevatte, zijn door een Franse rechtbank tot voorwaardelijke ge vangenisstraffen veroordeeld. Zeker 33 baby’s zijn tussen april en augustus 1972 overleden nadat zij waren ingewreven met het poeder terwijl bij 155 baby’s min of meer ernstige gebreken ontstonden. De voorwaardelijke celstraf fen variëren van één tot twintig maanden. De ouders van een gestorven baby krij gen als smartegeld ongeveer 20.000 gul den, de ouders van 70 verminkte baby’s in totaal ongeveer 300.000 guldèn. In het talkpoeder bleek een dodelijke hoeveelheid (6,35 percent) hexachloro- pheen te zitten, een middel om bacteriën te bestrijden. De ouders van ongeveer 75 overleden of verminkte baby’s werden al voor het twee maanden durende proces tot een bedrag van ongeveer drie miljoen gulden schadeloos gesteld. De voorberei ding van het proces nam zeven jaar in beslag: er werd een dossier van ruim duizend kilo aangelegd. Kort na de dood van de baby’s stelde de Franse regering controlemaatregelen in voor alle schoonheids- en toiletmiddelen waarin meer dan één percent hexachlo- ropheen zit. De vijf veroordeelde functio narissen hebben via hun advocaten laten weten in hoger beroep te zullen gaan. (Van onze redactie buitenland) TOKIO. Volgens het Japanse dag blad Jomioeri Sjimboem zal Vietnam een deel van zijn troepen in Cambodja in maart of april terugtrekken. De krant zegt dit te hebben vernomen van betrouwbare kringen rond de Vietnamese leiders. In eerste instantie zou Vietnam hoge ambte naren terugtrekken die in Cambodja hel pen bij de opbouw van een nieuw be stuursapparaat. Vietnam zou hiertoe heb ben besloten omdat het vindt dat de poli tieke situatie in Cambodja weer stabiel is en de kans zeer klein is dat de aanhangers van de verdreven Pol Pot weer aan de macht komen. 15,90 45,85 60,00 180,70 233,00 0,80 BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 .tel. adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023-31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post perjaar per post losse nummers buitenland per kwartaal

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4