Motie inzake werkgelegenheid bij Van Gelder Papier Niet gehinderd door mede-verantwoordelijkheid meer dan rechte straatjes it! „Kromme straatjes kosten I? D’66 tijdens begrotingsbehandeling: Onderwijs Motie Vegen Denktank” ■H 1980 DINSDAG 12 FEBRUARI 9 IJMOND I Motie Gezondheidsdienst Buurthuizen i ■i CDA-fraktie uiteraard in ’t spoor van de drie eigen wethouders ste Voor het onderwijs ziet de CDA-fraktie PvdA veegt de vloer aan met Heemskerks college i 052Ü1-1 I J. Nijssen (links): „Kommer en kwel". Rechts de heer Scholten. P. Veduin „Waardering" F. Perquin „Kritiek" Uiteraard benutte de CDA-woordvoer- der de algemene beschouwingen om een groot aantal zaken op te sommen die in 1979 in Heemskerk konden worden afge rond of bereikt, bijna als tegenhanger van alle negatieve zaken die de PvdA op een rijtje zou zetten en met de kennelijke bedoeling het imago van B. en W. met drie CDA-vertegenwoordigers in het college wat op te vijzelen. voor het bureau woonruimteverdeling en zij vroeg het college wanneer er verande ring in deze situatie mogelijk wordt. Daar naast stemde het woningtoewijzingsbe leid tot ontevredenheid. In het bijzonder de uitvoer van een motie die een jaar geleden werd ingediend, en met algemene stemmen de eindstreep haalde. Hierin werd voorgesteld de registratie en toewij zing van bejaardenwoningen geheel on der te brengen bij het bureau woonruim teverdeling. Mevrouw Rodenburg wendde zich hierbij met het verzoek tot het college de motie alsnog zoals die werd ingediend ten uitvoer te brengen. Tevens sprak zij haar ongerustheid uit over de onduidelij ke normen die gehanteerd worden bij woonruimtetoezeggingen in het algemeen en pleitte zij voor duidelijke, genormali seerde richtlijnen voor zowel koop- als huurwoningen in de gehele IJmond. donkere wolken hangen in de vorm van meerdere te sluiten scholen, zowel open bare als bijzondere. Verduin ging ook nader in op de integratie van kleuter- en lager onderwijs, in relatie tot de afbouw- procedures. Het belang van het kind zou daarbij als maatstaf voor alle beslissingen moeten gelden. In die integratiebeschou- wingen betrok Verduin ook de woonwa- genkampschool en de buitenlandse kin deren. Leo van IJsseldijk van de CDA-fraktie behandelde in de hoofdstuksgewijze be spreking de onderwerpen financiën, on derwijs en personeelszaken. Verhoging van de onroerend goedbelas- ting tot het maximale zou naar zijn me ning de weg van de minste weerstand zijn. Hij herhaalde het verzoek toh studie van een afbouw van de hondenbelasting en vervanging door bijvoorbeeld het rioolaf- voerrecht. (Van een onze verslaggeefsters) HEEMSKERK. Heemskerk is in een diep zwart gat gevallen”, is de con statering van fractievoorzitter Jaap Nijs sen van D’66, die deze financiële situatie ontmoedigend vindt. Evenals de PvdA- fractievoorzitter werpt hij in de algeme ne beschouwingen een terugblik op alle kommer en kwel in het voorbije jaar. Maar hij ziet ook nog enkele lichtpuntjes in onder meer de raadhuisbouw en de 591 woningen die in aanbouw zijn. Ook deze oppositiepartij komt terug op de „nauwelijks verhulde weigering van CDA en WD om een acceptabele hoe veelheid macht af te staan”. jaren de rust in het Heemskerkse team is teruggekeerd. Raadslid J. Dijkstra van de CDA-fraktie ging nader in op zaken als onderhoud, sport, milieu en werkgelegenheid. Het aantrekkelijk maken van de oude woon wijken kreeg zijn aandacht, maar ook de in een rapport geconstateerde toenemen de vervuiling in Heemskerk en de vernie lingen. De strijd voor het behoud van de werk gelegenheid bij Van Gelder werd door de CDA-fraktie ondersteund met een motie, waarin aan B. en W. wordt opgedragen er bij de ministers van economische zaken en sociale zaken op aan te dringen, dat beperkende maatregelen worden inge voerd met betrekking tot het importeren van krantenpapier uit niet tot de EEG behorende landen en dat maatregelen worden getroffen om de binnenlandse markt in de Nederlandse krantenpapier industrie te stimuleren. Een groot deel van zijn spreektijd be steedde Dijkstra aan de werkgelegenheid bij Van Gelder Papier in Velsen. Hij werkt bij dit bedrijf en citeerde uit een stuk van de Raad van Bestuur, waaruit de ernst van de situatie bleek. Verzocht werd tevens aan het college de motie ter kennis te brengen van de ge meenten in de IJmond, alsmede van de gemeenteraad in Wormer en de vaste ka mercommissies voor economische zaken en voor sociale zaken. De begrotingsbehandeling wordt eerst op vrijdag aanstaande voortgezet en dan komen ook de moties in stemming. Maan dag werd echter wel duidelijk,d at deze leer- en hulpmiddelen ten béliueve van de scholen en kondigde een motie van die strekking aan. Een tweede onderwerp waar de heer Scholten uitvoerig op in ging was de Met genoegen constateerde deze fraktie- woordvoerder, dat de Gemeenschapsraad de overkoepelende taak heeft afgebouwd ten behoeve van de „prikkelfunktie” ter begeleiding van nieuwe initiatieven. De grond van „De Jansheeren” zou be schikbaar moeten blijven voor een even tueel toekomstig cultureel centrum. Voor komen zou moeten worden, dat het stich tingsbestuur de mogelijkheden daartoe belemmert met andere beslissingen. het afgelopen jaar met uit de verf kwa men. Een opsomming die haar en de frac tie niet alleen tot treurigheid bracht maar ook de nodige onrust veroorzaakte. Hier bij noemde zij met name het uitblijven van een logopedist(e) voor de scholen en de voor ouders van leerlingen geheel on duidelijke situatie rond de afbouw van De Wiekslag, een openbare basisschool. Zij verzocht het college dan ook antwoord te geven op de vraag wanneer een logope diste) met zijn of haar werk kon beginnen en in hoeverre het college de toegezegde faciliteiten voor De Wiekslag zou hand haven. Ook ten aanzien van het in voorberei ding zijnde scholenplan en voorlichting over het openbaar onderwijs maakte zij enkele wensen kenbaar. Zij verzocht on der meer om een zo snel mogelijke afron ding van een samenhangend scholenplan voor het onderwijs in Heemskerk en een voorlichtingsboekje over het openbaar onderwijs naar voorbeeld van een reeds bestaand boekje over het bijzonder onder wijs. Het PvdA-fraktielid beëindigde het be toog met het emancipatiebeleid van het college dat volgens haar mank gaat aan een structurele aanpak. Hierbij vestigde zij de aandacht op een extra rijksbijdra- geregeling voor emancipatieactiviteiten. Dit potje was volgens haar door de ge meente nog niet aangebroken. Zij vroeg zich daarom af of het college wel van het bestaan afwist. Veel aandacht kreeg de zogenoemde deeltijdarbeid voor mannen en vrouwen. Ter stimulering van deze regeling en het ontlokken van een princi- pe-uitspraak diende zij namens de gehele PvdA-fraktie een motie in waarmee zij het college van B. en W. verzoekt te willen bevorderen, dat taken binnen de gemeentelijke organisatie en gesubsidi eerde instellingen ook op part-time basis verricht kunnen worden. ng.. de eite j Met betrekking tot de scholenplanning vroeg de heer Scholten om een zakelijke benadering. Zijn aandacht ging verder uit naar het schoolcultureel programma en de vergroting van de „zorgbreedte” (meer individueel gericht onderwijs en het on derwijs aan culturele minderheden). Hij verweet het college in deze „een te passief en zelfs ontwijkend beleid”. Zijn betoog resulteerde in de vraag om een zorgvuldige afweging van priori teiten. Het CDA. de grootste fractie in de Heemskerkse raad: reven leden en drie wethouders in het col lege. Op de foto (van links naar rechts) de heren O. Huyser, J. Dijkstra, mevrouw A. M. T. C. Smul ders, de heren P. J. Verduin, G. Petersen, Th. W. R. van de Heide en L. W. IJsseldijk. motie de steun krijgt van alle frakties in de Heemskerse raad. Frank Perquin van de PvdA-fraktie kon echter niet nalaten op te merken, dat een PvdA-motie met betrekking tot de werk gelegenheid bij Hoogovens destijds door onder meer de CDA-fraktie werd wegge stemd. Het CDA kreeg als grootste partij ook de meeste spreektijd en daarom kwam als vierde spreker Q. W. Huyzer aan bod, die als één van de knelpunten in de gezond heidszorg de sanering van de Vietname- zen, onder meer met betrekking tot de tandheelkundige zorg signaleerde. Hij pleitte voor meer opvang van de WAO-ers. De schoollogopedie en het on derbrengen van een deel van de kosten bij het ziekenfonds kregen eveneens zijn aan dacht. Nadere informatie vroeg hij over de realisering van de rolstoelroute in het centrum van Heemskerk. Grote zorg had dit raadslid over de gang van zkaen bij het werkvoorziening- schap „De Tunnel”. Zijn fraktie ver wacht de nodige „aanpassingen”. Optimistisch was de CDA-woordvoer- der over de nieuwe bestuursvormen, de Sportraad en het Muziekcentrum. Waar dering was er ook voor het bureau voor lichting. Minder gunstig gestemd was de CDA- fraktie over het verloop van de harmoni satie van de gemeenschappelijke regelin- MM gen binnen de IJmond. De Wijkerbroekpolder zou soelaas kun nen bieden voor de woningnood op korte termijn, wanneer hier al vóór 1990 zou kunnen worden gebouwd. Tevreden was de CDA-fraktie over de eerste aanzet voor een verkeerscirculatie- plan. Met grote zorg nam de fraktie kennis Naast onderwijs gaven ook de perso neelsbezetting van de gemeentelijke soci ale dienst, de woonruimtetoewijzing, het achterwege gebleven bevolkingsonder zoek, het emancipatiebeleid, deeltijdar beid en de sociale achterstand van vrou wen van buitenlandse werknemers aanlei dingen genoeg om het college een aantal vegen uit de pan te geven. Met name de gang van zaken rond de personeelsuit breiding van de sociale dienst werd door mevrouw Rodenburg-Oldenburg als voor beeld voor een heilloos beleid bestempeld. Een kanttekening zette zij ook bij de con ceptnota waarin de doelstellingen van de sociale dienst opnieuw aan bod komen. Hierin miste zij een belan rijk e even: de ervaringen van de gebruikers van de sociale dienst. Zij stelde daarom ook voor een dergelijk onderzoek alsnog uit te voe ren en de resultaten aan de nota toe te voegen. Hierbij vestigde zij ook de aan dacht op de maandenlange wachttijden Dit raadslid sloot de mogelijkheid niet uit om de districts-gezondheidsdienst (DGD) te financieren uit de post onvoor ziene uitgaven. Principieel sprak de fraktie zich uit voor culturele vorming van de school jeugd. Slechts onder voorbehoud gaat de CDA-fraktie echter accoord met de ta riefsverhoging voor sportaccommodaties, omdat de bevoegdheden om de tarieven te bepalen inmiddels zijn overgeheveld naar de Sportraad. Voorgesteld werd het rioolgemaal Poe lenburg te verkopen (besparing voor 1980 begroot op 11.000). De heer Van IJsseldijk deed verder nog een aantal besparingssuggesties, groten deels in de financieel-technische sfeer. Met betrekking tot de onderwijsbegelei dingsdienst constateerde de fraktie- woordvoerder, dat na een aantal roerige (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Ook de CDA-woord- voerder P. Verduin bleek in zijn algeme ne beschouwingen over de gemeentebe groting nieuwsgierig te zijn naar wat de financiële saneringscommissie aan resul taten op tafel gaat leggen. Hij vond het pijnlijk te moeten consta teren, dat de activiteiten om een extra bijdrage te krijgen uit de Rijks kas slechts resulteerden in begrip voor de bijzondere situatie waarin de gemeente Heemskerk verkeert. „Medeleven, waar Iwe niets voor kopen”. Om tot een betere bestuurlijke en amb telijke werkwijze te komen is de hoop van de CDA-fraktie gevestigd op het ad vies van het MOC-team (Management Opleidingscentrum te Amsterdam). Verduin vond overigens, dat de samen werking tussen CDA en VVD gunstig verloopt. van de plannen voor een discount-market aan de Gerrit van Assendelftstraat. Als de geruchten juist zouden zijn, zou de „food- sector” in Heemskerk met ongeveer vijf honderd vierkante meter worden overschreden. De fraktie verzocht het college er in Den Haag op aan te dringen, dat een nieuw Heemskerks politiebureau alsnog op het landelijk meerjarenschema wordt ge plaatst. Met een eigen wethouder was de CDA- fractie het eens met het instellen van een „denktank” in de sociaal-culturele wel zijnssector. Het buurt- en clubhuiswerk zou vanuit een andere visie bekeken moe ten worden met betrekking tot de inzet van vrijwilligers. Naar de mening van Huyzer onderkennen de beroepswerkers te weinig de mogelijkheden van vrijwilli gerswerk. Een herwaardering zou wense lijk zijn en om een totaal-strategie te ont wikkelen vroeg Huyzer om initiatieven van de zijde van het college met name ook inzake een formatieplan. In een motie vroeg hij om zo’n plan binnen twee jaren. Tot die tijd zou men niet over moeten gaan tot een voor de buurt- en clubhuizen onvrijwillige herschikking van man kracht. Het huidige aantal stafkrachten zou tot die tijd minimaal gehandhaafd moeten blijven. Ook het fractielid mevrouw M. Roden burg-Oldenburg volgde in haar aanvul lende beschouwing de door F. Perquin ingeslagen weg. Kritiek alom op het on derwijsbeleid van het college. In haar betoog ging ze in op tal van zaken die in De PvdA-fraktie wenst niet „medeplich tig” te zijn aan bezuinigingen in de soci aal-culturele sector en derhalve ook niet deel te nemen aan de door het college ingestelde „denktank”. De ware bedoelin gen van die „denktank” zouden door wet houder Dudink zijn onthuld, namelijk be zuinigingen. De financiële specialist van de PvdA- fraktie ging uiteraard diep in op de finan ciële perikelen. Hij betreurde, dat het voorstel van zijn fraktie om de begroting dan maar niet sluitend te maken en aan te kloppen bij het rijk om extra uitkeringen door de meerderheid van de raad is ver worpen met het argument, dat men zich als gemeente, nog niet „onder curatele” wil laten stellen van de hogere overheden. „Maar wat is nu nog onze vrijheid van handelen?”, zo vroeg hij de raad. De begroting voor 1980 zou een versluie rend beeld geven van de werkelijke situa tie. Na uitvoerige berekeningen kwam Verhoeven op een globaal vastgesteld structureel tekort van bijna anderhalf miljoen gulden. Hij stelde daarbij vast, dat de totale belastingdruk op de Heems kerkse burger aanzienlijk zwaarder is dan in vergelijkbare gemeenten en ook in ver gelijking met de buurgemeenten zou men aan de hoge kant zitten. De slotconclusie van zijn betoog was, dat de PvdA-fraktie deze gemeentebegro ting niet kan goedkeuren. „De kruik is nu gebarsten”, aldus Nijs sen, die het college verwijt de financiële consequenties van allerlei voorzieningen voor zich uit te hebben geschoven. Als indicaties ter oplossing van de fi nanciële problemen gaf Nijssen onder meer aan, „dat nu niets meer onaantast baar mag zijn”. Hij wijst onder meer op de onrechtvaardige omslagheffing bij ge meenschappelijke regelingen in verhou ding tot gemeenten met veel industrie, terwijl Heemskerk grotendeels afhanke lijk is van particulieren. Bezuinigingen acht hij noodzakelijk in de sectoren on derwijs en sport. In de sector nieuwbouw zou ook een bezuiniging te bereiken zijn: „De grond is peperduur en kromme straatjes kosten meer dan rechte straatjes”. De heer Nijssen ging verder uitvoerig in op de inspraakprocedures en het teleur stellende verloop daarvan met betrekking tot Europaplein, De Maer en De Die. Hij verzocht bij alle nieuwbouw de oude wij ken niet te laten verpauperen. Fractiegenoot N. Scholten had een klein boekwerkje van zijn beschouwingen ge maakt, die vooral toegespitst werden op de onderwijszaken; zijn specialiteit. Tot bezuinigingen zag hij mogelijkheden in de onderwijsbegeleidingsdienst en de bege leiding van het basisonderwijs door het muziekcentrum. Hij greep terug op een aantal zaken die hij bij de behandeling van de deelnota onderwijs al ter sprake had gebracht. Hij verzocht te komen tot een gericht plan voor de vervanging van volksgezondheid. Kwalijk vindt hij het, dat het college niet de middelen heeft aangewezen om de Districtsgezondheids- dienst (DGD) te bekostigen. „Hoe taxeert u zich zelf als partner in de samenwer king”, was zijn rechtstreekse vraag aan het college. Ook in dit verband werd een motie aangekondigd, waarin B. en W. ver zocht wordt aan te geven hoe men de deelneming aan de DGD denkt veilig te stellen. Ook wenst de fractie van D’66 een voorstel met betrekking tot de financie ring van het baarmoederhalskankeron- derzoek. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. De PvdA-fraktie I heeft in de algemene beschouwingen van I de gemeentebegroting voor 1980 alle re- I gisters van de toorn open getrokken om I te laten weten, dat het huidige college I van CDA en VVD er niets van terecht I brengt, de kiezers aan de laars lapt, het I peroneel in onzekerheid laat, af en toe I „met de staart tussen de benen” op beslis- I singen terugkrabbelt, een dilettanterig I wanbeleid voert, aan volksverlakkerij doet, de „edelachtbare achterwerken af- veegt met talloze toezeggingen die niet I waar worden gemaakt" en zo kunnen we nog wel even doorgaan met fraktievoor- zitter F. Perquin letterlijk te citeren. Dit alles nauwelijks opgehangen aan E het beleid voor 1980, maar aan een terug- r blik op 1979. Die begint met het beruchte debat over de verlengde Coentunnelweg I (noordelijke randweg Beverwijk) en in dit verband de „grauwe afgang van B. en W. en de dramatische aftocht van de WD- fraktievoorzitter” Als volgend staaltje van „bestuurlijk onvermogen” wordt de scholenplanning opgevoerd en dan volgt het steeds maar uitstellen van de meerjarenbegroting en het meerjareninvesteringsplan. De ver- schenen welzijnsnotitie wordt „hutspot” i genoemd. Veel aandacht wordt besteed aan het feit, dat de nieuwe wethouder P. Dudink I (CDA) de beschuldiging zou hebben geuit, I dat de PvdA-fraktie mede verantwoorde lijk is voor het huidige financiële bank roet van de gemeente. Dat wordt weer sproken met de constatering, dat de PvdA-fraktie al gedurende een reeks van jaren heeft aangedrongen op een meerja renplanning en dat het college stelselma tig verzaakte de raad een goed inzicht te geven in de situatie en de gevolgen van financiële beslissingen. De PvdA-fraktie eist verder een I overzicht van alle tijdens wijkcontactbij- eenkomsten gedane toezeggingen en het effekt daarvan. De heer Perquin kondigde verder con- crete eisen aan met betrekking tot de problemen bij de sociale dienst. Wat de regionale samenwerking betreft wordt het IJmondberaad een „onderonsje van de colleges” genoemd, waar de gemeente raden en de raadscommissies nauwelijks aan te pas komen. Knelpunten signaleert de fraktie in het fimktioneren van het ambtelijk appa raat. Derhalve vraagt men uiterlijk in mei een voorstel aan de raad met een onderbouwde visie op een aantal uit gangspunten met betrekking tot het per- soneelsbeleid. Een van de slotconclusies van de alge mene beschouwing van de PvdA-fraktie i is, dat deze zeer ontevreden is over dit college van B. en W„ maar dat is nauwe lijks als een nieuw gezichtspunt te kwalifi ceren. Het Heemskerkse college bestaande uit (van links naar rechts) de wethouders C. C. Verboog. A. F. M. van Herpen, burgemeester J. H. Kok, gemeentesekretaris mr. F. Hofsta en de wethouders B. ten Haken en P. F. Dudink. Uitvoerig benadrukte de heer Scholten enkele uitgangspunten met betrekking tot de welzijnszaken. Eén van zijn stellingen was, dat het welzijnswerk zal moeten trachten de toenemende tendens van af hankelijkheid van specialisten en institu- j ten te doorbreken en de eigen inbreng te stimuleren.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 9