Milj ardenschade door druggebruik Tijd Processen-verbaal ook nu in weer geld horeca na overtreden verbod kinderarbeid OPEC: olie Een plakje worst in plaats duurder door paar losse centen van een hamsteren r I I ,,EG riskeert instorting” Sf op non-actief Minister Albeda: Trendbeleid gaat op de helling Leyland: 40.000 werknemers maand Verandering van kinderbijslagwet a A WOENSDAG 13 FEBRUARI 1980 ECONOMIE 17 (Van onze redactie economie) y F LJ I STRAATSBURG. „Wij hebben te maken met niets minder dan de afbraak van de geves tigde economische en sociale orde, waarop het naoorlogse Europa is gebouwd.” Dit zei de mens groot,” zei hij, eraan toevoegend dat de besparing tegen voorzitter van de Europese Commissie, Roy Jenkins, gisteren, toen hij voor het Europese parlement in Straatsburg de plannen van de commissie voor het komend jaar ontvouwde. A Jenkins signaleert crisis in W-Europa mee gemoeid zijn steenkool, kernenergie en andere energie- gsasaijgS! (Van onze redactie economie) WENEN. De schade door het gebruik van verdovende middelen loopt in de tientallen miljarden gul dens. In sommige landen bedreigt de sluikhandel in verdovende middelen zelfs de politieke en economische sta biliteit. ge van ouze oudere industrieën, in de invloed van nieuwe technieken op veel terreinen van ons dagelijks leven en in het veranderde patroon van onze handel. De essentiële vraag voor dit jaar en de voor ons liggende jaren is daarom eenvoudig deze: werden in de horecasector voor negen kinderen proces-verbaal opgemaakt om dat het verbod op kinderarbeid werd overtreden. „Of het werkelijke aantal overtredingen aanmerkelijk hoger ligt, dan uit deze cij fers blijkt, valt moeilijk te schatten”, laat de bewindsman van Sociale Zaken weten. Hij wijst erop dat niet alle overtredingen leiden tot een proces-verbaal. Dat hangt af van de ernst van de geconstateerde overtreding. Soms wordt ook volstaan met het geven van waarschuwingen, die niet afzonderlijk worden geregistreerd. De minister schrijft dat de arbeidsin spectie haar werk vooral richt op het controleren van overtredingen van de be palingen en voortdurende intensieve con trole doör de arbeidsinspectie is door ge brek aan mankracht en doordat men an dere prioriteiten stelt niet mogelijk. Aan klachten op dit terrein wordt steeds aan dacht geschonken. (Van onze redactie economie) Er moet hoe langer hoe dieper in de beurs getast worden om er cen ten uit te voorschijn te halen. En zelfs dan komt het nog herhaalde lijk voor dat men mistast. Want de centen raken op en de maatschappij zal ermee moeten leren leven dat ze binnen afzienbare tijd helemaal ver dwijnen. Toch gaat dat met strubbelingen ge paard. Vooral de oudere Nederlanders hebben er nu al moeite mee dat ze bij voorbeeld voor een doos bonbons die voor 2,53 staat geprijsd aan de kassa 2,55 moeten betalen. Slagers die centen te weinig hebben vragen of een plakje worst ook goed is. De geldontwaarding is er de hoofdoor zaak van dat de cent als munt zijn lang ste tijd heeft gehad. Het muntstukje zal daar nu het slachtoffer van worden. Overigens nadat al eerder de halve cent verdween, die zo’n kleine honderd jaar in ons midden vertoefde. In verzamelal- bums vind je die minuscule halfjes nog wel, alsmede de eveneens verdwenen munten van tweeënhalve cent en de hal ve guldens. Binnenkort zal de cent, ofwel de munt eenheid waarmee we feitelijk rekenen, dus dezelfde kant opgaan. Naar de ver- zamelalbums. Polulair gezegd was dat eigenlijk de inhoud van het bericht dat staatssecretaris Nooteboom van Finan ciën onlangs liet verspreiden. De Tweede Kamer zal binnenkort informatie ont vangen waarin wordt verteld waarom de 1990 ongeveer 20 procent van de huidige invoerbehoefte kan zijn. „Wij dienen de hoogte van onze investeringen in nieuwe manieren om energie te besparen, in exploitatie van onze natuur lijke hulpbronnen en ontwikkeling van nieuwe energiebronnen snel op te voeren,” aldus Jenkins. „Een grote verantwoordelijk heid rust op elk lid en op de Gemeenschap om het voortouw te nemen bij investeringen in gebieden van groot risico of hoog- in het bewaren van een mondiaal streefcijfer voor het verbruik en de invoer van olie. „Energiebesparing moet de hoeksteen zijn van ons beleid,” zei hij. Jenkins verklaarde dat het totale energieverbruik van de negen lidstaten tussen 1974 en 1977 met ongeveer 8 procent is gedaald. „Maar het potentieel voor verdere besparingen is im- Deze ietwat verschrikt opkijkende da me meende in onze fotograaf een man te zien die subversieve activiteiten in de zin had. De schrik is niet geheel onbegrijpelijk aangezien mevrouw een horloge showt dat ruim tien miljoen gulden waard is. Het horlogebandje is geheel uit diamanten vervaardigd. Een Zwitserse horloge firma liet het kleinnood zien op een horloge- klokken- en juwelenbeurs in Müchen. Aan het miljoenencadeautje is enkele jaren gewerkt. Volgens de commissie is er een wereld omvattende gecoördineerde stategie no dig om tegelijkertijd produktie, handel en het gebruik van verdovende middelen aan te pakken. De VN-commissie wijst verder op „de dramatische toeneming”, vooral in West- Europa, van het aantal dodelijke slachtof fers als gevolg van heroïnegebruik. cent als munt moet verdwijnen en de aanmaak ervan wordt gestaakt. We zul len als gevolg daarvan aan het eind van dit jaar de cent nauwelijks meer in de winkelkassa’s tegenkomen. Nooteboom heeft zich met zijn bericht achter het oordeel van de adviescommis sie voor het muntwezen gesteld. Die voorspelde zo’n tien jaar geleden al dat de cent in de jaren tachtig zou moeten verdwijnen. Er kan ons allerminst worden gezegd dat de mededeling als een donderslag bij heldere hemel is gekomen. De commissie heeft gelijk gekregen want het is hoe langer hoe duidelijker geworden dat de cent als munt in het betalingsverkeer nu al nauwelijks een rol van betekenis speelt. De meeste banken hebben ze amper meer in kas en mocht een winkelier toch een poging wagen om nog enige centen in zijn bezit te krijgen, is het antwoord negen van de tien keer een vriendelijke glimlach. Alleen spaarbanken waar nogal eens mensen komen die de spaarvarkentjes van hun kinderen komen ledigen, be schikken over een bescheiden hoeveel heid centen. Toch zijn dat er in het gunstigste geval nooit meer dan een klei ne duizend, ofwel een tientje. Bij de overige banken is het nog som berder gesteld wanneer er naar de be schikbare hoeveelheid centen wordt geïnformeerd. Formeel is de cent dan nog wel niet van het lijstje geschrapt, maar veel scheelt het niet meer. Sommi ge cliënten gaan er beslist niet mee ak koord wanneer ze de rente van hun (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De horeca heeft regel matig te maken met overtredingen van de wet die kinderarbied verbiedt. Dat blijkt uit het antwoord van minister Albeda (Sociale Zaken) op vragen van de CDA- tweede-kamerleden Buikema en Weijer. De minister meldt dat in 1978 in totaal 60 keer proces-verbaal werd opgemaakt voor overtreding van wettelijke bepalin gen voor werk- en rusttijden voor jeugdi gen in de horeca. De twee kamerleden hadden de be windsman gewezen op kinderarbeid in de Twentse horeca. Van de 60 overtredingen die werden vastgesteld waren er 26, die met zondagsarbeid hadden te maken. Er werd verder het verbod voor het verrich ten van arbeid na 20.00 uur ’s avonds overtreden (16 maal) en in 18 gevallen werd proces-verbaal opgemaakt omdat men jeugdige personen per dag of per week te lang had laten werken. Bovendien De VN-commissie constateert verder dat de handelaren in verdovende midde len zich steeds vaker organiseren in syndi caten die de nationale grenzen negeren en voortdurend nieuwe wegen zoeken om opsporingsbrigades te ontlopen. LONDEN (Reuter). Het noodlijdende Britse automobielconcern BL (British Leyland) wil meer dan 40.000 werknemers een maand naar huis sturen, aldus een actualiteitenprogramma op de Britse tele visie. Eerder had BL-directeur Ray Hor rocks de vakbonden schriftelijk laten we ten dat een tijdelijk „ontslag” de enige methode is om het werkkapitaal te kun nen aanpassen aan de marktsituatie. Hor- rock wees daarbij op het aandeel van BL op de automarkt en op de bestaande voor raden van sommige modellen. Hoeveel mensen er tijdelijk naar huis worden gestuurd wilde Horrocks niet zeg gen. In industriële kringen meent men dat het er weleens 50.000 zouden kunnen zijn, de helft van het totale aantal werknemers. Een woordvoerder van BL wilde daar geen commentaar op geven. Wel zei hij dat het om een groot aantal gaat en dat de maatregel in elk geval onvermijdelijk is. Met de vakbonden zal worden overlegd welke fabrieken er bij zullen worden be trokken en hoelang de maatregel van Dat is de mening van de VN-commissie voor drugs, die tot 20 februari in Wenen confereert over een nieuwe strategie in de strijd tegen verdovende middelen. Aan de conferentie nemen afgevaardigden uit ruim 70 landen deel. In West-Duitsland zouden nu al meer dan 12.000 personen aan heroïne zijn ver slaafd. Bovendien raken meer mensen aan andere stoffen, zoals cocaïne, ver slaafd. In de Verenigde Staten experimen teren miljoenen jonge mensen met phen- cyclidin, een drug die hallucinaties ver oorzaakt. spaargeld uitbetaald willen hebben en de bank de laatste drie centen niet in kas blijkt te hebben. Ook bij het inwisselen van vreemde valuta komen de bankfilialen wel eens in de problemen. Al met al vinden de ban ken wel voldoende redenen aanwezig om de cent af te schaffen. Als de plannen van Nooteboom wor den uitgevoerd zal weliswaar de cent als handzaam betaalmiddel verdwijnen, maar als rekeneenheid intact blijven. De parlementariërs zullen een voorstel on der ogen krijgen waarin de burger wordt toegestaan de prijzen die eindigen op één en twee cent of op zes en zeven cent naar beneden af te ronden, en de prijzen die eindigen op drie en vier cent of op acht en negen cent naar boven. Eigenlijk is de geschiedenis van de Nederlandse cent niet eens zo vreselijk lang. In 1816 kwamen de eerste centen in omloop. De cent was de vervanger van de tot dan toe gebruikte duit en werd ingevoerd omdat Nederland overging op het decimale stelsel. Zoals zoveel toen was ook de cent afgekeken van de Fran se revolutie. Daar was men opeens alles door tien en honderd gaan delen en had als honderdste deel van de frank de centime ingevoerd. Ook andere mogend heden veranderden hun muntstelsel in die dagen. De Verenigde Staten kozen voor de dollarcent, Japan voor de jen en Italië voor de nu door allerlei inflatiegolven al weer ten onder gegane centesimo, als honderdste deel van de lire. Na Italië staat nu dus ook de kleinste Nederlandse munt op de tocht. Men heeft uitgerekend dat er nu twee (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Het trendbeleid aan de hand waarvan de stijging van de ambte nareninkomens wordt bepaald, gaat waarschijnlijk op de helling. Op het mi nisterie van Sociale Zaken, maar ook in het parlement, vindt men dat de ontwik keling van de ambtelijke inkomens niet meer kan worden overgelaten aan de loonontwikkeling in het particuliere be drijfsleven. Meer nog dan tot nu toe gaan parlement en overheid in grote lijnen het arbeids voorwaardenbeleid voor de overheidsdie naren uitstippelen. Vooral de afgelopen jaren is er zeer veel ruzie geweest rond het trendbeleid. Zo weigerde het kabinet Van Agt om budget taire redenen de doorwerking van de toe slagen in de salarisschalen van de bouw- CAO in de ambtenareninkomens en de sociale uitkeringen. De vijf ambtenarencentrales spanden daarop een kort geding aan tegen hun baas, minister Wiegel van Binnenlandse Zaken. Voorzitter Steef Weijers, van de Vaste Kamercommissie in ambtenarenzaken zegt in een interview in het blad van de Centrale van Rijkspersoneel, dat Wiegel nu daadwerkelijk moet komen met een wetsontwerp waarin de beginsalarissen van de hoger geschoolden worden ver laagd. Verder moet volgens Weijers de aanpas sing van de politieke salarissen zoals van commissarissen van de Koningin en bur gemeesters verder worden aangescherpt. Tegelijkertijd wil Weijers de „franjes” die de ambtenaren in hun arbeidsvoor waardenpakket hebben, nog eens nader bekijken. Hij denkt daarbij aan de ziekte kostenregeling militairen en fiscalisering van de interimregeling ziektekosten. (Van onze redactie economie) AMSTERDAM. Met ingang van 1 januari is de algemene kinderbijslag wet gewijzigd. Deze wet geeft nu in het algemeen iedereen die in Neder land woont of in dienstbetrekking werkt aanspraak op kinderbijslag van het eerste kind af. Met de invoering van deze wijziging zijn de andere kin der bijslagregelingen komen te verval len. De verandering van de wet is voor al van belang voor hen, die voorheen geen aanspraak konden maken op kin derbijslag voor hun eerste en tweede kind, zoals de zelfstandigen die een te hoog inkomen hadden om in aanmer king te kunnen komen voor kinderbijs lag in het kader van de kinderbijslag wet kleine zelfstandigen. Om kinderbijslag te krijgen moet men na afloop van een kwartaal een aanvraag zenden naar de Raad van Arbeid waaronder de woonplaats valt. Zij die buiten Nederland wonen, bij voorbeeld grensarbeiders, moeten de ze aanvraag indienen bij de Raad van Arbeid binnen wiens gebied men werkt. De hiervoor benodigde formulieren (kinderbij slaglij sten) kan men bij de postkantoren en de Raden van Arbeid verkrijgen. Voor degenen met één of twee kinderen, die tot nu toe geen aanspraak konden maken op kinder bijslag, de zogenaamde nieuwe gerech tigden, zijn speciale aanmeldingsfor mulieren ontworpen om een zo snel mogelijke afwerking van deze aanvra gen te verwezenlijken. Deze formulieren zijn alléén te ver krijgen bij de Raden van Arbeid. De „nieuw gerechtigden” kunnen zich in verbinding stellen met de Raden van Arbeid. De kinderbijslag wordt per kwartaal uitbetaald. De eerste betaling is zo spoedig mogelijk na 1 april. miljard centen in omloop zijn. Per jaar laat men er 15 miljoen bijmaken. De produktiekosten bedragen ruim 40 mihoen. Van de centen die jaarlijks bij de Rijksmunt in Utrecht worden geslagen, raakt steevast een half miljoen zoek. Waar ze blijven is een raadsel. De brons- waarde van een enkele cent is drie cent. Het ziet er niet naar uit dat het ver dwijnen van de cent tot grote problemen zal leiden. De meeste winkeliers zijn al zo slim geweest de prijzen van hun artike len of op een stuiver, of op een dubbeltje af te ronden. Dat geldt bijvoorbeeld voor tijdschriften, kranten, ansichtkaarten, maar ook voor het merendeel van de consumptie-artikelen. Meestal moet dan ook worden ge vraagd of de klant er de benodigde cen ten bij wil leggen om een rond bedrag te kunnen teruggeven. Is dat niet het geval dan wordt de retourbetaling vaak via een extra „plakje worst” vereffend. Een onderzoekje in het centrum van een willekeurige stad naar de aanwezig heid van centen in de winkelkassa’s le vert een bedroevend resultaat op. Vaak blijkt het voor centen gereserveerde vak je volledig leeg. De bedrijfsleiders van de winkels mel den dat vooral ouderen problemen met de centenschaarste hebben. Het omgekeerde doet zich voor in een supermarkt waar een cassière vertelt dat een van de vaste klanten elke dag een pak melk pleegt te halen en daar alleen maar hele guldens tegenover stelt. Met als gevolg dat de winkel elke dag twee centen tekort komt. Het nijpende teK...c aan centen heeft al tot acties geleid. Onlangs trachtte een bank in het zuiden van het land door een grootscheepse actie onder het publiek de centenvoorraad op te voeren. De prijzen die voor een rolletje van honderd losse centen worden betaald variëren van 1,50 tot 3. Een geraadpleegde muntenhandelaar meldt dat hij heel wat respons heeft gehad op een aantal advertenties waarin hij voor elke honderd losse centen vijf gulden bood. JAKARTA (Reuter). Indien de grote oliemaatschappijen in de wereld evenals vorig jaar op grote schaal olievoorraden aanleggen zullen de prijzen van ruwe olie wellicht sterker stijgen. Secretaris-gene- raal Rene Ortiz van de Organisatie van Olie-Exporterende Landen (OPEC) heeft op een persconferentie ter gelegenheid van de eerste bijeenkomst van een werk groep van de OPEC, die zich ten doel stelt de raffinage van ruwe olie in de oliepro ducerende landen te bevorderen, gezegd dat zijn organisatie het hamsteren van ruwe olie niet onderschrijft. Ruim 4,8 miljard vaten ruwe olie wor den nu reeds in voorraad gehouden. De OPEC is bevreesd dat dit zal leiden tot ongecontroleerd speculeren door de grote oliemaatschappijen. De olieverbruikende landen zijn er vorig jaar niet in geslaagd om een uitgebreid programma voor ener giebesparing op te stellen. Toch is dat de enige wijze waarop normale prijzen voor olie kunnen worden gewaarborgd, zo zei Ortiz. De OPEC zal wellicht akkoord gaan met een gemeenschappelijke benadering van de olielevering indien de industrielanden bijdragen aan de bouw van raffinaderijen in de olieproducerende landen. Ortiz merkte op dat het aandeel van de OPEC- landen in de produktiecapaciteit van de olieraffinaderijen in de wereld vorig jaar is verminderd van 7 tot 6,5 procent. Hij sloot niet uit dat in Jakarta overeengeko men landen onder druk zullen worden gezet om de middelen en technische ken nis te leveren voor de ontwikkeling van de olieraffinage in de OPEC-landen. Deze afspraken moeten dan worden voorgelegd aan de vergadering van de ministers van de OPEC van juni in Algiers. „Het is nu zeker dat als wij onze houding niet veranderen nu daar nog tijd voor is de EG ontwrichting en uiteindelijk instor- waardige technologie, vooral daar waar hoge aanvangskosten ting riskeert,’ zei Jenkins. „De tekenen van onafwendbare mee gemoeid zijn steenkool, kernenergie en andere energie- verandering zijn nu zichtbaar in het versnelde verval van sommi- bronnen.” Naast energie, noemde Jenkins als andere belangrijke uitda-' gingen voor de Europese Gemeenschap nieuwe electronische jv.„. v-.x uaa.v.u cvuv.mu. technieken, transport, concurrentie met andere geïndustriali- hoe passen wij onze Gemeenschap aan aan de nieuwe economi- seerde landen, samenwerking met ontwikkelingslanden, de sche werkelijkheid?” werkgelegenheid en de ontwikkeling van de minder welvarende leden van de gemeenschap. „Het herstel van onze economieën „De economische vooruitzichten zijn slecht,” aldus Jenkins, kan niet los worden gezien van de ontwikkeling van de armere „De groei kan beduidend lager uitvallen dan de 2 procent die wij landen en de groei in de mondiale vraag,” zei hij. nu voorspellen. De werkloosheidscijfers worden geacht dit jaar boven de 6 procent uit te stijgen. De gemiddelde inflatie kan van Jenkins verklaarde dat de Europeanen een nieuwe houding 9 procent vorig jaar toenemen tot bijna 11,5 procent. Het tekort moeten aannemen ten aanzien van de werkloosheid. „Onze op de lopende rekening van de buitenlandse handel zal naar mensen moeten op de hoogte zijn van de veranderingen die schatting van bijna 16 miljard gulden vorig jaar stijgen tot meer plaatsgrijpen- Ons beleid moet grotere mobiliteit en bereidwillig- dan 40 miljard gulden dit jaar”. heid om van baan te veranderen aanmoedigen, wij moeten de T gemiddelde werkloosheidsperiode tot het minimum beperken,” Jenkins betreurt dat geen vooruitgang lijkt te worden geboekt aldus Jenkins. z

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 17