Meer huurwoningen Extra subsidie moet ingezakte bouwmarkt redden PEN-centrale Geteisterde Nieuwmarkt Brits initiatief in M. O.-conflict Toestand Tito niet veranderd 2ó Regering nog niet uit bezuinigingsproblemen Prijs van koffie wellicht omlaag SKANDINAVIAN SHOP KEUKENS 023-313645 RIJPMA Wverkort Valentiindag. 14 februari. in Umuiden over op olie ■Hl Uitstel centraal overleg waarschijnlijk Graantanker door het \x/eer tien slepers vlotgetrokken het woord is aan... fg|| 55 ■BE Nederlaag Van Leyden Hoofd Panden KOOIJMAN SANITAIR B.V. VCindciGCI: déviesenzoonbv vloeren vloerbedekkingen granito "Eigen montage dienst" Het voorjaar nadert, de nieuwe kollekties zijn er reeds agenda pagina 7 k Veel bewolking hir (ADVERTENTIE) WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN maplei In haven Umuiden pagina's n zijn jntoi s van BLOEMEN HOUDEN VAN MENSEN. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Staatssecreta ris Brokx van Volkshuisvesting wil de beleggers in de woning bouw anderhalf procent extra subsidie geven om hen weer te interesseren voor de bouw van duurdere huurwoningen. WOENSDAG 13 FEBRUARI 1980 f" SANTPOORT 023 - 37 03 50 KOMPLETE BADKAMERS inclusief tegelwerk G. B. Shaw: EXCLUSIEVE DAMESMODE Trefpunt voor de modebewuste vrouw RAAKS 22-24 HAARLEM onder de parkeergarage. turfmarkt 6 Haarlem Anjer verlovingsringen JUWELIER-DIAMANTAIR 70ste jaargang no. 85 VERZEKERINGADVISEURS PENSIOENADVISEURS HYPOTHEEKADVISEURS Neem eens kontakt met ons op. Het maakt u altijd wijzer. O 4 - M Achtergrond3 Beurs18 Binnen- en buitenlands, 3,419 Economie17 Kunst.11 Plaatselijk nieuws5,7 en 9 Radio en televisie/Strips13 Sport21,23 en 25 Weerrapporten2 IJmuider Courant Staatssecretaris Brokx Zie verder de sportpagina's Jmuide Zie verder de sportpagina’s (ADVERTENTIES) t die de weg voor de metro moest vrijmaken. Op het spoor staat een werklocomotief. De beleggers gaan met het voorstel ak koord. Maar ook al geeft minister An- driessen van Financiën het groene licht voor het voorstel van Brokx, dan nog over een compromisplan van premier Van Agt, dat voorziet in een bezuiniging op de overheidsuitgaven drie miljard gulden. Minister Andriessen van Financiën wil echter vier miljard gulden bezuinigen en vindt daarbij zowel de WD-ministers als de Kamerfractie achter zich. Minister Al- beda van Sociale Zaken wil slechts twee miljard bezuinigen. Hij wordt gesteund door CDA-fractievoorzitter Lubbers. Na een even onverkwikkelijke als langdurige procedure lijkt het er na veel wikken en wegen toch naar uit te gaan zien dat de heer B. Leijenaar wordt benoemd tot hoofd van de IJmuidense Moerbergschool. Dat be tekent echter geen streep onder alle onduidelijkheid die in Velsen met dit soort benoemingen lijkt samen te gaan. Aan de Hugo de Groot-Mavo moet een nieuw hoofd worden be noemd. Opieuw komt het college van Velsen met een voordracht die af wijkt van de voorkeur van ouders en leerteam. De armen geloven ten onrechte dat zij alleen maar rijkdommen nodig hebben om gelukkig te zijn. Hoewel de officiële opening van de Olympische Winterspelen in Lake Placid vandaag pas plaatsvindt, is gisteravond reeds een begin ge maakt met het ijshockeytoernooi. De Nederlandse formatie startte daarin tegen Canada bijzonder slecht. Hoe wel enigszins rekening was gehou den met een nederlaag tegen deze ijshockeynatie, eindigde deze con frontatie in een regelrechte afgang. Een 10-1 nederlaag was het resul taat. Op grond van infraroodonderzoek en van schildertechnische overwe gingen toont drs. J. P. Filedt Kok aan dat enkele aan de zestiende-eeuwse Nederlandse schilder Lucas van Ley den toegeschreven werken onmoge lijk van zijn hand kunnen zijn. Zie de kunstpagina lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Nieuw Joego Slavisch hoofdstuk Naar menselijke maatstaven gemeten kan het niet lang meer duren of president Tito, de vader des vaderlands in het na oorlogse Joegoslavië, zal aan het land ontvallen. Daarmee eindigt een hoofdstuk van de Joegoslavische geschiedenis dat door twee uiterst belangrijke elementen gedragen werd: het binnenlandse Titoïsti- sche eenheidssysteem en de Joegoslavi sche onafhankelijkheid tussen Oost en West. Zie verder de streekpagina VS: boycot gaat toch door (Van onze sportredactie) WASHINGTON. Als reactie op het besluit van het Internationaal Olympisch Comité dat de Spelen in Moskou dit jaar normaal doorgang zullen vinden, hebben de Verenigde Staten laten weten dat zij de Zomerspelen toch zullen boycotten. „Wij betreuren de beslissing van het IOC de Spelen in 1980 in Moskou te houden en het voorstel van het Amerikaans Olympisch Comité af te wijzen om de Spelen te verplaatsen, uit te stellen of af te gelas ten”, aldus Judy Powell, de voorlichtings- functionaris van het Witte Huis. Volgens Powell zal president Carter er bij het Amerikaans Olympische Comité op aan dringen de beslissing om niet naar Mos kou te gaan snel te nemen. Het Russische persbureau Tass toonde zich zeer ingenomen met het besluit van het IOC. verplaatst naar Houtmarkt 21 tel. 319309 „Achter Ziekenfonds Spaarneland/Amsterdamse Poort" Adviseurs in verzekeringen en financieringen. Lid N.V.A. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: Voor de mooiste dag in uw leven Winkelcentrum Schalkwijk (Van onze redactie binnenland) ENSCHEDE. Op korte termijn wordt een prijsdaling van koffie verwacht als gevolg van de prijsdalingen op de wereld markt. De Nederlandse koffiebranders hebben hierover reeds intern overleg ge pleegd. Brazilië, de grootste exporteur ter we reld, heeft de prijzen deze week laten dalen met 46 dollar (ruim 92 gulden) per baal van zeventig kilo. Deskundigen wij zen erop dat dit de sterkste prijsdaling sinds jaren is. Voor de importeurs wordt Braziliaanse koffie bijna veertig cent per pond goedkoper. 1 (Van onze IJmondredactie) IJMUIDEN. Voor het eerst in de IJmuidense havengeschiedenis was gis teravond de trekkracht nodig van tien slepers om een in de havenkom vastgelo pen schip, de graantanker „Cheyenne”, vlot te trekken. Het beloodste Liberiaanse schip, met een tonnage van 62.285 BRT en een lengte van 275 meter, liep gistermiddag aan de trossen van drie slepers door nog onbe kende oorzaak vast op een landtong nabij de Noordersluis. Een poging om met een vierde te hulp geschoten sleper het gevaarte vlot te trek ken, mislukte. Pas ’s avonds rond elf uur slaagden tien slepers van Wijsmuller en Goedkoop erin de „Cheyenne” bij hoog water met gebundelde krachten van de ondiepte te bevrijden. De Liberiaan kon daarna via de Noordersluis haar weg ver volgen naar Amsterdam waar vandaag een onderzoek naar mogeljke schade wordt ingesteld. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Het kabinet heeft nog geen overeenstemming kunnen bereiken over de bezuinigingsplannen. Na gisteren te hebben overlegd met CDA-fractieleider Lubbers en zijn WD-collega Rietkerk is het kabinet vanmorgen om tien uur opnieuw bijeengekomen in een poging de interne kloof te overbruggen. In het oude dorp Velsen staan drie panden die de gemeente ooit in hun huidige staat wilde verkopen. Res tauratie overeenkomstig de wens door de Stichting tot behoud van Natuurmonumenten was een voor waarde voor de adspirant kopers. Zelf restaureren leek voor de ge meente geen haalbare zaak in ver band met de te verwachten huurprij zen. Dus stemde de gemeenteraad in met „verkoop Op het ogenblik is de gemeente in overleg met een aanne mer over.restauratie! Zie verder de plaatselijke pagina's Deze twee elementen vormen ook tege lijk de reusachtige problematiek, die na het wegvallen van president Tito zal ont staan. De bejaarde staatsleider heeft alle jeugdiger krachten in de politieke top des lands overleefd en geen kans gezien op enigerlei wijze de macht zodanig te verde len dat zij onverlet in de handen van een opvolger kon overgaan. Een van de oorza ken daarvan was het regionale nationalis me dat sterk is blijven leven in sommige van de aaneengesloten republieken, waar door een opkomend politiek talent altijd zijn gewestelijke afkomst als bron van achterdocht meebracht. Tito was uiterst bevreesd voor jonge krachtfiguren die uit dat nationalisme voortkwamen en heeft eigenlijk tot op deze zeer hoge leeftijd niets anders weten te doen dan veelbelo vende jonge talenten uit de top te weren. Joegoslavië is samengesteld uit acht re publieken, die ondanks het unificatiepro- ces zeer uiteenlopende economische en maatschappelijke ontwikkelingen hebben ondergaan. Zo is, om de uitersten te verge lijken, de republiek Kosovo een volkomen achtergebleven, onontwikkeld noodge- bied, terwijl Slovenië en Kroatië „rijke” gewesten zijn met een zeer hoog sociaal produkt per hoofd van de bevolking. Het gemiddelde inkomen per hoofd houdt daarmee gelijke tred, de politieke tegen stellingen tussen de republieken onder ling werken het gewestelijke nationalisme sterk in de hand. Joegoslavië heeft een hevige terugslag ondervonden van de slechte economische situatie in het westen en worstelt met een enorm werkloosheids probleem, waarbij het communistische bestuurssysteem de bevoordeling van partijleden bij de werkverdeling in de hand werkt. Ook dat is een toenemende factor van ongenoegen tussen de republie ken onderling, omdat Slovenen en Kroa- ten hun politieke invloed in de top uitbui ten ten koste van de andere regionalen. Wat de toekomst na Tito betreft, voor zien de meeste Joegoslaviëkenners een collectief leiderschap gesteund door een sterke militaire invloed, dat bij een ongun stige ontwikkeling zou kunnen uitlopen op een regelrechte militaire dictatuur. Het Russische gevaar zou die ontwikkeling kunnen aanscherpen, waarbij de moge lijkheid van een nationalistische opstand van een der republieken (Kroatië bijvoor beeld) door Russische manipulaties zou kunnen worden aangestookt. In ieder geval wordt Joegoslavië, zoals zovele buurgebieden van de Sovjet-Unie, na Tito zeker veel meer dan tot dusver een front van de grote mogendheden en een trefcentrum van gevaarlijke Oost-Westin- vloeden en tegenstellingen. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Intussen hebben zowel FNV als CNV laten weten er weinig voor te voelen het centraal overleg over de arbeidsvoor waarden met regering en werkgevers morgen voort te zetten. FNV-voorzitter Kok zei dat hij de regeringsplannen ten minste 24 uur van tevoren op schrift in handen wil hebben. CNV-voorzitter Van der Meulen zei nog vanavond een nota van de regering te verwachten, met daarin de hoofdlijnen van de bezuinigingsplannen. Alleen in dat geval wil hij morgen overleg gen. „Aan mondelinge informatie hebben we geen behoefte”, aldus Van der Meulen. Volgens welingelichte kringen in Den Haag buigt het kabinet zich nog steeds (Van onze redactie buitenland) LONDEN. De Britse regering heeft na ruggespraak met enkele andere leden van de Europese Gemeenschap, een initia tief genomen om de impasse in de vredes onderhandelingen tussen Israel en Egypte te doorbreken. De gezaghebbende Finan cial Times heeft dit vandaag gepubli ceerd. Het dagblad zegt dat Londen pogingen gaat ondernemen de staat Israel „direct of indirect” erkend te krijgen door de Pales tijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO). Het Britse plan zou onlangs zijn ontstaan tij dens de rondreis van de Britse minister lord Carrington van Buitenlandse Zaken in het gebied rond de Perzische Golf. Zie ook pagina 3 Veel bewolking en vannacht wat regen. Morgen overdag tot de avond droog. Minimumtemperatuur onge veer 5 graden Middagtemperatuur omstreeks 9 graden. Matige wind uit zuid tot zuidwest zullen hooguit 7000 van de 12.000 gepro grammeerde duurdere huurwoningen voor dit jaar van de grond komen. Brokx zei vanmorgen in de Tweede Ka mer dat hij wil bezien of het woningbouw- programma in de loop van het jaar moet worden bijgesteld, indien het totale pro gramma niet gehaald dreigt te worden. Maar ook die bijstelling, bijvoorbeeld meer woningwetwoningen, hangt weer af van de budgettaire mogelijkheden. De socialist Van Dam, die Brokx van morgen in de Tweede Kamer over de beleggers interpelleerde, diende een motie I -ii I in waarin hij de regering verzoekt 5000 duurdere huurwoningen dit jaar te ver vangen door 6000 goedkope woningwet woningen. Van Dam noemt het ongewenst dat de beleggers extra subsidie krijgen om duurdere huurwoningen neer te zetten en die ook te exploiteren. De PvdA-woord- voerder stelt voor de beleggers wel in te schakelen, maar alleen voor de financie ring van 6000 goedkope woningwetwonin gen. Deze laatste operatie doet geen aan slag op de rijksmiddelen. Nieuwe Gracht 11 - Haarlem. Tel. 023- 317609. Na 18.00 uur 023-262774. BELGRADO (AP). De gezondheids toestand van de Joegoslavische president Tito is in de afgelopen 24 uur niet verder verslechterd. De artsen hebben meege deeld, dat zij hun behandeling voort zetten. De Joegoslavische premier Duranovic is vandaag voor een officieel bezoek naar Oost-Duitsland vertrokken. Hieruit wordt afgeleid dat de regeringsleider op korte termijn geen verslechtering in Tito’s toe stand verwacht. De Amsterdamse Nieuwmarktbuurt biedt <- (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Het Provinciaal Electri- citeitsbedrijf Noord-Holland (PEN) mag van het provinciaal bestuur olie stoken in de centrale te Velsen. De oliestook brengt een verheviging mee van de luchtveront reiniging door zwaveldioxyde (SO2). Daarom hebben Gedeputeerde Staten aan de vergunning een aantal beperkende voorwaarden verbonden. GS hebben bepaald, dat de in de centra le gebruikte stookolie niet meer dan een percent zwavel mag bevatten (landelijk is twee percent toegestaan). Verder mag de uitworp per kwartaa niet meer zijn dan 1500 ton. Onder ongunstige weersomstan digheden, wanneer op de grond in de IJmond een verhoging van de luchtverontreiniging optreedt of te ver wachten is, kan worden verlangd, dat tijdelijk het stoken van olie wordt ge staakt en op aardgas wordt overgescha keld. ren. De onderste plaat toont de versiering van nog altijd een geteisterde aanblik, zoals blijkt het metrostation ondergronds, de slopersbal uit de bovenste foto van de metrowerken. Zand, dichtgespijkerde panden en onvoltooi de metro-ingangen ontsieren de wijk. Dat zal hoogstwaarschijnlijk nog het gehele jaar du-

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 1