Lord Killanin na marathomitting IOC: WK-schaatsen: 35 rijders Canada speelt Nederlanders in derde periode weg: 10-1 Morele dreun voor ijshockeyers Ria Visser enige Nederlandse medaillekandidate Spelen zijn een avontuur h Alleen een oorlog kan Spelen nog verhinderen” rfrtin het kortJ uitslagen t er be id V. )0” winterspelen 1960 lake placid ■MH 20 WOENSDAG 13 FEBRUARI 21 1980 SPORT N Andere wereld o o o o o o o o 1 1 o o o o o o o o o 1 1 Ijshockey 71550 ngen. ty en Jack de Heer: ..Overgeconcentreerd i. Tel. :ty en Op een assist van Dick Decloe bezorgt Corky de Graauw Nederland na twee minuten een verrassende 0-1 voorsprong Inter- enda- Ria Visser: „ik wil niet blijven schaatsen tot ik dertig ben srken i, tel. is dat listige k van plaats i kunt asion- inder- •ijexa- id van »n Tel. (Van onze verslaggevers) LAKE PLACID. De Olympische Spelen van 1980 worden in ieder geval in Moskou gehouden, ook al nemen daaraan geen Amerikaanse atleten deel. Het Internationaal Olympisch Comité heeft dinsdagnacht na een acht uur du rende bijeenkomst besloten geen gehoor te geven aan het verzoek van de rege ring van de Verenigde Staten en het Amerikaans Olympisch Comité om uit protest tegen de Russische inval in Af ghanistan de Spelen te verplaatsen, uit te stellen of af te gelasten. De Ameri kaanse president Jimmy Carter heeft in een eerste reactie het besluit van het IOC betreurd en riep nog geen uur na de bekendmaking van die beslissing de Amerikaanse atleten op de Spelen in Moskou te boycotten. Voor de Amerikanen was de afloop van het congres een bittere tegenvaller, dat was duidelijk. Een doekje voor het bloeden zou de volgende zinsnede uit de toespraak van Killanin genoemd kunnen worden: „Het IOC dwingt het organisa tiecomité in Moskou en het Nationaal Olympisch Comité van de Sovjet-Unie ertoe, de hoogste Russische regeringsau- wist de eerste periode toch nog met 2-1 winnend af te sluiten. (Van onze speciale verslaggever) LAKE PLACID. Een van de schaar se, zo niet de enige Nederlandse medaille- troef in Lake Placid, blijkt per abuis te zijn opgenomen in de Westduitse olympi sche ploeg. Door een slordigheidje komt het portret van Ria Visser voor in een speciaal voor de Winterspelen samenge steld boekwerkje van de Westduitsers, die zuurzoet reageren als ze met deze smet op hun spreekwoordelijke Gründ- lichkeit geconfronteerd worden. Dank zij de inzet. als altijd wel aanwezig bij de Oranjespelers, kon de schade in de tweede periode nog beperkt gehouden worden tot slechts een tweede Canadese treffer. Maar toen al was duidelijk dat Canada dankbaar gebruik zou maken van het falen van de tegenstander. Een condi- tietekort moest tegen de snel schaatsende Canadezen in de derde periode wel tot een afgang leiden. De beste Canadese speler, Glen Ander son, voor wie, evenals voor Randall Gregg al een vet profcontract klaar ligt, bezorg de de Nederlandse defensie, waarin Allan Niet vanwege de oorlog, want daardoor laat de olympische beweging zich niet afschrikken. De reden waarom in de eerste en tweede wereldoorlog de Spelen niet gehouden konden worden was dat er toen geen mogelijkheid voor de deel nemers was om te reizen”. De door Killanin voorgelezen verkla ring is trouwens volledig op schrift ge steld door de drie IOC-leden, die hier voor maandagavond opdracht hadden gekregen. De Westduitser Willy Daume, de Canadees James Worrell, de belang rijkste functionarissen van respectieve lijk de Spelen in München (1972) en Mon treal (1976) hadden met de Keniaan Regi nald Alexander hun nachtelijke arbeid dus goed volbracht. De IOC-heren konden zich er volledig in vinden. Het beste voorbeeld van de griezelige denktrant van het gezelschap werd helemaal aan het eind van de pers conferentie door Killanin zelf gegeven toen hij bijna achteloos opmerkte: „Al leen een derde wereldoorlog zou de Spe len in Moskou nog kunnen verhinderen. „Gisteren belde Rien de Roon (haar trainer, red.) me nog. Hij zei: neem die wedstrijd maar op de koop toe. Dat vond ik prachtig”. Hooguit twee Olympische Spelen - voor zover die in 1984 nog bestaan - ziet Ria Visser voor zich weggelegd. „Over vier jaar heb ik het denk ik wel allemaal gezien. Er zitten meisjes in onze ploeg die tot hun dertigste alleen maar schaatsen. Daar zullen ze best ontzettend gelukkig mee zijn, maar je moet er zo verschrikke lijk mee bezig zijn, dat andere dingen Toch heeft Ria Visser de afgelopen dagen bewust enige afstand genomen van haar olympische optreden. „Ik kan wel de hele tijd aan de wedstrijd denken, maar ik weet zeker dat ik dan geen meter rijd. Het hele olympische gedoe hier boeit me erg. Je zit in een heel andere wereld. Onze huisvesting valt best mee. De ka mers zijn niet groot, maar er is verder ruimte genoeg. Ik ben blij dat ik dit allemaal mee mag maken”. Hij moet af en toe naar een plaats in het Canadese doel hebben verlangd, want erbij inschieten. Dat heb ik er niet zoveel jaar voor over”. Noorwegen, de Sovjet-Unie, de Ver enigde Staten en Nederland vaardigen elk vier rijders af. Uit Zweden en Japan zul len drie schaatsers aan de start verschij nen. Australië en Oost-Duitsland zenden twee vertegenwoordigers. Canada, West- Duitsland, Engeland, Finland, Frankrijk, Italië, Oostenrijk, Polen en Zwitserland hebben elk één rijder ingeschreven. Zuid- Korea, dat gerechtigd was met twee rij ders deel te nemen, heeft niet ingeschre ven. Tijdens het toernooi om het wereld kampioenschap van 1979 in Oslo startten 33 rijders uit 17 landen. In hartje van Lake Placid, op de olympi sche schaatsbaan voor de Highschool, zouden haar inspanningen bekroond kun nen worden. Het valt voor Ria Visser moeilijk te taxeren op welke afstand haar papieren het gunstigst liggen. Ria Visser: „De onderlinge verschillen zijn het kleinst op de 1500 meter. Alles ligt erg dicht bij elkaar. Maar hoe langer de afstand is. des te meer ontspannen rijd ik. Alleen weet je zeker dat je op de drie kilometer na vier rondjes kapot komt te zitten, en dan is het verder maar de vraag of je goed kunt afzien”. Het maakt Ria Visser niet uit ais ze in het eerste paar moet vertrekken. Ze heeft zich er zelf helemaal op geprepareerd dat ze op drie kilometer het eerste paar loot. „Dat is me dit jaar al vaker gebeurd en iedere keer had ik er een voorgevoel van. Ook nu weet ik zeker dat ik als eerste het ijs op moet. Let maar op”. 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 0 0 0 1 1 o o o o 1 1 1 2 2 2 0 0 0 2 2 1 1 0 0 itlaat 40% /aste itage ibriek >men. traat- uur. heeft rbou- imen- eden. IAAR- indse servi- illedi- antle. t voor rustig trio’s, ieuwe lur. 'oor 6 arens, „De vorige zomer heb ik het atheneum afgemaakt, maar van mijn Engelse studie is daarna nog niet veel terecht gekomen. Dat spijt me erg. Je maakt erg leuke dingen mee als je een beetje mee kunt in de schaatssport. Welk meisje van achttien jaar is er al in Amerika en Canada ge weest, zoals ik. Je doet veel mensenkennis op en je leert ook jezelf beter kennen. Toch heeft je leven, als je maar steeds in dat schaatskringetje verblijft, ook veel beperkingen. Je moet je te veel dingen ontzeggen, omdat in het trainen zoveel tijd gaat zitten. Op school keken ze er altijd van op dat ik iedere dag trainde”. 16- 0 10- 1 5- 4 4- 5 1-10 0-16 11- 0 6- 4 2- 2 2- 2 4- 6 0-11 EVER roest, met etc. 29, lemel 923. I. 023- aagd! Open straat iter - kend Ria Visser kan er met de onafscheide lijk rode blos op de wangen alleen maar om lachen, het boekje van het Westduitse Olympisch Comité betekent voor haar een zeldzaam souvenir. Op de eerste schaatsdag in Lake Placid, morgen, ondergaat de 18-jarige Ria Visser op de 1500 meter haar olympische vuur doop. Voor het begin van dit seizoen pro beerde bondscoach Ab Krook het optimis me over de medaillekansen van de enige Nederlandse schaatsster, die op de lange re damesafstanden met de wereldtop mee kan komen, enigszins te relativeren. „Je mag van Ria Visser niet te veel verwach ten. Ze is tenslotte nog maar achttien, over vier jaar heeft ze pas haar top bereikt”, vond Krook. Ria Visser nu: „Deze Spelen zie ik als een avontuur. Er wordt veel gepraat over een medaille en eigenlijk vind ik dat hele maal niet leuk. Goed, voor mezelf weet ik wel dat ik de enige ben om er een te winnen. Ik hoop alleen maar dat er iets goed gemaakt kan worden voor Neder land, want er is dit jaar tot dusver nog niets gepresteerd. Maar eigenlijk zouden vooral de andere meisjes dat moeten doen, die lopen tenslotte al tien jaar mee”. gingen de olympische beweging in leven te houden dus weer een hindernis geno men, maar wel op zijn eigen manier. Het blikveld reikte niet verder dan de con greszaal en de sintelbaan, maar voor een bejaard college dat er gewoonte van heeft gemaakt zich voor het wereldge beuren te verstoppen is dat normaal. Pluimers en Georg Pctcmousck nog het best speelden, in de derde periode erg veel problemen. Mede door de vermoeidheid liep het aantal strafminuten van Nederland toen ook aardig op, hoewel het nimmer de harde confrontatie werd, die men alge meen verwachtte. Lenssen kreeg het erg druk, ging er net niet onderdoor, maar kon ook niet een nederlaag met dikke cijfers voorkomen. Jody Powell, woordvoerder van het Witte Huis, verklaarde dat de president, het congres en het Amerikaanse volk onder de huidige omstandigheden niet kunnen toestaan dat Amerikaanse atle ten aan de Spelen in Moskou zullen deel nemen. Carter heeft het Amerikaans Olympisch Comité aangespoord zo snel mogelijk de beslissing te nemen niet naar Moskou te gaan. Carter heeft voorts meegedeeld, dat de Amerikaanse regering samen met andere gelijkges temde staten bezig is internationale wed strijden te organiseren voor teams, die niet aan de Olympische Spelen in Mos kou meedoen. Lord Killanin, voorzitter van het IOC, maakte het besluit met glinsterende ogen de volledig gevulde perszaal van Lake Placid bekend: „Alle 73 aanwezige leden van het IOC vinden unaniem dat worden genomen”. Daarmee bedoelde hij het intrekken van de paspoorten van de Amerikaanse sportlieden. t- en is bil- I. aar u i kunt lief meis- Robey was verder uiteraard blij dat de woorden „boycot” en „afstel” niet in de verklaring voorkomen. Net zo verheu gend was ook de eerste reactie van Rus sische zijde. Het persbureau Tass wist in Lake Placid te melden dat de Sovjet- regering uiterst tevreden was over de eensgezindheid van het IOC. Voor de Russen en Amerikanen gezamenlijk was de afsluiting van Killanins verklaring bestemd, want hij zei: „Het IOC kan niet de politieke problemen in de wereld op lossen, maar roept de regeringen van alle landen op, vooral die van de groot machten, samen te komen om hun ge schillen bij te leggen. En ik, als president van het IOC, zal alles doen wat in onze macht ligt om eraan bij te dragen dat de 22e Olympiade in de juiste atmosfeer plaatsvindt”. Het IOC heeft in zijn verkrampte po- HEERENVEEN. 35 Rijders uit 17 landen zullen deelnemen aan het toer nooi om het wereldkampioenschap schaatsen voor allrounders, dat op 1 en 2 maart in Heerenveen wordt gehouden. de Spelen, zoals gepland, in Moskou ge houden moeten worden”. Robert Kane en kolonel Don Miller, twee topfunctionarissen van het Ameri kaans Olympisch Comité, die op het bal kon hadden meegeluisterd, verlieten praktisch op hetzelfde moment de zaal en maakten zich haastig uit de voeten. Robert Kane, die evenals zijn regering zo krachtig had aangedrongen op verplaat sing, of anders uitstel of desnoods afge lasting van de Spelen, weigerde meteen commentaar te geven op de slotverkla ring van Killanin. „Wij moeten er eerst over nadenken”, wilde hij slechts kwijt. Een frustrerend begin voor Canada, dat wel in staat bleek druk uit te oefenen, maar verdedigend te slordig opereerde. In die eerste periode bleek Canada de te kloppen ploeg. Jack de Heer: „Als we ooit een kans hebben gehad Canada te ver slaan, dan was het nu wel.”. De Heer was zelf wel de duidelijkste exponent van de zenuwcrisis binnen de Nederlandse ploeg. Voor de wedstrijd moest hij nog overge ven en zelfs in de tweede periode zat hij nog te trillen in de bank. Canada kreeg dus alle gelegenheid zich te herstellen en Terugkijkend op deze schaatswinter concludeert Ria Visser dat ze telkens op de verkeerde momenten hard heeft gere den, maar ze is zich al sinds geruime tijd op de olympische 1500 en 3000 meter aan het prepareren. „Na de wereldkam pioenschappen ben ik me meteen in Da vos gaan specialiseren. De WK-junioren in Assen heb ik op de koop toe genomen. Ik had toen wel een vrij goed weekeinde. Steeds ben ik met het lange werk bezig geweest, ik was ook zo zat van die korte afstanden”. keeper Bob Dupruis hoefde in de laatste periode slechts eenmaal in actie te komen. Larry van Wieren kreeg voor Nederland nog de beste kans. Hoofdschuddend reed hij na zijn mislukte poging naar de spe- lersbank terug. De afstraffing was groter dan ver wacht en de wetenschap dat Rusland morgen geen enkel mededogen zal heb ben, werkte ook al weinig bemoedigend. Onafhankelijk van het resultaat had deze openingswedstrijd Nederland een morele kik moeten geven. Hoelang de werkelijke dreun zal nawerken, is onvoorspelbaar. „Mentaal kunnen wij niet kapot”, sprak Jack de Heer na afloop, maar zijn mis- moedigd gezicht kwam in geen enkel op zicht overeen met die woorden. i, b.v jr, 5 ie 82, Volgens het Amerikaanse IOC-lid Douglas Robey zal dat gebeuren. Samen met zijn collega Julian Roosevelt heeft hij zich trouwens steeds gedistantieerd van de Moskou-boycot. Robey: „Ik ge loof dat er in Moskou Amerikaanse atle ten aan de start komen, tenzij er drasti sche maatregelen door onze regering (Van onze speciale verslaggever) LAKE PLACID. Wat een morele opsteker voor het hele verdere olympi sche toernooi had moeten worden, werd een compleet debacle. Volslagen kans loos verloor het Nederlands ijshockeyte- am met 10-1 van Canada. De teleurstel ling droop trainer Hans Westberg na af loop van het gezicht. Hij vooral had steeds gewezen op de mogelijkheid deze jonge Canadese ploeg te verslaan. j. '70, ƒ850. Ontspanning of geen ontspanning, het zal John Nicks een zorg zijn. Hij is de trainer van het Amerikaanse kunstrij- paar Tai Babiliona en Randy Gardner, die niet geringe medaillekansen hebben. Hun grootste concurrenten zijn echter de Russen Rodnina en Zaitsev, die een paar weken geleden met grote overmacht Eu ropees kampioen werden. Nicks heeft in zijn race naar een gouden plak privé de oorlog verklaard aan de Russen. Naar aanleiding van hetgeen hij in Zweden zag, heeft Nicks bij de ISU (internationale schaatsbond) een klacht gedeponeerd over het schaatsen van Rod nina en Zaitsev. Volgens Nicks zouden de Russen tijdens hun kür minstens vier maal tegen de internationale technische regels hebben gezondigd. Nicks wachtte keurig tot drie dagen voor de Spelen met zijn aanklacht, het geen volgens hem een kwestie van tactiek is. En alles natuurlijk onder het motto: baad het niet, het schaadt ook niet. Nog voor de Winterspelen officieel van start zijn gegaan, dreigt het vervoer met bussen, dat bedacht werd om de ontoereikende aanvoerwegen naar Lake Placid te ontlasten, in een chaos uit te monden. Oorzaak daarvan is een staking, die gericht is tegen een Canadese bus maatschappij uit Montreal. Dit bedrijf wilde op haar 150 bussen louter Canadese chauffeurs stationeren en daar ging de Amerikaanse vervoers- bond niet mee akkoord. De bond kreeg de regeringsautoriteiten achter zich, waarna de Canadezen weigerden Amerikaanse chauffeurs op hun bussen toe te laten. Het gevolg was dat er maandag van de geplan de 300 bussen slechts 80 in actie kwamen. Er ontstond daardoor een gigantische chaos, waarvan bijna iedereen de dupe werd. Velen deden over een rit, die doorgaans een half uur duurt, meer dan drie uur. Sommige chauffeurs gaven ronduit toe geen enkele ervaring te hebben met dit soort werk, terwijl anderen met zulke slechte bussen rijden, dat de niet eens zo steile bergwegen slechts na een paar mis lukte aanlopen beklommen kunnen worden. Het Internationaal Olympisch Comité heeft gisteren voor Mongolië genade voor recht laten gelden. Het nationale olym pisch comité van dat land had een deelne mer voor de Noordse nummers en twee schaatsenrijders ingeschreven. De formu lieren kwamen echter nadat de termijn van aanmelding was gesloten bij het orga- nisatie-comité binnen, hoewel ze al op 30 september verstuurd waren. Het IOC besliste dat hier sprake was van overmacht en liet het drietal alsnog toe tot de spelen. Het is voor de eerste maal dat een afvaardiging uit Mongolië deelneemt aan de winterspelen. Voor de 22-jarige Zwitser Reto Filli waren de Olympische Winterspelen in La ke Placid maandag reeds afgelopen. Filli brak tijdens de training voor de rodelwed- strijden een been toen hij met zijn slee de tiende bocht te hoog nam en uit de baan vloog. De afgelopen dagen zijn verschei dene deelnemers aan de olympische ro- delwedstrijden op de Van Hoevenberg uit de baan gevlogen maar zij kwamen allen met de schrik vrij. xW toriteiten in te lichten over de omstan digheden die ervoor hebben gezorgd dat zoveel olympische comités in moeilijkhe den kwamen”. Ook zei de Ierse Lord: „Veel olympi sche comités zijn ten opzichte van hun regeringen en de publieke opinie in een erg moeilijke positie verzeild geraakt. Het IOC onderkent in het bijzonder de moeilijkheden waarin het olympisch co mité van de Verenigde Staten zich be vindt, en moedigt dit comité aan om de pogingen die het mogelijk moeten ma ken dat Amerikaanse atleten aan de Spe len van Moskou meedoen, voort te zetten”. Groep 1: Canada-N ederland Polen-Finland Sovjet Unie-Japan Stand: Sovjet-Unie Canada Polen Finland Nederland Japan Groep 2: Noorwegen-Tsjechoslowakije 0-11 (0-0, 0-5, 0-6) West-Duitsland-Roemenië..4-6 (1-1, 2-3,3-0) Verenigde Staten-Zweden ..2-2 (0-1,1-0,1-1) Stand: Tsjechoslow. Roemenië Ver. Staten Zweden W.Duitsland Noorwegen Na zeven minuten in de tweede periode werd Nederland definitief geveld, voor zover dat het geval nog niet was. Keeper Ted Lenssen verkeek zich op een schot van Daniel d’Aluise. Die 3-1 stand was eigenlijk de meest belangrijke treffer van de hele wedstrijd. Lenssen: „Ik heb er tien om de oren gehad, dus ik kan niet zeggen dat ik erg goed gekeept heb. Vooral die derde goal was ontzettend stom. De puck schoot onder mijn stick door”. 10-1 (2-1, 2-0, 6-0) ....5-4 (1-0,4-3,0-1) 16-0 (8-0, 6-0, 2-0) Zijn spelers geloofden er niet zo erg in, maar waren wel vast van plan zich juist tegen „hun” Canada te laten zien, omdat spelen tegen dit land meer dan zomaar een ijshockeyduel is. Het grootste deel van de Oranjeploeg wordt immers gevormd door in Canada opgegroeide ijshockeyers. Vooral dat aspect zorgde ervoor dat Nederland uiterst gespannen aan de wed strijd begon. „Overgeconcentreerd”, zou Jack de Heer later zeggen. Zelfs ervaren spelers als Larry van Wieren en Georg Peternousek konden hun zenuwen nau welijks in bedwang houden. Maar ook de jeugdige Canadese ploeg had het in het nieuwe ijsstadion dat amper voor een derde was gevuld, erg moeilijk. Ze speelden in de eerste periode zo mogelijk nog slechter dan Nederland, dat dan ook tot ieders verbazing een 0-1 voor sprong nam, toen Corki de Graauw na aangeven van Dick Decloe raak schoot.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 21