Naam, vlag en volkslied taboe Van der Lende Ik hunker naar succesje Sparta laat Kraay Toekomst NEC minder somber medisch testen paardenkoersen PvdA: bijstelling rapport profvoetbal Haitske Valentijn Taiwan verliest definitief strijd met IOC vrijwel genezen Nijmeegse club ontplooit volop initiatieven Zege hockeysters Winst dames BOB 81 Geen ploeg, geen pers Meijer H 8 WOENSDAG 13 FEBRUARI 1980 22 23 SPORT t I winterspelen I9ÖO lake placid 1 ■m I, T, vlooien i Onge- 02274- Haitske Valentijn-Pijlman: herstel Hans Kraay: toch naar Sparta? De PvdA noemt het voorts onaan vaardbaar, dat de CAO voor oefenmees- Het netto eigen vermogen mondt uit in een bedlag van uiteindelijk rond de zeven ton, omdat er een schuld van vijf ton bij de gemeente resteert en er ook nog een lening voor de aankoop van een speler inclusief rente (125.000 gulden) in reke ning moet worden gebracht. NEC wil tenslotte alles in het werk stellen om de contacten met de clubs uit de regio te verbeteren. Via een goed overleg wil men proberen talentvolle spelers uit de omgeving van Nijmegen de training te laten volgen om ze daarna mogelijk te contracteren. De PvdA wil daarom tenminste een tus sentijdse evaluatie, maar liever nog een bijstelling van het rapport. r> Mieie nderde- inmarkt LAKE PLACID (ANP). De flappen van haar oranje muts trekt zij ver over de oren. Voor Sijtje van der Lende zit de eerste training op de ijsbaan van Lake Placid er op. Het is koud. Venijnig koud zelfs. Een gure wind blaast door het minidorp in de staat New York. LAKE PLACID (ANP). Haitske Va- lentijn-Pijlman is vrijwel geheel genezen van de blessure, die zij tijdens de training in West-Allis opliep. Toen prikte zij met haar rechterschaats in haar linkerenkel. Er is, vindt de wereld tegenwoordig, maar één China, en anno 1976 besloot Canada de sportlieden van het niet door Peking bestuurde eiland buiten de deur te houden, tenzij zij zich vanwege de sportie ve genoegens zouden willen ontdoen van hun vlag, hun volkslied en de landsnaam. De Verenigde Staten, zorgzaam manoeu vrerend om de Volksrepubliek vriendelij ker te stemmen, ja in te ruilen voor gealli eerd Taiwan, protesteerde niet. Erger nog: ook het Internationaal Olympisch Sijtje van der Lende blijft, ondanks die steeds terugkerende malaise, vrolijk. Zij beseft dat de stemming in de Nederland se ploeg er niet onder mag lijden. Voor Het niet van enige plechtstatigheid vrij te pleiten gezelschap zal het ook dit jaar gemakkelijk redden met het schijnfatsoen hunner sterk vervormde idealen en de Spelen zullen het moeten stellen zonder een man als Shen Li-chien, bekwaam in de vreemde sport die bestaat uit skilopen en schieten, ofwel biathlon. Militair van oorsprong, ongelooflijk zwaar, maar toch niet geheel van het veredelend gehalte dat de gezonde jonge mens, op de toppen van zijn fysieke vermogens, heet te demon streren aan de lichamelijk meer of minder vermogenden, aan de bultenaren dezer samenleving, tijdens een sportfestival dat de wereld opzadelt met zeer veel inva liden. Het initiatief tot dit hernieuwde dienst verband is overigens uitgegaan van Spar ta. Van penningmeester Floor Bouwer met name. „Nadat ik van diverse relaties had gehoord dat Kraay zich weer volop in het openbare leven bewoog, heb ik hem dinsdagmorgen opgebeld”, aldus Bouwer. „Ik heb geïnformeerd naar zijn gezond heidstoestand. Die was goed, antwoordde Kraay. Toen heb ik hem gevraagd of hij bereid was onder dezelfde condities als gesteld in het vorige contract de techni sche leiding van Sparta ter hand te ne men. Geen enkel probleem, heeft Kraay daarop geantwoord. En daar ben ik blij om, want als het medisch onderzoek gun stig uitvalt, zijn we van dit probleem ver lost”. Enfin, voor de Taiwan-Chinezen doet het allemaal niet zoveel ter zake, want de twintig zullen met hun ski’s, hun geweren, hun schaatsen en wat dies meer zij, zoals hun vlag bijvoorbeeld, moeten afreizen. Het olympisch dorp blijft gesloten, hun identiteitsbewijzen worden niet uitge reikt, want hun land blijkt nog steeds niet te bestaan voor het gezelschap padvinders dat zich eenmaal per vier jaar een soort buitenland schept, waar straffeloos een farce wordt opgevoerd. Maar tegen de tijd dat de hoplieden van de sportwereld met het vertrek naar het Olympisch dorp stelt ze rustig: „Daar loop ik te lang voor mee. Laat ik in wat misschien mijn laat ste jaar is, de jongeren in onze ploeg laten zien dat Sijtje nog niet kapot te krijgen is. Maar ik hunker hier in Lake Placid wel naar een succesje”. Vandaag zal Kraay in Rotterdam door een cardioloog aan een medische test worden onderworpen. Valt dat onder zoek gunstig uit, dan zal Hans Kraay morgen op Spangen aan de slag gaan. Dit geldt overigens nog niet met betrek king tot de eventuele overname van Geert Meijer van Bristol City. Nu die Engelse club niet bereid is Meijer aan Sparta uit te lenen, maar hem uitsluitend via een ver koop aan de Rotterdamse eredivisieclub te slijten, heeft het bestuur van Sparta gisteren besloten het geval-Meijer voorlo pig op de lange baan te schuiven. Bouwer: „Er is momenteel niet voldoende liquidi- Een Newyorks hof heeft dat maandag bevestigd en het schoof een eerdere uit spraak ter zijde van rechter Norman L. Harveay dat organisaties die uit de open bare middelen worden ondersteund niet mogen discrimineren tegen buitenlandse bezoekers op grond van hun herkomst. Een uitspraak om in te lijsten, vooral t omdat er toch al twee Duitslanden zijn die deelnemen en twee Korea’s. De Chinezen van Taiwan, waar sneeuwval en land- schap niet onmiddellijk de jeugd tot win tersport nopen, begonnen hoopvol hun koffers te pakken, teneinde naar het olympisch dorp te vertrekken. In 1976 hadden zij in Innsbruck nog mogen mee doen, want daar had Trudeau die Tai wan weerde bij de Zomerspelen van dat jaar, in Montreal niks mee te maken. Zij zouden in 1980 althans de Winterspelen niet missen op het grondgebied van de VS, dat Taiwan zo lang als bondgenoot had gebruikt en ten slotte terwille van Peking als een soort lege fles had weggesmeten. Maar nee. Er kwamen meer rechters aan te pas, die er anders over dachten. Een openingsceremonie dus en Spelen zonder de Chinezen van Taiwan, die uit Oostenrijk, Italië en Zwitserland bijeen werden geveegd om hier van zich te doen spreken. Welnu: dat is gelukt. Zij hebben de wereld een eenvoudige waarheid voor gehouden: de Spelen zijn er niet voor iedereen. teit beschikbaar om Meijer aan te trek ken. We zullen nog proberen de nodige gelden te verzamelen, maar het zal wel tot volgende week duren, voordat er duide lijkheid in de zaak-Meijer komt”. Harvey: „Het feit alleen dat het IOC (waaraan de functionarissen in Lake Pla cid hun gezag ontlenen) ervan uitgaat dat deelneming aan de Spelen vrijwillig is en dus onderworpen aan de regels die het stelt, brengt niet mee dat genodigden af zien van de mensenrechten die hun toe komen”. Zodoende mag Shen Li-chien zijn ge weer pas uit de foedraal halen en zijn ski’s in de was zetten, wanneer hij zich als particulier uit een groter China aandient, zonder nationaal wapen, vlag of volkslied. niet alleen de knietjes, doch tevens de billen bloot moeten, dan klinkt uit de pruimemondjes het woord: „ongepast”. OUD-BEIJERLAND (ANP). Het da mesteam van BOB heeft, voornamelijk op wilskracht, zijn tweede thuiswed strijd in de kwartfinales van het Europe se bekertoernooi voor landskampioenen gewonnen. De basketbalsters van CUC Clermont Ferrand werden verslagen met 79-78 na een ruststand van 43-40. De overwinning werd, zoals zo vaak, voor een belangrijk deel tot stand ge bracht door Carla de Liefde, die 29 punten maakte tegen een schotpercentage van 67. Carla de Liefde slaagde er geregeld in te ontkomen aan de persoonlijke verdedi ging van de Franse international Catheri ne Malfois. In de produktie had de aan voerster van BOB veel steun van Anita Blange (26) en Irene Maarschalkerweerd (18). NIJMEGEN. De Nijmeegse eredivi sieclub NEC is nog lang niet uit de pro blemen. Volgens de laatste berekeningen heeft de voetbalvereniging een schuld van 631.000 gulden. Met betrekking tot de liquiditeit zijn de grootste zorgen voor bij. Het bestuur van NEC was er van uit gegaan dat het tekort aan het einde van het lopende seizoen ruim zes ton zou zijn. Door inkomsten via debiteuren, het geld van de verzekering voor enkele voor het betaalde voetbal afgekeurde spelers, toto en lottogelden en restant van de subsidie van de gemeente Nijmegen, heeft men de tekorten vrijwel kunnen wegwerken. De situatie op langere termijn ziet er voor NEC toch niet zo somber uit, omdat de vergoedingswaarde van de spelers vol gens een voorzichtige schatting ongeveer 1,4 miljoen gulden is. Dit bedrag is geba seerd op de vergoedingswaarde van de 21 contractspelers van de Nijmeegse club. Het algemeen bestuur van NEC heeft zich ten doel gesteld om de binnenkomen de geldstroom te vergroten. Het wil dat verwezenlijken door de seizoenkaarten met een behoorlijke gezins- en groepsre- ductie aan de man te brengen en een experiment om de duurdere entreebewij zen met gespreide betaling binnen het bereik van de passieve recreant te bren gen. Tevens gaat men starten met recla me, sponsoring-acties en een loterij. Ook hoopt het algemeen bestuur van NEC nog steeds op een gemeentelijke subsidie. Om dit alles te realiseren wordt er een beheer- stichting in het leven geroepen. Daarin hebben vertegenwoordigers van de ge meente zitting, het bankwezen, het zaken leven en Sportclub NEC. Voorts wil men zich in januari, toen in Hamar het wereld kampioenschap voor de dames werd ge houden. Met Ria Visser, de voor Lake Placid afgevallen Sophie Westenbroek en Sijtje van der Lende, had Nederland een uiterst sterk drietal op het ijs. Althans zo dacht men. Zelfs Ab Krook, de volijverige damescoach, die aan het eind van dit Olympisch jaar vertrekt, begrijpt nu nog niet wat er in de voorbereiding fout is gegaan: „Ik heb er nog geen duidelijk beeld van, maar ik vrees toch dat er aan de mentaliteit van de meeste Nederlandse rijdsters iets schort. Kijk naar de all rounders in Trondheim, kijk ook naar de heren sprinters in West-Allis. De concur rentie ziet ze niet staan. Als het op preste ren aankomt, zijn we duidelijk niet aan wezig. Het is te hopen we hier in Lake Placid eindelijk eens een incidenteel suc cesje behalen. Op meer mag je gezien de huidige situatie gewoon niet rekenen”. Van der Lende, de mentor van de groep, kijkt en luistert naar haar coach en knikt instemmend. „We hebben het nodig. Ge woon voor het image van de schaats sport”, zegt ze belerend. „Ik hoef niet meer zo nodig. Met mij is het toch ge beurd. Als ik hierin Lake Placid ook niets presteer denk ik er hard over met schaat sen te stoppen. Je moet wel een keiharde mentaliteit hebben om die klappen iedere keer te verwerken”. Hoewel zij in haar carrière wel eens meer is gediskwalifi- externe geldgevers warm zien te maken voor NEC. Het algemeen bestuur van de Nijmeegse club en de beheerstichting zul len een bindende voordracht uitbrengen aan de algemene ledenvergadering met betrekking tot de benoeming van de leden van het bestuur betaald voetbal. Monique Berlioux stelde dat de schrij vende pers wordt geaccrediteerd via het nationale olympische comité van een land en als zo’n comité besluit geen ploeg af te vaardigen naar Moskou, is het onmogelijk journalisten uit dat land in Moskou toe te laten om verslag te doen van de spelen. Voor vertegenwoordigers van radio en televisie zijn er in zo’n geval geen proble men, omdat er wat dat betreft directe afspraken zijn gemaakt met het organisa tiecomité van de Spelen. De internationa le omroeporganisaties hebben namelijk contracten afgesloten. Hetzelfde geldt voor de internationale persbureaus. DEN HAAG. Het rapport Gezonder Betaald Voetbal, aan de hand waarvan de sanering van deze bedrijfstak moet worden gerealiseerd, moet worden bijgesteld. Ondanks de financiële middelen die de overheid voor het saneringsproces ter beschikking heeft gesteld, lopen de tekorten bij de clubs schrikbarend op. Dat heeft de fractie van de PvdA gistermiddag gezegd tijdens de behandeling van de begroting van het ministerie van CRM in de Tweede Kamer. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Hans Kraay zal waarschijnlijk alsnog tot aan het eind van dit seizoen als trainer van Sparta gaan optreden. De Heilooër, die een eer der gesloten contract met de Rotterdam se club om medische redenen (hartklach ten) moest verbreken, voelt zich inmid dels in zodanige mate hersteld dat hij de training bij Sparta ter hand kan nemen. HILVERSUM. De uitslagen van de gister avond te Hilversum gehouden draverijen zijn: ANNE EMILIE-PRIJS, eerste afdeling (2440 m): 1 Serge H (L. Schoonhoven) 3.28.6, 1.25.5, 2 Sylvia de Leur, 3 Savoir Vivre; winn. 2.00, pl. 1.10, 1.50, 1.40; kopp. 4.70; trio 27.80. Niet gestart; Rene Ann. ARABESK-PRIJS (1600 m): 1 Raavo Nurmi (J. Wagenaar) 2.09.6, 1.21.0, 2 Speed Buitenzorg, 3 Spegdy Olivier. Winn, 6.30; pl. 3.80, 1.90. 3.30; kopp. 8.60; trio 104.90. Niet gestart: Saffier. ANITA-PRIJS, eerste afdeling (2000 m): 1 Trianka E( L. Dooper) 2.49.5, 1.24.8, 2 Tyfoon Hazelaar, 3 Tantieme. Winn, 3.00; pl. 1.30, ƒ1.10, 1.50; kopp. ƒ2.90. PARISIEN-PRIJS (2020 m): 1 Petite Domien (R. J. van Stam) 2.50.0, 1.24.2, 2 Roberta, 3 Parade Hanover. Winn, ƒ4.40; pl. ƒ1.50, ƒ1.50, 1.40; kopp. 18.60; trio 135.80. Niet gestart: Prognose W. en Pareltje. ANNE EMILIE-PRIJS, tweede afdeling (2440 m): 1 Tony Vitesse (J. Wagenaar) 3.26.5, 1.24.6, 2 Summer Pearl, 3 Patrick Vitory. Winn, 1.70; pl. 1.20, 1.90, ƒ8.10; kopp. ƒ6.70. ARUBA-PRIJS (2000 m): 1 Regular Speed (M. Bouwhuis) 2.46.5, 1.23.3, 2 Raymond, 3 Paljas D. Winn, 2.20; pl. 1.40, 1.60, 1.50; kopp. 5.80; trio 28.00. Niet gestart: Pop Glorie. AMATRICE WINTERKAMPIOENSCHAP 7 (2440 m): 1 Olga Nora (Mw. J. Dragt) 3.26.7, 1.24.7, 2 Orkaan W., 2 Sera S. Winn, 3.50; pl. 1.60, 1.60; kopp. Koe Ama ƒ7.10. AVONDVOGELS-PRIJS (2000 m): 1 Orlaya Dear (P. M. Smit) 2.40.2, 1.20.1, 2 Ozo Hollandia, 3 Natalie Hanover. Winn, 2.70; pl. 1.80, 2.20, 1.90; kopp. 11.90; trio ƒ41.50. ASCURE-PRIJS (2920 m): 1 Onedin (B. Schwarz) 4.08.0, 1.24.4, 2 Okelli, 3 Mack Wicke- steyn. Winn, 11.70; pl. ƒ2.30, ƒ1.80, ƒ1.80; kopp. ƒ40.80. ASTRA T-PRIJS (2000 m): 1 O lamour (T. Smeding) 2.41.3, 1.20.7, 2 Paarl D, 3 Pannepieta. Winn, ƒ7.10; pl. ƒ2.50, ƒ4.70, ƒ7.50; kopp. ƒ88.00; trio 1509.50. Niet gestart: Lazuur. ANITA-PRIJS, tweede afdeling (2000 m): 1 Silvi B (R. J. van Stam) 2.48.9, 1.24.5, 2 Tjitsch S, 3 Superieur D. Winn. 6.40; pl. 3.00, 2.90; kopp. 34.60. Niet gestart: Sunday Albo en Sangrita. Totalisatoromzet: 427.434. dan toch wel eens tijd worden dat ook de k dames een specifieke sprinttraining gaan I krijgen. Voor een coach is het niet te doen om twee groepen van specialisten voor te I bereiden. Ik wil gewoon pleiten voor een I aparte sprintgroep. En als er geen talent is I dan moet men de rijdsters er maar voor I gaan opleiden. Het is een lachtertje, zoals I we ons nu op de internationale wedstrij- den presenteren”. De duidelijke teruggang manifesteerde Wanneer een land geen ploeg naar de Olympische Spelen in Moskou stuurt, zuilen ook geen accreditaties voor de journalisten uit dat land worden ver strekt. Dit heeft Monique Berlioux, de directrice van het internationaal olym pisch comité (IOC) in Lake Placid ver- klaard. De Friezin, die in West Allis haar zo- I veelste teleurstelling in dit seizoen beleef- I de zegt: „Ik heb er genoeg van. Ze zien mij nooit meer op een sprinttoernooi. Wat ik daar te zoeken heb is me volstrekt ondui- j delijk. Ik hoor daar gewoon niet thuis. Dan maar geen Nederlandse deelneem ster. Of alleen een Haitske Valentijn. Wat in West-Allis is gebeurd is dramatisch, een afgang”. Op enige afstand van het olympisch dorp te Lake Placid, in een Europees aandoend hotelletje, heeft de twintig per sonen sterke afvaardiging van Taiwan maandag bericht gekregen dat weer een gerechtelijke manoeuvre was mislukt om het IOC te dwingen de 18 atleten en hun twee ploegleiders als vertegenwoordigers van de republiek China toe te laten. (Van onze speciale verslaggever) WASHINGTON. Geen naam, geen vlag, geen volkslied het Internationaal Olympisch Comité heeft met zulke beginselvaste bondgenoten als de Verenigde Staten en Canada sedert 1976 ter wille van politiek gerief een land van de kaart geveegd: de republiek China, beter bekend onder de naam Taiwan. Niet direct een olympische staat van gewicht, dit eiland, het laatste bastion van Tsjang Kai-tsjek wijkplaats voor een maarschalk op de vlucht voor Mao Tse-toeng, de grote roerganger die van het vasteland de Chinese Volksrepubliek maakte. Tussen de coulissen van de vergaderin gen begint het gescharrel. De VS, die de Zomerspelen in Moskou willen torpede ren om opzichtig politieke redenen, depo neren bij een rechter de verklaring dat de heren uit Taiwan maar moeten worden geweigerd omdat de VS „overwegende belangen van buitenlands beleid” heeft bij het handhaven van zijn mogelijkheden om als gastheer op te treden voor interna tionale sportgebeurtenissen zoals de Olympische Spelen, op een wijze die overeenstemt met „de beslissingen van de internationale organisaties die deze ge beurtenissen beheren”. Indien de VS tus senbeide zouden komen, vinden die VS zelf, zouden zij hun eigen positie om als gastheer op te treden in gevaar brengen. De teruggang van het Nederlandse hardrijden op de schaats heeft zich ook in West-Allis doorgezet. Natuurlijk was het voor damescoach Ab Krook een afschu- Wëlijke zaak dat hij voor het toernooi reeds Haitske Valentijn verloor. De drie dames die overbleven, Ria Visser, Annie Borckink en Sijtje van der Lende, zijn geen rijdsters die er een sprint uit kunnen roffelen. Sijtje van der Lende onderkent dat, maar meent eveneens dat ook de KNSB valt te blameren. Ze zegt: „Het zou ters, die op 1 januari van het vorig jaar in werking had moeten treden, nog steeds niet is afgesloten. Volgens de PvdA weigert de FBO, de belangenorga nisatie van de clubs, medewerking. Het CDA heeft bij monde van woordvoerder Hans de Boer om nadere informatie over het gezondmakingsproces in het betaald voetbal gevraagd. Staatssecreta ris Wallis de Vries van CRM, die met sportzaken is belast, zal de vragen van de Tweede Kamer vandaag beant woorden. PvdA-woordvoerster Marijke Wuth rich twijfelt aan het slagen van het sane ringsproces. In de twee jaar die tot nu toe aan de gezondmaking van het be taald voetbal zijn besteed, zijn de schul den van de clubs alleen maar opgelopen. De wond moest worden gehecht en Haitske Valentijn werd vervangen door Ria Visser. Gistermogen stond Valentijn weer voor het eerst op het ijs in Lake Placid. De training verliep naar wens en het is zonder meer aan te nemen dat zij morgen volledig fit kan aantreden voor de 1000 meter dames. Ab Krook: „Het is al met al goed geweest dat we in West-Allis niets geforceerd hebben. Dan was ook Lake Placid op niks uitgedraaid. We moe ten alleen wachten hoe de hechtingen het houden. Die mogen er officieel pas vrij dag uit. Ik hoop niet dat die hechtingen haar zullen belemmeren bij het rijden. Comité accepteerde deze uitsluiting, hoe- wel het zich dezer dagen weer geweldig opwindt over Spelen besmeurd door poli tiek, zonder zich af te vragen wie er nu besmeurt. Sijtje van der Lende: „Mij zien ze niet meer in een sprinttoernooi ceerd heeft de uitsluiting in West-Allis diepe indruk op haar gemaakt. Een paar dagen later weet ze nog niet wat er precies fout is gegaan. „Ik had een volslagen black-out. Met die derde valse start had ik zelfs nog een idee dat ik goed weg was. Afschuwelijk. Het betekent dat ik daar gewoon niet thuis hoor. Ik was veel te nerveus”. BREDA (ANP). De zaalhockeyinter- land tegen België heeft de Nederlandse dames gisteren weinig problemen opgele verd. In de gloednieuwe sporthal van Breda wonnen zij met 13-3, nadat bij de nist al een voorsprong van 5-2 tot stand was gebracht. De sterk doorgevoerde ver jonging, waartoe coach Cees Tania is overgegaan, bleek geen waagstuk. Vol gende week tegen West-Duitsland zal het echter ongetwijfeld minder gemakkelijk gaan. Gezien het oefenkarakter was besloten tot een extra lange wedstrijd. De vermeer derde inspanning was voor Nederland geen probleem. Sterker: van Nederlandse zijde ontbraken drie speelsters, zodat er slechts negen inzetbaar waren. Doelvrou- we Moniek Broere kon zelfs niet vervan gen worden. De dertien Nederlandse treffers kwamen van de sticks van Monique Westerdijk (5), Marieke van Doom (4), Marijke van de Muizenberg (2), Launeri WiUemse en Sabine van Heyst (bei den 1).

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 23