CDA STEMDE VERDEELD FNV komt met nota beleggingsbeleid en dan dit noq PvdA tegen eroscentrum Andere positie Eerste Kamer in grondwet V NADRUK OP MENSENRECHTEN BIJ STEMMING OVER BELEID HAARS BLIJKT: Kamer: geef BM toegang tot inrichtingen Ronald Augustin half maart vrij Nederland bezorgd over intenties van Pakistan 4 ga WOENSDAG 1980 FEBRUARI BINNEN* EN BUITENLAND 2 W (X 1 CDA tl I Beperking Kolen Interpellatie Ambassadeur Muskusrat Rijker Telefoon V eni pril De: Ondergronds Niet rechtstreeks Herstel s (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De Eerste Kamer heeft gisteravond met 42 tegen 29 stemmen het wets ontwerp aanvaard waardoor de regering de bevoegdheid krijgt sancties af te kondigen -tegen een bepaald land. Het stemde verdeeld. De WD was tegen de sanctiewet, waardoor woordvoerder De Koster regelmatig botste met zijn partijgenoot minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken. Senaat stelt zich achter sanctiewet I Kamer wil toelating WEERRAPPORTEN de uitspraak door de Raad van State af te (Van onze redactie binnenland) 16 9 0.1 wnw Het PvdA-Tweede-Kamerlid Castricum meent dat de hoge waterstand op de grote rivieren tot een snelheidsbeperking voor schepen moet leiden zoals dat in West- Duitsland is gebeurd. De socialist merkt dit op in vragen aan minister Tuijnman van Verkeer en Waterstaat, waarop hij morgen antwoord wil krijgen tijdens het mondelinge vragenuur in de Tweede Kamer. Dit staat in de nota Beleggingsbeleid van NW en NKV, die is bedoeld als aanzet voor discussie en besluitvorming over het te voeren beleggingsbeleid. De nota, vorige week opgesteld door de fede- 9 7 7 5 8 8 8 6 6 8 8 15 14 5 12 5 4 4 5 5 5 5 4 4 3 5 10 4 0 o 0.1 o o o o o o 1 o o o 2 o 0.1 o o o o 1 o o 1 o o 0.1 0.5 2 0 o o 0.2 0.1 0 6 0 0 2 0 Als woordvoerder van een minderheid binnen de CDA-fractie verdedigde prof. W. F. de Gaay Fortman het wetsontwerp. De. Kamer nam met vrijwel algemene stemmen een motie van die strekking van de CDA’er Van den Broek aan. De regering dient bij het opstellen van de begrotingen voor volgend jaar met deze wens rekening te houden, zo werd gesteld. De Tweede Kamer wil ook dat de taak van de Vreemdelingen politie, met name in de grote steden, wordt verlicht. De dienstver lenende en administratieve taken van deze politietaken moeten uit elkaar worden gehaald. Deze taken belasten de dienst te veel. Een motie van CDA en D’66, waarin op deze taakverdeling werd aangedrongen, kreeg algemene instemming. Men vond het onjuist dat de Vreemdelingenpolitie zowel de opsporing, controle en uitzetting van (illegale) vreemdelingen moet verzorgen, als de verlening en verlenging van verblijfsvergunningen. De Tweede Kamer nam eveneens met algemene stemmen een CDA-motie aan, waarin de regering gevraagd werd vóór 1 april voorstellen te doen die kunnen leiden tot het verkorten van de termijn waarbinnen over de toelating van vreemdelingen wordt beslist. Momenteel duurt dat vaak nog maanden, en dat vond de Kamer te lang. Een PvdA-motie, die vroeg om een „ruimhartiger” vluchtelin- Volgens De Koster houden buitenlandse bedrijven nu al rekening met het feit dat Nederlandse werknemers strafbaar kun nen zijn op grond van de sanctiewet. Ne derlanders zouden daardoor moeilijker voor hoge posities in aanmerking komen. Volgens de motie zijn de mogelijkhe den voor belangenbehartigingsorganisa- ties om in rijksinrichtingen met hun cliënten in contact te komen, slechts op DEN HAAG. De hele Tweede Ka mer vindt dat organisaties zoals de Be langenvereniging Minderjarigen (BM) toegang moeten krijgen tot de rijksin richtingen voor minderjarigen. De Ka mer nam gisteren met algemene stem men een motie van die strekking aan die het WD-kamerlid Nijpels had inge diend bij de behandeling van het onder deel kinderbescherming van de justitie begroting. zeer beperkte schaal aanwezig. Die situ atie moet, aldus de motie-Nijpels, veran derd worden. De Kamer wenst hierover in de begroting voor volgend jaar nader geïnformeerd te worden. Staatssecreta ris van Justitie Haars zei het zeer moei lijk te hebben met de motie. „Deze motie is op het kantje van mijn invloed op de directies van de inrichtingen”, zo zei zij. De kolennota van minister Van Aarden- ne van Economische Zaken zal nog deze maand verschijnen. Dit heeft de direc- teur-generaal van energie, W. H, J. Tiele- man, gisteren aangekondigd. De kolenno ta is het tweede deel van de energienota, die uit drie delen zal bestaan. Het eerste algemene deel is in september versche nen. Het derde deel, de elektriciteitsnota, zal volgens Tieleman binnen enige maan den zijn afgerond. Het PvdA-Kamerlid De Vries wil minis ter Scholten van Defensie ondervragen over de consequenties van de uitspraak van de Hoge Raad dat de regering vorig jaar zeven maanden lang dienstplichtige soldaten op onrechtmatige gronden tegen hun zin naar Libanon heeft gestuurd. De Vries wil weten of deze uitspraak gevol gen heeft voor de in de toekomst naar het buitenland uit te zenden militairen. De Kamer beslist morgen over toekenning van de interpellatie. De Westduitse regering heeft Gerhard Fischer, thans ambassadeur in Dublin, tot ambassadeur in Den Haag benoemd. Hij volgt Herberg Dreher op, die na een ver blijf van drieëneenhalf jaar in Nederland naar Bonn terugkeert. De nieuwe ambas sadeur zal zijn ambt begin volgende maanden aanvaarden. Minister Tuijnman heeft TNO ruim driekwart miljoen gulden toegezegd voor een nader onderzoek naar een nieuwe methode ter bestrijding van de muskus rat. Er is een andere methode nodig om dat een voortdurende uitbreiding van het aantal vangers van de oprukkende mus kusrat niet meer afdoende is, aldus een persbericht van TNO. Dit is de organisatie voor toegepast natuur-wetenschappeljjk onderzoek. Over de periode 1970 tot en met 1976 zijn de inkomsten van de Nederlandse kerken voortdurend toegenomen, zo blijkt uit ge gevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De leden zijn in die periode belangrijk meer gaan bijdragen. De geza menlijke bijdragen stegen van 330 miljoen gulden in 1971 tot 509 miljoen gulden in 1976, een toeneming van 54 percent. Het batig saldo van inkomsten en uitgaven steeg van tien miljoen gulden in 1971 tot 41 miljoen in 1972 en 105 miljoen in 1976. Een groep vrijwilligsters begint eind deze maand met een telefoondienst voor zwangere vrouwen die in nood verkeren. Dat gebeurt op initiatief van de stichting HOZ. De Utrechtse psycholoog-pedagoog prof. dr. R. Lubbers heeft geconstateerd dat er grote behoefte is aan een „praat paal” voor zwangere vrouwen die niet weten wat ze moeten beginnen met hun conditie. Het nummer is 030-328200. De tere nen mit in 2 Irai De Koster meende dat de regering op die manier tot het parlement zegt: „Gaat il maar slapen, wij regeren wel”. De WD- motie werd met 50 tegen 21 stemmen "'Verwr zzo zzo zo zzo zzw zzo z zzo zzo zo zw n n ono z 0 -2 -25 -2 -5 -2 6 -2 4 1 -2 4 0 —3 7 -6 1 3 5 -6 2 -2 9 4 16 E stel noc ver voe rie zeg teri me: opl B w w II k« hi zi d al rr Rj ni ke de gii Ai Te is di ie m re VI 4 m le h< 8 8 -12 7 5 -0 16 12 11 6 15 -16 15 4 16 -5 8 16 13 -5 7 8 19 8 20 W Am Zak scht het heb Pale biet V< liscl twij: dige In jode uit relle leve dooi besc rahé arat Di Israi nets void me Sad; In deec in h bisc zou alise op l heel klaa deel In Spa: „ree Mid reik den, Pale ring Het twei miei Dl lem lem Pale op 1 min, bror de gele en d het weer Amsterdam De Bilt 'Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München ‘.Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas Beiroet Tel Aviv Tunis De Kamer nam ook nog twee moties aan van het CDA-kamerlid mevrouw Cornelissen. In de ene werd de wense lijkheid uitgesproken van verdere de centralisatie van de kinderbescherming; de andere motie ging over de verlaging van de zogenaamde case-load (werkbe lasting) voor werkers in de kinderbe scherming. Verworpen werden onder meer twee moties van Van der Spek (PSP) over een onafhankelijke commis sie van onderzoek naar het functioneren van de rijksinrichtingen en over verbete ring van de financiële positie van tehuis bewoners. In de Bijlmermeer wordt bij het com plex van het academisch medisch cen trum een ondergronds ziekenhuis ge bouwd dat in „bijzondere omstandighe den gebruikt kan worden voor de verple ging van 1300 mensen. Het gebouw zal medio volgend jaar klaar zijn. Die bijzon dere omstandigheden kunnen rampen of een oorlog betreffen. Het gebouw zal be scherming bieden tegen straling na een atoomaanval. Het zal 20 miljoen gulden gaan kosten. DEN HAAG (ANP). De regering is ernstig verontrust over de bouw van nu cleaire installaties in Pakistan voor onder I andere uraniumverrijking. Die lijken niet te passen in het betrekkelijk bescheiden kernenergieprogramma van Pakistan, zo schrijft minister Van der Klaauw in zijn antwoord op schriftelijke vragen van het CDA-Kamerlid Gualthérie van Weezel. Bij de Pakistaanse regering kan er geen twijfel over bestaan hoe Nederland en zijn bondgenoten over de ontwikkelingen in Pakistan denken. In een gesprek met zijn Pakistaanse ambtsgenoot, dat in New York heeft plaatsgevonden, heeft de mi nister van Buitenlandse Zaken zijn zorgen over eventuele Pakistaanse nucleaire in tenties „op niet mis te verstane wijze” tot uitdrukking gebracht, zo deelde hij mee. Zowel met de partners in de Europese Politieke Samenwerking (EPS) als met andere bondgenoten, vindt op verschillen de niveaus regelmatig overleg plaats over de nucleaire ontwikkelingen in Pakistan. Een specifieke stap op dit ogenblik lijkt minder opportuun en gezien het ter zake al gevoerde overleg op dit ogenblik niet noodzakelijk. De regering blijft echter ter zake alert, aldus Van der Klaauw. De WD vroeg in een motie om sanctie- besluiten onmogelijk te maken als die alleen door Nederland en één ander land worden gesteund. Minister Van der Klaauw betoogde dat een dergelijk bilate raal sanctiebesluit volgens de wettekst weliswaar mogelijk is, maar dat de rege ring daar in de praktijk niet toe zal beslui ten. Hij kon echter niet garanderen dat een kabinet van andere samenstelling dat ook niet zal doen. Minister Van Aardenne van Economi sche Zaken voelt niets voor het sluiten van rechtstreekse contracten van de overheid met olieproducerende landen voor de le vering van olie. Hij heeft dit meegedeeld in antwoord op vragen van de CDA-Ka- merleden Van der Linden en Van Houwe- lingen. De contracten die tot stand zijn gekomen tussen olieconsumerende en olieproducerende landen, vervullen hem met zorg. Hij acht dit in beginsel op prak tische gronden geen goede zaak, vooral vanwege de daarmee gepaard gaande toe nemende politieke kwetsbaarheid en de vermindering in flexibiliteit van het inter nationale voorzieningensysteem. Minister De Ruiter noemde dit „pure spe culaties”. Staatssecretaris Beijen (Exportbevor dering) had aanvankelijk geen behoefte om het woord te voeren. Op aandrang van De Koster verklaarde hij echter dat de rechtszekerheid voor het bedrijfsleven „niet ernstig bedreigd wordt”. Hij maakte zich geen zorgen over onjuiste toepassing van de wet, hoewel hij die niet helemaal uitgesloten achtte. De sanctiewet werd drieëneenhalf jaar geleden door het kabinet-Den Uyl bij de Tweede Kamer ingediend en in 1977 door deze Kamer aangenomen. Tijdens de stemmingen in de Tweede Kamer over de verschillende moties met betrekking tot het beleid van staatssecretaris Haars, overleggen coalitie-genoot en oppositie vreedzaam met elkaar. V.l.n.r.: fractieleider Lubbers van het regeringsgetrouwe CDA, PvdA-leider Den Uyl en fractieleider Jan Terlouw van D'66, beide laatsten behoren tot Hare Majesteits loyale oppositie. Weer in binnen- en buitenland ratieraad, werd gisteren in Amsterdam gepresenteerd. NW en NKV deelden mee dat 26 pro cent van het belegde kapitaal van 91 mil joen gulden is belegd in multinationals met belangen in onder meer Zuid-Afrika. Het betreft een bedrag van ruim 23,5 miljoen gulden. De discussie over het FNV-beleggings- beleid is al geruime tijd aan de gang. Een groep verontruste FNV-ers is van mening dat de vakbeweging niet in kapitalistische ondernemingen hoort te investeren. Als alternatief denkt de vakbeweging nu aan beleggingen in de vorm van staatsobliga ties en obligaties van de bank Nederland se gemeenten en hypotheekbanken. Uit de discussienota blijkt ook dat, naar de mening van de federatieraad, een dis cussie op gang moet komen over het even tueel afstoten van alle beleggingen in par ticuliere ondernemingen. In die discussie moet volgens de raad worden uitgegaan van de centrale FNV-doelstelling: een fun damentele democratisering en vermaat schappelijking van de produktie. De federatieraad zal op 7 juli aan de hand van de resultaten van de discussie over het te voeren beleggingsbeleid, een definitief beleid vaststellen. Als minister van Binnenlandse Zaken in het kabinet-Den Uyl was hij een van de opstellers van de sanctiewet. Bij de stem ming bleek dat hij sprak namens tien leden van zijn fractie. In het laatste kwartaal van het afgelo pen jaar lijkt een herstel te zijn ingetreden in de verkopen van de detailhandel, die in de eerste negen maanden een teleurstel lend verloop hadden. In oktober was al enige verbetering te bespeuren en die heeft zich, blijkens nu beschikbaar geko men gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek, voortgezet. Over de eerste elf maanden van vorig jaar bleef de groei echter nog achter bij die van 1978. Zij bedroeg drie percent, tegen zeven per cent het voorgaande jaar. ono windst. zzw w nw zo n o zzo o windst. nw windst. zzo nnw windst. o windst. nnw wzw nw zzw zzw no n •S u van meer vreemdelingen (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De Tweede Kamer wil dat het aantal in ons land toe te laten vluchtelingen, moet worden ver hoogd. Nu worden jaarlijks maximaal 750 asielzoekers toegelaten, maar de Kamer vond dat te weinig. Dat bleek gisteren bij de stemming over het vreemdelingenbeleid van staatssecretaris Haars (Justitie). genbeleid in Europees verband, werd - met alleen de linkse partijen voor - verworpen. Wel wil de Kamer, met slechts SGP en GPV tegen, dat mensen die in hun land vervolgd worden omdat zij homofiel zijn, aanspraak kunnen maken op de vluchtelingen status. Voorts werd een PvdA-motie aangenoemen die van staatssecretaris Haars vroeg de verzoeken om (politiek) asiel en die om toelating als vluchteling, gescheiden te behandelen. De Tweede Kamer aanvaardde een motie van de PvdA, waarin werd gesteld dat asielaanvragers die bij de Raad van State beroep aantekenen tegen afwijzing van hun verzoek, in ons land kunnen blijven zolang de Raad van State geen uitspraak heeft gedaan. In een CDA-motie, die ook algemene stemmen kreeg, werd uitgesproken dat asiel alleen geweigerd mag worden als de asielaanvrager al eerder in een ander land asiel heeft aange vraagd, of indien sprake is van duidelijk bedrog. De Kamer wil ook dat er op het ministerie van Justitie een aparte afdeling asielbeleid komt, naast de directie vluchtelingenzaken. Met slechts de stem van de PvdA’er Van Thijn tegen nam de Kamer een WD-voorstel aan dat van de regering een „migratie- plan” voor vijf jaren verlangt, waarin alle maatregelen op het gebied van het vreemdelingenbeleid staan. Het voorstel van D’66, om een interdepartementale werkgroep op te richten die zich met het vreemdelingenbeleid bezighoudt, werd verworpen. Datzelfde lot trof een motie van D’66, waarin gevraagd werd om de Turkse christenen, die in ons land asiel hebben gevraagd, alsnog maximale rechtsbescherming te geven en hun de moge lijkheid te bieden wachten. ■ó- £■5 De Gaay Fortman vond de wet nodig om besluiten van internationale organen te kunnen uitvoeren. Hij betoogde zidh een voorstander van vrij ruime bevoegd heden voor de regering om snel maatrege len te kunnen riemen. De Koster vond die bevoegdheden on aanvaardbaar groot. Hij verlangde boven dien een schadevergoedingsregeling voor bedrijven die door een sanctiemaatregel worden getroffen. Minister De Ruiter van Justitie meende echter dat het risico dat tot een sanctie tegen een land wordt beslo ten tot het ondernemersrisico behoort en dat het risico voorzien kan worden. De Ruiter gaf toe dat Nederlanders die bij Nederlandse firma’s werken in een land waartegen een maatregel is afgekon- digd, het gevaar lopen gearresteerd te worden, omdat zij de wetten van dat be treffende land moeten overtreden om de sanctie te kunnen uitvoeren. Hij meende echter dat de regering met al deze omstan digheden rekening zal houden bij het be sluiten tot sancties. Daartoe behoort ook de mogelijke materiële schade die Neder landse bedrijven zouden kunnen oplopen. c AMSTERDAM ANP). De Fede ratie Nederlandse Vakbeweging (FNV) wil in haar beleggingsbeleid het respecteren van mensen- en vak- bondsrechten als belangrijkste crite rium gaan hanteren. Dat betekent dat de FNV aandelen in ondernemingen die zaken doen met onder meer Zuid- Afrika en Chili zal afstoten. AMSTERDAM (ANP). De Nederlan der Ronald Augustin wordt omstreeks half maart ontslagen uit de gevangenis van Hannover. Hij heeft dan zes en een half jaar vastgezeten wegens onder meer lidmaatschap van een criminele organisa tie, verboden wapenbezit en het bezit van een vals paspoort. Van de hem eveneens ten laste gelegde poging tot doodslag op een douanebeambte, werd Augustin vrij gesproken. Na een eerste veroordeling tot zes jaar werd de straf later met een half jaar verlengd omdat Augustin weigerde in een andere strafzaak een getuigenverklaring af te leggen. Voorts kreeg hij een maand strafverzwaring opgelegd wegens wange drag tijdens zijn detentie. ROTTERDAM (ANP). De plannen voor een eroscentrum in Rotterdam lijken definitief van de baan. De PvdA-fractie in de gemeenteraad, met 25 zetels de groot ste partij, koerst aan op spreiding van de prostitutie over kleine kernen. In een vergadering van de gemeente raadscommissie voor ruimtelijke orde ning spraken de drie socialistische com missieleden zich gisteren uit voor „klein schalige alternatieven” nu het college van B. en W. de discussie heeft heropend. PvdA-wethouder Mentink nam gisteren nog geen officieel standpunt in, maar hij liet wel doorschemeren dat het Poortge bouw in Katendrecht voor het college heeft afgedaan als concentratiepunt voor de Rotterdamse prostitutie. Over alterna tieven doet het college waarschijnlijk pas volgende week uitspraak. DEN HAAG (ANP). De Eerste Kamer zal voortaan in de grondwet niet meer als eerste tak van de volks vertegenwoordiging worden ge noemd. Die eerste plaats wordt toege kend aan de Tweede Kamer, zo werd daar gisteren besloten. Ook verenigde de Tweede Kamer zich met een voorstel van de CDA-er De Kwaadsteniet om de voorzitter van de Tweede Kamer voortaan voorzitter van de verenigde vergade ringen van beide Kamers te laten zijn. Dat is nu de voorzitter van de Eerste Kamer. Tevens werd vastgelegd dat een minderheid van de Kamerleden het recht van enquête krijgt. Tot dusver was dit recht slechts aan een meer derheid toegekend. Na de grondwets wijziging zijn dertig leden voldoende. Het betrof hier eveneens een CDA- voorstel. Een motie-Patijn (PvdA), waarin werd gevraagd om de „grootst moge lijke zorgvuldigheid” te hanteren bij het ontzeggen van het kiesrecht werd met algemene stemmen aanvaard. Uiteindelijk moet de grondwetswijzi ging nog door een twee-derde meer derheid van Eerste en Tweede Kamer worden aangenomen. Vooruitzichten voor vrijdag, opgesteld door het KNMI Enige tijd regen, vooral later ook opkla ringen, zacht. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland voor donderdag Aantal uren zon: 1 tot 6. Minimumtem peraturen: omstreeks 5 graden. Maxi mumtemperaturen: omstreeks 10 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel I droog etmaal: 40 procent. geh. bew. geh. bew. regen regen geh. bew. zw. bew. geh. bew. regen zw. bew. zw. bew. geh. bew. geh. bew. 1. bew. geh. bew. 1. bew. niet ontvangen mist onbew. sneeuw 1. bew. onbew. geh. bew. onbew. onbew. zw. bew. mist onbew. onbew. mist mist onbew. sneeuw 1. bew. onbew. onbew. geh. bew. geh. bew. mist zw. bew. regen 1. bew. niet ontvangen niet ontvangen h. bew. DONDERDAG 14 FEBRUARI Zon- en maanstanden Zon op 07.57 uur, onder 17.48 uur Maan op 06.33 uur, onder 15.38 uur Waterstanden Umuiden Hoogwater 02.03 uur en 14.25 uur Laagwater 029142uur en 22.26 uur

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 2