Commentaar kan vrijlating bemoeilijken 1 emoties rond Brits abortus-voorstel Politieke Italianen leggen werk neer na achtergrond Carter geeft persconferentie politieke moord Russisch leger moet weg uit Afghanistan” Redding voor schaatser Vestiging joden in arabisch Hebron VS: 1800 mariniers naar Arabische Zee Gandhi tijdens bezoek Gromiko: Ferryman Zeldzaam Herder 2 WOENSDAG FEBRUARI 3 1 9 8C BINNEN- EN BUITENLAND en (Van onze redactie buitenland) ds tie ng ur tel :er ;ks -at Dn f door Nico Scheepmaker V (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON-TEHE- RAN. Het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Za ken zal voorlopig geen mede delingen meer doen over po gingen de gegijzelden in de Amerikaanse ambassade in Teheran vrij te krijgen. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON/CAIRO/BAGDAD/BEIROET/JERUZALEM. De Ver enigde Staten hebben felle kritiek op het besluit van de Israëlische regering in principe akkoord te gaan met de vestiging van joodse kolonisten in Hebron. Deze arabische stad ligt op de door Israel bezette Westelijke Jordaanoever. VS staken informatie over gijzelingszaak Felle kritiek VS op kabinet-Begin (Van onze redacteur in derzoeken, spoedig aan het werk zal gaan. Ghotbzadeh is overigens gisteren in Grie kenland aangekomen. Hij zal in de loop van deze week ook besprekingen voeren met de Italiaanse en Franse regering. De bezetters van de Amerikaanse am bassade in Teheran lieten gisteren in een televisieboodschap weten, dat zij vasthou den aan hun eis dat de sjah moet worden uitgeleverd aan Iran alvorens de gegijzel den worden vrijgelaten. Zij zeiden dat de De mariniers krijgen op dit moment een opleiding op de Filipijnen en zullen half maart naar de Arabische Zee gaan. Daar blijven zij voor onbepaalde tijd. Militaire functionarissen in Washington die dit gis teren meedeelden, zeiden met nadruk dat er geen verband bestaat tussen deze ver sterking en een eventuele ontknoping van de gijzelingszaak in Teheran. urn ote oor sst- rkt tan hij het sde Woordvoerder Hodding Carter van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde gisteren dat het Israëli sche besluit een stap achteruit betekent in het vredesproces en ernstige gevolgen kan hebben voor de onderhandelingen over Palestijnse autonomie in de bezette ge bieden. De Iraanse president Bani-Sadr zei eergis teren dat de gegijzelden „misschien bin nen enkele dagen” worden vrijgelaten, mits de VS bereid zijn de misdaden die ze in zijn ogen de laatste vijfentwintig jaar in Iran hebben gepleegd te erkennen, de De ironie van het omstreden voorstel is, dat de uiteindelijke beslissing in han den is van een Lagerhuis waarin voor iedere vrouwelijke parlementariër 33 mannen zitting hebben. Premier Marga ret Thatcher en haar minister Vaughan van Gezondheidszaken hebben zich af zijdig opgesteld, maar een verdere op mars van het wetsvoorstel door het par lementaire labyrint toch niet tegenge houden. Wel zullen, als het tot een stern en culturele instellingen zijn voor de con ferentie uitgenodigd. De Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) heeft berichten tegengesproken dat de Palestijnen in Zuid-Libanon wapens hebben gekregen van de Sovjet-Unie. Vol gens Israëlische militaire zegslieden heb ben de Palestijnen ongeveer zestig T-34- tanks met moderne kanonnen, een aantal pantserwagens en moderne artillerie van de Russen gekregen. Eerder meldde een Libanees dagblad dat Syrië 65 Russische tanks aan de Palestijnen heeft gegeven. Dit hebben Indiase regeringsfunctionarissen gister avond meegedeeld. De beide bewindslieden zouden een half uur onder vier ogen met elkaar hebben gesproken. Vandaag zou een nieuw gesprek volgen. De functiona rissen zeiden dat India hoopt op vermindering van de spanningen in het gebied door enerzijds terugtrekking soevereiniteit van Iran respecteren en het recht van Iran op de uitlevering van de sjah en van diens vermogen erkennen. Ook de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Ghotbzadeh liet zich gisteren opti mistisch uit over een spoedige beëindiging van de gijzelingsactie, die al 102 dagen duurt. Evenals Bani-Sadr onderstreepte hij dat de internationale commissie die de misdaden van de afgezette sjah moet on- ming mocht komen, de parlementariërs vrij zijn hun eigen geweten te volgen, en niet gebonden zijn aan een partijstand punt. De wet van 1967, die door de leider van de Liberalen, David Steel, werd inge diend, voorzag in een legale abortus tot 28 weken na de conceptie. Het nieuwe voorstel, afkomstig van het Conservatie ve parlementslid Ian Corrie, wil die peri ode terugbrengen tot 20 weken. Volgens berichten zou Gorrie na de eerste oppo sitie nu echter bereid zijn die termijn met twee weken te verlengen. Corrie wil een abortus verder moeilij- ker maken door de toevoeging van een clausule waarbij aangetoond moet wor den dat de gezondheid van de vrouw „ernstig” in gevaar wordt gebracht wan neer er geen abortus plaatsvindt. Boven dien zou de behandelende geneesheer een abortus kunnen weigeren op „reli gieuze ethische of welke andere gronden dan ook”. Tenslotte zou het resultaat van zijn voorstel zijn, dat de in de particuliere sector opgesprongen organisaties die veel zwangere vrouwen buiten de natio- van de Russische troepen uit Afghanistan te vragen en anderzijds zich te verzetten tegen uitbreiding van de Amerikaanse steun aan Pakistan. Gromiko zou niet af wijzend hebben gereageerd op de vraag van de Indiase premier, maar zou evenmin voorstellen hebben gedaan. Wel waarschuwde Gromiko Pakistan tijdens een toe spraak in aanwezigheid van de Indiase minster van Buitenlandse Zaken Rao gisteren. Door in de Afghaanse crisis de VS en China te steunen, dreigt dit land zijn onafhankelijkheid te verhezen, aldus Gromiko. Volgens de Iraanss president Bani-Sadr heeft de Sov- jet-Unie toegezegd, dat binnenkort zal worden begonnen met het terugtrekken van troepen uit Afghanistan. Ra- dio-Kaboel maakte gisteren in een uitzending bekend dat Afghanistan en India een afspraak hebben gemaakt om op het gebied van economie en technologie meer samen te werken. Ook zei de radioomroep dat een delegatie van ayatollah Khomeini, de geestelijke leider van Iran, die eis steunt. De Iraanse vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, Mansoer Farghan, ver klaarde gisteren dat de bezetters „hun boekje te buiten zijn gegaan” en dat ze „langzamerhand hun geloofwaardigheid bij het Iraanse volk verhezen”. Khomeini heeft gisteren vanaf zij ziek bed de Iraanse bevolking opgeroepen tot nationale eenheid met het oog op de parle- geslachtsrijpheid heeft bereikt. Boven dien kan niet worden uitgewist dat er gedurende de twaalf jaren voordat de wet van 1967 tot stand kwam, ongeveer één miljoen abortussen plaatsvonden, waarvan de meeste illegaal, waarbij bo vendien een groot aantal vrouwen het leven het een doodsoorzaak die nu vrijwel niet meer voorkomt. Het was op grond daarvan, dat een commissie van onderzoek na een grondi ge studie in 1974 unaniem rapporteerde dat er geen twijfel aan bestond dat de wet van 1967, meer voordelen had opge leverd dan mogelijke nadelen. de organisatie voor mensenrechtn Amnesty International in Afghanistan is aangekomen. De Internationale Fede ratie van Journalisten in Brussel heeft gisteren geprotes teerd tegen een mogelijke uitwijzing van alle Westerse journalisten uit Afghanistan. De Belgische premier Martens heeft gisteren gezegd, dat West-Europa in nauw overleg met de VS de Sovjet- Unie duidelijk moet maken, dat men vastbesloten is de belangen in het gebied van de Perzische Golf te verdedi gen. Martens zei het te betreuren, dat de Europese ministerraad niet onmiddellijk heeft gereageerd op het moment dat de Sovjet-Unie Afghanistan binnenviel. De Britse regering heeft gisteren een Russisch vaartuig voor visserijonderzoek verboden de haven van Lerwick op de Shetland-eilanden binnen te varen als onderdeel van de maatregelen naar aanleiding van de Russische inmenging in Afghanistan. ird tot Hij er- nd as ide NEW DELHI-KABOEL-TEHERAN. De India se premier Indira Gandhi heeft de Russische mi nister van Buitenlandse Zaken Gromiko, die een bezoek van twee dagen aan haar land brengt, gevraagd de spanning in Zuidwest-Azië te vermin deren door Russische troepen uit Afghanistan weg te halen. lis en ak rig ge en De ol- let De ng slo- ien sin tel- al die ko- sau de de >78. ser- lijn ten ge- de sde za- >en in let ren .41 im- en- ge- he- >le- zal □n- of be sen len en- eze •ec- ele- no- sta, •ste he- sta, an- mi- /an eid le- eld Ka- Are- üjn en em ak sral ce de ter- iim oor we us- sm- het us- sen itie lijk nd sor sn. ng og ;rd at- iet un Het geven van commentaar op elk voor stel, elke suggestie of elk gerucht is niet nodig en kan het tegenovergestelde ople veren van wat we beogen, aldus woord voerder Hodding Carter van dit ministe rie gisteravond. Hij zei niet te kunnen zeggen hoe lang het besluit van het minis terie van kracht zal zijn. Volgens waarne mers kan het besluit erop wijzen, dat een oplossing in de gijzelingszaak in zicht is. Volgens de Iraanse generaal-majoor Mohammed Hadi Shadmehr zijn sinds het begin van de revolutie in Iran ongeveer 7500 personen uit de Iraanse strijdkrach ten weggezuiverd. In de Noordiraanse stad Gondbad Ko- voes is het gisteren opnieuw tot hevige gevechten gekomen tussen leden van de Revolutionaire Garde, gesteund door een heden van het Iraanse leger, en guerrilla strijders van de Turkmeense minderheid. Zes Turkmenen en zeven gardisten kwa men daarbij om het leven. Eerder vielen bij gevechten in Gondbad Kavoes negen tien doden. trijfël vrouwen van het Europese vasteland, waar de wetten toen nog niet waren aangepast. Alleen al in het afgelopen jaar lieten 120.000 Britse vrouwen een abortus plegen een record. Dat grote aantal is gedeeltelijk het gevolg van het feit dat een groter dan het gemiddelde aantal meisjes in de jaren ’60 werd geboren en nu de leeftijd van mentsverkiezingen die op 14 maart wor den gehouden. Hij vroeg de Iraanse kie zers „ware patriotten en moslims” te kie zen. „Ik verkeer in de laatste dagen van mijn leven en wanneer mijn reis naar de andere wereld begint, zal ik dat doen met alle hoop en trots op uw genialiteit”, aldus de imam, die enkele weken geleden we gens hartklachten in een ziekenhuis in Teheran is opgenomen. Een woordvoer der van het ziekenyuis noemde Khomei ni’s gezondheidstoestand goed. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. President Carter van de VS geeft vannacht om 2 uur onze tijd een persconferentie over recente ont wikkelingen in de binnenlandse en buiten landse politiek. Dit heeft Jody Powell, de woordvoerder van het Witte Huis, gisteren meegedeeld. Hij wilde niet ingaan op vra gen over kwesties die de Amerikaanse president vannacht mogelijk zal aan snijden. Groot-Brittannië, Henk Leffelaar) De gemoederen in en buiten het Britse Lagerhuis zullen vrijdag weer hoog oplaaien, wanneer een wetsvoorstel dat de abortuswet van 1967 wil inperken, voor de tweede keer ter discussie wordt gesteld. Als het voorstel wordt aangenomen, zullen talrijke particuliere klinieken die nu ongeveer een derde van alle abortussen uitvoeren, hun deuren moeten sluiten. (Van onze redactie buitenland) ROME. Miljoenen Italianen hebben vandaag twee tot vier uur het werk neer gelegd uit protest tegen de gistermiddag gepleegde moord op professor Vittorio Bachelet, vice-president van de Hoge Raad voor de Magistratuur in Italië. De verantwoordelijkheid voor de aan slag, die plaats vond op het universiteits terrein in Rome, is in een anoniem tele foontje aan een dagblad opgeëist door de Rode Brigades. Waarnemers en politici in Italië zijn van mening dat deze terroristen sinds de ontvoering van en moord op de christendemocratische politicus Aldo Mo ro in 1978, niet meer een zo belangrijk persoon hebben gedood. Als hoogste man in de rechterlijke macht, werd Bachelet door een aantal politici aangeduid als de belangrijkste persoon in Italië na presi dent Pertini. nale gezondheidsdienst opvangen en doorverwijzen naar hun klinieken, tot verdwijnen zijn gedoemd. Sinds de bestaande abortuswet in 1967 werd uitgevaardigd, hebben ruim 1,25 miljoen Britse vrouwen abortus laten plegen. Gedurende de eerste jaren was Engeland ook de toevlucht voor veel Inmiddels zijn verschillende groepen in het Verenigd Koninkrijk in actie ge komen. De rooms-katholieke bisschop pen hebben laten weten dat zij de Cor- rie-wijzigingen ondersteunen. De Angli caanse Kerk, hoewel geen voorstander van abortus, ziet er nog steeds meer voor- dan nadelen in. De Britse Vereniging van Medici, de vakbond van de artsen, is echter onom wonden in haar oordeel: „De kiok wordt door het wetsvoorstel van Corrie tot Volgens Hodding Carter wekt het Israë lische kabinetsbesluit „fundamentele twijfel over de wil van Israel om tot volle dige Palestijnse autonomie” te komen. In Hebron wonen al vijftig jaar geen joden meer. In 1929 werd een aantal joden uit de stad verdreven tijdens arabische rellen waarbij een aantal joden om het leven kwam. De stad wordt nu uitsluitend door arabieren bewoond. Hebron wordt beschouwd als de geboorteplaats van Ab raham, de aartsvader van zowel joden als arabieren. De Egyptische president Sadat heeft Israel ervan beschuldigd door het kabi netsbesluit over Hebron Egypte voor een voldongen feit te willen plaatsen. Met na me Israel en Egypte dienen zich volgens Sadat is van deze politiek te onthouden. In een gesprek met Israëlische politici deed de Egyptische president het voorstel in het arabische Oost-Jeruzalem een ara bische gemeente te vestigen. Daarnaast zou er een gemeente moeten worden gere aliseerd waarin zowel joden als arabieren op basis van gelijkheid Jeruzalem als ge heel besturen. Israel heeft steeds ver klaard dat Jeruzalem de eeuwige en on deelbare hoofdstad van Israel blijft. In een gezamenlijke verklaring hebben Spanje en Irak gisteren gezegd dat een „rechtvaardige en duurzame vrede in het Midden-Oosten” alleen kan worden be reikt als Israel zich uit alle bezette gebie den, inclusief Jeruzalem, terugtrekt. Het Palestijnse volk moet volgens de verkla ring zijn nationale rechten terugkrijgen. Het communiqué werd opgesteld na een tweedaags bezoek van de Spaanse pre mier Suarez aan Irak. De Hoge Islamitische Raad van Jeruza lem wil volgende week dinsdag in Jeruza lem een, wat wordt genoemd, nationaal Palestijns congres houden. Dit als reactie op het Israëlische besluit joden toestem ming te geven zich in het arabische He bron te vestigen. Alle burgemeesters van de op bezette Westelijke Jordaanoever gelegen gemeenten en de strook van Gaza en de leiders van Palestijnse economische WASHINGTON (AFP, UPI, Reuter). De Amerikaanse regering zal de strijd krachten in de Arabische Zee, het deel van de Indische Oceaan dat tussen India en het Arabisch schiereiland ligt, verster ken met vier landingsvaartuigen met in totaal achttienhonderd mariniers aan boord. Gelukkig kon ik, toen Yannis Marko- poulos met zijn lp en cassettebandje kwam aandragen, de Philips-lp (Made in Greece) „12 Laika Schimata” te voor schijn toveren uit mijn collectie Griekse platen, wat een bijzonder goede indruk op hem maakte, niet alleen omdat ik daar mee blijk gaf ook buiten de „ferryman” om wel eens van hem en zijn muziek gehoord te hebben (die „ferryman-mu- ziek” is voor Markopoulos wat „Zorba de Griek” is voor Theodorakis: het commer ciële en herkenbare visitekaartje voor de niet-Grieken, maar bepaald niet de quin- tessens van hun muzikale oeuvre), maar ook omdat ik hem als bezitter van deze plaat had afgetroefd: hijzelf had er geen eentje meer. Zijn broer, die had er nog een! Het was zijn eerste plaat, met liedjes die hij com poneerde toen hij 16 jaar was, de plaat was nu een „collector’s item” geworden, een verzamelaarsobject, waarvoor 500 betaald wordt. Zal het 400 zijn! Ik bood hem natuurlijk meteen aan hem aan, want ik mag ter plekke doodvallen als ik be weerde dat ik hem vaker dan eens in de drie jaar draaide (ik vergeet altijd dat ik een grammofoon heb; wij draaien geen enkele plaat vaker dan eens in de drie jaar, behalve „J.J. de Bom, voorheen de Kindervriend”!, maar hij wou hem pas later, als hij weer in Nederland terug kwam, van me hebben, nadat ik de mu ziek eerst op een cassettebandje had overgespeeld. Zo word ook ik. als het even meezit, toch nog een klein zijsnaartje op het Grote Griekse Snaarinstrument! Herinnert u zich nog de BBC-serie „Who pays the ferryman?” „Wie betaalt de veerman?” Ze speelde in Griekenland. En de muziek was van Yannis Markopoulos. Van de langspeelplaat met deze (en ande re) muziek* zijn alleen in Nederland 30.000 exemplaren verkocht en van het ep’tje 60.000 exemplaren. Over andere landen (bijvoorbeeld Engeland, 100.000 Ip’s) zwij gen we beschaafd, al wil ik niet verhelen dat in Griekenland zelf vier Ip’s met mu ziek van Markopoulos een verkoop van minimaal 100.000 exemplaren scoorden. Markopoulos heeft zich in de loop der jaren dan ook eén soortgelijke positie in Griekenland weten te veroveren als Mikis Theodorakis. Vorig jaar mei bijvoorbeeld, zat het Panathinaikos Stadion in Athene vol (50.000 toehoorders), toen Yannis Mar kopoulos er met zijn orkest een concert gaf. Ook buiten Griekenland beginnen zijn muziek en zijn naam nu door te dringen. In Zweden gaf hij drie concerten (een criticus sprak van „een revolutie in de muziek”), waarna hij, met zijn orkest in clusief zangers en zangeressen, meteen voor 24 concerten in Zweden, Denemar ken en Finland werd geboekt. Dat zal in oktober plaatsvinden. In maart geeft hij twee concerten in België (Brussel en Luik). Pogingen worden nu in het werk gesteld om hem, ook in de maand maart, nog ergens in Nederland te laten op treden. Ik ontmoette Yannis Markopoulos maandagmiddag: een vrij kleine, tamelijk „geblokte” man met rossig-blonde baard en snor, en meer haar achter in zijn nek dan bovenop zijn hoofd. Veertig jaar. De vriendelijkheid zelve. Hij had de lp „The best of Yannis Markopoulos including the theme of the BBC-serie Who Pays the Ferryman” voor me meegenomen, alsook het cassettebandje van zijn concert „Elef- theri Poliorimeni”, gebaseerd op de ge dichten van Dionissios Solomos. Ook op teksten van de Nobelprijs-dich- ters Seferis en Elytis heeft Markopoulos composities geschreven. Tot de medewer kers aan „Eleftheri Poliorimeni” behoor de, behalve Irene Papas, ook Nikos Xylou- ris, een door Markopoulos als zanger ont dekte herder op Kreta, voor wiens zeer krachtige stem Markopoulos vijf compo sities heeft geschreven en met wie hij door heel Griekenland concerten heeft gegeven. Vier, vijf jaar lang behoorde de ex- schaapherder (of koeien- of geitenherder, dat ben ik vergeten te vragen) tot de grootste „sterren” in de Griekse muziek, waarbij je noch aan Herman Brood, noch aan Christine Deutekom doet denken, maar aan iemand met de status van Si mon Carmiggelt, Mies Bouwman en An dré van Duin samen, en de stem van .eh Nikos Xylouris. Want Griekenland, dat weet u, is één groot snaarinstrument, met de Grieken als de gevoelige snaren. Op het moment dat Yannis Markopoulos voor Radio Stad Amsterdam op zaterdagmiddag over zijn muziek vertelde en een gedeelte daarvan het horen met Nikos Xylouris als een der zangers, werd Nikos Xylouris in Athene begraven, 44 jaar oud. De dag daarvoor, op vrijdag, was hij overleden. Markopou los hoorde het te laat om nog naar Athene te kunnen vliegen. Xylouris was al een half jaar ziek: kan ker. Tweehonderdduizend Grieken waren op de been om Xylouris de laatste eer te bewijzen, waarmee het, op de begrafenis van Panagoulis na (de man die een aan slag pleegde op een der kolonels, u herin- eert het zich wellicht), de indrukwekkend ste begrafenis was sinds mensenheugenis, of anders misschien sinds die van Lam- brakis, u weet wel, de vermoorde vak bondsleider over wiens lot de film „Z” ging, met de muziek van Mikis Theodora kis. Ik zei u toch al dat Griekenland een groot snaarinstrument is, waarop in alle toonaarden wordt getokkeld! vlak voor de wet van 1967, en zelfs nog veel verder teruggezet”, aldus de organi satie. Het officiële orgaan van de Britse art sen, het Medical Journal, heeft ver klaard dat de nieuwe voorstellen „weer zinwekkende medische en sociale gevol gen” zullen hebben. Het tijdschrift wijst er in een artikel ook op dat er sinds 1976 geen doodsoorzaken meer zijn toege schreven aan illegale abortussen en dat de lugubere achterkamerpraktijken zijn uitgeroeid. Wat de cijfers betreft: het parlement slid Corrie is van mening dat zijn beper kende voorstellen het aantal abortussen met niet meer dan 10 procent zullen verminderen. Een pro-abortusgroep Li fe, schat dat op 50 procent. Een vooraan staande gynaecoloog denkt dat er echter 80 procent minder abortussen zullen plaatsvinden, wat omgerekend in aan tallen erop neer zou komen dat door het wetsvoorstel 80.000 vrouwen per jaar een abortus zou worden geweigerd. En daarmee zou de deur dan weer zijn geo- pen voor de gevaarlijke en illegale prak tijken van profiteurs.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3