Uitkering voor weggelopen minderjarigen V Decentralisatie welzijn te traag Besef van verspilling ontbreekt Automobilist ziet niets in besparing vv Proces te laat: I Noord-zuidcommissie in rapport aan Waldheim: Topconferentie moet catastrofe voorkomen Algerije praat met regering over LNG-gas G DamiatePers Kamer: opheldering over toekomst BB Hoger beroep na vonnis slepers CPN’er bij PTT baan geweigerd verdachten vrij A IJmuider Courant doodt collega Onrust bij personeel en vrijwilligers Soames dreigt met beperkt uitstel van verkiezingen Franse recherche Feministen uit Kamer verwijderd WOENSDAG 13 FEBRUARI 1980 BINHEN- EN BUITENLAND W( Gei 0 J 9* het door minister Gardeniers gevoerde beleid. (Va VE de G straa rond van i derw comr niger van 1 in af De k numi nen Groo stem gezet sp rei Ve ve ge bo pe ge va va uil ge va vo te „Z( (Van onze redactie buitenland) NEW YORK. Zonder uitstel moet een confe rentie worden georganiseerd van staatshoofden en regeringsleiders van ruim 25 toonaangevende industrie- en ontwikkelingslanden, om,de verslech tering van de internationale economie te stuiten en zo een catastrofe te voorkomen. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De Tweede Kamer wil zo snel mogelijk opheldering van minister Wiegel van Binnenlandse Zaken over diens plannen met de organisatie Bescherming Burgerbe volking (BB). (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Een meer derheid van de Tweede Kamer heeft gisteren bij de behande ling van de CRM-begroting scherpe kritiek geleverd op vrijwel alle hoofdpunten van (Van onze parlementsredactie) c 99 9 9 Kamermeerderheid kraakt beleid CRM Noi 155,00 .1 In een acute crisissituatie kan bijstand worden verleend, ook als nog geen duide lijk inzicht in die situatie bestaat, aldus de staatssecretaris. Om tot een uiteindelijke beslissing te komen, moet de gemeente Zie voor de kritiek op het omroepbeleid de RTV-pagina. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Begin volgende week komt de Algerijnse minister Habi voor Energie op uitnodiging van de Nederland se regering naar Den Haag om met minis ter Van Aardenne van Economische Za ken te praten over de levering van Alge rijns vloeibaar aardgas aan Nederland. Ook de internationale oliesituatie zal wor den besproken. Algerije is lid van de OPEC, de organisatie van olie-exporte- rende landen. Dit stelt de Noord-Zuid-commissie, een onafhankelijke commissie voor internationale ontwikkelingszaken, in een rapport dat gisteren is overhandigd aan VN-secreta- ris-generaal Waldheim. De commissie stelt in het rapport dat hulp van rijke aan arme landen niet langer „liefda digheid” mag zijn, maar eerder een voorwaarde is „om gezamenlijk te overleven”. Van de Noord-Zuid-commissie maken vooraanstaande vertegenwoordigers van industrie- en ontwikkelingslan den deel uit, zoals de Westduitse voormalige bondskanse lier Brandt (hij is voorzitter), de Zweedse oud-premier Palme, de Britse oud-premier Heath, de Chileense ex- president Frei en de Indonesische vice-president Malik. De commissie heeft twee plannen gemaakt, een voor de Volgens voorzitter en CDA-Kamerlid Wisselink van de Kamercommissie voor civiele verdediging zijn er al BB-afdelin- gen die geen oefeningen meer willen hou den omdat het doek toch over de organisa tie gaat vallen. „Allereerst zal Wiegel heel snel alle men sen in het land moeten vertellen hoe de vork in de steel zit. Hij dient de BB- functionarissen mee te delen dat er nog geen sprake van opheffing kan zijn. Voorts zullen we erop aandringen dat de vakkennis van de beroepsmensen niet verloren gaat. Die paar duizend mensen worden nu al regelmatig ingeschakeld bij het opstellen van gemeentelijke rampen plannen”, aldus Wisselink. De BB staat al geruime tijd ter discus sie. Begin deze maand maakte minister Wiegel bekend dat hij geen geld had voor een noodzakelijke reorganisatie die naar schatting honderd miljoen gulden kost. Staatssecretaris Wallis de Vries kreeg gisteren van een meerderheid van de Ka mer te horen dat hij zijn natuur- en land- schapsbeleid snel moet veranderen om verdere verloedering van de natuur te voorkomen. Kritiek werd geleverd op wat werd genoemd het uitblijven van werke lijke beleidsvoornemens voor het inrich ten van landschapsparken en nationale parken. Eveneens binnen vijf jaar wil de commissie een stabiele energievoorziening gewaarborgd zien, onder meer door extra-bezuinigingen op het brandstofverbruik en aan wending van andere energiebronnen. De olieprijzen zou den aan de inflatie en andere internationale economische invloeden moeten worden gekoppeld door middel van Een ambtelijk advies aan de bewindsman trekt het nut van het voortbestaan van de BB in twijfel. Wiegel zou dit standpunt delen. Ook uit kringen van buitengewoon dienstplichtigen die verplicht worden deel uit te maken van de BB, worden vraagte kens gezet bij het nut van de organisatie. „Weggegooid geld”, zeggen sommigen over bepaalde onderdelen van de BB. Wisselink: „Bij calamiteiten als bran den, scheeps- of treinrampen en bij ram pen met bijvoorbeeld kerncentrales, heb je die vrijwilligers hard nodig. Het volk heeft helaas vaak een negatieve indruk van de BB. Men denkt dat die mensen alleen maar bezig zijn met denkbeeldige oorlogjes. Dat is niet waar”, aldus het Kamerlid. Er bestaan plannen om het aantal BB- kringen in ieder geval terug te brengen van 43 tot 28 en het aantal vrijwilligers te verlagen van 125.000 tot 50.000. een index. Tenslotte zou dan ook de landbouw en de landbouwuitvoer van de ontwikkelingslanden een sterke impuls moeten krijgen. Hoofddoel van het lange-termijnplan is in twintig jaar honger en ondervoeding in de wereld uit te bannen door een nieuwe organisatie van de internationale economie. In de eerste plaats moet de Derde Wereld de mogelijkheid worden geboden de eigen grondstoffen te verwerken, aldus de commissie. Verder moet meer technische kennis worden overgedragen en moeten de arme landen meer zeggenschap krijgen in besluiten van internationale fi nanciële instellingen. De commissie denkt ook aan het invoeren van een speciale belasting ten bate van ontwik kelingshulp op internationale handel, investeringen en bewapeningsuitgaven. Een fel protest laat commissievoorzitter Brandt horen tegen het feit dat de wereld jaarlijks twintigmaal zoveel uitgeeft voor de produktie van wapens, dan voor hulp aan landen waar honger wordt geleden. „Voor de prijs van één straaljager kunnen in de Derde Wereld 40.000 apotheken worden ingericht”, aldus Brandt. Hij waar schuwt dat het onzeker blijft of een nieuwe internationa le economische orde kan worden verwezenlijkt, zolang geen eind wordt gemaakt aan de bewapeningswedloop. De s die in nog i Moert de voi weg v maart tusser ry Sc deze waara zou rr later v schoo als b< jaar ir ■it l dat het sociaal-cultureel werk met de ondergang wordt bedreigd. Mevrouw Cornelissen is lid bezighoudt. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van zaterdags van HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning DIRECTIE: Mr. H. C. van der Mije VEI ringsi 1965 omge moge een g voor! leen Velse bouw kaals Kana Van Aardenne zou van Algerije een dui delijke toezegging willen hebben dat het contract tussen de twee landen over de (Van onze redactie buitenland) NICE Vier Franse rechercheurs heb ben gisteren per ongeluk een collega doodgeschoten toen zij op jacht waren naar de ontvoerders van een zakenman. Aan de Franse Riviéra, in de omgeving van Vallauris, werd de 24-jarige politie man doodgeschoten nadat hij naar zijn wapen had gegrepen. De politie-agent dacht met gangsters te doen te hebben, de rechercheurs waren van mening één van de ontvoerders van de zakenman voor zich te hebben. De zakenman werd twee weken geleden ontvoerd en is nog steeds zoek. Het losgeld van tien miljoen gulden is inmiddels te ruggevonden. Tot nu toe zijn vijf verdach ten aangehouden. 1 ves vo< gei bei vai gei l nei pai eei als sul de zot ko ste oo Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 woordvoerder Mertens sprak van een zan derig beleid: „veel losse korrels en weinig samenhang”. De CDA’er Beinema betoog de dat niet verder mag worden beknib beld op de kunst. Voogd vroeg om een verhoging van de CRM-post voor kunst met twee miljoen gulden, met name voor de jazzmuziek, mime, kindertheater en poppenspel. De fracties van WD en CDA vroegen de bewindslieden speciale aan dacht voor de benarde positie waarin de Nederlandse film zich bevindt. Voorts vroeg de PvdA in een motie het overleg over de huisvesting van het Nederlands Danstheater in Den Haag te hervatten en om een beleidsplan voor het Enschedese operagezelschap Forum. De PvdA-fractie verweet staatssecreta ris Kraaijeveld-Wouters een allesbehalve sprankelend en voortvarend emancipatie beleid. De bewindsvrouwe is volgens de PvdA te passief, ze heeft geen greep op de zaken en overleg en procedures duren allemaal veel langer dan nodig is. CDA en D’66 hadden daarentegen wel waardering voor het emancipatiebeleid. Als een kind zelfstandig moet wonen, krijgt het een uitkering die gelijk is aan de bijstandsuitkering voor jeugdige werk lozen. Onder de ruim zesduizend personeelsle den van de BB en de ongeveer 125.000 vrijwilligers is grote onrust ontstaan naar aanleiding van berichten dat Wiegel overweegt de organisatie op te heffen. Er zou een Kamermeerderheid zijn die vindt dat de BB in de huidige vorm moet ophouden te bestaan. Maar er zou dan wel op een andere wijze een vrijwilligersorga nisatie in het leven moeten worden geroe pen die leger, politie en brandweer bij calamiteiten kan assisteren. Zolang er geen nieuwe organisatie bestaat moet de BB blijven gehandhaafd, zo menen Ka merleden. (Van onze redactie buitenland) SALISBURY. De Britse gouverneur in Rhodesië, Soames, heeft zichzelf de bevoegdheid gegeven de verkiezingen in bepaalde delen van het land af te gelasten, indien deze door intimidatie door een of meer partijen niet op vrije wijze kunnen verlopen. Hij heeft de voormalige guerrillaleiders Nkomo en Moegabe ontboden om de aan slagen en andere onlusten van de afgelo pen weken te bespreken. Beide politici hebben aangekondigd Soames te zullen vragen de vijftienduizend man sterke hulptroepen van bisschop Moezorewa te rug te trekken in de kazernes, omdat deze soldaten in tegenstelling tot de voormalige guerrilla’s alle bewegingsvrijheid hebben. Groot-Brittannië heeft de ambtstermijn van hoge commissaris (ambassadeur) Al- linson in Zambia bekort. Hij zal niet naar het land terugkeren. In november was hij teruggeroepen naar Londen in verband met steeds fellere anti-Britse betogingen in Loesaka. P^^?^,l^.e_A?yie9r?ep Soclaal~Cultureel Werk bood gisteren een petitie aan het CDA-Kamerlid Cornelissen aan. In het verzoekschrift staat - - -- ..J van de Kamercommissie die zich met dit werk ontwikkelingssamenwerking tot 1985 en een ander voor de opbouw van een nieuwe internationale economische orde in de komende twintig jaar. Het eerste plan houdt een aantal richtlijnen in teneinde via officiële kanalen jaarlijks vijftig tot zestig miljard dollar extra (100 tot 120 miljard gulden) aan de Derde Wereld ter beschikking te stellen. In de komende vijf jaar zou de ontwikkelingshulp aan Afrika en Azië met tenminste vier miljard dollar per jaar moeten worden uitgebreid, onder meer door alle rijke landen, inclusief het Oostblok, 0,7 procent van het bruto nationaal inkomen ter beschikking te laten stellen. Ver der zou de kredietverlening van de regionale ontwikke lingsbanken en van de Wereldbank moeten worden uitge breid en zou het Internationale Monetaire Fonds (IMF) meer goud moeten verkopen ten behoeve van het IMF- ontwikkelingsfonds. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De meeste Nederlandse automobilisten geloven niet in de noodzaak van energiebesparing. Dit blijkt uit een onderzoek dat in opdracht van het ministerie van Verkeer en Waterstaat is ingesteld door een Amsterdams bureau. Volgens een Kamermeerderheid is er in ons land nog steeds geen sprake van een werkelijke decentralisatie van het wel zijnsbeleid. Teveel beslissingen worden op rijksniveau genomen, en provincies en gemeenten moeten maar afwachten wat hun wordt opgelegd, zo betoogden de meeste fracties. „Het welzijnsbeleid dreigt een nietszeggende kolos te worden”, merkte WD-woordvoerder Hermans op. brandstof om te springen, dan wil hij als enkeling geen offers brengen „omdat an deren dat ook niet doen”. De meeste automobilisten hebben geen besef hoeveel benzine een bepaalde rit kost, noch van de prijs van een liter benzi ne. Dat komt volgens het onderzoekbu reau mede omdat de meeste auto’s geen meter hebben waarmee het benzinever bruik per rit kan worden afgelezen. „Gooi maar vol”, zegt de automobilist, die denkt dat dit nodig is om de auto bedrijfsklaar te houden. De meeste automobilisten voelen zich niet verantwoordelijk voor de verspilling van benzine. Zij vinden dat de fabrikant van de auto verantwoordelijk is voor het verbruik. „Ik rijd alleen als het nodig is”, zeggen de meesten. Aan het nut, de nood zaak en de redelijkheid van besparing op de brandstof wordt in het algemeen ge twijfeld. Volgens de onderzoekers is dat gedeeltelijk het gevolg van de tegenstrijdi ge berichten over de energiesituatie: wel of geen tekort. Bij de meeste automobilis ten bestaan weerstanden tegen dwang maatregelen van de overheid om tot be sparing te komen. Wel kan men zich in het algemeen vin den in strenge controle op de maximum snelheid en extra heffingen op auto’s die veel benzine verbruiken. Over de invoe ring van een autoloze zondag lopen de meningen sterk uiteen. Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 18.30-19.00 uur 11.30-12.30 uur Van de grote Kamerfracties had alleen het CDA waardering voor het decentrali satiebeleid. Buiten het Kamergebouw de monstreerden de landelijke organisaties op sociaal-cultureel terrein tegen het CRM-beleid, met name tegen het voorstel van de regering de loon- en prijsstijging niet te laten doorwerken in de subsidies aan deze instellingen. De PvdA-fractie diende gisteren een arbeidsplaatsenplan in dat volgens de fractie kan leiden tot het scheppen van 2.800 extra banen. Felle kritiek werd geleverd op de vol gens een Kamermeerderheid te trage de centralisatie van het welzijnsbeleid en op het natuurbeleid. Ook het kunstbeleid en het omroepbeleid werden vrijwel una niem afgekraakt. De PvdA hekelde daar naast ook het emancipatiebeleid. levering van het LNG-gas zal worden na geleefd. Met Algerije is overeengekomen dat vanaf 1983 per jaar ruim vijf miljard kubieke meter LNG zal worden geleverd. Het ministerie van Economische Zaken en de Gasunie hebben steeds verklaard geen aanwijzingen te hebben dat van de gemaakte afspraken zal worden afgewe ken. Geruchten over de Algerijnse wens het aardgas via een pijpleiding aan Neder land te willen leveren zijn volgens beide instanties op niets gegrond. Het welzijn is volgens de meeste Kamer leden bij de bewindsvrouwe en haar beide staatssecretarissen Kraaijeveld-W outers en Wallis de Vries in verkeerde handen. Vooral PvdA, WD en de kleinere linkse partijen leverden ongezouten kritiek op het volgens hen falend beleid van CRM. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Kamervoorzitter Dolman heeft gisteren een aantal femi nisten van de publieke tribune in de Tweede Kamer laten verwijderen om dat de vrouwen tijdens de debatten over de CRM-begroting spreekkoren aanhieven tegen de provinciale bu reaus voor vrouwenemancipatie. Zij weigerden gehoor te geven aan Dol mans verzoek deze activiteiten te sta ken. Na een korte schorsing werden zij door de politie verwijderd. De meeste fracties hielden minister Gardeniers voor dat van haar kunstbeleid geen enkele verbeelding, bezieling of filo sofie uitgaat. PvdA-woordvoerder Voogd zei dat Gardeniers’ beleid zo slecht is dat zij maar beter kan opstappen. D’66 ROTTERDAM (ANP). De verdedi gers van de gisteren in Rotterdam tot onvoorwaardelijke gevangenisstraffen veroordeelde havenslepers, hebben tegen zeven van de negen vonnissen hoger be roep aangetekend. De andere twee vonnissen wil men nog bestuderen, de advocaten zeggen, dat de rechtbank gisteren een politiek vonnis heeft uitgesproken. De onvoorwaardelij ke straffen zouden het recht om te staken aantasen. De ondernemingsraad van het sleepbedrijf Smit-Intemationale heeft gis teren een besloten vergadering over de vonnissen gehouden. Naa benoe wijze de ad neel opgev niet e maar inspre len”, Groot De comrr tot st; geleze door gehoc meng voork gesch In het vandaag gepubliceerde rapport van het bureau staat dat een vrijwillige besparing van energie bij het gebruik van de auto niet of nauwelijks is te verwach ten. Als de automobilist al overtuigd is van de noodzaak om wat zuiniger met de (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het CPN-Kamerlid Wolff wil van minister Wiegel van Binnen landse Zaken opheldering over de rol van de Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) bij sollicitaties bij de overheid. Directe aanleiding van Wolffs wens de bewindsman aan de tand te voelen, is de gang van zaken rond een Delftse inge nieur die voor een baan bij de PTT werd afgewezen op grond van zijn lidmaat schap van de CPN. De beslissing of Wolff Wiegel morgen mag interpelleren, zou vandaag worden genomen. De meerderheid van de adviescommis sie inzake veiligheidsonderzoek vindt het CPN-lidmaatschap van de ingenieur geen belemmering voor een functie bij de PTT. In april vorig jaar ontving de Delftenaar dan ook een brief waarin stond dat hij, onder voorbehoud van een gunstige uit slag van een medische keuring en een veiligheidsonderzoek, in dienst van de PTT kon treden. De BVD gaat de antece denten na van alle sollicitanten bij de PTT. Het medisch onderzoek leverde voor de ingenieur geen problemen op, het veilig heidsonderzoek daarentegen wel. Volgens de PTT had dit onderzoek twij fels doen rijzen over de vraag of hij zijn plicht als ambtenaar onder alle omstan digheden zal volgen. De Delftenaar zou zich bij de PTT gaan bezighouden met adviezen over aan te schaffen kabeltypen. Het CPN-kamerlid vindt dat in dit geval sprake is van „politieke discriminatie”. De integriteit van het Nederlandse staatsbestel en die van een politieke partij zijn volgens hem in het geding. DEN BOSCH (ANP). De rechtbank in Den Bosch heeft gistermiddag in een strafzaak het Openbaar Ministerie niet ontvankelijk verklaard en vier Eindhove naren ontslagen van rechtsvervolging. Aanleiding is de lange periode, twee jaar, die tussen de arrestatie van de verdachten en de behandeling van hun zaak ligt. De rechter gaf in zijn uitspraak gehoor aan het pleidooi van een van de verdedi gers van de verdachten, die zich beriep op het zesde artikel van het verdrag van Rome, waarin bepaald is dat de berech ting van verdachten binnen redelijke ter mijn moet gebeuren. Een van der ver dachten stond terecht op verduistering van goederen tijdens dienstverband en de drie andere op verdenking van heling. DEN HAAG. In acute crisissituaties kan het nodig zijn dat gemeenten een voorlopige bijstandsuitkering geven aan weggelopen minderjarigen. Dit staat in de richtlijnen over bijstand aan weggelopen minderjarigen die staatssecretaris Kraaijeveld-Wouters van CRM aan de ge meenten heeft verstrekt. binnen een maand voldoende gegevens verzamelen. 15,90 45,85 60,00 180,70 233,00 0,80 BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 ,tel. adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023-31 90 53 GROENTJES; gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post perjaar per post losse nummers buitenland per kwartaal

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4