Neeltje Catharina Kamerlid Bischoff van Heemskerck: Vrouwen in beroerde baantjes betekent geen emancipatie politienieuws K wat vertel je me nou? haven- berichten ft I in de vishaTI I OVER IJMUIDEN GESPROKEN Hotelreservering in stationhal van luchthaven Plaat voor voortbestaan circuit Zandvoort Zwaveldioxyde m 9 WOENSDAG 13 FEBRUARI 1980 8 IJMOND r hd ERU >0P f I Luchtballon Romeling Velseroord door Jan van Baarse)^ verband staande b ijmuiden politie heeft dinsdagmiddag een auto van een 26-jarige Beverweker in beslag geno men, nadat bleek dat hij voor de tweede maal binnen veertien dagen in zijn auto reed ondanks een ontzegging van de rijbe voegdheid. De heer D. Korf, Ijmuiden: „Van mijn ouders herinner ik me een verhaal over een gebeurtenis tijdens de oorlog 1914- 1918. Naar ik aanneem zullen oudere mensen hier nog van weten. Mogelijk bestaan er nog foto’s van. Mijn ouders woonden in die jaren aan het begin van de Kalverstraat, op de plaats waar tot 1944 de winkel van Albert Heijn stond. „Mijn moeder liep op een dag waar nu het Velserduinplein is tegen een ergens vanuit de lucht hangende kabel op. Naar boven kijkend zag zij een grote luchtbal lon overzweven waarvan de kabel over de grond sleepte. Of het zo moest zijn, de kabel sloeg vast aan de schutting van onze tuin en de ballon bleef boven het huis hangen. Dat duurde maar even of er zaten vijfentwintig man op ons kip penhok om aan die kabel te trekken. „Er gingen de vreemdste verhalen (Van onze streekredactie) SCHIPHOL. Vermoeide lucht reizigers zullen in de nabije toekomst op eenvoudig wijze in de stationshal op de luchthaven Schiphol een hotel kunnen boeken. vesburg; Kenrix, IJmuiden, Whitby; Har- tebeest, Velsen, cont. plat; Serenell, Ant werpen; Modan, Tynemouth; Ank, Lon den; Norfolk Shore, IJmuiden, cont. plat; Bolivia; Antwerpen; Esteflut, Bremen; Chennai Selvam, Hamburg; Westbank, Metil; Alliance, Umuiden, Rochester; Young America, Le Havre; Springbuck, cont. plat, Velsen; Hela, McDuff; Fridel, Rochester, Ijmuiden; Dolfijn, Peterhead, Umuiden; Function, Lowestoft, Ijmui den; Altair, Rotterdam, Velsen; Titan Ser vice, cont. plat, Ijmuiden. Zondag, aangekomen schepen: Dana Future, Gotenburg; Rhein Express, Bre merhaven; Terra, Aberdeen, Umuiden; Stirling Rock, cont. plat, Umuiden; Harte- beest, cont. plat; Stolt Viking, Recife; Schoonebeek, Tolkis; Mercandian Atlan tic, Takorada; Rybnik, Bilbao; Veerha ven, Noordzee, Umuiden; Opnor, How- dendijke; Fretheme, Colchester; Vincent, London; Widar, Rotterdam; Al Qasim, Haypoint, Umuiden; Transvaal, Skogn; Rafsnes, Cuxhaven, Umuiden; Titan Ser vice, cont. plat, Umuiden; Pluto, Da- vansk, Umuiden; Subro Viking, Rotter dam; Wells, Hamburg; Springbuck, cont. plat, 29 Ekim, Reserve. rond. De een hoorde motoren draaien, de ander wist precies te vertellen hoe veel mensen er in de ballon zaten. Het resultaat van het trekken was dat de kabel losraakte, de ballon verder ging en de kippen voorlopig van de leg af raak ten. De ballon zweefde wel verder maar de kabel sloeg toch weer vast en dat was ongeveer bij het voormalige klaphek, bij de Willebrordstraat. „Toen kwamen er soldaten van het fort aan te pas en met hun hulpmiddelen kregen ze de ballon naar beneden. Een officier trok zijn sabel en stak hem lek. Het bleek een losgeraakte Engelse „sper ballon” te zijn die dienst had gedaan als afweer van aanvallen van vliegtuigen op schepen, ’s Avonds werd de veldwachter De heer M. Kuiter, Umuiden: „Toen wij in 1910 uit Den Helder naar Umui den waren verhuisd voer mijn vader op een sleepboot van Zur Mühlen. Wij had den als huisarts dr. Romeling. Vele Oud- Umuidenaren zullen weten dat dr. Ro meling zijn praktijk had in de Kanaal straat, tegenover het Koning-Willems- huis. Het was een „koloniaaldokter”. Als hij zijn patiënten bezocht gebeurde dat aantal hotels in de omgeving van zijn bestemming uitkiezen. Drukt hij vervol gens op het bedieningspaneel de met de er als wacht bij gezet, tegen diefstal, maar bij het ochtendkrieken bleek het meeste rubber weg te zijn. Je kon er prachtige schoenzolen van maken”. oorlogstoestand in scheepsramp”. met een rijtuig, met een koetsier op de bok. ’s Winters trok dr. Romeling altijd de aandacht doordat hij een beremuts droeg en slobkousen aan had”. nummers op de kaart corresponderende knop in, dan gaat achter de dia’s van het betreffende hotel een lamp branden zodat de luchtreizigers zich een indruk kan vor men over het hotel en de verschillende faciliteiten. Sommige van de hotels heb ben tevens de prijzen op de dia’s vermeld. Heeft men op basis van deze gegevens zijn definitieve keuze bepaald, dan meemt men een van de drie telefoonhoorns van het paneel, waarna men rechtstreeks met de reserveringsbalie van het gekozen ho tel wordt verbonden. Op het paneel kunnen drie mensen tege lijk een hotel boeken. Voor het gebruik hoeft niet door de aanvragers te worden betaald. Verwacht wordt dat het paneel eind februari in gebruik zal worden genomen. Wateroverlast Dinsdag hebben be woners van een flat aan de Maasstraat in Mevr. B. Post-De Weers, Haarlem: „Hoewel het al heel wat jaren geleden is dat ik de deur van school D. in de Heidestraat (hoofd van de school de heer Van der Werf) achter mij dicht liet vallen denk ik graag aan het vroegere Velse roord terug. Dan denk ik ook aan de winkel van Jamin, toen nog aan de Zee weg met die heerlijke toverkollen voor drie cent en aan Marcelis in de Tromp straat - niet te geloven: pinda’s (warm) zes cent”. (Reacties op deze rubriek: schriftelijk aan dit blad met vermelding „Umuiden wat vertel je me nou telefonisch 023- 378601). (Vervolg van pagina 1) HAARLEM. Slechts een klein deel van de zwaveldioxyde, die uit de hoge pijp van de PEN-centrale wordt geblazen (totaal gemiddeld 800 kilo per uur), komt terecht op het grondniveau (de lucht die we inademen). De grote rest voegt zich hoog in de atmosfeer bij de vervuilde luchtstroom uit het totaal der westeuro- pese industriegebieden. Al naar gelang de richting en de kracht van de wind komt de zwavel in de vorm van zure regen ver weg op de Noordzee of op het land terecht. een der opvarenden herhaaldelijk tegen haar kinderen. OOK DE KERST ging voorbij zonder dat er iets over het lot van de Neeltje Catharina werd vernomen. Het had geen zin meer naar de Vissershaven te lopen om misschien toch nog een of andere bijzonderheid te horen. Maar iedere dag gingen familieleden erheen. Pas halver wege januari moest iedereen de moed wel opgeven. Dat bleek ook uit een overlijdensbericht in de IJmuider Cou rant van 15 januari 1916: „Nog ligt vers in ons geheugen het treurig ongeval ter zee, waardoor in november 1915 onze geliefde zoon en broeder Hendrik het leven verloor en reeds wederom trof ons een zware slag door het vermoedelijk noodlottig overlijden, in de ouderdom van 46 jaar, van onze innig geliefde man, vader, behuwd en grootvader, de heer Jacob de Jong, schipper van de stoom trawler Neeltje Catharina, uit welker uitblijven moet worden opgemaakt dat zij met de gehele bemanning op de Noordzee is gebleven. - Wed. J. de Jong- De Lange.” DE RAAD VOOR de Scheepvaart stel de na het officiële onderzoek vast dat de trolder en zijn machine in een uitsteken de staat hadden verkeerd, evenals de reddingsmiddelen. Aangenomen moest worden dat de Neeltje Catharina met alle opvarenden was vergaan „ten gevol ge van een of andere wellicht met de IET MIJNENGEVAAR op zee be- heeste alle gesprekken rondom de Vis- sersiaven, ook op deze woensdagoch tend de eerste december van het oor logsvar 1915. De IJmuidervloot was in de liop van het jaar door vele rampen getnffen. Trolders als de Rijnland, de Texe I, de Irene en de Letty waren met man en muis vergaan; tweeënveertig mensen keerden niet naar Umuiden te rug. Als man van de visserij had schip per Jiob de Jong van de stoomtrolder Neeltje Catharina met zijn zesenveertig jaar echer in feite geen keuze of hij al dan niet zou blijven varen. Er was ner gens aniere werkgelegenheid. Niet va ren bettende dus geen inkomsten, daargelatm het weinige dat de bedéling voor armastigen kon doen. UIT BEVERWIJK kwam Jacob Vinke naar Urraidens Vissershaven, lopend door de bissen van de Breesaap. Hij was afkomstig uit Vlissingen. Sinds zijn schooltijd had hij op Zeeuwse botters gevaren. Jat gaf over het algemeen schrale vediensten, in ieder geval veel te weinig on een gezin met zeven kinde ren te geisn wat het toekomt. Jacob Vinke, achendertig jaar oud, had daar om de gree stap naar Umuiden ge waagd toenhij hoorde van het vele geld waarop tre liermensen konden rekenen. Hij had al >en aantal prima reizen ge maakt. Voo zijn gezin had hij woon ruimte gevoiden aan de Hoflanderweg in Beverwijk na eerst vergeefs naar een huis in Umuden te hebben uitgekeken. JACOB VIJKE had het als stuurman op de trolderNeeltje Catharina IJM 170, de oorlogsonstandigheden daargelaten, best naar z’nzin. Daarom had hij een paar dagen géeden zijn zwager uit Vlis singen laten aerkomen, ook al een man met een gezii van zeven kinderen die beter lonend werk zocht dan op de Zeeuwse bottes mogelijk was. „Als je iets voor me veet meld ik me direkt in Hiertoe zal in het midden van de aan komsthal een 2.70 m lang en 2 m hoog paneel worden geïnstalleerd. Het bestaat uit een dia- en bedieningsgedeelte. Op het paneel kunnen 32 hotels zich door middel van een dia de hotelzoekende reizigers presenteren. Met behulp van een kaart van Nederland en een stadsplattegrond van Amsterdam, waarop de verschillende hotels met een nummers staan aangege ven, kan de aankomende passagier een toestemming niet te zien als een teken van voortschrijdende emancipatie. Vrouwelij ke kraandrijvers bij Hoogovens hebben in reactie daarop al gezegd dat zij zelf wel uitmaken of ze ’s nachts werken of niet. Mevrouw Bischoff: „Wat nu dreigt te gebeuren is dat Hoogovens voor functies waarvoor mannen geen interesse meer hebben vrouwen gaan aantrekken. Het gaat daarbij om een zogeheten secundaire arbeidsmarkt. Dat is een vrij nieuw soci- aal-economisch begrip. Met eerste ar beidsmarkt wordt bedoeld de banen met een goed salaris, ruimte om je heen en goede vooruitzichten. Banen zoals u en ik die hebben. De overige functies vormen dan met elkaar de andere arbeidsmarkt. Gelijke behandeling van mannen en vrou wen zoals die verleden jaar in de wet is vastgelegd, wil in onze ogen zeggen dat de omstandigheden voor beide seksen moe ten verbeteren, niet dat vrouwen óók be roerd werk gaan opknappen”. Reden voor de democrate en haar par tijgenoot Nypels om van minister Albeda te vernemen of hij de dreigende ontwikke ling een gelukkige bijdrage aan de eman cipatie vindt. DE WEDUWE van stuurman Vinke kwam ook de daarop volgende maanden regelmatig van Beverwijk naar Umui den. Ze deed dat niet in de hoop toch nog enig nieuws te horen, maar uit harde noodzaak. Het leek allemaal keurig te zijn geregeld wanneer een trolder uit voer; mocht er onverhoopt iets ver schrikkelijks gebeuren dan zou er ten minste voor de nabestaanden worden gezorgd. Maar de weduwe Vinke kreeg nul op het rekwest. Ze moest in haar eentje voor zeven kinderen de kost gaan verdienen. Daarom ging ze lokalen in Umuiden schoonmaken. Af en toe kwam ze behalve met wat geld ook nog met een pan eten naar huis, gekregen van iemand die haar situatie begreep. Pas in 1918 zou ze bericht krijgen dat ze alsnog voor een uitkering van Zeerisico in aanmerking kwam. Nee, niet met te rugwerkende kracht. Twee zoons zijn later van Umuiden uit ter visserij ge gaan. Gilles Pieter maakte zijn eerste reis toen hij elf jaar was, op een zeillog- ger, als afhouder. Op den duur zou hij overstappen op de trolders. Ook zoon Nicolaas zocht het aanvankelijk in de visserij. Hij werd eveneens afhouder op een zeillogger, op zijn dertiende. Later vond hij een baan naar zijn zin bij het Hoogovenbedrijf. AAN HET EINDE van de Casembrootstraat zwaaide schipper Jacob de Jong zijn vouw nog eenmaal goeiedag. Ze had hem liever thuis gehouden nu er nog steeds oizekerheid was over het lot van de trolder Hibernia IJM 182, waarop hun zoon Hndrik als tremmer was meegegaan. Hendrik had gemakkelijk een plaats op de Hoemia kunnen krijgen omdat de machinist Koelemeij en de oudste stoker Bnchter goede bekenden uit Velseroord waren. De IJM 182 was op 8 november uigevaren met als schipper de Umuidenaar Bastiaan van der Plas. Daarna was nies meer van de trolder gehoord. Op 25 november werd de Hibernia officieel als vernist verklaard. Familieleden van de bemanning hadden echter nog de hoop dat de rolder naar een of andere Duitse of Engelse haven was opgebracht en dat er geen geligenheid was geweest bericht naar huis te sturen. Eigenlijk tegen beter weten in ble’en velen zich aan die hoop vastklampen. Umuiden” had deze herhaaldelijk ge zegd. Toen er een plaats op de Neeltje Catharina vrijkwam deed Vinke een goed woordje bij schipper De Jong, die meteen akkoord was. „Jij weet het beste wat-ie waard is, laat-ie het maar ’ns op de trolder proberen.” Vandaar dat Ja cob Vinke nu op zijn wandeling door de Breesaap gezelschap had van zijn zwa ger welke toch wel met een beetje span ning uitzag naar z’n ervaringen op zijn eerste trolderreis. HET WAS GOED weer tot de Neeltje Catharina klaar lag om uit te varen. Een week eerder had de winter Umuiden nog volop in zijn greep gehad zodat alle liefhebbers de schaatsen hadden kun nen onderbinden, ook op het Willem- splein dat met veel improvisatietalent Heemskerk, tijdens hun afwezigheid de wasmachine laten werken en het afvoer- water in een verstopte gootsteen laten stromen. Als gevolg hiervan liep het water de keuken in en kregen de onderburen te kampen met wateroverlast. In beslag genomen De Beverwijkse tot een ijsbaan was omgetoverd. Een paar dagen geleden was echter de dooi begonnen en deze had flink doorgezet, zeker niet tot ongenoegen van de vissers en de kaairidders die het door de vroege winter extra zwaar hadden gehad. Re der Van der Kolk van de Visscherij- Maatschappij De Verwachting wachtte aan de kant tot zijn trolder vertrokken was. Hij keek nog even speciaal naar de nieuwe sloep die de Neeltje Catharina aan boord had; de vorige was hard aan vervanging toe geweest, zeker nu het gevaar op zee zo groot was. DE TROLDERS DIE de daarop vol gende dagen van de visserij terugkwa men meldden dat ze veel mijnen hadden zien drijven, zwarte, rode en grijze. Op sommige boten had men de netten moe ten kappen omder er een mijn in was verzeild geraakt. Toen het tijd werd dat ook de Neeltje Catharina zich weer in Umuiden zou melden gingen familiele den van de opvarenden dagelijks naar de haven of iemand de trolder had ge praaid of in de verte had waargenomen. Maar niemand bleek contact met de boot te hebben gehad. De trolder bleef zo lang weg dat ze niet meer over voldoende steenkolen kon beschikken om Umui den nog te bereiken. Ook in dit geval ging men zijn hoop richten op een bui tenlandse haven waar de Neeltje Catha rina om welke reden dan ook kon zijn binnengelopen. Maar ook berichten van vreemde havens bleven uit. „En toch hou ik goeie moed dat de trolder vóór de kerstdagen binnen is,” zei de vrouw van ZANDVOORT. Donderdag 14 fe bruari zal om half twaalf in Hotel Bouwes het eerste exemplaar van een grammofoonplaat over het voortbe staan van het circuit van Zandvoort aangeboden worden aan burgemees ter Machielsen. Dit wordt gedaan door oud-formule 1-coureur Jan Lammers. Op de plaat staat een spe ciaal aan het voortbestaan van het circuit gewijd nummer, geschreven en uitgevoerd door de Haagse rock- groep „De Basis”. Vrijdag, aangekomen schepen: Sere nell, Swansea; Alliance, Poole, Velsen; Amsterdam, Noordzee, Umuiden; Kenrix, Whitby, Umuiden; Altair, Hamina, Vel sen; Titan Service, cont. plat, Umuiden; Esteflut, Dordrecht; Bison, Noordzee, IJ- muiden; Gerzon, Londonderry, Umuiden; Young America, Felixstowe; Stirling Rock, Umuiden, cont. plat. Vrijdag vertrokken schepen: Biscaya Golf, Bremen; Plancius, Umuiden, Ex- mouth; Hand Fortune, Birkenhead; Am sterdam, Le Havre; Progress, Umuiden, Palermo; Anna Oden, Gent; Brunette, Pa- sajes; Reguliersgracht, Rotterdam; Tol- lan, Hamburg; Finmaster, Antwerpen, Velsen; Amsterdam, Noordzee, Umuiden; Stirling Rock, cont. plat, Umuiden; Astro nomer, Zeebrugge; Toxotis, New Orleans; Amaralina, Hamburg; Essex Shore, IJ- muiden, cont. plat; Riet, Umuiden, Zaterdag, aangekomen schepen: Kent Shore, cont. plat, Umuiden; Hugo Brink man, Rotterdam, Umuiden; Trans Holm, Knarrevik; Gabus, Hull; Stirling Brigg, cont. plat, Umuiden; Fridel, Rochester, Umuiden; Alisson Star, Danzig; Spring buck, cont. plat, Umuiden; Talara, Kara chi; Norfolk Shore, cont. plat, Umuiden; Bencol, Colchester, Umuiden; Kolpino, Leningrad; Chelsea, Seine; Antarctica, Parr; Cam Ayous, Douala; Kuniang, Tam pa; Brunal, Noordzee; Oshea Express, Gdansk; Andries, Houtendijk. Zaterdag vertrokken schepen: Amarali na, Hamburg; Lynx, Stavanger; Depen dent, Goole; Brunla, Canada; Suntis, Sol- Elis de Bie, die een melkzaak had op de hoek van de Keizer Wilhelmstraat en de President Kruger- straat, bezorgde de zuivelprodukten aan vankelijk ook bij de klanten thuis. Hij werd algemeen als de recordhouder qua li chaamsgewicht be schouwd. Deze foto, ons beschikbaar ge steld door Ria Zee- gers te Umuiden, toont De Bie bij zijn rondgang langs de militairen in de mobi lisatietijd 1914-1918. MAANDAG VERTROKKEN: Gersom, Aberdeen, Umuiden; Springbuck, Cont. Plat, Velsen; Hodo, Hamburg; Puto, Dusa- vik, Umuiden; Refsness, Simonsvik, U- muiden; Opmor, R’dam; Saturnus, Dusa- vik, Umuiden; Terra, Lerwick, Umuiden; Transholm, Bergen; Falkenberg, Zaan dam, Antwerpen. Als gevolg van de heersende windrich ting ondervindt met name Scandinavië veel schade van deze zure regen van west- europese oorsprong. Een groot aantal tot voor kort nog ongerepte Zweedse meren is aan ’t verzuren; uit sommige ervan is de vis al verdwenen. Bij normale weersomstandigheden echter zal in de IJ- mond de concentratie zwaveldioxyde op grondniveau onder de grenswaarde van 75 microgram per kubieke meter zitten, die door de Gezondheidsraad is voorge steld. Omdat naast olie in de centrale ook Hoogovengas wordt gestookt, zal de cen trale (die in 1983 klaar moet zijn voor oliestook) voldoen aan de „uitworp-norm” voor electriciteitscentrales uit het lande lijk SO2-beleidskaderplan. Als argument om over te schakelen op oliestook zegt het provinciaal bestuur, dat een reservevoor- raad aardgas moet worden gekweekt. De ze voorraad is nodig voor gebruik bij weersomstandigheden, waarbij anders een te groot deel van de SO2-uitstoot op het grondniveau in de IJmond terecht zou komen, (bijvoorbeeld bij mistig weer) Het Contact Milieubescherming Noord- Holland gaat niet in beroep bij de Kroon tegen de beslissing om op oliestook over te gaan. Men gaat met de nodige reserve akkoord met de afweging van het pro vinciaal bestuur. Wel heeft men veel be denkingen tegen het landelijk SO2-beleid, dat is gericht op handhaving van een veel te hoog SO2-gehalte in de lucht in plaats van vermindering. Het landelijk SÓ2-be- leidskaderplan komt donderdag aan de orde in de Statencommissie voor de luchtverontreiniging. .--tja MAANDAG AANGEKOMEN: Satur nus, Aberdeen, Umuiden; Nassauborg, Raiham; Osterom, Tolkiss; Tarasky, Bar- ri; Amethyst, Belfast; Rijnborg, Mantylu- oto; Hartebeest, Cont. Plat, Velsen; Stolt Integrity, Lasaba; Torsten, Barri. DINSDAG VERTROKKEN: Stirling Brig, Umuiden, Cont. Plat; Kolpino, Rot terdam; Transvaag, Drammen; Andries, Houdendijke; Alison Star, Danzig; Essex Shore, Umuiden, Cont. Plat. DINSDAG AANGEKOMEN: Christi Hermann, Benin; Cimadevilla, Antwer pen, Umuiden. Aanleiding voor de opmerkingen aan het adres van de bewindsman is de aan- I vrage die het Velsense staalbedrijf heeft I ingediend bij het gewestelijk arbeidsbu- reau. Dit moet vergunning geven voor het f verrichten van nachtarbeid door vrou- I wen. Vakbonden en privé-personen heb- ben inmiddels laten weten het geven van (Van een medewerker) I IJMUIDEN. AAN DE DINSDAG- I MARKT WERD AANGEVOERD: 267 kis ten kabeljauw; 214 kisten wijting; 3 kisten schol; 25 kisten schar en 8 kisten diversen. PRIJZEN IN GULDENS. Per 40 kg.: I kabeljauw één 144-114; kabeljauw twee 160-108; kabeljauw drie 132-98; kabeljauw vier 104-92; kabeljauw vijf 96-82; schol drie 90; schol vier 100; wijting drie 58-36; schar 122-86. DE BESOMMINGEN WAREN: UK 208 UK 228 15.000,-; UK 235 3.200,-; VD 19 VD 73 ƒ11.400,-; VD 20 YE 25 f 7.400,-. (Van onze Ha.gse redacteur) DEN HAAG ,Uit allerlei brieven f is me wel duidelijk geworden dat er I een enorme angst is dat vrouwen in de zogenoemde tweede arbeidsmarkt terecht gaan komen. Dat wil zeggen dat ze allerlei funcies gaan vervullen met een laag salaris, beroerde I arbeidsomstandigheden en weinig I vooruitzichten. En dat is niet bepaald datgene wat D’66 onder emancipatie verstaat”. Woorder van het Tweede- Kamerlid Suzanre Bischoff van Heemskerck die de minister van soci ale zaken vragen heeft gesteld over nachtarbeid door Trouwen bij Hoog ovens. Zondag, vertrokken schepen: Gooiland, Hamburg; San Juan de Golzlugatotxe, Palermo, Umuiden; Belcargo, Narvik; Sunshine, Setubal, Umuiden; Hugo Brinkman, Rochester, Umuiden; Harte beest, cont. plat, Velsen; Veerhaven, Noordzee, Umuiden; Rhein Express, Ant werpen; Chelsea, Augusta; Oshea Expres, Halmstad; Dana Future, Gotenburg. Maandag, aangekomen schepen: Fal kenberg, Hudiksval, Zaandam; Essex Shore, cont. plat, Umuiden. Maandag, vertrokken schepen: Wells, Kiel.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 9