Werkgeversvoorzitter Van Veen (VNO): Lovable weer uit problemen Twee rijen Frankfurters Minister Van Trier: Nederland moet kans van chips benutten OR-OGEM vindt basis van Bedrijfsschade Iran 14 miljoen 1 5 I voor gesprek s De bloemist! krees lucht£ asivin Auto symbool van vrijheid in moderne maatschappij schept men echter wel klasseverschillen: verschillen tussen degenen die zich een auto kunnen veroorloven en tussen hen die dat niet kunnen. ■H ILO: steenkool- VUT-regeling tot nu toe voor 800 rijksambtenaren kan over tien >9 produktie in 2000 verdubbeld jaar schoon zijn” „Nederlands water f 8 r fel 99 99 .1 I I 't ■MH 19 1980 ECONOMIE DONDERDAG 14 FEBRUARI «teert 1 (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Het Verbond van Neder landse Ondernemingen (VNO) is van mening dat het bedrijfsleven dit jaar met een nullijn of zelfs iets minder genoegen zal moeten nemen. IM Neusverkouden? Nasivin neusdruppels of -spray helpen u snel. Uitsluitend verkrijgbaar bij apotheker of drogist. Lees eerst de gebruiksvoorschriften. Bedrijfsleven dit jaar mogelijk onder nullijn 5he lm, (ADVERTENTIE) N I I MERCK n j6C MERCK T Het zal de mensen die niet van carnaval houden worst wezen, maar ook in West-Duitsland is dit van oorsprong Italiaanse feest weer losgebarsten. Zingend en dansend treedt deze groep slagers uit Frankfurt in de diverse lokaliteiten op waar het carnaval wordt gevierd. Het publiek krijgt als beloning voor het welwillend luisteren... inderdaad, een dierendarm gevuld met stukjes vlees en spek, in de volksmond worst genoemd. m •rg- ize 3/aci (Van onze redactie economie) VUGHT. „Het beleid in Nederland zal erop gericht moeten zijn om de kansen die de micro-elektronica biedt in het licht van de Nederlandse situatie zoveel mogelijk te benutten, en om eventuele bedreigende ontwikkelingen te onderkennen” Voor bijna alle vormen van lozing zijn andere mogelijkheden voorhanden, die in sommige gevallen nu al, maar zeker in de toekomst economisch nut kunnen afwer pen. Het enige wat moet gebeuren is: kiezen voor een werkelijk (schoon)water- beleid, aldus Milieudefensie, die met het Schoonwaterboek de stoot wil geven in de richting van een goed schoon-waterbeleid in Nederland. gevolgen voor geschoold en halfgeschoold personeel in de produktie en in de admini stratie. Andere banen worden volgens hem in gunstige zin beïnvloed, zoals die van elektronische onderhoudsstaf en pro grammeurs. ten sleutelen aan een rijdende wagen”, aldus Van Veen. Volgens het VNO blijven ombuigingen van zo’n vijl miljard gulden noodzakelijk. De regering moet aangeven hoe de lasten daarvan zullen worden verdeeld. Dat er bij de overheid bezuinigd moet worden, is zonneklaar, meent Van Veen. „Het mag niet zo zijn dat zij voor zichzelf honderd procent van de nationale koek opeist”. Binnen de marges die de regering aangeeft, zullen de sociale partners hun eigen beleid moeten kunnen voeren. Daarvoor is de medewerking van de vakbeweging onont beerlijk. Van Veen riep dan ook op tot „coöperatie in plaats van confrontatie”. Ter bevordering van een opleving van de activiteiten Met deze woorden opende de Westduitse minister Baum van Binnenlandse Zaken in Düsseldorf de hoorzitting van de Raad van Europa over Auto en Milieu. Aan deze hoorzitting namen ongeveer 100 parle mentsleden, deskundigen, regeringsfunc tionarissen en vertegenwoordigers van de Auto-industrie uit Europa deel. Met zijn inleidende woorden raakte Baum de kernpunten van de discussie, zoals die in Dusseldorf werd gevoerd. Voorstanders van de auto betoogden dat dit vervoermiddel vrijheid aan de mensen biedt. Zo is, zeggen zij, mede door de auto het betrekkelijke isolement waarin onze voorouders leefden doorbroken. De auto heeft de sociale contacten en het toerisme bevorderd, heeft de wereld kleiner ge maakt. Je zou kunnen stellen uat de auto de kwaliteit van het leven heeft verhoogd, aldus de voorstanders. Daar staat tegenover dat de auto de vrijheid van anderen niet mag beperken. HL lit •nvel in. 01 1 I I I I I I I I I I I I I I I I I I I 421, 314, 5, luis, m: s, 148.it 79.50 100.50 86« 17,0 48,1 197.0 24.il 8« 41.5 110,1 54.54 724 m 15J 89, 1281 63,5 108,1 52,1 102.0 AMSTERDAM (ANP). Tussen begin januari afgelopen jaar toen de verzeke ringsmogelijkheden werden opgeschort, en de vorige maand, heeft de Nederland- sche Credietverzekering Maatschappij aan schade, geleden door het Nederlandse bedrijfsleven in Iran, 14 miljoen betaald. Eind januari stond er nog aan 220 miljoen aan verzekerde bedragen in Iran uit, waarvan 174 miljoen waren aangemeld als zijnde in gevaar. Hiervan zal 70 miljoen nog wel veilig blijken te zijn, doordat er wordt betaald of doordat er regelingen zullen worden getroffen. De schade van zowel 104 miljoen als de 14 miljoen zijn nagenoegd geheel voor de staat. Een schade van in totaal 118 miljoen is wel groot, maar gezien het begin vorig jaar uitstaande bedrag van 450 miljoen kan men stellen, dat het allemaal nogal meevalt, aldus de NCM. Eind januari stond er in Iran nog 220 miljoen uit. Dit betekent dat er vanuit het land toch ook voortdurend betalingen zijn binnengekomen. Op zich behoeven betalingen ook geen enkel probleem voor het land op te leveren. Potentieel is het land sterk, maar het probleem blijft voorlopig, dat sommige projecten geen genade kunnen vinden in de ogen van sommigen van de „machtsfactoren”, wie dat dan ook mogen zijn, aldus algemeen directeur mr. J. W. Hoogbroeckx tijdens een persbijeenkomst. 46,0 365 24,1 220.0 131,1 80,1 58,1 137,0 32.1 53,5 821 99.5 77,1 84.51 iso; 102,0 125,1 45,0 55,5 150,5 55,1 57,1 43,1 64.0 114,1 45, 141,i 45,1 47,1 68,5 33,1 53,1 138,1 111,1 50,1 142.1 33.1 160.1 611 751 203.1 32J 86.1 1781 231 41.1 39.5 48,1 451 122, 285.1 157,1 153,1 255,5 Nasivin Nasivin 10 >0 >0 >0 10 10 '0 10 '0 10 >0 >0 10 10 10 >0 10 >0 10 >0 Baum wees erop dat de geluidsoverlast van het verkeer, met name in de steden, zo hoog is dat mensen soms uit hun slaap worden gehouden. Dat de uitlaatgassen van een auto luchtverontreiniging veroor zaken behoeft geen betoog. Zo dit ver voermiddel voor velen al vrijheid bete kent, voor anderen betekent het de dood. In Europa vormen verkeersongevallen drie procent van de doodsoorzaken. Het aantal ongelukken in het verkeer neemt nog jaarlijks toe. Is er dan, zo vroeg de bewindsman zich af, nog wel sprake van verhoging van de leefkwaliteit en wordt zo geen hoge prijs betaald voor de vrijheid en de mobiliteit? NASIVIN EEN HELE OPLUCHTING MERCK De overheid zal wel de ruimte moeten aangeven, waar binnen de sociale partners een stuk eigen verantwoorde lijkheid kunnen blijven dragen. Op een persconferentie gisteren verklaarde VNO-voorzitter mr. C. van Veen dat zijn organisatie alle begrip heeft voor de geweldige problemen, waarmee het kabinet nu worstelt. ..Het moe- De auto heeft in onze maatschappij een enorme snelle ontwikkeling doorgemaakt. In Europa rijden op dit moment 110 mil joen auto’s rond. Dit grote aantal heeft al vaak in discussies de uitspraak doen val len dat de auto niet meer uit onze wereld valt weg te denken. Algemeen is men het erover eens dat aan het autogebruik nadelige effecten verbonden zijn, waarvoor oplossingen moeten worden gevonden. Het probleem is echter welke oplossingen men gewenst acht en iv ie daarvoor de verantwoorde lijkheid draagt. Aan de kant van de wetgever wordt vaak gekeken in de richting van het be perken van het aantal auto’s. Minder au to’s, minder lawaai, minder vervuiling, minder ongelukken. Bijvoorbeeld door de kosten van het autorijden te verhogen kan het gebruik worden gematigd. Hiermee Volgens Van Trier is het duidelijk dat de milieuvriendelijkheid en het lage mate riaal- en energieverbruik de micro-elek tronica (de zogenoemde chips) tot een wezenlijk onderdeel van het beleid van selectieve economische ontwikkeling ma ken. Daarnaast moet de aanwezigheid van een goede opleidingsstructuur in beginsel de mogelijkheid bieden om adequaat te reageren op de behoefte aan vakspecialis ten van verschillende niveau. Hij wees erop dat Nederland onder de kleine landen in de unieke positie is dat er een grote industrie gevestigd is die op het punt van de technologische ontwikkeling in de sector van de micro-elektronica een belangrijke positie in de wereld inneemt. Bij de introductie van micro-elektronica moet men zich afvragen in hoeverre men zich een positie in de produktie van chips wil veroveren of behouden of zich wil beperken tot toepassingen op bepaalde gebieden, aldus Van Trier. Ook moet aan dacht worden besteed aan de gevolgen voor de werkgelegenheid. „Wij moeten ervoor oppassen allerlei discussies over de werkgelegenheid op te hangen uitslui tend aan de micro-elektronica”, aldus Van Trier. Micro-elektronica moet volgens hem niet worden geïdentificeerd met automati sering. Wat betreft werkgelegenheid in kwalitatieve zin ziet Van Trier ongunstige londse iiv. ed.) 10 145 (Van onze redactie economie) DÜSSELDORF. De auto is niet zomaar een vervoermiddel. Hij is, als geen ander middel van transport, het symbool geworden van de mobiliteit en de vrijheid in onze maatschappij. Aan de negatieve aspecten ervan, zo als luchtvervuiling en lawaai overlast, mag echter niet worden voorbijgegaan. Hiervoor moeten in Europees verband oplossingen wor den gezocht. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Tot nu toe hebben acht honderd rijksambtenaren van 63 en 64 jaar gebruik gemaakt van de regeling tot vrijwillig vervroegd uittreden, de VUT- regeling. Het is nog niet bekend hoeveel ambtenaren in dienst van provinciale en gemeentebesturen van de VUT-regeling gebruik hebben gemaakt. Begin dit jaar heeft minister Wiegel van Binnenlandse Zaken deze lagere overhe den een brief gezonden met het verzoek de rekening in te dienen voor de centrale financiering. Het kan nog wel enige tijd duren voordat alle rekeningen binnen zijn en men een overzicht heeft van het totaal aan overheidsdienaren die gebruik heb ben gemaakt van de VUT-regeling. Vorig jaar werd besloten de aftopping van de prijscompensatie te gebruiken voor de VUT-regeling. Deze aftopping le verde toen 80 miljoen gulden op. Geruch ten willen dat deze pot nu leeg is. Het ministerie van Binnenlandse Zaken be stempelt deze geruchten overigens als pu re onzin. ROTTERDAM (ANP). De Centrale Ondernemingsraad (COR) van het OGEMConcern heeft na een vergade ring, waarin een toelichting is gegeven op de taken en bevoegdheden van de gedele- geerdcommissaris, besloten in een overlegvergadering met de raad van be stuur en in aanwezigheid van de commis sarissen de financiële en bestuurlijke pro blemen aan de orde te stellen. Er was sprake van een constructief gesprek, waarin de basis is gelegd voor een voort gezet overleg, aldus de raad. De COR heeft een aantal vragen ge steld, waarop is toegezegd dat alle ter zake doende iinformatie bij de beantwoording van de vragen schriftelijk en tijdig, voor begin maart, de raad zal bereiken. Ruim een week geleden zegde de COR het vertrouwen in de commissarissen op ter onderstreping van zijn misgenoegen over de gang van zaken rond de procedu re die is gevolgd bij het vertrek van drs. B. J. Udink uit de raad van bestuur. Udink wordt voorlopig opgevolgd als topman door commissaris K. Fibbe als gedele geerde. De Cor kreeg bij zijn besluit ook steun van de zijde van de bonden. (ADVERTENTIE) van het bedrijfsleven zouden volgens de werkgevers nog een paar impulsen kunnen worden gegeven door de overheid. Zo vindt het VNO dat er fiscale stimulansen moeten komen om aandelen aantrekkelijker te maken. Hierbij wordt vooral gewezen op Frankrijk, waar een dergelijke maatregel een positief effect had. Verder moeten er voor risicokapitaal betere financie- ringsmogelijkheden komen. Het VNO buigt zich inmid dels zelf over de vraag hoe werknemers aangemoedigd kunnen worden ondernemer te worden. Van Veen: „Wij zijn ervan overtuigd dat voor een opleving van het bedrijfsleven de komende jaren een decentraal, op het individu gericht sociaal beleid broodnodig is. Daarbij past niet een strak door de regering opgelegd patroon”. ZUTPHEN (ANP) Lovable Neder land (damesondergoed) in Zutphen verwacht de komende jaren een forse uitbreiding van de produktie en moge lijk ook van het personeelsbestand, nu het gehele aandelenpakket van deze onderneming op het punt staat te wor den overgenomen daar Lovable in Ita lië. Het Zutphense bedrijf, dat in sep tember 1978 surséance van betaling kreeg. Lovable Nederland stond toen bij ruim 250 crediteuren voor in totaal 3,1 miljoen gulden in het krijt, terwijl het eigen vermogen van de onderne ming geheel was verdwenen. In 1978 werkten ongeveer 200 mensen bij Lo vable Nederland. Nu zijn er ruim 147, inclusief het personeel van de verkoop kantoren in België en West-Duitsland. Een nog groter probleem van zo’n keuze is dat beperking van het autogebruik een nadelige invloed heeft op de werkgelegen heid, en dat in een tijd waarin het met die werkgelegenheid toch al niet zo best is gesteld. In Europa werken 2,5 miljoen mensen in de auto-industrie. Nog eens 6 miljoen mensen werken in bedrijven die zijdelings bij de auto zijn betrokken. Een kwestie die de laatste jaren steeds nijpender is geworden is dat de auto steeds meer energie opslorpt en dat in de toekomst toch al een grote schaarste aan energie dreigt te ontstaan. Juist met dit laatste punt zal bij het zoeken naar oplos singen terdege rekening moeten worden gehouden. Tijdens de discussies in Dusseldorf bleek dat oplossingen voor de nadelige effecten van het autogebruik vooral zul len moeten worden gezocht in meer en betere research. De auto-industrie zal moeten gaan uitzoeken (en doet dat ook al) of de uitlaatgassen kunnen worden geneutraliseerd, af er een stille en zuinige auto kan worden gemaakt. Daarbij mo gen technische veranderingen niet ten koste gaan van de veiligheid van de auto. Pasklare oplossingen zijn er niet, ook niet voor het energieverbruik van de auto. Zo beschikt men nog niet op grote schaal- over alternatieven voor de benzine, al wordt op vele plaatsen aan het vinden van dergelijke alternatieven gewerkt. GENÈVE (Reuter). Tegen het jaar 2000 zal er per jaar over de hele wereld 5,6 miljard ton steenkool worden gewonnen, tweemaal zoveel als op het ogenblik. De techniek die daarbij wordt gebruikt zal overgaan van spierkracht naar denkwerk, zo meent de Internationale Labour Orga nisation (ILO), de internationale arbeids organisatie van de Verenigde Naties. Steenkool, de fossiele brandstof die de vorige eeuw de industriële revolutie mo gelijk maakte, kan nog zeker 250 jaar worden gewonnen en zelfs in belang rijkheid olie voorbijstreven, zo meent ILO. In 1985 zullen er over de hele wereld zes miljoen mensen werkzaam zijn in de steeknkolenmijnbouw. Nu zijn dat er 4,7 miljoen en aan het eind van deze eeuw kunnen het er 8,4 miljoen zijn. De behoef te aan technische specialisten wordt steeds groter. Er zijn architecten, geolo gen, ingenieurs en advocaten nodig, meer dan ongeschoolde arbeiders. Volgens de ILO produceert China in 2000 1,2 miljard ton steenkool. Op het ogenblik bedraagt die produktie 600 miljoen ton. De Russische steenkool- produktie gaat van 556 miljard naar 1,1 miljard ton en die van de Verenigde Sta ten van 565 naar 1,34 miljard ton. Wil er in de steeds groter wordende behoefte aan voldoende en goedkope energie worden voorzien, dan moeten er meer en beter geschoolde arbeiders worden aange trokken. DEN HAAG-AMSTERDAM. De Ne derlandse wateren zullen over tien jaar volledig schoon zijn als minister Ginjaar van Volksgezondheid en Milieuhygiëne nog dit jaar begint met de uitvoering van de plannen die zijn uitgewerkt in het Schoonwaterboek van de Vereniging Mi lieudefensie uit Amsterdam. Dit stelde de vereniging gisteren in Den Haag bij de overhandiging van het eerste exemplaai van het Schoonwaterboek aan Ginjaar. Een betere wetgeving en een betere be steding van het geld is naar het oordeel van Milieudefensie dringend gewenst, om dat volgens de vereniging met de huidige aanpak van de watervervuiling weinig verbetering valt te verwachten. In het Schoonwaterboek wordt een opzet aange geven die staat tegenover de plannen zo als de overheid die iedere vijf jaar uit geeft. Milieudefensie stelt daarbij drie uit gangspunten centraal: stoppen met lozen, toepassen van kringloopprocessen en een gelijkvormige wetgeving. In de huidige situatie is de organisatie van het waterkwaliteitsbeleid versnip perd over 41 instanties, lozingsnormen bestaan niet, terwijl de lozings gegevens ook niet openbaar zijn. Nodig is een ge lijkvormig, beter doorzichtig en democra tisch stelsel, meent de milieuvereniging. In het Schoonwaterboek staat in tijdsche ma uitgewerkt hoe een absoluut lozings- verbod voor giftige en milieuvreemde stoffen door de verantwoordelijke beleid sorganen verwezenlijkt zou kunnen worden.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 19