Taiwan we uit Lake Placid OPENING EEN HHin het kortj SHOW BUITEN DE REALITEIT Leiden onnodig sportpuntiq in de problemen Zege dankzij Vriesekoop I I I Sneeuwproblemen DOM VERLIES POST-PLOEG I t 1 ivé jrk winterspelen 1PÖO lake placid 20 21 DONDERDAG 14 FEBRUARI 1980 SPORT km I, irant Tl >71550 IOC-besluit leidt tot frontale ingen. botsing politiek tussen sport en tty en tty en n. Tel. Charles Morgan Kerr, een 45-jarige psychiater uit Arizona, ontsteekt de Olympische vlam in Lake Placid elke (Van onze sportredactie) Jan Dekker opleving spara- oorra- Haar- leo 25 Kruis- is dat 'Listige Leiden trachtte toen voor zekerheid te kiezen. Dit mislukte evenwel faliekant, met het gevolg dat Panathinaikos onder leiding van hun spelverdeler Koroneos tot negen punten kon terugkomen (95-86). Aan de andere kant kon alleen Leiden- center Washington voor enige pluspuntjes zorgen. Hij maakte het zijn tegenstander Kokolakis bijzonder moeilijk. Hij stond echter op „eenzame” hoogte, want zijn overige ploeggenoten speelden ver onder hun kunnen. (Van onze sportredactie) LEIDEN. Parker Leiden heeft het zich onnodig moeilijk gemaakt om de finales ten koste van het Griekse Pana thinaikos van de Europa Cup basketbal voor bekerwinnaars te halen. Hoewel Leiden uiteindelijk met 95-86 won, moet de manier waarop de overwinning werd behaald Leiden-coach Blom toch wel aan het denken hebben gezet. Zijn formatie had het sleutelduel halverwege de twee de helft in feite al beslist (62-48), maar de fouten in de slotfase waren een grotere tegenstander dan de Griekse opponent. Verder liep voor Tommy Walker alles op rolletjes. Hij schotelde de Amerikanen en de meekijkende wereld een manifesta tie voor met enig spektakel, maar waar van tevens de aloude Olympische tradi ties afdropen. Terwijl de Griekse coach Polities onder dezelfde druk (vijf spelers stonden met vier persoonlijke fouten op scherp) moest werken, durfde hij het zelfs nog aan om zijn pupillen een press te laten uitvoeren. Voor de realiteit moest men buiten het stadion zijn. Een drietal spandoeken her innerde de bezoekers eraan dat er ook nog zoiets als een Taiwan-kwestie bestaat. Urenlang stonden zes bibberende jonge mannen in de kou met de tekst „Rood China nee, Taiwan ja”. Eerder op de dag Emerson Varese, mogelijke tegenstan der van Leiden in de halve finales, heeft woensdagavond in eigen huis met 110-72 gewonnen van Eczacibasi uit Istanboel. Het betrof een duel uit de kwartfinales van het toernooi om de Europese basket- balbeker voor bekerhouders. Bij de rust leidde de Italiaanse ploeg reeds met 53-30. Topscorer werd de voor Varese spelende Amerikaan Morse met 29 punten. LAKE PLACID. Een week geleden nog verklaarden de verantwoordelijke or ganisatoren voor de Olympische skipistes van Lake Placid dat sneeuwval het ergste zou zijn, dat kon gebeuren. Sinds dinsdag sneeuwt het in Lake Placid en de met „kunstsneeuw” klaargemaakte piste loopt daadwerkelijk gevaar. Indien de sneeuw val toeneemt is het niet ondenkbaar dat de afdaling voor heren, moet worden uitge steld. Het probleem is dat de kunst- en natuursneeuw zich niet aan elkaar hech ten, waardoor er een soort glad tapijt ontstaat. Sinds dinsdag staan 700 werklie den klaar om de neerdwarrelende vlok ken met ski’s aan te trappen. Scorers: EBBC: Kropman 2. Dekker 12, Cramer 12, Van Essen 1. Faber 6, Akerboom 25, Kirkland 5 en Lister 17. Sinudyne: Caglieris 5, Valenti 5, Villalta 22, Cosic 18, Generali 7 en MacMillian 19. Volgens de keurige Killanin, leidend be jaarde van het IOC. moeten we uitvinden „wat wij gemeen hebben en wat scheidt". Geen atleet, die daar eens even voor gaat zitten, hij zal hooguit proberen om althans ANTIBES. De Raleigh-ploeg heeft gisteren de eerste domme nederlaag van het nog jonge wielerseizoen moeten in casseren. In de Grote Prijs van Antibes greep de Belg Jean Luc Vandenbroucke de overwinning na een spurt van een kopgroepje van vier renners, onder wie twee pupillen van Post. „Verschrikkelijk stom”, oordeelde de woedende Amstel- veense ploegleider na afloop. „Zoiets mag natuurlijk nooit gebeuren". Cees Priem (tweede) en de Zwitser Stephan Mutter (vierde) keken beteuterd toe. In de slotfase van de 150 km lange koers hadden Priem en Mutter zich met Van denbroucke en de Fransman Hubert Ma this losgemaakt van het peloton. Met twee man in de spits leek de zevende triomf (over een totaal van negen te verdelen hoofdprijzen) aan de Middellandse Zee binnen handbereik. „Ik heb een paar keer tegen Mutter gezegd dat hij de spurt moest aangaan, maar dat deed hij niet”, zei Cees Priem woedend. Nu demarreerde Hubert Mathis op de boulevard van Anti bes. Priem was genoodzaakt te reageren, maar de slimme spurter Vandenbroucke maakte daar dankbaar gebruik van. We reldkampioen Jan Raas, die de nederlaag op 30 meter voor zich tot stand zag komen, won de spurt van het peloton en werd vijfde. weer de woede opgewekt van de inter nationale sportwereld. De kans, dat Carters plannen zullen doorgaan, is dan ook erg klein. De internationale sportfederaties hebben al laten weten hun atleten geen toestemming te verle nen aan die wedstrijden mee te doen. De suggestie van Carter is overigens wel door de regeringen van Australië en Groot-Brittannië met instemming begroet. De Australische eerste minis ter, Malcolm Fraser, gelooft in de mo gelijkheid alternatieve wedstrijden te organiseren en ook de Britse regering is nog steeds van mening, dat de Olym pische Spelen beter verplaatst hadden kunnen worden. Maar de olympische comités van die landen staan in hun standpunten fron taal tegenover hun regeringen. Het Brits Olympisch Comité is uitermate tevreden met de beslissing van het IOC. De belemmeringen voor het hou den van de Olympische Spelen in Mos kou zijn nu weggenomen, zo noemde een woordvoerder van het Brits Olym pisch Comité het. En het comité van Australië heeft na het IOC-besluit zijn Het Nederlands damtiental speelt in de periode van 20 tot 28 april vier wedstrij den tegen de Sovjet-Unie. Tijdens internationale indooratletiek- wedstrijden in Belgrado heeft Wladimir Milic het Europees record kogelstoten gebracht op 21 meter en 14 centimeter. De 24-jarige Joegoslaaf kwam daarmee 4 centimeter verder dan de Oostduitser Beyer in 1978. Het zullen uiteindelijk de Europese landen zijn, die bepalen of de Spelen in Moskou nu wel of niet doorgaan. De Amerikaanse atleten zullen ongetwij feld door Carter worden tegengehou den naar Moskou te gaan. De Ameri kaanse president heeft al laten weten desnoods de paspoorten in te trekken. De publieke belangstelling voor het ijs- hockeytoernooi is vooralsnog teleurstel lend. De zes wedstrijden van dinsdag trokken totaal 8600 toeschouwers, de ge peperde toegangsprijzen 33 dollar, zo’n 65 gulden voor een zitplaats maakten dat zelfs de tribunes bij de belangrijke wedstrijd Verenigde Staten-Zweden niet geheel bezet waren. Volgens een lid van het Joegoslavische organisatiecomité zullen de Olympische Winterspelen in 1984 in Serajevo een be drag van 180 miljoen dollar (ongeveer 360 miljoen gulden) vergen. Een deel van de Nederlandse pers heeft buiten aan de hand van de geluiden, die vanuit de ijshal klonken, de ijshockey- wedstrijd Nederland- Canada moeten vol gen. Er waren te weinig beschikbare pers plaatsen. Dat de hal slechts voor de helft gevuld was. was een feit, waarmee de organisatoren geen rekening wensten te houden. ..Regels zijn regels”, zei perschef Zwarzendeck: „We hebben voor ieder eve nement een bepaald aantal persplaatsen beschikbaar”. De Nederlandse pers zal via het Nederlands Olympisch Comité een klacht indienen. LAKE PLACID (ANP). Taiwan zal niet deelnemen aan de Olympische win terspelen in Lake Placid. Na de uitspraak van het opperste gerechtshof van de staat New York, dat de Taiwanezen tijdens de spelen geen gebruik mogen maken van de naam „republiek van China” en derhalve niet onder eigen vlag en volkslied kun nen deelnemen, pakte de 18 personen tellende equipe uit Taiwan de koffers en verliet het gezelschap Lake Placid. Een compromisvoorstel van het IOC de Taiwanezen onder de Olympische vlag te laten deelnemen, vond in de ogen van de Aziaten geen genade en werd afgewezen. Tommy Hsueh, de afgevaardigde van het Taiwanees Olympisch Comité, verklaarde op een persconferentie het vertrek: „Als wij niet onder onze eigen vlag kunnen deelnemen, zijn wij moreel verplicht naar huis te gaan. Het zou een grote vernede ring betekenen onder een andere dan onze eigen vlag deel te nemen”. In Taipeh, de hoofdstad van Taiwan, werd eerder op de dag verklaard dat de Verenigde Staten in politiek opzicht misbruik maakte van haar macht door Taiwan te dwingen on der een andere naam, vlag en volkslied op de spelen uit te komen. i wel- iet op Als U /en. meervoudige en onafhankelijke van el kaar te richten atoomkoppen? Begrip voor het feit dat politiek uit die tegen stellingen voortvloeit zonder iets te kun nen oplossen en dat dus de sublieme staat van waarlijke vrede immer onbereikbaar blijft? ige-in- spend jr. Li- yZS. Open rstraai I PRIJ- iaan- tting- /verp, 023- De kleiduivenschieter Ben van Lim- - - beek spant een kort geding aan tegen de KNSA (schuttersassociatie), omdat hij hetA.' er niet mee eens is, dat hij naar aanleiding van vermeend wangedrag tijdens de we reldkampioenschappen in Italië voor tien- maanden is geschorst. Daardoor kan Van^~ Limbeek zijn nationale titel niet verdedi- gen, terwijl hij tevens uit de Olympische^ selectie is gezet. Het herstel van EBBC was voorname lijk de verdienste van Dekker en Cramer die de eerste periode de dalende lijnen in de grafiek voor hun rekening namen en na rust de stijgende. Bij de rust leidde de Italiaanse formatie met 32-36. Na de voortijdige uitsluiting van olym pisch kampioen Franz Klammer door vormverlies zal ook wereldkampioen Sepp Walcher niet aan de start verschij nen van de afdaling; het openingsnummer van het olympische alpine-skiën. Walcher, die in 1978 in Garmisch-Partenkirchen de wereldtitel veroverde, miste zijn startbe wijs door tijdens de laatste selectiewed strijden op de olympische skipiste matig te presteren. Over die selectieprocedure bestond binnen het Oostenrijkse kamp ernstig verschil van mening. De contro verse liep zo hoog op, dat de ploegleden in een openbaar restaurant aan de voet van het White Mountain gebergte bijna slaags raakten. Vooral Walcher was niet te spre ken over de gevolgde procedure. „Ik heb in het verleden meermalen bewezen, dat ik in de wedstrijd seconden sneller ben dan in de training. Daar heeft de leiding onvoldoende rekening mee gehouden". iets van die gemeenschap te ontdekken in de relatie tot sportgenoten van de andere kunne. Maar even met een ideaaltje leu ren, of naar een Rus toe te stappen met de vermaning dat zijn land het toch allemaal verkeerd doet in Afghanistan? Was het Nederlands Olympisch Comité niet ooit van plan de Nederlandse afvaardiging naar Moskou, politiek een beetje bij te scholen? Omdat sport en politiek niets met elkaar te maken hebben? I uur. erken, 's mid. 9biP$ t voor rustig trio's, lieuwe uur. Het openingsgebeuren haast zich aan dit soort kleinigheden voorbij met voze vermaninkjes: „Moge deze spelen het be gin zijn van een nieuw begrip tussen de volkeren van de wereld”. Begrip van wat? Van niet te overbruggen tegenstel lingen tussen systemen en ideologieën, van machtsevenwicht bepaald door in tercontinentale ballistische raketten met De Indiase sportraad heeft verklaard, dat er mogelijk geen hockeyploeg naar de Olympische Spelen wordt afgevaardigd, omdat de jongste verrichtingen van de ploeg onvoldoende zijn geweest. (Van onze sportredactie) LAKE PLACID. Als organisator van grote manifestaties heeft Tommy Walker in de Verenigde Staten een geweldige staat van dienst. Hij leidde bijvoorbeeld in 1960 de openingsceremonie van de Winterspelen in Squaw Valley en bedacht allerlei nieuwe vormen van vermaak in Disneyland. Met een gerust hart werd hem daarom de omlijsting rond de opening van de 13e Winterspelen in Lake Placid toevertrouwd en het dient gezegd. Tommy Walker creëerde een show die het op het tv-scherm in miljoenen huiskamers best zal hebben gedaan. Maar het gedrag van een vleugellamme duif, die samen met 2000 lotgenoten was losgelaten, had hij niet in de hand. Het beestje, dat geacht wordt de vrede te symboliseren, fladderde voor de naast elkaar opgestelde landenteams en viel tenslotte op de grond, precies voor de delegatie van de Sovjet-Unie. Hoe wrang ook voor de arme duif, symbolischer had de huidige situatie in de Olympische gelederen niet tot uitdrukking kunnen komen. Zoals het ook treffend was dat de Russi sche en Amerikaanse ploeg kort na elkaar voor de demontabele, uit Californië af komstige tribunes verschenen. De Sovjet- ploeg viel geen bijzondere ontvangst ten deel. De toeschouwers reageerden niet zo enthousiast als bij het binnenmarcheren van de overige teams. De meeste bijval was even later voor de eigen Amerikanen die, ook al min of meer in overeenstem ming met de verhoudingen in de politieke wereld, door de equipe van Joegoslavië werden gescheiden. had de uit achttien personen bestaande delegatie van dit Aziatische eiland, waar door de wereldpolitiek olympisch in de verdrukking is gekomen, het olympisch dorp in Lake Placid verlaten. Ze waren niet welkom omdat de nationale vlag, die zij zelf hebben gekozen, niet werd geac cepteerd. Nog voordat een 45-jarige psychiater de olympische vlam ontstak. Piet Kleine de grootste Nederlandse ploeg die ooit aan de Winterspelen deelnam voorafging als vlaggendrager en Eric Heiden de olympi sche eed aflegde, zaten voor de sportlie den uit Taiwan de Spelen er al op. Maar de Winterspelen zijn begonnen, en dat is het enige wat schijnt te tellen. (Van onze sportredactie) LAKE PLACID. Het besluit van het Internationaal Olympisch Comité om de Spelen volgens afspraak ko mende zomer in Moskou te houden, heeft tot een frontale botsing tussen de sport en de politiek geleid. De rege ringen van vele met name westerse landen hebben negatief gereageerd op het IOC-besluit terwijl de interna tionale sportorganisaties en de natio nale olympische comités de unanieme beslissing van de 73 leden van het IOC juist van harte toejuichen. De botsing kwam het duidelijkst tot uiting in de verklaring van de Ameri kaanse president Carter, die zijn atle ten onmiddellijk na de bekendmaking van het IOC-besluit opriep de Spelen in Moskou te boycotten. Bovendien maakte hij bekend, dat de Verenigde Staten met gelijkgestemde landen al ternatieve sportwedstrijden zullen or ganiseren voor atleten die niet naar Moskou gaan. De organisatie van die zogenoemde alternatieve Olympische Spelen heeft Marijan Benes heeft zijn Europese bokstitel in het zwaarwelter gewicht be houden, doordat het gevecht in Pesaro tegen de Italiaan Lassandro in een onbe slist eindigde. meer te organiseren. Dat kan ook vier jaar zo gebeuren, dat tijdens een festival zo ongeveer alle sporten tegelijk aan de beurt komen. Maar aangezien het publiek wil worden geamuseerd en onge loofwaardig hoge prijzen moet betalen voor entree-bewijzen is het veel leuker om dan ook maar de beste beoefenaren van die sport aan het werk te zien uit alle landen, en niet alleen de zogenaamde amateurs. Ook dan zouden de Russen het ijshockey nog wel winnen. Dan kan alle bedrog met de commercie achterwege blijven. atleten opgeroepen de training te her vatten en zich voor te bereiden op de Spelen van Moskou. Vijf minuten voor het verstrijken van de inschrijvingstermijn heeft de Spaanse) schaatsbond nog een schaatser ingeschre-' ven voor de wereldkampioenschappen schaatsen in Heerenveen. Door deze late toevoeging van Antonio Gomez is het aan-' tal deelnemers op 36 gekomen. Terwijl de Nederlandse regering nog steeds van mening is dat de Olympi sche Spelen niet in Moskou moeten worden gehouden, toonde Koos Iden- burg, voorzitter van het NOC, zich ver heugd over de beslissing van het IOC. Het verbaasde hem niet, dat de Ameri kaanse suggestie de Spelen te verplaat sen, uit te stellen of af te gelasten van de hand is gewezen. En ook hier staan regering en sportwereld lijnrecht te genover elkaar. Koos Idenburg bracht dat als volgt onder woorden: „Ik geloof, dat de ver schillen van inzicht van de regeringen enerzijds en de nationale olympische comités anderzijds scherper zullen worden. Dat is zonder meer vervelend. Die spanningen stel ik niet op prijs. Voor ons is het een reden nog eens te bezien of we niet meer begrip kunnen kweken voor de onnoemelijke schade die aan de sport wordt toegebracht, als we niet naar Moskou gaan”. Washington was met zijn 22 punten bo vendien ook de produktiefste speler in de ploeg van Blom. De laatste krijgt volgend seizoen een andere functie. De Amster dammer wordt dan supervisor, terwijl zijn huidige assistent Han Wallaart, hoofdcoach wordt. EBBC heeft tegen Sinudyne, via een overwinning met 80-76, iets van het inter nationale prestige teruggehaald. De landskampioen heeft daarvoor slechts een halve wedstrijd gebruikt namelijk het deel na de pauze in aansluiting op een zeer slechte eerste helft. Het is de vraag of de Eruopese landen de Amerikaanse president zullen steunen. De regeringen zijn over het alge meen voor een boycot, zoals ook de liberale fractie van het Europees par lement zich inmiddels tegen deelname aan de Spelen in Moskou heeft uitge sproken. Of de Europese olympische comités sterk genoeg in hun schoenen staan om weerstand te bieden aan de druk van de regeringen, moet worden afgewacht. Met de deelname van Eu ropa gaan de Spelen in Moskou door, ook al zal de afwezigheid van de Aem- rikanen niet onopgemerkt blijven. Maar zonder Amerika en Europa zijn de Olympische Spelen gedevalueerd tot een Oosteuropees onderonsje. Er is geen enkele reden om voortaan geen sportwedstrijden tussen landen TILBURG. Het zesde duel van het Nederlands tafeltennisteam in de Europese eerste divisie tegen Turkije heeft op ondubbelzinnige wijze aangetoond hoe bedroevend het met het herenpingpong in Nederland gesteld is. Uitsluitend door de overtuigende. inbreng van Bettine Vriesekoop stelde Nederland de zege (4-3) veilig en daardoor het behoud van het eerste-divisieschap. De Hazerswoudse behoedde Oranje in een bedroe vend slechte wedstrijd voor een debacle. De gedetailleerde uitslagen zijn: Jaap van Spanje-Oktay Cimen 21-23, 14-21; Rene Hijne-Ismael-Hakki Ozcelik 22-20. 21-15; Bettine Vriesekoop-Kadriye Poyrazoglu 21-11. 21-14; Van Spanje/Hijne-Cimen/Ozcelik 9-21 18- 21; Hjjne/Vriesekoop-Cimen Poyrazoglu 18-21. 21-5. 21-16; Van Spanje-Ozcelik 18-21. 21- 8. 21-9: Hijne-Cimen 21-23. 21-15. 21-23.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 21