Bo Panamese ambassade San Salvador bezet Carter blijft bij boycot Franse marine brengt J] schip Green Peace op voor top rijke en arme landen 1 DamiatePers Koopkracht van bijna alle inkomens omlaag Verwijt oppositie is loze kreet” „Grote Keyser moet worden ontruimd” Verkeer vervuilt Umuider Courant Bonn voelt niet WO: Bezuiniging kost twintig arbeidsplaatsen Zegel met Oud niet veranderd Tankdepots voor VS-tanks Gemeente kon OGEM-panden allang hebben” Informatie Wiegel over BB-plannen hoofdstad minder in Nederland NA MISLUKTE ACTIE MEERDERHEID RAAD AMSTERDAM: Drie gijzelingsacties in hoofdstad Ontvoerde Franse zakenman terecht If j DC DONDERDAG 14 FEBRUARI 1980 BINNEN- EN BUITENLAND 4 (Van onze parlementsredactie) 1 CDA-fractieleider Lubbers: (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. Een zes uur du rend debat in de Amsterdamse ge meenteraad over de situatie rond de gekraakte OGEM-panden en de wo ningnood in het algemeen, heeft bit ter weinig resultaat opgeleverd. DEN HAAG. Minister Gardeniers van CRM heeft gisteren verontwaardigd de kritiek van een meerderheid van de Tweede Kamer op haar begroting van de hand gewezen. (Van onze redactie buitenland) SAN SALVADOR. Ongeveer vijftig leden van de linkse Volksliga van de 28ste februari hebben gisteren de Panamese ambassade in San Sal vador, de hoofdstad van het Midden- amerikaanse El Salvador bezet. x' :%- K Gardeniers wijst P kritiek Kamer af van (Van onze redactie buitenland) 155,00 Zie ook de sportpagina’s Het is alleen duidelijk geworden dat een grote meerderheid van de raad (PvdA, Gardeniers zei verder, dat er sinds vorig jaar wel degelijk veel tot stand is gekomen. „Ik heb de problemen niet voor mij uitgeschoven en de kunstenaars met de gebakken peren laten „Het verwijt dat ik geen duidelijk herkenbaar beleid voer, is een loze kreet”, aldus de minister. Zij verweet met name de oppositiepartijen voortdurend verlanglijstjes in te dienen zonder aan te geven waar het geld vandaan moet komen. Gardeniers zei bitter gestemd te zijn over de opmerkingen vanuit de Kamer over het ontbreken van elan en een duidelijk herkenbaar beleid bij CRM. „Ook wij willen graag meer geld uittrekken voor kunstuitingen, maar het is er gewoon niet”, aldus de bewindsvrouwe. Volgens haar kosten de voorstellen van het PvdA-Kamerlid Voogd om meer te doen voor de kunst niet twee miljoen, zoals Voogd zelf zegt, maar zeker vijftien miljoen. Later op de dag hebben ongeveer dertig leden van het Revolutionaire Volksblok „Het is voor mij onvoorstelbaar”, aldus Carter, „Amerikaanse atleten te zenden naar een land dat actief is betrokken bij de onderdrukking van een onschuldig volk”. Carter beklemtoonde dat hij zeker niet bereid was zijn beslissing uit te stellen tot de datum in mei, waarop de uitnodi ging om aan de Spelen deel te nemen Zij houden de Panamese ambassadeur en enkele personeelsleden in gijzeling. De bezetters van de ambassade eisen de vrij lating van 23 linkse activisten. zitten. Er zijn absoluut knopen doorgehakt”. De minister zei overigens wel bereid te zijn, te bekijken hoe er een duidelijker en meer herkenbaar kunstbeleid kan komen. Zij denkt daarbij aan een arbeidsplaatsenplan voor de kunst, waarom Voogd in een motie had gevraagd. Die motie kreeg tijdens het debat ook de steun van de CDA-fractie. De verzoeken van de Kamer om verruiming van de financiële middelen voor onder meer kinder- toneel, mime, beeldende kunst, het Nederlands Danstheater, het operagezelschap Forum en het Gewestelijk Orkest Zuid-Holland wees zij van de hand. Ook staatssecretaris Kraaijeveld-Wouters (CRM, Emancipatie- zaken) noemde de kritiek uit de Kamer op haar beleid onjuist. Zij kondigde aan binnenkort met een nota te komen waarin de voortgang van het emancipatiebeleid in de afgelopen twee jaar uit de doeken wordt gedaan. Minister Gardeniers verwierp ook het verwijt van de meerder heid van de Kamer, dat zij te laks zou zijn met de decentralisatie van het welzijnswerk. Zij wees op de voortgang die is geboekt met het opstellen van de kaderwet specifiek welzijn, die decen tralisatie van het welzijnsbeleid beoogt. De Westduitse regering heeft overigens nog steeds geen duidelijk standpunt inge nomen over deelname aan de Spelen in Moskou. Ook in de kabinetszitting van gisteren kwam de regering in Bonn niet tot de verwachte beslissing wel of geen Westduitse sportlieden naar Moskou te zullen laten vertrekken. het kantoor bezet van het waterleidingbe drijf in San Salvador en ongeveer zestig mensen in gijzeling genomen. Deze bezet ting is volgens een woordvoerder van het Revolutionaire Volksblok een protest te gen de schietpartijen eerder deze week in de hoofdstad. Daarbij kwamen vijf men sen om het leven. (Zie voor het omroepbeleid de RTV-pagina De dramatische hereniging van de industrieel Guy Pitoune met zijn vrouw en drie kinderen De Rainbow Warrior lag al vanaf maan dag in internationale wateren op de Pact fic Swan te wachten. Maar pas vanoch tend kon de Brit met zijn omstreden la ding, onder dekking van een dikke mist, proberen Cherbourg te benaderen. De Rainbow Warrior slaagde er desondanks in de Pacific Swan zodanig te hinderen, dat de Franse marine meende met kanon neerboten te hulp te moeten komen. Green Peace heeft overigens altijd ge weldloze actie voorgestaan. onze atleten naar Moskou te zenden. Ai.s de Sovjet-Unie tegen de 20ste van deze maand zijn troepen niet uit Afghanistan heeft teruggetrokken, zullen noch ik, noch ons volk, noch het Congres de afvaardi ging van een olympische ploeg naar Mos kou ondersteunen. BEZORGKLACHTEN; maandag t/m vrijdag van zaterdags van HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning DIRECTIE: Mr. H. C. van der Mije Beidt mers vi ruste l stencil werp o gebracl Uit h Oudeweg 12-14, Haarlem tel 023 - 31 90 53 VEL aanleic een 1 plantsc poort-I de tw< waarin gebied kaak i schrijv wijze x men ei het lee In de het bc tijkruir werder een gr wing v lenstra woord' heer E onaanv rein, di bied, fi en spoi en hee stemm Dit 1 gemeei aangew scholer van ee zonder mingsp een po plan oi handeli mentee diend 1 effect heeft o gelijkhi gen ste artsen, demerr kan wc het bes Aam uit IJm bekend Zieken! op de Cedersl lijke ri geen vi bilist ui auto v naar de In verwijk de Bev terdagr del in verniel de de 1 nese ta aan de geven. BRIANC^. Een sneeuw- en m.» lawine heeft gisternacht bij de Franse Alpenstad Briangon een vakantiehuis van drie verdiepingen vernield. Daarbij heb ben vier Franse toeristen het leven verlo ren. Vier andere bewoners van het huis raakten gewond. (Van onze redactie buitenland) CHERBOURG/AMSTERDAM. De Franse marine heeft het schip Rainbow Warrior van de milieu-orga- nisatie Green Peace vanochtend vroeg op de rede van Cherbourg geënterd en de bemanning, waaron der vier Nederlanders, gearresteerd. CDA en WD) achter het streven van burgemeester Polak staat om de Groote Keyser door de politie te laten ontruimen. Voorstellen om de panden te vorderen haalden het niet, wel hebben B. en W. toegezegd binnen een maand met beleids voornemens te komen om vordering van dergelijke bedrijfspanden in Amsterdam mogelijk te maken. Vordering van de Groote Keyser kan hierbij alsnog worden bekeken, maar de meerderheid van de gemeenteraad was van mening dat de burgemeester de ontruiming hiervoor niet hoeft uit te stellen. De CPN, PPR en PSP bleven tot elke prijs tegen ontruiming. Burgemeester Po lak benadrukte nogmaals dat hij zich ver plicht voelt het recht te handhaven: „De bezetting kan niet oneindig doorgaan. Ik sta voor mijn verantwoordelijkheid. Als de overheid zwicht voor geweld, houdt haar legitimatie op”. De raad was het erover eens dat de krakers van de Groote Keyser erin zijn geslaagd een debat over woningnood en speculatie op gang te brengen. De verontwaardiging over spe culatie met panden in Amsterdam was groot, maar de raadsleden kwamen niet verder dan constatering van deze feiten. Een woordvoerder van de krakers van de Groote Keyser noemde het debat van woensdag „een schertsvertoning, die het einde van de strijd geen stap dichterbij brengt”. (Van onze RTV-redactie) HILVERSUM. Naar aanleiding van de door Tweede Kamerlid Bisschoff (D’66) ingediende amendementen op de begroting van CRM waarin zij de voorge stelde verhoging van anderhalf miljoen gulden voor de Wereldomroep met één miljoen gulden wil verlagen, heeft de We reldomroep een notitie aan de Kamer ge schreven dat een dergelijke bezuiniging twintig arbeidsplaatsen kost. Argumentatie voor de bezuiniging is on der meer dat de Wereldomroep de laatste jaren „eigen” activiteiten heeft ontplooid op het gebied van films en televisiepro gramma’s. De WO vindt echter dat deze activiteiten krachtens de omroepwet tot zijn taak behoort. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. CDA-fractieleider Lubbers heeft vanmorgen gezegd, dat het kabinet in de nieuwe bezuini gingsplannen alleen de koopkracht zal kunnen garanderen voor de aller laagste inkomens, rond 24.000 bruto per jaar. De koopkracht van vrijwel alle inko mens in Nederland zal dalen door de bezuinigingen, zo meent Lubbers. Hij is in de afgelopen dagen betrokken geweest bij de besprekingen over de bezuinigings plannen, welke morgen en zonodig zater dag zullen worden voortgezet. Naar verwacht zou premier Van Agt nog vandaag een wet indienen bij de Tweede Kamer, welke de regering de be voegdheid moet geven ook na het aflopen van de loonpauze op 10 maart, in te grij- pen in de loonontwikkeling. Of de rege ring ook daadwerkelijk ingrijpt, zal af hangen van het verloop van het overleg tussen regering, werknemers en werkge vers over de arbeidsvoorwaarden dat vol gende week zal plaatsvinden. Na Rotterdam heeft ook de Indu striebond FNV in Amsterdam aangekon- digd in de komende weken bij 35 bedrij ven acties als werkonderbrekingen en sta kingen te zullen houden als protest tegen het loonbeleid van de regerling. Enkele honderden werknemers van het zetmeel- bedrijf De Bijenkorf in Koog aan de Zaan hebben vanmiddag het werk een uur lang neergelegd uit protest tegen de loonmaat regel en de afbraak van de werkgelegen heid. BONN (DPA7Reuter). De Westduitse regering voelt niet voor het houden van een topconferentie van 25 belangrijke industrie-ontwikkelingslanden. Dit zei regeringswoordvoerder Bölling gisteren in een reactie op de nota die de Noord-Zuidcommissie heeft overhandigd aan VN-secretaris generaal Waldheim, en waarin wordt opgeroepen zo’n conferen tie zo snel mogelijk te houden om te voor komen dat een economische catastrofe op wereldschaal uitbreekt. De Bondsrepu bliek voelt meer voor een informele ont moeting van de leiders van de bedoelde 25 <jiii aait o landen en stelt verder dat een aantal voor- formeej moet worden aanvaard. „Ik geloof niet, dat wij verplicht zijn Na de Russische inval in Afghanistan verklaarde de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken Genscher, dat Ameri ka niet hoefde te twijfelen aan de solidari teit van de Bondsrepubliek. Zoals bekend, besloot het internationaal Olympisch Co mité in de nacht van dinsdag op woensdag dat de Spelen in Moskou gewoon door moeten gaan. Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 18.30-19.00 uur 11.30-12.30 uur Intussen duurt de bezetting van de Spaanse ambassade in San Salvador voort. Daar worden nog vijf mensen in gijzeling gehouden door de Volksliga van de 28ste februari. De bezetters eisen een internationaal onderzoek naar de schen ding van de rechten van de mens in El Salvador. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Minister Wiegel Binnenlandse Zaken zal eind deze maand zijn visie bekend maken over de toekomst van de organisatie Bescherming Burger bevolking (BB). De bewindsman zal dan commissaris sen van de koningin, de voorzitters van de verschillende BB-afdelingen en de ambte narenbonden inlichten. Volgens eer woordvoerder van Wiegels ministerie zul- len er echter nog geen beslissingen be kend worden gemaakt. Volgens geruchten zou de minister voor opheffing van de BB zijn. De vijf bonden voor het overheidspersoneel hebben giste ren in een gezamenlijke brief aan de Tweede Kamer hun ontstemming uitge sproken over de gesignaleerde plannen van Wiegel. Ze zeggen het een schandelij ke zaak te vinden dat over de ministeriële plannen geen melding is gemaakt tijdens de vergadering van 6 februari van de commissie georganiseerd overleg nood wachtpersoneel. WASHINGTON. President Carter heeft vannacht gezegd dat hij absoluut bij zijn standpunt blijft, dat de VS niet zullen deelnemen aan de Olympische Spelen in Moskou, tenzij de Russen voor komende woensdag hun troepen uit Afghanistan hebben teruggetrokken. NICE (AFP). In de omgeving van Nice is gisteren de op 30 januari ont voerde Franse zakenman Guy Pitoun vrijgelaten. De ontvoerders hadden een losgeld geëist van tien miljoen gulden. Het geld was naar de plek gebracht die met de kidnappers was overeen gekomen maar werd later op een andere plaats teruggevonden. Bij het opsporingsonderzoek werd dinsdag een 25-jarige politieman door collega’s van de recherche neer geschoten. Hij werd voor een ont voerder aangezien. Vijf verdachten zijn inmiddels aangehouden. stellen van de commissie onuitvoerbaar i is. Aan het eind van de ochtend werden zij weer op vrije voeten gesteld, nadat hun paspoorten in beslag waren benomen. De Rainbow Warrior voerde actie in de Franse territoriale wateren, waar de be manning probeerde het Britse vracht schip Pacific Swan de toegang tot de haven van Cherbourg te versperren. De Brit is geladen met radioactief afval uit Japan, dat in de Franse opwerkingsfa briek weer bruikbaar wordt gemaakt als brandstof voor kerncentrales. Rond vier uur vanochtend was het aan de wal al tot ernstige ongeregeldheden gekomen tussen de Franse oproerpolitie, sympathisanten van Green Peace en le den van milieugroepen. De rellen braken uit toen de Pacific Swan, onder bescher ming van twee Franse kanonneerboten, de haven van Cherbourg binnenvoer. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De gemeente Am sterdam heeft tijd genoeg gehad om de zes gekraakte OGEM-panden aan de Keizersgracht aan te kopen. Dit beweerde de Amsterdamse makelaar J. Stefels woensdag in Den Haag op een studiedag voor ruimtelijke orde ning en volkshuisvesting. Volgens Stefels is de gemeente Amsterdam niet slagvaardig genoeg als het gaat om de aankoop van grote gebouwen. Hij zei dat zijn kantoor de OGEM- panden ook had aangeboden aan de instantie die huisvesting van studen ten verzorgt. Stefels noemde nog een complex gebouwen in Amsterdam, dat hij voor 17,5 miljoen gulden had aangeboden. De gemeente ging hier niet op in en Stefels heeft de panden volgens zijn zeggen later voor 44 mil joen gulden verkocht. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Staatssecretaris Smit- Kroes van Verkeer en Waterstaat ziet geen aanleiding de beeltenis van de vroe gere WD-politicus Oud op een binnen kort uit te brengen postzegel te spiegelen. Zij antwoordt dit op vragen van de WD-Kamerleden Rietkerk en Nijpels, die erop hadden gewezen dat de politicus op de nieuwe postzegel aan de verkeerde kant van de zetel van de kamervoorzitter staat. De postzegel maakt deel uit van een nieuwe serie met overleden politici. Naast Oud zijn afgebeeld Troelstra (SDAP) en De Savornin Lohman (CHU). Bij PvdA en CDA is ergernis ontstaan over het feit dat de WD-politicus is afge beeld op de zegel waarvan men verwacht dat hij het meest zal worden gebruikt: die van zestig cent. Vooral de socialisten zijn hierover ontstemd, omdat de aanleiding voor het uitbrengen van de nieuwe serie, het PvdA-plan was om een zegel te laten uitgeven ter gelegenheid van de vijftigste sterfdag van SDAP-voorman Troelstra. AMSTERDAM (ANP). Het gehalte van koolmonoxyde in de lucht op punten in Amsterdam waar het verkeer erg druk is, is sinds 1973 afgenomen met 15 tot 40 procent. De loodconcentraties op die punten daalden in vergelijking met de laatste metingen in 1974 met 30 tot 60 procent. Dit staat in een rapport van het gemeentelijk centraal laboratorium. De onderzoekers constateren een duidelijk verband tussen de gemiddelde rijsnelheid van de ver keersstroom en de mate van luchtvervui ling. Zo zou op een plaats waar de gemid delde rijsnelheid vijf kilometer per uur bedraagt, bijna driemaal zoveel koolmo noxyde worden geproduceerd als op een plaats waar de gemiddelde rijsnelheid vjjftien kilometer per uur is. 15,90 45,85 60,00 180.70 233,00 0,80 BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 .tel. adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023-31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG/KOPENHAGEN. In Nederland zullen de vijf nieuwe mili taire opslagplaatsen voor Ameri kaans materieel behalve munitie, wa pens, tenten en levensmiddelen ook tanks en houwitzers bevatten. Een woordvoerder van het ministerie van Defensie heeft dit vanmorgen beves tigd. De bouw van de opslagplaatsen, in Zuid-Limburg, Drenthe en Twente, levert voor ongeveer 1600 man werk gelegenheid op. Volgens staatssecre taris Van Eekelen van Defensie zul len er in de nieuwe depots geen kern wapens worden opgeslagen. De opslagplaatsen zullen waar schijnlijk ook worden gebouwd in of uitgebreid in Denemarken, Noorwe gen en West-Duitsland. In 1985 moet al het zware materieel dat negen Amerikaanse devisies nodig hebben zijn gehuisvest.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4