Gemeente Vervoerbedrijf heeft geen geld meer om trams schoon te houden Canadezen Nachtbus Kwaad B Mfck L; Als je aan die krakers toegeeft, is de beer los Nieuwe eigenaar Beerents: n )5 lier F/ "ff jS 72Z j! K lil 14 irant m Juristen - Geheim „Openbaar vervoer? Een openbaar vuilnisvat zul je bedoelen.” De chef van de tramremise Haven straat H. Wilmsen heeft er danig moeite mee ’s mor gens met plezier naar zijn werk te gaan. En met hem de talrijke andere functionarissen, be stuurders en reparateurs van het Gemeente Ver voerbedrijf. De Amsterdamse tram is hard op weg van correct dienstverlenend bedrijf te verworden tot kermisvermaak waar mensen hun agressie op kunnen botvieren. Vernielde kussens Directeur Meyer: „We doen dit al twaalf jaar. In het begin kregen we tien kussens per week. Vorige week waren dat er 88 en het wor den er steeds meer. Vervanging door hard plastic is van de kant van het GVB natuurlijk een op lossing om de vernielingen tegen te gaan, maar het betekent wel. dat de mensen hier een broodwin ning kwijtraken.” onder redactie van Theo van der Kaaij SB Op het achterbalkon even de beest uithangen Een normaal geworden beeld in een Amsterdamse tram (Foto's Lex van Rossen) larlem „De kwaliteit van de viltstiften wordt steeds beter, helaas 9 5 7 vordering of ontruiming? De zes OGEM-panden aan de Keizersgracht: stilte voor de storm. ’54 of ten van de teksten die zich met geen mogelijkheid laat verwijderen. o’s en ten te anten- Carfit i BTW stede Talrijke instellingen, groepen juristen en particuliere rechtsgeleerden zijn daar na gekomen met andere voorstellen voor aankoop, vordering en ook ontruiming van de beruchte panden. De Amsterdam se Rechtswinkel was er het eerste bij om de burgemeester te wijzen op de mogelijk heid helemaal niets te doen. Hij zou geen gehoor hoeven te geven aan de morele druk die op hem rust de krakers met groot politievertoon uit de huizen te halen. Een paar dienders moest voldoende zijn en aangezien die niets zouden kunnen uit richten, hoefden de panden niet ontruimd te worden. Vordering werd plotseling het toverwoord. De gemeente diende gebruik te maken van een artikel in de Woonruim- tewet 1947 waarin de bevoegdheid wordt omschreven voor een doelmatige verde ling van de woongelegenheid niet alleen woningen maar ook bedrijfspanden te vorderen. De gemeente is na onderzoek tot de conclusie gekomen dat vordering niet haalbaar is. Er zou een belangen afweging moeten plaats hebben tussen eigenaars en urgente woningzoekenden. Iets dergelijks heeft zich nooit eerder voorgedaan. De hardste woorden van adviseurs in de affaire-Groote Keyser kwamen van de rechtsgeleerden Donner, Wiarda en En schedé. Dit trio is door burgemeester Po lak verzocht te adviseren over al of niet ontruimen. De rechtsgeleerden zeggen dat de burgemeester beslist niet mag afzien van ontruiming. Hij mag de zaak wel uitstellen omdat „een zekere afkoelings periode de mogelijkheid geeft van verder overleg met alle betrokken partijen”. De juristen schreven Polak: „In een georden- De voelbare spanning in Amsterdam van de op handen zijnde ontruiming van de gekraakte OGEM-panden aan de Kei zersgracht brak drie weken geleden ab rupt af met het bericht dat gepoogd zou worden de Groote Keyser alsnog door de gemeente te laten aankopen. Staatssecre taris Brokx van Volkshuisvesting stelde meer geld ter beschikking om aankoop en verbouw voor kleine huishoudens moge lijk te maken, wethouder Schaefer van stadsvernieuwing schaarde zich rond de tafel met de eigenaar en deed uiteindelijk de teleurstellende mededeling dat de ei genaar enkele miljoenen guldens te veel vroeg. de samenleving, waarin niet wordt toege laten, dat de gerechtigde met eigen geweld tegenover anderen zorg draagt voor de verwerkelijking van zijn recht, krijgt de overheid de plicht haar machtsmiddelen ter beschikking te stellen van hem wiens recht bij rechterlijk vonnis is vastgelegd”. Lijnrecht tegenover dit advies staat de opvatting van prof. Langemeyer, oud-pro- cureur-generaal van de Hoge Raad. Hij heeft deze week samen met prof. Priemus, hoogleraar volkshuisvesting aan B. en W. van Amsterdam laten weten dat vorderen van de panden juridisch zeer zeker moge- Amsterdam heeft een jaar geleden voor het eerst geprobeerd om de oude Keizers- grachtpanden over te nemen. Er volgden vruchteloze onderhandelingen met de of ficiële eigenaar, de OGEM-dochter Trom mel Vastgoed BV. In bonte opeenvolging toverde OGEM nieuwe eigenaars te voor schijn die slechts wachtten op de opleve ring. De eerste was de in Marbella (Span je) wonende Amsterdammer Willy Leon. Hij bleek vervolgens de tussenfïguur te zijn voor de eigenaar „Chinese Middle East Real Estate and Investment Compa ny Ltd.”, waarvan de directeur, de Neder landse textielman Hentelaar in Hongkong woont. De situatie blijft, dat de OGEM, die leeg moet opleveren, opdracht voor ont ruiming moet geven. Het Zuiderbad in Amsterdam is dins dagmiddag bezet door kwade zwem mers en buurtbewoners. De bezetters eisen van de gemeente duidelijkheid over het wel of niet voortbestaan van het zwembad. In een pamflet, dat op straat onder de voorbijgangers werd uitge deeld, stellen de bezetters als uiterste datum 1 september 1980 om weer in het oude bad te kunnen zwemmen. Gerard, een van de verontruste bezet ters, licht toe waarom zij tot deze actie zijn overgegaan. „We worden aan het lijntje gehouden. Er zijn verwachtingen gewekt die niet worden nagekomen. Al meer dan een half jaar gaat het zo. Eindelijk was er dan een vergadering gepland, eind februari, en nu blijkt dat de vergadering niet doorgaat. Omdat de heren ambtenaren te weinig tijd hadden om deze voor te bereiden. En het speelt al vanaf vorig jaar juni. Wij vinden dat er beslissingen moeten orden geno men. Ja of nee. Dan eten ij ook aar we aan toe zijn”. Ten tijde van de bouw van het extra vagante De Mirandabad werd besloten het Zuiderbad wegens exploitatietekor ten en te hoge verbouwingskosten te sluiten. Hiertegen kwamen toen ook ge noemde buurtbewoners in opstand. Uit hun midden is toen de vereniging Vrien den van het Zuiderbad opgericht. tegen w. Al- i exp. Waar- 023- Vorige week werden 88 van deze zitkussens volledig vernield. leng- Pieter arlem d. hines. chade □pend eg 31. Ruim 500 van de veertienhonderd bus chauffeurs van het Gemeente Vervoer bedrijf in Amsterdam hebben gepleit voor afschaffing van de nachtdiensten. Zij deden dit in een brief aan minister Tuijnman van Verkeer en Waterstaat. De chauffeurs vinden de nachtdiensten ichten g niet n. Als leven kleu- k alle n div. IJ weg en op landei Haar- >pend tellen U niet ligt u. Haar- w. Tel. wordt er gewassen met shampoo, maar de talrijke teksten en tekeningen in alle mo gelijke kleuren en afmetingen, waarmee de tram in korte tijd is opgesierd weer staan elke zeepsoort. „Daar is aceton, thinner of tri voor nodig en zelfs daarmee lukt het lang niet altijd, zegt de heer Wilmsen. „Dat is alle maal handwerk en daardoor een geweldig groot probleem voor het GVB. De schrij verij op trams is een verschijnsel van de laatste drie jaar, maar het loopt op dit moment op een geweldige manier uit de hand. Er is geen enkele tram meer in Amsterdam te vinden waar geen tekst of tekening in te vinden is. Deze zaak is geweldig onderschat. Op de GVB-begro- ting voor dit jaar staat een veel te laag bedrag aangegeven voor schoonmaakkos ten. Er is nu al nauwelijks geld meer voor beschikbaar. Wij zijn als remise verant woordelijk voor de rijveiligheid van het rollend materieel en voor de staat waarin het op de weg komt. Aan dat laatste kun nen wij op dit ogenblik niet meer voldoen. Noodgedwongen moeten de trams ’s mor gens in dezelfde bekladde toestand de stad in zoals zij ’s avonds zijn binnengeko men. De ene tekst lokt de andere uit, dus de tram komt er steeds smeriger uit te zien.” Het Gemeentevervoerbedrijf heeft des kundigen op het gebied van inkt en verf uit Zwitserland gehaald om oplossingen te bedenken voor het graffitti-geweld. Wat zeiden de heren? „Hier is geen kruid tegen gewassen.” Een slimmerik dacht het ge vonden te hebben: alle kwetsbare vlakken zwart verven. En ja hoor, al spoedig ver schenen de eerste spierwitte en onuitwis bare tekeningen op het maagdelijke zwart. Eind januari ontdekte de gemeente tij dens een speurtocht op het kadaster, dat op 21 december 1979 hypotheek is ver leend voor de panden ten bedrage van bijna vijf miljoen gulden. De nieuwe ko per is de uit het niets opgedoken voormali ge textielhandelaar Beerents uit Amster dam. Hij heeft in Heemstede twee van zijn BV’s gevestigd: Beerents Vastgoed en Beerents Beheer. In Curasao houdt hij nog een lege Beerents-vestiging aan. Bee rents zou de OGEM-panden voor 3,1 mil joen gulden hebben gekocht van Hente laar in Hongkong. Hij hield de zaak volle dig geheim, terwijl Polak en Schaefer vertwijfelde pogingen deden om contact met de koper van de panden te krijgen. Beerents is van plan om van De Groote Keyser kantoorgebouwen te maken en hij heeft hiervoor al kandidaten. Beerents: „De Groote Keyser verkoop ik niet, al boden ze me vier miljoen gul den. Het is een principezaak geworden. Als je aan die krakers toegeeft, is de beer los. En we leven tenslotte in een rechts staat”. „verspilling van mankracht en dieselo lie”. Bovendien zou de nachtdienst voor de chauffeurs, die om de veertien dagen één week nachtdienst moeten draaien, ongezond zijn. „Wanneer de minister de nachtdiensten niet zou kunnen afschaf fen”, zo staat verder in de brief, „dan willen wij een betere salariëring. En dan wel met terugwerkende kracht tot 1969, toen de nachtdiensten werden inge voerd”, aldus de actievoerders in de brief. De directie van het GVB zegt in een. verklaring het niet eens te zijn met de actie van de chauffeurs en het te betreu ren dat de chauffeurs via deze weg actie willen voeren. Normaal zou zijn geweest, volgens de directie, dat de chauffeurs via de afdelingschefs, directie en tenslot te gemeentebestuur hun grieven ken baar zouden hebben gemaakt. Ook neemt de directie het de actievoerders kwalijk dat zij zonder medeweten van de vakbonden hebben gehandeld. lijk is. De gemeente moet dan wel overgaan tot een drastische verandering van het vorderingsbeleid van leegstaande gebouwen. Woensdagavond staat de Groote Keyser op de agenda van de gemeenteraadsver gadering. Een reeks moties maakt de dis cussie er niet duidelijker op. De PvdA steunt B. en W„ maar streeft tegelijk naar vordering van de panden. Ook CPN en PSP willen vordering. D’66 vindt dat er ontruimd moet worden na „minnelijke schikking”. WD en CDA willen ontrui ming, omdat vorderen niet mogelijk zou zijn. Amsterdam kent twee remises voor trams, de Havenstraat in West (150 trein stellen) en de Lekstraat in Zuid (100 trein stellen). Niet alle trams hoeven dagelijks op de rails. Om tien voor half zes ’s mor gens rijdt de eerste van de 199 trams weg die per dag noodzakelijk zijn. Om de middagspits aan te kunnen, komen er 15 trams extra uit de remise. Het GVB heeft 400 stadsbussen. Hiervan moeten per week ook een fors aantal zitkussens naar de reparateur, maar over het algemeen zijn de vernielingen aan bussen minder groot dan aan trams. De kleinere afmetin gen zorgen niet alleen voor een betere controle door de chauffeur, maar ook voor een sterkere sociale controle door de passagiers. Twee keer per dag rijdt een bestuurder zijn tramstel een remise binnen, waarbij alle klachten en vernielingen met de mon teurs besproken worden. Zijn de manke menten te groot, dan mag de tram niet meer uitrijden. Een keer per dag krijgt elke tram een wasbeurt zonder shampoo. Ook wordt elke tram dagelijks uitge veegd. Twee keer per week krijgen de ramen een beurt en eens per twee maan den is het tijd voor de grote beurt. Dan Veel Amsterdammers willen Canade se oud-strijders, van wie er in mei 350 naar de hoofdstad komen, bij hen thuis onderbrengen. Oproepen om bedden be schikbaar te stellen, hebben veel resul taat gehad. Nog dagelijks stromen aan meldingen binnen. Dit zegt mevrouw D. Spier, die op het stadhuis de aanvragen verzamelt. Er zijn zo’n 550 bedden nodig, omdat naar verwachting 200 Canadezen hun vrouw zullen meebrengen. Op dit- moment is er nog behoefte aan honderd bedden. De aanmeldingen zijn gekomen uit alle delen van de stad en alle lagen van de bevolking. Van de 400.000 gulden, die particulieren moeten bijdragen aan het evenement is nu 30.000 gulden bin nen. Het bedrijfsleven heeft 2,5 ton bij gedragen. Naar verwachting zal de zaak in totaal bijna 8 ton kosten. De gemeente betaalt hiervan 1,5 ton. Hij kan trouwens niks zien omdat zo’n tram veel te lang is. Lijn 1 van Centraal Station naar Osdorp is berucht vanwege de vele scholengemeenschappen aan de route. Als trams in de buurt van bepaalde scholen tot stilstand komen, en het is net pauze, gaan de leerlingen op het achter balkon even de beest uithangen. Voetbal wedstrijden zijn helemaal verschrikke lijk. De ravage is dan voorspelbaar.” 1 I Vorige week kon bekledingsbedrijf Meyer in Purmerend een schandalig record noteren: het GBV bracht 88 volledig verniel de Jweepersoons zitkussens binnen, de oogst van één week rijden. Gemiddeld worden er in de trams 200 kussens per maand aan stukken gereten. Het GVB kent de routes waar trams nooit heelhuids van terugkeren. TL-balken gaan aan diggelen, stoelen worden stukgesneden, ruiten kapot geslagen, alles beklad be krast en bespoten met verf, handgrepen uit het plafond gerukt, gymnastiekoefeningen aan leuningen brengen plafondplaten naar beneden, deuren raken ontzet en in het ergste geval komt de tram tot stilstand, omdat de apparatuur vernield is. Chef remise Wilmsen: „Een trambestuurder deelt geen waar schuwingen meer uit. Hij weet dat hij een pak op zijn donder kan krijgen van bepaalde passagiers. Dat is veel te bedreigend en daarom bemoeit de bestuurder zich zo min mogelijk met wat achter zijn rug gebeurt. GVB-functionarissen die dagelijks de vernielingen en de bekladding aan zich voorbij zien trekken vinden het verontrus tend dat niemand zich eigenlijk realiseert hoe ontzettend veel geld het herstel- en schoonmaakwerk kost. Het GVB besteedt dat werk uit aan particuliere bedrijven die er behoorlijk druk mee zijn. Aan het schoonmaakbedrijf is verzocht meer men sen in te zetten, maar het sorteert nauwe lijks effect, het remisepersoneel vindt het „triest” om te zien hoe een tram die ’s mor gens brandschoon uitrijdt luttele uren la ter zwaar beklad weer binnenkomt. Dit gaf al eens aanleiding tot mot met het schoonmaakbedrijf, dat ervan verdacht werd half werk te doen. „Wij garanderen een schone tram tot aan de remisedeuren en niet verder,” was het antwoord van het bedrijf dat uiterst correct bleek te poetsen. Voor de wekelijks hoger wordende sta pel vernielde zitkussens is inmiddels een oplossing bedacht die volledig afdoende, maar voor de passagier beduidend min der confortabel is. De trams krijgen plas tic kuipstoelen zoals die ook al in de door vernielingen geteisterde metro worden toegepast. Bovendien wordt geëxperi menteerd met emaille rugleuningen om het gebruik van stiften, kwasten en mes sen te keren. De enige die bedenkingen heeft tegen de vervanging van zachte kus sens door hard plastic is het bekledingsbe drijf in Purmerend, dat een dikke order van het GVB-Amsterdam aan zijn neus voorbij ziet gaan. De firma haalt het ver nielde kunstleer van de kussens, vult het weggesneden schuimrubber op en brengt een nieuw dekje aan. Wilmsen: „De kwaliteit van de viltstif ten wordt steeds beter, helaas. En tegen de spuitbussen die de laatste tijd gebruikt worden staan we helemaal machteloos. Het GVB moet ook optreden tegen sluik reclame in de trams. Bedrijven en winkels laten stickers in de tram plakken om waren aan te prijzen. Meestal zijn die stickers van een soort dat niet te verwijde ren is. We hebben ook wel contactadver tenties in viltstift ontdekt. Er werd een brommer te koop aangeboden, compleet met telefoonnummer. En laatst bood een dame zich aan als relax-adres voor heren. Jammer dat het telefoonnummer ver keerd was, zodat een wildvreemde daar handenvol werk aan kreeg. Groote Keyser: aankoop, i 4

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 15