IT Joseph Losey bewerkstelligt halfslachtige tussenvorm: cine-opera Film hoorlcm Al Pacino als idealistische advocaat cimsterdom k filmhuizen Margaretha von Trotta verpakt essentie goed Veel premières op hoofdstedelijke bioscoopagenda t 7) fl r Studio vertoont geslaagd Duits regiedebuut W! a Zwijgzame komiek Sober verslag Langdurig FEBRUARI 1 9 8 O 77 VR I J D AG 15 alle Cou- an te rden rai. - :G 29 8 49 I c - 1 Met een energie en een durf in het nemen van grote risico’s die men deerlijk gezegd niet achter deze zeventigjarige filmer ge zocht zou hebben, heeft Joseph Losey zich geworpen op de verfil ming van Mozart’s opera Don Gi ovanni, een levensgevaarlijk pro ject voor een stugge regisseur die zich in zijn voorafgaand werk nooit aan lyrische bewogenheid te buiten is gegaan. FILM st Don Giovanni theatraal verfilmd A/aren, is 5, De maskerscène uit Don Giovanni. Charles Boost B ?n B Na het de laatste weken wat kalm aan te hebben gedaan in verband met de Rot terdamse Film International die toch ook een grote zuigkracht bezat voor de poten tiële bioscoopbezoeker, draait het filmbe drijf nu weer op volle toeren en pompt deze week een kleine tien premières in de Amsterdamse bioscopen. makers moeten we aannemen, dat zo on geveer de gang van zaken is in het gebouw Ratataplan in The Movies en in City 2 werd onder regie van de hoofdrolspeler Maurizio Nichetti, die ook het scenario schreef, een ongewone film waarin de aanwezigheid van Nichetti voor een bin dend element zorgt in de vrij willekeurige aaneenrijging van losse sketches en aan de Amerikaanse klucht ontleende gags. Nichetti laat zich daarin kennen als een verlate voortzetting van de filmkomiek uit dat ogenblik uiteraard geen tekst en staan woordloos en een beetje onhandig tegen elkaar te gebaren, wachtend op het verlos sende moment dat de Ouverture uitge speeld zal zijn. Dat is geen hoopgevende introductie van deze „ciné-opera” die dan gelukkig kan beginnen met een sterk dra matische scène waarin Leporello, de laffe en verraderlijke dienaar van Don Giovan ni, het frivole leven van zijn meester kriti seert in de aria Notte e giomo faticar en daarin onderbroken wordt als zijn mees ter de buitentrap af komt snellen, achter volgd door een woedende en hysterisch krijsende, bijna verleide Donna Anna. Haar vader, de Commandant verschijnt ten tonele en eist genoegdoening door Don Giovanni uit te dagen tot een duel waarbij de uitdager dodelijk gewond wordt. Bij het lijk van haar vader laat Donna Anna haar verloofde, Don Ottavio zweren deze moord te zullen wreken. Deze snel opeen volgende acties leiden bevredigend de laatste levensdagen van Don Giovanni in, die onverschrokken uit blijft kijken naar nieuwe veroveringen, maar langzamer hand te maken krijgt met steeds heftiger verzet van burgerij en boeren tegen zijn arrogante rol van de onweerstaanbare vrouwenjager. Behalve Donna Anna en Don Ottavio die hem zoeken om wraak te nemen, voe gen zich bij zijn geslagen vijanden de landbouwer Masetto die bijna door toe doen van Don Giovanni zijn bruid Zerlina kwijt was geraakt en de teleurgestelde Donna Elvira die drie dagen met haar verleider getrouwd is geweest, maar daar na door hem smadelijk verlaten is. On danks de smeekbeden van zijn dienende metgezel in het kwaad, Leporello, gaat de onvermoeide Don Giovanni door op het pad van overspel en verkrachting tot hij op het kerkhof het grafbeeld van de Com mandant ironisch uitnodigt zijn gast te zijn op een intiem dinertje en deze op de afgesproken tijd mysterieus aanwezig is om de niet te bekeren erotomaan aan zijn naderend einde te herinneren. Dit einde komt dan in de open oven van de glasbla zerij. Op advies van muziekkenner Rolf Lie bermann het Losey het grootste deel van de handeling zich afspelen tegen de ach tergrond van bouwwerken van de be roemde Italiaanse architect Andreas Pal ladio (1540-1580) die in de streek tussen Venetië en Vicenza theaters, villa’s, ker ken en theaters bouwde en wiens invloed op de Italiaanse architectuur tot in de negentiende eeuw reikte. ven, er zijn leuke en minder geslaagde grappen bij, soms is er een Felhni-achtige kermis- of circussfeertje maar het lijken allemaal aanloopjes van een nog niet ge vestigd talent dat zeker de moeite waard kan worden. In ieder geval zal men de Dat laatste is niet nodig bij The Amity ville Horror, de verfilming van een be stseller van Jay Anson, die op werkelijk plaatsgevonden spooktoestanden geba seerd heet te zijn. Een jong gezin, de familie Lutz, gaat wonen in een „droom”- villa, die lang leeggestaan heeft, omdat er jaren geleden een zoon des huizes in een aanval van waanzin zijn ouders, broers en zusjes in hun slaap vermoord heeft. De schrijver Jay Anson, die dit alles overkomen is, was enkele weken geleden bij een persvoorstelling van The Amityvil le Horror aanwezig om zijn verhaal van alle verschrikkingen nog eens te doen. En dit soort verslag was indrukwekkender en aangrijpender dan alle spookachtige en bloedige poespas, die de film in een overmaat aan ijver over de bezoekers loslaat, zodat zelfs de schrijver moest toe geven dat de filmversie van Stuart Rosen berg hier en daar wat overdreef. tl i 8 I De nieuwe huurders trekken zich van alle verhaaltjes, die sindsdien over het spookhuis de ronde doen, niets aan maar moeten dit ongeloof duur betalen. Gruwe lijke voorvallen en uiterst enerverende gebeurtenissen dwingen hen tenslotte het pand te verlaten. Bij dit alles speelt Rod Steiger op een uitzinnig overdreven ma nier een nabijwonende priester, die geen macht heeft over de bovennatuurlijke din gen die zich in het huis afspelen. Schlöndorf („Die Blechtrommel”), en veel gevraagd actrice; zowel bij Schlöndorff als bij Fassbinder. Invloeden van beide regisseurs zijn on miskenbaar in haar regiedebuut met Het tweede Ontwaken van Christa Klages waarin Christa en twee collega’s, Wolf en Wemer een overval plegen op een bank om de alternatieve kleuterschool waaraan zij werken in leven te houden. De overval verloopt uiteraard amateuristisch, Wolf wordt meteen gearresteerd, de beide an deren zoeken een schuilplaats, eerst bij een bevriende dominee, daarna bij een vroegere schoolvriendin van Christa. Als ook Wemer opgepakt wordt door de politie, duiken Christa en haar vriendin Ingrid onder op een landbouwcollectief in Portugal. Ze worden gedwongen terug te keren naar Duitsland als een employée van de bank die beroofd is, via Christa’s dochtertje chantage uitoefent. Het geheel is een spannende „Krimi- nal”-film geworden die tegelijk pleit voor een gevoel van saamhorigheid en vriend schap in het uur van gevaar. Een goed verpakte boodschap dus die in beide rich tingen werkt: als film voor een groot pu bliek zonder dat daar bepaalde moeite voor wordt gedaan, en als pleidooi voor een breuk met de gevestigde orde als daar een algemeen belang mee gediend is. Als Studio een totaal vrouwenprogram ma voor deze week heeft samengesteld dan is het Roxy gelukt een typisch all round Amerikaans programma te bren gen door ’s avonds Manhattan Woody Allen’s liefdesverklaring aan het dichtst bevolkte deel van New York te prolon geren en deze meeslepende film te combi neren met nachtvoorstellingen van Net work over promoties, ontslag en intriges bij een machtig Amerikaans TV-nieuws- station, geschreven door Paddy Chaefsky, geregisseerd door Sidney Lumet en ge speeld door o.m. Faye Dunnaway, William Holden en Peter Finch die er de laatste rol van zijn leven in speelt. Verder is alles bij het oude gebleven. Cinema Palace houdt zich aan Apocalyp se Now en in de nacht aan The Way of the Dragon met Bruce Lee, Lido probeert het nog een week uit te houden met Het Ge heim van Bear Island, en met een andere sexfilm voor de nachtvoorstellingen die voor de variatie Op Golven van Genot heet, en Luxor laat nog even de wereld bijna vergaan in Meteor om ’s nachts de ellende te doen vergeten in de dwaze hu mor van het Monty Python-team dat da nig te keer gaat in Jabber Wocky. Behalve met Mary Poppins in Studio kan de jeugd ook vertier vinden op de matinees van Palace waar De Fluit met de Zes Smurfen gedraaid wordt. Soms dienden Palladio’s bouwwerken als achtergrond, soms als interieurs met ruimtelijke mogelijkheden zoals in de Vil la Rotonda die als woning voor Don Gio vanni werd gebruikt of in het Teatro Olimpico in Vicenza waar een nachtelijk deel van de tweede acte zich afspeelt. Al pretendeert The Treasure of Mate- combe in Cineac Reg. Breestraat een spannende kinderfilm uit de Disney-studi- o’s te zijn en al heeft Disney in het verle den verschillende aardige en avontuurlij ke films in dit genre gemaakt dan is regisseur Vincent Mc Evety ditmaal be hoorlijk gestruikeld over een te veel aan sensatie en verwikkelingen. Hij heeft Treasure Island en Tom Sawyer door elkaar gehaald en zelfs de aanwezigheid van Peter Ustinov en het aardige spel van de kinderen kan de show niet redden. Hoe zorgvuldig en doordacht al die au thentieke decors echter ook zijn uitge zócht, ze kunnen niet doen vergeten dat daarvoor of daarbinnen aangeklede, ge- pruikte en geschminkte vrouwen en man nen hun partij in het operagebeuren zin gen, ongetwijfeld zingen op hoog niveau maar daarbij hun theatraliteit niet verlie zen. Ook al wisselt Losey totaal-opnamen af met close-ups en hanteert hij een bewe gelijke camera, hij kan langdurig aria’s en duetten niet voorkomen die zonder veel beeldwisseling door de toeschouwer on dergaan moeten worden. Voor de operaliefhebber die waar voor zijn geld krijgt, zal dat geen bezwaar zijn, voor de meer op de film ingesteld bios coopbezoeker levert deze halfslachtige tussenvorm van film en opera een onbe vredigende voorstelling op, al erkent hij de grote inzet van Losey en van al zijn medewerkers, inclusief cameraman Ger ry Fischer die vaak bij Bergman achter de camera heeft gestaan. Hun gezamenlijke inspanning kan niet vluchtig worden afge daan maar hoeft ook niet op onbeperkte instemming te rekenen. Rechtstreeks van Film International komt de Poolse film Amator van Krzysz tof Kieslowski, die in Kriterion Wajda’s Les Demoiselles de Wilko van de avond- naar de nachtvoorstelling schuift. Over de Poolse film van Kieslowski die tot de meest populaire films van het Rot terdamse festival behoorde, is al zoveel geschreven dat we kunnen volstaan met een korte oriënterende inhoudsopgave. Hoofdfiguur is Filip Mosz, een gelukkig mens met vrouw, kind en een prettige baan. Als hij er nog een dochter bijkrijgt lijkt zijn geluk volmaakt maar dan schaft hij zich in een overmoedige bui een film camera aan om het leven van zijn jongste spruit in alle details vast te leggen. En daarmee begint dan alle ellende. Van alle kanten wordt er een beroep gedaan op de filmer Mosz om ook feestjes en jubilea (op de fabriek) met zijn camera te vereeuwigen. Hij wordt een filmfanaat en draagt daardoor bij aan het stuklopen van zijn huwelijk. Een voortreffelijke tra gikomedie, die met grote subtiliteit aan het leven ontleend schijnt. Van de overige premières ontleent Don Giovanni voornamelijk zijn betekenis aan het feit dat een regisseur als Joseph Losey zich gewaagd heeft aan de integrale verfil ming van Mozarts opera Don Juan of op z’n Italiaans Don Giovanni (zie hiernaast), terwijl veel van de resterende program- ma-aanwinsten op z’n best tot de goede middelmaat gerekend kunnen worden. Daartoe behoort bijvoorbeeld And Jus tice for AH van Norman Jewison, waarin Al Pacino een jonge idealistische advo caat speelt die nog heilig gelooft dat er rechtsgelijkheid voor aHen is en met die opvatting voortdurend zijn hoofd stoot. Er wordt in de film van Jewison die naam maakte met RoUerbaH, Fiddler on the Roof en Jesus Christ Superstar, een merk waardig licht geworpen op Amerikaanse rechtsopvattingen en op gedragingen in de rechtszaal, maar op het woord van de Evenals vorige week toen op vrijdag- en zaterdagnacht Spel van Liefde en Overspel van Anja Breien vertoond werd, is Studio er ook ditmaal in geslaagd een compleet vrouwenprogramma samen te steHen door Die Ehe der Maria Braun van Fassbinder op de avondvoorstellingen van 19 en 21.30 uur (behalve op maandag avond) aan te houden, evenals Mary Pop pins op de matinees van zaterdag t/m woensdag en door Maria Braun te vervan gen door Das Zweitte Er wachten der Christa Klages, een Westduitse film van Margarethe von Trotta, vrouw van Volker In dat opzicht kun je hem niet vergelij- fen en de vergelijking ligt hier voor de hand met Bergman die vier jaar gele ien eveneens een opera van Mozart, n.l. Die Zauberflöte, vrijwel integraal ver filmde. De speelse benadering die Berg man zich toen permiteerde ten opzichte van een „geheiligd” onderwerp als Mo- lart’s muzikaal meesterwerk betekende tegelijk een afstand nemen tot dat onder werp door het te plaatsen in een klein achttiende-eeuws theater met kijkjes op de publieke tribunes en achter de scher men van het toneel. Losey accepteert dergelijke vluchten uit de sfeer van een theatrale opera-opvoe- ring niet, zjjn opzet is het bioscooppubhek toegankelijk te maken voor de opera en hjj maakt een verfilming die alle eer geeft aan een, zo te horen, perfecte uitvoering van Don Giovanni. Daarbij de steun krij gend van Rolf Liebermann, Administra teur van het Parijse Théêtre National de L’Opéra, van opera-regisseur Franz Salie ri, van koor en orkest van de Parijse Opéra en van erkende operazangers als Ruggero Raimondi (Don Giovanni), Edda Moser (Donna Anna), Kiri Te Kanawa (Donna Elvira), Kenneth Riegel (Don Ot tavio) en José van Dam (LeporeHo). Wel heeft Losey de voorstelhng uit het theater gehaald en in natuurlijke omge vingen (Venetië, Vicensa, Murano) ge plaatst, maar daarmee heft hij de theatra liteit van zingende acteurs niet op, inte gendeel, hij verhoogt dit onnatuurlijke aspect. Don Giovanni, zingend terwijl hij driftig door een weelderig weiland loopt doet absurder aan dan wanneer hij die actie in geschüderde decors zou vol brengen. Dat betekent dat Losey het schier onop losbare probleem van theater-verfilmin- gen die trouw blijven aan het origineel niet tot een bevredigende oplossing heeft weten te brengen. Dat blijkt al dadelijk aan het begin als hij de ouverture die in de schouwburg uiteraard bij gesloten gor dijn ingezet wordt, van beelden wH voor zien en daarvoor een gezelschap spelers bijeenbrengt in een glasblazerij (Murano) waar bij een groot open vuur gewerkt wordt Onhandig De bezoekers, uiteraard in passende klederdracht, kijken vanaf een hoogte ge fascineerd in de hel van laaiende vlam men. Het is een goed gevonden openings beeld, immers straks, op het einde zal Don Giovanni als straf voor zijn zondig leven in die hel van vuur storten, een einde dat nu dus tijdens de Ouverture al gesugge reerd wordt. AHeen, de aanwezige acteurs hebben op naam Maurizio Nichetti in gedachten moeten houden. avond om 8 uur een oude bekende uit Engeland zien. Family Life werd in 1972 gemaakt door Kenneth Loach (Poor Cow, Kes) die een aangrijpend proces van geestelijke verwarring schüdert bij een jong meisje uit een neerdrukkend burgerlijk milieu waar in aHe pogingen om haar tot het „nor male” leven terug te brengen averechts werken. In zekere zin te vergelijken met Kind van de Zon van René van Nie. Het Nederlands Filmmuseum brengt van 19 t/m 28 februari, telkens op dins dag, woensdag en donderdag een geva rieerd programma dat op de 19de inzet met Messer im Kopf van Reinhard Hauff, gevolgd op de 20ste met Elio Petri’s cynische aanval op de werkom standigheden in de fabriek die hij De werkende klasse gaat naar het Para dijs noemde, waarna op de 21ste een Tunesische film De Schreeuw volgt over de weinig benjjdenswaardige rechtspositie van de Tunesische vrouw. In de daarop volgende week gaan achtereenvolgens Monkey Busi ness van Norman McLeod met de Marx Brothers, Die verlohrene Ehre der Katharina Blum, naar de roman van Heinrich BöH waarmee Volker Schlöndorff naam maakte en Celine et Julie vont en Bateau, een opvaHende film van Jacques Rivette die zich op twee niveaus afspeelt en een beklem mende tegenstelling tussen toneel en werkelijkheid oproept. Kijkje in Amerikaanse rechtszaal in Justice for All; uiterst rechts heeft Al Pacino het moeilijk. de zwijgende periode en waar hij onder aHe omstandigheden zijn gezicht in de plooi weet te houden, ligt een vergelijking met Buster Keaton of Tati voor de hand. Het is ondoenlijk de afzonderlijke be standdelen van de film nader te omschrij- Regisseur Wassilij Sjoeksjin (links) acterend in zijn eigen film De Rode Vlier (Film schuur, Haarlem). van Justitie aan de overkant van de oce aan. Geïnteresseerden kunnen in het Leidseplein Theater hierover uitsluitsel krijgen. In Rembrandtplein Theater kan men kijken naar hoe de beginjaren waren van het populaire cowboykoppel Butch en de Sundance Kid, dat destijds onder regie van George Roy HH1 en gespeeld door Robert Redford en Paul Newman hun entree in de filmwereld maakte. Dat was in 1970. Tien jaar na datum vond Richard Lester het nodig de totstandkoming van deze vriendschap in het kwaad zorgvuldig uit de doeken te doen. Het resultaat werd een wat trage western met enkele hoogte punten en zonder de gebruikelijke sensa tie en voorzien van mooi camerawerk door Laszlo Kovacs. De dominerende rol van de begeleidingsmuziek bij de eerste versie van Burt Bacharach ontbreekt dit maal jammer genoeg. On the Waterfront is een sterk soci aal drama, door Elia Kazan in 1955 verfilmd, waarin Marlon Brando de enigszins achterlijke Terry MaUoy speelt, die verlaat tot de ontdekking komt dat hij door de gangster van het havenkwartier tot een gemakkelijke handlanger van hun praktijken is ge maakt. Onder invloed van een eenvou dig buurmeisje (Eva Marie Saint) en van een potige volkspriester (Karl Mal den) komt hij tot dit inzicht wat hem brengt tot verzet tegen de profiteurs van de vakbonden en tot een beslis send gevecht met hun corrupte leider Lee Cobb. Deze spannende en vaak meesterlijke reportage over het leven in het New Yorkse havenkwartier is op 21 febr. a.s. te zien in het Cultureel Centrum Het Oude Slot aan de Ir. Lelyweg 6 in Heemstede. Tot en met zaterdag kan men in de Haarlemse Filmschuur nog Girl friends, de aandoenlijke film over een vriendschap van Claudia Weül zien. Daarna van woensdag t/m zaterdag wordt er de Russische film De rode Vlier van regisseur-acteur-scenario- schrijver Wassilij Rakarowitsj Sjoeks jin vertoond. De intrige gaat over een ex-gevangene die in het dorp van zijn vriendin Ljoeva tot een normaal be staan komt tot zijn vroegere vrienden in de misdaad zich weer met hem gaan bemoeien. Tegelijk geeft regisseur Sjoeksjin een lichtelijk gevarieerd beeld van het leven op het platteland dat bedreigd wordt door de moderne tijd. De voorstellingen in het Theater aan de Smedestraat beginnen ’s a- vonds om 21.00 uur, vrijdags en zater dags om 21.00 en 23.30 u. In het Haarlemse Zero aan de Bake- nessergracht kan men op vrijdag-

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 17