Het Vege lijf in overleefde toneelvorm en saaie regie Expressieve kleur en vormgeving Quartetto Snelle beweging Italiano tekent Side Walk evenwichtig Ellen Foley: geen puur natuur n 4^ w Contrast van tenger lijf en volle stem als machtig wapen L Zuid-Holland trekt subsidieregeling monumenten in 1 18 19 VRIJDAG 15 FEBRUARI 1980 Woordenbrij vol kwasi diepzinnigheden KUNST SCHEVENINGEN. Een lyrische versie van West-side Story. Het minstens zo gewaardeerd als solo-danser bij het Ballet Rambert. F7 NOORDHOLLANDS PHILHARMONISCH ORKEST P*'- t-* i zal va is de eerste vergelijking die zich bij je opdringt bij de openingsbeelden eld ow van Side Walk, het (vernieuwde) ballet van de choreograaf Christop her Bruce. Donderdagavond kreeg het zijn première en het bleek rgenod direct een zeer „dansbaar” werk voor de zes dansers en drie danseres- efs™* sen van het Nederlands Danstheater. Dat „dansbare” element is niet ndem z0 verwonderlijk, want Christopher Bruce is niet de eerste de beste tuk „Hi choreograaf uit Engeland en hij is bij zijn dansminnende landgenoten Zbgel j A ofdrollt n het a Esthetische tableaux-vivants bij het Nederlands Danstheater. Het Ballet Rambert is het oudste dans- va- in Om in Fraj Wintel i. JAN BAART irie. (ADVERTENTIES) e, tv-s -- V nieu» 20.15 uur Concertgebouw Haarlem vrijdag 22 februari 1980 DERDE CONCERT SERIE C nen 1. Doe Anders dan in Utrecht, waar een stamp vol en toegewijd Vredenburg het Ellen Foley eerder deze week niet al te lastig schijnt te hebben gemaakt, kan je in Am sterdam altijd enige reserve proeven. Hoezeer het publiek daar de visuele aan trekkelijkheid van Foley dankbaar regi streert, het wil wel degelijk een show zien die staat als een huis. Anders dan andere synthetische artiesten als Carolyne Mas of in ons land Margriet Eshuys zangeres sen die mij te hard beweren dat ze ieder een van het podium zingen, maar dat in praktijk nimmer schijnen te presteren beschikt Foley wel degelijk over een zeke re natuurlijkheid. Gesteund door een voortreffelijke bac- king-band, met twee leden uit Ian Hun ter’s groep en de drummer van Meatloaf, probeert Foley met grote inzet de optima le communicatie met het publiek vorm te geven. Goed zingend, haar lijf als een soepele reflectie gebruikend van tekst en imago komt ze een heel eind. Haar stem gebruik wordt tegen het massale, maar genuanceerde bandgeluid prachtig uitge- mixt. De tegenstelling, het contrast van het tengere lijf en de prachtige, volle en volumineuze stem werken als een machtig wapen. Eigenlijk zijn er voldoende rede nen om Ellen Foley in de armen te sluiten wanneer zij zich natuurlijk zou presen teren. DEN HAAG (ANP). Provinciale Sta ten van Zuid-Holland hebben donderdag besloten de subsidieregeling voor de res tauratie van monumenten in te trekken. Deze maatregel achtten zij noodzakelijk om aan de groeiende tekorten van het fonds voor monumentenrestauraties een einde te maken. Met ingang van volgende week worden geen nieuwe subsidieaan vragen meer in behandeling genomen. Met algemene stemmen werd een derge lijk voorstel van Gedeputeerde Staten kracht die Albee in zijn stuk wist te leg gen. Wat Saunders doet is schermen met kwasi-diepzinnigheden en de woordenbrij die hij daarvoor nodig heeft is niet bij machte dat te camoufleren. Karl Guttmann heeft geprobeerd het stuk met Ellen Vogel en Ton van Duinho ven in de rollen van het oudere echtpaar en Rita Maréchal en Bram van der VÏugt als het wat jongere paar tot voorstelling te verheffen. Hij heeft de kwaliteit van het stuk waarschijnlijk sterk overschat. De aangenomen. De provincie betaalt een ge deelte van de subsidies die de ministeries van CRM en Volkshuisvesting en Ruimte lijke Ordening voor monumenten toe kennen. Op dit moment zou bij honorering van alle lopende aanvragen een tekort ont staan van ruim zeven miljoen gulden. Er is daarvoor bijna 12 miljoen nodig, terwijl dit jaar vier miljoen beschikbaar is. GS vreesden dat dit gat nog groter zou wor den als zij niet ingrepen. Alle lopende aanvragen zullen nog in behandeling worden genomen. Dit geldt ook voor de verzoeken die nog niet bij de provincie zijn terechtgekomen, maar voor het eind van deze week door de ministe ries zijn goedgekeurd. 18.30 U 10 Fazit 55 Jou Amuse let. 22.4 >r dovi i. >r dovi i. v-serit 0- Van. ilversum ending is rbeke en Verbeke -derland. axofonist eombina- itmaakte Five, en iek bezig BALLET: Side Walk (wereldpremiè re). Choreograaf Christopher Bruce. Muziek Constant Lambert. Decor en kostuums Pamela Marre. Glagoliti- sche Mis (reprise). Choreograaf Jiri Kylian. Muziek Leós Jandcek. Decor en kostuums Walter Nobbe en Joop Stokvis. Het Nederlands Danstheater in het Circustheater te Scheveningen. 14 februari 1980. Voorstelling: Het vege lijf. Toneelspel van James Saunders. Vrije produktie van Accolade Producties B.V. Regie Karl Guttmann. Met Ellen Vogel, Ton van Duinhoven, Rita Maréchal en Bram van der Vlugt. Vertaling Louisa Treves. Decor Tanya MacCailing. Premierre 14 februari 1980, Cultureel Centrum, Amstelveen. 5 Jeugd vs. 19.3 gen ei 10.10 D ie. 20.41 15 MuB speel Ellen Foley: hoopvolle expressiviteit in nieuwe songs. (Foto Lex van Flossen) 10 Spot Sona rie. 20.1 .gramffl igetallet Religies progran •mpisch >r Kon» peel® che Wis Songs als Hide Away, What’s a matter Baby en Look at that stupid Girl komen er schitterend uit, maar sterken eigenlijk niet het zelfvertrouwen. Foley acteert als het ware de rollen die bij haar net even te pastiche-achtige teksten passen. In het ene nummer speelt zij de verleidelijke femme fatale, in het volgende het eenza me meisje dat de weg in de grote stad kwijt is geraakt. Omdat zij de inhoud van haar liedjes ook nog eens inleidt en een te nadrukkelijk gebruik maakt van toneelat- tributen werkt zij een zekere sjabloonach tige presentatie in de hand. Zó moet de song uitgelegd worden en niet anders, dót idee. Een werkelijk delen van emoties, of het nou agressie of tederheid is; daar komt het niet van. Ellen Foley heeft haar synthetische voorgeschiedenis dus nog niet kunnen in ruilen tegen een echt natuurprodukt. In potentie is zij evenwel zeker in staat te kunnen uitgroeien tot een werkelijke büh- nepersoonlijkheid waarnaar je om andere redenen dan dat zij er zo fabelachtig vrouwelijk uitziet naar zou kunnen kijken. Juist de expressiviteit in de nieu we song The Deat of a Broken Heart en A Ghost of a Chance doet feilloos aan. Nog wat al te plastic klinken Hitparade, Graham Parker’s Thundering Rain, Cos tello’s Mystery Dance en Jerry Lee Lewis’ Great Balls of Fire. In de finale vindt Ellen pas haar gemak in We belong to the Night en de toegift Every Saturday Night. Heel illustratief voor haar rolvastheid en gebrek aan speelsheid is tenslotte het mo ment waarop een klein meisje haar een ruikertje komt aanreiken. Dan heeft zij niet de kracht om de cadans de cadans te laten en zo’n kleintje in haar armen te sluiten. Foley, is nog iets te zeer een Bar- biepop. JOHN OOMKES AMSTERDAM. Het Quartetto Itali ano heeft in de vijfendertig jaren van zijn bestaan een onwankelbaar goede naam op het internationale podium vero verd. De aparte plaats die het tussen de ensembles van evenwaardige klasse steeds innam, werd daarbij vooral ver oorzaakt door de veelzijdigheid waar mee dit strijkersviertal een breed reper toire tegemoet trad, altijd uitblinkend in ineterpretaties die elk op zich op affini teit met de onderhanden genomen mate rie wezen. Die image van veelzijdigheid werd gis teravond weer bevestigd in composities van Webem, die naast werk van Mozart en Brahms dezelfde muzikale overtuiging in de artistieke benadering kreeg. In We berns tonale Langsame Satz en de daar mee zo contrasterende post-seriële Fünf Satze opus 5 wisselen de resolute, schert sende, bijtende, spookachtige en lyrisch klagende stemmingen elkaar in uiterst kort tijdsbestek af. Vooral opus 5 representeert een enerve rende wereld, waarop het Quartetto Italia no inging met zo’n natuurlijkheid bij het uitspelen van de felste en subtielste nuan ces, dat het hele gebeuren even vanzelf sprekend leek als het overige, vertouwde- re werk. Om het even in welk programma-onder- deel ook, kon je trouwens merken hoe evenwichtig de interpretaties van dit Itali aans Kwartet zijn. De tempi zijn conse quent, de afstemming van de klank en dynamiek nauwkeurig, de concentratie enorm. Een voorname speelstijl, waarin het ware, maar beheerst gehanteerde tem perament op de juiste wijze direct aan grijpt of anders op een boeiende manier onderhuids voelbaar blijft. Een bewonderenswaardige intensiteit die al in de ter opening gespeelde, stevig aangepakte Mozart, KV 589, in Bes, werd aangetroffen en die voortduurde tot en met Brahms’ opus 51 nr 2. Een Mozart waarin de stemmen, evenwichtig op el kaar afgestemd, zingend in elkaar overgingen. En een Brahms met een min stens zo gloedvol timbre, waarin plaats was voor veel warmte en tederheid, die de speciale sfeer van dit opus kracht bijzet. JOHAN VAN KEMPEN In snelle, dynamische bewegingspatro nen vol originele combinaties heeft Chris topher Bruce het jazzy element benut van Constant Lamberts muziek, het concert voor piano en negen spelers uit 1933. Vooral de dansers-in-het-wit bewogen zich met een nadrukkelijke plastiek, als paren, als trio en als sextet. De eerste pas- de-deux (danser-danseres) maakte niet zo’n sterke indruk. Zowel de danser als de danseres leken niet geïnteresseerd. In het tweede en derde deel zijn echter beter geslaagde voorbeelden aan te wijzen. Op merkelijk is het verschijnsel dat de choreograaf kennelijk meer geïnspireerd wordt door snelle, dan door langzame ’tempi. Met name de tamelijk landerige passages, die naast het jazzy element een wezenlijk bestanddeel van de muziek uit maakten, gingen gebukt onder spannings- loze dans, zeker wanneer de danseressen op het toneel waren. Zijn sex-genoten kregen de betere momenten toebedacht door Christoper Bruce. Zelf danser kan hij zich kennlijk moeilijker in een vrouw verplaatsen. Christopher Bruce heeft enorm veel aandacht voor mooie beelden. Als verstilde, esthetische tableaux-vivants plaatst hij het ensemble in allerlei poses. Soms vergezelt de sfeer van sentimentali teit deze fraaie plaatjes, maar dat weke gevoel krijgt niet de kans te overheersen. Snelle vrolijke bewegingspatronen zorgen direct voor contrast. Christopher Bruce is duidelijk een vakman. Een avondvullend programma met een overzicht van zijn totale choreografische werk, zou een wel kom initiatief zijn om het Nederlandse publiek een compleet beeld te geven van Bruce, als choreograaf, maar liefst ook als danser. verzuurd verder in de modder van het leven. James Saunders brengt ze weer alle vier samen. Mervyn nodigt het jonge echtpaar uit voor een etentje, als hij verneemt dat het na een Amerikaans avontuur van ja ren weer in Engeland terug is. De uit komst is natuurlijk een catastrofe, want het betreft een ernstig stuk. Het lijkt een beetje op een aftreksel van Albee’s Wie is er bang voor Virginia Woolf, maar Het Vege lijf mist beslist de dramatische >ri Place J.30 Mc ding Journal gramna Journaal Hen. AMSTERDAM. Paradise by the Dashboard Light was vorig jaar een langdurige nummer-één hit van ene Mar vin Lee Aday, een ongelofelijk zwetende dikzak die zijn handen niet van een fra- giel-sexy dametje kon houden. Hun con versatie, gestoeld op het klassieke Beau ty and the Beast-thema, sloeg bij brede lagen van de bevolking in. Wekenlang draaide het vervelende Toppop eindelijk eens een leuk videootje: Meatloaf en Kar la de Vito op de buis. De werkelijke stem die Karla’s rol zong was evenwel geleend van Meatloafs vori ge tegenspeelster, ene Ellen Foley. Op basis van haar auditieve bekendheid bleek een eigen carrière in ons land moge lijk. Enige maanden na het succes van Pardise by the Dashboard Light rolde de folder al door de brievenbus naar binnen: Are you ready for a Night out with Ellen Foley? Zeg daar maar eens nee tegen, moet menigeen gedacht hebben. Met de lancering van een solo-album van het tot dan toe relatief visueel onbe kende zangeresje kwam onmiddellijk de doorbraak. Night Out werd een gouden album, twee van de plaat getrokken sing les te weten We belong to the Night en What’s a matter, Baby eindigden hoog op de hitlijsten. In sensuele foto’s en intie me verhalen werd het publiek vervolgens kond gedaan van Foley’s tragische jeugd, haar harde zwoegen in de muziektheater- productie The National Lampoon Show en de musical Hair, etcetera, etcetera. Eindelijk kwam haar geschiedenis neer op de verzekering dat zij weliswaar een gemaakte ster was, maar voor het zover kon komen wel degelijk haar ziel en zalig heid op het concertpodium was kwijt ge raakt. De toevalligheid van het meatloaf- succes dankzij de aanwezigheid van een goede componist-tekstschrijver als Jim Steinman en de mogelijkheid haar eerste album door grote namen als Ian Hunter en Mick Ronson te laten produceren, zou den haar carrière alleen maar versneld hebben. Deze week maakt Foley haar concertde- buut in ons land en dat is gezien de hier vertelde voorgeschiednis eigenlijk een testcase voor haar werkelijke capaciteiten geweest. Want hoe lief iemand er in Mies Bouwman’s Telebingo uit kan zien of hoe vaardig zij op de plaat haar stem kan laten opzwellen, alleen liveprestaties ver tellen werkelijk iets over een artieste. hoorspel-achtige constructie van Saun ders produkt laat nauwelijks een toneel- beweging toe en Guttmann mise-en-scène laat dan ook veel te wensen over. In het eerste van de twee bedrijven, dat als een kennismaking bedoeld is, met de persona ges en hun verleden, blijft de schaarse toneelbeweging beperkt tot een enkele draai, soms een loopje, maar dan maakt de mise-en-scène in elk geval nog een zinnige indruk. In het tweede bedrijf is alleen de beweging van Ton van Duinho ven relevant. De overige drie maken zinlo ze ommetjes en bedienen zich van ouder wetse toneelmatige gebaren en wel zó, dat het steeds meer gaat irriteren. Bij Van Duinhoven proefde ik nog iets van overtuiging in datgene waarmee hij bezig was, over de rest van het kwartet kan ik weinig positiefs melden. De voorstelling van Het vege lijf, zoals die nu op de planken staat, doet overleefd aan. Het is alsof je de toneelklok twintig jaar terug hebt gezet en dat er sindsdien geen enkele ontwikkeling op toneelgebied geweest is. De merkwaardige keuze van bijvoorbeeld Ellen Vogels feestjurk, ik wist niet dat het nog mogelijk was. Het decor waarin de voorstelling zich voltrekt bestaat uit bruine totaal beklede meubel-elementen en een bijbehorende kastenpartij. Het doet denken aan onper soonlijke suites van dure hotels. KO VAN LEEUWEN dirigent: ELYAKUM SHAPIRRA solist: JAN WIJN - piano Concertgebouw Kamermuziek, In strumentale serie nr. 4: Quartetto Ita liano, bestaande uit Paolo Borciani, le viool, Elisa Pegreffi, 2e viool, Dino Asciolla, altviool, Franco Rossi, cello. Programma: Mozart, Brahms, We bem. Kleine Zaal Concertgebouw Am sterdam, 14 februari 1980. A Tgenocb sum 2. In •nsumen igaan op 'bben ge- >pen van waar Ne vijs kun. is land te n Neder aandacht ring van lotte een reau U 'acht vat public! zan opti rtlenzen >ij-TROS r via Hl ttnoet 4 omponii over zij nam 1 •edacta Lodie” e nponist end oi Morgei tudiod worde imniste omrij e AMSTELVEEN. Nadat de Engelse toneelschrijver James Saunders voor zichzelf heeft vastgesteld dat hij niet vrij is van egocentriciteit, zegt hij: „Mijn stukken zijn vrucht van dialogen die ik met mijzelf voer”. Na het aanhoren van Saunders toneelspel Bodies, nu in een vrije produktie van Karl Guttmann Het vege lijf geheten, ben je geneidgd te gelo ven dat de auteur héél wat tijd in die gesprekken met zichzelf gestoken heeft. Het vege lijf is in elk geval een aaneen schakeling van tekst, een omhaal van woorden en aan het slot van zo’n voor stelling denk je alleen nog maar met Shakespeare: Words, words, words. Ih Het vege lijf staan twee echtparen tegenover elkaar, een van ongeveer voor in de vijftig, het andere zo’n jaar of tien jonger. Ze hebben elkaar negen jaar niet meer gezien, maar hun gezamenlijke ver leden brengt ze weer samen. Eertijds is er sprake geweest van partnerruil en daar hebben de vier personages zo allemaal hun verdrietigheden en pleziertjes aan beleefd. Het jongere echtpaar, Helen en David, lijkt na al die jaren te zijn herboren en de oorzaak daarvan ligt verscholen in een levensschool-achtige therapie. Gevoe lens lijken niet meer in het geding, maar ze voelen zich tot op het irritante toe prima. Anne en Mervyn hebben dat zeldd- zame genot niet geproefd en ploeteren Concert: Ellen Foley in Carré. Be zetting begeleidingsband: George Meyer (keybords), Jeff Southworth (leadgitaar), Russel Shirley (slaggi- taar), Martin Briley (bas) en Joe Ste- cro (drums). Amsterdam, 14 februari 1980 en het repertoire kreeg een ombuiging naar een moderne richting, waarbij het l Nederlands Danstheater als voorbeeld [moet hebben gegolden. Christopher Bru- Ice, geboren in 1945, was één van de meest [opvallende dansers uit het eerste seizoen [van Ballet Rambert nieuwe stijl. Hij kreeg -/direct zeer succesvolle hoofdrollen toebe deeld: l’Apres-midi d’une Faune (Nijinski/ Rambert), Hazard (Norman Morrice) en vooral Pierrot Lunaire (Glen Tetley). Mor rice en Tetley bleven door de jaren choreografieën maken waarin Bruce soli- eerde. Nog afgelopen zomer had hij een hoofdrol in Tetley’s The Tempest. I De reeks eigen producties als choreo graaf begon voor Christopher Bruce in 1969 met George Frideric, geïnspireerd op de componist Handel. Living Space en Wings volgden. Via onder meer Black Angels, There was a time en vooral For these who die as cattle, een opvallend ballet zonder muziek, belanden we voor zijn creatieve werk in 1980 met zijn laatste twee balletten voor het Nederlands Dans- Wintf theater, Interactions, dat twee weken gele den in première ging bij de Springplank, de aspirantengroep van het Danstheater, ie loc en het nieuwste Side Walk, dat in een oudere versie voor Ballet Rambert be stemd was. Opvallend is de overeenkomst in costu mering tussen Side Walk en Wings, het Winte derde ballet van Bruce. Bij Wings droegen de dansers expressieve, kleurrijke kle ding, de danseressen daarentegen slechts effen wit. In het recente Side Walk een ,r dove soortgelijk contrast. Nu echter fungeren drie respectievelijk in rood, groen en voi blauw geklede danseressen voor het Marol kleurrijke element tegenover het wit van de dansers. Datzelfde rood, groen en blauw was als accent ook terug te vinden in het decor, een compositie in zwart en le cj van steigers en wolkenkrabbers. De totale vormgeving van Pamela Marre mag overigens zeer effectief genoemd worden voor een ballet dat een ochtend, middag en nacht in New York verbeeldt. JAN WIJN - piano programma: Willem van Otterloo - Suite voor strijkorkest Br|tten - Diversions on a theme for piano Sjostakowitsj - Symfonie no 10 entrée f 12,— (a.i.) c.j.p. geldig kaartverkoop en plaatsbespreken aan de kassa van het Concertgebouw, Lange Begijnestraat 13, Haarlem van 10-15 uur; telefonisch 32 09 94 van 12-15 uur. vat ma oor „D gezelschap van Engeland, opgericht in de caban jaren twintig. Door financiële problemen iet Cab moest de van oorsprong klassiek gerichte een g .groep in 1966 een nieuwe koers gaan tzig, i ren. Het aantal dansers werd verminderd als eb

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 19