Consumentenbond schrijft Van Aardenne: kabinet vrijwel Nederlandse interesse tegen loonpauze Frans-Duitse tank in inhuldiging e Terugval invoer olielanden treft Exportkrediet voor Zambia a hertrouwen in niet veranderd” wordt stopgezet West-Duitsland Bedrijven in moeilijkheden Kermisbazen villen eerdere Koorts opmeten Mogelijk deelneming in project Vleeswarensector furieus over keuringstarieven Nieuwe kaassoort Voorlichting uit grafische sector op scholen Unilever-bedrijf mee met acties Kerncentrale in aardbevingsgebied in gebruik gesteld 13 lï NOMIE 1 1 5 FEBRUARI 8 I SE” 1 DEN HAAG (ANP) Minis ter van Aardenne van Econo mische Zaken moet zich met alle kracht verzetten tegen de versterkte politieke druk om W, je aardgasprijzen opnieuw te verhogen. Dit schrijft de Con- sumentenbond in een open brief aan Van Aardenne, die gisteren is gepubliceerd. Aardgasprijs niet opnieuw verhogen 2 bars iner van in ISt AMSTERDAM (ANP). Bij één op de tien Nederlanders is het oordeel over het kabinet-Van Agt in ongunstige zin veran derd na de invoering van de loonpauze, terwijl bij 81 procent de mening niet is veranderd. Dit blijkt uit een vorige maand gehouden NIPO-enquête. Van de ondervraagden zegt 34 procent, evenals 34 procent in oktober vorig jaar, veel vertrouwen te hebben in het huidige kabinet. Veertig procent, tegen 44 procent in oktober 1979, heeft weinig vertrouwen, terwijl 18 procent helemaal geen vertrou wen in het kabinet heeft. Vergeleken met oktober 1979 is onder CDA-stemmers het percentage „veel ver trouwen” toegenomen van 66 naar 74 pro cent. Onder WD-stemmers ging dat per centage van 63 naar 68 procent. Van de PvdA-stemmers zegt 39 procent helemaal geen vertrouwen te hebben in het kabinet, tegen 32 procent in oktober 1979. i thuis koude (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De vleeswarensector is furieus over de door de overheid verhoog de vleeskeuringstarieven met 5 procent. Dit betekent aldus het bestuur van het Produktschap voor Vee en Vlees, dat de slagers zo’n 10 cent per kilo vlees meer moeten gaan betalen. Het staat nog niet vast, in welke mate het Nederlandse bedrijfsleven, het minis terie van Defensie en het ministerie van Economische Zaken zullen bijdragen aan de ontwikkelingskosten. Het is volgens de staatssecrertaris zeer goed mogelijk dat door de levering van componenten waar- Staatssecretaris Van Eekelen van De fensie meent dat het Frans-Westduitse project betrekking heeft op een 4.000 a 4.500 tanks, waarvan de ontwikkelings kosten een miljard gulden zouden kunnen bedragen. Bij een tegen het einde van de jaren negentig geschatte behoefte aan 400 tot 450 nieuw tanks zou Nederland voor eveneens tien procent in de ontwikke lingskosten kunnen deelnemen. DEN HAAG (ANP). Nederland heeft belangstelling voor de nieuwe tank, die West-Duitsland en Frankrijk als opvolger van de Leopard II en AMX-30 gaan bouwen mee Nederlands bedrijven een zekere be kendheid hebben gekregen - radar- tele communicatie- en infraroodapparatuur - een Nederlands aandeel in de ontwikke lingskosten minder dan 100 miljoen zou bedragen. iT NDINA- - Prijs ,50. El- vrijdag serveer E IER =T Bovendien moet het overheidsgeld ook ergens vandaan komen. In het alge meen komt dat uit belastingen. Die wor den direct of indirect gedragen door het particuliere bedrijfsleven. Of ze worden rechtstreeks door het bedrijfsleven be taald, óf ze worden door de werknemers betaald en die wentelen dat op het be drijfsleven af door hogere looneisen. Het belastinggeld dat in noodlijdende bedrij ven gestoken wordt, gaat dus ten koste van bedrijven die nog wel kunnen mee komen. De belastingdruk en het loonpeil zijn hoger dan zij zonder steunverlening aan bedrijven zouden zijn. Dat maakt de concurrentiepositie van de rest van het bedrijfsleven moeilijker. Daardoor wor den er elders minder arbeidsplaatsen geschapen. De neiging arbeidsplaatsen over te brengen naar landen met lagere kosten wordt ook vergroot. Vermoede lijk werkt overheidssteun aan bedrijven in moeilijkheden daarom averechts in op de werkgelegenheid. Het overeind houden van verliesge vende bedrijven wordt ingegeven door de neiging, alle werknemers aan het werk te houden op de plaats waar zij op een bepaald moment werken. We zouden dit kunnen noemen een streven naar werkgelegenheid hier en nu. Maar het economische proces is steeds in bewe ging. Hier wordt werkgelegenheid inge krompen en ergens anders weer opge bouwd. Nog geen week nadat de Franse presi dent Giscard d’Estaing en de Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt in Parijs een beginselakkoord hadden gesloten over de bouw van een tank die in de jaren negentig operationeel wordt, is de direc- teur-generaal materieel van het ministerie van Defensie naar Parijs gegaan om nade re inlichtingen te herkrijgen. HUIZEN (ANP). „Maaslander” is de naam van een nieuwe Nederlandse kaas soort, die deze week op de markt is ge bracht. Het is een twaalf kilo zware kaas van het Goudse type, maar met 25 percent minder zout dan de gangbare „Goudse”. De „Maaslander” is ontwikkeld door een kaashandelsonderneming in Huizen en wordt gemaakt in de coöperatieve zui velfabriek in het Zuidhollandse Arkel. Volgens TASS hebben deskundigen tot in. laarbij ingenieurswerk uitgedokterd en l oegepast dat een veilige en betrouwbare Kploitatie van de centrale verzekerd. In een voorstadium werkte de centrale sinds 1976 en wekte daarbij 405 mega- ratt elektrische energie op. Met de inge- ruikneming van de tweede fase is het ermogen opgevoerd tot 815 megawatt, Idus TASS. Bij de centrale waarvan de precieze gging niet is meegedeeld is een neder- etting gebouwd die Metsamor heet. Het orp heeft alle faciliteiten van een gewoon orp op het gebied van nutsbedrijven, liddenstand, scholen, kleuterscholen en rèches, ontspanning en gezondheid, al- us het persbureau. Het produktschap meent, dat door de stijgende keuringstarieven de concurren tiepositie met het buitenland is verslech terd. Op dit moment weigeren de grote exportslachterjjen de verhoogde tarieven te betalen. Vanuit de sector van de vlees warenindustrie wordt gezegd, dat door de tariefsverhoging de werkgelegenheid in deze sector wel eens moeilijk te handha ven zou kunnen zijn. Gewezen werd op de lagere tarieven in het buitenland. Bovendien wijst het produktschap erop, dat de overheid heeft vastgesteld, dat de overheidstarieven niet meer dan met 3,5 procent mogen stijgen. De mededeling, eerder gedaan door het produktschap, dat naast de tariefsverhoging van 5 procent, de keuringskosten voor kleine bedrijven zouden worden verlaagd, is door de overheid als voorbarig bestempeld. Als we de middelen voor het opbou wen op punten waar nog wel vooruit zichten zijn gebruiken om neergaande bedrijven en bedrijfstakken zo lang mo gelijk in stand te houden, wekt dat an dersom dan men denkt. De werknemers blijven op de verkeerde plaatsen aan het werk, en meestal op den duur ook daar niet. Op deze wijze wordt alles erger. Moet men economie gestudeerd heb ben om dit alles in te zien? Och, een beetje economisch inzicht is nooit weg. Maar gewoon gezond verstand is ook voldoende om de kortzichtigheid een politiek van werkgelegenheid hier en nu door te hebben. Onze voorouders wisten het al lang geleden, toen zij erva- ringswijsheid tot uitdrukking brachten in het spreekwoord: Men moet geen goed geld naar kwaad geld gooien! ROTTERDAM (ANP). De margarine- fabriek Van den Bergh en Jurgens B.V. in Rotterdam, onderdeel van het Unilever- concem, gaat volgende week meedoen aan de acties van de Industriebond FNV tegen de aangekondigde loonmaatregel van de regering. Dit kondigde de bedrijfs- ledengroep van de Industriebond bij de margarinefabriek, waar ongeveer 800 mensen werken, gisteren aan. Men vreest dat de ingreep van het kabinet de positie van de werknemers ernstig zal schaden. Maandagavond namen ongeveer 200 ka derleden van de Industriebond FNV in Rotterdam het besluit de werknemers van vijftig bedrijven in het Rijnmondgebied op te roepen de komende week door mid del van werkonderbrekingen te proteste ren tegen de loonmaatregel van de rege ring. Het is nog niet bekend waar, wan neer en hoelang het werk bij de onderne mingen zal worden onderbroken. Het ligt niet in de bedoeling het werk op alle vijftig bedrijven tegelijk stil te leggen. Elke werkdag zullen de werknemers van tien bedrijven aan de actie deelnemen. Nederland heeft eerder dan enig ander land belangstelling getoond voor het Frans-Westduitse project. De in Neder land gebruikte Centurions en AMX-tanks worden binnen enkele jaren vervangen door de Leopard II, en de vervanging van de al tien jaar in gebruik zijnde Leopard I behoeft eerst in de jaren negentig plaats te vinden, maar een beslissing kan niet lang worden uitgesteld. Zoals bekend is in het verleden bij de bouw van tanks in NAVO-landen steeds sprake geweest van Westduits-Ameri- kaanse samenwerking. De nu van de grond gekomen Frans-Westduitse samen werking behoeft overigens niet te leiden tot één type, beide landen hebben zich het recht voorbehouden, bij het uitblijven van overeenstemming elk een eigen tank te ontwikkelen. Sommige bedrijven kunnen de scher pe concurrentie nog juist volhouden. An dere vallen om of dreigen om te vallen. Daardoor gaan er voortdurend arbeids plaatsen verloren. We kunnen proberen, die door een vertragingstaktiek zo lang mogelijk vast te houden. Moeten er toch ontslagen vallen, dan kan worden ge tracht de overgang voor de betrokkenen financieel te vergemakkelijken. We spre ken dan van een goede afvloeiingsrege ling. Hoe dit in zijn werk gaat kan worden geschetst door drie typerende gevallen op te voeren. Tegenwoordig duiden we dit meest aan als scenario’s. We zijn daarbij vooral geïnteresseerd in de ge volgen voor de werkgelegenheid. Bedrijf A is in de verliezen geraakt. Het kan zijn produktiemiddelen dus niet meer volledig vervangen. De geldschie ters zien er weinig heil meer in. Zich verder in de schulden steken biedt ook voor het bedrijf zelf geen uitzicht. Kun nen ook de lonen niet meer volledig worden betaald, dan zit er niets anders op dan inkrimping of stopzetting. Dat vinden de werknemers niet leuk. Kun nen zij er nog iets aan doen? Bedrijfsbe zetting helpt niet. Moeilijkheden veroor zaken in het betrokken bedrijf betekent dat het moment van afslanking of slui ting nog sneller komt. Maar er is op het eerste gezicht nog een andere mogelijkheid. Bedrijf A maakt deel uit van een onderneming met nog andere vestigingen. Die draaien vanwege dezelfde concurrentiemoeilijk- heden ook niet best, maar er wordt wel enig overschot behaald. De vakbeweging oefent daarom druk uit middelen die verdiend worden in andere bedrijven van de onderneming, aan te wenden om het noodlijdende be drijf kunstmatig in stand te houden Denkbaar is dat de directie, uit vrees voor moeilijkheden met de werknemers in de andere vestigingen, door de knieën gaat en het bedrijf met verlies door laat draaien. Dat lijkt in zo’n geval het minst erg. Hoe werkt dat uit op de werkgelegen heid? Men blijft aan het werk op de plaats waar men tot dusver werkte. Maar in de vestigingen waar het nog een beetje goed ging worden middelen afge tapt die gebruikt hadden kunnen wor den voor uitbouw. Het zieke bedrijf tast ook de gezonde bedrijven aan. Die kun nen niet blijven bijpassen. Op den duur gaat men inzien dat men geld in een bodemloze put gooit. Dan komen de ont slagen toch. Zij zijn alleen uitgesteld. In die tussentijd zijn er vermoedelijk moge lijkheden tot uitbreiding van de werkge legenheid elders verloren gegaan. Het totale resultaat voor de werkgelegheid is dus waarschijnlijk negatief. Bedrijf B is in de verliezen geraakt. De werknemers en de vakbeweging zien in dat er niet valt te ontkomen aan ontsla gen. Maar men bedingt wel een financi eel gunstige afvloeiingsregeling, te be kostigen uit de opbrengsten van de an dere bedrijven van de onderneming. Die kunnen op dat moment zulk een aderla ting nog wel verdragen, maar het bete kent wel dat er middelen worden ge bruikt die anders voor uitbreiding van de werkgelegenheid hadden kunnen worden ingezet. Als de afvloeiingsregeling eenmaal werkt kunnen de omstandigheden voor die andere bedrijven ook gaan verslech teren. Er is dan als extra financiële last de afvloeiingsregeling voor de werkne mers van bedrijf B. Daardoor zullen ook zusterbedrijven die in moeilijkheden ko men sneller omvallen. Wie al eens met dominostenen heeft gespeeld heeft zulk een proces onmiddellijk door. Bedrijf C is in de verliezen geraakt. Er zijn geen andere bedrijven van de onder- DEN HAAG (ANP). De Organisatie van -Fabrikanten van Grafische Eindpro dukten (FGE) start dit vooijaar een voor- lichtingsactie op LTS-en, MAVO’S, HA VO’S en andere scholen om de jeugd te interesseren voor het grafische vak in het algemeen en het werken in grafische af- werkingsbedrijven in het bijzonder. In de FGE zijn alle Nederlandse binde rijen, enveloppen- en papierwarenfabri- kanten, plasticverwerkende bedrijven en een groot aantal kartonnagebedrijven vertegenwoordigd. Volgens FGE-secreta- ris J. Traas is een dergelijke actie hard nodig voor het voortbestaan van de grafi sche industrie. Op dit moment, kan deze bedrijfstak 1370 geschoolde krachten ge bruiken, zo heeft de FGE gisteren meege deeld. De voorlichtingsactie bestaat uit een diapresentatie, die de belangrijkste facet ten belicht van het werk van boekbinder, brocheerder, enveloppen- en papierwa- renmaker en karton- en plasticverwerker. De scholen kunnen ook een informatie blad krijgen. DEN HAAG (ANP). De kinderen en ie kermisexploitanten dreigen de dupe te vorden van het late inhuldigingstijdstip an koningin Beatrix op 30 april. Daarom leeft de Bond van Kermisbedrijfhouders I iremier Van Agt in een brief verzocht de ahuldigingsplechtigheid niet om drie uur s middags, maar eerder op de dag te laten Kchieden. De bond volgt hiermee een- elfde verzoek van de Federatie van Oran- everenigingen. L Sinds de verjaardag van koningin Julia- fca worden in bijna alle Nederlandse ge- leenten kermisattracties gehouden, saarvoor pachtovereenkomsten zijn ge- Boten met de kermisexploitanten. Als de phuldigingsplechtigheid ’s middags pas kaats vindt en op de televisie kan worden gevolgd, dreigt een groot aantal kermisbe- Irijfhouders ernstig gedupeerd te worden Boor een sterk verminderde opkomst. Vooral ook, omdat het voor de kinderen lan te laat wordt nog naar de kermis te |aan, aldus de bond in de brief aan Van Igt. DEN HAAG (ANP). Minister Andries- sen van Financiën voelt niets voor hervat ting van de export-kredietverzekering aan Zambia. Tijdens het wekelijks vragenuur tje in de Tweede Kamer noemde hij het gisteren niet langer verantwoord de dek king van particuliere exportkredieten voort te zetten. Een verzoek de Nederlandse Crediet- verzekeringsmaatschappij op haar be sluitvorming te laten terugkeren werd door de bewindsman van de hand l ewezen. Voortzettini van de dekkin; is vol- l ens Andriessen niet in het belan; van Zambia, dat in de economische ontwikke ling sterk is achteruitgegaan. Volgens de minister is er sprake van een verslechterende betalingspositie en van een grote toename van de schuldenlast. De betalingsachterstanden belopen een bedrag van vele honderden miljoenen dollars. De PvdA-Kamerleden Knol en Pronk be pleitten voortzetting van de dekking, dit om Zambia uit de sociaal-economische impasse te halen. De Consumentenbond schrijft verbijs terd te zijn dat „de honderden miljoenen extra die de consumenten via hun gasre kening betalen aan heel andere zaken worden besteed. In feite komt het erop neer dat het rijk die gelden als gewone belastinggelden behandelt en er begro tingstekorten mee opvangt”. Voor prijs verhogingen van aardgas die dienen om energiebesparende voorzieningen aan te brengen of te ontwikkelen hebben wij begrip, maar verhogingen als pseudo-be- lasting wijzen wij ten sterkste af, aldus de open brief aan de minister. De consument wordt volgens de consu mentenbond het meest direct getroffen door de energiecrisis in zijn verbruik voor verwarming, koken en vervoer; dat wil zeggen in zijn verbruik voor behoeften die redelijkerwijs primair genoemd mogen worden, aldus de brief. De onjuiste handelwijze van de overheid het gebruiken van de verhoog de aardgasinkomsten voor het opvangen van begrotingstekorten is volgens de Consumentenbond binnen de kortst mo gelijke tijd geaccepteerd en goedgepraat door de gevestigde politieke belangen. KEULEN. De vermindering van de nvoer van de olie-exporterende landen lit het Westen heeft de Bondsrepubliek terker getroffen van de meeste andere fidustrielanden, zo blijkt uit cijfers van iet Instituut voor Economisch Onderzoek 'an Noordrijn-Westfalen. Daarentegen is er sprake van een opval- mde toeneming van de export van de lielanden naar West-Duitsland. De uitvoer van de 24 Westerse indu- trielanden aangesloten bij de OESO (Or- lanisatie voor Economische Samenwer ing en Ontwikkeling) naar de dertien enden van de OPEC (Organisatie van )lie Exporterende Landen) is in de eerste cht maanden van het afgelopen jaar met ,7 procent afgenomen. De Westduitse ex- lort naar de OPEC-landen verminderde iet vijftien procent. Uitgedrukt in D-marken daalde de 'aarde van de Westduitse uitvoer naar de ilie-exporterende landen in de eerste acht aaanden van 1979 zelfs met twintig pro- ent terwijl de waarde van de export van Be OPEC naar de Bondsrepubliek met eertig procent steeg, aldus de berekenin- len van het instituut. De terugkeer van dollars die de OPEC- snden voor hun olie ontvangen naar de Westerse industrielanden is verleden jaar at stilstand gekomen. Het instituut in Eeulen verwacht niet dat er dit jaar ver- etering in die situatie zal komen. De ehoefte aan hoogwaardige verbruiks- oederen, kapitaalgoederen en produktie- liddelen van de olielanden is kleiner ge worden. Bovendien proberen de meeste olielanden de toeneming van hun invoer af te remmen en kiezen ze voor een gema lde ontwikkeling van landbouw en indu strie over een langere termijn, aldus het instituut. Het Nederlandse bedrijfsleven heeft het moeilijk. Onze lonen, be lastingen en sociale lasten zijn ho ger opgelopen dan in de belang rijkste concurrerende landen. MOSKOU (UPI). Het Russische pers- I nireau TASS heeft bekendgemaakt, dat in Armenië een nieuwe kernenergiecen trale, de eerste in aardbevingsgebied, in gebruik is genomen. diner- neming die de doodstrijd kunnen rek ken. Er is wel de staat die kan insprin gen. Politici zij ook maar mensen. Die letten op de stemmen van met ontslag bedreigde werknemers. Het moet al gek gaan, wil er door Den Haag geen geld tegenaan gegooid worden. Maar ook in dit geval zijn de moeilijkheden door de te scherpe buitenlandse concurrentie blijvend. Het Haagse geld lost die niet op. Men kan niet blijvend geld in een bodemloze put gooien. Als de geld stroom van de overheid wordt stopgezet, moet het bedrijf toch sluiten of afslan ken. De werkloosheid komt alleen later. „De tekorten van de overheid worden zonder meer doorgegeven aan de indivi duele gasverbruikers, aan wie niemand vraagt hoe zij hun tekorten dekken. En wie mocht hopen dat het hier een tijdelij ke ontsporing van ons fiscale systeem betreft, kan deze hoop wel laten varen”. De Consumentenbond verwijt politieke partijen dat ze deze handelwijze tot ge woonte willen verheffen. Volgens de bond hebben de fractievoorzitters van CDA en WD zeer onlangs alweer „in de richting van de aardgasprijzen gewezen om de tegenvallende economische ontwikkeling op te vangen”. In PvdA-kring is, aldus de brief, zelfs al bedacht om ook de toekom stige aardgasopbrengsten alvast voor de huid financieringstekorten te ge bruiken. irkens- XT* Een elektronische koortsthermometer met een geijkt bereik van +24 tot +42 graden Celsius. Voor metingen onder de tong, rectaal en onder de oksel is een standaardsensor beschikbaar; voor huidmetingen is een speciale sensor ontwikkeld. Na tien uur gebruik moeten de batterijen herla den worden. Het apparaatje is sinds kort in de handel.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 25