Annie Borckink, na gouden rit op 1500 meter rs TRAINER AB GARRETSEN: Ik geloofde in haar, Vierde medaille damesschaatsen in het kortj Kane Invaller: goud op afdaling maar niet in goud” niet uiterste datum” ,,20 Februari II' i, S3 winterspelen 19ÖO lake placid 26 27 SPORT VRIJDAG 15 1980 FEBRUARI B tt stype- Duur; Ouur; 0 uur; 0 uur. Duur dag). >0 tot ietoe- rege- de en ardig- afisch OM B Gearmd genieten Ria Visser (links) en Annie Borckink van hun succes in Lake Placid. tu Annie Borckink huilt na haar overwinning uit in de armen van bondstrainer Ab Krook Annie Borckink (rechts) en Ria Visser feliciteren elkaar nadat zij zich verzekerd hebben van goud en zilver. wijkse Week Joord- emer- K-claim, iten. der eigenlijk, dat Ab Garretsen gister middag in tranen uitbarstte toen „zijn” Annie Borckink de verzamelde elite in Lake Placid in de vernieling schaatste. „Ik heb er altijd in geloofd. Een plaats bij de eerste acht leek me sowieso mogelijk. En toen ik een paar uur voor de start op de 1500 m door de bossen in Lochem liep, zag ik zelfs brons blin ken. Let wel, brons, want aan een gou den medaille heb ik nooit gedacht, hoe wel Annie in de vorm van haar leven was”, stelde Garretsen achteraf. in één klap vergoedde. Hoe vaak had ze er geen gat meer in gezien, omdat er niet meer dan een bijrol in de nationale top voor haar bleek weggelegd. De achtste plaats in het WK van 1978 was tot gisteren haar beste internationale prestatie. „Ik ga maar wielrennen, het schaatsen heeft me niets meer te bieden”, is meerdere malen uit haar mond gekomen. Bijvoorbeeld toen ze aan het begin van het vorig seizoen na de Dynamo Cup met een acute blinde darmontsteking in het ziekenhuis moest achterblijven. digden wel in eikaars nabijheid, maar de zevende plaats voor de Amerikaanse en de achtste voor de sterk teruggevallen Russin waren net zo onverwacht en raad selachtig als de Nederlandse prestaties. In de uitvoering van de Winterspelen te Lake Placid komt nog wel eens kortslui ting voor. Van Mount Hoevenberg bij voorbeeld, waar de langlauf-, biathlon-; rodel- en bobwedstrijden worden gehou den, is het transport niet zo best geregeld. Na de eerste rodelwedstrijden bijvoor beeld moesten de toeschouwers twee uur wachten op transport. Niettemin waren er gisteren weer kijkers naar het Olympi sche strijdtoneel getrokken voor de lang lauf. Zij namen aan in de buurt van de piste kaarten te kunnen kopen. Dat was een misrekening, kaartjes waren alleen te krijgen in Lake Placid. Mount Hoeven berg ligt 10 kilometer van Lake Placid. Een 66-jarige toeschouwer, het wach ten beu op de enige stoeltjeslift, die toe schouwers naar Whiteface Mountain voor de alpine-skinummers bracht, is gisteren gaan wandelen. Tijdens zijn klim kreeg hij een hartaanval en overleed ter plaatse. Woensdag na de openingsplechtigheid toen het busvervoer ook in het hart van Lake Placid tot stilstand was gekomen, raakten acht wachtenden bevangen door de kou. Zij werden met Echte bevriezings verschijnselen naar het ziekenhuis ge bracht. Het voertuig kantelde in de sneeuw, maar sloeg niet om, waardoor een vijftigtal nog net met de schrik vrijkwam. LAKE PLACID (ANP). De Oosten rijkse skiër Leonhard Stock (21) heeft gisteren in Lake Placid het goud op de afdaling gewonnen. Het zilver was voor zijn landgenoot Peter Wirnsberger. Het brons ging naar de Canadees Steve Pod- borski. Stock was naar Lake Placid gekomen als invaller. Hij had namelijk vrijwel het gehele seizoen gemist en slechts aan twee wedstrijden meegedaan. Aan het begin van het seizoen raakte de in Zell/Ziller geboren skiër geblesseerd tijdens de trai ning voor de afdaling van Val d’Isère. Stock, die ter genezing een lichte operatie moest ondergaan, meldde zich pas weer bij de Lauberhorn-afdaling in het interna- tionale wedstrijdveld. De Oostenrijkse skibond nam Stock, i bezig aan zijn zesde jaar in het internatio nale skicircus, desondanks mee naar La ke Placid. Tijdens de trainingen liet hij een dergelijk goede indruk achter dat besloten werd hem te laten promoveren van reserve tot deelnemer. Sepp Wal- scher, de wereldkampioen van 1978 uit Garmisch, moest zijn plaats in de Olympi sche afdaling aan hem afstaan. genote .21,00 l 114,00 5,96 7,88 .‘hnlschr buten toersen. 'oor dit men eun ius aan. 48,50 79,50 00,50 86,00 17,00 40,00 97,00 24,50 80,50 41.50 10,00 54,50 72,50 77,20 15,20 89,00 28,30 63,50 08.00 52,60 02,00 46,00 36.50 24,10 :20,00 31,10 80.00 58,00 37,00 32,60 53,50 82,30 99,50e 77,00 84,50 130,501 02,00 25,00 45,00 55,50 50,50 55,00 57,00 43,60 65.00 14,90 45,60 41,00 43,70 47,10 68,50 33,00 53,60 38,80 11,00 56.50e 42,00 33,50 60,00 61,30 75,30 03,00 32,90 86,00 78,00 23.50 41,00 39,50 48,00 45,20b 22,70 85,00 57,00 53,00 55,50 De rodelbaan op Mount Hoevenberg heeft gisteren een eind gemaakt aan de illusies van twee rodelaars. Dainis Brem- ze (Sovjet-Unie) en oud-wereldkampioen Hans Rinn (Oost-Duitsland) raakten bei den in de twaalfde bocht het contact tus sen slee en baan kwijt. Zowel Bremze. derde na de eerste wedstrijd, als Rinn, zesde, vloog van de baan. Zij klommen wel weer op hun sleetjes, maar verloren zoveel tijd, dat zij het toernooi voor de een-zitters verder wel voor gezien kunnen houden. In tegenstelling tot vier jaar geleden in Innsbruck dient Ab Garretsen nu de prestaties van zijn pupil via de televisie te volgen. De financiën ontbreken nu eenmaal om twee weken in Lake Pla cid te vertoeven. „Niettemin belde onze sponsor op, dat ik alsnog op zijn kosten naar de Verenigde Staten kan. Ik weet nog niet wat ik doe, maar in elk geval zat ik bij de opening er wel aan te denken. Achteraf realiseer je je pas hoe graag je aanwezig had willen zijn”. Ook zonder zijn aanwezigheid rekent Ab Garretsen min of meer op een suc cesvol vervolg van de Spelen. Al tij dens de rit van Annie Borckink tegen Tatjana Barabash zag hij de bevesti ging van Borckinks vorm. „Ze had de laatste binnenbocht en dat was al een groot voordeel. Toen ik de laatste tus sentijd zag, wist ik dat het niet meer stuk kon gaan. Vandaar ook die emoti onele reactie. Later in de herhaling heb ik pas de laatste meters gezien”. „Prima herstel. Proficiat met gouden en zilveren plak. Gerard Wallis de Vries”. Dat is de inhoud van het telegram dat staatssecretaris Wallis de Vries van CRM gisteravond namens de regering aan de Nederlandse damesschaatsploeg in Lake Placid heeft gestuurd. Annie Borckink en Ria Visser behaalden ’s middags goud en zilver op de olympische 1500 meter. Ko ningin Juliana en prins Bemhard hebben vanuit het Oostenrijkse Lech (waar ze wintersporten) een gelukstelegram ge stuurd aan Borckink en Visser. „Als hij erop staat hebben we ons eraan te houden”, zei Kane gisteren weliswaar, „maar ik ga uit van een andere interpreta tie. President Carter heeft me immers ook schriftelijk laten weten dat de regering nog van mening kan veranderen als vóór 24 mei de politieke situatie zich wijzigt. Uiterlijk dan moeten we Moskou antwoor den op hun uitnodiging en voor mij blijft tot die tijd alles open”. In een reactie op het unanieme besluit van het IOC-congres de Spelen normaal doorgang te laten vinden in Moskou, zegt het Olympisch Comité van de Verenigde Staten: „Wij zijn teleurgesteld, maar niet verrast. Wij hebben naar eer en geweten gehandeld en het verzoek van de presi dent van de Verenigde Staten gesteund”. Het Amerikaanse Olympisch Comité ziet, omdat er op korte termijn geen on herroepelijke beslissing valt, geen aanlei ding de training en voorbereiding van de olympische kandidaten te stoppen. Intus sen wordt er wel onderzocht welke alter natieven er zijn indien de Amerikanen over enige tijd toch van Moskou afzien. Kane: „Wij voelen ons echter niet geroe pen eigen Spelen voor de westerse landen te organiseren, omdat we van niemand hiervoor een verzoek hebben ontvangen”. De Britse eerste minister, Margaret Thatcher, raadt de Engelse sportlieden aan niet naar Moskou te gaan. „Wij moes ten beslissen wat wij zouden doen nadat het IOC had besloten de Spelen in Moskou te laten doorgaan. Ons standpunt is dat wij de atleten zullen adviseren niet deel te nemen aan de Spelen”, aldus Thatcher. Zij benadrukte daarentegen wel dat het de sportlieden niet zal worden verboden van regeringszijde naar Moskou af te reizen. (Van onze sportredactie) LAKE PLACID. Hoe vaak ben je al Nederlands kampioen geweest, vroeg een Amerikaanse verslaggever. „Geen enkele keer”, was het opgetogen antwoord van de 28-jarige Annie Borckink, en ze zakte weer gelukzalig terug in de grote stoel op het podium van de collegezaal in het perscentrum van Lake Placid. De Ameri kanen begrepen er niets van maar wie eigenlijk wel? De Nederlandse persverte genwoordigers gaven links en rechts persconferenties om buitenlandse colle ga’s in te lichten over de antecedenten van de gouden-medaillewinnares. enkelbanden. De enkel kwam in het gips. Het bezorgde haar een fikse achterstand op de rest, want eerst in augustus kon ze weer volledig aan de slag. Toch reed ze een goed Nederlands kampioenschap (tweede achter Ria Visser), maar in Ha- mar viel ze met de rest van de Oranje- ploeg door de mand: ze werd twaalfde in het eindklassement, maar - zoals reeds gezegd - de 1500 meter betekende niette min haar Olympische redding. Annie Borckink: „Ik was werkelijk doodop, maar toen ik finishte en de tijd op het scorebord zag, voelde ik niets meer. Ik dacht eerst nog even dat de elektronische tijdwaarneming niet goed werkte”. De elektronica bleek uitstekend te func tioneren en de tijd van Annie Borckink bleef tot aan het eind overeind. Een mooi ere afsluiting van haar schaatscarrière had de Eibergse zich niet kunnen wensen. „Dat ik mocht meedoen aan de Winterspe len, was eigenlijk al meer dan ik had verwacht. In Innsbruck had ik vier jaar geleden echt het gevoel dat deelnemen belangrjjker was dan winnen. Hier heb ik me toch wel anders opgesteld. Met opzet ben ik woensdag niet naar de openingsce remonie gegaan, omdat ik niets aan het toeval wilde overlaten”. De perfecte medaillejacht van het Ne derlandse duo plaatste al het overige op de achtergrond. Sijtje van der Lende slaagde er niet in boven haar krachten uit te groeien. Ze trok als enige van de rijd sters van Ab Krook de lijn van dit seizoen door met een 15de plaats. Zo sprakeloos de redelijk gevulde tribu nes zich vergaapten aan de coup van de Oranje-rijdsters, zo verbijsterd zagen ze de Amerikanen en de Russinnen buiten de prijzen vallen. Beth Heiden, de torenhoge Amerikaan se favoriete, en Natalia Petroesjova ein- strikt te voegen in de pasklare Neder- landse trainingssystemen. Geen won- De afgelopen zomer sloeg voor Annie Borckink het noodlot andermaal toe. In een partijtje handbal scheurde ze haar LAKE PLACID. De gouden medaille van Annie Borckink. op de 1500 meter betekende de vierde Nederlandse in de olympische historie van het dames schaatsen. Twaalf jaar geleden waren Carry Geijssen (100 m) en Ans Schut (3000 m) de eerste winnaressen in Greno ble. Vier jaar later was in Sapporo het goud voor Stien Baas-Kaiser op de 300 m. Vooral dank zij de drievoudige goud- winst van Ard Schenk leverden de Win terspelen in Japan tevens de grootste medailleoogst op, namelijk negen. In In nsbruck zorgden Piet Kleine (goud en zilver) en Hans van Helden (driemaals brons) vier jaar geleden voor vijf hoge olympische onderscheidingen. De dames speelden toen geen enkele rol van bete kenis. tot. fom stockdiv. 145,00 „We zijn volwassen geworden”, ver telden Ab Garretsen en Annie Borc kink aan het begin van het seizoen. In alle kalmte gingen zij hun weg binnen 1 de vaderlandse schaatswereld. Garret- I sen zocht contact met psycholoog Pe ter Blitz. Garretsen wendde zich in I oktober vorig jaar tot Diana Holum. I Garretsen, kortom, wenste zich niet (Van onze sportredactie) LOCHEM. De afloop van de glorieuze race heeft hij zelfs via het beeld scherm niet kunnen volgen. Het goud van Annie Borckink glom niettemin ook voor Ab Garretsen, alsof het zojuist nog eens extra was opgepoetst. Gevoelig als de Lochemer van nature is, liet hij al 300 m voor de finish zijn tranen de vrije loop. Tien jaar heeft hij Annie Borckink als trainer onder zijn hoede gehad. Een decennium lang heeft hij met Annie Borckink gefulmineerd tegen alle wantoe standen binnen het Nederlands schaatsbestel Juist in een periode van bezinning en rust plukte Ab Garretsen de zoete vruchten van jarenlange pioniersarbeid. (Van onze sportredactie) LAKE PLACID. Robert Kane, de voorzitter van het Amerikaanse Olympi sche Comité, ziet 20 februari niet als uiterste datum waarop de beslissing valt over een boycot van de Spelen in Moskou. President Carter herhaalde deze week zijn ultimatum dat de Russische troepen vóór woensdag uit Afghanistan moeten zijn, want anders zouden de Amerikaanse atleten geen toestemming krijgen in juli naar Moskou te vertrekken. Maar op de vraag hoe het mogelijk was dat Annie Borckink en Ria Visser op de 1500 meter zo maar even goud en zilver wonnen, tijdens de Olympische Winter spelen moest iedereen het antwoord schuldig blijven. De winnares zelf had er ook nauwelijks een verklaring voor. Annie Borckink: „Het ging de laatste dagen tijdens de training steeds goed, maar daar durfde ik toch geen conclusies aan te verbinden. In Hamar was er voor de wedstrijd ook niets aan de hand, en daar ging het tijdens de wereldkampioenschappen faliekant mis. Toch kwam ik redelijk ontspannen aan de finish. Bovendien bemoedigde de presta tie van Ria mij natuurlijk geweldig”. Annie Borckink, die de afstand won in de nieuwe Olympische én Nederlandse recordtijd van 2.10.95 (Visser had 2.12.35 nodig en nummer drie, de Oostduitse Sa bine Becker, 2.12.38) had notabene op het nippertje een in de ogen van velen omstre den plaatsje gekregen in de Olympische ploeg. Ze was zelfs in eerste instantie niet eens op de lijst geplaatst. Haar negende plaats op de 1500 meter bij de voor Nederland zo rampzalig verlo pen wereldkampioenschappen in Hamar kon er net mee door om uitzending naar Lake Placid te rechtvaardigen. Omdat er nog een aantal vacatures was mocht ze ook op de 1500 meter en de overige af standen haar geluk beproeven. Het gou den resultaat kan in de staatsgeschiede nis worden bijgeschreven als een van de grootste Olympische surprises. Vijf minuten heeft de gouden droom voor Ria Visser geduurd. Toen zij zeer gedecideerd wereldkampioene Natalia Petrosova in een imponerende tweede helft van hun onderlinge gevecht achter zich had gelaten, stond de 18-jarige met een bovenaan in het klassement. Nooit was ze op de 1500 meter sneller over het ijs gegaan en de afgang voor de Amerikaant- jes en de Russinnen begon zich toen reeds af te tekenen. De psychologische uitwerking van Ria Vissers schitterende race heeft wellicht Annie Borckink mentaal over de drempel geholpen. Anders valt haar succes haast niet te beredeneren. Ze ontnam Ria Visser immers onlangs haar kersverse nationale record. Weliswaar werd door velen die in Davos gerealiseerde toptijd (2.11.35) met een schouderophalen afgedaan, maar dat ze Ria Visser kon verslaan moet Annie Borckink door het hoofd hebben gespeeld toen ze zich naast Tatjana Barabasj-Ave- rina naar de startlijn begaf. Ze liet de Russin, die vier jaar geleden in Innsbruck met tweemaal goud (op de 1000 en 3000 meter) het succesvolst was in het dames- toernooi, meteen duidelijk achter zich. Toch opende ze niet zo snel als Ria Visser en ook de eerste volledige omloop leverde nog een langzamere tussentijd op, maar Annie Borckink sloeg tussen de 700 en 1100 meter haar slag. Via een kolossale rondetijd van 34 seconden raasde haar korte en gedrongen gestalte onweerstaan baar naar het goud. Het goud dat de ellende van vele jaren Om te ontkomen aan de beperkte ver- voersmogelijkheden in Lake Placid trok gisteren een groep toeschouwers met een sneeuwmobiel naar Whiteface Mountain. dan ik had verwacht” „Meedoen was al meer

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 27