Komst Kraay Na zware nederlaag: 4-17 bij Sparta weer dubieus Medailles Dodelijk ongeval bij stockcarraces Zes Nederlanders bij eerste acht in openingsrit Forse boete voor Maier: in Rotterdam Fransman Vigneron „topper schuldig aan auto-ongeluk Zeven spelers buitenspel toto-lotto di winterspelen 19ÖO lake placid 29 19 8 0 VRIJDAG SPORT 1 5 FEBRUARI Klassieker J Ijshockeyers toch tevreden I De Nederlandse doelman Ted Lenssen volledig uitgeteld na de nederlaag van 17-4 tegen de Sovjet-Unie. Zege Gerrie Knetemann aan Franse zuidkust R ist ini’ b 1 ststelln L-terpri? verzeke derlanJ n nog t and® nd lief (Van onze sportredactie) MENTON. Gerrie Knetemann, de Koning van de Prologen, heeft gisteren de openingstijdrit van de Ronde van de Middellandse Zee op zijn naam geschre ven. De ex-wereldkampioen reed op de boulevard van Menton naar een scherpe tijd: 6.14,06 over 5 kilometer. Hij gaat vandaag van start in de leiderstrui van de etappewedstrijd, die de coureurs tot en met dinsdag van de Italiaanse naar de Spaanse grens voert. Aad van den Hoek, Henk Lubberding en Joop Zoetemelk waren de andere Neder landers in de kop van het klassement. Alleen de Belg Jean Luc Vandenbroucke (tweede) en de Fransman Laurent (zesde), de winnaar van de Ronde van de Middel- Nederland Oostenrijk Sovjet-Unie Canada Bulgarije Oost-Duitsland Na twee dagen aan de monitor te heb ben gelegen, werd Koopmans ontslagen met de mededeling dat hij zich bij terug keer in Nederland onmiddellijk in verbin ding moet stellen met een hartchirurg. Hij blijft voorlopig nog aan de Cote d’Azur bij zijn ploeg. „Alleen bemoei ik me er niet te veel mee en heeft sponsor Rody Hoogen- boom mijn taak overgenomen”. Van Impe heeft lang in onzekerheid verkeerd over een nieuwe werkgever. Het probleem was dat hij te hoge eisen stelde en een soigneur, een mecanicien en twee (Van onze sportredactie) LAKE PLACID. Hoe eigenaardig het ook mag klinken na een nederlaag van 17-4, in de wedstrijd tegen de Rus sen hervonden de Nederlandse ijshoc keyers vannacht het zelfvertrouwen, dat tegen Canada spoorloos verdwenen was. Niet de uitslag was bepalend voor die conclusie, maar het vertoonde spel, dat stukken beter was dan in de ope ningswedstrijd. „Als we zo tegen Cana da hadden gespeeld was er heel wat anders gebeurd”, constateerde Hans Westberg. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. De kans is niet denkbeeldig, dat dit weekeinde in de Rotterdamse Ahoy’ de lat bij het polshoogspringen op wereldrecordhoogte gelegd zal worden. De Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie, die met het Rotterdamse sportpaleis zaterdag en zon dag de zogenaamde Ahoy’ International Atletics orga niseert, is er namelijk in geslaagd de Fransman Thier ry Vigeron, die het afgelopen weekeinde met een sprong van 5.62 meter het wereldrecord maar op 3 centimeter miste, voor deze wedstrijd te interesseren. Uiteraard zal Vigneron morgenavond opnieuw een wereldrecordpoging ondernemen, te meer daar hij pittige concurrentie krijgt van twee landgenoten en de Zweed Salas, die allen 5.40 meter achter hun naam hebben staan. Een strijd op wereldniveau dus, waarmee de organi satie bijzonder ingenomen is, want men wil van deze wedstrijd een jaarlijks terugkerend gebeuren maken. Zo zal een poging ondernomen worden deze wedstrijd op de internationale kalender te krijgen, zodat bij een volgende editie veel meer internationale toppers naar de Maasstad gehaald kunnen worden. Parljs-Nice, de eerste belangrijke etap pewedstrijd van het komende wielersel- zoen, kent evenals vorig jaar een ploegen tijdrit: Barbizon-Nemours over 31 kilo meter. Organisator Jean Leulliot heeft besloten de gemaakte tijden te laten doorberekenen in het individuele klasse ment. knechten wilde meenemen. Daarmee is overigens ook deze ploeg niet akkoord gegaan. Alleen Frank van Impe zal zijn broer naar de formatie vergezellen. Een voorwaarde van Ahoy-zijde is dat het publiek zich zal laten zien. „Nou, schrijf dan maar dat ik dit weekeinde een Nederlands record wil springen”, gek scheert Ruud Wielart, die onlangs in Italië de record hoogte van 2.25 meter overbrugde. „Ik meen het nog serieus ook, want in Italië had ik twee goede sprongen op 2.30 meter. Het moet mogelijk zijn boven de 2.25 meter te komen”, aldus de Hoofddorper, die zelf heeft meegeholpen deze wedstrijd nog meer allure te geven. Hij slaagde erin om de Westduitser Tranhart naar Rotterdam te halen. Hoogstwaarschijnlijk wordt hij vergezeld door Mogenburg. Dit duo overbrugde het afgelopen seizoen al hoogten van respectievelijk 2.30 en 2.32 meter. Wielarts poging onderstreept nog eens de wens van de KNAU en de atleten om in Nederland op de in de Ahoy’ aanwezige indoorbaan, waarop in ’73 de Europe se kampioenschappen werden gehouden, een deel van het indoorseizoen te laten afspelen. Geen goedkope zaak vooral, omdat het opbouwen en afbreken van de baan nogal wat tijd kost. Toch zijn er plannen om volgend jaar al te proberen de baan een week lang neer te leggen, zodat de nationale kampioen schappen, een reeks jeugdwedstrijden en tot slot de internationale wedstrijd er afgewerkt kunnen worden. Ricky Knotts vloog met zijn wagen tegen een muur. De 28-jarige Amerikaan was op slag dood. MÜNCHEN (Reuter). Sepp Maier, de 35-jarige voormalige doelman van Bay ern München en het Westduitse elftal, is gisteren door de rechtbank van München een boete opgelegd van 14.000 D-mark, ongeveer 16.000 gulden. DAYTONA BEACH. Bij stockcarra ces in Daytona Beach in de Verenigde Staten is donderdag een dode gevallen. Maier, die 95 maal uitkwam voor West- Duitsland, werd schuldig bevonden aan het veroorzaken van een auto-ongeval. De verwondingen die hij daarbij opliep, noopten Maier voortijdig zijn carrière te beëindigen. De sponsorpot voor het collectief van het Nederlands elftal is weer met hon derdduizend gulden vergroot. Het recla mebureau, dat de werving verricht heeft overeenstemming bereikt met een groot kruideniersbedrijf dat twee jaar geleden ook betrokken was bij de sponsoring van het Nederlands elftal in Argentinië. Eerder werden al overeenkomsten afge sloten met een grammofoonplatenmaat schappij, een producent van kleding en een dagblad. Er worden nog gesprekken gevoerd met andere kandidaat-sponsors. 1. 2. 3. 4. 5. 6. goud 1 1 1 0 0 I 0 zilver 1 1 1 0 0 0 brons 0 0 0 1 1 1 (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Sparta heeft op nieuw twee tegenslagen moeten incasse ren. Eerst kreeg het bestuur te horen, dat Hans Kraay toch hoogstwaarschijnlijk niet aan de slag gaat als trainer en vanuit Engeland kwam het bericht dat Terry Lees niet voornemens is de Noordzee over te steken zolang zijn doodzieke va der nog in leven is. Aangezien er vorig jaar nogal grote ver schillen ontstonden in het voordeel van de ploeg van Peter Post (hoewel Joop Zoete melk, toen nog in Franse dienst, achteraf de wedstrijd won) wilde Leulliot dit jaar meer spanning behouden. Hij werd vooral aan het denken gezet door de overgang van Zoetemelk naar de ploeg van Post. Die ploeg zou niet te verslaan zijn en Parijs-Nice voor de rest oninteressant ma ken. Leulliot heeft er wat op gevonden. Hij gaat alle veertien ploegen van acht renners in tweeën hakken en de ploegen tijdrit volgens klassiek model met vier renners laten rijden. Vóór de start moet elke ploegleider twee groepen van vier aanwijzen. De tijden van elk viertal wor den doorberekend in de individuele rang schikking. Leulliot heeft eveneens aangekondigd veel bonificatieseconden te gaan uitdelen. Er is tijdwinst voor de etappewinnaars, voor de eersten op de bergtoppen en de snelsten in de tussensprints. Hoeveel tijd daar te winnen valt staat nog niet vast. De start van Ahoy’ International Atletics, die ook de jeugdinterland Nederland-België omvat, lijkt ook al door de komst van een deel van de polshoogtop een succes te worden. Op dit nummer kan Nederland uiteraard zelf kwalitatief niet mee, hetgeen wel geldt voor andere nummers waarop de Nederlandse Olympi sche kandidaten Wielart, Koermeling, Schulting, Lok. Borm, Gijsbers, Mirjam van Laar, Tilly Verhoef en Tineke Hidding wel degelijk de sterke Zweedse, West duitse, Luxemburgse en vooral Begische concurrentie partij kunnen geven. Zo verschijnen de Belgen bijvoorbeeld met Paul Thijs, Annemarie Pira, Desruelles, Mare Nevens, Anne- marie van Nuffel en 2.20 meter-hoogspringen: Ann- Ewa Karlsson (1.90 meter) en Stefan Carlsson (2.18 meter). Voor de Nederlandse atleten kansen genoeg om limieten te scoren voor de Europese indoorkampioen schappen, die over ruim twee weken in West-Duits- land worden gehouden. Ruud Geels zal vier weken uit de roula tie zijn na zijn knieblessure opgelopen in de wedstrijd tegen NAC, afgelopen woensdag. Louis van Gaal kan zondag weer spelen. DEN HAAG (ANP). Zeven spelers uit het betaalde voetbal, die aan hun tax waren (drie gele kaarten), zijn geschorst voor twee tot vier wedstrijden. De SC Amersfoort-speler J. Snippe staat vier wedstrijden buitenspel. Hij maakte drie zware overtredingen en bleek in het bezit van een verre van vlek keloos strafblad. De tuchtcommissie van de KNVB legde hem bovendien een boete op van 100. De overige straffen: J. Heezen (Vitesse) drie wedstrijden on voorwaardelijk en een boete van 150; B. van Marwijk (MW) twee wedstrijden on voorwaardelijk en een boete van 200; P. Vermeulen (Roda JC) twee wedstrijden onvoorwaardelijk en een boete van 200; D. Lodeweges (Go Ahead Eagles) twee wedstrijden onvoorwaardelijk en een boe te van 150; P. Koenders (De Graafschap) twee wedstrijden onvoorwaardelijk en een boete van 250; J. Gulpen (MW- jeugd) drie wedstrijden onvoorwaarde lijk. Hoe kansloos dan ook, Nederland liet bij het Amerikaanse publiek een goede indruk achter, al had hetgeen zich in de eerste periode afspeelde weinig met ijs hockey te maken. De tactiek van Oranje was even simpel als overbodig. Met veel lichamelijk geweld moest getracht wor de de Russen uit hun ritme te halen. De tegenstanders raakten inderdaad geïrri teerd, maar dat had niet het door Neder land gewenste effect op hun scorings drift. Na de eerste periode had John de Bruyn, die door Westberg verkozen was boven Ted Lenssen al acht treffers om zijn oren. De Bruyn bleek geen enkele moed te kunnen putten uit de grote inzet van zijn ploegmaten en blunderde min stens vier keer. Rusland kon daardoor heel gemakkelijk zijn superioriteit ten opzichte van de Nederlanders bewijzen. De ijshockey machine uit de Sovjet-Unie bleek overigens ook over menselijke te kortkomingen te beschikken, die tot voor kort voor onmogelijk werden ge houden. Uitgerekend de Russen liepen in de eerste periode tegen de meeste strafmi- nuten op. De langdurigste bankzitter Dick Decloe, die overigens in deze wedstrijd ongenadig werd gewezen op zijn gebrekkige schaatstechniek, zorgde uiterst beheerst en nuchter voor 3-15. Makarov en Bacharov scoorden nog voor Rusland. Corky de Graauw werd Nederlands topscorer door bij een 3-16-stand voor de tweede maal keeper Myshkin te passe ren. De Graauw; „Op zich is het best aardig, die twee doelpunten tegen de Russen. Maar als je dan omhoog kijkt naar het scorebord en je ziet de stand, dan is er niet zoveel reden tot juichen”. Technischdirecteur „Dummy” Smit beschouwde de wedstrijd tegen de op permachtige Russen meer als een leer zaam gebeuren. Smit: ,4e moet wat verder kijken dan alleen dit Olympisch toernooi. Jonge jongens als Patrick Ko- lijn en Henk Hille hebben vanavond dingen geleerd, waar ze weer jaren mee vooruit kunnen”. GERRIE KNETEMANN: sterke proloog in Ronde van Middellandse Zee ande® etalen 3-punts it op rails ntie.de 1695.-. Steeds met vier lijnen spelend daverde Rusland vervolgens onverdroten verder, hoewel de tegenstand van Nederland steeds beter werd. Pas toen Ted Lenssen na vijf minuten in de tweede periode het ijs opgestuurd werd door Westberg, kreeg die tegenstand echter de allure, waaraan later het predikaat zelfvertrou wen zou worden verbonden. In die twee de periode overleefde Nederland zelfs zowaar de Russisch powerplay. Bij een 1-14-stand had Corky de Graauw opnieuw succes. Na 2-15 aan het eind van de tweede periode hield Neder land de Russen in de laatste 20 minuten zelfs op 2-2. Die derde periode speelde zich toen overigens allang af in een heel wat vrediger sfeer dan de eerste. Rus land geloofde het wel en beperkte zich tot wat grappen en trucs en vooral de uiterst begaafde Alexander Maltsev kon zich naar hartelust uitleven met zijn schitterende passjes achterom. Ten aanzien van het trainerschap geldt, dat de kansen dat Kraay gaat functione ren opnieuw tot een minimum zijn geslon ken. Op grond van een recentelijk in Rot terdam gemaakt cardiogram kreeg Kraay het medisch advies er van af te zien. De Rotterdamse hartspecialist De Lier zegde inmiddels wel toe het jongste cardiogram te vergelijken met een cardiogram dat twee jaar geleden is gemaakt in Culem- borg. Mocht blijken dat zich sindsdien een te verwaarlozen verslechtering heeft voorgedaan, dan wordt de zaak opnieuw bekeken. Terry Lees heeft van Sparta tot volgen de week donderdag de tijd gekregen te beslissen of hij al dan niet naar de Rotter damse club komt. Het bestuur heeft hem zelfs voorgesteld een paar keer per week naar zijn ouderlijk huis te reizen om zijn zieke vader te bezoeken. was Helmut Balderis, een grandioos ta lent, maar kennelijk nog wat oneven wichtig. Nadat Larry van Wieren, wie anders, hem een paar keer geprovoceerd had, sloeg hij met zijn stick keihard in op Jan Janssen, die zich toch al niet in zijn element voelde. Het resultaat was een open wond boven het oog van Janssen en een vijfminutenstraf voor Balderis. Nederland mocht daardoor lange tijd met één man meer op het ijs verschij nen, maar van werkelijke invloed was dat nauwelijks. Met vier spelers, die gewoon een beetje harder gingen schaatsen, ging de doelpuntenproduk- tie bij de Russen onverminderd door. Binnen twee minuten werd de voor sprong vergroot van 2-0 tot 5-0. Toen pas kon Nederland iets terugdoen dank zij Henk Hille, die succes had bij de tweede Russische keeper Vladimir Hyshkin. In een wedstrijd voor de voorronden van het olympisch voetbaltoernooi (Zuid- amerikaanse groep) hebben Chili en Venezuela in Barranquilla gelijk ge speeld. Er werd niet gescoord. Argentinië is in deze groep reeds zeker van een plaats in het eindtoernooi. Peru is de voornaamste kanshebber voor de twee de plaats in de eindrangschikking, die ook recht geeft om aan het toernooi in de Sovjet-Unie deel te nemen. De stand aan kop in deze groep is; 1. Argentinië 5-10; 2. Brazilië 6-7; 3. Peru 5-6. B De Nederlanders deden het in de pro loog bijzonder goed. Bij de eerste acht in het klassement waren er zes vertegen woordigd. Opvallend was wel de vierde plaats (een halve seconde achter wereld kampioen Jan Raas) van Jos Lammer- tink, van de HB-ploeg van Henk Koop mans. Deze neo-prof debuteert op een knappe wijze in het peloton van de be roepsrenners. Eerder won hij al de Grote Prijs van Aix-en-Provence. „Ik had daar niet op gerekend”, liet Lammertink weten. Hoewel hij vorig jaar de proloog van de Ster der Beloften op zijn naam schreef en dus al een redelijke reputatie had, reken de Lammertink niet op grootse daden in deze rit tegen het horloge. „Maar toen ik eenmaal mijn tijd had gehoord, hoopte ik toch bij de eerste drie te komen. Nu dat niet is gelukt, ben ik toch weer een beetje teleurgesteld”. DEN HAAG. De uitslagen van de lotto, toto en toto-gelijk zijn: er vielen deze week 50.031 prijzen. Lotto, nummer zes van zondag 10 februari: in totaal 22.784 prijzen. Prijzenbedrag: 1.716.080,50. Inleg: 3.612.758,00. Ie prijs, geen winnaars. 2e prijs: vijf winnaars, die elk bruto 58.346,00 ontvangen. 3e prijs: 96 winnaars, die elk bruto 3.932,60 ontvangen. 4e prijs: 5.132 winnaars, die elk bruto 90,20 ontvangen. 5e prijs: 17.551 winnaars, die elk bruto 26,30 ontvangen. Toto-normaal, nummer zes: in totaal 26.135 prijzen. Prijzenbedrag: 289.615,84. Inleg 536.315,00. Ie prijs: 2528 winnaars, die elk ƒ71,70 ontvangen. 2e prijs. 23.607 winnaars, die elk 4,50 ontvangen. 3e prijs wordt niet uitge keerd vanwege het te hoge aantal winnaars. Toto-gelijk nummer zes: in totaal 1.112 prij zen. Prijzenbedrag: 32.335,77. Inleg: ƒ60.941.00 le prijs: geen winnaars 2e prijs geen winnaars. 3e prijs: 19 winnaars, die elk 454.00 ontvangen 4e prijs: 531 winnaars, die elk 20,30 ontvangen. 5e prijs: 562 winnaars, die elk 16,60 ontvangen. Jackpot voor week zeven: 3.560,96. Hij is niet van plan na deze „waarschu wing” een punt achter zijn carrière als sportdirekteur te zetten. „Ik vind nog wel een oplossing”, zegt hij. „Bijvoorbeeld door niet alle wedstrijden meer te volgen”. Terwijl vrijwel alle beroepsrenners al lang en breed in trainingskamp zitten, heeft de Belg Lucien van Impe, winnaar van de Ronde van Frankrijk in 1976, nog op het nippertje onderdak gevonden in een profploeg. Gisteren deelde ploeglei der Patrick Lefevre van de formatie Marc Carlos mee dat met Van Impe een ak koord was bereikt. landse Zee vorig jaar, nestelden zich tus sen het Nederlandse gezelschap. De Nederlandse ploegleider Henk Koopmans (38) liet zich gisteren voor het eerst sinds zondag weer bij de coureurs zien. Hij werd zondag in het trainings kamp van zijn equipe in Hyères getroffen door een lichte hartaanval en vervolgens opgenomen in het plaatselijke zieken huis.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 29