Israel vreest Europese toenadering tot PLO Hoogspanning rond kabinetsberaad DamiatePers Auto breekt val Burgemeester Schots: Regering vanmorgen bijeengekomen Anti-vloekbond c Londen zou aan andere formule denken Staking Philips Nederlanders in Schotland veroordeeld UITGANGSPUNT NOTA STAATSSECRETARIS: IJmuider Courant Wellicht bordelen op woonschepen Geding over kinderonderwijs buitenlanders IOC: bij boycot geen accreditatie journalisten VS Mogelijk toch militaire hulp voor El Salvador Optreden directie Bijlmerbajes onjuist vraagt omfJJJ „morele steun” Comité tegen „kwellende” belastingdruk Pi VRIJDAG VF 1980 BINNEN- EN BUITENLAND 4 AM Hi-f I 15 FEBRUARI VI wet 1 werk veroi en h den. wet i veroi met donk (Vt VE groe: Spar dere derd waai moei ding in Z ontri rebe mon aan boss DEN HAAG. Als het ka binet vasthoudt aan zijn plan tot overplaatsing van de cen trale directie van de PTT van Den Haag naar Groningen waardoor 1800 PTT’ers zullen moeten worden ontslagen, ontstaat voor Den Haag een rampzalige situatie. Dit zei burgemeester Schols van Den Haag gisteren. (Van onze redactie binnenland) -W ?=ss Ontslagen bij PTT 1 a bijeengekomen om te beslissen over de bezuinigingsplannen. Voorrang jeugd bij tandartshulp over 155,00 Sp (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Het kabinet is vanmorgen onder politieke hoogspanning (Van onze redacite binnenland) MAASTRICHT. De ongeveer 240 per soneelsleden van de met sluiting bedreig de Philips-vestiging in Heer-Maastricht zijn vanmorgen in staking gegaan. Zij doen dit uit protest tegen het uitblijven van een beslissing over de toekomst van het bedrijf. Tot de actie is ook besloten omdat het personeel door de directie wordt geïntimideerd, aldus een woord voerder van de stakers vanmorgen. Gisteren lekte een gheim rapport uit waarin staat dat bij overplaatsing van de (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. Voorrang voor de tandheelkundige verzorging van de jeugd in georganiseerd verband. Dat is een van de belangrijkste uitgangs punten in een nota, die staatssecreta ris Veder-Smit van Volksgezondheid De staatssecretaris zal de Ziekenfonds raad een advies vragen over de mogelijk heid om voor volwassen ziekenfondsver zekerden via een restitutiesysteem (gehele gisteren aan de Tweede Kamer heeft voorgelegd. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. De zogeheten beklag- commissie van de Amsterdamse Bijlmer bajes heeft vandaag uitgesproken, dat de directie van deze gevangneis onjuist heeft gehandeld door mannelijke bewakers op dracht te geven een vrouwelijke gedeti neerde uit te kleden na een bezoek aan haar advocaat. De vrouw weigerde te recht zich uit te kleden omdat zij alleen contact had gehad met haar advocaat en niet met andere gevangenen, aldus de commissie. of gedeeltelijke teruggave van een eerst zelf aan de tandarts betaald bedrag) dan wel via een systeem van bijbetalingen óók (Van onze redactie binnenland) ARNHEM. De Bond tegen het Vloeken heeft gisteren in een verkla ring alle gemeenten en provincies die zijn werk subsidiëren, gevraagd die „morele steun” te blijven geven. Deze verklaring werd gistermiddag voorge lezen door G. Bramer, secretaris van de bond, voor de commissie voor be zwaarschriften van de provincie Gel derland. Bramer zat in deze vergadering voor het eerst aan één tafel met vertegen woordigers van de groep van 177 ka mer-, staten- en gemeenteraadsleden, die eind vorig jaar hebben aangedron gen op stopzetting van de financiële steun door de overheid aan de bond. Dit op grond van „anti-democratische gezindheid” van de bond. De groep van 177 is erover gevallen, dat bestuurslid C. Snoei in 1978 op een jaarvergade ring van de bond in Nijkerk met zoveel woorden heeft gezegd, dat de democra tie in ons land gevaar loopt door het humanistische denken. Volgens Bramer gisteren wordt de groep van 177 gedreven door „een stukje haat tegen de bond”. „De actie is niet alleen gericht tegen de bond zelf, maar in wezen tegen uitingen van het christelijk geloof’, aldus Bramer. Ver tegenwoordigers van de groep van 177 ontkenden dat ten stelligste. Tot de groep behoren overigens geen volks vertegenwoordigers van het CDA. Het bleek in Arnhem, dat een groei end aantal provincies en gemeenten heeft besloten (of zal besluiten) gehoor te geven aan de oproep van de groep 177 om subsidiëring van de anti-vloek bond stop te zetten. Albeda is alleen bereid de koopkracht- eis te laten vallen als hij deze klap met andere beleidsmaatregelen wat kan ver zachten. De inkomensmaatregelen mogen daarbij niet onaantastbaar zijn, omdat Het financieringsprobleem dat daardoor voor Andriessen ontstaat, moet dan weer via andere belastingverhogingen (accijn zen, autobelasting) opgevangen worden. Maar over dit soort „lapmiddelen” is nie mand enthousiast. De i aanvu lijk oi niet ii situati dijk schou voorgi BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van zaterdags van HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning DIRECTIE: Mr. H. C. van der Mije 285 rig jt zwaai te va van tegen dooie zittin harde De zitter houdi gen oi voork initial van gi demei voetsl luidt geheii tiging volgei De te be nieuv verva ren. voors door plan de zu De nadru ger bi voor dient (CDA tegen Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 Sten verk< revh Als de verzekerden eerst zelf hun reke ning moeten betalen wordt, zo stelt de vereniging, het hele systeem van „ver strekkingen in natura” (met gesloten beurs) op losse schroeven gezet. Boven dien zouden de ziekenfondsen moeilijker controle kunnen uitoefenen op de kwali teit van de zorg, omdat de relatie fonds centrale directie van de PTT op niet- vrijwillige basis, 1800 van de 2400 PTT’ers die in Den Haag werken, hun baan zullen verliezen. Volgens Schols kunnen deze mensen, over het algemeen hooggekwalificeerde arbeidskrachten, niet terecht op de Haag se arbeidsmarkt, die toch al met grote problemen kampt. De burgemeester zei gisteren na een gesprek van B. en W. van Den Haag met premier Van Agt en staats secretaris Koning van Binnenlandse Za ken, dat de bewindslieden geen enkel be grip toonden voor de ernstige gevolgen die de overplaatsing voor de residentie en voor de regio-Den Haag zal hebben. Schols omschreef het onderhoud gisteren als „uitermate onbevredigend”. De burgemeester wees erop, dat Den Haag op het moment al 10.000 werklozen ROTTERDAM (ANP). De gemeente Rotterdam denkt aan drijvende bordelen om het prostitutieprobleem in de Maas stad tijdelijk op te lossen. De traditionele rosse buurt Katendrecht zou hierdoor moeten worden ontlast. De woningbouwspecialist van de PvdA- fractie in de Rotterdamse gemeenteraad, Bakema, heeft voor het eerst voorgesteld twee „botels” tijdelijk voor dit doel te gebruiken. Het college van B. en W. voelt hier wel voor. In deze nota ontvouwt Veder-Smit ook haar gedachten over een eigen bijdragere geling of een teruggave-systeem, waar door volwassen ziekenfondsverzekerden zonder extra kosten aanspraak kunnen maken op een breder verstrekkingspak- ket dan waarop ze momenteel bij de tand arts recht hebben. Om meer aandacht te kunnen geven aan het voorkomen van tand- en mondziekten bij de jeugd, zal de tandheelkundige verzorging van kleuters ook moeten worden overgeheveld naar de georganiseerde jeugdtandverzorging (de schooltandarts), zo meent de bewinds vrouwe. (Van onze redactie buitenland) EDINBURGH. Drie Nederlanders, die in een afgelegen huisje in Schotland een laboratorium hadden ingericht voor de aanmaak van amfetaminen (pep), zijn gisteren in Edinburgh, ieder tot twaalf jaar gevangenisstraf veroordeeld. „Dit waren wel de ergste misdrijven op het gebied van verdovende middelen, waar Schotland sinds jaren mee te maken heeft gehad”, aldus rechter Allanbridge, toen hij na een proces van twee weken de vonnissen uitsprak. Volgens de rechter waren door de drie mannen 18, 34 en 40 jaar oud grote sommen geld uitgegeven aan de bouw en uitrusting van het labora torium. Het brein achter de onderneming, een chemicus, heeft in Nederland volgens zijn advocaat waardevol werk verricht voor kerncentrales en constructiebedrij ven. De man was „een briljant” scheikun dige. Bij de inval in het huisje, op 30 septem ber van het vorig jaar, werd door de politie genoeg materiaal gevonden voor de aanmaak van tientallen miljoenen am- fetaminetabletten, elk ter waarde van on geveer vierenhalve gulden op de zwarte markt. Twee van de veroordeelde Nederlan ders blijken overigens destijds te zijn ont snapt uit de gevangenis te Alkmaar, nadat ze waren opgepakt voor het vervaardigen van amfetaminen in een woning in An- dijk. Beiden werden in ons land bij ver stek tot twee jaar gevangenisstraf veroor deeld. (Van onze redacteur in Israel Jaap van Wesel) JERUZALEM. Israëlische ambassades in Europa zijn aan het lobbyen tegen een Brits inititief om de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO bij het vredesproces in het Midden-Oosten te betrekken. Centraal in het overlsg staat een com- promis-voorstel van premier Van Agt dat de twee „dwarsliggers” in het kabinet, de ministers Andriessen (Financiën) en Albe da (Sociale Zaken) met elkaar moet ver zoenen. Beide bewindslieden stonden voor de vergadering nog lijnrecht tegenover el kaar. Albeda heeft zich min of meer neer gelegd bij een bezuiniging op dfe overheidsuitgaven van bijna drie miljard, maar Andriessen vindt dat te weinig. Daarnaast heeft Albeda echter grote moeite met het aan de bezuinigingen ge koppelde inkomensbeleid. De nu op tafel liggende voorstellen betekenen een daling van de koopkracht voor alle inkomens. Zo zou de prijscompensatie op 1 juli zeer sterk worden verlaagd, zelfs het mini mumloon zou dan niet „veilig” zijn. Van Agt zou dat voor die minima willen compenseren via een belastingverlaging. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON-SAN SALVADOR. - De Amerikaanss regering overweegt tocl het Middenamerikaanse El Salvador mill taire steun te verlenen om de dreigend! burgeroorlog te voorkomen. Eerder lie minister Vance weten daartegen te zijn. Drie jaar geleden staakte Washington de militaire hulpverlening aan El Salva dor in het kader van de campagne vai president Carter tegen het schenden var de mensenrechten. Gisteravond zijn in verschillende Salva doriaanse steden zes gebouwen bezet Daarbij zouden ongeveer vierhonderd mensen worden gegijzeld. De acties zjji ondernomen uit protest tegen het juntabe leid. De bezetters van de Spaanse ambassade in de hoofdstad San Salvador hebber twee gijzelaars vrijgelaten. De junta heef de bezetters beloofd 23 gearresteerde ka meraden te zullen vrijlaten. De actievoer ders hebben verklaard de bezetting op te heffen als die vrijlating inderdaad is gere aliseerd. Er worden nog twee diplomaten vastgehouden. Leden van de Volksliga van de 28-ste februari hebben gisteren de bezetting var de Panamese ambassade in San Salvadoi opgeheven. De drie mensen die werden gegijzeld, onder wie de Panamese ambas sadeur, zijn ongedeerd vrijgelaten. Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 arts dan wordt vervangen door die van de patiënt-arts. De Nederlandse Maatschappij tot Be vordering der Tandheelkunde is eveneens ingenomen met voorrang voor de jeugd, i De organisatie betwijfelt echter wel of het hele plan zonodig neutraal gefinancierd moet worden. Er mag best geld bij, zo vindt men. 18.30-19.00 uur 11.30-12.30 uur 3 -■ 15,90 45,85 60,00 180,70 233,00 0,80 De staatssecretaris wil verder de finan ciering van de jeugdtandverzorging in een georganiseerd verband structureren. Als kinderen buiten dat kader om naar een tandarts gaan, zullen hun ouders de reke ning zelf moeten betalen, ook al zjjn ze verzekerd bij het ziekenfonds. Omdat een verschuiving van het accent naar de jeugd de gezondheidszorg niet duurder mag ma ken („budgettair neutraal moet geschie den”) zullen voor de volwassen zieken fondsverzekerden die meer aan hun gebit willen laten doen dan het ziekenfonds nu vergoedt, alleen extra-mogelijkheden worden geschapen als ze daarvoor zelf betalen. (Van onze redactie buitenland) LAKE PLACID. HEt internationaal Olympisch Comité (IOC) heeft gisteren gewaarschuwd, dat Amerikaanse kranten en tijdschrijften geen accreditatie voor de Olympische Spelen kunnen krijgen, als de Verenigde Staten geen afvaardiging naar Moskou sturen. „Indien het Amerikaans Olympisch Co mité geen sportploeg naar de Spelen af- vaardigt, mag het ook geen journalisten sturen”, aldus IOC-directeur Monique Berlioux. Alle aanvragen voor accredita tie moeten voor 15 maart naar Moskou worden gestuurd, samen met vooruitbeta ling van hotelkosten. Een woordvoerder van het organisatiecomité in Moskou zei, dat na die datum aanvragen in geen geval meer in behandeling zullen worden genomen. (Van onze redactie binnenland) BUNNIK. Het Nationaal Comité Ve mindering Belastingdruk gaat het huidige belastingstelsel publiekelijk aan de kaal stellen. In een brief aan de Tweede Ka mer, waarin het comité zich gisteren pit. senteerde, laat het bestuur weten dat hei op zijn weg ligt om op te komen vooi medeburgers, die zowel financieel ais geestelijk worden gekweld door het huidi ge belastingstelsel, „dat het primain recht van de mens aantast: de persoonlij, ke vrijheid.” Het comité wenst, zo blijkt uit de brie aan de Kamerleden, in de eerste plaat een vermindering van de belastingen. Bt. vendien wil het comité een vereenvoudi ging van het belastingstelsel en een humt nere manier van belasting-inning. Volgens het comité heefthet huidige ba lastingstelsell schandalige methoden ot geld te innen, wat tot mensonterends praktijken leidt, terwijl terugbetalinget pas na zeer lange tijd plaatsvinden. Voorzitter G. de Hoop zei gisteren da: het comité niets zal nalaten om ds overheid „de moderne uitbuiter vat onze tijd” aan de schandpaal te spijk» ren voor de manier waarop belastinggeld over de balk wordt gesmeten. Het Natie naai Comité Vermindering Belastingdrui telt volgens de voorzitter nu ongevea drieduizend leden. Engeland zou bezig zijn met een nieuwe formule voor de Palestijnse kwestie aan gezien zij er van uitgaat dat de onderhan- delingen over Palestijnse autonomie op niets uitlopen. Ook de Amerikaanse VN-ambassadeur McHenry heeft er op gezinspeeld dat wel licht een nieuwe resolutie van de Veilig heidsraad nodig is, nu Israel zijn stand punt inzake nederzettingen in bezet ge bied verhardt. Tussen Israel en Amerika is op het ogenblik een hooglopende diplo- Minder positief oordeelt de vereniging over de plannen voor de volwassenenzorg. Invoering van een restitutiesysteem lijkt haar bijvoorbeeld „heilloos”. Dat zou vol gens haar een onoverkomelijke drempel opwerpen voor ae miljoenen ziekenfonds verzekerden, die nu een terecht gebruik maken van de tandheelkundige voorzie ningen. onderhandelingen met werkgevers werknemers dan immers geen enkele zir hebben, zo heeft hij betoogd. UTRECHT (ANP). Een aantal Turk se en Marokkaanse ouders probeert via een kort geding tegen de gemeente Utrecht zo snel mogelijk hun kunderen op Utrechtse basisscholen geplaatst te krij gen. Het geding wordt maandag behan deld. Utrecht heeft al twee jaar een wachtlijst voor buitenlandse kinderen. Oorzaak is het gebrek aan lokalen, leerkrachten en leermiddelen. De ouders zeggen van alles te hebben geprobeerd om hun kinderen op school te krijgen. In Utrecht wachten ongeveer tachtig kinderen in de leeftijd van zes tot twaalf jaar tot een school te worden toegelaten. De ouders van tien kinderen zijn nu naar de rechter gestapt. Zij vinden dat de gemeente Utrecht hen nu al maanden aan het lijntje houdt met vage toezeggingen en beloften waar niets van terecht komt. De gemeente zegt er alles aan toe doen de kwestie zo spoedig mogelijk op te lossen. De georganiseerde jeugdtandverzor ging zou in elk geval alle kinderen van nul tot achttien jaar moeten omvatten. Zij zouden zonder bijbetaling recht moeten krijgen op alles wat de moderne tandheel kundige nu kan bieden. matieke ruzie over de vraag of Israëliërs het recht hebben in de arabische stad Hebron op de Westoever te wonen. De regering van Israel heeft een verklaring uitgegeven dat in beginsel Israëliërs dat recht hebben, zonder overigens nog ope ratieve maatregelen te nemen. Een nieuwe resolutie van de Veilig heidsraad zou behalve erkenning van Is rael ook het recht op zelfbeschikking van de Palestijnen erkennen. De huidige reso lutie 242 van de Veiligheidsraad, die in 1967 is aangenomen, spreekt over Palestij nen slechts als vluchtelingen. De Israëliërs vrezen dat Engeland een nieuwe formule voor zal leggen aan de EG-top die de volgende week in Rome plaats vindt. Een teken dat er iets op komst is is onder meer een communiqué dat de Ierse minister van Buitenlandse Zaken in Bahrein heeft ondertekend, en waar erkenning van de PLO met zoveel worden wordt genoemd. De Israëliërs zien dat als een mogelijke voorloper van een algemene nieuwe EG-formule. Israel is tegen iedere wijziging van reso lutie 242, die op haar beurt door de PLO wordt afgewezen. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Jeruzalem zei, dat een wijziging van deze resolutie het vredesproces in het Midden- Oosten zal verstoren. In september van het vorig jaar al wilde Amerika een nieuwe resolutie in de Veilig heidsraad steunen. Maar verzet van Israel en ook Egypte weerhield de Amerikanen daar toen van. De vraag is of Egypte nu het tweederde van de Sinai terug heeft, en de streefdatum voor de Palestijnse auto nomie in mei nadert zonder dat een oplos sing in zicht is, nog langer bezwaar zal maken tegen een resolutie die expliciet het Palestijnse zelfbeschikkingsrecht erkent. heeft. Ook de enorme kosten van de overplaatsing (een half miljoen gulden per arbeidsplaats en een totale financiële aderlating van twee miljard gulden) wordt door het Haagse college als een ernstig probleem geschetst. Schols zei „geen enkele illusie” te hebben dat de regering de „rijdende trein” nog wil laten stoppen of op een ander spoor wil laten rijden. Hij hekelde de minimale inspraak die het college volgens hem heeft gekre gen bij de kwestie van de overplaatsing. De kamercommissie die zich bezighoudt met de spreiding van de PTT zal waar schijnlijk op 27 februari opnieuw van gedachten wisselen over deze zaak. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 ■tel. adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023-31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: bij vooruitbetaling (Inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post perjaar per post losse nummers buitenland per kwartaal ramp voor Den Haag een uitgebreide tandheelkundige verzor ging te realiseren. De Vereniging van Nederlandse Zieken fondsen zegt in een commentaar op de nota van Veder-Smit blij te zijn, dat zij voorrang wil geven aan de jeugdtandver zorging. ■tr Ambulancepersoneel schiet de 24-jarige Michael Boyle te hulp. De man kwam op de kofferruimte van een geparkeerde auto terecht toen hij van de zeventiende verdieping viel uit een wolkenkrabber. Hij klaagde over wat pijn in zijn rug. De artsen in het Mercy Hospital van Pittsburg waren tevreden over de gezondheid van Boyle.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4