ien mondig voor Gat lor doorkruiste democratisch spel *s Op de loop Hoogtij Prins Carnaval Bouwplan Reigersbossenlaan zonder restricties gesteund Schrijven aan gevangenen Linkende letter Wie heeft een machien? „Aktie ouders en leerkrachten WMB BETER 5 VRIJDAG 15 FEBRUARI 4 VMENDEMENT-KRANENDONK TREKT ÉÉN LIJN MET GEMEENTEWET I LIBERAAL PROTEST BIJ BENOEMING B. LEYEN AAR 99 ZWAK BUURTPROTEST, KRACHTIGE STEUN UIT FRACTIES int CC Bender B.V Piano’s,vleugels en klavecimbels. 'T 1980 IJMOND (Van een onzer verslaggevers) „Rookgordijn Hiaat „Hoger belang” i R’ L |P V J VELSEN. De geheimhoudingsplicht, zoals nu al in de Gemeente wet voor de raad geregeld, gaat zich ook tot het Velsense commissie werk uitstrekken. De raad ging donderdagavond akkoord met een verordening waarin geheimhouding ten aanzien van agendastukken en het in besloten zitting besprokene aan „spelregels” wordt gebon den. Een vrij nauwkeurige afspiegeling van hetgeen in de Gemeente wet momenteel al over deze materie is vastgelegd. De oorspronkelijke verordeningstekst, zoals voorgesteld door B en W, werd aangevuld met een extra clausule op verzoek van het PvdA-raadslid C. Kranen donk om zoals hij zei „exact met de gemeentewet op één lijn te komen. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. „Zonde van ons groen. Wij gaan er iets aan doen”. Spandoeken waarop deze en an dere teksten illustreerden don derdagavond de tegenstand waartegen het college nog steeds moet optornen bij de voorberei ding van een stukje nieuwbouw in Zeewijk. Vanaf de balustrade ontrolden Zeewijkbewoners hun rebelse teksten op het beslissende moment: toen de raad toe was aan het agendapunt. „Reigers bossenlaan”. VAN RIXEL I zo’n drukker DRUKWERK wHM BESTELLEN? GEBOORTE? MS VERLOVING? NiHM HUWELIJK? d Zwijgplicht raad en commissies onder redactie van 'Hans Bongers aan gelijke spelregels gebonden canning (ADVERTENTIES) lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll I »nd 55,00 7 e Salva bezet londeri ;ies zijn untabe jur lur 285 Zeewijkers ondersteunden eind vo rig jaar met hun handtekening een be zwaarschrift waarin nieuwbouw ten kos te van duinterrein, natuur dus, resoluut van de hand wordt gewezen. Na een tegenactie uit PvdA-hoek en felle plei dooien voor bebouwing, tijdens een hoor zitting door wethouder K. W. Bijl, vol hardden 30 bewoners in hun protest. Stemmen, koop, verkoop,^ revisie. keurig met onze bedoelingen overeen. De inbreng van de voorzitter draagt het stem peltje van voorlopigheid. Het laatste komt met de in te voegen tekst volledig tot zijn recht.” in te trekken. „Met dit bouwplan slaan wij twee vliegen in éen klap. Woningzoeken den kan na vaak lang wachten eigelijk een huis worden geboden en voor geestelijk gehandicapten komt met een gezinsver vangend tehuis passend onderdak be schikbaar”. Wethouder K. W. Bijl ging op dezelfde Mevrouw A. Meijer (cpn) De WD’er A. B. J. Koch vroeg - in het vervolg - om eerbiediging van het commis siestandpunt in zaken geheimhouding be treffend. Slechte herinneringen had hij aan een ooit gehouden commissiebijeen komst achter gesloten deuren „omdat me neer de voorzitter op dat punt met collega- wethouders in de noordelijke IJmondge- meenten afspraken had lopen.” Herhaling van zo’n situatie wilde hij voor elke prijs voorkomen. „Het standpunt binnen de betrokken commissie moet de doorslag geven.” hierna haar collega-raadslid M. van Veel- en (CDA) uitspraken te ontlokken over diens fractiestandpunt zoals herhaalde lijk in besloten zittingen van de onderwij scommissie te berde gebracht. Van Veelen hield de kiezen echter angstvallig op elke- aar. „U wilt ons standpunt? Lees daar de betrokken notuelen maar op na”. Een verklaring van onderwijswethouder H. J. SCcheeper klonk hierna als een spijtbe tuiging achteraf. Hij herinnerde aan be noeming en voortijdig vertrek van de heer Van Dorp, eerste gegadigde voor de ge meente, na akties die hij qua vorm en inhoud ten zeerste betreurde. Aanstelling van Leyenaar noemde hij in de nieuwe situatie logisch en vanzelfsprekend „om zijn ontegenzeglijke kwaliteiten”. Het CDA-raadslid M. J. L. L. van Laake besloot het punt „geheimhouding" met de suggestie Commissiebijeenkomsten te verdagen wanneer te elfder ure tot open baar vergaderen zou worden besloten De belangen die de buurtbewoners in ge vaar zien komen zette hij tegenover het huisvestingsbelang. „Ik vraag om medele ven met de duidelijke krepeergevallen die met dit stukje nieuwbouw binnenkort uit de zorgen zijn. Als bewoner van een be trekkelijk nieuwe wijk zat u ooit in het zelfde schuitje. U weet wat het is. Het lange wachten op een huis met alle span ningen die daaraan vast zitten”. Geen enkele predikant of kerkbezoe kers zou de Morgensterkerk aan de Vrijburglaan in Heemskerk ambiëren als zij het opschrift op de kerk serieus nemen en de letterlijke verklaring van het woordenboek toepassen. „Christus de linkende morgenster”, luidt de vers ikele zit de brie! ;e plaats gen. Bo envoudi n hum» 15,90 45,85 60,00 80,70 33,00 0,80 C. Kranendonk (PvdA) nd) nité Vet t huidige de kaak eede K». ;ren pre. i dat hel len vooi :ieel ais et huidi- primaire ■rsoonlr bassadt hebbe ta heef ■rde ka tievoer ig op te is gere omatei Voor de zesde maal dit seizoen gaan de IJmondtrekkers weer op de loop met ditmaal een gecombineerde duin- strandscoutingloop op zaterdag 16 fe bruari. De tocht waarmee tevens een gooi gedaan kan worden naar het lad- derklassement start om 11.00 uur bij het clubhuis van de IJmondtrekkers. Dit is gelegen nabij de tennisbanen aan de Heerenduinweg in IJmuiden. Deel nemers kunnen daarna hun krachten op de afstanden van 2,5, 5, 10 en 21 kilometer de vrije loop laten. Lezers van „Schrijven aan gevangen” kunnen Wei Jingsheng steunen door in beleefd geformuleerde brieven voor zijn vrijlating te pleiten. Deze brieven kunnen verzonden worden naar: His Excellentie Hua Guofeng, Premier. Pe king, Volksrepubliek China. Verdere inlichtingen en voorbeeldbrieven zijn verkrijgbaar bij de Velsense werkgroep voor Amnesty International, Zeeweg 241, IJmuiden, telefoonnummer 02550-14314. id) IOR. - jgt tocl lor mill eigendt der lie e zijn, hingta 1 Salva jne vai ien var Welke burger staat nu op om in navolging van de heer H. Mandos (PPR-PSP) de kreet te slaken: „Laten we in Godsnaam de raadsleden serieus nemen!” 28-ste ing var alvado: werder ambas idige be den on iterendi talingei n. jren da: om dt iter vai 3 spijk» tinggeli it Natio ingdrui mgevee: Hi-fi, video en grammofoonplaten. Spui 12, Amsterdam. Tel: 020-230853. De socialist C. Kranendonk, noemde de aanvullende verordeningstekst noodzake lijk om ten opzichte van de Gemeentewet niet in een scheve zo niet tegenstrijdige situatie te komen. Burgemeester Molen dijk kon Kranendonks juridische be schouwing ten volle onderschrijven. „De voorgestelde extra clausule stemt nauw- Het Carnaval staat weer op losbar sten. Verschillende verenigingen in de IJmond maken zich momenteel sterk om in de komende dagen tot vermaak van de feestvierders hun liederen aan te heffen. Woensdagmiddag beet De Brulboei voor IJmuiden de spits af met een welluidende carnavalsmid- dag voor de kinderen. Zoals de foto toont ging het er best in, die pret. De raad besloot unaniem het ingebrach te bezwaarschrift tegen de voorgestelde nieuwbouw (134 woningen én een gezins vervangend tehuis) ongegrond te verkla ren. Instemming kreeg bovendien het voorstel de bebouwing mogelijk te maken door vaststelling van een bestemmings plan voor het betrokken duingebied aan de zuidkant direct grenzend aan Zeewijk. golflengte verder na een stemverklaring van mevrouw Groot-Water (PvdA) van exact dezelfde strekking. Ook hij vroeg terugtrekking van de laatste handtekenin gen die het bezwaarschrift tegen de voor genomen bouw nu nog overeind houden. De communiste A. Meijer wijdde aan het punt „geheimhouding” (of anti-open- baarheid) een uitvoerig referaat met kwa lificaties als „manipulatie, bedrog en wil lekeur” als harde noten. Voor haar gold als het zwakke punt de vaagheid in wets- en verordeningstekst over zaken die voor geheimhouding in aanmerking zouden kunnen komen. „Zonder nadere omschrij ving halen wij een brokje willekeur in huis en de mogelijkheid een rookgordijn te leggen over bestuurlijke zaken zonder dat daartoe aanleiding behoeft te be staan.” Voor zijn arrestatie in maart 1979 was Wei Jingsheng actief in de beweging voor de mensenrechten die in het najaar van 1978 in Peking werd begonnen. Hij was onder meer de belangrijkste redacteur van het blad „Onderzoeking” dat artike len publiceerde met een kritische inhoud over de vele aspecten van het politieke leven in China. Eind 1978 publiceerde hij een artikel met de titel „De vijfde modernisering”. Daarin stelde Wei, die ook als technicus in een zoölogische tuin werkzaam was, dat China niet alleen een modernisering van de economie behoefde, maar ook een politieke modernisering, oftewel democratisering nodig heeft. Bij zijn proces op 16 oktober vorig jaar werd Wei Jingsheng beschuldigd van het leiden van antirevolutionaire activiteiten en van het doorgeven van militaire geheimen aan een buitenlander. De geheimen betroffen volgens de aanklager informatie over het Chinees-Vietnamese conflict. Andere dissidenten in Peking noemen deze informatie nauwelijks een geheim daar deze was gepubliceerd in een blad dat onder veel kaderleden in China werd verspreid. De eerste aanklacht sloeg op de schrijfactiviteiten van Wei. Naar beschikbare gegevens geoordeeld is hij veroor deeld vanwege het uitoefenen van activiteiten waar hij volgens de grondwet recht op heeft. De variatie aan onderwerpen is daarnaast te groot voor een samenvatting vooraf.” Als opgelegde zwijgplicht hoe dan ook doorbroken wordt hoeft dat nog niet aan de betrokken commissieleden te liggen, zo liet hij vervolgens dóórscheme ren. „Als de pastoor zijn ganzen kwijt is zitten er nog geen dieven in de kerk.” VELSEN. Met 17 stemmen voor en 12 stemmen blanco werd de heer B. Leye naar donderdagavond benoemd tot hoofd van de openbare Moerbergschool. Blanco stemden de voltallige WD-fractie en zes CDA’ers. Mevrouw F. M. de Vries-van Rouveroy van Nieuwaal (VVD) om schreef het stemgedrag van haar fractie in een verklaring als „vorm van protest tegen de kwalijke akties van ouderskant en uit de school zelf rond deze benoe ming”. De nieuwbouw aan de rand van het huidige Zeewijk wordt door de gemeente nadrukkelijk gepresenteerd als combina tie van woonbebouwing en eerderge noemd gezinsvervangend tehuis als leef gemeenschap voor een grotere groep. De laatste voorziening wordt door het minis terie van CRM slechts als onderdeel van een woonwijk acceptabel geacht. Protes ten golden tot nu toe het totale bouw plan, mooit alleen het tehuis. Aversie juist daartegen bleek in de raad wel uit informatie van wethouder K. W. Bijl. „Zelfs Velsenaren die ter plaatse een woning willen betrekken tekenden be zwaar aan tegen „het plan in zijn totali teit”. Een merkwaardige zaak die de wet houder tot nadenken stemde. Burgemeester Molendijk noemde de aantijgingen gericht tot de wetgever „op z’n zachtst gezegd wat overtrokken”. In de nieuwe situatie noemde hij vrees voor willekeur misplaatst „omdat de betrok ken commissie te allen tijde de beslissen de stem houdt”. Een besluit in die kring over beslotenheid volgt altijd op een zorg vuldige afweging per geval, zei hij. „Per soonlijke en materiële belangen vragen op zichzelf al snel om vertrouwelijke afhan deling. Om ook buitenlanders op de hoogte te stellen van de Nederlandse naai- kunst organiseert zuster Van Hilst al enige tijd een naaicursus voor vrou wen van buitenlandse werknemers. Door de groeiende belangstelling voor deze nuttige en vooral practische cur sus is besloten ook de maandagavond hiervoor in te schakelen. De uitbrei ding van de cursustijden heeft echter De nieuwe verordening geeft de voor zitter de bevoegdheid voorlopige geheim houding omtrent stukken en mededelin gen op te leggen als hem dat noodzakelijk voorkomt. De commissie kan zelf ook dat initiatief nemen dan wel tot opheffing van geheimhouding besluiten. Het amen- dement-Kranendonk, donderdagavond voetstoots door het college overgenomen, luidt al volgt: „De voorlopig opgelegde geheimhouding vervalt zonder bekrach tiging door de commissie zelf in de eerst volgende bijeenkomst na afkondiging.” Dat de nu gevolgde benoemingsproce dure verouderd en dus onodoelmatig zou zijn bestreed hij. De suggestie als zou het systeem van de meervoudige voordracht achterhaald zijn wees hij met felheid van de hand. ”„Dat systeem is bepaald niet uit de tijd.” Integendeel, zou ik willen zeggen”. De socialisten en ook het CDA-blok be nadrukten in hun stemverklaring een ho ger belang als de woongelegenheid „waar voor natuurbehoud nu eens opzij gezet dient te worden”. De heer W. N. Koopman (CDA) deed een dringend beroep op de tegenstanders alsnog hun handtekening Een hiaat in het gemeenterecht is al thans voor Velsen weggewerkt met de nieuwe verordening die gaat gelden voor alle commissies van advies en bijstand maar ook voor de commissie verzoek- en bezwaarschriften en de commissies inge steld voor onderzoek gemeenterekenin- gen en toekenning van studiebeurzen. „Inspraak hield in de gegeven situatie in afdwingen van een sbbeslissing waardoor raad en college duidelijk buitenspel wer den gezet. De raad zit op een hellend vlak als voortgegaan wordt met benoemingen volgens het huidige patroon.” Met klem vroeg het WD-fractielid om eindelijk eens duidelijke spelregels voor benoemin gen binnen het onderwijs. „De tijd is rijp om voor inspraak en een werkelijk demo cratische besluitvorming duidelijke regels te stellen”. Het CPN-raadslid A. Meijer probeerde „Tegenover publiek en pers is de situatie zonder aankondiging naar buiten toe dan niet meer terug te draaien.” Burgemees ter Molendijk beloofde de vastgestelde regeling en de consequenties in de prak tijk in de collissie algemene zaken nog eens apart ter discussie te stellen. In een openbare zitting.... De heer Frank Perquin, fractievoor zitter van de PvdA, reikte het Heems kerkse college tijdens de beschouwin gen op de gemeentebegroting voor het jaar 1980 een omvangrijk arsenaal ve gen uit de pan aan. Met betrekking tot het collegebeleid verviel hij in termen als: dilettanterig en volksverlakkerij, hetgeen leidde tot de ontboezemende uitspraak dat het college de edelacht bare achterwerken afveegt met talloze toezeggingen. Bijeengevoegd het gat van Heemskerk, dat Jaap Nijssen (D’66) aanduidde als een zwart gat. Dit heeft volgens het raadslid J. Verhoeve (PvdA) een diepte van anderhalf mil joen gulden. Het college houdt het ech ter netjes en vervat al deze aanduidin gen in een zogenoemde denktank waarin de bezuinigingen langzamer hand voor vulling dienen te zorgen. tekst, oftewel „Christus de loerende of bedriegende morgenster”, zoals de Dikke Van Dalen vermeldt. Maar laat u zich niet linken want dit ketterende opschrift is slechts het gevolg van een linkende letter b, die vroeger deel uit maakte van de Blinkende morgenster. H| Oosterduinweg 29 I tel. 14768 IJmuiden Bouwen waar nog ruimte is. Nabij de Reigersbossen laan is plaats voor woningen. Bebouwing gaat echter ten koste van ruig duinterrein. De gemeenteraad neemt het laatste op de koop toe omdat het huisvestingsbelang zeker in het Velsense zwaarder weegt wel tot gevolg dat meer materieel noodzakelijk is. Daarom roept zuster Van Hilst de IJmondbewoners op ou de, maar nog bruikbare naaimachines beschikbaar te stellen. De naaisters uit alle landen beschikken thans slechts over één machien. Heeft u een oud exemplaar, dan een berichtje naar Els Koning (023-375207) die het apparaat bij u ophaalt. i In oktober 1979 werd de 20-jarige Wei Jingsheng tot een gevangenisstraf van 15 jaar veroordeeld. Daarna wacht hem nog drie jaar ontzegging van de burgerrechten. Deze inwoner van China werkte als elektrotechnicus en redac teur van een niet officieel blad. Hij werd berecht door een rechtbank in Peking op beschuldiging van antirevolutionaire overtredingen. Mevrouw F M. de Vries (vvd): gemeenteraad op hellend vlak

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5