na Felle kritiek raadsleden op in financiën van Moriaan handelwijze welzijnswerkers politienieuws Geen winkelcomplex in panden van Motorence Als inzet van Tet-viering Raad wenst meer inzicht Sportfondsenbad neemt proef met voordelige couponboekjes burgerlijke stand Beverwijk I kort ijmondnieuws subsidie Tijdschema sociaal-cultureel plan in de war Rapportage B. en W. weigerden vergunning S Parkeerverbod op zijweg Voorstraat Fietsende vrouw geschept door auto Goedkeuring aanvullende VRIJDAG 1980 IJMOND FEBRUARI 6 Ter vervanging van abonnementen a Vietnamezen geven nieuwe naam aan het opvangcentrum 4 was er donderdagmiddag (Van een onzer verslaggevers) Mevrouw C. M. Ruurda-Dekker Kapitein Hoek onderhandelde ook zeer bekwaam en vasthoudend met on der meer de Vietnamese, de Duitse en de Nederlandse regering, met het uiteinde lijke resultaat dat zijn nu in Heemskerk zijn. Hij zorgde ook voor een tweede escorte-boot en voor de eerste „opvang” aan boord, na alle ontberingen. Voor deze groep vluchtelingen is hij het sym bool geworden van hulpverlening en vrijheid en in hem wil men ook de gehele bemanning van de reddende boot hul digen. enis ngs- Joh. Dat mse i de rlog ^ster her- dag, een- her- irees zou ede- De officiële naamgeving van het op vangcentrum valt samen met het begin van de Tet-viering en niet toevallig. Die Tet-viering is enigszins te vergelijken met onze jaarwisseling en het is een van de belangrijkste tradities in de vierdui zend jaar oude gescheidenis van het Vietnamese volk, waarvan duizend ja- ren onder Chinese overheersing en hon derd jaar Franse kolonisatie. Spreekuur. Wethouder C. Hienkens van Beverwijk is verhinderd op maandag 18 februari zijn wekelijks spreekuur te houden. WIJK AAN ZEE. Op de zijweg van de Voorstraat ingang tussen de percelen 12 en 18 worden veelvuldig aan beide zijden motorvoertuigen geparkeerd. Burgemeester en wethouders hebben besloten voor beide zijden een parkeer verbod in te stellen. De overwegingen daartoe zijn de nood zakelijke doorstroming van het verkeer en de bereikbaarheid van onder meer een daar gevestigde school en een zusterhuis voor brandweer en ambulancevervoer. KIC-carnaval. In de KIC-kantine is het vrijdagavond carnaval vanaf half negen. weer een gesprek met een grotere groep zal worden aangegaan. Daarnaast opper de hij de mogelijkheid om alleen de be stuurders van verenigingen en buurthui zen bij het overleg te betrekken en niet de geschoolde beroepskrachten. Persoonlijk huiverde hij voor deze maatregel omdat daarmee een stuk democratisch overleg teniet zal worden gedaan. Besluiten over een vervolg van het overleg en de wijze waarop dit zal worden gevoerd zijn pas te verwachten nadat de kleine werkgroep een rapportage van het gebeurde heeft opgesteld. Het krediet van 6000 gulden ter dekking van de voorberei- dingskosten werd goedgekeurd. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. De Erven J. van den Berg, gevestigd aan de Parallelweg 103, hebben aan B. en W. toestemming verzocht om in het perceel Alkmaarseweg 136-140 (Motorence) een winkel (vier winkels) te mogen vestigen. Die toestemming is echter door het college geweigerd. Bij de verkoop van grond in het indu striegebied ten behoeve van de verplaat sing van Motorence B.V. van de Alkmaar seweg naar de Parallelweg is namelijk tussen de Erven J. van den Berg en de gemeente overeengekomen, dat geduren de de eerste vijf jaren na aankoop van de grond op het industrieterrein in geval van verkoop, verhuur of ingebruikgeving van het vrijkomende perceel aan de Alkmaar seweg toestemming van de gemeente no dig is voor het gebruik van het perceel. Criteria voor het verkrijgen van die toestemming zijn volgens die overeen komst, dat het gebruik van de bedrijfs ruimten aan de Alkmaarseweg niet mag leiden tot het voortbestaan van verkeers- congenties of andere ernstige hinder mag opleveren. Met de halfjaarlijkse rapportage hoopt wethouder J. Camfferman een beter in zicht te krijgen in de financiële gang van zaken rond het dorpshuis De Moriaan. Hierdoor kunnen tegenvallers vroegtijdig gesignaleerd worden. Bij de behandeling van het subsidievoorstel ging het raadslid de heer J. Aardenburg (CDA) in op het functioneren van de Moriaan binnen Wijk aan Zee. Zijn betoog bestond uit een lange reeks van loftuitingen waarin hij vooral de opvang van de jeugd noemde. Daarbij kreeg ook de situatie die ontstond door de huisvesting van het Hoogovensschaak- toemooi in het dorpshuis de aandacht. Door het gebruik van de accommodatie voor dit schaakevenement moesten ver schillende verenigingen ijlings een ander heenkomen zoeken. Daarnaast wenst hij van het college te weten in hoeverre de mogelijkheden voor uitbreiding van het jeugd- en bejaardenwerk waren gevor derd. Mevrouw de Hen-Brand haalde in haar betoog de problemen aan die in de afgelopen jaren rond de Moriaan speel den. Zij vroeg zich af in hoeverre het bestuur van de stichting meer inhoud aan het dorpshuis zou kunnen geven. Daarbij vermeldde wethouder J. Camfferman dat de Moriaan een pakket van mogelijkhe den biedt. De moeilijkheden rond het HEEMSKERK. Vrijdagochtend om half negen is een 46-jarige wielrijdster uit Heemskerk aan de Jan Ligthartstraat ter hoogte van de Jacob Marislaan ge schept door een 22-jarige automobilist uit Castricum. •lem bijn lat - p de aan, van van jftig lem uits ïge- t>nd t er zal kle- of •rijs te eed oor BO- eze Jtte op- zul- ade 1 welk doel dan ook de menselijke hulp die kapitein Hoek en zijn mensen boden, een voorbeeld mag zijn.” Over de Tet-viering kan nog worden vermeld, dat daarbij ook alle veijaarda- gen van een familie min of meer gelijk tijdig worden gevierd, maar dat het ook de dagen zijn van de dodenherdenking; eigenlijk dus een bundeling van vierin gen die wij in die vorm niet kennen. Voor de feestavonden hebben de Viet namezen een drumstel en een geluidsin stallatie geleend. De gordijnen uit de kamers dienden op het podium als cou lissen. Vindingrijk was men in het vin den van attributen. De eigen volkscul tuur kon hier met zang en dans worden beleefd. In het programma vinden we als titels van zangnummers „Mijn dorp” en „Onze dorpsschool”. Materieel kon er voor de Vietnamezen hier in Holland veel worden geregeld. Uiterlijk wordt er een feest gevierd met alle feestelijke kenmerken daarvan. Hoe groot de psychische spanningen op deze hoogtijdagen van de Tet, die voor de Vietnamezen van grotere betekenis zijn dan welke feest- of herdenkingsdag ook zoals wij die kennen, waagt van de pro fessionele en vrijwillige begeleiders nie mand te bevroeden. Dat de spanningen van het voorbije jaar en de onzekerhe den van het komende jaar deze groep bootvluchtelingen niet onberoerd zullen laten, staat voor iedereen vast. Maar de taalproblemen zijn nog te groot om hen in staat te stellen hun hart eens te luch ten buiten de dan toch weer kleine eigen groep. De verstilling en de beheersing van de emoties ervaren de professionele Nederlandse begeleiders als een nood waarvoor de officiële hulpverlening nog absoluut geen oplossing heeft gevonden. De Heemskerkse zwenkte plotseling naar links, zodat de automobilist haar niet meer kon ontwijken. Zij is met hoofd en beenletsel per ambulance overgebracht naar het St. Jozefziekenhuis. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK De grote groep Viet namese en Chinees-Vietnamese vluch telingen in het voormalige ziekenhuis heeft donderdagavond de zogenoemde Tet-viering ingezet met de onthulling van de zelf gekozen naam voor het op vangcentrum. Unaniem stond zowel voor de Vietnamese als de Chinees- Vietnamese groep vast, dat het centrum het Kapitein C. Hoek-centrum zou moe ten gaan heten, naar de kapitein van het schip de Neddril 2, waarmee zij uit zee zijn gered, nadat verscheidene schepen voorbij waren gevaren. verkoop van seizoenabonnementen geen succes is geworden. Begrijpelijk, want als men bij voorbeeld in een hele zomer maar tien keren is gaan zwemmen, dan kwam de gemiddelde prijs van een bad veel te hoog te liggen. De Raad van Beheer van het zwembad heeft zich daarom onlangs beraden of er geen beter systeem zou kunnen worden ingevoerd voor de trouwe bezoekers. Het seizoenabonnement bestaat sinds 1975. Het kostte voor de hoofdkaart 53,- en voor de vervolgkaarten voor de overige gezinsleden 26,50. Daarnaast zijn er tien- badkaarten die voor volwassenen 25,- kosten en voor de jeugd 23,25. De nieuwe couponboekjes, die thans bij wijze van proef worden ingevoerd, bevat ten vijftig kaartjes a 2,- per stuk. Het seizoen abonnement was alleen geldig tus sen 1 mei en 1 september. Het couponboekje kan het gehele jaar door, dus zowel in het overdekte bad als in het verwarmde buitenbad worden ge bruikt en dat dan gedurende een periode van drie jaren. De coupons gelden voor het recreatief of vrij zwemmen en ook voor het dameszwemmen op de woens dagmorgen. Het grote voordeel is, dat de coupons niet persoonsgebonden zijn. Dat betekent, dat het gehele gezin de kaartjes mag ge bruiken, maar dat deze ook kunnen wor den doorverkocht of weggegeven aan buurkinderen, kennissen of een logé. Die profiteren dan ook van het goedkope ta rief. Een ander voordeel is, dat aan kleine kinderen geen geld of abonnement meege geven hoeft te worden naar het zwembad. Verlies of diefstal is dan onmogelijk. Zij behoeven alleen maar één kaartje mee te nemen. Daarnaast zullen de tienbaden- kaarten voor volwassenen en kinderen blijven bestaan. Uitgerekend is, dat in het Sportfondsenbad in Beverwijk sinds no vember 1965 zo’n zes miljoen baden zijn genomen. In 1965 kwam het fraaie overdekte zwembad gereed. In juli 1972 werd het uitgebreid met een verwarmd buitenbad. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De raad wil meer inzicht in het wel en wee van de Stichting Dorpshuis in Wijk aan Zee. Dit moet mogelijk worden door een halfjaarlijkse rapportage van de stichting over het financiële reilen en zeilen van de Moriaan. Daarnaast zal bekeken worden op welke termijn twee raadsleden in het bestuur van de stichting zitting kunnen nemen. Nederlandse alsmede de zinnen. Maar eerst om vijf uur de onthulling van de nieuwe naam van het opvangcentrum. Kapitein Hoek kon daarbij zelf helaas niet aanwe- De vietnamezen zeggen het zelf zo: ”De Tet komt, de Tet gaat. Na een kring loop van 360 dagen geeft de Schepper aan onze wereld weer het kleurrijke lentekleed en dat intense lentegevoel van hooggespannen verlangens en ver wachtingen”. Heimwee geeft dat „naar een lentehemel vol roze perzikbloesem in het noorden en de lieflijke goudgele forsythia in het zuiden”. Men spreekt over een kringloop van 360 dagen, want gedurende vijf dagen wordt het Tet-feest van de vernieuwing gevierd. Er worden nieuwe kleren ge maakt, voorouders worden herdacht en één van de vele tradities in dit kader is, dat de kinderen een muntje in een rood envelopje ontvangen. De Vietnamezen en de Chinees-Viet- namezen die elkaar als bevolkingsgroe pen niet altijd even goed verdragen, le ven in Heemskerk in een goede ver standhouding. Min of meer door ruimte gebrek gedwongen viert men evenwel het Tet-feest afzonderlijk, respectieve lijk in het opvangcentrum en in het buurthuis „De Zandkraai”. De verschil lende programma’s vermelden onder meer het zingen van het Nederlandse en het Vietnamese volkslied, toespraken, koorzang, toneel solozang, Vietnamese dansen en een gezamenlijke maaltijd. Voor deze feestavonden op donderdag 14 en vrijdag 15 februari zijn ook de begeleiders uitgenodigd, Heemskerkse contactge- mee de voorstellen van de kleine werk groep in het niets eindigden terwijl de meerderheid haar instemming betuigde. Door deze overheersing werden de inspre kers uit voornamelijk het verenigingsle ven afgeschrikt. „Hetgeen de beroeps krachten uit onder meer het buurt huiswerk daar naar voren brachten is een regelrechte onderschatting van het vrij willigerswerk. Denken de beroepskrach ten dat zij de enigen zijn? Dan wil ik dat aanloopkrediet van 6000 gulden gebrui ken om dat uit hun hoofd te praten”, zo voegde mevrouw Ruurda daar fel aan toe. Burgemeester J. H. Kok onthult de nieuwe naam voor het oude St. Jozelfziekenhuis: het Kapitein C. Hoek Centrum. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Het Sportfondsenbad in Beverwijk gaat een proef nemen met de invoering van couponboekjes die de tot nu toe uitgegeven seizoenabonnemen ten gaan vervangen. De couponboekjes blijven drie jaren geldig en hebben vele voordelen. De verkoop van de coupon boekjes begint op maandag 25 februari. Het slechte weer in de afgelopen zomers is er mede de oorzaak van geweest, dat de De Erven J. van den Berg kunnen nu het perceel aan de Alkmaarseweg 136-140 ver huren aan Alog B.V.. Daarbij is het de bedoeling op een gedeelte van de begane grond vier aparte winkels in te richten: een bakkerij, een slagerij, een groentewin kel en een levensmiddelenafdeling. Het resterende gedeelte zou dan worden ge- BEVERWUK. De openbare informa- tiebijeenkomst van 5 februari over de sociaal-culturele planning stond donder- dagavond centraal bij de raadsbehande- ling van het krediet ter dekking van de aanloopkosten. Met name de raadsleden mevrouw B. de Hen-Brand en mevrouw C. M. Ruurda-Dekker deden uitvoerig verslag van de bijeenkomst en kwamen tot de conclusie dat de geschoolde wel zijnswerkers door hun overheersend op treden die avond andere deelnemers uit het sociaal-culturele leven de mond snoerden. De heer G. J. van Ruiven (PPR-PSP) wenste niet uitvoerig in te gaan op de informatiebijeenkomst die geheel de mist in ging. Van dit mislukken noemde hij wel de consequenties, zoals de tijdsplanning dorpshuis vonden volgens hem een oor zaak in het karakter van Wijk aan Zee. Doordat deze plaats als kleine gemeen schap te midden van enkele grot? stedelij ke gebieden ligt is van een dorpskarakter geen sprake. Hierdoor is het verwachting spatroon van de Moriaan achterhaald. In verband met de mogelijke uitbreiding van activiteiten, zegde wethouder C. J. M. Bo- dewes toe middelen te zoeken om naast de sportactiviteiten ook andere voorzienin gen te stimuleren. Op de vragen over de huisvesting van het Hoogovensschaak- toemooi in de Moriaan antwoordde hij hierin geen problemen te zien voor de toekomst. Door de spoed waarmee de organisatie dit jaar gepaard ging kwamen de vaste gebruikers van het dorpshuis in de verdrukking. Dit kan voorkomen wor den als volgend jaar tijdig een alternatie ve accommodatie voor de verenigingen aangewezen wordt”, aldus wethouder Bo- dewes. Tenslotte vermeldde wethouder C. J. M. Hienkens dat hij welwillend stond tegen over een uitbreiding van de moge lijkheden voor jeugd- en volwassenen- werk, hetgeen bij raadslid A. C. Hoo- geboom de opmerking ontlokte dat daar bij niet de prioriteitenlijst uit het oog moest worden vertonn. Het voorstel tot subsidieverhoging werd door de raad aan genomen. zig zijn. Hij verblijft op het ogenblik in West-Afrika. Zijn vrouw, die wel zou komen, kreeg op het laatste moment griep. Burgemeester J.H., vergezeld door mevrouw Kok, trok het doek voor de lange naam weg, naar hij zelf zei als plaatsvervanger van Kapitein Hoek. Eén van de bewoners van het centrum, de heer Nguyen Quang Due hield echter eerst een toespraak: „Het oude jaar op de maankalender staat op het punt plaats te maken voor een ander, nieuw jaar. Wij zullen dat oude jaar maar moei lijk kunnen vergeten; dat jaar met voor ons zoveel zorgen, opwinding, rouw en spanning. We beleefden gruwelijke tij den en angstige momenten, totdat bij toeval kapitein Hoek in ons leven kwam. In ruil voor grote verhezen genieten we weer de vrijheid en het recht op een eigen leven. Veel personen en organisa ties hielpen ons met en tijdens onze laatste reis naar de vrijheid”. De heer Due het een lange opsomming volgen, om vervolgens te verhalen welke rol kapitein Hoek en zijn bemanning daarbij speelden. De nieuwe naam van het opvangcentrum is bedoeld als een symbool voor de dank van de Vietname zen en tevens als een voorbeeld. „In de toekomst zal dit centrum voor verschillende doeleinden gebruikt gaan worden, maar we hopen, dat voor bruikt voor magazijn- en dienstruimten. De Erven J. van den Berg hebben B. en W. laten weten, dat als geen toestemming voor een ander gebruik van het perceel zou worden gegeven, Motorence zich dan gedwongen zou zich zich weer aan de Alkmaarseweg te vestigen. Het standpunt van het cohege, toege- licht door wethouder F. Kaebisch, is, dat elke bedrijfsvestiging in het onderhavige perceel, waarbij de parkeer- en verkeers druk binnen de voor deze woonomgeving aanvaardbare normen blijft, in principe toelaatbaar is. Maar gezien de oppervlakte en de aard van de beoogde winkelvestigingen is de conclusie van B. en W. dat deze voorgeno men vestiging niet binnen die normen blijft. De commissie voor beroep- en bezwaar schriften uit de raad is van mening, dat B. en W. de gevraagde toestemming terecht hebben geweigerd. De gemeenteraad is overigens niet ge rechtigd deze beslissing van het cohege ongedaan te maken, want de bevoegdheid tot het verlenen van de toestemming is uitsluitend voorbehouden aan het cohege. die nu geheel achterop is geraakt. Hij vroeg zich af of het de gemeente nu niet past initiatieven te nemen. Los van haar fractie bracht mevrouw B. de Hen-Brand een eigen lezing van het gebeuren op 5 februari. Daarbij sprak ze haar zorg uit over de gang van zaken op deze avond en het afschrikeffect dat daar eventueel uit voort zou komen. „Ik denk dat we nooit meer zoveel mensen op de been krijgen voor de culturele planning”, aldus me vrouw De Hen die het verloop van de avond als een aanfluiting voor de demo cratie bestempelde. „Goed geschoolde welzijnswerkers drongen hun mening aan anderen op. Het geheel eindigde in een verwarrend gekrakeel dat het gehele schema van de kleine werkgroep in de war schopte”. Dit betoog werd door dat van mevrouw C. M. Ruurda-Dekker on derstreept. Zij bestempelde het verloop als een dictatuur van de minderheid waar- Het verdere verloop van de sociaal-cul turele planning zal volgens wethouder J. Camfferman in belangrijke mate afhan gen van de rapportage, aan de hand van de notulen van de bijeenkomst. Momen teel buigt de kleine werkgroep zich al over de resultaten en hoopt binnenkort de kernpunten op een rijtje te kunnen zetten. Wethouder J. Camfferman zocht daarbij naar een andere organisatievorm voor het vervolg op de informatiebijeenkomst van 5 februari. Hij dacht onder meer aan de mogelijkheid eerst een kleinere groep uit het sociaal-culturele leven te horen waar na met de resultaten uit zo’n bijeenkomst Aangehouden Donderdag hield de politie een 22-jarige Westduitse automobi list aan op de Relweg in Wijk aan Zee met een te hoog promillage alcohol in het bloed. De Westduitser liep al in een ont zegging van de rijbevoegdheid. Zijn auto is derhalve in beslag genomen. Doodgeschoten De politie van Be verwijk heeft een zwaar gewonde hond doodgeschoten die vannacht was aangere den door een automobilist op Rijksweg 9. Geen voorrang Donderdagmiddag verleende een 16-jarig meisje uit Heems kerk dat met haar bromfiets de Maere- laan in Heemskerk naderde vanaf de Jean Monnetstraat, geen voorrang aan een eveneens 16-jarige bromfietsrijdster uit Heemskerk, die op de Jean Monnetstraat reed. Het meisje is met verwondingen overgebracht naar het St. Jozefzieken huis. GEBOREN: Martijn M. z.v. A. Zwaan en A. M. van Delft, Richard z.v. G. J. van Engelen en A. M. van Gelderen, Saskia d.v. C. van ’t Wel en M. R. Stappers, Roel z.v. K. Schenk en M. G. C. de Winter, Fabiëne E. M. d.v. H. W. M. Bleijendaal en N. Nijhof, Mike z.v. S. Romero Carpe en G. Niemeijer, Red- mar z.v. H. J. Riemersma en IJ. van der Meer, Micha z.v. H. J. Tiecken en D. van Marmeren, Maria M. d.v. H. Dorgelo en C. J. A. M. van Eerden, Jasper z.v. P. J. van Aalzum en M. J. Schutter. ONDERTROUW: R. Kossen en D. L. Broers, H. A. Pekel en C. J. Talens, H. Klingers en H. C. Oldenburg. GEHUWD L. P. Janssens en W. A. de Jong P. Jongeling en J. G. J. van Beuningen, T. M. Dekker en S. M. Pirovano. OVERLEDEN: E. Uphaus, 91 jaar, C. van Gooi, 68 jaar, geh. met C. Belterman, E. Vlootman, 58 jaar, M. J. Schermer, 54 jaar. Carnaval. In het buurthuis ,.,Wijk aan Duin” aan de Beverwijkse Wilgenhof- laan wordt zaterdagmorgen 16 februari van half tien tot elf uur een carnavalsfeest gevierd met de kinderen van vier tot twaalf jaar. De kinderen komen zoveel mogelijk gecostumeerd. Er is een spook huis, een minikermis, kleigooien, twisten en nog velerlei andere attrakties. Toe gangsprijs een gulden.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 7