Amsterdam wil water blijven leveren t Politici willen economische ontwikkelingen beïnvloeden Fokker met terugwerkende kracht baas in eigen huis burgerlijke stand l|h over STATENLEDEN MISSEN NU INSTRUMENTEN Proloog in Vrouwencafé „Ongerustheid radio-actieve bron niet nodig” r r 9 8 JVRUDAG 15 FEBRUARI 1980 IJMOND VELSEN i (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL. Wanneer de aan- leelhouders van de NV Koninklijke Nederlandse Vliegtuigenfabriek Fok ker op 28 februari instemmen met mtbinding van de fusie met het West- luitse VFW, zal Fokker met terug verkende kracht tot 1 januari 1979 veer op eigen benen staan. Het aan- lelenpakket van vijftig percent in de tentralgesellschaft VFW-Fokker (die 3p haar beurt voor 100 percent aan- leelhoudster is van zowel Fokker als ItFW) zal door de Konkinklijke Fok ker worden ingeruild voor de volle lïonderd percent aandelen Fokker. Kansarmen Medeburgers (Van onze verslaggevers) HAARLEM. Buitenlanders zelf dienen de belangen van bui tenlanders die in Nederland wo nen en werken te behartigen. Daartoe is een brede, politieke organisatie nodig waarin buiten landers van verschillende natio naliteiten samen werken. Vanuit die gedachte heeft een zestal bui tenlanders uit Haarlem en omge ving de Politieke Partij Migran ten Unie opgericht. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De provincie heeft bitter weinig middelen om de economische ontwikkelingen te beïnvloeden. Daarom is het hard nodig, dat het rijk bevoegd heden aan de provincie afstaat, waarmee op economisch terrein sturend kan worden opgetreden. Ot er deze conclusie waren Pt dA, PSP en PPR het donderdagmid dag roerend eens bij de behande ling van de „Proeve van een pro vinciaal economisch beleidsplan” in de Statencommissie voor eco nomische zaken. I (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De kans dat de infiltratiewerken in de Kennemer duinen en ’t Kraansvlak voorlopig worden uitgesteld is groter gewor den. Een brief van B. en W. van Amsterdam aan het provinciaal bestuur van Noord-Holland heeft daarvoor gezorgd. B. en W. schrij ven bereid te zijn tot levering van duinwater (uit de Amsterdamse waterleidingduinen) tot 1985. Het provinciaal bestuur is er altijd van uitgegaan, dat Amsterdam niet zou willen terugkomen op de beëindi ging van het levenringscontract met ingang van 1982. Daarom zou men onverwijld met de infiltratie moeten beginnen, zo was het betoog van GS. Dat betoog is nu dus op losse schroeven gekomen door de brief van Amsterdam. 5 te Infiltratie Rijnwater in ie Kraansvlak niet nodig 20 ntants, Buitenlanders in Haarlem richten politieke partij op doorgronden?”, de helft van het bedrag dat de Westduitse overheid tot nogtoe in VFW heeft gesto ken om de gevolgen van de stopzetting van de produktie van het onverkoopbare verkeersvliegtuig VFW-614 op te vangen. Voor andere schulden die VFW nog aan de Bondsregering heeft, kan Fokker niet aansprakelijk worden gesteld. Fokkers echtscheiding komt ter sprake op 28 februari tijdens een buitengewone aandeelhoudersvergadering van de NV Koninklijke Nederlandse Vliegtuigenfa briek Fokker. De belangrijkste aandeel houders zijn de Algemene Bank Neder land, de NV Verenigde Machinefabrieken en Northrop Corporation in de Verenigde Staten. Deze drie ondernemingen hebben alle preferente aandelen in bezit. Belang rijkste houders van gewone aandelen zijn naast deze drie: een aantal Belgische en Nederlandse Banken en de familie Bur gerhout (sinds de overname door Fokker van de firma Aviolanda in 1967). OVERLEDEN: J. Kool, 89 jaar weduw naar van: L. A. H. Schimmelpfenning, IJmuiden. Ehat Sözer uit de Haarlemse Bertha von Suttnerstraat is een van de oprichters van de P. M. U. die zich landelijk wil gaan Wat extra-aandacht voor de kansarme groepen had volgens De Boer, Korzelius en Zuurbier in de „proeve” niet misstaan en werd daarin thans node gemist. Zuur bier wees daarbij speciaal op probleem groepen als de tweede generatie van de gastarbeiders (de kinderen van de gastar beiders) en jonge vrouwen. De Boer signa leerde het bestaan van twee arbeidsmark ten: een kwalitatief goede en een kwalita tief slecht Met name bepaalde achter gestelde g epen hadden slechts toegang manifesteren. „Hij zegt: „Op dit moment ligt de situatie nog zo: ,De belangen van buitenlanders worden behartigd door or ganisaties die óf geen rechtspersoonlijk heid bezitten, óf door Nederlanders wor den geleid, nog afgezien van extreem link se of rechtse actiegroepen. Dat zat mij dwars. Daarom leek mij de oprichting van een algemene politieke groepering voor alle buitenlanders in Nederland de aange wezen weg”. Sözer en zijn mede-oprichters willen ’t liefst dat zo veel mogelijk, nationaliteiten in de kersverse partij vertegenwoordigd worden. Extreme elementen worden ech ter uit de PMU geweerd. Daarom moet elk nieuw lid een verklaring ondertekenen waarin hij zegt nimmer lid te zijn geweest van een bij de Nederlandse wet verboden organisatie. Zou hij daarvoor sympathie opvatten of er lid van willen worden, dan dient hij vrijwillig voor het lidmaatschap van de PMU te bedanken. Aanleg persput in het Watervlak: ui terst links het aggregaat voor de opwek king van elektriciteit voor de bronbema- ling en de verlichting; op de achtergrond de boorstelling; rechts van het pad lig gen de zakken met filterzand(grind), dat om het filter onderin de put wordt ge stort om verstopping te voorkomen. aker ivoor oor. n '213 '141 >611 1700 1355 7755 19 44 5251 15 71 jven et k HUWELIJKEN: N. J. Bom—R. M. L. M. Kil, Driehuis; P. A. M. SchoortA. C. Oudendijk, Santpoort; E. Schuitemaker H. M. C. Mooij, Alkmaar; A. J. Kalkman N. D. Guikema, IJmuiden. ONDERTROUWD: J. Kastel en A. C. Koks, IJmuiden; G. Andrea, Haarlem en L. C. de Meer, Driehuis; C. P. de Krou en R. N. Bakker, IJmuiden; F. van Beek en D. Blok, IJmuiden; G. J. Stolp Beverwijk en Y. Binkhorst, IJmuiden. ns Het gegeven dat buitenlandse werkne mers van wie altijd werd gedacht dat ze na enkele jaren wel weer naar hun ge boorteland terug zouden keren zich toch blijvend in Nederland vestigen en hun gezinnen laten overkomen, is de aan leiding voor de oprichting van de PMU. „Ze zijn medeburgers geworden, welis- Doel van de partij, die officieel op 26 oktober van het vorig jaar is opgericht, is in eerste instantie verbetering van de posi tie van de buitenlander in de Nederlandse samenleving. In die samenleving, consta teren de oprichters, is nog wel eens sprake van discriminatie, van bevoogding en van uitbuiting. Langs politieke weg dienen de ze uitwassen te worden bestreden. Om de buitenlander uiteindelijk een plaats in de Nederlande maatschappij te verschaffen die gelijkwaardig is aan die van de Neder lander is ook zijn individuele ontplooiing een belangrijk middel. 7 ningenstelsel nodig. Men zou aan de bewe gingsvrijheid van het bedrijfsleven zelf moeten knabbelen. Zolang we nog geen planeconomie hadden, bleef het econo misch beleid van de overheid „dweilen met de kraan open”, zo betoogde het PSP- statenlid. De vier ter vergadering aanwezigen pro gressieve fracties (PvdA, PSP, PPR en D’66 en de CPN ontbrak) signaleerden in het discussiestuk een gebrek aan een dui delijke beleidsvisie. Mevrouw Van Wa- gensveld (D’66) vond, dat in het stuk niet duidelijk werd gekozen. De groei in de collectieve sector moest naar haar mening niet zo direkt worden gekoppeld aan de economische groei. Wellicht moet tussen beide worden gekozen, zo meende zij. Korzelius had in de nota een maatschap pijvisie gemist. Zuurbier (PPR) was van mening, dat de doelstellingen van het stuk waren geschreven vanuit de „status quo positie” vanuit een genoegen nemen met de bestaande machtsverhoudingen). Er werden geen politieke stellingen in betrokken, zo moest hij vaststellen. Ook De Boer wees op de kleurloosheid van de doelstellingen: „Hier zal niemand zich een buil aan vallen”. Zuurbier had zich gestoten aan het woord „selectieve groei” in de doelstellin gen. Hij vroeg zich af of je daarover vandaag nog wel zou moeten spreken. Het woord groei is misplaatst. Omwille van het maatschappelijk effect zullen we soms juist tegen groei moeten kiezen, zo stelde hij. Het PPR-statenlid vond het begrip een stel sociologen en sociaal-geografen. In ’t vervolg moet men hier economen en econometristen bij betrekken. De mensen, die zich de hele dag met economie bezig houden zullen zich hierin niet herkennen. Hoe kunnen drie man, nou vijf dan, de economische moeilijkheden van het be drijfsleven doorgronden?”, aldus Simonsz. Gedeputeerde Van Gelder concludeer de, dat de doelstellingen van de „proeve” in elk geval door het grootste deel van de commissie werden onderschreven. Hij stelde, dat men met het stuk een ruimte lijk economisch beleid had willen formu leren, enigszins in reactie op andere pro vincies, die zich bezig houden met de bevordering van een regionaal econo misch beleid. Twee verschillende zaken. In het laatste geval ging het vooral om de problematiek van de buitengebieden van Nederland, de moeilijke gebieden als Oost-Groningen en Zuid-Limburg. „Ons probleem is bij lange na niet vergelijk baar met de grote problematiek van Gro ningen en Limburg. In vergelijking daar mee gaat het goed bij ons,” aldus Van Gelder. De bedoeling van het discussie stuk in kwestie was: de behoefte duidelijk maken (ook naar de regering toe) aan een ruimtelijk economisch beleid op provinci aal niveau. Van Gelder benadrukte dat het hier vooral ging om een discussiestuk, waarop van alle kanten kritiek en com mentaar mag en moet komen. Pas na een brede discussie zal een defi nitief concept economisch beleidsplan worden opgesteld. Dat kan vrijwel inden- tiek zijn aan het thans der discussie staan de stuk, het kan er echter ook sterk van afwijken. Het definitieve concept zal op nieuw aan een uitvoerige inspraak wor den onderworpen. Het definitieve plan verschijnt in het voorjaar 1981 en zal vervolgens elk jaar met nieuwe gegevens worden aangepast. De Staten kunnen zo beschikken over een zo actueel mogelijk beeld van de economische ontwikkelingen in de provincie. In een volgende vergade ring van de commissie economische zaken wordt de gedachtenwisseling over de „proeve” voortgezet. De tegenstanders van de (open) infiltra- 1-J—X 1 X T-.A 1 opgepompte Rijnwater (dat met een pijp leiding naar de duinen zou worden ge bracht) de duinnatuur sterk zou aantas ten. Daarom zou de infiltratie moeten worden uitgesteld. Men zou ermee moeten wachten, tot dat het techfnisch moeilijker maar voor het milieu waarschijnlijk min der schadelijke infiltreren door middel van een diepe put praktisch toepasbaar wordt. Volgens de voorstanders van de infiltra- tiewerken op korte termijn was dit uitstel evenwel niet mogelijk. In 1982 loopt, zoals en CPN en van het college van Gedepu teerde Staten. Een bijkomstigheid is nog, dat de infil- tratiewerken volgens de gedachten gang, dat men voor 1982 water uit de Kennemerduinen en/of ’t Kraansvlak „selectieve economische ontwikkeling” beter op zijn plaats. Op dit punt van de discussie bleek het onderwerp van ge sprek zich uitstekend te lenen voor een principieel politiek meningsverschil. Si monsz (WD) interrumpeerde althans het betoog van Zuurbier met de stekelige op merking, of er naar zijn mening niet beter „selectieve economische afbraak” had kunnen staan. Daarop ontspon zich een discussie over het gewicht van het milieu in de economische afweging en het effect van milieumaatregelen. Verschillende sprekers (Maassen, Kor- zelius, Zuurbier, De Boer) reageerden op de stelling uit het discussiestuk, dat het effect van de Ruimtelijke Ordening op de economische ontwikkelingen niet moest worden onderschat, met de opmerking, dat overschatting van het planologisch instrumentarium net zozeer uit den boze was. I Bij een simpele ruil van aandelen zal het Bchter niet blijven. Omdat het Nederland- |se en Westduitse deel van VFW-Fokker ■iet gelijkwaardig zijn, zal Fokker bij de ■isie-ontbinding het verschil moeten bij- Betalen. Het probleem van de waardering Ban de beide concerndelen is voorgelegd Ban het oordeel van dr. H. J. Abs, erevoor- ■tter van de raad van commissarissen ■an de Deutsche Bank. Zijn oordeel was Bindend en gebaseerd op gegevens van de Bccountants van beide werkmaatschap pijen „Het resultaat van de uitspraak van de ■eer Abs mag als passend in de gegeven Opstandigheden worden beschouwd”, ■chrijft de directie van Fokker in een Bericht aan de aandeelhouders. En ver- ■er: „De gehele transactie, dat wil zeggen ■e eerdergenoemde aandelenruil en de ■oor de NV Koninklijke Nederlandse ■liegtuigenfabriek Fokker te verrichten ■betaling, zal zelfs tot gevolg hebben, Bat het vermogen van de NV Koninklijke ■liegtuigenfabriek Fokker een lichte stij- Bng zal vertonen”. Zoals gisteren al gemeld, zal Fokker na ■e ontbinding van de fusie slechts kunnen ■orden aangesproken voor aflossing van Bchulden die VFW-Fokker aan de Bonds- ■gering heeft, voor zover het Nederland- Be bedrijf met de jaarlijkse winsten tot ■987 boven de tien miljoen gulden uit- ■omt Is dat het geval, dan zal de helft van Idie overwinst aan de Duitse ex-partner moeten worden betaald. Daarbij geldt een “aximum van 41,8 miljoen Duitse mark, Aangepaste jezinsdienst slechte werk, zo stelde de PvdA-fractielei- der. Zijn fractiegenote Goedmakers had in de nota vergeefs gezocht naar wat aan dacht voor de primaire en quartaire sec tor (respectievelijk: de landbouw en overheidsdiensten). De aandacht van het beleidsplan was naar haar mening te een zijdig gericht op de secundaire en tertiaire sector (respectievelijk: industrie en dienstverlenende beroepen, zoals bank wezen e.d.). „De problemen in de welzijns sector zijn ook economische problemen, net zo zeer als bedrijfssluitingen. We moe ten met wat meer fantasie naar de econo mie van Noord-Holland kijken en ons niet blindstaren op het bedrijfsleven, hoe ver velend bijvoorbeeld bedrijfssluitingen ook zijn,” zo betoogde zij. Overigens was men het verder in grote lijnen wel eens met het stuk. Het CDA liet zich bij monde van de heren Goud en Albrecht lovend uit over de „proeve”. Goud was wel van mening, dat in het stuk te optimistische verwachtingen stonden over de vestiging van bedrijven in het noorden van de provincie. Het midden- en kleinbedrijf zag hij nog wel naar het noorden komen, zware industrie echter met Negatief Zonder meer negatief was de beoorde ling van het discussiestuk door het WD- statenlid Simonsz. ,,’t Is geen economisch beleidsplan, ’t Is een stuk desk-research tot de ar idsmarkt van het kwalitatief (onderzoek vanaf het schrijfbureau) door (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Het gebruik van radio actieve materialen door een firma aan het Kennemerplein, levert geen enkel gevaar op voor omwonenden. Het gebruik is ge bonden aan buitengewoon strenge veilig heidsvoorschriften. Dat verklaarde ge meentelijke milieudeskundige Boudewijn Luyken gisteren in de vergadering van de raadscommissie voor milieuzaken op vra gen van PSP/PPR-raadslid Jan Adelaar. De onderneming gebruikt één radio actieve isotoop om boorgaten inwendig te controleren. Voor het gebruik is een ver gunning nodig. Ook bij vervoer van deze isotopen gelden „bijna overdreven” bevei ligingsvoorschriften, aldus Luyken. „Geen rede voor ongerustheid, Haarlem wordt beslist geen Harrisburg”, of woor den van gelijke strekking sprak de milieu- consulent. Overigens staat het omwonen den vrij om schriftelijk bezwaar te maken bij het gemeentebestuur tegen het gebruik van radio-actieve stoffen door het bedrijf. waar met andere, verschillende achter gronden en nationaliteiten. Daarom vin den wij het onjuist om nog langer de benaming „buitenlandse werknemers” of „gastarbeiders” te hanteren. Wie is er nu eigenlijk gast en wie is gastheer? Als je ’t hebt over buitenlandse werknemers dan bedoel je in feite een bepaalde klasse. Daar willen we van af, daarom spreken wij liever over culturele buitenlanders”, zegt Sözer. Eerste actiepunt voor de nieuwe partij is het verkrijgen van kiesrecht voor de buitenlanders. De partij-organisatie moet van de grond komen door het opzetten van cursussen politiek voor buitenlan ders, discussiebijeenkomsten, scholing en de instelling van spreekuren. Ook indivi duele hulpverlening behoort tot het taken pakket dat de oprichters voor ogen hebben. De Politieke Partij Migranten Unie zal desondanks niet stil blijven zitten. „Zel forganisatie”, is het sleutelwoord. Het op poten zetten van een „eigen” organisatie op brede basis voor alle in Nederland wonende buitenlanders vergt nog de nodi ge inspanningen. Wie daaraan een bijdra ge wil leveren kan zich wenden tot Ehat Sözer. Hij woont aan de Bertha von Sutt nerstraat 49 in Haarlem en is telefonisch bereikbaar onder nummer 334337 (na werktijd). Het postbusnummer van de partij is: 4340, ook in Haarlem. PvdA-fractleleider De Boer had dan ook grote moeite met de stelling van de heer Roozendaal, hoofdinspecteur-direk- teur voor de arbeidsvoorziening in Noord- Holland dat het economisch beleid een zaak was, die aan het rijk was voorbehou den. De Boer was van mening dat er binnen het rijksbeleid ruimte zou moeten zijn voor een provinciaal ruimtelijk eco nomisch beleid. In de „proeve van een provinciaal economisch beleidsplan” was naar zijn mening duidelijk aangetoond hoe machteloos de provincie in feite is. In dit verband haalde hij met instemming de recente uitlatingen aan van de commissa ris van de koningin in Groningen, mer. Toxopeus. Deze toch een erkend libe raal had naar aanleiding van de sluiting van de kartonfabriek Okto gepleit voor meer economische sturingsinstrumenten voor de provincie. Het PSP-statenlid Korzelius kwam met de suggestie, dat de provincies met elkaar om de tafel zouden moeten gaan zitten om samen bij het rijk te kunnen aandringen op meer sturingsinstrumenten voor de provincies. De bestaande middelen van de gezamenlijke overheid (rijk, provincies en gemeenten) waren overigens nog lang niet genoeg om de economische ontwikkelin gen in de vingers te krijgen. Naar zijn mening was er een dwingender vergun- IJMOND. De eerstvolgende gezins- lienst. speciaal bedoeld voor geestelijk lehandicapten, hun ouders, familieleden andere belangstellenden in de IJmond, vordt gehouden op zondag 24 februari, s middags om drie uur, in de Paterskerk H. Laurentius van Brindisië) in IJ- üuiden-Oost. ^De dienst wordt geleid door mevrouw L. Brezet-Brouwer en pastoor A. Loos, ïet onderwerp is: „Alleen maar geloven”, n deze dienst vindt een bevestiging plaats ran lidmaten. Muzikale medewerking ver eent de eigen muziekgroep onder leiding fan Joke Schenkel en Marion van Straten. HEEMSKERK. Vrouwen van de to neelgroep Proloog geven woensdagavond 20 februari in het Vrouwencafé (buurt huis „De Zandkraai”) een voorstelling van het toneelspel „Spiegelingen”. Daarin spelen vier vrouwen van ver schillende leeftijden die in conflict komen met de verwachtingen waaraan zij geacht worden te voldoen. De situaties zijn zeer herkenbaar voor de vrouwen in de zaal en de bedoeling is, dat er na afloop een discussie op gang komt. De voorstelling begint om half negen ’s avonds en duurt ongeveer anderhalf uur. rief precies na 1982 zal worden geleverd, kan hij geen antwoord geven. Amsterdam heeft zich namelijk niet in deze kwestie verdiept, „omdat de provincie daar nooit om heeft gevraagd”. De tegenstanders van de voorgenomen open infiltratiewerken hebben door deze opstelling van B. en W. van Amsterdam een steun in de rug gekregen. Hoe de krachtsverhouding tussen voor- en tegen standers in de Staten zal liggen is niet Kennemerduinen en/of precies te zeggen. Wel is het aantal tegen- moet kunnen leveren niet „op tijd” standers van de infiltratie (althans het gereed zullen zijn. Oorzaak van deze ver- aantal statenleden dat voor uitstel is) de traging is het uitblijven van een vergun- laatste tijd sterk toegenomen. De PvdA- ning voor waterwinning van de zijde van fractie (in elk geval het grootste deel daar- de minister van Volksgezondheid en Mi- van) is nu ook voor het standpunt gewon- lieuhygiëne. Aan ’t Amsterdamse „strafta- nen. Tegenstanders van de infiltratie zijn rief’ zit men dus hoe dan ook vast, tenzij verder D’66, PSP en PPR. Hoe het debat er afspraken zijn te maken voor voort volgende week bij de behandeling van de gaande levering op andere basis. Als het provinciebegroting zal uitpakken, hangt aan Amsterdam ligt kan het gesprek hier- sterk af van de opstelling van CDA, WD over direkt beginnen. De tegenstanders van de (open) infiltra- Gedeputeerde Saten hebben zich steeds tiewerken vrezen dat het bij Jutphaas verzet tegen deze zienswijze. Zij gingen er van uit, dat Amsterdam niet op een een maal ingenomen standpunt zou willen te rugkomen. Bovendien zou de open infil tratie moeten worden doorgezet, omdat de kosten van de watertransportleiding Rijn- Kennemerland intussen waren gemaakt. Amsterdam heeft nu dus geschreven, dat leverantie tot 1985 mogelijk is en dat over het tarief valt te praten. Wethouder Wolfensperger acht boven dien leverantie na 1985 in geval men met de diep-putinfiltratie nog niet hele- maal uit de problemen is „zeker niet gezegd, het contract met Amsterdam af uitgesloten”. Op^de vraag tegen welk ta- voor de leverantie van water uit de Am- sterdamse waterleidingduinen. Daarna zou waterleverantie door Amsterdam slechts mogelijk zijn tegen een hoog „straftarief’. Om deze dure grap te voor komen en de drinkwatervoorziening vei lig te stellen, zou men onverwijld met de infiltratiewerken (het onderwaterzetten van duinpannen) moeten beginnen. De tegenstanders stellen daar weer te- Igenover. dat Amsterdam destijds het con- Itract per 1982 heeft opgezegd, op grond Jvan een toen nog verwachte bevolkings- Itoename. De bevolkingscijfers van de Moofdstad zijn evenwel gedaald. Een be langrijk deel van de bevolking verhuisde naar onder meer de Haarlemmermeer, die momenteel op de waterlevering door Arn- sterdam is aangewezen. Amsterdam zou door de teruglopende bevolkingscijfers water over hebben voor verdere leve rantie.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 9